Nieuw onderwijsstelsel brengt ruime keuze. 't Is nog maar 60 jaar geleden Pionier in de Voorpeel-Deurne Gevonden ZWEMMEN Voor Vredekerk Kinderbijslag Boer en tuinder Ingezonden Vrijdag 17 augustus 1962 No. 33 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPFtfRÏ AH VOHR VPNRAV R1M HMQTRPïfPNI ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 L<L<IVlJL/iU VUUi\ V LtlllXiA 1 WIVIO 1 l\LtI\Ull PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (bulten Venray 1.75) Minister Cals zal meer dan tevre den zijn. Zijn wetsontwerp dat be kendheid heeft verkregen onder de naam Mammoetwet is met grote meerderheid aangenomen. Helaas is de stemmenverhouding geen weer gave van de stemming in onderwijs kringen over deze wet. Dit is te wij ten aan het aantrekken van onder wijskundige problemen en bestuur lijke ordening in één wet. Het stichten en subsidiëren van scholen is nog iets anders dan het regelen van het onderwijs zelf. Het een zowel als het andere is belang rijk, maar behoort door verschillen de figuren te worden bekeken. H.B.S. VERDWIJNT De geslaagde toepassing van een wet is afhankelijk van de wijze waarop zij wordt uitgevoerd. In dit verband mag niet onvermeld blij ven dat vier van de vijf leraren organisaties V.H.N.O. zich tegen aanvaarding van het wetsontwerp hebben uitgesproken. Wij moeten dus afwachten hoe het onderwijs in nieuwe stijl in de praktijk zal wer ken. Voorlopig zal de leek van al die veranderde schooltypen nog niet veel begrijpen. De tijd zal hier een goede leerschool zijn. In het nieuwe bestek wordt eigenlijk de bestaande h.b.s. opgeheven. Voor het middel baar onderwijs treffen wij in de toe komst de m.a.v.o.-scholen aan (mid delbaar algemeen voortgezet onder wijs). In de praktijk komt dit erop neer, dat de bestaande m.u.l.o.-scholen dit onderwijs zullen geven in een drie- of vierjarige opleiding, waarvan de eerste klas een brug jaar heet, zodat na dit jaar wisseling van scholen gemakkelijk zal zijn. In hoeverre deze wisseling in de praktijk zal plaatsvinden, mag zeker met reser ve worden afgewacht. Als hoger schooltype opereren de scholen van het voorbereidend we tenschappelijk onderwijs, waartoe in de toekomst de gymnasia, de athenea en het lyceum worden ge rekend. Ook deze scholen kennen het reeds vermelde brugjaar. Al de ze scholen worden gezien als voor poorten voor universiteit en hoge school. Zij zijn dus meer op weten schappelijke dan op maatschappelij ke vorming gericht. WAAROM DRIE TYPEN? De vraag ligt hier voor de hand, waarom er liefst drie schooltypen nodig zijn om het voorportaal van de wetenschap te vormen. De oor zaak zal wel liggen bij de in brede lagen levende wens om zoveel mo gelijk vorming van de hoogste graad te verkrijgen, maar dan vergeet men dat slechts een kleine minderheid van de jeugd intelligent genoeg is om dit onderwijs met succes te vol gen. De direkt op de maatschappij ge richte vorming zal straks plaats vin den in de h.a.v.o.-school (hoger al gemeen voortgezet onderwijs). Het zal er wel op neerkomen, dat dit nieuwe schooltype een verzwakt h.b.s.-programma zal aanbieden. Zij kan als zelfstandige school gaan be staan, zij kan evengoed een afdeling van een v.w.o.-school gaan vormen. Ook het onderbrengen van de mms bij dit schooltype wijst o.i. wel in een richting waarbij de h.a.v.o.-af- deling van een v.w.o.-school zal gaan opereren als een uitlaat voor een leerling, die het toekomstig we tenschappelijk onderwijs niet zal kunnen volgen. Wij zijn erg benieuwd hoeveel zelfstandige h.a.v.o.-scholen er in de naaste toekomst zullen verrijzen. Na het h.a.v.o.-onderwijs zal nog hoger beroepsonderwijs mogelijk zijn. De betekenis en de toekomst van dit nieuwe schooltype is een van de grootste vraagtekens uit de wet. De positie van de universiteiten en ho gescholen blijft ongewijzigd. Al het nog niet genoemde onder wijs zal tot het l.a.v.o. behoren, d.i. lager algemeen voortgezet onderwijs. Wij zullen daarbij aantreffen o.m. alle bedrijfsscholen e.d. In deze nieuwe wet wordt het onderwijs meer mogelijkheden ge geven tot differentiatie, zo is de verwachting van voorstanders. Te genstanders betreuren dé vele naamsveranderingen en de misver standen, die hieruit zullen voort vloeien. Hoe het ook zij, het moet een groot voordeel worden genoemd, dat na jaren van zoeken en tasten de zo noodzakelijke rust in het on derwijs zal terugkeren. In tal van schoolprogramma's is de invloed van minister Cals' ontwerp reeds nu merkbaar. Afwijzing van de wet zou het onderwijs met zekerheid schade hebben berokkend en mogelijk een chaos hebben verwekt. Het is daar om praktisch ondenkbaar, dat de Eerste Kamer het ontwerp nog zal verwerpen. De nieuwe schematische organi satie van het onderwijs is een di rekt voordeel bij de systeemloze veelheid, die tot heden bestond. Bin nen het kader van de wet is het mo gelijk talrijke soorten van speciaal beroepsonderwijs in het leven te roepen, dat kan worden gebouwd op een of ander type van nu vast liggend algemeen vormend onder wijs. Bestaande scholen kunnen worden ingepast. De dynamiek in de maatschappy is toegenomen. Daarbij moet de opleiding zich aanpassen. Bij dit alles blijft dat niet 't school type in de allereerste plaats beslist over de toekomst van de leerlingen, maar wel de wijze waarop dit on derwijs wordt gegeven. Wanneer dit gemodelleerde on derwijsplan door onderwijzers, lera ren en andere betrokkenen met geestdrift wordt uitgevoerd, zal ons land op onderwijsgebied een goede toekomst tegemoetgaan. Politiek is' de wet ook een succes. Zal dit door het onderwijs worden bevestigd? DAT DE VROUW NOG ALLES MET DE HAND DEED We kunnen ons haast niet inden ken dat het nog maar zestig jaar geleden is, dat de huisvrouw al haar werk op de meest primitieve manier moest verrichten. En toch is het zo. Laten we eens nagaan hoe mevrouw Meijer omstreeks de eeuwwisseling haar huishouden deed. 's Maandagsmorgens stond ze om vier uur om op het keukenfor nuis aan te maken en hierop kon ze dan het water voor de was heet ma ken. Dat betekende naast water sjouwen, ook hout, briketten of ko len aanslepen. Dat was natuurlijk niet zo gauw klaar, maar ze behoef de zich intussen echt niet te ver velen. Ze ging koffiewater opzetten, de kachel in de keuken uithalen en aanmaken en brood snijden. Vader moest tijdig gewekt worden, want hij moest lopend naar zijn werk en zij ging daarom zijn brood om mee te nemen klaar maken. Dan gauw de was in het eerste sop zetten, de kinderen wekken, aan kleden, wassen, pap voor ze koken, de deur uit helpen en zelf een hapje eten. Terug naar de was. Deze werd ge stampt en met de hand uit het eer ste sop gewrongen. Dan kreeg al les nog eens op het geribde wasbord een beurt in het tweede sop. Hierna een paar maal spoelen, alles met de hand wringen, wit goed in bleek- water zetten en later alles nog eens naspoelen in blauwselwater. Ook moest nog veel goed door de stijfsel. De koffie malen in die onhandige ouderwetse koffiemolen ,die je tus sen de knieën moest klemmen. Dat ze van al deze bewerkingen een pijnlijke rug overhield was niet te verwonderen. Had ze tenslotte de hele was op gehangen, dan ging ze, gewapend met stoffer en blik, naar de kamer. Eerst zoveel mogelijk de stoelen naar de gang sjouwen, dan op haar knieën de kleden vegen. Na dezé bewerking moest het zeil gedweild en de meubelen grondig worden ge stoft. Was inmiddels de was droog, dan werd het ijzeren strijkijzer op de kolen in het fornuis heetgemaakt en werd alles keurig gestreken. Maar de familie moest ook nog eten die dag, dus moest het middag maal nog worden klaargemaakt. Door het koken op het fornuis werden de pannen van onderen roetzwart. Pannen schuren hoorde dus tot de dagelijkse bezigheden. 's Avonds werd in de kamer of keuken de petroleumlamp aangesto ken, de kinderen werden uitgekleed, zo mogelijk even voorgelezen en daarna zat moeder alle sokken en kousen te stoppen. Niet al te laat ging de familie, met een kaars ge wapend, naar bed. Ja, de kleindochter van mevrouw heeft het wel wat gemakkelijker. Voor haar is de stofzuiger al zo'n gewoon gebruiksartikel geworden, dat ze zich niet meer voor kan stel len, hoe ze het zonder de hulp hier van zou moeten doen. De elektrische wasmachine en de centrifuge hebben ook een plaatsje in haar keuken, evenals elektrische keukenmachines. Misschien heeft ze zelfs een wasautomaat en een vaat- wasmachine. En hoe zou ze nog kunnen strijken zonder automatisch strijkijzer, dat voor ieder stof op de juiste temperatuur kan worden ge steld? Wij weten wél, dat haar oma spra- Jan van den Eijnden, van de „Crisishoeve", is donderdag 2 aug. tachtig jaar geworden. Hij heeft geen vooraanstaande rol gespeeld in het verenigingsleven zoals zijn broer Nol, die onder meer jarenlang wet houder was, maar hij heeft hard ge werkt bijna een halve eeuw lang op een voorpost in de Peel. Hij behoort dus meer tot de mannen van de daad: beter dan wie ook kan hij vertellen wat er voor pioniers werk is verricht in de Snoerts, de Nastreek en hoe het daar overal in de Voorpeel mag heten. Hij is altijd reusachtig sterk ge weest. En nu is hij dat nog. Ploegde hij in het laatste voorjaar niet op zijn eentje nog voren, waarbij me nige jonge kerel zich achter 't oor krast? Iedere dag werkt hij ten naastebij zoals vroeger. Ook wat het eten betreft staat hij zijn man. Als hij op het veld aan het werk is, gaat hij er niet voor naar huis, maar „schaft" hij achter een struik aan de kant, zoals in zijn jonge tijd. Hij meent, dat het werk eerst af moet. Vroeger at hij ooit helemaal niet als er iets in heel korte tijd klaar moest komen. „Ge bent toch van Deurne geboor tig is het niet?" „Jazeker. Ik ben geboren in het Derp". „En ge bent dus in Deurne naar de school gegaan?" „Ja, nog naar de meestersschool, bij Ouwerling". Maar heel dikwijls ging hij er niet heen. „Nog niet halve tijd", zegt hij. „Ik moest al heel vroeg helpen in de steenoven, al toen ik vijf of zes jaar was! De vormen wegdragen, de ste nen optrekken!" „En hoe werd dat betaald?" „Veertig cent per dag! De beste kreeg vijftig. Dikwijls moest ik gaan lopen voor de politie. Want de kin deren mochten toen ook niet wer ken. De jongens moesten in die tijd elf jaar zijn. Dat was ik dus nog niet". „Hebt ge de lagere school ook af- Zwarte tas met big ben regenjas en vistui, A. Hendriks Endepoel 7, Merselo; Badtas met inhoud, Theeu- wen, Eikenlaan 42; Paar rode kin derschoentjes, portemonnaie met in houd en sleutels, damesportemon- naie met inhoud, Politiebureau; Ro ze kinderportemonnaie met inhoud, Hermsen, Pr. Margrietstraat 9; Plas tic portefeuille met inhoud, J. van den Broek, Vlakwaterweg; Gouden ring, v. Gerwen, Merseloseweg 16; Plastic regenjas, Verkoeyen, Horster- weg 3, Leunen. DAMESZWEMCLUB HZPC Vaststelling trainingsuren De trainingsuren voor de dames- zwemclub HZPC zijn in het vervolg als onderstaand vermeld: Iedere dinsdag van 78 uur n.m. voor alle leden; iedere woensdag van 910 uur voor gehuwde dames en oudere leden; ieder donderdag van 910 uur v.m. voor de wedstrijd- ploeg; alle overige leden zijn op dit uur eveneens vna harte welkom. Zwemdiploma's Bij het door de dameszwemclub HZPC in het zwembad „Wilgert" georganiseerde diploma zwemmen bestond zeer veel belangstelling. De examens werden afgenomen door de gedelegeerden vna de K.N.Z.B. de heer L. Greweldinger en mevr. M. L. Linssen-Vaessen. O.a. aan onze plaatsgenoten Colien v. d. Munck- hof, Maria, Anny en Willy Hanssen konden zwemdiploma's worden uit gereikt. olU ttm&mngn lAKM ,^4 financiari«9&v J JUUANASINGEL41 'ttUf. 1061 (K4780) gemaakt?" „Neen. Ik kon er te weinig naar toe; ik moest thuis en bij anderen te veel helpen. Wel heb ik een paar winters nog wat landbouwonderwijs gehad". Hij verhuisde overigens als jon gen, met zijn ouders en de rest van hun grote gezin naar Venray. Hij zal toen ruim vijftien jaar zijn ge weest, zo precies weet hij dat niet meer. Zij pachtten daar een boerde rij, niet in Venray zelf maar aan het Schoor, voor twaalf jaar. Thuis wa ren ze altijd wat boer geweest. Al heel jong had Jan van den Eijnden het vak dus geleerd. „Toen ik tien jaar was maaide ik al tien vimmen per dag", vertelt hij. Natuurlijk als het goed weer was, voegt hij er bij. Zijn vader was trou wens ook een uitstekend maaier. Van Venray uit werkte de jonge Jan van den Eijnden nog veel in Deurne. „Zowat bij alle boeren van het Derp heb ik in die tijd gewerkt", verhaalt hij. Hij werkte ook wel in de ringoven. Hij pakte trouwens van alles aan; hij is nooit vies van het werk ge weest. In Venray reed hij bijvoor beeld, als jonge jongen gezaagd den nenhout naar het station in Oostrum. Hij had zoiets nog nooit geladen; toch durfde hij het aan. Ervaren voerlui brachten het niet verder dan twee vrachten hout per dag, maar hij reed op één dag driemaal op en neer! Toen de pacht afliep stelde de eigenaar voor, dat Jan op de boer derij zou komen: hij had gehoord, dat hij met trouwplannen rondliep. Hij was toen 23 en zijn vrouw 20. De eigenaar had inlichtingen over hem ingewonnen bij dr. Peeters te Deur ne. Jan durfde het ook wel aan. Maar toen het er op aan kwam, ging het niet door: de rentmeester, die de boerderij beheerde, wilde er zelf op! Jan van den Eijnden kan er zich nog kwaad over maken. „Wij hadden de grond door hard werken goed gemaakt", zegt hij, „en nu kregen wij hem niet. Was dat rechtvaardig?" keloos zou staan als ze plotseling in de moderne woning van haar klein dochter zou staan, die juist haar kof fie in de elektrische koffiemolen maalde en haar flesje koffieroom uit de ijskast haalde OPBRENGSTEN TEN BATE VAN DE VREDESKERK TE VENRAY De vijfde vlag gaat glorieus in top wantwe zijn de 50.000, gepasseerd gedurende de maand juli. De netto opbrengst van het zo merfeest heeft ruim de doorslag ge geven en het ware te wensen vaker een dergelijke meevaller te mogen incasseren. Vanaf deze plaats aan alle medewerkers nogmaals onze er kentelijke en hartelijke dank voor het succesvolle verloop dat het zo merfeest heeft gehad. De parochiële aktie bracht op 266,25 De VI aktie waaronder giften van: N.N. te Venray N.N. te Venray N.N. te Venray N.N. te Venray N.N. te Venray N.N. te Venray N.N. te Venray N.N. te Venray Opbr. zomerfeest Totaal Totaal Vorige saldo Algemeen totaal 10,— 5,— 25,— 10,— 12,— 5,— 2,50 50,— 4838,27 5130,77 5397,02 49263,67 54660,69 Bankrekeningen bij de Ned. Cre- dietbank en Boerenleenbank. Giro rekening 1030120 ten name van R.K. Kerkbestuur Christus Koning. KINDERBIJSLAG STIJGT 1 SEPTEMBER De kinderbijslaguitkeringen wor den per 1 september verhoogd. Dit gebeurt in verband met de huurver hoging. Minister Veldkamp (Sociale Zaken) heeft de Tweede Kamer de nieuwe bedragen in een regerings voorstel meegedeeld (tussen haakjes de thans nog geldende bedragen: Loontrekkenden eerste kind 76 cent per dag (75 ct.) tweede en derde kind 83 cent per dag (82 cent) vierde en vijfde kind 1 gulden 13 per dag (1 gulden 11) zesde en volgende kinderen 1 gul den 27 per dag (1 gulden 25). Rentetrekkers eerste kind 20 gulden 5 per maand (19 gulden 75) tweede en derde kind 21 gulden 90 per maand (21 gulden 60) vierde en vijfde kind 29 gulden 80 per maand (29 gulden 25) zesde en volgende 33 gulden 45 per maand (32 gulden 95) Kleine zelfstandigen derde kind 54 cent per dag (53 ct.) vierde en volgende 75 cent per dag (73 cent). De verhoging van de kinderbijsla gen voor loontrekkenden kosten voor de rest van dit jaar 2,7 miljoen gulden. Deze kosten komen ten laste van het bedrijfsleven. De kosten van de andere kinderbijslagverho gingen, die ten laste van het Rijk komen, worden voor de rest van dit jaar geraamd op 120 duizend gulden. OVERBEMESTING BIJ RUWVOEDER-TEKORT Veel boeren bezien met steeds meer zorg hun schaarse hooivoor- raad, om van het kuilvoer in de silo nog maar niet te spreken. Misschien ligt de schuld een beet je bij henzelf; zouden er niet een paar beesten teveel lopen? Maar, U zult zeggen, het ligt niet aan mij, het ligt aan het weinig groeizame weer dit jaar! Ik heb alles gedaan wat mogelijk was. Zuinig beweid. Als het even kon, gemaaid. En na tuurlijk stikstof gestrooid, ruimer nog dan andere zomers. Dat hielp ook wel, maar niet voldoende. Wat moet ik meer doen? Eerst even dit. Wij zagen heel wat percelen die er niet florissant bij stonden: een doffe kleur, met vaak wat bruine of witte bladpunten. Dat deed ons aan kaligebrek denken. Als dat waar is, dan is meteen op gelost waarom dat stikstof-strooien onvoldoende hielp. En dan is er ze ker ook iets aan te doen. Een gift van 200 kg kalizout 40 pet. per ha zal hier direct resultaat hebben. Dat wil zeggen: dan komt Uw silo straks wellicht nog vol ook! „THUISFRONT" Geachte Venrayse lezer. Bij deze wil ik U en alle andere inwoners, van harte danken, voor de yele blijken van belangstelling, die wij van U hebben mogen ontvan gen, tijdens ons verblijf in Nieuw Guinea. Ik weet dat U grote moeite hebt moeten doen om aan onze adressen te komen, doch op de gemeente secretarie, afdeling Militaire Zaken, worden deze gratis verstrekt. Een enkeling zal weten hoeveel Venray se jongens, daar in dat verre land, Nederlands eer hoog houden. Voor ons valt het daar niet altijd mee en we waren blij dat als er bij onze brief de „Peel en Maas" was, die onze ouders ons stuurden. Zo wisten we tenminste nog iets van en over Venray. Nu wil ik met het navolgende niets zeggen, maar wij vragen ons af, waarom kan het in Venray niet, wat in andere plaatsen wel kan, is dat zoveel moeite? Nogmaals hartelijk dank voor al les wat er voor ons gedaan wordt NIEUWE AANWINSTEN R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEKEN VENRAY JEUGDBOEKEN Weber L. M., Bonnie als bakvis. Schmitz M., Altijd wat anders. Druon M., Ko koe met de groene duimen. Hildebrand A. D., Het grote boek van Valko Vos. Franke S., Si Ardjoe en zijn buf fel. Chipperfield J. E., De wilde hengst Eggermont J. L., De gouden pijl van de Owaga's. Smulders L., Pietje Prik op het kasteel. Smulders L., „Heb je ooit", zegt Pietje Prik. Lindgren A., Pippi Langkous. Haar J. ter, Ernstjan en Snabbel- tje in het bos. Winsemius D., Juffie Ineke. Diekman M., En de groeten van Elio. Dumas A., Kapitein Pamphile. Broos P., Van Stannie en Hannie. Vries L. de, Om die ene wereld. Kastner E., De 35ste mei. Lathrop W., Gevecht om het goud. Buckeridge A., Jennings in de knel. Butters D. Gilman, Kitty overwint zichzelf. Streatfeild N., Het circus komt. Allan M. E., Maud pakt aan. Bowers G., De rode draak. Twain M., De avonturen van Tom Sawyer. Norton M., De Leentjeburen. Bruna D., Fien en Pien. Hamre L., 317 heeft pech. Beekman A. L. C. en Bruyn C., Een Robinson van twaalf jaar. Evenhuis G., Wij waren er ook bij. Wolffenbuttel-van Rooyen H., Ro- drigo met de prinsenmanieren. Vries A. de, Anne de Vries ver telt. Sant M. van 't, Mieke, Vaders zor genkind? Pothast-Gimberg C. E., Corso te rug naar Corsica? Driebergen M., Carry heeft altijd wat. Dixon F. W., De gezonken schat. Dixon F. W., Smokkelaarseiland. Dixon F. W., Rovers in de lucht. Blinxma J., Kansas-Kidd. Chauncy N., Expeditie „de ver dwenen koe". Diessel H., Plaats voor Gino. Assollant A., De wonderbaarlijke avonturen van Kapitein Corcoran. Dahn F., Strijd om Rome. Laan D., Binkeitje en de parels. ROMANS Johnson P. H., Zondaar in toga. Koolhaas A., Een schot in de lucht Lebert H.f Het wolfsvel. Prins J„ Ab moet brommen. Wassing A., De zoon van de dood graver. Walker D., Man in de storm. Robinson, Morton H., Het water des levens. Stone I., De slaaf van de Sixtijnse kapel. Dahl R., Op weg naar de hemel. Castillo M., del. Een kind in de nacht. Bauer J. M., Een mens is niet van steen. Golon A., Angeline en haar ko ning. Couperus L., Eline Vere. Pressburger E., De muis stierf op zondag. Markey G., Land achter de hori zon. Uris L., Mila 18. Poppe K. H., De bananenoorlog. Nowakowski T., Het kamp Aller heiligen. Bruyn C., De vuistslag. Ekert Rotholz A., De familie Bon- nard. Gann E. K., Je vliegt met je vijand. Weismann G., Het leven alleen. Bergius C., De vervalser. Innes H„ De gedoemde oase. Rombi P., Proces om vader. Lenz S., Het lichtschip. STUDIEBOEKEN Blixen H., Een lid van Afrika. Mulisch H., De zaak 40.61. Hermans H., Hearst. Bulthuis R., Het moderne poppen spel. Bastianen K., Kent u Brabant ook zo? Cochran D. M., De wereld der die ren. Geyl P.: Geschiedenis van de Ned. stam 1; Geschiedenis vna de Ned. stam 2. Onck A. van en v. Beurden C. J.: Zilver en goud uit plas en polders. Luie dweilenfelle vechters. Uit de soepele pols. Rovers, dienders en kanibalen. Sluimerend dynamiet. Birell T. A., Geschiedenis van de Engelse literatuur. Kronenberg M. A., Over mensen in boeken. Heidt A. M., Catholica. Guardini R., Daarom Heer geden ken wij. Lennart C., Utrecht stad en pro vincie. De mens in zijn wereld. JEUGDSTUDIEBOEKEN Mourik L., De verovering van het Gulden Vlies. Adler J„ De tijd in ons leven. Adler J., Werktuigen in ons leven. McNeill J., Sprookjes uit alle lan den. Dahl T. F., Het avontuur van Al- bert Schweitzer. Breda A. van, Het grote vouw- boek. GEEN FRITES MEER ETEN IN AUTOBUSSEN Door een onlangs afgekondigde wijziging van de wettelijke bepalin gen omtrent het reizen in autobus sen is het voortaan strafrechtelijk verboden in lijndienstautobussen door het medenemen van eet- en drinkwaren aan de medereizigers en het personeel overlast of hinder te veroorzaken. Naar wij vernemen is deze bepaling van regeringswege uitgevaardigd in verband met over al in den lande voorgekomen klach ten omtrent overlast veroorzaakt door frites etende veelal jeugdige buspassagiers. Niet alleen is de fritesgeur in een besloten ruimte wat minder aangenaam, doch vooral gin gen de klachten over met vet, ma yonnaise of mosterd besmeurde kleren; handgrepen en zittingen werden vies, enz. Bij dezelfde wijziging werd voor taan verboden in autobussen, wan neer deze in de uitoefening van een lijndienst worden gebruikt, muziek te maken of door middel van radio's, bandrecorders e.d. muziek of ander geluid ten gehore te brengen. Even zeer strafbaar is hij, die op enige andere wijze een rustig, veilig en or derlij k vervoer verstoort FAMILIEDRUKWERK ROUWDRUKWERK levering met spoed keus uit een grote sortering DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF N.V. Grotestraat 28 Telefoon 1512

Peel en Maas | 1962 | | pagina 5