KERNPLANNEN TELEVISIE Overpeinzingen TETANUS een ziekte die en enkele problemen Nederlandse Duitse en het leven bedreigt Speelgroep Limburg Vrijdag 19 oktober 1962 No. 42 Drie en tachtigste jaargang HPEEL EN MAAS el DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WFPïfRT A H VHOP UPMR A V RM nM^TRRTfRN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 LtL<I\ULnU V UVJ1\ V lwllA/il VJiVlO 1 i\LtI\L#I1 PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venrmy 1.75) Wie Venray's uitbreiding bekijkt is terecht trots op de resultaten. De kerkdorpen hebben een wat meer dorpser aanzicht gekregen met trot toirs hier en een plantsoen daar en het centrum zelf, waar de uitbouw nog steeds het beste merkbaar is, heeft zelfs een stadskarakter gekre gen Maar toch wordt men zo nu en dan voor de vraag gesteld of het nu allemaal inderdaad wel in orde is. We hebben hierover speciaal ten aanzien van het centrum reeds eerder geschreven.. We heb ben inderdaad van Venray-kom een aardige winkelplaats gemaakt, met daaromheen een krans van woon wijken, die bewondering afdwingen. Maar ergens schijnen toch fouten gemaakt te zijn. We hebben een hele verkeersregeling moeten ontwerpen om het verkeer tenminste een beet je veiliger te maken en wat sneller door de plaats heen te kunnen krij gen, we hebben eerst in straten ge legenheid gegeven om woonhuizen te bouwen, om dan later gauw te verklaren dat 't winkelstraten zou den worden en in de raad praat men over aparte speelstraten, om zodoen de de jeugd tenminste ergens de kans te geven om te spelen Zo zouden we nog wel even door kunnen gaanHet is allemaal di rect geen kritiek ,maar toch wel om aan te tonen, dat plannen, die we 10-15 jaren geleden uitscholden voor te revolutionair nu al blijken achter de feiten aan te hobbelen. Er is toen geen rekening gehouden met een dergelijke groei van het verkeer, te weinig rekening met de vorming van nieuwe parochies, te weinig met de groei van onze bevolking enz. enz. (kinderspeelplaatsen e.d.). Deze tekortkomingen gaan zich nu wreken en we mogen slechts hopen dat het ongemak niet erger wordt dan het nu is NIEUW KERNPLAN Maar dat alles heeft er toch wel toegeleid dat het bekende wederop- bouwplan van direct na de oorlog thans ernstige herziening nodig heeft en dat we een nieuw kemplan krijgen. Daarin zullen dan hopenlijk ook meteen al die tussentijdse planne tjes en besluiten worden verwerkt, die nu oorzaak zijn dat men door al de bomen het bos niet meer kan zien. Misschien krijgen we dan ein delijk uitsluitsel of de Veldstraat winkelstraat wordt ja dan neen, of er een doorbraak komt in de Grote straat, of de Schoolstraat winkel straat wordt alsmede de Jan Hen- senstraat en wat dies meer zij. En wellicht kan er ergens wat meer aandacht geschonken worden aan de vestiging van zgn. buurtwinkels. die in onze straten en wijken tot heden nog niet zo de voorrang kre gen, die ze ongetwijfeld wel verdie nen Maar waar we vooral op willen aandringen is een wijdse visie een doordrongen zijn van het feit, dat wat we thans misschien als te groots en te pompeus zien, over dertig, veertig jaar heel andere en waar schijnlijk al te kleine proporties heeft. De geschiedenis van de afgelopen jaren en de lapmiddelen, die we nu al moeten zoeken, zijn wat dat be treft toch wel een teken aan de wand. Reeds eerder hebben we bena drukt dat we in onze nieuwe woon wijken niet te zuinig kunnen zijn met parkeerruimte en extra groen. De feiten wijzen uit dat dit hier en daar het geval is geweest. Wordt men daar enerzijds wel toe gedwon gen omdat de grondprijzen, ook van straten en pleinen, van groen stroken en parkeerstroken, van speelplaatsen e.d. ingecalculeerd moet worden in de huren van de nieuwe daar te bouwen woningen, anderzijds maakt dit alles toch met een dergelijk bedrag uit, dat men een en ander er om laten moet Men heeft als leek soms het ge voel dat men voor dovemans oren praat. ;,Wat heeft die er nu ver stand vanis een uitdrukking, die men te gauw hoort by deskun digen, die met al hun deskundig heid echter niet hebben voorzien een ontwikkeling van verkeer en andere dingen. Ditzelfde hoort men als men in dit kader praat over de belangen van de gevestigde winkelstand. Gro te winkelzaken en dan liefst nog winkelcentra zijn dromen, waaraan men zich wel eens te gauw over geeft, cok al omdat die inderdaad van een dorp een stad kunnen ma ken. De vraag is of bv. met de be noeming van „winkelstraten" hier niet te veel aandacht aan geschon ken gaat worden Bij de planning voor de bouw van zakenpanden wordt in theorie niet gemikt op behoefteplanning, maar wordt in de praktijk met dikwijls de vestiging van kleine zaken in be paalde wijken onmogelijk gemaakt om maar aan grotere zaken levens vatbaarheid te kunnen geven? Een planning, die uit een oogpunt van stadsschoonheid wenselijk is, kan in strijd komen met de behoefte en mo gelijkheden van kleine zakenmen sen. Wordt daaraan dacht besteed? voldoende aan- De Venrayse middenstander heeft in de achter ons liggende jaren aan getoond iets aan te durven. De winkelstand kan met die van grotere plaatsen vergeleken worden. En toch zijn velen ontstaan uit kleine winkeltjes en kleine bedrij ven, waarvan men 40-50 jaren ges- leden al zei dat ze ten dode waren opgeschreven. De miniatuurbedrijf jes zijn er nog, vele zijn uitgegroeid tot grote zakenpanden en ze vormen het voorbeeld dat men niet te bang voor deze kleine zelfstandigen be hoeft te zn, al zal hét zeker waar zijn dat niet. al deze bedrijven de steeds groter wordende concurren tiestrijd kunnen doorstaan. Of het echter de taak is van de plannenmakers om dat proces te be spoedigen is een vraag, waarop het antwoord ons niet moeilijk voor komt. We hebben in het kader van dit artikel maar enkele punten aange sneden t.a.v. de nieuwe kemplannen, die men bezig is op te stellen Enerzijds zal het nuttig en zelfs noodzakelijk zijn dat niet te veel mensen zich hiermede bemoeien. Anderzijds is dit echter ook geen zaak van gemeentebestuur en even tuele provinciale diensten alleen. Ook daarin zal men overleg moe ten plegen met anderen. In dit ver band denken we bijv. aan de mid denstand, die op haar beurt echter zal moeten zorgen ook iets meer over deze materie aan de weet te komen, ook op de hoogte te zijn van nieu we inzichtenSlechts een vrucht bare wisselwerking tussen alle daar bij betrokken partijen en de gedach te dat we niet alleen voor het heden en voor de nabije, maar ook voor de verre toekomst moeten werken zal daarbij leidinggevend moeten zijn Het feit dat de KRO besloten heeft om de Radio- en TV-gids in een ander .moderner en kleuriger jasje te steken en vooral om het Duitse TV-programma uitvoeriger te brengen heeft nog al enkele reacties verwekt in onze contreien. Commentaar als: „het werd wel tijd....!" en „Jonge, jonge hebben ze nu al door dat het grootste ge deelte van Oost Nederland en spe ciaal Limburg alleen maar naar Duitsland kijktzijn en waren niet van de lucht. Inderdaad krijgt de Limburgse luisteraar en kijker we hebben daar vroeger reeds op gewezen wel eens de indruk dat boven-Moer- dijkse meer de aandacht krijgt van onze omroepverenigingen dan het zuiden. De geschiedenis van het wereld muziekconcours in Kerkrade ligt daarbij nog vers in 't geheugen. En dat onze eigen KRO liever een vas- telaovesviering uit België verslaat dan een Limburgse is ook zo iets. Maar van de andere kant is het toch wel goed eens iets te zegger. over die hier dikwijls zo hoogge roemde Duitse televisie. „Ik kijk niet naar Nederland, want dat is waardeloos ,ik heb elke avond Duitsland aan", is een bewe ring die men hier nog al eens hoort Afgezien van het feit dat een be oordeling vooraf van wat op het Duitse televisiescherm zo nu en dan gebracht wordt, zeker geen luxe is. is het bij onze Duitse buren ook al lemaal geen botertje bij de boom. Als we de Duitse kranten opslaan en cle ingezonden stukken van de kijkers daar lezen en de kritieken van commentatoren bestuderen, valt het op dat hier veel ernstiger kritiek geuit wordt op de uitzendingen dan ooit in Nederland het geval was. UIT EEN KOLOM Een kleine bloemlezing uit slechts één enkele editie van één blad (het zou teveel plaatsruimte vergen meer bladen te citeren): „Wat de televisie zich als een familieprogramma voor stelt, is ons niet helemaal duidelijk. Wij geloven niet ,dat de familie het hoogste genot vindt in een kop kof fie bij een pianoconcert, oppervlak kig gezwam en Verdi's onvergetelij ke opera's." „God zij dank, het gou den masker is na 13 afleveringen ten einde. Kinderuitzendingen met ver volgen geven elke zondag opnieuw ellende als de ouders iets anders van plan zijn." .Freie Fahrt" de dom ste quiz die ik ooit zag!" „Teveel herhalingen en de goede program ma's komen veel te laat." „Bei Char ley? Hopelijk hebben wij dat de laat ste maal gezien." „Het bevreemdt mij ,dat een zo ingestofte en onechte opera-regiestijl als televisierecht bank gekwalificeerd wordt." „Wat heeft een weelde van fraaie stemmen voor nut ,als het spel (in Othello, red.) uitsluitend een op mikrofoon en camera gericht, onnozel salon drama is U ziet ,ze nemen geen blad voor de mond voor de programma's die bij ons zo graag ten voorbeeld wor den gesteld aan onze regisseurs (die zich daar overigens helemaal niet warm of koud over maken). De grootste kritiek richt zich ech ter niet tegen bepaalde produkties, maar tegen het teleurstellend con trast tussen de beide Duitse zenders. GEBREK AAN CONTRAST Sinds de invoering van het twee de programma hebben onze ooster buren al bemerkt, dat zij bij de dui vel te biecht zijn gegaan, want het zijn de omroepstations van de „Lan den" zelf, die nu behalve het eer< <e ook net tweede kanaal vullen. En om zo voordelig mogelijk uit te zijn, worden in het 2de programma vaak herhalingen geplaatst uit het archief van het eerste en zien de kijkers in het eerste programma nu en dan al herhalingen van het jonge 2e. De omroepstaven zeggen, dat er door het publiek zelf om herhaling wordt gevraagd als kijkers een at tractieve uitzending missen, maar juist de beste produkties die ieder een wel eens terug zou willen zien, komen niet meer op de buis, omdat de stations dan opnieuw hoge rech ten moeten betalen Grote spijt heeft de doorsnee kij ker, dat het projekt van Adenauer om commerciële televisie toe te la ten, vorig jaar is getorpedeerd na dat de Landen een proces waren be gonnen tegen dit ongrondwettig plan. De complete installatie van 't onafhankelijk gedachte tweede zen dernet verviel door de uitspraak van het gerechtshof aan de reeds be staande stations en die maakten niet veel ernst van de concurrentie met hun eigen uitzendingen. De kijkers, die dure voorzetappa- raatjes of nieuwe toestellen en kostbare antennes voor de nieuwe banden hebben aangeschaft, voelen zich thans zwaar bekocht. In plaats van keuze draaide het op doublures en teleurstellingen uit. Daarnaast wordt de Nederlandse kijker via Bussum soms tot drie maal toe hetzelfde programma voor geschoteld. MOORD EN DOODSLAG. Een andere veel gehoorde Duitse klacht is de overdaad aan „thril lers". De programmastaven in alle „beschaafde" en „welvarende" sta ten blijken van mening te zijn, dat het publiek verlangt naar zoveel mogelijk detectie vespelen, moord- processen en angstige avonturen met als het kan veel berovingen, aan slagen, ontploffingen, valse-munte- rij, berovingen en doodslag. Een enkel cijfertje geeft in dit opzicht al te denken: in één week van oktober van dit jaar bracht Duitsland vijf Kriminalfilms op het beeldscherm en dat wordt in de Duitse pers rijkelijk teveel bevon den. Want naast de films zijn er ook nog de toneelspelen, waarin vaak ook een detectivestuk of andere „thriller" wordt gekozen. Voor de omroepen ,die zich zo graag met de nymbus van cultuurbrengers willen omgeven, is dat een onverantwoord hoog percentage. Tenslotte vraagt de Duitse pers zich af, of er geen betere „stopper; bestaan dan zinloze interviews met mensen op straat die toch in de re gel niets zinnigs te zeggen hebben, omdat de onverwacht op hen ge richte camera hen van hun stuk brengt en ze eigenlijk nog nooit over het te berde gebrachte (vaak voor hen onbegrijpelijke) onderwerp hebben nagedacht. TOT LERINGH.... U zult bemerken, dat de genoem de klachten u zeer bekend voorko men, al met al is het de complete staalkaart van de ontevredenheid over de Nederlandse programma's plus nog het ongenoegen over de verzorging van het tweede zender net. Bussum, Hilversum èn Den Haag kunnen er, vooral nu de behandeling van de nota over de televisiereclame aanstaande is, nog iets van opsteken. En wie vlakkeloos beweert' dat Duitsland altijd beter is dan Neder land, omdat Duitsland nu eenmaal superieur is en Nederland pèt, moge uit het voorgaande begrijpen dat generaliseren onmogelijk is en elke zender zijn gebreken heeft. De bui tenlandse zo goed als de binnen landse. Misschien zelfs meer, in ver houding tot de zendtijd en de finan ciële mogelijkheden. Waarvan acte. CENSUUR? Een enkel woord tenslotte over de inhoud van sommige stukken. De Duitse t.v. geeft op zijn weekover zichten zondagsmiddags enige nor men over de toneelstukken, films e.d. van de dan komende week, in die zin, dat zij aangeven welke on derdelen niet voor jeugdigen ge schikt zijn. Nu wordt hiernaar in deze contreien op dat tijdstip weinig gekeken en men is dus niet op de hoogte. Op een enkele kleine uitzondering na wordt een beoordeling in de Ne derlandse gidsen verzwegen. Misschien dat men bij gelegen heid van de uitbreiding van de KRO-gids aan dit onderdeel dezelf de aandacht zou kunnen schenken als aan de Nederlandse TV-pro gramma's. Vele ouders met op groeiende en kijkende kinderen heb ben dan ook enige houvast wat wel, wat niet geschikt is voor de jeugd. Z'iolU «meitfinfn •lAKM/ •fcvwth.k» If Imvcaxi C j JULIANASINGEL 41 Z^/f 1061 (K4780) OP EIGEN TERREIN Is het een teken van de welstand of een uiting van zich verscherpen de concurrentie ,dat wij steeds meer reclamekrantjes, strooibiljetten en vouwblaadjes in de bus vinden? Gezien de deining om de cadeau artikelen, de branche-vreemde pre mie-koelkasten en mixers, de onder linge prijzenslagen en de grote prijs vragen die er worden georganiseerd, veronderstellen wij het laatste. Na een eerste tijdvak van innerlijk her stel en een tweede periode van her bouw en verbouw; is nu voor de gro te winkelbedrijven en concerns blijkbaar het ogenblik gekomen om de omzet uit te breiden met nieuwe klantenkringen en toegang te ver krijgen tot ander branches. Het is gezond als 'n zaak vooruit gaat, want stilstand is achteruitgang. Het is ook in het belang van het publiek, dat er een zekere concur rentie wordt gevoerd, want dan zul len de prijzen wat scherper worden gecalculeerd en kopen wij voorde liger. Het is echter beslist een mis stand, dat onaantastbare n.v.'s een oorlog ontketenen op een terrein, waarop eerzame kleine lieden in het zweet hun aanschijns een eerlijke boterham trachten te verdienen en daar tenauwernood van.kunnen be staan. De reuzen van onze industrie en de geïndustrialiseerde concerns van onze levensmiddelen voorziening moeten hun concurrentie op eigen bodem houden en daar niet een aan tal kleine zelfstandigen, die als ge specialiseerde winkelier een nuttige funktie vervullen in onze maat schappij, het slachtoffer van latep worden. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na werktijd - aan de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY Jaarlijks sterven er in Nederland enkele tientallen patiënten aan te tanus, ofwel wondklem. Deze hoogst gevaarlijke ziekte treedt op wan neer wonden verontreinigd worden door met. tetanussporen besmette aarde, stof of ander materiaal. Met wonden waarin veel vuil is gekomen en ook met de terecht be ruchte „gesloten" spijker verwondin gen wende men zich dadelijk tot de dokter. Dat zijn geen dingen die men thuis zelf maar even moet behande len. LANDARBEIDERS, TUINLIEDEN EN KINDEREN Onregelmatige wonden met rafe lige randen zijn vaker aanleiding tot het uitbreken van tetanus dan de meer rechtlijnige snijwonden. Iemand die buiten met de blote voet in een op de grond liggende hark stapt, heeft meer kans om te tanus te krijgen dan iemand die zich in de keuken in de vinger snijdt met een mes dat schoon uit de la komt In het beroep zijn het landarbei ders en tuinlieden die het meeste gevaar lopen tetanus te krijgen. Maar ook bij talloze verwondin gen, die kinderen bij het buitenspe len oplopen, moeten we steeds, ook in de stad, al zijn de wondjes mis schien maar klein bedacht zijn op tetanus, ook straatvuil is in dit op zicht beslist niet ongevaarlijk. WONDBEHANDELING Eigenlijk kan elke wond, hoe on beduidend ze mag lijken, gevaar voor tetanus opleveren. Het is in de praktijk echter niet doenlijk, bij al die niet tegen tetanus gevaccineerde personen, die zich verwond hebben, anti-tetanusserum in te spuiten. Wanneer men alle wondjes echter op de juiste manier met jodiumtinc- tuur behandelt, is de kans op het uitbreken van tetanus nauwelijks meer aanwezig. In de meeste gevallen zal men dit thuis of in de werkplaats kunnen doen en dat is een zeer gelukkige omstandigheid, want men kan niet ieder kind dat van z'n fiets valt en ieder arbeider die zich op z'n vinger slaat, naar de dokter sturen. Alle oppervlakkige wonden dient men flink te joderen, d.w.z. verti kaal en horizontaal goed met jo dium in te smeren. Diepere wonden moeten met de jodiumtinctuur over goten worden en men moet dan de huid en eventueel ook het dieper ge legen spierweefsel in alle richtingen bewegen om de vloeistof tot in de verste hoeken van de wond te laten doordringen. ZIEKTEVERSCHIJNSELEN Het lijden dat tetanus heet, is ern stig genoeg om maatregelen te tref fen. De ziekteverschijnselen komen soms reeds de dag volgende op die van de verwonding tevoorschijn, maar het kan ook wel veertien da gen, of nog langer, duren voordat de ziekte zich openbaart. Hoe langer dit zogenaamde incu- batietijdperk duurt, hoe gunstiger over het algemeen vooruitzichten voor de tetanuspatiënt zijn. Het ziektebeeld is niet altijd hetzelfde: IN OOSTRUM Donderdag 25 oktober om 8 uur komt de „Speelgroep Limburg" in 't Parochiehuis te Oostrum met de thriller „Fataal Geheim" van M. C. Hutton. De hoofdrollen zullen wor den vertolkt door Liesbeth Heere- grave, Willy Frenken, Jan van He- teren en Gerard de Zoete. De regie is in handen van Gabriël Beckers. De „Speelgroep Limburg" komt dit winterseizoen nog één keer naar Oostrum en wel op 2 februari 1963. Verder komt nog het bekende Lim burgse saxofoonkwartet op 13 dec. Voor deze drie voorstellingen te zamen zijn nog abonnementskaarten a 3,75 verkrijgbaar bij de heer H. A. Pluk, van Broekhuizenstraat 59, tel. 1705. Verder zijn er voor de toneelvoor stelling van donderdag a.s. nog kaar ten in voorverkoop verkrijgbaar a.s. zondag na de hoogmis aan de zaal. De prijs van deze kaarten is 1,75. Verenigingen genieten een reduk- tie van 0,50 per persoon bij een afname van 20 kaarten. op de voorgrond staan meestal de kramptoestanden, die in verschillen de spiergroepen kunnen optreden. „Kaakklem" als gevolg van zulk een kramp van de kauwspieren is hierbij één van de meest typische verschijnselen. Hoe is deze verraderlijke ziekte uit ons leven te verdrijven? Dat kan door inenten tegen tetanus. In de laatste wereldoorlog werden de sol daten massaal tegen tetanus inge ënt en het is toen gebleken dat zulk een „actieve immunisatie" ongetwij feld het meest afdoende is. VIERFAKTOREN VACCIN Mettertijd hoopt men de situatie te bereiken dat de gehele bevolking tegen tetanus is gevaccineerd. Pas dan zullen we van de voortdurende dreiging van de tetanusbacil worden verlost en zullen wij niet steeds weer voor de moeilijke vraag staan, hoe groot het tetanusgevaar bij 'n bepaalde verwonding is. Tot nu toe werden sedert enkele jaren vrijwel alle jonge kinderen ingeënt, met D.K.T., een gekombi- neerd vaccin tegen difterie, kink hoest en tetanus. Sedert korte tijd is het zogenaamde vierfaktorenvac- cin, het zogenaamde D.K.T.P., in ge bruik genomen, waarmee men ook nog onvatbaarheid voor poliomyeli tis kan doen ontstaan. Wij vragen nog steeds PERSONEEL geschoold en ongeschoold I Aanmelden dagelijks - A l ook na werktijd - aan T de fabriek, bij de portier 4SJ N.V. INALFA VENRAY NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zon dagnacht 2 uur. Dr. VERCAUTEREN Grotestraat 11 Telefoon 1335 Uitsluitend voor spoedgevallen 1 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. WILMSEN Stationsweg Tel. 1651 GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingenbureau voor kom en kerkdorpen ZIEKENAUTO bel 04780-1592 b.f.f. 2116 GESLAAGD Voor het Hoveniersexamen slaag de te Tilburg onze dorpsgenoot, de heer Harry Wijnhoven Jzn. BOERINNENBOND VREDEPEEL De Boerinnenbond afd. Vredepeel heeft 11 oktober ,op het feest van Malria's Goddelijk Moederschap, zijn jaarlijkse f eestvergadering gehou den. 's Morgens werd de H. Mis tot hun intentie opgedragen; 's avonds 7.30 uur was de zaal van het nieuwe Gemeenschapshuis geheel bezet, want ook de echtgenoten van de le den waren voor deze gelegenheid ge nodigd. Na een smakelijke koffie tafel vroeg Consulente Mej. M. H. Kleuters aller aandacht voor een breedvoerige beschouwing over de plaats van de moeder in het gezin niet alleen, doch ook haar med ver antwoordelijke taak in het boeren bedrijf sleven. Tussen zang en declamatie van jonge boerinnen gaf de Rektor een hoopgevende toelichting op de fi nanciering vn de kerkbouw. De be langstelling voor deze bijeenkomst met zo'n programma van ernst en luim bleek wel uit de haast voltal lige opkomst en uit het feit dat allen present bleven tot de sluiting op middernachtelijk uur. ONGELUK Maandag werd door een te hoog geladen vrachtwagen een boven grondse leiding van de PTT op de Deumeseweg kapot gereden. Blijk baar heeft de chauffeur dit niet be merkt want de draden bleven op de weg liggen. Een even later passeren de bromfietser met duo-zitster raak te in de draden verward en sloeg over cle kop. Verwondingen een be schadigde bromfiets was het resul taat.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 13