CENTRIFUGE WGRDT ELKE WASDAG EEN FEESTDAG M00REN DE VORMING VAN ONZE SVY-jeugd S.V.y. NIEUWS M.H.C. VENRAY KERKBERICHTEN Vrijdag 23 november 1962 No. 47 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS^ DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR Vpnrjv rat hmctppvcn ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 EflTlHA I Cél\ UiVlO 1 IXEtlVEtDI PRIJS pER KWARTAAL 1.50 (bulten Venray 175) Het Venrayse meisje kan op dit moment verschillende kanten uit, nadat ze het lager onderwijs „doorlopen" heeft. Ze kan naar de Huishoudschool, naar de Mulo, naar de M.M.S. of het Gymna sium. Gaat ze werken dan kan ze via avondcursussen of halve- dagen-cursussen aan Huishoudschool, Mater Amabilisschool of Jongerencursus, of Handelsavondschool zich verder ontwikkelen. Is dit voldoende? Wordt er niet te weinig aandacht besteed aan de taak die het meisje uiteindelijk krijgt. We zullen pogen op deze vraag het antwoord te vinden Uit de bevolkingscijfers blijkt, dat, binnen de Nederlandse bevolkings groep, ongeveer 15 pet. van het aan tal vrouwen in de leeftijd van 30-50 jaar rond 85 pet. van onze meisjes rekening moet houden met de ge huwde staat. Wanneer wij nu de gezinstaak van de vrouw analyseren, constateren wij dat kennis en praktische erva ring op het gebied van huishoud kunde, koken, knippen, naaien, ver stellen, breien, wasbehandeling, ge zondheidsleer, voedingsleer, waren kennis, kinderverzorging, ziekenver zorging en een dosis algemene ont wikkeling onmisbaar zijn voor de goed huisvrouw. Als de vrouw in haar gezin de taak niet aan kan, is er natuurlijk in vele gevallen ook schuld bij de man, maar het is nu eenmaal een feit, dat voor de vrouw een bijzonder aandeel in cie verzor ging van het gezinsgeluk ligt. Een aandeel dat uitsluitend en alleen voor haar is. Hoe belangrijk is er het eerste levensjaar voor kind en hoe belang rijk is dus wat de moeder in dat eerste levensjaar met het kind doet of nalaat. Het eerste levensjaar kan op onderdelen beslissend zijn voor het gehel leven. We dienen er dus op toe te zien, dat niet meer en meer meisjes algeheel of in onnidige ma te ongeschikt worden voor het be sturen van een huishouding. Het is noodzakelijk dat wij het meisje van heden over de gehele linie voorbe reiden op deze taak. MISKENNING VAN DE GEZINSTAAK Dat is niet zo eenvoudig. Het bes-1 te kan dat via de school gebeuren. De school dient voor te bereiden op de taken in maatschappij en ge zin. Wij willen de gezinstaak niet ondergeschikt aan de maatschappe lijke taak stellen, in de zin dat zij minderwaardig aan de laatste zou zijn. Maatschappelijke en gezinsta ken zijn echter wederkerig aan el kaar ondergeschikt. Verwaarlozing op het ene gebied leidt tot moeilijk heden op' het andere terrein. Men kan zich soms niet aan de indruk onttrekken, dat er bij het meisje zelf een schijnbai*e misken ning bestaat van de arbeid ten be hoeve van de gezinstaak verricht, 't Vrije beroep, zelfs dat van winkel juffrouw, typiste of lokettiste wordt vaak van hogere orde geoordeeld als de gezinstaak. Maar waar 85 pet. van de meisjes in het huwelijk treedt is de belangrijke taak van ons onderwijssysteem het meisje 'n zodanige opleiding te verschaffen dat zij in de periode tussen school en huwelijk een redelijk inkomen kan verwerven door voor haar ge schikte arbeid en voor de grootste periode van haar leven op haar hoog te waarderen taak van huis vrouw en moeder, goed is voorbe reid. VERSTOKEN VAN VORMING? Een klein gedeelte van de meis jes vloeit na het verlaten van de lagere school of naar het huishou den. Van een theoretische scholing van deze meisjes voor speciaal vrouwe lijke taken komt soms weinig te recht. Bedenken we dan nog dat de studie en/of de arbeid door de rest van de meisjes verricht, niet is in gesteld op de gezinstaak, dan heeft het de schijn dat een groot deel ver stoken blijft van iedere vorming in deze richting buiten datgene wat moeder haar dochter bijbrengt en dat velen verstoken blijven van on derwijs dat op de gezinstaak voor bereidt. In dit geval brengen avond cursussen, Mater Amabilisschool en Jongerencursus gelukkig enig sou laas. Onze scholen spreiden de meisjes naar het intellect en het is duide lijk dat voor iedere groepering een passend leerprogram en lesrooster ontworpen dient te worden. In het huidige leerprogram is afgezien van de huishoudschool weinig plaats voor specifieke vrou welijke vakken. Gelukkig is bij on ze Ulo reeds een poging gedaan (met goed gevolg) om huishoudvak ken met de normale ulo-vaken te combineren, maar voor het overige is het „hoger" onderwijs nog te veel trainen voor een examen en een diploma met weinig kansen voor training voor de toekomstige gezinstaak. Dit klemt temeer nu het getal meisjes dat verder studeert, mede door de welvaart van na de oorlog steeds groter wordt. Hier zou men dus een andere oplossing moe ten zoeken. Dat hiervoor mogelijk heden liggen bewiist de gang van zaken bij de Venrayse Ulo. Bij al dit voorgaande moeten we echter de verantwoordelijkheid der ouders niet uit het oog verliezen. Hoge lonen, goede verdiensten e.d. mogen dan bij het gezinsinkomen dikwijls welkom zijn, zij mogen niet de zorg afkopen die dezelfde ouders hebben om hun kind voor haar toe komstige taak- zo goed mogelijk uit te rusten Daarmede moet terdege rekening gehouden worden bij het bepalen van vak, arbeid of verdere studie. mm .::v, .c.- Ja, wassen kan voor U een feest zijn. Ook al meldt De Bilt regen, hagel of sneeuw. Dankzij de Ruton Centrifuge is elke wasdag voortaan een feestdag. Uw kletsnatte wasgoed razendsnel strijkdroog maken, is voor de Ruton sneldroger een koud kunstje. Bovendien is de Ruton snel droger extra beveiligd door een patent sluitdeksel. De centrifuge begint pas met centrifugeren als het deksel dicht is. Dat is weer zo'n prettig Ruton voordeel. U moet beslist bij ons langs komen om <o een afspraak te maken. U mag natuurlijk ook even opbellen. Wij staan voor U klaar. ALS U SERVICE BELANGRIJK VINDT: GROTESTRAAT 10 VENRAY wie Moor en kiest heeft het goed bekeken Venray 1 kreeg tegen RKDEV 1 uit Arcen een teleurstellende 02 nederlaag te incasseren. Teleurstellend is deze nederlaag te meer omdat Venray nu zeer dicht in de buurt van rode lantaarndrager Arcen terecht is gekomen. Arcen had voor deze wedstrijd weer 'een beroep gedaan op hun oude, vertrouwde doelman van Bo ven. Dit was voor RKDEV een steunpliaar, die niet alleen de hele Arcense achterhoede dirigeerde, maar bovendien nog een zeer goede doelverdediger bleek te zijn. Toch kunnen we niet zeggen dat Venray zwakker was, maar het was de SVV-voorhoede die deze middag faalde. De eerste 20 minuten van de wed strijd waren volkomen voor de Ven- rayers. Hierna probeerde Arcen de bakens te verzetten en kwam een enkele keer tot een gevaarlijke aan val, maar doelman Hendriks stak in een grootse vorm. Na 22 minuten spelen dachten we een voorsprong te kunnen noteren. Piet Philipsen kreeg een vrije trap te nemen en plaatste de bal precies voor de voeten van de vrijstaande v. d. Vorst, die meteen uithaalde voor een hard en zuiver schot, maar doelman van Boven kon nog zij het met de grootste moeite Ar cen voor een achterstand behoeden. Succes kwam wel aan de andere en nog wel in een periode dat Ven ray in de meerderheid was. Na 30 min. kreeg Arcen's linksbinnen de bal vlak voor doel in vrijstaande po sitie toegespeeld en ditmaal moest keeper Hendriks zwichten. Venray gaf de moed niet op. Van uit de achterhoede werden goede aanvallen opgebouwd, maar de voor hoede speelde te doorzichtig, zodat de RKDEV-achterhoede telkenmale de gelegenheid kreeg in te grijpen. Kort voor rust gnig Arcen de voor sprong nog vergroten. Door onvol doende wegwerken in de achterhoe de kreeg Arcen de gelegenheid de score op te voeren tot 02. P. Philipsen die voor rust als te ruggetrokken midvoor speelde, stond na de thee weer op zijn vertrouw de spilplaats en dit bracht heel wat meer rust in de achterhoede. Voor RKDEV was er geen doorkomen meer aan en doelman Hendriks be hoefde nog maar sporadisch in te grijpen. Ook nu bouwde de Venrayse ach terhoede weer goede aanvallen op, maar de voorhoede zag geen kans doelman van Boven ook maar één keer te passeren, zodat de eindstand 02 bleef. De wedstrijd RKDEV 2Venray werd afgelast, evenals de wedstrijd RKDEV 3—Venray 5. Venray 3 speelde in Horst een goedewedstrijd. Ze behaalden tegen Wittenhorst 3 een 22 gelijkspel. Venray 4 kwam weer eens met grof geschut voor de dag. Ditmaal moest Wittenhorst 4 het ontgelden. Met liefst 90 overtroefden zij de Horstenaren. Venray 6 stelde iets teleur. Zij wisten het tegen Tienray 3 niet verder te brengen dan een draw: 5—5. Programma voor zondag 25 nov.: Nieuw Einde 1Venray 2.30 uur terrein Heksenberg Venray 3America 1 2.30 uur America 2Venray 4 2.00 uur Venray 5Montagnards 2 12.00 uur Ysselsteyn 2Venray 6 2.30 uur Voor ons eerste elftal staat er weer een belangrijke wedstrijd op het programma, nl. de uitwedstrijd tegen Nieuw Einde. Als we de standenlijst bekijken, dan zien we dat beide ploegen aan elkaar ge waagd zijn. Nieuw Einde heeft slechts één winstpuntje meer dan Venray. Voor Venray is het echter altijd moeilijk spelen in het zuiden van onze provincie. Daar Venray in de gevaarlijke zone terecht is gekomen, zullen zij ongetwijfeld alles in het werk stellen om hier weer uit te komen. Dit kan a.s. zondag als zij kans zouden zien beide puntjes mee naar Venray brengen. Wij menen dan ook dat Venray zich ten volle zal geven en als zij niet te veel gehinderd worden door blessures, dan kan Venray a.s. zon dag weer iets gunstiger op de rang lijst komen te staan. Venray 2 is vrij. Venray 3 is de gastheer van Ame rica 1. Daar beide ploegen aan el kaar gewaagd zijn zal het aan spanning niet ontbreken. Een klei ne zege voor de rood-witten kan er te behalen zijn. Venray 4 kan zondag laten zien wat ze waard zijn. Zij gaan bij naaste concurrent America 2 jp be zoek. Willen zij hier tot winst komen dan zal er van meet af aan hard ge werkt moeten worden. We hebben echter alle vertrouwen in ons vierde elftal en geloven dan ook dat zij na zondag nog onverslagen zullen zijn. Venray 5 krijgt bezoek van Mon tagnards 2. Zullen zij kans zien één puntje thuis te houden? Venray 6 heeft een moeilijke uit wedstrijd, nl. tegen Ysselsteyn 2. Een puntenverdeling ligt in de lijn der verwachtingen. Venray Al had zondag kennelijk zijn dag niet. In de wedstrijd tegen Blercik werd weliswaar niet slecht gespeeld, maar het wilde niet luk ken. Het waren steeds dezelfde com binaties. Steeds dezelfde traag op gezette aanvallen, die telkens op niets uitliepen. De Blerickse verde diging was uitgesproken zwak en daarom was het zo teleurstellend dat Venray slechts tweemaal en dan nog wel in het laatste kwartier, het Blerick-doel kon vinden. Het begin was voor Venray, maar zoals gezegd, het wilde niet lukken. Langzamerhand echter wist Blerick los te komen en verscheidene keren ontkwamen de Venrayers aan een „zeker" doelpunt. Na de rust kawm Blerick in het begin aan een gelukkig doelpunt door een misverstand in de Venray se verdediging. Dat was misschien maar goed, want het werd duidelijk dat Venray na dat doelpunt de za ken beter ging aanpakken, het tem po werd opgevoerd en het spel werd forser. Zo raakten Coppus en Jan sen geblesseerd, maar gelukkig bij gebrek aan aan reservespeler konden zij de wedstrijd uitspelen. Toen kwam het „Venrays kwar tiertje". Volleberg werd door Jeu ken prachtig gelanceerd en het was voor hem toen een koud kunstje om de Blerickse keeper de bal onder 't net te laten halen. 10 min. later was het weer raak. Volleberg kwam al leen voor de keeper, die in eerste instantie de bal wist weg te werken, maar toch niet zo goed om „Pietje", uiterst beheerst, voor de tweede keer het scoren te beletten: 1—2. Dat werd ook de eindstand. A.s. zondag wordt tegen titelkan didaat Montagnards gespeeld. Meerlo Al-Venray A2 33 Op een zeer slecht bespeelbaar veld, trad A2 zondag j.l. tegen Meer lo aan. Na ongeveer een kwartier spelen strafte Meerlo een misver stand in de Venray-achterhoede af (10). 10 min. later schoot G. van Houdt raak: (1-1). Direct na rust wist Meerlo nog tweemaal te scoren, zodat de stand 31 in hun voordeel werd. Door slecht schieten wist de Venray-voor- hoede slechts een van de vele kan sen in een goal om te zetten, dit maal was het ook weer G. van Houdt (3-2). De strijd werd hierna hard. Het einde was reeds in zicht, toen Meer lo hun gevoelens niet kon onder drukken. De scheidsrechter wees naar de penaltystip en het was H. Schols die deze feilloos benutte: 3-3. Al met al een gelukkige draw voor Venray A2. Na de fraaie overwinning op Resia leed Venray A3 zondag een onver wachte nederlaag tegen Oostrum Al. Na wederzijds terrein verkennen wist Oostrum na ongeveer 10 min. te doelpunten, toen een van de lat terugspringende bal door hun rechtsbinnen in het doel werd ge schoten. Hierna kwam Venray in de aanval, maar doordat het spel veel al te kort werd gehouden, leverde dit geen suces op. Na de rust kreeg Venray een groot overwicht, maar het wilde niet lukken. De Oostrum- defensie wist telkens redding te brengen, hoewel ze over geluk niet te klagen hadden. Eindstand 0-1. SVV BI sloot de eerste helft van de competitie af met een wedstrijd tegen Sevenum BI. Ze leden hun eerste nederlaag en wel met 42. SVV B2 kreeg concurrent Yssel steyn BI op bezoek. Ze wisten een 3—0 achterstand weg te werken tot -3 en had de scheidsrechter geen doelpunt van hen afgekeurd, dan hadden ze een verdiende overwin ning behaald. Op de helft van de competitie deelt SW B2 de eerste plaats met Merselo BI en Ysselsteyn BI. SVV B4 wist de nederlaag tegen Merselo BI dragelijk te houden. Ze verloren met 50. Laten we niet uit het oog verleizen dat het een BI tegen een B4 is. Het C-elftal van SVV leed een ne derlaag in Ysselsteyn en wel met 31. Het had even goed anders om kunnen zijn. Zoals we u de vorige week be loofden volgen hier de standen van de afdelingen van ons eerste dames- en herenelftal. Dames: Zuid, Derde klasse D Venray 7 5 2 0 12 22-3 Tegelen 7 5 0 2 10 15-6 Maastricht 7 4 2 1 10 14-5 Sittard 7 2 3 2 7 13-7 Venlo Girls 7 2 2 3 6 11-8 Weert 7 3 0 4 6 9-10 Heerlen 7 2 1 4 5 12-15 Green Star 7 0 0 7 0 0-42 Onze dames staan dus na de eer ste helft van het aantal vastgestel de wedstrijden, 2 punten voor op de nummers twee en drie. De volgen de helft van de competitie staan er voor echter drie lastige uitwedstrij den op het programa: 16 decem ber WeertVenray; 17 februari MaastrichtVenray en 17 maart Sit tardVenray. Bovendien gaat het elftal zondag a.s. naar Heerierheide waar het aan moet treden tegen Green Star. Gezien echter de plaats die dit elftal inneemt en de uitslag van de vorige wedstrijd (130) mag hier geen fout gemaakt worden. De thuiswedstrijden zijn als volgt gepland: 9 december VenrayVenlo Girls; 3 februari VenrayTegelen en 3 maart Venray—Heerlen. Gaan onze dames op de tot nog toe ingeslagen weg verder, dan wacht ons aan het einde van dit seizoen een klinkend kampioen schap, maar misschien is de tijd nog te vroeg om dit tot de reëele mogelijkheden te rekenen. In ieder geval zullen onze dames zoveel mo gelijk hun best doen om zo hoog mogelijke ogen te gooien. Heren: Zuid, Derde klasse D. EMHC 7 5 1 1 11 18-7 HMHC 7 4 1 2 9 18-10 Venray 7 4 1 2 9 10-8 HUAC 7 3 3 1 9 13-10 Deurne 7 2 3 2 7 11-8 Heerlen 7 1 4 2 G 10-13 Oranje Zwart 7 0 3 4 3 6-17 Green Star 7 0 2 5 2 9-22 Ook hier staat dus de koploper 2 punten voor, maar daarachter een sterk peloton van drie club die 't elkaar nog danig lastig kunnen ma ken. Voor de heren is de tweede competitiehelft niet minder lastig dan voor de dames. Er staan 4 uit wedstrijden op het programma. A.s. zondag naar HUAC (Hel mond). De vorige ontmoeting ein digde in een ruime Venrayse zege (31), maar op eigen veld zullen de Helmonders zich zeker niet la ten overompelen. 16 december we derom naar Helmond, tegen HMHC. 17 februari Oranje Zwart—Venray; 17 maart DeurneVenray. Thuis worden gespeeld: 9 decem ber VenrayEMHC; 3 februari VenrayGreen Star en tenslotte 3 maart VenrayHeerlen. Voor de reserve-elftallen staan voor zondag a.s. eveneens twee uit wedstrijden op het programma. Dames 2 gaan naar Tegelen 2. Dit zal zeker geen gemakkelijke wed strijd worden, maar gezien het en thousiasme van dit elftal zal er ze ker goed en plezierig gehockeyd worden. Heren 2 reizen naar Venlo 5. Ook hier zijn we niet zeker van een Venrayse overwinning. De vorige ontmoeting eindigde in een kleine Venlose zege. Aan de heren van het tweede elftal is nu de beurt om te tonen wat zij waard zijn. VAN 26 NOV.—1 DECEMBER PAROCHIEKERK VENRAY Priester v. d. week: Kapl. Heymans Zondag: 24e en laatste zondag na Pinksteren, laatste zondag van het kerkelijk jaar. 6.30 Sj. Maessen; 7.30 overleden familie v. d. Vegt-v. d. Boogaert; 8.30 Gertrudis Gerrits; 9.30 Hoogmis voor de Parochie, Cae- cilia-hoogmis, meerstemmig; 11 uur familie Kusters mw; 6 uur Harry Janssen, Henr. Vermeulen en echt genote. 11 uur Congregatie voor de groten op Jerusalem. Kollekte voor de Universiteit. Maandag: 6.45 Antoon van Osch; 7.30 overleden familie Voermans- Janssen; 7.30 overleden familie Flin- senberg-v. d. Boogaert; 8.15 Jan Oudenhoven; 8.15 J. Coenen. Dinsdag: 6.45 Henrica Thuyls- Muysers; 7.30 Chr. Gossens; 8.15 overleden familie Hendriks-Wevers- Camps; 8.15 Maria Rongen-van Kes- sel. Woensdag: 6.45 Frans Poulussen en overleden ouders Voesten; 7.30 overleden familie Peeters-Romanes- co; 7.30 Nelly Buyssen-Cuypers; 8.15 M. G. Smits, ouders, broers en zus ters 1 h.; 8.15 leden en overleden leden van de brandweer. Donderdag: 6.45 J. Henckens; 7.30 Th. Vermeulen; 8.15 Henri Esser en echtgenote 1 h.; 8.15 J. Coenen. Vrijdag: 6 .45 Jan Oudenhoven; 7.30 overleden familie Janssen- Claessen en Harry Janssen; 8.15 Pe tra Smits 1 h.; 8.15 zekere intentie R. Zaterdag: 6.45 Wilhelm Tijssen; 7.30 overleden familie Jacobs-Jans- sen en Leo Stiphout; 8.15 overl. Anna Maria Boots-Emonts; 8.15 Piet Oudenhoven; 9 uur tot intentie van de leden van St. Eloy; 7 uur ope ning van de Advent Gebedsoefening. Biechtgelegenheid van 5.30-7.30. De Mariacongregatie zal voor al haar leden een triduum houden op Jerusalem. Dit zal plaats hebben op 6, 7 en 8 december a.s. Zie ook de berichten van de volgende week.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 13