Yenrays Vroede Vaderen vekC}aaekden ROLSCHAATS SHOWS Politierechter te Overloon Nederlandsche Roode Kruis BOEKEIIEEWS Vrijdag 17 augustus 1962 No. 33 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPPIfRT AA VOOR VP1NIR A V RN OM^TRPPPN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct per mm. ABONNKMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 w¥ Cr£fI\OL/riL/ V UUl\ V Lril&Xril VJlflO 1 PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (bulten Venray 1.75) Hoe warm het was en hoe lang Dit zou de titel kunnen zijn van deze laatste raadsvergadering van de oude raad, die de geloofsbrieven van de nieuwe nu meteen maar Gnderzocht en in deze vergadering als een weldoende Sinter klaas vele scholen zijn gulle gaven schonk. Bij de INGEKOMEN STUKKEN bleek de raad al vrij kritisch inge steld te zijn ditmaal. Zo was FR, JANSSEN lang niet te spreken over het feit dat Ged. Staten de herzie ning van het uitbreidingsplan (inza ke industrieterrein) nog steeds niet goedgekeurd had. Integendeel zelfs een half jaar had uitgesteld. FR. JANSSEN klaagde dat dit be sluit al met alle voortvarendheid in november 1961 door de raad was ge nomen, maar dat G.S. schijnbaar tot heden toe nog geen tijd gevonden heeft zich hiermede bezig te hou den. Hoe lang duurt dat nu nog? De VOORZITTER vertelde dat binnen een half jaar de beslissing nu moet volgen. Zulks is wettelijk voorschriftMen moet de zaak ook niet te eenvoudig stellen. Bij dergelijke plannen wordt de zaak zeer serieus bekeken en allerlei diensten wordt om hun mening ge vraagd FR. JANSSEN vond dat allemaal wel mooi en goed, maar het duurt hem toch wel wat lang. KLASSE-INDELING Dan lag bij deze stukken ook de brief die B. en W. op 10 mei 1961 aan het College van Rijksbemidde laars heeft gezonden met het ver zoek de klasse-indeling van onze gemeente te herzien en het afwij zend antwoord van datzelfde Colle ge van 28 juni 1962. PONJEE kon niet anders dan te vreden zijn over de duidelijke stel- lingname van B. en W. inzake deze kwestie, maar vond het antwoord van de Rijksbemiddelaars teleur stellend. Dit College geeft zonder meer aan dat ze verschillende argu menten voor deze afwijzing heeft, maar ze noemt slechts het huurpeil. Zouden echter de secundaire ar beidsvoorwaarden als winstdeling en gepremieerde spaarregelingen ook geen rol spelen? Hoe staat het daar mee in Venray? Kan daar geen on derzoek naar worden ingesteld. Trouwens ook een onderzoek naar het „huurpeil" zou spreker gaarne zien, want in theorie mag dan de huur in Venray lager zijn dan el ders, hoe ziet de praktijk er uit? Trouwens hij was voorstander dat men over deze hele kwestie, zowel met deskundigen uit werkgevers- als uit werknemerskringen eens overleg zou plegen, waarschijnlijk kwamen dan nog andere argumenten voor de dag voor verdere aktie, die immers ook B. en W. voorstaat. Ook BARTELS vond de g'ang van zaken teleurstellend. Is het echter niet zo dat de gemeentelijke brief voor 1961 te laat was, maar voor 1962 in het vergeetboek is geraakt. Had men niet beter kunnen atten- reren op genoemde brief. Behalve 't gemeentelijke huarpeil worden geen andere argumenten genoemd om de zaak te doen kelderen. Zo wordt bijv. de centrumfunktie van onze ge meente schijnbaar totaal verwaar loosd. Spreker was er daarom voor, ae uitgestelde morie alsnog in te dienen, waarin de Raad tegenover het college van Rijksbemiddelaars zijn teleurstelling uitspreekt over de door hen genomen beslissing en o.a. wijst op de streekfunktie van onze gemeente. De VOORZITTER moest erkennen dat de argumentatie van de Rijks bemiddelaars „vrij ongrijpbaar" was. Het staat echter vast, zoals uit gesprekken met vertegenwoordigers van dit College is gebleken, dat uit sluitend het huurpeil in onze ge meente de reden van afwijzing is geweest. Van de andere kant voelt men zelf bij de Rijksbemiddelaars dat dit niet voldoende meer is, re den waarom zij een speciale com missie hebben ingesteld, die andere maatstaven moet gaan opstellen voor het komende jaar. Bovendien zal er binnenkort een bespreking plaats hebben, waarbij beide par tijen hun standpunten nogmaals naar voren zullen brengen Tegen de motie van BARTELS had de VOORZITTER geen bezwaar, mits hierin geen argumensen naar voren komen, daar kan men beter mee wachten tot dat bewuste ge sprek heeft plaats gevonden, omdat men daar wellicht nieuwe gezichts punten uit kan halen. Met de in dustriële commissie wordt natuur lijk over deze kwestie ook overleg gepleegd.Dat laatste zinde PON- JEE schijnbaar maar half, die had namelijk liever deskundigen over deze kwestie zowel van werkgevers als van werknemerszijde bij dit be raad betrokken. De VOORZITTER zou kijken of zulks nog nodig was Dan was er tenslotte de vraag van FR. JANSSEN of de verkeersrege ling met de kermis, die eerst nu op de agenda stmd, wel rechtskracht gehad heeft. Ja, aldus de VOORZITTER. B en W. kunnen die krachtens machti ging van de raad verordenen, mits ze in de eerstkomende vergadering verantwoording afleggen. Zulks is dan nu gebeurd Toen ging men over naar de feite lijke agenda, waarin de notulen van de vergaderingen van 30-4; 1-5; 4-6; 29-6 en 3-7 zonder meer werden goedgekeurd. Goedgekeurd werd ook het voor stel tot terugverkoop van grond aan M. Voermans, Vlakwaterweg, omdat gebleken is dat men deze grond niet nodig heeft voor de aanleg van bet stamriool en de doortrekking van de Hoebertweg. BIEZEN VENNEKE Tegen de verkoop van een bouw terrein in het bungalowpark Biezen- venneke aan de Merseloseweg, groot 1689 m2 a 7,per m2 aan E. van Haren had men geen bezwaar. Al leen wilde DE BRUYN duidelijk op genomen hebben in de koopakte, dat deze verkoop niet impliceert dat hier de koper direkt maar alle mogelijke openbare werken kan eisenEr ontspon zich een heel debat over de ze kwestie, waarbij FR. JANSSEN de stelling poneerde dat hier een uitbreidingsplan ligt, waarin de ge meente heeft te zorgen voor wegen en andere openbare werken en dat men dus geen resticties kan gaan maken in een eventueel koopkon- trakt. Trouwens de grondprijs is hierop ook gebaseerd. De kwestie werd na veel geharwar uiteindelijk als volgt gesteld. Inderdaad is hier een uitbreidings plan en inderdaad moet de gemeen te zorgen dat hier wegen, riolering, gas, electriciteit en waterleiding komt. Maar dat kan slechts verwe zenlijkt worden, indien men alle grond in handen heeft. Dat is tot heden niet zo en dus kan men ook nog niet zeggen, wanneer die open bare werken gemaakt kunnen wor den. Daarom krijgt de koper de kans elders in het park, waar die voor zieningen wel zijn een kavel te ko pen, of hij kan de gevraagde kavel krijgen, maar moet dan wachten tot vaart de Hubert Janssenweg in Ys- nen worden uitgevoerd. B. en W. zullen alles doen om ook de rest van de grond te krijgen, zodat dit uit breidingsplan verwezenlijkt kan worden. Toen was ook dit punt voor de bakker terwijl men met dezelfde vaart de Hubert Janssenweg in Ys- selsteyn weer omdoopte in Peter Janssenweg en de van Montfortweg in van Montfortstraat. Dat schijnt men in Ysselsteyn zo beter te vin den. Een begrotingswijziging van het Burgerlijk Armbestuur ging ook zonder meer onder de hamer door. En de Kleuterschool in Oirlo kreeg een aanvulling voor de inrichtings kosten van 3.905,10. SCHOLEN Trouwens die scholen vragen heel wat. Ook in deze raadsvergadering waren er weer vele punten: Zo kreeg de Henseniusschool de nodige gelden toegewezen om een hulplokaal te kunnen huren in het restaurant het Molenplein en nieu we leermiddelen aan te schaffen. De ULO krijgt bijna 9000,om de zaak weer op orde te stellen, ook al in verband met een uitbreiding van het leerlingen-aantal. De Franciscusschool krijgt voor ditzelfde doel ruim 600,en voor verbeteringen in de school te Oos trum werd meer dan 10.000,ter beschikking gesteld. De kleuterschool aan de Maas- heseweg vroeg om 4650.voor nieuwe vloeren en kreeg die ook toegewezen. Maar men kreeg van F. JANSSEN te horen dat die vloeren er al in liggen De Vredepeel krijgt nu ook een kleuterschool, n.l. in het nieuwe Ge meenschapshuis. Voor de eerste in richting werd 16.000.ter be schikking gesteld. Zonder slag of stoot ging dat al lemaal onder de hamer door. Al werd er links en rechts gegromd dat men veelal (te) laat komt met der gelijke aanvragen. NIEUWE RAAD De 19 nieuwe gekozen leden van de gemeenteraad mogen hun intrede doen in de raadszaal, want hun ge loofsbrieven zijn in orde. In record tempo had een commissie - bestaan de uit de heren Tillemans, Houben en v. d. Sterren - de betreffende stukken bekeken en in orde bevon den. VERGOEDING Gedep. Staten willen een nieuwe „Verordening Plaatselijk Vervoer Burgemeesters" (wat een titel....) invoeren, en vroegen daarover de mening van de Raad. Deze kon met de voorgestelde plannen accoord gaan. Zij ging ook accoord met de ver hoging van het presentiegeld van de leden van de stembureaux van 15.op 25.Trouwens ook tegen ruiling van grond t.b.v. de verbetering van de Gussenstraat en de St. Catharinastraat in Leunen, met A. Hermans uit de Albionstraat had men geen bezwaar. VERKOOP VUILNISBELT De oude vuilnisbelt in Oirlo moet verdwijnen en dat betekent dat alle rommel daar geruimd moet worden. Een begroting van gemeentewerken vertelde dat een en ander 1025. gaat kosten, als er tenminste men sen voor zijn. Er is nu een andere oplossing gevonden, n.l. door de hele belt, groot 3490 m2, te verkopen aan M.H. v. .d. Sterren, Blakterweg 7, voor de prijs van 25.onder voor waarde dat hij op korte termijn de belt opruimt. Hiertegen had de Raad geen enkel bezwaar. RIOLERING IN OIRLO Een fout in de toelichting was er oorzaak van dat over het volgende agenda-punt nogal het een en ander te doen was. Men wilde n.l. in Oirlo riolering aanleggen, nu in ruilver- kavelingsverband de weg Ysselsteyn -Veulen-Schoor-Oirlo-Wanssum in orde gemaakt wordt. Nu had men in de toelichting deze weg niet ge noemd, maar wel de provinciale weg Venlo-Maashees, en dat was voor STEEGHS aanleiding te vragen waarom men wel voor Oirlo en niet voor Castenray rioleringsplannen liet opstellen. De 10.000 alleen al voor de plannen, vond hij wel wat gortig.Want men moet wel begrijpen - aldus STEEGHS - dat ook de 'klei nere naties' met moeilijkheden tob ben, ook op het gebied van riolering. Kon men vroeger de zinkputten nog wel eens leeg gemaakt krijgen, op het moment wil geen mens dit spul meerHet duurde even voordat de VOORZITTER de misverstanden recht kon zetten en hem vertellen kon, dat ook Castenray aan de beurt komt. Maar men kan niet alles te gelijk. Voor Oostrum en Merselo zijn plannen opgesteld, voor Oirlo wordt het nu gedaan en in Leunen is deze operatie al achter de rug. Geduld, want men komt allemaal aan de beurtaldus de VOORZITTER, die het kennelijk niet appreciëren kon, dat de 'kleine naties' zich terug gezet voelden. Hij kwam daar trou wens later nog op terug. GRONDVERKOPEN Met een hamerslag, maar zonder commentaar werd aan de Woning bouwvereniging St. Oda 19.626 m2 grond verkocht in het uitbreidings plan Desselke om daar de 32 pre miewoningen te kunnen bouwen even-als de 57 (2 op 1) woningwet woningen en de 45 woningwetwonin gen. De grondprijs is 11,per m2. ONTEIGENINGEN IN WEST Het geduld van B. en W. inzake plan West schijnt uitgeput. Er was tenminste een voorstel om maar over te gaan tot de onteigeningspro cedure voor de gronden tussen Lan- geweg, Molenpad, Hoebertweg, Bergweg en Hoenderstraat, voor zo ver men niet vrijwillig afstand ge daan had van de daar gelegen grond. Dit houdt in dat men deze gronden van gemeentewege alvast in feite in bezit kan nemen. Natuurlijk zal men intussen doorgaan met te proberen een en ander langs minnelijke weg te krijgen, maar lukt dat niet, dan gaat er tenminste geen tijd verloren. DE BRUYN drong er op aan, dat men inderdaad al het mogelijke zou doen, maar FR. JANSSEN was een en ander toch wel zwaar tegenge vallen. Minstens de helft van de daar gelegen gronden moeten ont eigend worden en hoe lang gaat dat wel duren? De VOORZITTER hoopte dat men voor 1 januari 1963 de ^ronden al in bezit kan nemen. Toen indertijd achter Merselo bos sen werden aangelegd kreeg men hierop renteloze voorschotten. Nu is daar intussen een Midden Peel- weg door aangelegd en een Beek- weg en dit alles moet dus feitelijk verrekend worden. Op enkele grote staten stond precies vermeld, hoe en wat, maar alleen insiders worden er wijs uit en de raad deed kennelijk geen moeite om dat allemaal nog 'ns te gaan controleren. Men geloof de het wel (Vervolg elders in dit blad) De nieuwe Kunstroller Revue die de Kunstrollergroep Victory uit Eindhoven zondag 19 augustus a.s. bij ons in Venray zal brengen is 'n zeer spectaculaire uitvoering door eën vijfentwintigtal jongedames en een achttal heren. Zij brengen een Verhaal van matrozen die een we reldreis gaan maken. Van een ha venplaats vertrekkend, worden zij uitgeleide gedaan door een harmo niecorps, waarna de Hollandse Boe- rinnekes het hufine er toe bijdragen om de matrozen aan hen te doen herinneren. Ook een stel teenagers geeft acte de présent en brengt een vlot, aardig swing nummertje. Van zelfsprekend treffen de matrozen die met een echt schip op het rij vlak komen, in elke haven waar zij aan landen, de daar vertoevende meis jes. Zo komen ze in Spanje waar ze begroet worden door een lieve groep sinaasappelmeisjes. Gevolgd door 'n leuk stel uit Andalusie. Ook vooral de Havenmeisjes uit Lagos hebben alle belangstelling voor hen. Ieder land van Europa en van ve le daarbuiten zijn in deze Revue ver tegenwoordigd. Zo komen ze in Alaska waar de Eskimo's zich laten zien. In Texas, waar twee groepen van Cowboy's hun kunnen tonen. Braodway girls en Zuidamerikaanse girls, brengen op een zeer elegante manier hun nummers. Ook het exo tische wordt niet vergeten. Een groep paradijsvogels fladdert over het rijvlak en een solopaar brengl daarna in beeld wat de vogels moe ten voorstellen. Hierna komt een nummer dat genoemd is „De parel van de Zuidzee", een prachtig num mer waar een mooi meisje uit een schelp komt, geëskorteerd door een groepje kleine pareltjes, lief om te zien. Japan en China brengen hun eigen dansen in de voor hun ge- eigende kleding. Zelfs brengen ze nog een bezoek aan Hongarije waar ze de steppedansen zien van een groep, die in hun fleurige kleding en het hoge rythme van de dans aller bewondering wegdraagt. „Het geheel is een prachtige revue eneen kijkspel om niet te vergeten. Vol kleu r en charme, sprankelend van humor en elegance, verbluffend van de gedurfde stunts aki-obatiek en zelfs het element ballet is niet vergeten. Wij hopen dat het weer meewerkt zodat we de Rollers, die geen onbe kenden zijn in deze streek en er zelfs een zeer goed naam hebben, aan het werk kunnen zien bij hun voor oog en oor mooie werk. Voor jong en oud is deze revue zeer aantrekke lijk. Wij raden U ten sterkste aan om eens een kijkje te komen nemen, U zult er lang geen spijt van hebben. Door uw komst steunt U tevens het goede doel waarvoor de opbrengst bestemd zal zijn, nl. de kerkbouw in onze nieuwe Venrayse parochie. Het woord dropping heeft in de Nederlandse taal een zeer bijzondere betekenis. Men verstaat er onder 't vervoeren van een complete vereni ging naar afgelegen plaatsen, waai de leden in het nachtelijk duister worden losgelaten. Zij moeten dan gelijk postduiven trachten een be paald punt te bereiken. De chaufeur van de vrachtauto wreef zich de handen toen het gezel schap had gedropt. Het was al laat toen hij de wagen in de garage zet te. Hij verlangde naar bed. Doch bij het sluiten van de garagedeur werd hij in het voldoen aan dit verlangen belemmerd door enig gekreun, ver mengd met gedempte noodkreten. De chauffeur was niet bijgelovig, maar dit nachtelijk gekerm bezorg de hem toch enig kippevel. Het kwam uit de laadbak van de auto. Voorzichtig ging hij kijken. En daar trof hij een der leden van de ver eniging aan, stevig geboeid en vast gebonden en met een aantal stofdoe ken in de mond bij wijze van ge luiddempers. Men begrijpt dat de plaatselijke wachtmeester uit zijn bed werd gebeld. Na een kort ver hoor wierp deze zich op zijn fiets om zich de bossen in te spoeden, waar het grote gezelschap werd veronder steld rond te dwalen. Uit het vervolg blijkt, dat derge lijke wachtmeesters voortdurend eerste prijzen zouden behalen bij dit gezelschapsspel. Deze althans zette op een bepaald punt zijn fiets tegen een boom, sloop het struweel in en vernam de volgende dialoog: Hij: Dientje, als je toch eens wist, hoeveel ik van je hou. Zij: Ja, maar dat zegt Jan ook. Hij: Jan telt niet meer mee. Die heb ik stevig vastgehouden in de auto. Dientje, kijk me eens aan. Zeg nou toch ja. Zij: Hij: Luister toch eens naar die nachtegaal. Hoor je wat hij ons toe zingt? De wachtmeester: Halt, politie! Er klonk enig geritsel aan beide zijden. Vervolgens was zij alleen met de wachtmeester. De minnaar had het hazenpad gekozen toen de nachtegaal zulke barse geluiden bleek te produceren. Zijn vrijheid duurde maar kort. Nog in de loop van de nacht werd hij uit het bos gehaald en naar de postcommandant gebracht. „Ziet er lelijk uit", zei die, .wederrechtelijke vrijheidsberoving. Daar staat een stevige straf op." Zo'n vaart liep het niet. De offi cier had alleen de schrammen in de dagvaarding vermeld, en niet. de stofdoeken en de touwen. De ijveri ge minaar stond alleen maar te recht wegens mishandeling. „Hij is pas achttien", zei de officier veront schuldigend. „Edelachtbare!", riep de gedrop te, „ik werd aangedreven door de liefde. Ik heb verder niets tegen die jongen. Maar hij had gezegd dat hij die avond zijn kans bij Dientje zou wagen!" Het slachtoffer van de mishande ling werd als getuige gehoord. Het was niet alles, dat autochtje, zei hij. Je kunt beter in een leunstoel zit ten. Maar hij nam het de ander niet kwalijk. Als jongens onder elkaar doe je wel eens wat ,zei hij. Voor Dientje had hij geen belangstelling meer. Er was inmiddels een andere definitief in zijn leven gekomen. „Een kwajongensstreek", zei de rechter streng, „maar dan een die veel en veel te ver gaat. Wee je ge beente als je nog eens weer hier komt!" De minnaar werd er bleek van. Met veertig gulden boete haastte hij zich opgelucht het zaaltje uit. STICHTING NEDERLANDS NATIONAAL OORLOGS- EN VERZETSMUSEUM Het Nederlands Nationaal Oor- logs- en Verzetsmuseum te Over loon dat onlangs weer zijn 100.000ste bezoeker dit seizoen telde, werd eni ge tijd geleden verrast met een ge schenk dat in grote erkentelijkheid aanvaard is: de Stichting Nationale Oorlogsmonumenten heeft namelijk haar liquidatie-saldo ad 105.000, aan onze Stichting geschonken. De bestuursleden van de Stichting Nationale Oorlogsmonumenten zul len op zaterdag 25 augustus a.s. te Overloon tesamen komen alwaar een officiële ontvangst plaats heeft. De Directie van de Nederlandse Bank te Amsterdam heeft de bij de ze bank in exploitatie geweest zijn de gepantserde geldtransportauto aan ons museum afgestaan. Het is ,deze auto geweest waarmede het Prinselijk Gezin (H.K.H. Prinses Ju liana, Z.K.H. Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene, resp. 2 jaar en 9 maanden oud) zich op de avond van de 12e mei 1940 van het Paleis Noordeinde naar IJmuiden begaf, om vandaar met de Engelse Torpedojager Codrington naar En geland gebracht te worden. - De auto zal op zaterdag 25 augus tus a.s. officieel aan het Museumbe stuur worden overgedragen. Bij die gelegenheid zal een vertegenwoor diging van de Nederlandse Bank te Overloon aanwezig zijn. De wagen zal het museumpark worden binnen gereden door dezelf de chauffeur die op 12 mei 1940 het Prinselijk Gezin reed, nl. de heer Bergman, die thans nog bij de Ne derlandse Bank in dienst is. Van de zijde van Paleis Soestdijk bleek tegen tentoonstelling van deze auto in het museum geen enkel be zwaar te bestaan. Om 12 uur op 25 augustus heeft de officiële ontvangst van beide de legaties plaats. Op een daartoe in Lunchroom Verheugen belegde jaarvergadering heeft mevr. Ousters, echtgenote van Venray's burgemeester, op charman te wijze aan verschillende mensen, welke 5 maal bloed in de bloed transfusiedienst ter beschikking hadden gesteld, de Landsteiner me daille uitgereikt. Vóór deze uitreiking had de jaar vergadering plaats van het Rode Kruis afd. Venray, welke onder lei ding stond van dr. Kroft. Dr. Kroft wees in zijn inleiding nog eens op het grote menslievende werk wat door het Nederlandse Ro- Een ware „stoet van reuzen", die rij van AP-Omnibussen! In 1953 verscheen Aard van de Werfhorts in Omnibusvorm en met de regelmaat van een goed lopend uurwerk volg den Herman de Man, Antoon Coo ien, Johan Fabricius, Jan Mens, Wil ly Corsari, A. den Doolaard, A. M. de Jong en Anthony van Kampen. Negen schrijvers van groot formaat. Wat kon men beter doen dan de tiende Omnibus samen te stellen uit een keus van werken der meest ge liefde schrijvers van de Omnibus sen-reeks? Het werden er vier: Jan Mens met Op liefdes lichte voeten; Willy Corsari met Voetstappen op de trap; Antoon Coolen met Peelwer- kers en Johan Fabricius met Vene- tiaans avontuur. Vier onverkorte ro mans in één band en dat voor slechts 4,95. En dan nog een kort woordje voor de schoolgaande jeugd. De bekende Prisma woordenboeken hebben we natuurlijk in voorraad a 1,25 per stuk, evenals de Elsevier Talengid- sen a 1,50, maar uw schoolboeken moeten we natuurlijk bestellen bij de uitgevers. Als U ons Uw opgave nog niet hebt afgegeven, dan wordt het wel de allerhoogste tijd, want de uitgevers hebben momenteel hun handen vol en garanderen geen tij dige levering meer. BOEKHANDEL VAN DEN MUNCKHOF N.V. Grotestraat 28 - Venray telefoon 04780 -1512 de Kruis op nationaal en internatio naal niveau wordt verricht. De heer Rippe, sekretaris, liet de Venrayse aktiviteiten de revue pas seren en dat waren er velen zoals bijv. de lessen over het doel en de werkwijze van het Rode Kruis op de eindklassen der scholen, op de Levensschool en Mater Amabilis- cursussen, bij de vergaderingen van de Boerinnenbonden en vele andere. De Rode Kruiskolonne was, blij kens het jaarverslag, zeer aktief ge weest, daar zij naast de wekelijkse oefenavonden was ingezet bij sport manifestaties, bij vervoer van zieken en invaliden. Enige leden hadden zich ingezet op het Henry Dunant hospitaalschip en in het invaliden- centrum te Zeist. Jammer was dat de funktionele binding met de Be scherming Bevolking verbroken was. De ambulance-auto, welke de af deling Venray rijk is, heeft meerma len goede diensten kunnen bewijzen. In herinnering werd nog even geroe pen de circusramp toen de tribune instortte en 28 personen werden ge wond. Goede samenwerking is er met de psychiatrische inrichtingen en met name aan het Psychiatrisch zieken huis St. Servatius werd veel dank gebracht voor hetgeen deze inrich ting voor het Rode Kruis doet. Contribuerende leden waren er blijkens het jaarverslag: 1428, waar door de afdeling Venray in Limburg geen slecht figuur slaat. Het financieel verslag, uitgebracht door penningmeester Bartels. gaf 't beeld te zien van een gezonde ver eniging. Er was nog een batig saldo hoewel er nog het een en ander drin gend moest worden aangeschaft. De aftredende bestuursleden, de heren L. Nelissen, J. Colsen en E. Bai*tels, kregen hun mandaat bij acclamatie verlengd, terwijl het be stuur werd uitgebreid met de eerw. broeder Nemesius v. d. Dungen van de Broeders van Liefde. Dr. Termote, leider van de bloed transfusiedienst, hield een duidelijke uiteenzetting over de bloedtransfu siedienst, waarin hij tevens dank bracht aan hen welke gratis hun bloed afstaan voor de medemens. Zonder het bloed van de donors was het dikwijls onmogelijk om hopeloos schijnende gevallen te hel pen. Maar als nu iedereen doordron gen was van de noodzaak van deze dienst kon misschien nog meer wor den gedaan nu de medische weten schap zover gevorderd is dat bloed bewaard kan worden. Nood is er in Venray nog niet, want toen het ziekenhuis in decem ber j.l. een tekort aan bloed had, heeft men met de dringende oproep succes gehad. In 1961 kwamen er in Venray 150 nieuwe donors bij en in dat jaar zijn er 560 transfusies geweest wat wil zeggen dat 280 liter bloed ter be schikking kwam. Aan de volgende donors kon de Carl Landsteiner-medaille worden uitgereikt: W. Kreijfelt, Pater Rein- hard Kammerer o.f.m., Broeder Ig natius Holten o.f.m., Broeder Anas- tatius Mulder o.f.m., J. Fleurkens, M. Siebers, G. Pouwels, Broeder Hy- ronimus Hodzelmans o.f.m., Broeder Julius Huyerjans, Th. Swaters, J.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 1