Verkoudheid ASPRO' s.v.v. NIEUWS DUIVENSPORT Y.C.R00Y Si. Christoflel VRIJWAREN TEGEN ONGELUKKEN Y00R DE ENE HEER Welvaarts staat Ongekend initiatief Monster proces I op het kantje af is geweest. Het was een harde, maar sportie ve wedstrijd, waarin de zone-verde diging het spelbeeld volkomen be heerste en de punten, die gescoord werden, ontstonden dan ook voor een zeer groot deel uit afstandswor pen. Het was BIC dat het eerste scoor de (20). De gasten uit de Erabant- se hoofdstad kwamen echter onmid dellijk terug, maar hun aanval liep te pletter op de hechte BlC.-defen- sie. Pas drie minuten later wist de Klein veruit de gevaarlijkste man van EBBC de gelijkmaker te scoren. BIC beantwoordde dit al in de volgende minuut en had weer de leiding (42). Maar EBBC kwam op gelijke voet (44) en later zelfs op een 129 voorsprong. Het begon er voor BIC wat somber uit te zien, vooral toen de Klein twee strafwor- pen toegewezen kreeg en deze prompt benutte (914). De ploeg uit Venray liet zich dat «niet zeggen* en trok verwoed ten aanval. De achter stand werd langzaam ingelopen en BIC wist zelfs de rust te bereiken met een voorsprong van 19 -18. In de tweede helft betraden twee Uiterst gespannen ploegen het veld. Na enig geharrewar dook plotse ling een van de EBBC-aanvallers op voor de totaal verraste BIC-verde- diging en het was gebeurd (19—20). BIC was nauwelijks van de schrik bekomen of weer suisde de bal door de basket en kort daarna weer eens. EBBC leidde met 2*419. BIC was overduidelijk aangeslagen. Maar wonder boven wonder trok EBBC zich terug in de verdediging en BIC kreeg de kans om zich te herstel len. De muur rond de BIC-basket werd hermetisch gesloten, er werd gewisseld en onvervaard stormde BIC weer op de vijandelijke linies af. De EBBC-defensie kwam danig in het nauw, ze kraakte aan alle kanten, boog gevaarlijk ver door onder de stormloop van BIC, maar ze zwichtte niet, nóg niet. Een twee de, een derde stormloop vólgde cp de eerste en eindelijk .na 7 minuten, werd er een bres in de EBBC-muur geslagen: BIC kwam gelijk en zelfs op een voorsprong van 2724. En kele plotselinge uitvallen brachten EBBC gevaarlijk xerug op 3132, maar ook BIC scoorde weer door een strafworp en de stand was m evenwicht: 32-32. Nog drie minuten was er te spe len. De zenuwen speelden de spelers parten, met het gevolg dat er aan beide kanten nogal wat strafworpen gemist werden. Maar een plotselin ge break-out bracht BIC weer aan de leiding 3432. Nog 1 minuut wanhopig trok EBBC ten aanval. Een van hen werd te fel aangeval len door zijn tegenstander en on verbiddelijk wees de scheidsrechter naar de beruchte plaats: twee straf worpen. Het werd doodstil in de zaal. De eerste worp zoefde geruis loos door het net: 34-33. De span ning werd onverdraaglijk. Lang zaam maakte de EBBC-er zich ge reed voor de tweede worp. De moed zonk BIC in de schoenen: 34-34, de stand was gelijk. Nog 10 seconden. De bal vloog naar voren, kwam bij aanvoerder Jetten, deze schoot: raak! 36—34. Het eindsignaal van de timer was bijna niet te horen door de wilde vreugdekreten van de BIC-spelers. Programma voor zondag 23 dec.: Tiglieja 1Venray 1 2.30 uur Venray 2Wilhelmina '08 3 2.30 uur Venray 3Meterik 12.00 uur Meterik 2Veni'ay 4 2.00 uur R.K.D.E.V. 3—Venray 5 12.00 uur Ook afgelopen zondag kon de voor het le elftal vastgestelde thuiswed strijd tegen Kolonia geen doorgang vinden. Voor a.s. zondag staat er voor Venray 1 een zware uitwedstrijd op het programma, nl. Tiglieja. Thuis haalden de SW-ers de volle winst binnen in een hoogstaande wed strijd. Of dat a.s. zondag ook zal lukken? Voor Venray is Tiglieja spelend in eigen huis, altijd een moeilijk te overwinnen tegenstan der. Venray zal echter alles in het werk stellen om de laatste plaats zo spoedig mogelijk over te geven. Bovendien vertrouwen we er op, dat Venray zondag a.s. voor de eerste keer in deze competitie in zijn sterkste opstelling kan uitko men. Ook de wil bij de Venrayers is er en als het pechduiveltje ditmaal geen parten speelt, dan kan er voor Venray winst te behalen zijn. Venray 2 speelt zondag a.s. thuis tegen Wilhelmina '08 3. De Ven rayers moeten in staat zijn beide puntjes thuis te houden. Venray 3 krijgt Meterik 1 op be zoek. Willen de SVV-ers de volle winst thuis houden, dan zullen zij zich ten volle moeten inzetten, want Meterik is een moeilijk te overwin nen tegenstander. Venray 4 speelt uit tegen Meterik 2. Thuis behaalderï de Venrayers de volle winst. Dat kan ook nu weer, mits zij hun tegenstander niet on derschatten. Venray 5 gaat bij RKDEV 3 op bezoek. Na enkele teleurstellende wedstrijden zal Venray 5 alles in het werk stellen beide puntjes binnen te halen. Programma voor woensdag 26 dec., Tweede Kerstdag: Venray 1Kolonia 1 2.30 uur RKDEV 2—Venray 2 2.30 uur HegelsomVenray 3 3e ronde Afd. beker 2.00 uur Venray 4RKLVV 2 2.30 uur Venray 5—BW '27 2 12.00 uur Te elfder ure werd voor Venray 1 ingelast de competitiewedstrijd te gen Kolonia. Hierdoor komt ons le elftal voor een zware week te staan door het spelen van 3 competitie wedstrijden, tenzij de weersgesteld heid ditmaal weer roet in het eten komt gooien. Venray 2 reist naar Arcen om daar de reserves van RKDEV te be kampen. Thuis speelden zij gelijk. Wij geloven echter dat de SVV-ers ditmaal met een kleine zege uit het strijdperk treden. Venray 3 speelt in Hegelsom een bekerwedstrijd voor de derde ronde van de Afdelingsbeker. Zij zullen daar ongetwijfeld proberen de vol gende ronde te bereiken. Dit kan ook, maar zij kunnen in Hegelsom rekenen op duchtige tegenstand. Venray 4 speelt competitie tegen RKLVV 2, een niet te onderschatten tegenstander. Venray 5 blijft thuis de meerdere over BW '27 2. Voor Venray 6 en 7 zijn voor het- komende weekend en Tweede Kerstdag geen competitiewedstrij den vastgesteld. Wij verzoeken de spelers toch naar de opstellingen te gaan kijken voor een eventuele vriendschappelijke wedstrijd. P.D.V. DE VREDESDUIF De leden, die duiven zetten op de Najtionale Tentoonstelling in Zeil- berg worden verzocht om vrijdag avond om 8 uur met hun duiven aan het verenigingslokaal aanwezig te zijn. Voor de onderlinge tentoonstel ling, welke gehouden wordt op za terdag 29 en zondag 30 december a.s. zijn door vele bekende liefheb bers bonnen geschonken, o.a. van C. de Zeeuw, Eindhoven; Stommels- Roelof s, Helmond; M. v. d. Laar, Mierlo-Hout, enz. enz. Hier dus een pracht kans op een prachtige prijs. Afgelopen weekend is de compe titie in de afd. Venlo weer hervat. Zaterdagavond waren de V.C. Rooy-reserves te gast bij TVC 2 in Venlo. In de sombere veilinghal werden de punten broederlijk ge deeld. De le set- werd met 1511 door de TVC-ers gewonnen, de 2e set ging tot 1010 goed tegen elkaar op, maar toen drukte V.C. Rooy 2 door en met 1015 werd de stand 11. In de 3e set enorme spanning tot 1313 gelijk. Toen nam TVC 2 met 1513 deze set voor hun reke ning. In de 4e set leek het erop dat TVC 2 de volle winst ging grijpen, want ze kwamén met 12—4 voor te staan. V.C. Rooy vocht terug, tot de stand 1414 was geworden, en wisten zowaar de set met 1416 te winnen. Een verdiend gelijkspel voor de hardwerkende V.C. Rooy- ploeg. Ook het derde herenzestal deed het uitstekend door koploper UVS 2 in eigen huis een gelijkspel af te dwingen. Keurig werk van de jeug dige V.C. Rooy-ploeg! Het 2e damesteam stelde teleur door zondag in Baarlo kansloos van Tupos 1 met 30 te verliezen. Voor zaterdag a.s. maar één wed strijd, nl. V.C. Rooy 3Hovoc 3. De heren van V.C. Rooy 3 gaan van de Horstenaren winnen. Op Tweede Kerstdag is het tradi tionele VC Rooy-kersttoernooi, aan vang half één, in de gymzaal. Hier voor zijn uitgenodigd Atletico 1 (Vierlingsbeek), Activia 1 (St. An- thonis), Appa 1 (Haps), Tikaan 1 (Kessel) en de V.C. Rooy-dames. Het is de eerste keer dat dit toer nooi voor dames wordt georgani seerd, hopelijk niet voor de laatste keer. Programma Zaterdag 22 dec.: Heren: V.C. Rooy 3Hovoc 3, aanvang 19.00 uur. Woensdag 26 dec.: Dames: V.C. Rooy-kersttoernooi, aanvang 12.30 u. Op zaterdag j.l. werden de club kampioenswedstrijden gehouden van St. Christoffel. Het geheel werd ge jureerd door de leraren M.O. Rein- ders uit Venray en van Bergen uit Horst. Algemeen leider was de heer H. v. d. Heuvel sr. Telcommissie: L. Verbeek en G. Thomassen Onder vrij hoge spanning werden de individuele oefeningen afgewerkt. Soms was zelfs de stilte tastbaar vooral bij de brug- en rekoefenin- gen van de heren-leden. Na iedere oefening werd de kandidaat door de aanwezigen met een hartelijk, soms daverend applaus beloond. De jury had een zware taak om dit lange en moeilijke programma door te werken. Zeer voldaan was iedereen toen 's avonds op de feest avond die hier aan volgde de prij zen door de voorzitter werden be kend gemaakt en uitgereikt. Kampioen werd W. v. d. Heuvel met 49.95 p.; 2 B. Gerlich 44.675 p.; 3 P. Janssen 44.545 p.; 4 Jos. Jacobs 38.095 p.; 5 M. Linskens 37.85 p.; 6 Fr. v. Gerven 35.5 p.; 7 G. Arts 34.34 p.; 8 H. Jacobs 32.15 p.; 9 Jo Mi- chiels 31.50 p. Kampioen afd. dames werd M. Janssen met 31.85 p.; 2 M. Basten 31.55 p.; 3 A. van Goch 29.70 p.; 4 L. van Stiphout 24.75 p. Kampioen heren junioren: W. Boom 81.27 p.; 2 H. Boom 73.29 p.; 3 P. Arts 68.48 p.; 4 G. Brands 67.8*1 p.; 5 J. Jacobs 65.62 p. Kampioen dames junioren: G. Janssen met 81.05 p.; 2 M. Vollen- berg 75.08 p.; 3 R. Hulleman 73.94 p. 4 C. Boom 68.61 p.; 5 C. Arts 68.45 p.; 6 T. Vorst, 67.35 p.; 7 L. Ouden hoven 64.79 p. Bij het totaal aantal behaalde punten van de dames- en heren junioren waren de cijfers bijgere- kend die men op 24 november be haalde bij het afleggen van de vaardigheidseisen, daar dit tevens de voorselectie was. Zeer gelukkig waren de prijswin naars. De winnaars van de le prijs ontvingen een wisselbeker alsmede een standaard met medaille; 2e en. 3e prijs een draagmedailie en de' no. 4 geplaatsten ontvingen van de voorzitter van de afd. Wandelsport- St. Christoffel, de heer P. Janssen, een kleine zilveren beker als dank voor de goed samenwerking tussen gymnastiek en wandelsport. Op de feestavond waren o.m. aan wezig de aalmoezenier, Kapl. Hey- mans, de heer en mevrouw Rein- ders en de heer en mevrouw Rippe. Allen werden door de voorzitter hartelijk verwelkomd. Voor de muzikale omlijsting zorg den zeer perfect de heren Gerlich, van Gerven, Oomes en Dijckmans. Als zangeresjes traden op het be kende duo de Eljus, de dames Pee- ters en van Wayenburg, ook zij oogstten veel succes. De heer G. Basten had van begin af aan alle harten gewonnen als conferencier. Tijdens de avond werd nog het woord gevoerd door de heren Rein- ders en Rippe, die hun technische en waarderende woorden in ruime mate over ons lieten vloeien. Aan het einde van deze geslaagde avond, was het de voorzitter die allen dankte voor de prettige mede werking, welke in ruime mate ge noten was. WANDELCLUB* ST, CHRISTOFFEL De wandeltocht van a.s. zondag wordt uitgesteld tot na Nieuwjaar. De datum wordt op de lessen aan de gymzaal bekend gemaakt en in dit blad. Leden van St. Christoffel, die nog willen deelnemen aan de winterserie kunen zich alsnog opgeven bij de leiders en leidsters of aan het adres Oranjestraat 12. Inleggeld bedraagt 1,- voor drie tochten. Het volksgeloof hecht vaak een te grote waarde aan een amulet, ta lisman of felisch. Het zegt, dat deze voorwerpen geluk zullen brengen, de ziekten zullen weren of kwaad zullen voorkomen. Soms draagt men een koperen plaatje met een heiligenbeeld erop, waardoor men zich gevrijwaard weet tegen ongelukken. Toen eens een Oosterse jager door een tijger was aangevallen en ge dood, eisten de dorpelingen van de weduwe dat ze steeds de klauwen van- het monster ,dat op de jacht ook gedood was, bij zich zou dra gen, om zo de dorpelingen voor tij ger-aanvallen te behoeden. In Finland ziet men vele Beren klauwen dragen, om zo van wolven verschoond te blijven. Pijn-werend achtten anderen weer berenklauwen die in zilver of goud gevat waren. Of men droeg ze tegen kiespijn. De oude Romeinen droegen wel armbanden, waarin een vossetong was gewerkt, om zo geen last van ontstoken ogen te krijgen. Soms droegen de jagers een stukje van een valk bij zich en meenden, dat zij daardoor iets van diens vlug heid en snelheid, enz. zouden over nemen. OOK ANDEREN BESCHERMD Niet alleen zichzelf beschermt men altijd tegen kwade invloeden, maar ook zijn huis ,zijn familieleden. Daartoe hangt men dan een amu let aan de ingang van de woning b.v. de kop van een woll'. Of een paar wolfsklauwen die men boven de deuren spijkerde om alzo dieven te weren. Of men begroef deze on der de dorpel. DeKeltische volken hielden het meer bij het wilde zwijn. Dat moest onheil weren. Niet zelden, ook zag men een uil, met uitgespi'eide vleu gels aan de schuurdeur gespijkerd, teneinde tegen het hemelvuur ge vrijwaard te wezen. Hoe verheugd waren vele boeren, wanneer een ooievaar zijn nest koos op hun woning. Voor blikseminsla gen bestond dan geen gevaar! Niet alleen ontleende het volk amuletten aan de dierenwerld, maar ook allerlei gebruiksvoorwerpen dienden daartoe. Zo kon een beker gemaakt uit de horens van een steenbok (dus toch weer de fauna!) vrijwaren voor ver gif. De primitieven mengden vaak al lerlei vloeistoffen dooreen, waarin allerlei ingrediënten voorkwamen en wreven zich hiermee in. De aard van de beschuttende vloeistof ver schilde naar gelang het doel, waar voor ze werd aangewend. Wilden ze ter olifantenjacht, dan diende de beschuttende vloeistof iets van dit dier te bevatten: b.v. wat haren, wat van de staart, enz. Vooral zijn mest was effectief. De reuk van de dieren moest men nabootsen en men moest zich ook dezelfde kleuren geven. Ten aanzien van de kroko dillen gingen ze op dezelfde manier te werk en ze geloofden dan, dat deze watermonsters hen niets kon den maken. Jagers gebruikten op de jacht een klem waarin wild gevangen zat. Ze diende om hem geluk te brengen op de jacht. Ze was dus zijn talisman. Ook droeg men wel een vossetong om daardoor moed te. vei'zamelen. Soms ook hing men beenderen van reebokken in zijn woning, om voer boze geesten beveiligd te zijn. Of men droeg een armband van oli- fantshaar teneinde gelukkig te zijn op de jacht. Uit de talisman ontwikkelde zich waarschijnlijk later het jagers-sie raad. Ook dan was de „grondstof" ontleend aan het dierenlichaam. Eigenaardig, dat bij de primitieve volken de sieraden aanvankelijk, door de mannen werden gedragen en later ook wel door de vrouwen, maar dan dienden ze toch om de ijdelheid der mannen te strelen. Kaffer-jagers, die groot wild had den gedood, versierden zich vaak met de tanden van de buit, die ze als koralen aan een draad regen, terwijl ze de staart om hun lichaam wonden. Bedoeling was dan tevens, dat ze de kracht van het gedode dier zouden krijgen. Door zich met adelaarsveren te tooien verkreeg de jager de scherpte van het adelaars- oog en zijn moed. In Afrika zullen velen niet ter visvangst gaan, een huis bouwen of een boom planten, oznder een amu let te di-agen. Soms zijn het in het vuur geschi-oeide stukken hout, die tegen de boze geesten moesten be schutten. In het volksgeloof doen amulet en talisman nog steeds opgeld. De aktie voor het nieuwe orgel in de oude px-otestantse kerk in Blitterswijck looot „lekker", zoals men dat in vakkringen zegt. Er zijn reeds aardige bedragen binnen en trots kon de penningmeester van 't aktiecomité dinsdag al vertellen dat de f 700,- bereikt waren. Niet slecht voor het begin. Maar we zijn er nog niet. Integendeel, de loterij die de Der de Oi'de voor dit doel heeft opgezet begint pas te lopen en men mag verwachten dat iedereen toch een lot zal nemen. Want als op 3 janua ri op de kerstviering de H.E Heer Deken de einduitslag meedeelt dan moeten alle loten verkocht wezen. Dat zijn we eerlijk aan onze stand verplicht, zeker nu radio en lande lijke bladen Venray zo'n beetje als model van „eenheid" afschilderen. Maar dat is de buitenkant. En die doet feitelijk weinig ter zake. Wat wel ter zake doet is dat we samen, ongeacht welke geloofsrichting we nu volgen, als gemeenschap, zoals we bij elkaar wonen, elkaar helpen. Elkaar helpen om ieder op zijn eigen plaats de Heer zo waardig mo gelijk te kunnen loven. Ieder van ons is trots op „zijn" Petrus Banden, „zijn" parochiekerk en met recht en rede. Laten we de kleine protes tantse gemeenschap helpen om „hun" kerk zo fraai mogelijk ge schikt te maken voor de eredienst. We staan rond de kerstkribbe, we wieren de geboorte van de God mens. Laten we dan ook eens den ken aan dat orgel van Blitterswijck en een daad stellen van eenheid en liefde Het Dameskoor heeft een voox*- beeld gegeven voor andere vereni gingen. Op hun jaarlijkse feest avond hebben ze een bedrag bij el kaar gehaald voor dit oi*gel. Laai andere verenigingen dat voorbeeld volgen. Van een paar tientjes uit de kas wordt niemand armer, maar weer stellen we een gemeenschaps daad, waarop Venray trots mag we zen. Laten verenigingen nu met Kerstmis ook eens iets extra's doen. In een enveloppe gestopt, neemt Broedelr Portier van het klooster gi*aag de giften aan. Het kan ook via de Cx-edietbank of op giro 1055.405 t.n.v. de Directeur van de Derde Orde, Leunseweg 1. Venray. Vo.oruit, laat niemand achterblijven. Bij de plaatselijke bureauhouder van de Voedselcommissaris te Ven ray hebben zich tientallen boeren gemeld voor een renteloos regerings krediet van maximaal duizend gul den Dat is tekenend voor de slech te gang van zaken op onze zand gronden: de aanhoudende tegensla gen van de laatste tijd hebben ook hier heel wat landbouwbedrijven in moeilijkheden gebracht. Het moet zeker worden toegejuicht, dat de overheid deze hulp biedt de boe ren hebben er, door middel van hun organisaties, zelf ook met klem om gevraagd maar het moest niet nodig zijn. Het is zeker ook niet ge zond, dat ondernemende, hard wer kende mensen uit de boerenstand zodra er moeilijkheden komen dooi de regering moeten worden voort geholpen. Zij moeten evenals de on dernemende, hard werkende mensen uit de handel en de industrie, die moeilijkheden zelf kunnen overwin nen: zodanig moeten hun bedrijfs- inkomsten en bedrijfswinsten zijn. Zij moeten de nodige gelden kunnen investeren en daarnaast behoorlijke reserves kunnen aanleggen voor- slechtere jaren. Zolang dit niet het geval is kan er feitelijk geen 'sprake zijn van een gezonde boerenstand en een echte boerenwelvaart. En ook niet in ruimer ver-band gezien van een welvaartsstaat. Een staat, waarin zulk een belangrijke groep als die van de boeren zelf haar te genslagen niet kan^ opvangen, is geen welvaartsstaat Bovendien krijgt men ergens de indruk dat verschillende jonge boe ren uit een soort valse schaamte nog niet eens een verzoek om hulp in dienen. Dwaas, maar ergens ook begriinelijk. Ze bijten nog liever op eën houtje dan dat ze om „steun" komen We gaan ruilverkavelen en pro beren nieuwe mogelijkheden te scheppen voor deze streek, met een investering van meer dan 30 mil joen, maar als dan het enigste re sultaat is dat de betrokkenen de handen open moeten houden omdat men de overproduktie niet weg kan, omdat men elders ondanks ons knap en kundige bedrijfsvoeren in een van de goedkoopste landen ter wereld toch nog goedkoper kan leveren, dan is er iets zwaar mis. Dan is meteen de eerste schrede gezet op de weg naar de uitroeiing, dat men dan misschien een normaal proces kan noemen, maar dat toch ergens de vraag doet rijzen: waar heen? waarheen gaan we in onze moderne tijd. ii'M'rn 11 i- De veranderingen in de verhou ding tussen protestantisme en ka tholicisme kunnen misschien niet beter getypeerd woi-den dan dooi de mededeling van de bekende Bel gische priester abbé Houtart, die in Rome gezegd heeft, dat tussen de Katholieke Kerk en de Wereldraad van Kerken een overeenkomst ge-" sloten is om gezamenlijk het weten schappelijk onderzoek te verrichten ten behoeve van de hulp aan. de ontwikkelingsgebieden. Misschien hebt u het zich nooit gerealiseerd, maar het is een feit, dat de Katholieke Kerk en de Pro testantse Kerken per jaar meer don 200 miljoen dollar uitgeven aan ont wikkelingshulp en dat hierin meer dan 20.000 mensen uit de ontwik kelde landen en meer dan 500.000 uit de ontwikkelingslanden alctief betrokken zijn. Dit bedrag is veel meer dan de organisaties der Ver. Naties voor de ontwikkeling ter beschikking stellen en het wordt bovendien al vele, vele jai-en langer gegeven, om niet te zeggen, zolang de Kerk bestaat. De overeenkomst houdt in, dat de wetenschapsmensen uit de Ka tholieke Kerk en uit de Wereldraad vair Kei-ken (protestanten en ortho- doxen)gezamenlijk het wetenschap pelijk deel van de ontwikkelings hulp voor hun rekening nemen, ten einde de krachtsinspanning van missie en zending nog efficiënter te maken. Het is een buitengewoon verheu gende ontwikkeling, welke deze sa menwerking mogelijk heeft ge maakt. Het is een zeer praktisch be wijs voor de oprechtheid der oecu menische bedoelingen aan weers zijden, welke samenwerking en een heid zoeken waar zulks maar mo gelijk is. Het is ook deze mentali teit, die het Concilie tot een suc ces belooft te maken. Iets van deze mentaliteit straalt ook uit bij de aktie hier ter plaatse voor het kerkorgeltje van de pro testantse kerk in Blitterswijck. Ook hier wordt weliswaar in het klein maar daai-om niet minder hartver warmend samenwei'king getoond waar men vi-oeger alleen naar de verdeeldheid keek. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY Een merkwaardige pei-soon zit in de Kleefse gevangenis te wachten op zijn berechting, het is Paul-Her mann Loos, een van de grootste zwendelaars uit de Duitse geschie denis. Hij heeft verschillende perso nen en ondernemingen ettelijke mil joenen max-ken afhandig gemaakt, alvorens Intei-pol ergens in Italië tot een arrestatie overging. De man, die een mengsel van Al Capone en Rockefeller wordt genoemd geniet ir. de oplichtei-swereld een miljonaii-s- reputatie. Aanleiding tot zijn ari'estatie was het onderzoek dat ingesteld werd, toen een Gochse dochteronderne ming van een Bi-edase konservenfa- briek failliet verklaard werd, het bleek, dat deze firma nog twee miljoen van de heer Loos te vorde- ï'en had. Bij het onderzoek kwamen vijf manipulaties aan het licht, waarmee enkele tientallen miljoe nen marken gemoeid waren. Alles is in 1953 begonnen. Om streeks die tijd bezocht de zoon van Loos het Jezuïtenkollege in het Schwartzwald. De paters wax-en van plan hun gebouwen te restaureren, de kosten: 200.000 DM. „Ik betaal", zei Loos. Dat was mooi van hem, en nóg veel mooier was, hij deed het! Tot zover klopte alles. Een jaar later, kwam de edelmoedige schenker bij de paters tex-ug en verklaarde 750.000 DM te moeten le nen bij de Beierse Staatsb. „of de paters borg wilden staan." „Voor wat hoort wat", dachten deze paters en ze stelden zich ga- rant. Nu wilde het ongeluk, dat de heer Loos niet kon betalen, althans niet betaalde. En toen moesten de paters over de brug komen: schade 835.000 DM. SPAARBANK Loos had nu 750.000 DM en was dus in staat de i-ijke meneer uit te hangen. Daarvoor koos hij het lief lijke dorp Lengries in Beieren uit. Toevallig bleek dat dorp behalve liefelijk gelegen te zijn, ook te be schikken over een bijzonder spaar zame bevolking. De oplichter koos een bijzonder fraai landhuis uit, kocht het en werd een geacht staatsburger, zoals dat heet. Deze aankoop had hem de nodige duiten gekost en dus besloot hij bij de plaatselijke spaarbank een le ning van een miljoen mark af te sluiten. „Voor de voorfinanciering van een buitenlandse transactie." De Lengriesers zitten nu nog zonder hun dierbare spaarduitjes Inderdaad ging Loos. naar het bui tenland en wel naar Amerika, waar hij door allerlei manipulaties nog eens 150.000 dollar verzamelde. GOCH Nadat hij in de Hai-z zonder te betalen voor 2 miljoen mark aan aandelen bij elkaar gekregen had. tx'ok hij naar Goch. En daar kwam de ti'iomftocht aan zijn einde. De onderneming, waarin hij voor 2 mil joen geïnteresseerd was-, werd ge liquideerd en bij het onderzoek kwam van alles aan het licht. Ook de „geïntresseerdheid" van Loos. In januari was het onderzoek rond in Italië werd de miljoenenoplichter opgepikt en naar Kleef getranspor- teei'd, waar hij nu nog zit. Daar zal binnenkort ook begonnen worden met zijn berechting. Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: G V H T AGENDA CENTRALE K.A.B. Zaterdag 22 en zondag 23 dec. om half acht in de Wilhelminazaal op voering van het mooie Kerstspel Marjattaskerst door de KAB To neelclub. ,Willen de sekretarissen van de KAB afd. en de vakbonden voor 1 januari hun ledenlijsten cf kaarten inleveren bij de Sekretaris der Cen trale om deze te vergelijken met de ledenlijst.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 2