Vacantie ASPRO U. A. DT H. R Combinatie L.T.S. en Levensschool Burgerlijke Stand Kaps van Z« GESU 6-15 sn gesl: KERS NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zon dagnacht 2 uur. Dr. VAN THIEL Patersstraat 30 Telefoon 1887 Van dinsdagavond 7 uur tot woensdagnacht 2 uur (Maria Hemel vaart). Dr. VERCAUTEREN Grotestraat 11 Telefoon 1335 Uitsluitend voor spoedgevallen 1 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. T. TACKEN Landweertweg 22 telefoon 1629 GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen ZIEKENAUTO bel 04780-1592 b.g.g. 2116 NED. HERVORMDE KERK BLITTERSWIJCK De kerkdienst in de Ned. Her vormde Kerk te Blitterswijck vangt op zondag 12 augustus aan om 10.30 uur. Voorganger: Ds. Smit, leger- predikant te Venlo. DRANKWET Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een verzoek schrift van van Rossum Albertus Maria, wonende te Venray, Hense- niusstraat 10, om een tapvergunning voor het pand Henseniusstraat 10. Binnen twee weken na de dag tekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verlenen van de gevraagde vergunning schriftelijke bezwaren bij burgemeester en wet houders inbrengen. Venray, 2 augustus 1962 Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. H. P. L. VORST, secretaris OPENSTELLING P. EN T. KANTOOR Op 15 augustus „Maria Hemel vaart" is het kantoor voor de post dienst geopend van 08.3010.00 uur. De openstelling voor de telegraaf dienst en de postverzending is als op normale werkdagen. Deze dag wordt slechts een brief postbestelling uitgevoerd. Van 15.4516.15 uur is er gelegen heid tot afhalen van de post. GARDIAANWISSELING Pater drs. Silvanus van der Meer gardiaan aan het Minderbroeders klooster alhier, is benoemd tot pas toor te Megen. Als zijn opvolger als overste in het Venrayse klooster is benoemd Pater Edmund Amerlaan, die in 1914 is geboren en in 1939 werd priester gewijd. Pater Amer laan die tot heden in Maastricht godsdienstleraar was is in Venray geen onbekende. Na de oorlog was hij reeds hier werkzaam o.a. als vi- carius van het klooster en rector van St. Pascalis. Pater Silvanus v. d. Meer was sinds 1958 gardiaan van het minder broedersklooster en heeft o.m. een grote rol gespeeld bij de totstandko ming van het Patersrektoraat en de verfraaiing der Paterskerk. Hij heeft zich evenals indertijd bij zijn rektor- schap van het gymnasium alhier 'n kundig leider getoond, die ook Ven ray zelf zeer ter harte ging. Zijn persoonlijk afscheidswoord moge elders in dit blad volgen. VERPLEGER L. SNIJDERS VIERDE 40-JARIG JUBILEUM De heer L. Snijders herdacht za terdag het feit dat hij 40 jaren in dienst was bij Huize St. Servatius. Velen zijn die dag de jubilaris te zijnen huize komen feliciteren waar mede bewezen werd welke grote plaats de heer Snijders in de ge meenschap van het psychiatrisch ziekenhuis heeft weten in te nemen. 40 jaren lang in dienst der chris telijke caritas temidden der geestes zieken is dan ook een felicitatie waard. De heer Snijders werd te Horst- America geboren en trad op 19-jari- ge leeftijd als hulpverpleger in dienst van Huize St. Servatius en is daar gebleven, ook in de zware en moeilijke oorlogsjaren, die immers ook voor het verplegend personeel zwaar waren door de grote overbe zetting en het tekort dat er op aller lei gebied was. Toen de heer Snijders feitelijk ge dwongen door de werkloosheid naar St. Servatius kwam had men in die dagen niets anders nodig dan een bewijs van goed gedrag van de pas toor en een goed stel hersens. Snij ders werd geplaatst in de zgn. „he renafdeling" waar de patiënten ver pleegd werden welke zelve de ver pleging betaalden. Maar St. Serva tius en de hele verpleging maakten een revolutionaire wending, dit al les ten goede der verpleegden. Er kwam o.m. de arbeidstherapie, maar ook de behandeling werd geheel an ders. Snijders is echter door studie bij de tijd gebleven en dat bleek ook voor het nieuwe geheel open te staan. GESLAAGD Als leerling van de avondschool te Mill, slaagde Gerrit Ermens uit Vre- depeel vorige week in het te Nijme gen afgelegde examen voor diploma Mulo A en B, tevens behaalde hij het middenstandsdiploma. J. Hoex uit Oostrum en H. Pee- ters, Grotestraat 21, slaagden te Roermond voor de aannemerscursus sen. Jan van der Plas uit Vredepeel slaagde onlangs voor eindexamen HBS te Venray. Te Roermond slaagde voor het Praktijkdiploma Associatie Boek houden de heer J. Janssen Bzn. uit Oirlo. AUTO TEGEN BOOM TE OOSTRUM 2 doden en 2 zwaar gewonden Zaterdagavond omstreeks 12 uur is op de Provinciale weg Venray Wanssum ter hoogte van Paschalis door tot nog toe onverklaarbare oor zaak een luxe auto met vier inzit tenden tegen een langs de weg staande boom gereden. De gevolgen waren onzettend. Uit het wrak van de totaal ver nielde auto werden vier zwaar ge wonden gehaald. De bestuurder, de 20-jarige H., engels militair, gele gerd op de vliegbasis Laarbruch Did. en woonachtig te Wanssum, overleed op weg naar het zieken huis te Venray. H. was gehuwd. Eveneens overleed op weg naar het ziekenhuis de 20-jarige Mevr. L.-A. Ook haar man was op de vliegbasis gelegerd. De twee andere inzittenden, een 20-jarige mevr. H. en de 28-jarige Engelse militair L. werden met zeer ernstige kwetsuren in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Venray vervoerd. OVERSTE ZIEKENHUIS Zuster Luciana, overste >/an het St. Elisabeth-ziekenhuis, is benoemd tot overste van Huize St. Jozef in Oirschot. Ze wordt opgevolgd als overste in Venray door haar eigen zuster, Zuster Servatia. ADELAAR PETRUS-BANDEN Wie bevreemd mocht zijn dat de adelaar in de Grote Kerk plotseling verdwenen is, zij gerust gesteld. Hij is naar een tentoonstelling in Leu ven waar bij gelegenheid van de restauratie van de St. Pieterskerk aldaar, een tentoonstelling wordt gehouden van kerkelijke kunst schatten. Ook deze kerk bezat vroe ger een adelaar die later naar En geland is verkocht. Men heeft nu de drie nog bekende exemplaren bij eengebracht waaronder dan ook de lezenaar uit Venrays Grote Kerk. In verband met het feest van Maria Hemelvaart, a.s. woensdag, verzoe ken wjj onze adverteerders en cor respondenten er voor te willen zor gen dat hun advertenties en hydra- gen uiterlijk dinsdag in ons bezit zijn. RAADSVERGADERING Maandagavond om 6 uur wordt de (uitgestelde) gemeenteraadsvergade ring gehouden. Tot heden zijn de volgende agendapunten bekend: a. terugverkoop van grond aan M. Voermans, Vlakwaterweg; b. verkoop van grond in het bun galowpark Biezenvenneke aan de heer van Haaren; c. het geven van namen aan enkele straten in Ysselsteyn. Hubert Janssenweg wordt Peter Janssen- weg en v. Montfortweg v. Mont- fortstraat; d. hulp aan de kleuterschool te Oir lo a 3.905,10; e. onderzoek geloofsbrieven nieuwe raadsleden; f. verordening plaatselijk vervoer burgemeesters Limburg; g. verhoging presentiegeld leden stembureaux van f 15,- op f 25,-; h. ruiling van grond t.b.v. verbete ring van de Gussenstraat; i. inrichting hulplokaal Hensenius- school in café Thielen; j. hulp aan ULO ad 8.855,10; k. hulp aan Franciscusschool ad 605,—; 1. verbetering van de lagere school te Oostrum ad 10.000, m. verbetering van de kleuterschool Maasheseweg ad 4.650, n. opstellen rioleringsplan Oirlo. THE SALTFLEET HIGH SCHOOL The Saltfleet High School Band, het schoolorkest van het 6000 inwo ners tellende Canadese plaatsje Sto- ney Creek zal het bezoek aan Ven ray j.L dinsdag niet gauw vergeten. Dank zij de gulle gastvrijheid van Huize St. Servatius en St. Anna, dank zij de prima medewerking van gemeentebestuur en zovele particu lieren, die voor onderdak zorgden, heeft de ruim 90 leden tellende band een „Venrays oponthoud" gehad, waarover allen, zonder uitzondering enthousiast waren. Het hoogtepunt van hun bezoek was een openbaar concert, dat gedwongen door het slechte weer plaats moest hebben in de feestzaal van Huize St. Anna. Venray kon daardoor kennis maken met deze unieke zaal, die zich voor een derge lijk concert uitstekend leent. De leiders van dit schoolorkest en de vice-consul van Canada braenten de gulle gastheren hartelijk dank voor alles, waarbij Mej. Swinkels en de heer Rippe, die namens VVV een en ander hadden georganiseerd, niet werden vergeten. Integendeel, op heel de Europese toer had men nog nergens zulk een spontane en gezel lige dag gekendVenray heeft een goede beurt gemaakt. BIJ MIJN VERTREK UIT VENRAY Nu door de beslissing van mijn overste mijn verblijf in Venray een einde gaat nemen, richt ik via ons aller lijfblad „Peel en Maas" 'n kort afscheidswoord tot de Venrayers. In de loop van een twaalftal jaren heb ik in heel verschillende functies Venray leren kennen ensterk waarderen. Het is hier een goed en leefbaar land. Wat me vooral in de laatste tijd opviel, is: de frisheid, durf en openheid waarmee Venray de nieuwe tijd tegemoet gaat. Een frisheid, samengaande met een goe de gemeenschapsgeest en een stevig geworteld zijn in waardevolle tra dities van het voorgeslacht. Moge Venray nooit echt een grote stad worden. Moge het eigen wegen blij ven gaan, om zo zijn eigen plaats in het mooie Limburgse land in te ne men. Er groeit iets goeds in Venray. Veel goedheid en vriendschap heb ik - persoonlijk en voor onze kloos tergemeenschap - tijdens mijn ver blijf hier mogen ondervinden van de Venrayers. Ik dank U allen har telijk en beveel onze gemeenschap ook voor de toekomst in uw goed heid aan. U neemt me niet kwalijk dat ik niet van ieder persoonlijk afscheid kom nemen. Na de hoogmis a.s zon dag kunt U me - desgewenst - thuis treffen voor een persoonlijke ont moeting. p. Silvanus v. d. Meer ofm gardiaan Venrays jeugd van alle rangen en standen heeft op het gebied van onderwijsmogelijkheden beslist niet te klagen. Na de lagere school kan men praktisch alle richtingen uit, zowel in het voorbereidende hoger als middelbaar onderwijs, terwijl voor het zgn. nijverheidsonderwijs ook veel gedaan is en nog ieder jaar meer mogelijkheden worden gescha pen. Doch ook de jongen en het meisje, die na het verlaten van de lagere school direct het „volle leven" bin nen wandelen en direkt in fabrie ken, ateliers of bedrijven gaan wer ken, komen via het leerlingenstelsel avond- en andere cursussen aan hun trekken. Twee daarvan zijn o.m. de Mater Amabilisschool en de Levensschool. LEVENSSCHOOL In de korte tijd van zijn bestaan heeft de Levensschool getoond in een grote behoefte te voorzien. Het wil een opvoedkundige begeleiding zijn van de werkende jongens, die in de overgang staan van school naar bedrijf en jongen tot man. Geduren de een aantal uren in de week ko men deze werkende jongelui bij el kaar voor het volgen van een alge meen levensvormend programma, dat is gebaseerd op de volgende 5 programmapunten: sport, theorie, culturele vorming, actualia en hand vaardigheid. Ze kregen deze kans, omdat hun werkgevers niet alleen daar vrij voor gaven, maar hen door betaalden en ook in de kosten van het onderwijs nog bijdragen. Waren tot heden alleen dus jon gelui op deze cursus, die van de la gere school rechtstreeks het bedrijf in gingen, thans met de nieuwe cur sus wil men een en ander nog uit breiden, zodat meer jongelui van dit algemeen levensvormend program ma kunnen profiteren. In september wordt namelijk be gonnen met de jongelui die aan de Nijverheidsschool alhier afgestu deerd zijn ,een halve dag per week weer naar school terug te halen, in het zgn. partitime onderwijs, om hen nog verder technisch te ontwik kelen Al zal dit zeker in de toekomst niet alleen voor de jongeman zelf vruchten afwerpen, maar ook voor het bedrijf, waarin hij werkt, van de andere kant betekent deze mid dag ook weer een belasting voor dat zelfde bedrijf, dat immers de jongen kwijt is en hem nog doorbetaalt ook. Dat zijn zo van die offers voor en van verschillende bedrijven, die men feitelijk niet telt, maar die toch van enorm belang zijn voor de be trokkene. Daarmede is men echter nog niet tevreden. Diezelfde jongelui wij men ook laten profiteren van de algemene vorming zo bitter noodzakelijk - school geeft. die de Levens- De besturen van de LTS en de Levensschool, samengesteld uit men sen juist uit het bedrijfsleven, heb ben de moed om nog een groter of fer van het Venrayse bedrijfsleven te vragen. In een brief aan de Ven rayse bedrijven bepleiten namelijk die besturen om naast die halve dag voor het technisch onderwijs, deze afgestudeerden ook nog een halve dag te geven voor het volgen van de cursussen op de Levensschool. Het bedrijfsleven wordt dus ge vraagd deze jongelui niet alleen 'n hele dag per week af te staan voor hun algemene en technische verdere ontwikkeling, maar hen nog hun loon door te betalen. Dat dit enorm geld kan kosten zal iedereen duidelijk zijn ook al door 't produktieverlies, dat hierdoor op treedt.. Nogmaals, deze offers worden maar weinig geteld, maar men zou toch verbaasd met de ogen knippe ren als men eens becijferde, wat dit allemaal gaat kosten aan mensen, die misschien in de toekomst hier zelf enig profijt van zullen hebben, maar die dit alles op de eerste plaats doen om Venrayse jongelui een vorming te geven, die hen als mens en vakman alleen maar beter maakt. Dat is iets waar men terecht het Venrayse bedrijfsleven hartelijk dankbaar voor kan zijn, dat immers zulke kansen schept en zulke offers op zich neemt. Gezien het feit dat in de genoemde besturen leiders zit ten van verschillende grote Venray se bedrijven, leiders, die dit alles dus op de eerste plaats kapitalen gaat kosten mag men verwachten dat ook de overige leiders uit het Ven rayse bedrijfsleven dit goede voor beeld zullen volgen PLICHT. Van de andere kant mag men dan ook verwachten dat de jongelui en hun ouders dit alles zullen weten te waarderen. Hier worden nieuwe kansen en mogelijkheden geschapen, waar menigeen vroeger „zijn vingers voor zou hebben afgelikt". Men mag derhalve van die jongelui verwach ten dat ze met ijver en met plichts betrachting hun werk zullen doen op fabriek en op de cursus en dat de ouders al hun medewerking zul len geven tot het welslagen van de ze nieuwe onderwijsmogelijkheid. Dat dit altijd nu precies het ge val is, kan jammer genoeg niet ge zegd worden, maar ieder redelijk mens, dat even nadenkt en eens pro beert te becijferen, wat dit alles aan andere mensen kost, zal niets anders dan alle waardering voor dit werk kunnen geven en op zijn plaats en zijn terrein al het mogelijke doen om dit alles tot een zo groot moge lijk succes te maken Ingezonden VERMIJD LICHTVAARDIG OORDEEL! De commentaren naar aanleiding van het artikeltje van pater Briels getuigen van een geesteloos conser vatisme, waarmee men een kunst werk tracht te beoordelen. Het pleit niet ten gunste van deze schrijvers een kunstwerk, waarvan de uiter lijke vorm hen niet behaagt, te be kritiseren. Wiens aanvoelen van 'n kunstwerk niet verder reikt dan de schoonheid van de uiterlijke ver schijning, mag zich geen kunstken ner noemen. Kunst is in de eerste plaats een uiting van de ziel en geen voorwerp van begrip. Niet de uiter lijke vorm, noch techniek en han digheid maken een kunstwerk tot kunst ,maar de zielegrootheid van haar schepper. De taak van een kunstenaar is niet de natuur na te bootsen, maar het weergeven van een zielsontroering. De kwaliteit van het kunstwerk wordt dan ook be- bepaald door de bezieling, waarmee de kunstkenner zijn innerlijke visie op de realiteit heeft weten weer te geven. Dit streven is op zich te waardevol om er dergelijke kritiek op te hebben. R. v. d. W. Toen ik nog héél erg klein was en primitief ,heb ik op de kleuter school eens een tekening gemaakt van een man op een potje. De juf frouw vond het maar niks en gaf me een vette drie. Ds nouding van de figuur op mijn tekening was identiek aan die van het beeld op het Henseniusplem. Schoenen kon ik nog niet tekenen en ze leken sprekend op de klompen van het Henscheniusbeeld. Ook de baard was een groot probleem voor me en ik heb er toen maar 'n soort morslapje van gemaakt. De hoed kon ik met geen mogelijkheid op 't hoofd Urijgen en die zweefde er dan ook ergens boven. Ik heb altijd wel geweten dat ik een onbegrepen kunstenaar ben ge weest, want als dat beeld van Hen- schenius een kunstwerk is, dan is die tekening van mij er ook een. Ik ga onmiddellijk op zolder naar mijn werkstuk zoeken en ga het la ten taxeren. Het werk dateert uit 1940 en ik was toen amper vier jaar. 1940 is een bewogen jaar geweest in de wereldgeschiedenis en wellicht geeft dat aan mijn werk ook nog een historische betekenis. Ondanks de oorlogsjaren was de kwaliteit van het tekenpapier en het potlood uitstekend. Er staan wel en kele vuile vingers op, maar dat maakt het geheel juist artistiek. De zin van mijn werk heb ik zelf nooit begrepen daar was ik ook veel te jong voor maar dat laat ik dan over aan de zin van degenen die dat willen om dat zelf maar bij elkaar te fantaseren. Als herinnering aan mijn prille jaren vond ik het nog aardig, maar mooi is het echt niet, evenmin als het beeld van Henschenius. F. v. d. H. Zijn er écht nog mensen die dat beeld van Henschenius een kunst werk noemen? Is moderne kunst dan niets anders dan het zich uiten in allerlei onnatuurlijke extravagan te vormen? Als je het mij vraagt is het ge woon een gebrek aan werkelijk ta lent, die men onder het mom van „modem zijn" zo verbergt. Bijna al les wat gek aandoet, wat buitenspo rig is, wat onnatuurlijk is, pleegt men tegenwoordig modem te noe men. Michelangelo, Bernini, da Vinci en al die andere grote meesters kon den de natuur tenminste in al zijn grootheid en pracht, in zijn ware vorm, weergeven. Dat kan ik ten minste kunst noemen. Ik wil helemaal niet alle moderne kunst afbreken of veroordelen even min wil ik hier ook maar één „mo dem" kunstenaar bekritiseren, maar ik wil hier ageren tegen het feit, dat men bijna alles wat abnormaal is als kunst bestempelt. Hoe een kunstenaar iets ziet, moet hij zelf weten,, maar hij hoeft niet te verwachten dat al die andere mensen even excentriek, extra vaganten onnatuurlijk kunnen den ken. Misschien kan een kunstenaar zo veel fantaseren, dat hij denkt een malse biefstuk te eten, wanneer er een doodgewone bal gehakt op zijn bord ligt, maar zoveel fantasie heeft bijna geen enkel ander want anders kochten we allemaal gehakt. Indien een kunstenaar mij zulke fantasie bij kan brengen, dan ben ik ook nog wel genegen om het Hen scheniusbeeld als een kunstwerk te aanvaarden. Ik denk echter dat dat pas zal gebeuren, wanneer Pasen en Pinksteren op één dag vallen. Daarmee wil ik dus helemaal niet zeggen dat moderne kunstenaars gek zijn, alleen maar dat ze gek doen of dat ze ons misschien wel voor de gek houden. Nogmaals geen enkel kwaad woord voor de maker van het Henschenius beeld, want misschien is dit werk wel verkeerd uitgevallen. Overigens kan ik zijn kunst niet beoordelen omdat ik de rest niet ken, maar dit beeld vind ik niks. DE VERWARRING ROND EEN STANDBEELD Bij de discussie over Stultiëns' beeld van Henschenius zien we een verwarring die steeds grotere vor men aanneemt. Beperkte de eerste schrijver zich tot het standbeeld zelf, anderen haalden er de beeld houwer, de persoon Henschenius, de begrippen schoonheid en kwaliteit, en niets ter zake doende stellingen bij. Wat is de oorzaak van al verwar ring? Ten eerste het feit dat men elkaar niet begrijpt, en ten tweede de theo retische onenigheid over schoonheid en de toepassing ervan bij 'n stand beeld. Men kan de zaak vanuit twee ge zichtspunten bekijken: 1. „realistisch", met dien verstande dat het beeld alléén maar een weergave moet zijn van een per soon zoals die in een bepaalde tijd leefde. 2. „niet-realistisch", met dien ver stande dat in het beeld ook karak ter en persoonlijkheid moeten zijn uitgedrukt. Hoe dat gebeurt is verder van ondergeschikt be lang en een persoonlijke aangele genheid van de kunstenaar. (Im pressionistisch, express., abstrakt etc.). Zoals men ongetwijfeld zal op merken zijn hier de termen „realis tisch" en „niet-realistisch" anders gebruikt dan normaal; dit gebeurt gemakshalve. De moeilijkheid is nu, dat de meeste „stukjes"-schrijvers het van „realisitsche" kant bekijken. Hun opmerkingen zijn te begrijpen (eni ge lompe kreten daargelaten), maar sluiten eigenlijk elke discussie uit. Diegenen die zich op het standpunt stellen dat het bij moderne kunst niet om de schoonheid, maar om de kwaliteit gaat, stellen zich aan de „niet-realistische" zijde. De vraag komt echter op óf er wel een essen tieel verschil bestaat tussen schoon heid en kwaliteit in de moderne kunst, zoals p. Mart. Briels formu leert. Beide begripen zijn zeer sub jectief en kunnen dus niet als ab solute maatstaf gelden. Tussen haak jes: de vergelijking met bloedworst en peperkoek, die de heer G. V. op werpt, is wel leuk, maar doet hier niet ter zake. De schrijver J. V. in de vorige Peel en Maas vergelijkt dit beeld met Bernini's „Apollo en Daphne" en konstateert dan dat dit laatste werk veel beter is. Deze vergelijking gaat niet op, omdat het hier over een heel ander soort kunst gaat. Het is even dwaas om bijv. een paard met een koe te vergelijken, alhoe wel ze beiden zoogdieren zijn. Met het maken van vergelijkingen moet men altijd zeer voorzichtig zijn. Over het algemeen is het stuk van R. C. ook in de vorige Peel en Maas wel gemotiveerd, maar zijn stelling dat het er eigenlijk om gaat dat „een groot man als Hen schenius er door gehaald wordt" lijkt ons zeker niet houdbaar, om de eenvoudige reden dat diegenen die spottende opmerking over het beeld maken het niet in eerste instantie tegen Henschenius hebben het beeld zelf niet de persoon is de oorzaak van alle ellende. Na deze kritische opmerkingen volgt nu onze eigen mening: stand beelden moeten een indruk geven van de persoonlijkheid der mensen die uitgeeld worden; hoe men dit doet is een zaak van de kunstenaar. Zoveel te meer als een beeld de wer kelijke mens benadert d.w.z. de persoonlijkheid met één of meer ka rakter trekken des te meer kunst waarde zal het beeld bezitten. Bij een gewoon beeld (oorlogsmo nument etc.) is deze benadering van de werkelijkheid niet zo vereist, omdat het niet gaat om uitbeelding van bepaalde personen, maar om de weergave van 'n zekere gebeurtenis of toestand (vgl. „Verwoeste Stad" van Ossip Zadkine of „Watersnood" van A. Fabbri). Terugkomend op Stultiëns' beeld van Henschenius, zien we dat uit dit werk geen enkele karaktertrek of indruk van de persoonlijkheid naar voren komt; als kunstwerk moet dit beeld dus als mislukt beschouwd worden. Jos Feller - Piet Janssen Het zou beslist onbegonnen werk zijn in een krantenartikel in te gaan op al de uiteenlopende bewe ringen samengebracht in drie inge zonden stukken in Peel en Maas van 27 juli. 1. Er zijn zeker genoeg bewerin gen bij waarmee ik het volkomen eens kan rijn, bijv. dat het niet op de eerste plaats gaat om de kunste naar maar om het werk; dat er veel snobisme bestaat op het gebied der kunst enz. Maar allemaal bewerin- die de kern der kwestie niet of nauwelijks raken. Daar staat tegen over dat duidelijk blijkt dat er een groot misverstand heerst omtrent de grondbegrippen: wat kunst is wat ze behoort te zijn (o.a. in I: de koe van Cuyk; in II het hoofddeksel van Henschenius; in III: als een kunst werk kwaliteit heeft moet het ook mooi zijn). 2. Het zij verre van mij dat ik iets denigrerends zou bedoelen ten opzichte van mijn opponenten, zeer zeker wil ik niemand beledigen of als „ongecultiveerde stommeling' bestempelen! Laten we toch nuchter Het is dan alleen jammer, omdat funktie ook, een zeer verdienstelijk lid zijn van de maatschappij, zelfs een eminent geleerde of hoog be stuursambtenaar, zonder een juist of helder begrip te hebben over Kunst. (Het is immers ook geen belediging als ik iemand zou zeggen dat hij van cybernetica niets afweet!) Het is dna alleen jammer, omdat er in dat geval zoveel echte ziele- vreugde in het leven verloren gaat. 3. Inderdaad kan niemand iets te gen kritiek hebben, mits die kritiek gefundeerd is en blijkt te steunen op objectieve normen; maar nooit mag die kritiek de perken van rechtvaar digheid of bescheidenheid te buiten gaan. Goede bedoelingen tellen daar niet bij mee! 4. Het ligt zo voor de hand om voor zijn persoonlijke mening steun te zoeken bij medestanders, die ge wicht in de schaal kunnen leggen bijv. door hun aantal, maar men moet dan niet aankomen met losse beweringen die onmogelijk zijn waar te maken, zoals bijv. dat er niemand gevonden wordt die een bepaald kunstwerk mooi vindt; of dat er be slist vele duizenden zijn die het niet kunnen waarderen; of dat welhaast ieder het lelijk vindt. 5. Ik gun ieder rijn persoonlijke mening en zijn persoonlijke smaak, als hij maar bedenkt dat men met subjectieve gevoelens niet verder komt bij beoordeling van kunstwer ken. Terecht zegt het algemeen be kende gezegde: „over smaken moet men niet twisten", want dan komt men nooit aan een eind! De nood zakelijkheid van een objectieve grondslag wordt helaas zo dikwijls over het hoofd gezien bij zo'n debat. 6. Daarom wil ik dit stukje ein digen met er nog eens op te wijzen welk een weldaad het zou kunnen zijn wanneer reeds op school aan de jeugd een degelijk, zij het dan ele mentair, onderricht kon gegeven worden over kunst. En dan bedoel ik niet kunstgeschiedenis, maar kunstbeschouwing, kunstwaardering. Laten we alvast onze innerlijke gemoedsrust (een noodzakelijke voorwaarde bij kunstbeschouwing) niet vertroebelen omtrent onze Hen schenius. Hij staat er en zal er wel blijven staan en wie weet hoe dege nen die na ons komen er over zullen oordelen. P. Mart. Briels o.f.m. zonder hoofdpijn neem 'ASPRO* mee. in de week van 2 t.m. 8 augustus GEBOREN: van Kreij, Maria Lindenstr. 18. Janssen, Antonia, Hoofdstraat 46. Smits, Maria, Hoenderstraat 17. Meijer, Stefanus, Eikenlaan 56. Zegers, Aldegonda, Testrik 3. Claessens, Joseph, Gussenstraat 2. Weijs, Elisabeth, Veulensewater- weg 2. Hellegers, Henricus, J. Poelsweg 3. Verhoeven, Henricus, Molenweg 4. Houben, Martinus, Heidse Peel- weg 26. Peeters, Johannes, Vreüeweg 21. OVERLEDEN: Hall, Frank, 21 jr., Wanssum. Airey, Dorothy, 21 jr., Weze-Dld. Deters, Gerardus, 66 jr. Ysselsteyn ONDERTROUWD: Bleeck, Martinus G., 25 jr., machi ne-bankwerker te Bergen, Gochse- dijk 68 en Smits, Maria P. F., 19 jr., z.b. te Venray, Gunhoekweg 3. Raedts, Hendricus G., 43 jr., land bouwer te Sevenum, Frankrijk Dl en Ewals, Louisa J. M., 38 jr. z.b. te Venray, Veulenseweg 8. Jacobs, Theodoor H. M., 35 jr., on derwijzer te Venray, Eindstraat 21 en Janssen, Hendrina W. M., 28 jaar, röntgenlaborante te Venray, Lang straat 25. Tacken, Richardus, 32 jr., timmer man en Kruijsen, Maria 22 jr., ver koopster beiden te Venray. Haazen, Marinus, 22 jr., machine monteur en Jacobs, Gertruda, 20 jr., beiden te Venray. Vossen, Jacobus, 25 jr., kantoor bediende te Roermond en Verstee- gen, Margaretha, 23 jr., kraamver zorgster te Venray. GETROUWD: Strijbos, Hendrikus P. H., 26 jr., brood- en banketbakker en Verste gen, Helena A., 29 jr., beiden te Venray. van den Berkmortel, Franciscus M., 28 jr., metselaar te Deume en Puts, Theodora M. G., 27 jr. z.b. te Venray. Krijnen .Comelis F., 25 jr., kan toorbediende te Gennep en Janssen Maria G. G., 24 jr., arbeidstherapeu- te te Venray. van den Akker, Johannes, 26 jr., bosarbeider te Bakel ca. en Jacobs, Cecilia M. A., 21 jr. te Venray. Verdellen, Johannes Th., 27 jr., metselaar te Horst en Jacobs Maria P., 25 jr. te Venray. Barents, Johannes, 24 jr., metse laar en Hendriks, Wilhelmina, 23 jr., verkoopster, beiden te Venray. Aben, Alphonsus, 24 jr., militair te Katwijk en Vermeulen Bernar- dina 21 jr., naaister te Venray. ADVN Geboren: R O zoon i C. J/ H. J^COBf Venray, Kei9-8-'' Aï van 18 ept. It WaarnemRop. Spreekuuijags uur Zieken lj. Voor Up v'c deelneming zie] te, het o\en begrafenis inn geliefde eqmo der en omjn v onze hartek. Fam.iER! Dank Voor de tn v belangstellinjenhe van ons huwjen onze hartelij! A.j R. Castenray Castenraysi Voor de »n v belangstel ling ziel en bij het <en begrafenis vgnigg liefde echtge: Jean zeg ik, medeimil hartelijk damn h ren geestelijkdoki ren en zusteifcnhi Was- ijb Oostrum, Wanssumsej Feest bijzondere pajn 1 smetteli; in de kapiitu Donderdag lis 7 uur H. Mis 10 t Hoogmis. Na de H. ter: der H. Relik^ fS( Looni G. BORSSEJEJ Tel. 047' Klein zvqe weggelopen tijjeri Tegen belonte i zorgen Prinsen' Bruin geial op 29 juli oiop raapt bij Veuli2. Gelieve teruori Veulenseweg 4 Blauw meie ver Slagerij Goum$tr is wegen! van 13 tug Deken Thi^3 Tel.' Kapsalon tr Wegens vacaio van 19 tri. H. Jeuken-Y( Levensmidaf Hoenderi VERLOREN GEHOORAV de kom Vef dupeerd. Teru£] Lindestraat 24,

Peel en Maas | 1962 | | pagina 2