HET ZORGENKIND En NU solliciteren I. Veilig verkeer op vakantie in Rijks barakken Fotograferen in kleur Uitreiking diploma's Lagere Techn. School JUUANA5INGEL41 •tekf. 1061 (K4780) Vrijdag 27 juli 1962 No. 30 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ^P^RK^RTilw^Tu.^0^^"" GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 Venray 1.75) MAAR NIET OP GOED GELUK NAAR 'T BEST BETAALDE BAANTJE De examens zijn achter de rug. Een leger gediplomeerden staat klaar of is bezig zich op de arbeidsmarkt te werpen. Ztf worden ook dit jaar ontvangen door een niet te tellen schare van werk gevers, die dingen naar de gunst om als brenger van een goede toekomst in aanmerking te komen. Bladen vol advertenties gryn- zen ons aan, die zoveel beloven en zoveel verwachtingen wekken dat het schjjnt alsof niet de nieuwkomers solliciteren, maar het bedrijfsleven samen met de openbare bedreven. Dit betekent dat het gehele proces van werk zoeken en arbeids krachten aannemen in een geheel ander vlak ligt dan voorheen. Het lijkt allemaal veel eenvoudiger voor de vragers en de aan bieders behoeven alleen maar ja te knikken. Het ljjkt zo, maar de werkelijkheid zal bewijzen dat het anders is. GEVAARLIJKE AANTREKKINGSKRACHT Een voordeel van de hedendaagse arbeidsmarkt is, dat het bedrijfsle ven zijn mogelijkheden etaleert, zo dat de aankomende arbeidskrachten spoedig weten waar de goede kan sen liggen van hun toekomst. Het grote nadeel is echter, dat de kwade kansen en moeilijkheden schuil gaan achter een opgesmukte fagade van bedwelmende leuzen. Perso- neelsspecialisten zijn op het oorlogs pad om zoveel mogelijk aanbiedin gen te krijgen voor bepaalde func ties. Zij zijn bereid in grote trekken de gehele levensloop van kandidaten uit te stippelen, waarbij speciale aandacht wordt gevraagd voor de glanspunten in zo'n carrière. Voor de liefhebbers houdt dit grote ge varen in, waarvan wij er enkele willen belichten. Iedereen weet dat de aantrek kingskracht van directe materiële voordelen in onze tijd groot is. Men is bereid grote offers te brengen om door de bestaande arbeidsschaarste heen te komen. Het is echter de vraag of achter de nu schijnende welvaartszon van een bedrijf een arbeidsland ligt met duurzaam zonnig of mild klimaat. Het aanvaarden van een goed be taalde werkkring voor enkele jaren kan enorme schade toebrengen aan de opbouw van een carrière wan neer men na enkele jaren reeds de top van zijn kunnen heeft bereikt en dan op een muur stuit. En welke werkgever is bereid, zich nu reeds op lange termijn te binden? KUNNEN BELOFTEN WORDEN INGELOST? Vele lichamen en bedrijven zullen bereid zijn hun belofte te honoreren wanneer de werkkracht de verwach- j te kwaliteiten zal blijken te bezitten, j Doch die kwaliteit zal zich alleen openbaren wanneer de werknemer in de eerste plaats voldoende ge vormd is voor het aanvaarde werk, vervolgens belangstelling heeft voor de gekozen werkkring en zich ten slotte met alle kracht geeft aan de gekregen kansen. Hij zal dus zelf moeten zorgen dat de hem geboden beloften kun nen worden ingelost. De grootte van de advertentie noch de extra va kantiedagen of de door het bedrijf betaalde voortgezette studie kunnen daar iets aan toevoegen of afdin gen. Is er dan niets veranderd bij de introductie van het arbeidsproces? Er is zeer veel veranderd. Voorheen werd iemands toekomst meestal be paald door de openzij nde arbeids plaatsen, die er waren op het mo ment dat men op de arbeidsmarkt verscheen. De liefhebbers wrongen zich in allerlei bochten om een open gevallen plaats te mogen bezetten en probeerden zich daarna te handha ven. MINDER VOORTBRENGING Het behoeft nauwelijks betoog, dat door een dergelijke gang van zaken de kwaliteit van het gepres teerde werk veel minder was dan bij aanstelling van de juiste kracht. Voorts was de produktiviteit veel geringer en het is geen wonder, dat ook de betaling voor de werkzaam heden veel lager was. Vanzelfsprekend waren er ook ander oorzaken van de veel lagere beloning dan thans wordt verkre gen. Slechts een beperkt aantal werknemers kon zich de luxe ver oorloven een werkkring te zoeken die precies overeen kwam met het geen gewenst werd. Daarom kan nu de te verwerven arbeidsvreugde bij een werkkring veel groter zijn dan in vroeger dagen. Om de juiste ar beidsvreugde te vinden, zal een sol licitant veel zelfbeheersing moeten tonen bij het zoeken van een werk kring en ook de moed moeten op brengen om eens 'n aangeboden werkkring te weigeren, zelfs al lij ken de directe financiële voordelen van de aanbeboden functie groter. Soliciteren blijft moeilijk, zelfs in een markt met arbeidsschaarste. Wij vergeten dan dikwijls kieskeu rig te zijn. Dat vergeet een werk gever wel eens op zo'n moment, maar ook te dikwijls de werknemer. DE JUISTE PLAATS Van al zijn franje ontdaan blijft arbeidskracht een artikel dat aan geboden wordt door een bepaald mens. Hij vindt voor zijn speciale werkkracht eigenlijk een steeds ge ringer aantal liefhebbers, maar die zitten op hem te wachten. Zou een sollicitant in plaats van met werk kracht bijvoorbeeld met een auto op stap gaan, dan zou hij als verkoper eerst zorgvuldig nagaan welke men sen belangstelling hebben voor het type wagen, dat hij aan te bieden heeft. Bij het vooronderzoek zullen steeds meer mogelijke klanten af vallen, maar wanneer tenslotte het gering aantal overgeblevenen wordt bewerkt, is niet alleen de verkoop' kans groot, maar vooral de kans om een tevredep koper te vinden, die bereid is een goede prijs te betalen. In wezen gaat het bij solliciteren niet anders. Er is 'n voorraad werk kracht aanwezig van bepaald gehal te. Er zullen bij nader inzien maar weinig werkgevers zijn. waarvoor nu juist die kracht geschikt is. Maar vindt men de liefhebber, dan zal ook deze na ontdekking van zijn goede keuze een behoorlijke prijs voor die arbeid willen geven. Wan neer werkgever en werknemer bei den concluderen dat de ene partij kan geven hetgeen de ander vraagt, dan vinden beide partijen in hun arbeidsverhouding ook levensvreug de. Bij dit alles zal maximale inspan ning na indiensttreding geboden zijn. Er moet nog altijd hard worden ge werkt. Op welke post men ook staat en welke heer men ook dient. Voor wie vooruit willen komen, wacht al leen de gestage arbeid; zelfs in een krappe arbeidsmarkt. PARKEER ALS HEER! Als goed weggebruiker kennen wij allen het blauw bord met de rode rand en de diagonale rode streep. Wij passen de regel welke bij dit bord hoort dan ook stipt toe. Maar zodra dit bord ontbreekt en wij ons vervoermiddel vrij mogen parkeren, breekt in ons binnenste iets los en willen wij de wrok van het niet kun nen parkeren op andere plaatsen in één keer inhalen. Nu de vakantietijd is aangebro ken, willen duizenden toeristen ge nieten van het vele natuurschoon in onze steden. Vele toeristen maken daarbij gebruik van eigen vervoer middelen. Het Verbond voor Veilig Verkeer vraagt de weggebruikers bij het parkeren onderstaande fatsoens normen in acht te willen nemen: maak een reëel gebruik van de beschikbare parkeeruimte, neemt niet de plaats in welke geschikt is voor het parkeren van twee wagens; sluit andere „parkeerders" niet in; zet bij een insteekhaven en witte strepen de wagen in de aan gegeven richting tussen twee lijnen en niet midden op of dwars over een witte lijn; zorg bij het parkeren in een file dat er vóór en achter de auto zo mogelijk één meter ruimte overblijft (zoals in België verplicht is); snoep niet de parkeerruimte weg van een ander die netjes even tjes eerder was; betracht bij het achteruit-par keren de grootst mogelijke voorzich tigheid en wellevendheid jegens het andere verkeer en vooral tegenover fietsers en bromfietsers; heeft u het ongeluk een andere auto licht te beschadigen, laat dan op z'n minst op de beschadigde auto een kaartje met uw naam en adres achter; betoon u ook een heer indien het vinden van parkeerruimte niet direct lukt; verdisconteer het zoeken naar parkeerruimte in uw tijdsche ma, op tijd komen is nog altijd een vorm van wellevendheid en dat kunt u.... door vroeger weg te gaan. Door deze „gulden regels" toe te passen gedraagt u zich alsheer in 't verkeer. Dank zij de medewerking van het ministerie van Sociale Zaken heeft de afdeling Venray-Horst van het „Zorgenkind" voor een week de be schikking gekregen over de leeg staande barakken van het voormali ge Rijks werkkamp (DUW) te Yssel- steyn. In het „Zorgenkind" zijn de ouders verenigd die een geestelijk of lichamelijk gehandicapt kind heb ben. In dit kamp zullen deze kinderen een prettige vakantie kunnen hou den. Want het kamp leent zich, vol gens insiders, voor een dergelijke vakantieviering van deze kinderen uitstekend omdat het van alle ge makken en comfort is voorzien. Er zijn naast de slaapbarakken, een gymnastiekzaal of cantine en er is een centrale keuken. De oproep voor verplegend perso neel, leiders en leidsters voor dit kamp, die in dit blad gedaan werd, is een groot succes geworden. Er zijn zelfs te veel mensen opgekomen, zodat de ouders zich over de leiding geen zorg hoeven te maken. Trou wens de hoofdleider, de heer A. Huibers, leraar aan de B.L.O. alhier heeft ook op dit terrein zijn sporen verdiend. Tot op heden kwamen er 50 aan meldingen voor deze vakantie uit Horst binnen- en 25 uit Venray. De vakantiedagen zullen worden door gebracht met spelen en verkennen, terwijl de dag met gymnastiek wordt begonnen. Dank zij de zeer gunstige voorwaarden van de autobusonder neming „Zuid Ooster" zal er een dag met de kinderen een uitstapje kun nen worden gemaakt naar een van de kinderspeelplaatsen in de buurt. Op 15 augustus, Maria Hemel vaart, zal er een oudermiddag wor den gehouden zodat de ouders dit kamp van hun kinderen kunnen aanschouwen en meemaken. Het is alleen jammer dat de ver eniging „Het Zorgenkind" de ver eniging welke alleen de toekomst van de geestelijke en lichamelijk ge handicapte kinderen op het oog heeft, tot nog toe zo weinig waar dering heeft ondervonden van de Overheid en van de ouders. DOEL Deze vereniging probeert immers alle moeilijkheden van en met deze kinderen op te lossen en het staat de ouders in bij hun zware taak. Zo heeft het Zorgenkind o.a. mogelijk heden op fiscaal gebied bereikt waardoor dikwijls belastingaftrek kan plaats vinden voor de ouders van zulke kinderen. Maar de vereniging, welke tot op heden nog geen subsidie ontving van de Overheid, moet bestaan van de contributie der ouders welke 4 gul den per jaar bedraagt, een bedrag wat neerkomt op nog geen dubbeltje per week. Als we bedenken dat uit de ge meenten Venray en Horst meer dan 250 kinderen de streek BLO te Ven ray bezoeken dan is het duidelijk dat deze vereniging goed en veel werk kan doen. Nu we het toch over de BLO hebben. De behuizing van deze school is uitermate slecht en het wordt hoog tijd dat hier ingrij pende veranderingen worden door gevoerd. Een reden te meer om in de vakantie iets extra's voor deze kinderen te doen. Jammer is dat ook nu weer vergunningen zijn afge geven voor het bouwen van een noodschool, terwijl nu reeds vast staat dat binnen niet al te lange tijd een geheel nieuwe permanente school zal worden gebouwd. Het is jammer van het te investeren be drag, een bedrag wat beter besteed had kunnen worden aan het defini tieve. Horst gaat nu een streekschool bouwen en zal in de toekomst deze leerlingen in eigen plaats onderwijs kunnen gaan geven. Het aantal" leerlingen te Venray zal iets minder worden, maar toch zullen er nog 11 klassen bevolkt zijn. AUTOBEZITTERS HELP Och ja, wij vergaten nog te ver melden dat nog een beroep wordt gedaan op de autobezitters om kin deren naar dit vakantiekamp te brengen op 11 augustus en weer af te halen op 18 augustus. Het is maar een rit VenrayYsselsteyn en U weet wat het voor U betekent een gezond kind te hebben als U ziet voor het „Zorgenkind" moet worden gedaan. Nog iets.... In september as. zal er een kollekte voor het „Zorgen kind" in de gemeenten Venray en Horst worden gehouden, een collecte welke wij nu reeds van harte aan bevelen. Na de oorlog heeft de kleurenfoto grafie ook bij de grote en kleine fo toamateurs opgang gemaakt. Voor de oorlog was het vrijwel het do mein van de gespecialiseerde vak fotograaf, maar sinds de foto-indus- trei de zaak vereenvoudigd heeft, kan men zelfs met een box goed ge slaagde kleurenfoto's maken. En dat fotominnend Nederland daar ge bruik van maakt, bewijzen de sta tistieken. Zwart-wit heeft nog de overhand, maar de kleur wint aan zienlijk terrein. Is kleurenfotografie moeilijk? Het antwoord is ja en nee. Wanneer u weet welke grenzen uw box of daarmee gelijk te stellen camera heeft dan is het mogelijk om met de eenvoudige kiekdoos werke lijk mooie dingen te maken. Maar het kenn envan die grenzen, daarin zit nu juist de kneep. Kleurenfotografie is voor de ama teurs nog een typisch mooi weer aangelegenheid. U weet wel, een lekker zonnetje, wat schape-wolkjes en voor de rest blauwe hemel. En dat is een voordeel, want in samen werking met uw fotohandelaar kunt u precies de film uitzoeken, welke u bij mooi weer moet gebruiken. Wij zullen u beslist geen film adviseren, want er zijn vele goede i'ilmsoorten, al zal de een meer hier in uitblin ken, de andere weer daar. Wij zullen u niet met al te veel technische de tails vermoeien, want beginnen wij daarmee dan is er bijna geen einde. Er zijn namelijk al heel wat boek werken verschenen met studies en praktische wenken. U kunt voor kleurenfilms op twee manieren te werk gaan, namelijk in positief en negatief. Met de zg. dia positieffilms maakt u dia's. Met de negatief films krijgt u foto's voor uw album. De dia is op zich goedkoper, namelijk plusminus 0,65 tot 0,80 per stuk, de vergrotingen op papier van 9 x 13 of 9 x 9 cm kosten 1,25 of 1,53 per stuk. Het prijsverschil is namelijk afhankelijk van het for maat film, dat u gebruikt. Klein- beeld is goedkoper dan de zg. 6 x 6 of 6 x 9 formaten. Het dia is goed koper, omdat de bewerking in de ontwikkelcentrales zich tot de film beperkt en geen vergroting op pa pier omvat. Voor kleuren is de dia ontegen zeggelijk mooier, omdat de kleur tinten door het licht van de projec tor of viewer (kijker) beter uitko men. Maar voordat we die mooie kleuren kunnen bewoneren, moeten wij toch die viewer of projector heb ben en dat verhoogt de onkosten aanzienlijk. Een paar mooie kleuren foto's in het album verlevendigen het geheel. Dia's daarentegen blij ven buiten het album. Zoals u ziet heeft de dia voor delen, maar de kleurenvergroting is ook niet te versmaden. Voor de fo to-amateur, die alleen maar eens een enkele keer kleurenfoto's maakt, is wellicht de negatieffilm met de ge wone papiervergrotingen het meest aantrekkelijk. Maar hoe moet men nu een kleu renfoto maken? Het antwoord is: net zoals een zwart wit foto, zo zorgvuldig mogelijk. Natuurlijk zijn er massa's extra-kneepjes, boeken vol zelfs, maar die zijn meer voor de gevorderde amateur, die met een toestel met vele mogelijkheden, met filters, met een lichtmeter werken, aangevuld met in veel pijn en moeite vergaarde ervaring. De belichting van de kleurenfilm luistert namelijk zeer nauw. De kleurenfilm heeft praktisch geen speling, zulks in tegenstelling tot de zwart wit-films, die wel wat onder- of overbelichting kunnen verdragen. De ervaren donkere kamerman kent heel wat trucjes om uit een niet al te beste zwartwit-film nog heel goede foto's te halen. Dat is niet het geval bij de kleurenfilm, zeker niet bij de dia-positieffilm. De kleur en de kleurechtheid staan of vallen met de belichting. Overbelichting geeft uitgebeten kleuren, onderbelichting te veel zwart. Vandaar hier de eer ste wenk aan de foto-amateur. Overleg met uw fotograaf welke film u in die en die omstandigheden in uw toestel moet gebruiken. De tweede wenk: hebt uw ogen open voor de kleurschakeringen en kleurenharmonie. Rood overheerst sterk, geel in mindere mate, groen is neutraal terwijl blauw een be scheiden kleur is. Zorg er dus voor dat het rood in uw kleurenfoto niet overheerst. Juist toegepast geeft rood aan uw dia of kleurenfoto wel vaak een mooie diepte. Dit geldt bij zonder bij landschapsfoto's met een rode voorgrondsvulling. Derde wenk: Fotografeer niet bij zonsondergang, omdat er dan klemverschuivingen optreden. Het licht is dan namelijk anders. De bes te tijd om kleurenfoto's te maken zijn de uren, waarop de zon onge veer in een hoek van 45° op het on derwerp staat, wanneer dus de scha duw even lang is als het te fotogra feren onderwerp. De beste tijd is dus 's morgens tussen 10 en 11 uur en 's middags rond 3 en 4 uur. Wanneer u dan bovendien niet Zaterdagmiddag waren de leerlin gen van de R.K. Lagere Technische School te Venray in grote getale met hun ouders opgekomen in zaal Wil- helmina voor de uitreiking van de diploma's. Aan 96 leerlingen kon het diploma worden uitgereikt. Voor 96 leerlingen, aldus directeur Oomens, betekent dit een afscheid van de school, waarmede tevens de eerste stap gezet is om in de Maat schappij vooruit te komen. Het fun dament is nu gelegd. De ouders wees directeur Oomens er op dat zij moe ten toezien, dat de jongens op een goed bedrijf terecht zouden komen. Een bedrijf waar volgens het leer lingenstelsel gewerkt wordt. De voorzitter van het schoolbe stuur, de heer L. Nelissen, liet even eens een waarschuwing horen. Kijk niet naar de ogenblikkelijke toe komst, maar naar de verre. Al be taalt men tijdelijk over de grenzen der gemeente of in het naburige Duitsland hogere lonen ,de tijd van hoogconjunctuur, waarin wij nu le ven, blijft niet en dan zal het eerst degene getroffen worden, welke van verre komt. Geef de plaatselijke industrie die kans, welke deze verdient. Deze in dustrie heeft immers voor de toe komst van de geslaagden iets over omdat het mede zijn eigen toekomst is. Maar, aldus de heer Nelissen, zorg niet alleen een goede vakman maar ook een goed mens te worden, een vorming welke in de Levens school wordt gegeven. Op de ge slaagden deed voorzitter Nelissen een beroep zich volledig in te zet-- ten, waardoor zij mede door hun- loonzakje de kans krijgen hun dankbaarheid tot uitdrukking te brengen voor de offers, welke de ouders hebben gebracht. Begin september zal er ook een oudercomité worden opgericht, welk comité samen met het bestuur ver schillende problemen zal bespreken. Pater Vitalis gaf zijn bekend gees telijk prikje zowel voor de jongens als voor de ouderen. Wethouder G. Schols feliciteerde ouders en leerlingen namens de ge meente. P. Kusters sprak een dankwoord namens de ouders (twee zoons be hoorden tot de geslaagden) aan di recteur en leraren. Aan de L.T.S. te Venray slaagden de volgende candidaten: Metselaars: N. Janssen, Oploo; W. Flinsenberg, Merselo; W. Saris, Hegelsom; M. v. Hoof, Ysselsteyn; S. Lemmens, Ys selsteyn; C. Houwen, Oostrum; P. Martens, Ysselsteyn; G. de Bruyn, Venray; H. Janssen, Venray; H. v. d. Hoogenhof, Venray; W. Jacobs, America; A. Linskens, Venray; M. Jacobs, Geysteren; W. Janssen, St. Anthonis; J. v. d. Voorn, Venray (prijs); W. v. Dijk, St. Anthonis; L. v. d. Hoogenhof, Venray; J. Jans sen, Oploo; J. Rongen, Ysselsteyn. Houtbewerkers A. Spee, Venray; J. Vollenberg, Venray; P. de Lauw, Merselo; M. Zwartjes, Venray; A. Clabbers, Tien- ray; J. Rongen, Venray; H. Lemmen, Horst; J. Hoebers, Horst; G. Jans, Horst; G. Arts, Stevensbeek; H. Sij- bers, Sevenum; T. Raassens, Horst; J. Lenssen, Wanssum; W. Schwac- höfer, Venray (prijs); G. Verkoeyen, Venray; P. Henderikx, Venray; T. Janssen, Venray; N. Verhaegh, Se venum; J. Arts, Ysselsteyn; A. Ja cobs, America; A. v. Dijck, Merselo; J. de Bruyn, Venray. Schilders: A. Christiaans, Horst; K. Steeghs, Oirlo; H. Roelofs, Horst; L. In de Rijp, Venray; A. v. d. Wijst, Over- loon; L. Brouwer, Venray; M. Hen driks, Venray; M. Geurts, Venray;W. v. Lieshout, Venray; C. Nieraad, Venray; H. Verstraelen, Venray; J. Cruysberg, Tienray; H. Verhoeven, Overloon; B. Klaver, Venray (prijs); P. Verhaegen, Venray; C. Hezen, Horst; G. Kusters, Venray. Metaalbewerkers M. Arts, Castenray; P. Thielen, Venray; H. Smedts, Veulen; G. Ewalts, Venray; P. Lenssen, Vel turn; W. Janssen, Venray; G. Bastiaans, Venray; M. Wijnands, Venray; J. Venray; P. Verhaegh, MeterilcM. Versieyen, Oirlo; R. Troisfontaine, Jenneskens, Ysselsteyn; B. Ahlers, Horst; J. Logtens, Hol thees; J. Smits, Oostrum; H. Arts, Venray; J. Cus- ters, Oostrum; G. Classens, Venray; H. Kallen, Horst; G. Jeuken, Over loon; J. Janssen, Horst; G. Janssen, Horst; A. Crooymans, Overloon; G. Cox, Tienray; M. Saris, Hegelsom; J. bang bent om uw fotohandelaar de oren van zijn hoofd te vragen, dan kunt u er vrijwel zeker van zijn, dat uw kleurenfoto's werkelijk goed zijn. Tenminstewanneer u de goede afstand instelt en niet verder reikt dan de mogelijkheden van uw box. Hoeymakers, Horst; P. S winkels, Horst; H. Tacken, Horst; A. Verhoe ven, Overloon; H. Driessen, Horst; G. Lemers, Venray; J. Kessels, Se venum; W. van Eeuwijk, Overloon; J. Janssen, Meterik; A. v. Gooi, Ven ray; H. Wanten, Sevenum; G. van Dijk, Horst; A. Driessen, Overloon. Voor het diploma Opleiding Be wijs Algemene Ontwikkeling slaag den te Venlo de volgende candida ten: Fr. Zijp, Overloon (met lof); J. Verbove, Venray; B. Lucassen, Ven ray; G. Janssen Venray; J. v. d. Voort, Swolgen; P. Lemmen, Swol- gen. Zij ontvingen hun opleiding op de avondcursus voor O.B.A.O., die ver bonden is aan de Lagere Technische School alhier. BRENG MEER SPEK OP TAFEL „Eet eens een stukje spek. Het smaakt heerlijk bij bietjes en stam- pot van rauwe andijvie of sla". Dit was woensdagmorgen de goede raad, die de voorzitter van het produkt- schap voor vee en vlees, de heer J. de Veer, over de hoofden van zijn mede-bestuurders heen aan de huis vrouwen heeft gegeven. Spek, zo zei de heer v. d. Veer, is bijzonder goedkoop. Dat komt door de geringe vraag. Omdat het zo goedkoop is .moeten de andere stukken van het varken duur wor den verkocht. Het doorregen lapje is op het ogenblik meer dan de helft goedkoper, dan de karbonade. De groothandelsprijs voor spek is 1,80 per kilo en die voor karbonade 3,80. Volgens de heer v. d. Veer hebben de consumenten de prijs van de kar bonade zelf voor een deel in handen. Hoe meer spek ze eten ,des te goed koper worden de edeler delen van het varken. Aldus de lezing van de voorzitter van het produktschap. Hij liet in het midden of het spek bij groter vraag wellicht duurder zou worden. FAMILIE VAN EMIGRANTEN OPGEHOUDEN IN AUSTRALIË In Australië en Nieuw-Zeeland zijn enkele Nederlandse ouders van emigranten in moeilijkheden ge raakt, doordat zij niet meer naar Ne- dereland kunnen terugkeren voor 't speciale lage vervoerstarief. Volgens schattingen gaat het om enkele tien tallen ouders, die begin van het jaar naar Australië en Nieuw Zeeland zijn gegaan en verwacht hadden met de Waterman of de Zuiderkruis naar Nederland te kunnen terugvaren. Deze beide schepen van Trans oceaan N.V. in Den Haag zijn echter in april en mei gecharterd voor troe penvervoer. Transoceaan heeft voor deze ouders, die nu langer in Australië of Nieuw Zeeland moeten blijven dan zij kon den voorzien, stappen ondernomen om te garanderen, dat zij bij terug komst in Nederland hun AOW-uit- kering blijven behouden. Volgens de wet vervalt het AOW, als men lan ger dan een jaar in het buitenland verblijft. De scheepvaartmaatschap pij heeft van de Vereniging van Ra den van Arbeid de toezegging ge kregen, dat de emigrantenouders, die pas in november of december naar Nederland kunnen komen recht blijven houden op hun AOW. Zij zul len zich bij thuiskomst bij de Raad van Arbeid móeten melden. OMGAAN MET SPROEISTOFFEN IS VAKWERK NOG STEEDS GEBEUREN ER ERNSTIGE ONGELUKKEN Voor het behalen van goede oog sten kunnen de in de moderne land bouw gebruikelijke middelen ter verdelging van insekten niet meer worden gemist Het mag dan waar zijn dat er nog wel heel andere bestrijdingsmidde len bestaan, de praktische toepas sing daarvan is voorlopig helaas nog te moeilijk. ONBEKWAAM, ZORGELOOS, ONVERANTWOORDELIJK Van de gebezigde besproeiings middelen zijn er enkele zeer weinig schadelijk voor mens en vee; wij denken daarbij aan het overbekende D.D.T. Maar ook de allerzwaarste vergif ten zijn in gebruik. Daarvan zouden wij het parathon, de cyaan- en de arsenicumverbindingen willen noe men. Nog steeds gebeuren er met die gevaarlijke sproeistoffen de meest onverantwoorde dingen en daarop zouden wij nog eens met enige na druk willen wijzen. In de land- en tuinbouw komen door grote zorgeloosheid immers nog steeds dodelijke vergiftigingen voor, die met enig overleg gemakkelijk voorkomen hadden kunnen worden. cdL «neftcrtnpa j Jmxaxi C

Peel en Maas | 1962 | | pagina 5