ASPRO Kieuw Schakelstation van de P.LE.M. in Venray HOOFDPIJN Ongevallen door stroom Politierechter bouwt 400 bungalows in West-Duitsland Pauselijke Maandintentie WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN I@entay'& Sóuui&edïi$ 2 'ASPRO'5 fit/ Geestelijk artikel V VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 No. 5 VIER EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75) Vier gezinnen van tic bijna 4000 die onze gemeente kent, zitten nog zonder electriciteit.... Al die andere hoeven maar aan een knopje te komen en ze hebben licht, warmte, energie door mid del van die geheimzinnige „strcom". Wat dat betekent wordt een mens het beste duidelijk als hij een dag doorbrengt in een van die 4 gezinnen, waar men nog gaslicht heeft, alles op de kachel koken moet, de was met de hand doen, móet strijken met houts kool en waar moeder de vrouw uren langer werk heeft, omdat ze geen electriciteit tot haar beschikking heeft. Over de economi sche gevolgen voor die bedrijven, zullen wc maar zwijgen. We vinden het doodgewoon dat door het omdraaien van een knopje er goed licht in onze woningen komt dat onze machines gaan draaien, dat de straatverlichting brand,, kort- om dat we voor van allerlei dingen stroom krijgen Wat interesseert het ons dat deze stroom via kilometers lange kabels naar Venray gebracht wordt en daar via 66 transformatorhuisjes wordt gedistribueerd over vele, vele ring leidingen. Toch is het wel eens goed ons te realiseren dat bijv. onze ge meente nog 150 km. bovengrondsnet heeft, wat dus zeggen wil dat 150 km draden hangen aan electriciteitspa- len en dat onder in de grond meer dan 300 km kabel ligt, alleen al om de distributie van de stroom in onze gemeente te regelen. Toen men in 1926 begon met de electrificatie van Venray werden 3 transformatorhuisjes gebouwd. Een in Castenray, een in Leunen en een aan de toenmalige Bleekstraat, nu de Jan Hensenstraat. Die zorgden dan voor de juiste distribuLie van de stroom, die uit het schakelstation in Blerick werd aangevoerd via één kabel. Nu zijn er 66 transformator huisjes en het aantal kabels dat voor voe ding van Blerick komt is dermate groot geworden dat de PLEM zowel uit economische als uit technische overwegingen op een andere wijze de energielevering veilig gaat stel len. NIEUW SCHAKEL.STATION Achter de bossen van 't industrie terrein is men al geruime tijd nan het bouwen en hier gaat een nieuw schakelstation van de PLEM ver schijnen. De stroomvoorziening in deze streek en trouwens in het hele ge bied noordelijk van Venlo tot de ge meente Bergen geschiedde iot dus verre door middel van 10.000 V hoogspanningskabels vanaf het PLEM hoofdvoedingspunt Venlo- Blerick. welke ondergronds zijn aangelegd. In verband met de sterk groeiende belasting in dit gebied is, en mede gezien de grote afstanden van de afnamepunten van de „stroom" tot het voedingspunt, heeft de PLE1VI in 1961 het besluit genomen m Venray een hoofdvoedingspunt te stichten en dit aan te sluiten op de aanwe zige 150.000 Volt lijn Blerick-Nijme- gen (de hoogspanningsleidmg via de grote masten). In overleg met de gemeente Ven ray werd voor de plaats van dit station een terrein gekozen gelegen onder voornoemde hoogspannings lijn aan de weg Venray—Maashees. Daarbij speelt de gelukkige omstan digheid dat dit station vrij dicht jigt bij de Venrayse industrieterreinen, waar in de toekomst de grootste energie-uitbreiding te verwachten is. Op dit terein wordt momenteel 'n openluchtstation in eenvoudige vorm gebouwd, met het doel de voor dit gebied benodigde energie, welke via het 150.000 V hoogspanningsnet van de PLEM-centiale Buggenum wordt aangevoerd, in Venray te kunnen afnemen. Voor dat doel zullen 2 stuks transformatoren van groot vermo gen ",n hét hoogspanningsstaticn Venray worden opgesteld en aange sloten op de hoogspanningslijn Ble rickNijmegen. Deze transformato ren dienen om de energie, aange voerd vanaf de Maascentrale met een spanning van 150.000 V., te transformeren in energie, met een spanning van 10.000 V. Het opstellen van deze transfor matoren zal nog een spectaculair gebeuren zijn daar deze transforma toren een gewicht hebben van onge veer 95.000 kg. Het openluchtstation is volledig beschermd tegen blikseminslag op elektrische geleidingen en toestellen. BELANRIJKE ROL Behalve het openluchtstation zal op hetzelfde terrein een schakelsta tion worden gebouwd voor een spanning van 10.000 V volgens een bouwwijze, welke door de PLEM afd. Hoogspanningsdienst werd ont wikkeld in het kortsluitlaboratorium van de N.V. KEMA te Arnhem. Vanuit dit schakelstation zullen straks de gemeenten en industrieën te Vénray, Horst, Broekhuizen, Meerlo, Wanssum, Grubbenvorst en Arcen en Velden via het aanwezige 10.000 V kabelnet van elektrische energie worden voorzien. Het hoofd voedingspunt Venray zal derhalve in de energievoorziening van Noord- Limbui'g een belangrijke rol gaan vervullen. Tenslotte vermelden wij nog dat het station Venray zodanig zal wor den ingericht, dat dit vanaf de hoofdwacht in onze centrale te Bug genum kan worden bediend en alle gewenste meet- en andere gegevens hiernaar kunnen worden overge bracht. De inbedrijfstelling van het hoofdvoedingspunt Venray is gepro jecteerd tegen het einde van dit jaar. Op het tafeltje bij de rechter la gen twee verzegelde pakjes. Het ene bevatte twee stukken spek. In het andere zat de bovenkaak van eén varken. Samen vormde de inhoud van die pakjes een stil maar bezwa rend getuigenis tegen de beide vee handelaren in het verdachtenbank je. Bij leven en welzijn hadden die stukken spek en die bovenkaak met nog enkele andere inmiddels verorberde onderdelen een be jaarde zeug gevormd. En de veehan delaren hadden hun klant wijs ge maakt dat dit het stoffelijk over schot van een jong, frivool varken was; een sappige bakvis onder al wat bij onze boerderijen in de mod der knort. De koper was er in getrapt. „Het is maar een 'domme boer", hadden de veehandelaren tegen elkander ge zegd, zoals zij nu bekenden, „hij eet het wel voor zoete koek op". Dat had de koper ook inderdaad gedaan. Toen de politie de zaak op het spoor kwam, was alleen de inhoud van die pakjes nog over. Het had goed gesmaakt, zei de koper. Het spek was niet best geweest; met zo dik als hij had besteld. Toen men hem vertelde dat de beide boze mannen opzettelijk, bedriegelijk en listiglijk de zeug, die oud en der dagen zat was, een verjongingskuur hadden doen ondergaan, voelde hij zich zwaar bedrogen. De koper bestelde indertijd een jong geslacht varken van ongeveer 100 kg, van goede kwaliteit en met goed spek. Hij ontving een geslachte oude zeug van 150 kg., van minder goede kwaliteit en met dun spek. Na het slachten had het vergrijsde beest de verjongingskuur ondergaan. Men had er die onderdelen afgesne den, die onze kinderen tot moeilijk te beantwoorden vragen plegen te verleiden. En dat, vond de officier, was de listige kunstgreep die het geval strafbaar maakt volgens de wet. Een van de mannen verklaarde er tevoren niets van te hebben gewe ten. Hij had van de gedaanteverwis seling pas gehoord toen het dier, dat lang niet in de wieg was gesmoord, al grotendeels in de maag van de koper rustte. Deze verklaring bracht hem tot vrijspraak. De ander kwam er niet zo goed af, want hij was er bij geweest toen het stoffelijk overschot de schoon heidsbehandeling- onderging. De of ficier vorderde tegen hem 150, boete. Nu trad de raadsman naar voren om de rechter ervan te over tuigen dat ook deze man vrijgespro ken diende te worden. Daar een zeug wel tien jaar kan worden, was dit hier niet zo bijzonder oud, vond de advocaat. Het was nog lang niet aan a.o.w. toe. Bovendien was de prijs heel normaal. En tenslotte en dat was goed gevonden spreekt de wet van listige kunstgrepen, in het meervoud. Hier is maar één lis tige kunstgreep geweest. Daarom is de man niet strafbaar, meende de raadsman. Maar de rechter was het er niet mee eens. Er waren veel meer lis tige kunstgrepen dan één, zei hij. Alleen al het feit dat een heel ander soort beest werd geleverd dan de koper had bedoeld, is er al een. Maar de boete kon wel wat lager. Het werd 75,En de pakjes met het spek en de kaak werden ver beurd verklaard. Nu de koper wist wat het was, lustte hij het toch niet meer. EERSTE VAN SERIEPROJECTEN IN BONDSREPUBLIEK Een Eindhovense architect en een Venrayse aannemer gaan in Strombach, vijftig kilometer ten oosten van Keulen, een dorp van ruim vierhonderd bungalows bou wen. Dit is het bericht wat het blad „Bouwbelangen" zaterdag bracht. Zodra het weer dit toelaat, wordt met de bouw begonnen. Het vormt het eerste van een serie projecten die naar ontwerp van de architekt de heer H. M. Ravestijn, in de Bondsrepubliek worden uitge voerd. Het bungalowpark wordt een apart dorpje tegen een berghelling op. Het geheel zal in de toekomst wor den afgewerkt met wat hogere bouw zij het niet hoger dan tot twee ver diepingen. Ook deze woningen zullen door het Aannemersbedrijf Gebr. Janssen N.V. uit Venray worden ge bouwd. In ongeveer vier jaar tijd zal het gehele project zijn gereali seerd. Het tempo van de bouw wordt hierbij voor een deel bepaald dooi de mate waarin de bungalows zullen wórden verkocht. Het project is door een Duitse bouwbank aan een Nederlandse ar chitect en een Nederlandse aanne mer geguhd, omdat hierdoor een be spoediging van de bouw wordt ver wacht. In Duitsland geldt het sys teem, dat elké onder-aannemer in zekere zin als hoofdaannemer op 't werk verschijnt wanneer hij aan de beurt is. Het Venrayse bedrijf daar entegen, neemt de gehele bouw vcor zijn rekening. Aangenomen wordt, dat dit een tijdwinst van een jaar zal geven. Bovendien is de bouw opgezet in montagesysteem. De muren worden opgetrokken in betonstenen, zgn. Hinse-stein van 50 x 25 x 25 cm'. Deze holle stenen worden droog op elkaar gestapeld, zodanig, dat alle holten boven elkaar komen. Als de verdiepinghoogte is bereikt, (dus de dakhoogte van de bungalow) worden de holten van bovenaf volgestort met bimbeton. Deze methode garandeert een snel le bouw. Elke bungalow wordt door vijf man in zes uren tijd op hoogte gezet. Deze wanden hebben een zeer groot isolerend vermogen. Pas wan neer de wanden droog zijn, worden de kozijnen erin gezet zodat opslag van deze elementen wordt voorko men. TECHNISCHE GEGEVENS Het blad vervolgt dan met de nodige technische gegevens. Daaruit blijkt o.m. dat de gevels nog behandeld worden met „edelputz" en met zgn. Riemchen gevelstrips, die in grote vellen als mozaïeksteentjes worden aangebracht. Het zadeldak krijgt een „Neder lands" beschot en Nederlandse snel- dekpannen. Trouwens ook de pane len onder de ramen zijn Nederlands fabrikaat. De bungalows krijgen al len een garage, voorzien van kantel- deuren. De fundering der bungalows is stampbeton evenals de vloeren, die worden afgewerkt met estrich. Keu ken, badkamer en w.c. worden be tegeld. De binnenmuren bestaan uit bims- betonnen stenen. In de keuken ko men een aanrecht en een doorgeef- elementenkast van dezelfde panelen als voor de borstweringen onder de ramen worden gebruikt. Het aan recht zal worden afgedekt met een roestvrijstalen blad. De plafonds worden gemaakt van gipsplaatjes, die gestukadoord worde». Drie typen worden gebouwd. In "principe zijn zij aan elkaar gelijk, maar cie inhoud varieert van 300 tot 500 m3. Elke bungalow wordt voorzien van centrale verwarming waarvan de kachel in een aparte ruimte naast de bergkamer wordt geplaatst. Het wordt hetelucht-verwarming. Dc hete lucht wordt door roosters via het plafond de kamers ingeblazen en via de hal afgezogen. De gehele neem 'ASPRO' 'Aspro' bevat alles om u snel van uw pijn af te helpen. Veilig en verantwoord'. verwarmingsinstallatie kost (brand- klaar).2.000 Architect Ravestijn is doende om een Nederlandse installateur aan te trekken, die deze Belgische instal laties in de Duitse woningen kan plaatsen. De entree wordt overdekt. De toe gang tot de garage ligt aan de ach terzijde \an de entree zodat men droog zijn auto in- en uit kan stap pen. Over het algemeen worden de bungalows dus voor Nederlandse be grippen betrekkelijk luxe gebouwd. Dit blijkt ook wel uit de post hang en sluitwerk, die viermaal zo hoog is als de normale Nederlandse prijs. Zo kunnen alle ramen draaien zowel als tuimelen. Tegenover deze extra kosten staan echter de snelle, be trekkelijke goedkope bouw, de toe passing van de montagestenen, de panelen enz. GEEN COMMENTAAR Op onze vragen aan de directie van het Aannemingsbedrijf Gebr. Janssen N.V. kregen we als ant woord: geen commentaar. MET EEN STRAALKACHELTJE ONDER DE DOUCHE? In deze barre winter bereiken ons weer tal van brieven van kleu mende lezers die last hebben van de koude en dan tijdelijk hun was gelegenheid, doucheruimte of bad kamer elektrisch willen verwar men. Ze weten eigenlijk wel dat 't levensgevaarlijk is, maar meent toch wel iets te hebben uitgedacht cm het allemaal minder gevaar lijk te maken. „Als ik nu een stopcontact buiten de douchecel gebruik en neem een goed snoer dat ik tussen de deur(!) vastklem en ik zet een elektrisch straalkacheltje op een stoel naast de douchekraan, dan sta ik warm en dan kan me niets gebeuren schrijft een argaloze. Let u op die knellende deur en geleidende waterdamp, terwijl elke aanraking van 1 natte vinger met dit apparaat levensgevaarlijk is! Het is van groot belang, hoe lang iemand aan schadelijke invloed van elektrische stroom is blootgesteld. Niet altijd is het kontaki tussen het lichaam van de getroffene en de onder spanning staande geleider dadelijk weer opgeheven. Niet altijd is er een zekering in het stroomnet doorgesmolten of heeft een automa tische schakelaar de stroom verbro ken. Wanneer men nu maar weet, dai het erom gaat de inwerking van de elektrische stroom zo snel mogelijk te doen ophouden, kan men aaar meestal ook naar handelen. Is het slachtoffer niet in staat zichzelf uit de stroom te bevrijden, dan kan iemand die te hulp komt, vaak nog veel kwaad voorkomen. Wat is er per slot van rekening een voudiger dan de elektrische schake laar om te draaien? Daarbij rnoet er zorg voor worden gedragen dat het slachtoffer dan geen grote val maakt! IN ALLERLEI GRADEN Zprg er bij ongelukken met elek trische stroom dus allereerst voor, dat de stroom zo spoedig mogeiijk wordt uitgeschakeld, wanneer zulks nog niet mocht zijn geschied. Pas daarna moet er, wanneer de toestand van de patiënt dit tenmin ste vereist, snel medische hulp wor den ingeroepen. Soms zien we na het ongeval niet veel meer dan de zogenaamde „stroommerktekens". Daaronder verstaat men de kleine ronde, vlakke, iets ingezakte en droge huidgedeelten op die plaatsen waar de elektrische stroom het li chaam binnen trad. Een andere maal zijn het eigen aardige huidverkleuringen die de aandacht trekken. Die ontstaan door vervluchtigde (vergaste) metaaldeel tjes, afkomstig van metalen gelei ders. ALGEMENE VERSCHIJNSELEN Werkelijke wonden worden bij on gevallen met elektrische stroom niet zelden aangetroffen. Soms kun nen die zeer grote afmetingen aan nemen. Behalve de gewone brand wonden kan er ook een uitgebreid versterf van weefsel optreden, waarbij niet alleen de huid, maar ook dieper gelegen delen zelfs beenderen en gewrichten betrok ken kunnen zijn. Naast deze verschijnselen van plaatselijke aard kan de schadelijke invloed van elektriciteit ook op an dere wijze tot uiting komen: de al gemene toestand van de getroffene heeft dan ernstig geleden. Onder bepaalde omstandigheden kunnen zelfs stromen die onder be trekkelijk lage spanning staan, be wusteloosheid en schijndood veroor zaken! DE GEVAARLIJKE BADKAMER In dit verband is het wel eens goed om er op te wijzen, dat de grens tussen zwakstroom en sterk stroom reeds ligt bij 24 volt! In on gunstige omstandigheden (badka mer!) is het zeer wel mogelijk, dat een ongeval met elektriciteit een plotselinge dood tengevolge heeft. Het zo te ver voeren hier nauw keurig te beschrijven wat er precies gedaan moet worden bij grote ver brandingen, bij bewusteloosheid, bij shock en bij schijndood. Een juiste behandeling van laatst genoemde toestand met kunstmatige ademhaling en hax-tmassage kan zelfs alleen worden ingesteld door een zeer goed geoefende EHBO-er. EEN GEWAARSCHUWD MENS De maatregelen die iedereen kan treffen zijn in het begin van dit ar tikel genoemd. Hopelijk kan iedere lezer zich de juiste handelwijze voor de geest roepen, wanneer hij of zij in een dergelijke situatie hulp moet bieden. Misschien kunnen deze re gels er eveneens toe bijdragen om iedereen er nog eens goed van te dooi'dringen, daf de elektriciteit, waarmee we allen dagelijks vaak gedachtenloos omgaan, toch al tijd zekere gevaren met zich mee brengt. MOTIE COUPEER-VERBOD AANGENOMEN Met 63 tegen 55 stemmen heeft de Tweede Kamer de motie van de KVP-er Van Dongen aanvaard, waarin van de regering wordt ge vraagd het verbod om paardestaar- ten te couperen -weer op te heffen. Tegen waren socialisten, pacifisten, communisten, staatkundig-gerefor meerden en enkele afgevaardigden van de katholieke en protestantse partijen. Enkele Kamerleden, die twee ja ren geleden voor het coupeerverbod waren geweest zwaaiden nu om. Hun argument was, dat het verbod aanleiding heeft gegeven tot mis bruik, wetsontduiking en economisch nadeel. Freule Wittewaall van Stoet wegen zei het onjuist te vinden een wettelijk voorschrift na zo korte tijd ongedaan te maken. MEER ROOKWAREN IN DUITS GRENSVERKEER Het kleine Duitse grensverkeer mag met onmiddellijke ingang het dubbele van het aantal rookwaren mee naar Duitsland nemen dat tot nog toe was toegestaan. Personen van 18 jaar en ouder mogen telkens als zij richting Duitsland de grens passeren tien sigaretten of vier si garen of 20 gram tabak meebrengen Er hoeven geen invoerrechten voor betaald te worden. De nieuwe maat regel is de Nederlandse sigarenwin keliers in de grensplaatsen zeker niet onwelgevallig. Hun Duitse col lega's zullen er zich eerder over er geren. Niemand twijfelt er overigens aan, dat de Duitse grensgangers al veel langer heel wat meer Neder landse rookwaar mee over namen dan was toegestaan. EERLIJK DUURT HET LANGST Een van de meest aantrekkelijke dingen in een kind is zijn eigenschap volkomen eerlijk te zijn. Een kind draait niet om de dingen heen. Het zegt ze zonder enige terughoudend heid. Wanneer het vindt dat het on eerlijk gestraft wordt, dan is zijn commentaar niet mals. En het moet al een heel geraffineerd wezen tje zijn, wil het onverdiende lof ac cepteren. Maar wanneer het ouder wordt, dan maakt het kennis met het com promis, met het geven en nemen, met het zwijgen en opportuniteits- redenen, met spreken in holle woor den en phrasen, wanneer de etiquet te dat eist. Met deze bijzondere eis van de volwassenheid komt menigeen niet klaar. Hij mag er ook niet rnee klaar komen, zeker niet waar het zijn geloofsleven betreft. Degene, die 't Evangelie leest, ontmoet daar een Christus, die zonder aanzien des persoons zijn leer predikte. Hij noemde de farizeeërs mensen van de uiterlijke, mooie schijn, maar van binnen niet veel soeps. Hij hield zijn leerlingen voor, dat ze eerst het Rijk Gods moesten zoeken en dat zij de rest dan wel gratis zouden krij gen. Christus heeft zijn eerlijkheid en zijn weigering tot het compromis onafwendbaar moeten kopen met de oneervolste dood, die de Joden ken den. In het dagelijkse leven vinden wij soms bitter weinig van die grenze loze eerlijkheid van Christus in Zijn volgelingen terug. Wij ontdekken, dat de Christen even hard bedriegt, naar zich toerekent en uiterlijke schijn bewaart als de niet-Christen. En als we eerlijk zijn, dan moeten wij bekennen, dat wijzelf evenzeer daaraan mank gaan. Net zoals iedereen zijn wij het meest op zoek naar de dingen, die Christus ons voor niets en nie- mandal toezegde. Het zoeken naar het Rijk Gods vinden wij meestal de taak van de genen, die in het Christendom een beroep hebben gevonden zoals pries ters en religieuzen, alsmede van de oudere mensen, die zich op de dood moeten voorbereiden. Zolang wij nog in de krach- van ons leven zijn, hebben wij meer be langstelling voor een goed inkomen en voor de dingen, die ons leven vergemakkelijken. Natuurlijk is er wel het heimwee naar de rust der harten, want de onrust, die de jacht naar 't tijdelijke meebrengt, zit ons toch eigenlijk niet lekker. Maar om die eerlijkheid op te brengen en ons dat manco toe te geven, moeten wij weer kinderen worden met al hun compromisloze eerlijkheid. Vast en zeker bedoelt Christus dat wanneer Hij zegt: „Indien jullie niet worden als kleine kinderen...." VAN HET APOSTOLAAT VAN HET GEBED FEBRUARI 1963 LIEFDE EN BEGRIP OP HET CONCILIE Heer, laat allen die meewerken aan het Concilie, in onderlinge liefde en begrip, liet algemeen belang van de Kerk zoeken. Uit de geschiedenis van de Oeku- menische Concilies blijkt hoeveel en hoe grote moeilijkheden tijdens de werkzaamheden kunnen optreden door menselijke fouten. Met een dosis levenservaring ziet men hoe moeilijk een mens zich losmaakt van zijn eigen inzichten en voor oordelen, hoe lastig het hem valt alleen die dingen te zoeken, die tot een bepaald doel dienstig zijn en daarnaar verder zijn oordeel te richten. Ook het oordeel van de Concilievaders kan gemakkelijk be- invloed worden door de verschei denheid van en de tegenstelling tus sen de verschillende naties, de dio cesane en reguliere klerus, de gelo vigen van verschillende ritus, van uiteenlopende kuituur of leeftijd, of tussen de verdedigers van diverse stellingen en opinies. Waar verschillende mensen zijn, zijn ook verschillende meningen. Zo was het in de Jonge Kerk. waar Paulus meningsverschil had met Markus en Petrus. Zo is het ook nu. Dat is ook niet erg. Het zou onchris telijk zijn wanneer de medewerkers geen liefde en begrip voor elkaar zouden tonen, wanneer ze zouden blijven stilstaan bij hun eigen Kerkprovincie of hun eigen belan gen en niet het algemeen belang van de Kerk zouden zoeken. De Paus vraagt nu in de intentie dat zowel de Kerkvaders als de mensen van het thuisfront die ook op hun manier medewerkers van het Concilie zijn, geleid zullen worden door onderlinge liefde en begrip. Uiteindelijk is de maandintentie niets anders dan de vertaling van Paulus' bede aan de Filippenen: „Moge uw liefde steeds meer toene men in helder inzicht en fijngevoe ligheid om te kunnen onderscheiden waar het op aan komt." (Filip. 1,9).

Peel en Maas | 1963 | | pagina 5