pióêie men Overpeinzingen Massale aanval op de middenstand in het gemengd boerenbedrijf WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PWJSRPEB KWUTTAAL4/ Ts# (bulten Venray 175) ETER N fl M RTIC Eén der topmerken Automatic „CAMPS" Horlogerie Vrijdag 9 november 1962 No. 45 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 't Liekt wel en K.I.-vergadering, Deze opmerking van een der vele, vele boeren die opeengeperst in zaal Wilhelmina maandagavond zaten te luisteren naar de voorzitter van de KNBTB de heer Mertens, bewijst wel hoe druk het was en welke grote belangstelling er wel bestond voor wat deze boerenleider te vertellen had over de problemen, waarmede onze boeren op de gemengde bedrijven op dit moment letterlek en figuurlijk zitten te tobben De heer Mertens wees in zijn re de er al direct op dat men van hem geen oplossing moest verwachten in de nood van dit ogenblik. En nood is er.. Als er op 't gemiddelde ge mengde bedrijf in Nederland thans ongeveer 3000,minder inkomen geboekt wordt dan in het afgelopen jaar, als men verder bedenkt dat na de oorlog nog nimmer de be drijfsresultaten dusdanig zijn ge weest dat van reserve-vorming sprake kon zijn, dan is het logisch dat vele boeren op de gemengde be drijven zich ernstige zorgen maken. Wat zou er in Nederland gebeuren als bv. de ambtenaren 3000,ge kort werden op hun salaris. De we reld was waarschijnlijk te klein OORZAKEN Wat zijn nu de oorzaken van deze zo bedroevende bedrijfsresultaten. Op de eerste plaats wel zeer lage èierprijzen. Een grote produktie in korte tijd hebben moeilijkheden bij de afzet gebracht. Op de tweede plaats de middel matige en slechte varkens prijzen, waar ook weer op een gegeven mo ment het aanbod groter was dan de vraag, met het gevolg, kelderende prijzen. Tenslotte zijn ook slachtveeprijzen niet om over te juichen, terwijl daarnaast de verschillende kosten van de boer behoorlijk gestegen zijn, het weer oorzaak was van een slechte voederwinning en als klap op de vuurpijl de mond- en klauw zeer onder de varkens kwam. Als argumenten tegen dit alles wordt op de EEG gefoeterd, op vleesimporten uit Argentinië en De nemarken, maar dat heeft er alle maal weinig of niets mee te maken. Feit is dat men een overproduktie heeft in de landbouw, die door al lerlei beschermende maatregelen in alle mogelijke landen eerder toe neemt dan afneemt. En door deze overvloed, die dan nog alles ineens gebracht heeft, is er beslist nood ontstaan. MAATREGELEN De georganiseerde landbouw heeft zich natuurlijk bei-aden over de maatregelen die in deze nood-situa tie moeten genomen worden. Dat zijn maatregelen voor op korte ter mijn, om de ergste nood te lenigen, maar ook maatregelen op langere duur, die er op gericht moeten zijn een goed prijs en een goede afzet, mogelijk te maken opdat de boer een redelijke positie krijgt REGERINGSSTEUN De steun op korte termijn wordt nu door de Regering geboden, die 50 miljoen beschikbaar stelt in een ontwikkelings- en sanerings fonds en 10 miljoen schenkt aan 't borgstellingsfonds, waardoor kort lopende schulden in langlopende kunnen worden omgezet. Van de eerste 50 miljoen komen maximaal 25 miljoen beschikbaar als renteloze voorschotten voor be paalde hulpbehoevende bedrijven. Het overige geld hiervan komt ten goede aan de verbetering van de structuur en als beëindigingsvergoe ding. Naar zijn persoonlijke mening is deze hele rege/ringshulp ontoe reikend. Het bedrag van 60 mil joen is wel voldoende, maar dat slechts 25 miljoen hiervan bruik baar is voor directe voorschotten, noemde spi*eker ten ene male onvol doende. Z.i. kunnen hieruit slechts die gemengde bedrijven geholpen worden, die helemaal aan de grond zitten. Niemand weet wat er nodig is en daarom had men geen grens moeten stellen, fif— Of onder structuurverbetering ook herontginningen zullen vallen, is 'n vraag waarop de Minister nog moet antwoorden, evenals hij zal moeten zeggen, hoe hij die beëindigingsver goeding ziet. Wordt dit een soort vei-vroegd pensioen voor boeren, die op willen houden? Niemand die het weet.Trouwens deze kwes tie zal z.i. nog heel wat tijd van studie en voorbereiding vergen, zo dat men al weer moeilijk van di recte hulp kan praten. Dat het borgstellingsfonds een nieuwe injectie krijgt is alleen maar te prijzen. Dit fonds deed vroeger en doet ook thans goed werk om boe ren behoorlijk op gang te helpen. Maar hij meende er goed aan te doen er op te wijzen dat dikwijls bij het borgstellingsfonds al om hulp gevx-aagd wordt, die men even goed via de boerenleenbanken nog kon krijgen.... Al met al is men in de KNBTB niet tevreden over de directe hulp, die geboden wordt. Van de andere kant moet men ook duidelijk stel len dat toeslagen e.d. volgens de EEG overeenkomsten niet meer of slechts zeer beperkt mogelijk zijn en ook daarmee moet rekening ge houden worden. Men heeft sociale maatregelen getroffen, die echter, volgens de KNBTB, hoger hadden kunnen zijn. Of dat nu een reden moet zijn tot protest-demonstraties zoals het Landbouwcomité die van plan is te houden, was voor de heer Mertens een open vraag. Hij /iet meer heil in goed en aanhoudend overleg. Wel is hem opgevallen dat de moeilijkheden in het gemengd be- drijf ook door de grotere akker bouw- en veebedrijven aangegre pen worden om van de regering geld los te krijgen. Maar hun moeilijkheden zijn lang zo groot niet. Verwaterd door het een nu niet het ander? LAPMIDDELEN. Men zal zich als boer dienen te realiseren, dat dit allemaal feitelijk lapmiddelen zijn. Het gehele prijs- en marktbeleid zal beter moeten worden en de boer moet verzekerd zijn van een goede prijs van zijn eieren, varkens, melk en andere pro- dukten. Dat zal de grootste zorg moeten zijn niet alleen van de Ne derlandse boeren, maar van alle West-Europese boeren, die allemaal met produktie-overschotten zitten. Overschotten, die alleen nog maar groter kunnen worden door de stichting van zgn. monster-bedrij ven, zoals die ook in Nederland wor den opgezet en waar veevoederfa brikanten en slachterijen zelf gaan produceren en daai-mede nog eens extra de boeren gaan beconcurreren, die hen groot gemaakt hebben. In EEG verband zal tegen deze bedrij ven geageerd dienen te worden. In datzelfde verband zal getracht moe ten worden een evenwicht te vin den tussen vraag en aanbod, opdat men niet zelf de prijzen bederft. Men zal het voorbeeld van de in dustrie moeten volgen, die produ ceert naar de vraag die er bestaat en afspraken maakt over produktie. Dat kan alleen in een West-Euro pees gezagsorgaan, waaraan de boer, maar ook de handelaar, een deel van zijn gezag zal moeten af staan. Dat is de enigste mogelijk heid die er is. Dat wil echter niet zeggen, dat men tot zolang met de handen over elkaar moet zitten De heer Mertens wees er op dat ook in eigen kring nog veel ten goede veranderd kan worden. Hoe is de verwerking van landbouwpro- dukten niet versnipperd en wat kost dit handenvol geld Daarnaast zal men zich steeds meer moeten toeleggen op kwali- teits- en veredelingsprodukten Men zal de bakens moeten verzet ten, tuinbouw en fruitteelt grotere kansen moeten geven, zelfs de blik wenden naar bloementeelt e.d. We hebben in Nederland en zeker in Limburg unieke kansen door het grote vakmanschap en kennis van de Limburgse boer. We liggen midden tussen de randstad Holland en het Rijngebied en ons klimaat hoe dikwijls we daarop ook foeteren is uitstekend voor vele produkten. NIEUWE PRIJZEN De heer Mertens geloofde dat de huidige toestand binnen afzienbare tijd toch wel iets zou verbeteren. De eierprijzen trekken aan, evenals die van varkens, terwijl de nieuwe melkprijs op 27 centen zal komen. Maar nogmaals, grote profijten zul len al deze dingen niet opleveren, voordat regels van bovenaf gesteld worden. Men hoeft daarbij niet aan biggenmerken te denken of aan be paalde toewijzingen, maar aan een goed georganiseerde concentratie, die in het belang van de boer regelend kan optreden. Dat daarbij de orga nisatie en het samengaan van de organisaties onderling van groot belang is, behoeft niet extra onder streept te worden. DISCUSSIES In de na de rede van de heer Mertens volgende discussie werd o.m. gevraagd of men niet speciaal iets kon doen voor de jongere boe ren, waarvan velen toch al op zeer grote lasten zitten, die nu alleen nog maar groter zijn geworden. Het ant woord was dat deze het eerst in aanmeiiting komen, als het ware automatisch, omdat zij tot de meest* getroffenen behoren. De invoering van een vestigings wet voor de boeren die dan zou verhinderen dat iedereen maar kip pen en varkens houdt levert voor de boeren zelf ook de nodige moei lijkheden op. Trouwens zal de ves tiging van monsterbedrijven niet tegen houden, omdat men hier dan bedrijfs'voerders met diploma's aan zal stellen, zoals bijv. het grootwin kelbedrijf thans doet. Tuinbouwonderwijs dat aanvanke lijk wat moeilyk liep omdat er te weinig onderwijzend personeel was, kost wat kost, zo is de op dracht van de LLTB. Dus wie tuinder wil worden krijgt kans om enderwijs te volgen. Of men in de nieuwe ruilverkave ling Lollebeek de kavels dermate moet vergroten dat men zich meer kan toeleggen op akkerbouw is be slist geen vraagstuk. Zelfs akker bouwbedrijven van 50 ha en groter zullen in de EEG moeilijkheden krij gen, omdat bijv. in Frankrijk e d. heel wat economischer gewerkt kan worden op nog grotere bedrijven. Laat men zich op het gemengde be drijf bij de gewone dingen houden, maar dan goed. De heer Mertens waarschuwde verder nadrukkelijk dat men tijdig genoeg maatregelen dient te tref- fen voor een eventuele opvolging in het bedrijf. Er moet kans geschapen worden dat de jongelui inderdaad aan slag kunnen. Door eigenwijsheid en starre vasthoudendheid der ou deren is dat nu soms onmogelijk. Het was laat toen voorzitter Rut ten eindelijk de heer Mertens kon bedanken voor zijn uiteenzetting, d-.c natuurlijk geen oplossing gebracht heeft, maar die toch getuigde van een zeker optimisme. VEILIG VERKEER ZONDER OPSCHEPPERIJ Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft voor het komende jaar 1963 een reeks akties aangekondigd on der het motto „Veilig Verkeer zon der opschepperij". De titel waaronder het verbond 't volgend jaar akties voert, verwijst naar een van de oorzaken van on gelukken op de weg: de opscheppe rij. „Mijn wagen rijdt 160 km „In een uur van Arnhem naar Den Haag...." „Ik ben altijd het eerste weg wanneer het licht op groen springtenz. Hier legt het ver bond namelijk een vinger op de wond epiek in het verkeer: de kin derachtigheid, waarmee veel auto bezitters pochen op de kwaliteiten van hun wagen en rijkunst. Men probeert dat wel eens goed te praten door te zeggen, dat een man „iets eeuwigs jongensachtigs" over zich heeft en „dat hij iets moet hebben om mee te spelen". Maar eerder is het een teken van de onvolwassenheid waarmee meni ge man zich in het verkeer begeeft. Een onvolwassenheid met trieste ge volgenvoor anderen. Het verbond heeft nu een kring opgericht, die „Kring van Be- schermridders Veilig Verkeer" ge noemd wordt. Een initiatief, dat grote deelneming verdient. Een be roep op de neiging tot bescherming in de man is een positief beroep en kan zijn effect niet missen. Met de financiële bijdragen van de be- schermridders kan het Verbond zijn akties financieren. Het is gezond eigenbelang dit te steunen. TELEVISIE Binnenkort zal men overal in den lande om uw handtekening vragen en om uw lidmaatschap van de Stichting Ra dio en Televisie Nederland. Achter die aktie staat een groep reclame- bureaux, waarvan het de bedoeling is een commerciële televisie op te bouwen. De weivers zullen u ervan probe ren te overtuigen, dat zij een wer kelijk nationale t.v. willen brengen, die het niet om de winst te doen is. Het nuchtere verstand zegt ech ter al, dat er heel wat addertjes on der „deze nationale t.v." schuilen. Om te beginnen moeten wij de eer ste zakenman nog ontmoeten, die het niet om winst te doen is. Ten tweede: het z.g. nationale is alleen maar een verkapte aanval op de omroepverenigingen, welke niet-na- tionaal of zelfs onnationaal zouden zijn. Ten derde welke zakenman komt met een „nationaal program", wan neer hij zijn zaken aan de man wil brengen. Reclame t.v. is krachtens haar aard erop uit zoveel mogelijk kijker-s te trekken. En de voorbeel den in het buitenland laten zien tot wat voor peil in de uizendingen dat leidt. Met nationaal bedoelt men dan ook „zoveel mogelijk kijkers". Reclame in de t.v. zal misschien wel eens komen, maar dan zal dit met de nodige garanties omgeven moeten zijn en dan niet in handen van zakenmensen. Met alle respect voor de zakenman, maar hij is er niet op uit een zo goed mogelijk uitzending te brengen, maar om zo goed mogelijk reclame te maken voor zijn artikelen. En dat is heel wat anders. ONS DAGELIJKS BROOD Aan ons dagelijks brood wil noch minister noch Bakkerij stichting tor nen, maar dat is ook ongeveer het enige wat er nog vaststaat, want zo wel de samenstelling als de prijs staan op de helling. Minister De Pous verwacht onder invloed van EENVOUDIG PROCES De tweed fase is ook al achter de rug. Daarin werden randbedrijven met een omzet tot 50.000,aan gepakt. Het proces is eenvoudig. Men stelt simpel een paar sociale maatregelen vast met verplichte deelneming van zelfstandigen. Daar door wordt een deel van hun in komen gebonden en de rest is dan onvoldoende om van te leven. In derdaad zijn de meeste winkeltjes mét genoemde omzetcijfers al ter ziele. De laatste resten gaan hun on dergang tegemoet. De derde ronde is nu ingegaan. Winkelbedrijven tot 100.000,om zet per jaar zijn de moeite niet meer waard. De ene statistiek na de andere wordt er bij gehaald om de gezondheid van het midden- en kleinbedrijf te bewijzen. Intussen sluit de ene kruidenier na de andere zijn bedrijf en gaat de ene zelfstan dige bakker na de andere op in grote collectieve bakkerijen. De rest moet maar in loondienst gaan. De overheid heeft geen stap ver zet om het kleine bedrijf in deze sector te redden. In het kader van de EEG of in verband met de in dustrialisatie moet het aantal loon trekkers enorm worden uitgebreid. Dat past dus prachtig in het plan van de naar arbeidskracht dorsten de industrie. Intussen gaat de kar telvorming door. Wanneer Philips een mixer van de ene dag op de an dere met enkele tientjes in prijs ver laagt, dan heeft niet Philips teveel verdiend, maar de distribuerende kleinhandelaar. Het gaat er maar om hoe men de zaak ziet. WIE VOLGT? Na de kleine winkelstand is nu de kleine boerenstand aan de beurt. Ook die heeft in het verleden on voldoende economisch inzicht ge toond. De bedrijven van 8 ha grasland of minder zijn plotseling economische waanzin. Zij drijven immers op de melkopbrengst en die is bij de ge noemde oppervlakte te gering. Nu heeft dit soort boeren in het verdeden uit de varkens- en kippen fokkerij een aanvullend inkomen gehad maar wie is er nu zo dom te de Euromarkt een verdere stijging van de broodprijs. Maar hoeveel duurder het brood wordt en in welk tempo dat zal gaan gebeuren, weet hij nog niet te zeggen. Maar insiders in de bakkerswereld weten te vertellen, dat het brood ons dagelijks voedsel niet alleen duurder, maar ook slechter zal wor den, omdat de bakkers zullen moe ten overschakelen van het uitste kende Canadese graan naar Euro pese graansoorten. Zover is het nog niet. Voorlopig vechten minister De Pous en de bakkers om één cent, die sommige bakkers er al (extra) opgelegd heb ben. Die ene cent hoeft er niet af. Dit zou er op kunnen duiden, dat de minister zich niet sterk genoeg voelt om de bakkers aan te pakken. Op 8 november gaan de minister en de bakkersinstanties weer pra ten. Eerst moet de „vertroebelde sfeer" opgeruimd worden! Het enige duidelijke in deze troe bele sfeer is, dat het voor de con sument er niet goed vissen is. Trou wens de hele prijzenpolitiek is nogal troebel. De huismoeders weten echt niet meer waar zij aan toe zijn. denken dat dit zal voortduren? Dat was een „toevallig" inkomen. In EEG-verband zal dat niet terugke ren. De kleine landbouwers moeten nu hun bedrijf maar spoedig verkopen aan de grote en verder maar een baantje zoeken in de fabriek. Daar zullen zij zich dan niet thuis voelen, maar dat is dan de straf omdat zij zo „dom" waren kleine boer te blij ven of te worden. OOK DE KLEINE INDUSTRIEëN Wij hebben het nog niet gehad over de kleine industrie. Zo lang er in bepaalde bedrijfstakken nog een overvloed aan werk is, zal het hun goed gaan en worden zij nog niet tot de categorie der zakenmensen zonder economisch inzicht gerekend. Laten zij niet juichen. Ook hun dag komt wanneer de grote bedrijven in de depressiewind komen te liggen. Dan zullen zij de industriële mid denstand te vuur en te zwaard be strijden en er zijn beslist wel weten schapsmensen te vinden die een be drijfseconomische formule opstellen om aan te tonen dat ook deze men sen met hun gedachten uit een pre historisch tijdperk stammen. Ook hun dag zal dus komen om inge lijfd te worden bij de zo „econo misch werkende" grote kolossen. In een economische beschouwing lazen wij de heldere kreet dat een klein bedrijf ons landbouwbeleid niet mag bepalen. Een klein bedrijf mag in analogie evenmin ons indus trieel beleid bepalen en een kleine winkel mag geen richtsnoer zijn voor de distribuerende handel. Maar wie zal dan bepalen hoe groot een bedrijf moet zijn om als richtsnoer te dienen voor het economisch le ven? De consument? De grootindus trie? Waarom dan niet de kleine zelfstandige? Is hij minder en waar om? DE LAGE BROODPRIJS Wanneer in Nederland ten bate van de industrie en het lage loon peil niet 'n politiek van lage brood prijzen zou zijn gevoerd, zouden er nu niet zoveel kleine bakkers ter ziele gaan. Niet die bakkers calcu leerden fout, maar de regering! Zou de overheid vroeger de melkprijzen hebben opgetrokken, dan hadden mogelijk duizenden kleine boeren reserves hebben kunnen vormen om nu de klap op te vangen. Zou de gemeentelijke en landover- heid de distributie van eerste levens behoeften minder centraliseren in wijkcentra en shoppingscentres maar een zo groot mogelijke spreiding van distribuanten in eerste levens behoeften bevorderen, (dan kregen duizenden kruideniers en bakkers een betere bestaanskans. Nu moet alles in dezelfde supermarkt ver kocht worden! Meer massa-mensen naar de massa-industrie! Onze overheid is bezig een econo misch klimaat te scheppen waarin het leven voor elke vorm van klein bedrijf verstikkend zal worden. De prijsafspraken strekken de groten tot voordeel. De kartels spannen samen om de kleine bedrijven te vernietigen. Zodra een winkelwijk wordt gesaneerd, moet de midden stand er verdwijnen om plaats te maken voor flatbouw met grote win kels aan de straat. Die zijn alleen geschikt voor grote detaillisten. GEEN KANS MEER Hoe moet in een dergelijke econo mische structuur een werknemer nog ooit een kans krijgen zelfstandig zakenman te worden? Moet hij dan klein beginnen? Dan is hij immers economisch gezien een voorhistori sche verschijning? Vermoedelijk mag hij zetbaas worden of grote knecht in de kolchozen van het modern boerenbedrijf of in de „vrij willig" gesanneerde winkelbedrijven van de toekomst. Mogelijk heeft hij ook een kans als zetbaas in een toeleveringsindustrie van de drie of vier concerns die de Nederlandse economie straks be heersen zullen. Dan heeft hij nog geluk gehad. Wie lacht daar om be zitsvorming? NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zon dagnacht 2 uur. Dr. VAN THIEL Patersstraat 30 Telefoon 1887 Uitsluitend voor spoedgevallen I ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. J, Janssen Leunen tel. 1361 Albionstraat 15 GROENE KRUIS Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. ZIEKENAUTO bel 04780-1592 b.g.g. 2116 Tweedehandse Ferguson TRACTOREN fa. Strijbosch VENRAY TEL. 04780-2037 BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter kennis van be langhebbenden dat zij voornemens zijn aan de raad dezer gemeente het voorstel te doen tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een ge deelte van de weg, gelegen in het Zwartwater deel uitmakende van de percelen kadastraal bekend ge meente Venray sectie K 81, H 2673 en H 2344, vanaf de buurtweg ka dastraal bekend H 2778, tot aan het punt waarop, bedoeld weggedeelte uitmondt op de weg voorkomende onder no. 122 op het tertiair wegen plan voor de provincie Limburg (Beekweg). Het betreffende voorstel ligt met de daarbij behorende tekening, waarop het aan het openbaar ver keer te onttrekken gedeelte in kleur staat aangegeven van 12 november 1962 af gedurende 3 weken ter in zage op de gemeente-secretarie afd. I. Belanghebbenden kunnen gedu rende genoemde termijn bezwaar te gen het voorstel bij de gemeente raad indienen. Venray, 6 november 1962. HERHAALDE BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Venray vestigen er nogmaals de aandacht van belanghebbenden op, dat meerderjarigen, mindervaliden, die in gezinsverband samen wonen met onderhoudsplichtige verwanten, in aanmerking kunnen komen voor een uitkering ingevolge de Tijdelijke Bijstandsregeling Mindervaliden. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot de afdeling Sociale Za ken. Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. H. P. L. VORST, secretaris. Prijzen vanaf f 235.- Wij zijn nu zeker vijf jaar bezig de kleine winkeliers in de prak tijk voor economische nietsnutten uit te schelden onder een economisch bewind waarbij de grote bedrijven zich tot de con sumenten hebben gewend om bondgenootschap teneinde de win- keldrijvende middenstand te kraken. Deze aanval is bezig te ge lukken. Bij elke „goedkope aanbieding" waarbij tussen haakjes de beginselen van een gezonde kostprijsberekening te grabbel worden gegooid, wordt de consument „opgevoed" tot propagan dist van het grootbedrijf. Het fe blijkbaar van geen belang of hier voorlopig het prijsbederf als een gezonde economische stelling wordt gezien. De consument moet goedkoop kunnen inkopen. Op lange termijn zal dit zijn rente wel opbrengen. Het ongezon de randbedrijfje moest allereerst verdwijnen. Dat waren de zaak jes, waarvan het inkomen als aanvulling diende van een werk- nemersloon. Die zijn reeds lang verdwenen.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 1