Gemeentebestuur en WIJ qtondptHzen V.C.R00Y Nog geen vrije timmerlieden DUIVENSPORT Burgerlijke Stand ZITTING CENTRAAL STEMBUREAU De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad brengt ter openbare kennis, dat op vrijdag 1 juni 1962 te 10 uur, in de raadzaal ten gemeentehuize alhier, door genoemd centraal stembureau een openbare zitting zal worden ge houden, ten einde de uitslag van de verkiezing op 30 mei 1962 vast te stellen en bekend te maken. Venray, 29 mei 1962. De voorzitter voornoemd, A. v. DIJCK, loco-burgemeester BUURTVERENIGING De inwoners van alle Oranjestra ten kunnen zich als lid van boven genoemde buurtvereniging opgeven bij dhr. H. Kronenburg Prinses Mar grietstraat 6. Dit geldt ook voor de bewoners van de Oranjestraat, Wil- helminastraat, etc. Er is tevens gele genheid zich als lid aan te melden van de wandelclub. BRANDWEER-WEDSTRIJDEN Op de te Heel gehouden brand weerwedstrijden behaalde de PTT te Venray in klasse 2a bedrijfsbrand weer de 5e prijs. DUITSE AUTO SLOEG OVER DE KOP Zondagavond om half twaalf is op de Provinciale weg VenrayWans- sum een Duitse personenauto in de bocht geslipt, over de kopgeslagen en tegen een boom tot stilstand ge komen. Een naast de bestuurder zittend 16-jarige meisje uit Kevelaer werd ernstig gewond naar het St. Elisa- beth-ziekenhuis vervoerd, waar zij aan de bekomen verwondingen is overleden. De bestuurder werd met minder ernstige kwetsuren in het ziekenhuis te Venray opgenotnen. BEJAARDEN VAN VENRAY-KOM Op dinsdag 26 juni a.s. is voor de bejaarden van Venray-kom het uit stapje, dat georganiseerd wordt door de middenstandsvereniging, bestuur van de bejaardensociëteit en het so ciaal caritatief centrum. Het reis doel is dit jaar St. Oedenrode, waar gelegenheid te over is een gezellige middag door te brengen. Tevens zal evenals verleden jaar een koffietafel worden aangeboden. Bejaarden, die aan het uitstapje wil len deelnemen kunnen zich opgeven op het bureau van het sociaal cari tatief centrum, Jan Hensenstraat 6a iedere dag van 1012 u., behalve zaterdags. Wilt u zich zo spoedig mo gelijk opgeven, dit is nodig voor een goede organisatie. In ieder geval vóór 21 juni. De eigen bijdrage is dit jaar bepaald op 2,50, welk bedrag U gelieve te betalen bij de aanmel ding. AGENDA CENTRALE KAB VENRAY Maandag 4 juni: 20 uur KAJ Pio niers bijeenkomst in de Levens school. Dinsdag 5 juni: Bureau voor rechtsbijstand van 16.1517.30 uur Jan Hensenstraat 6. Donderdag 7 juni: 20 uur verga dering Dr. Poelsstichting Jan Hen senstraat 6. Donderdag 7 juni: 20 uur vergade ring St. Eloy in de Burggraaf. ZOMERFEEST Wij vestigen nog eens speciaal de aandacht op het „zomerfeest" dat dit weekend gehouden wordt op het Molenplein, ten bate van de Vredes- kerk van Pastoor Geerits. Dit feest begint op Hemelvaarts dag om 4 uur, verder zaterdag 2 ju ni om 6 uur en zondag 3 juni om 4 uur. Het dansen begint om 6 uur. HEIDE Zondag a.s. jaarlijkse pacht kerk- stoelen voldoen na de hoogmis. NIEUWE CURSUS Ongeveer zes maanden geleden startte in de school te Ysselsteyn 'n cursus machine-schrijven, uitgaande van het Machineschrijf-Instituut Scheidegger. Aan deze cursus, welke vrijdags om de twee weken, werd gehouden, hebben 24 leerlingen deel genomen. Het moge vermeld wor den, dat deze cursus boven de ver wachting zeer succesvol is geweest, getuige de steeds zeer goede op komst der leerlingen alsmede de be staande belangstelling voor een eventueel volgende cursus. Boven genoemd Instituut is dan ook be reid, bij voldoende deelname, bin nenkort in Ysselsteyn met een nieu we cursus te beginnen, waarvoor men zich weer bij de school kan aanmelden. VERVOERSVERBOD VOOR VARKENS VERLENGD Bij wijziging van de desbetreffen de ministeriële beschikking is het vervoersverbod voor varkens in verband met de bestrijding van de mond- en klauwzeer verlengd tot 1 juli 1962. De nadere bestrijdingsmaatregelen en aanwijzigingen terzake van de directeur van de veeartsenijkundige dienst zijn onverminderd gehand haafd. Dit houdt o.m. in, dat geen wijziging is gebracht in de op 8 mei jl. laatstelijk vastgestelde begren zing van het onbesmette gebied. ZATERDAG 16 JUNI WIJDING VAN 19 SUBDIAKENS In de kerk van het groot semina rie te Roermond hopen 19 priester studenten op zaterdag 16 juni a.s. om 9 uur uit handen van mgr. P. J. A. Moors de heilige subdiakenwijding te ontvangen, o.a. Theo Maes, Casten- ray; Gerrit van Osch, Venray-Heide; Piet Philipsen, Venray-Heide. TE WEINIG ASPERGES AAN DE MARKT Als gevolg van het aanhoudende koude weer is de aspergeproduktie in tegenstelling tot andere jaren nog steeds niet goed op gang gekomen. In verhouding met het vorig jaar zijn de aanvoeren tot nu toe erg be scheiden te noemen. Vorig jaar no- TE KOOP RUIME MODERNE WONING nabij centrum Venray. Totaal 6 ka mers; 300 m2 grond. Brieven onder no. 305S bureau v. d. blad. teerde de Venlose Veiling tot en met 28 mei al een totale aanvoer van 2.200.000 kilogram ,met als opbrengst 5 miljoen gulden. Dit jaar zijn tot nu toe slechts 680.000 kilogram as perges aangevoerd. De opbrengst hiervan was 1,8 miljoen gulden. De wekelijkse aanvoeren bereiken nu een hoogtepunt van 3 a 4.000 kg. In 1961 was dit 600.000 kg. Tegen over deze geringere aanvoeren staat echter, dat de gemiddelde prijs ruim 30 ct. per kg. hoger ligt. MEIMAAND STELDE TELEUR De meimaand heeft ons lelijk in de steek gelaten; de temperaturen bleven ver beneden normaal, zodat men zelfs nu nog bijna overal de kachel aan heeft. Volgens Ameri kaanse deskundigen zal het weer in Europa ook in juni nog veel te wen sen over laten ,maar juli en augus tus zullen warm zijn met veel zon neschijn. We zullen maar afwachten of deze voorspellingen uitkomen. In ieder geval zijn als gevolg van het koude weer diverse groenten nog steeds duur en daar komt nog maar geen verandering in. Alleen voor sla werden er in de afgelopen dagen iets lagere prijzen besteed. Het aan bod bestaat nu hoofdzakelijk uit sla van buiten, maar ook in het buiten land begint er sla van de volle grond te komen, zodat de behoefte aan on ze Holandse sla niet zo groot meer is. De exporten zijn kleiner gewor den en de prijzen voor deze groente gingen omlaag. De aanvoer van natuur-spinazie is al weer over zijn top heen. Wel komt deze groente nog in ruim vol doende mate, maar de prijzen zijn hoger dan ze geweest zijn. Niette min behoort de spinazie toch nog tot de goedkopere groenten van het ogenblik. Wat de radijs betreft be ginnen de aanvoeren ook iets af te nemen. Er komt echter nog ruim voldoende. De prijzen zijn wat op gelopen, maar ze zijn toch nog niet bijzonder hoog. Vorige week vrijdag is er door de technische commissie van district Zuid I der NeVoBo 'n belangrijke beslissing genomen. Er werd nl. be sloten om de kampioenen van de le klasse automatisch te laten promo veren naar de overgangsklasse. Ook het le herenteam van V.C. Rooy komt hiervoor in aanmerking. In vier jaar van de 2e klasse via le klasse naar de overgangsklasse, mag toch wel een schitterende prestatie worden genoemd. Zaterdagavond was de wedstrijd TVC 1V.C. Rooy 1 (heren). Deze wedstrijd tegen de Venlose over gangsklassen was bedoeld als trai ning voor de promotiewedstrijden. Door het promoveren van V.C. Rooy kreeg deze wedstrijd 'n geheel an der karakter. Het werd 'n voor proefje van de komende competitie, er werd fel gevochten voor ieder punt. TVC als gerenomeerde over- gangsklasser won de eerste twee sets. V.C. Rooy 1 bracht de volgen de twee sets op hun naam. In de vijfde set ,was het V.C. Rooy 1, dat voortreffelijk spelend, met 156 de set won en daarmee deze nuttige en leerzame wedstrijd. Toernooi-programa 11 juni: St. Anthonis; 1 juli Mill; 15 juli Haps en op 22 juli V.C. Rooy- toernooi. SCHAAKCLUB VENRAY Op 7 en 8 juli zal te Hückelhoven (Duitsland) een drielanden schaak wedstrijd gehouden worden door de schaakclubs Hückelhoven, Eysden (België) en Venray. RECTORAAT SMAKT Zondag onder 't octaaf van 's He ren Hemelvaart. 6.15 tot zekere in tentie; 7.30 Antoon Langen; 10 u. Hoogmis voor Joh. v. d. Winkel. In de kapel om half 8 H. Mis voor de schooljeugd; om 3 u. Lof. Maandag: 6.30 voor de gelovige zielen; 7.30 voor Louisa Waps-Ver- weer. Dinsdag: 6.30 voor de Nederland se missionarissen; 7.30 voor de fam Engelen. Woensdag: 6.30 voor zegen in ge zin; 7.30 t.e.v. de H. Jozef uit dank baarheid. Donderdag: 6.30 voor 'n zieke; 7.30 voor de bruid: Door Mulder (Con gregatie). Vrijdag: 6.30 voor Joh. Martens; 7.30 voor Joh. van de Winkel. Zaterdag: 6.30 voor de missie; 7.30 ter ere van O.L. Vrouw. Van 56 gelegenheid om te biechten, tevens voor en na het lof van half 8. DIENBEURTEN AKOLIETEN PATERSKERK 6.30: G. v. d. Berg, H. v. Gend, J. Evers, C. Evers. 7.45: P. Noy, B. Peters, J. Rongen, H. Bosch. 9.00: J. Naus, H. Janssen, G. Ver schuren. 11.45: G. Jeuken, K. Jeuken, M. v. Roy, A. Derks. We zijn weer ter stembus geto gen om een nieuwe gemeenteraad te kiezen. De uitslag daarvan leest u voor Venray, op bijgesloten bijlage. Men kreeg de indruk dat ondanks de nodige propaganda die er ook nu gevoerd is ,toch niet die animo was van vooroorlogse jaren. Een ver schijnsel dat men ook in andere plaatsen heeft waargenomen. Het schijnt dat er geen grote interesse meer is voor wat in de raadsverga deringen wordt behandeld. Er zijn ook weinig gemeenteraden waar nog opvallende controversen voorkomen waarvan het vuurwerk te zien of al thans te horen is en die daardoor de gemeente belangstelling doet tonen voor de raadsvergaderingen. Al speelt het persoonlijk element bij gemeenteraadsverkiezingen soms nog wel een rol ,toch is ook dat nu minder het geval dan vóór de oor log. De schuld van dit alles draagt in hoofdzaak de sterkere centralisa tie van de bestuurlijke bevoegdhe den, die in de na-oorlogse jaren is toegepast. De meest belangrijke za ken voor een gemeente worden te genwoordig in Den Haag bedisseld of hebben althans de goedkeuring van een der departementen nodig, zodat de gemeenteraad hiervoor aan handen en voeten is gebonden. In Venray kennen we met name het zwembad, het cultureel centrum, de uitbreidingsplannen, de woningtoe wijzing enz. enz. Het lidmaatschap van de raad wordt hierdoor ook bepaald niet aantrekkelijker. De kandidaten wor den in hoofdzaak aangewezen door de plaatselijke organen der stands organisaties en in steeds mindere mate ziet men eigen groeperingen uit een kleine kring e.d. ontstaan of dissidente groepen een kans wagen. Er ;komen weliswaar telkens nog zulke groeperingen, doch het aantal is in vergelijking met voor de oor log sterk verminderd. Die getaande belangstelling van de gewone kiezer voor zijn gemeente raad is nu niet bepaald een verheu gend verschijnsel in een democrati sche samenleving. Het schept een afstand tussen kiezer en gekozene en doet het volk de behandeling van zijn zo directe belangen in de ge meenteraad wel geloven. Daarin schuilt een groot en groeiend gevaar voor de democratie. Een ge vaar dat ook wel wordt ingezien, want reeds acht jaar geleden werd er een staatscommissie benoemd, die vaststelde dat decentralisatie van het bestuur algemeen gewenst wordt geacht en dan ook valt buiten de strijd van de politieke me ningen. Er is hoogstens verschil van mening over de mate waarin zij moet worden verwezenlijkt. De nieuwe provinciewet is reeds een eerste teken tot het verlenen van groter verantwoordelijkheid aan de lager geplaatste overheid. De stu diecommissie heeft een aantal richt lijnen samengesteld, die een beper king aangeven van de taken van het hoger gezag. Een groot aantal wette lijke regelingen zijn daartoe onder de loep genomen en de commissie gaf aan welke daarvan zonder veel bezwaar tot de gemeentelijke ver- antwoordeliikheid kunnen worden teruggebracht. Al zullen de lagere bestuursorga nen in hoofdzaak blijven aangewe zen op de middelen welke haar uit de rijkskas worden toegewezen, toch meent de commissie dat meer fi nanciële ruimte moet worden ver leend, terwijl het gemeentebestuur dan meer vrijheid moet krijgen over de besteding daarvan. Dit geldt o.a. voor het zelf bepalen van de sterk te van het gemeentelijk politie korps, hetzij door personeelsuitbrei ding, hetzij door meer materieel, zonder dat men hiervoor dus afhan kelijk blijft van het ministerie van justitie. Ook bijv. het subsidiëren van particulier instellingen dient zo veel mogelijk te worden overgelaten aan de lagere bestuursorganen en daarbij moet gezamenlijke subsi diëring door een hoger en een lager orgaan worden voorkomen. Het ho gere orgaan geeft hierbij immers vrijwel altijd aanwijzingen, die de vrijheid van het lagere bestuurs orgaan beperken. Het rapport geeft zo diverse aanwijzingen tot decen tralisatie van bestuursbevoegdheden, die het belang van de gemeenteraad weer kunnen doen toenemen. Daarnaast willen wij er op wijzen, dat ook de verschillende lijsten er veel toe kunnen bijdragen de belang stelling van de kiezer voor de ge meenteraadsvergaderingen weer op te wekken. De samenwerking van de voornaamste partijen in het col lege van B. en W. lijkt ogenschijn lijk erg mooi en vruchtdragend, maar het bestaan van een oppositie wordt er vrijwel door uitgeschakeld. En is dat niet eigenlijk het ken merk van de democratie, een oppo sitie? Zij vormt als het ware het zout in de pap. Het bestaan van een oppositie ook in de gemeenteraad zou de belangstelling voor de ge meentelijke zaken zeker weer doen groeien. Het wordt mogelijk, o.i. zelfs gewenst, wanneer de gemeente weer meer bestuurlijke bevoegdhe den krijgt. De plannen van minister Marijnen (landbouw) om al met ingang van het volgend jaar de pi-ijsbeheersing van de landbouwgrond los te laten zijn in de Tweede Kamer nogal sceptisch ontvangen. Hetzelfde is echter het geval met het initiatief voorstel van het Tweede-Kamerlid prof. dr. Vondeling, die juist het tegenovergestelde wil bereiken, nl. een blijvend toezicht van de regering op het verloop van de grondprijzen in de agrarische sector. De menin gen van de Kamerleden blijken uit het voorlopig verslag, dat een bij zondere kamercommissie onlangs over de voorstellen van ir. Marijnen en prof. Vondeling heeft uitgebracht. Het been, waarom de partijen nu vechten, is de Wet Vervreemding Landbouwgronden. Dit is slechts 'n tijdelijke regeling, waarbij het rijk de bevoegdheid heeft om te bepa len tot welk maxima de prijzen van landbouwgronden mogen oplopen. De wet loopt per 1 januari 1963 af. Minister Marijnen wil nu van deze gelegenheid gebruik maken om het gehele stelsel maar te laten val len. Tot schrik van prof. Vondeling, die daarbij de steun heeft van ge heel zijn (socialistische) partij. In 't voorlopig verslag neemt de partij van prof. Vondeling nog het meest onwrikbare standpunt in blijvend toezicht op de grondprijs maar het is de vraag of het „buigen-of- barsten-idee" dit keer ongeschonden gehandhaafd kan blijven. In Den Haag verwacht men waarbij men zich dan voornamelijk baseert op het voorlopig verslag van de bijzondere Kamercommissie dat zowel de minister als de oud minister Vondeling een veer zullen moeten laten. Uit de Tweede Kamer is namelijk het voorstel gekomen voorlopig een compromis te zoeken door de Wet Vervreemding Land bouwgronden nog te handhaven tot januari 1967. Tegen die tijd zou men de situatie dan nog eens rustig moe ten bekijken om tot een oplossing te komen. De Wet Vervreemding Land bouwgronden werd destijds inge diend, omdat de toestanden in de agrarische sector inderdaad een prijsregeling noodzakelijk maakten. Er was een te grote vraag naar landbouwgronden voornamelijk veroorzaakt door een sterke gene- ratiedruk die de prijzen omhoog stuwde. Er moest wel op de een of andere manier een dam worden op geworpen. Minister Marijnen meent nu, dat op het ogenblik de tijd is gekomen om die dam maar weer af te breken omdat de generatiedruk is afgenomen. Steeds meer agrarische jongeren zoeken hun heil niet meer in de landbouw maar in de indus trie. Volgens de minister valt daar door de sociale en economische grondslag van een overheidsingrij pen weg. Aan de andere kant stelt men, dat er (nog) geen sprake kan zijn van omstandigheden, die een losla ten van de prijsbeheersing recht vaardigen. Door een deel van de Tweede Kamer wordt in het voor lopig verslag opgemerkt, dat de da ling van het aantal grondgebruikers en daarmee de afneming van de generatiedruk zich slechts in be paalde categorieën van bedrijven met name de kleine voordoet en bovendien de toenemende behoefte aan bedrijfsvergroting deze afne ming van de generatiedruk meer dan compenseert. Daarbij komt dan nog de toenemende vraag van buiten, door de gestegen vraag naar recre atie en bouwgrond. Nu wordt, wat dit laatste betreft, daar door een ander deel van de Ka mer al direct tegenover gesteld, dat men de markt voor landbouwgron den niet moet gaan verwarren met de algemene grondmarkt. De ruim telijke ordening zorgt er namelijk voor, dat niet-agrarische vraag ge weerd wordt van de markt van landbouwgronden. En betreffende de bedrijfsvergroting heeft minister Marijnen sterke argumenten. Hij heeft deze bij het indienen van zijn voorstel al naar voren gebracht. Nu een Europese landbouwmarkt steeds meer van een fictie in een realiteit verandert, wordt het tijd om het oog ook buiten de grenzen goed de kost te geven. En dan leert men, al dus minister Marijnen, dat men met kleine boerenbedrijven niet ver komt. Wat nodig is, dat is een groep sterke en omvangrijke bedrijven, die op een economische manier kun nen produceren. Dat die bedrijven bij het loslaten van een prijsregeling hun extra grond voor een wat hoge re prijs zullen moeten kopen is zo erg niet, want de betere produktie- methode kan de extra kosten wel de baas blijven. Een deel van de Ka mer is het met de minister volledig eens. „Het kunstmatig beïnvloeden van de grondprijzen vertekent de concurrentiekracht en wordt in Europees verband steeds minder aanvaardbaar. Het veroorzaakt een verwrongen beeld van de werkelij ke produktiekosten", aldus deze groep uit de Tweede Kamer. Wat kan men eigenlijk verwach ten als de prijsregeling wordt los- igelaten? Vliegen de prijzen dan di rect de hoogte in? In het algemeen verwacht men van niet. Wel zal bij pachtvrije losse gronden een aan zienlijke prijsstijging optreden, de pi'ijzen voor pachtvrije hoeven zul len echter slechts in geringe mate omhoog gaan. Er zal natuurlijk, zo dra de prijzen een stijgende tendenz krijgen, een redelijk aanbod komen GESLAAGD Op het deze week gehouden exa men voor het diploma R.K. Handels avondschool Venray slaagden de da mes: M. Backus, P. Ousters, B. Geurts, M. Janssen, J. Kateman en W. v. d. Voorn uit Venray; Chr. Horrevoets, E. Keysers en M. Spreeuwenberg uit Ysselsteyn en de heren: M. Arts, H. Groenen en J. Kuhuwall uit Venray; J. Camps uit Oostrum; P. Voermans uit Leunen en G. Lemmens uit Ysselsteyn. BENOEMING Met ingang van 1 september a.s. is benoemd tot leraar aan de Ulo school alhier de heer Th. M. Smits uit Horst-Hegelsom. OUDERCOMITÉ ULO In aanvulling op ons bericht van vorige week laten wij hieronder het gehele oudercomité van de ULO vol gen: M. v. d. Venne, Merselo, voorzit ter; L. Klokke, Venray, secretaris; Mevr. Heynsbroek, Venray, Pen- ningmeesteresse; Mevr. van Roy, Venray; J. Schrooten, Venray; Mevr. Peeters, Meerlo; Am. Coenders, Meerlo; Fr. Horervoets, Ysselsteyn; P. Rambags, Castenray; W. Kusters, Leunen, leden. OPENING KAPSALON Dinsdag opende de firma Nooijen op het Henseniusplein alhier een nieuwe herenkapsalon. Het oude kantoorgebouwtje van de Zuid-Oos- ter is omgetoverd tot een moderne salon, waar blijkens de mededelin gen de heren niet alleen hun over- tolig haar kwijt kunnen maar ook alle „bewerkingen" kunnen doen on dergaan, die mode en behoefte voor schrijven. Een aanwinst voor Ven ray, die terecht grote belangstel ling trok en die het Henseniusplein een levendiger indruk geeft. J.P.A. NELISSEN AANNEMINGSBEDRIJF N.V. vraagt voor haar timmerfabriek Aanmelden Stationsweg 93 Venray MODERNE LEGEROEFENING IN NEDERLAND Er werd een moderne legeroefe- ning in ons land gehouden, waaraan naast Nederlandse eenheden, ook Britse envoor het eerst na de oorlog gewapende Duitse eenheden in NAVO-verband deelnamen. Het ging hier om het over riviereji zetten van grote gemotoriseerde een heden, waarbij uiteraard veronder steld werd, dat er geen bruggen be schikbaar waren. De Nederlandse technische troepen hebben in deze oefening duidelijk hun bekwaamheid gedemonstreerd en brugovergangen gebouwd die in staat waren het zwa re materiaal dat bij deze militaire eenheden behoorde, te laten passe ren. De moderne mogelijkheden, die de techniek ons biedt, werden bij deze oefening gebruikt. Zo maakte men gebruik van televisie. Bij de ver schillende oversteekplaatsen ston den camera's opgesteld, die hun beelden doorgaven naar het centrale commando, alwaar de leiders van deze oefennig in staat waren de ge hele gang van zaken te volgen en wel op de verschillende oversteek plaatsen tegelijk. Zij waren op deze manier ook in staat het tempo van de oefening te bepalen. Bij het invallen van het duister werd een nieuw snufje toegepast. Men maakte gebruik van de (on zichtbare) infra-rode stralen. Deze stralen werden op het terrein ge worpen en de televisie-camera's maakten opnamen, die in zwart-wit werden getransformeerd en dus zelfs bij nacht de militaire leiding een overzicht van de oefening gaven. Bovendien werden de officieren en manschappen die belast waren met het overzetten over de rivier, voor zien van infra-roodbrillen en infra- roodkijkers, waardoor zij in staat waren door de terugkaatsing van 't infra-rode licht in het duister te zien, zodat zij op deze wijze normaal het werk konden voortzetten. Alleen al door deze oefeningen met televisie en infra-rood licht was de ze internationale oefening van bij zonder belang. P.D.V. DE ZWALUW De uitslag Corbeil hopen we vol gende week te plaatsen. Van La Co- lombe ontvingen we bericht, dat de duiven die op vrijdagavond moeten worden ingemand, zo vroeg moge lijk in Venlo moeten zijn. Werkt al len hieraan mee, door zo vroeg mo gelijk te komen, anders moeten we het inkorfuur vroeger gaan stellen, dus nogmaals werkt allen mee en komt op tijd. van oude boeren, die geen opvolger hebben en dat zal weer een rem mende invloed uitoefenen. Voor ver pachte gronden en hoeven zal de prijsstijging zeer beperkt zijn. De prijzen zijn daarbij immers geba seerd op de pachtprijzen en de pachtovereenkomsten, waarin deze zijn vastgelegd lopen nog minstens zes jaren door. DE AARDAPPELEN EN DE HARING De regering heeft ingegrepen ten aanzien van de te hoge prijzen voor Nederlandse consumptieaardappelen en voor de oogst van 1961, met in gang van het moment van afkondi ging werd een consumentenprijs vastgesteld van niet hoger dan 40 ct. per kg. Met ingang van 6 juni. a.s. zal de maximumprijs niet meer dan 35 ct. per kilo mogen bedragen. Inmiddels zijn we ook weer beland in de tijd van de echte „Hollandse Nieuwe". Verleden week voeren de haringvissers uit, maar het zou deze keer geen race worden om de eerste Hollandse Nieuwe in de vorm van zogenaamde „groene haring" op de markt te brengen. De „groene" ha ring is verboden, gezien de ervarin gen van verleden jaar toen er door het licht zouten soms worm in voor kwam, iets dat bij goed gezouten haring niet mogelijk is. De overheid heeft daarom gesteld, dat er geen licht gezouten haring in de handel mag worden gebracht, doch slechts de normaal gezouten Hollandse Nieuwe. Hierdoor was het ook mo gelijk om een dag vast te stellen waarop de eerste haring mocht wor den verkocht. Dit alles nam niet weg, dat de eerste Hollandse Nieuwe vlot van de hand gingen tegen de matige prijs van slechts 0,50 per haring. De vangst was tot nu toe goed. De ha ringvissers hadden geen klagen. Wanneer het zo doorgaat, bestaat de mogelijkheid van een goed ha ringseizoen. HET WEER EN DE WONINGBOUW Minister van Aartsen is ongerust over de resultaten van de bouwpro- duktie. Als gevolg van de weersom standigheden en de arbeidstijdver korting is de produktie in 1961 on geveer ten bedrage van 100 miljoen gulden achtergebleven. Het aantal gereedgekomen woningen is in het eerste kwartaal van 1962 eveneens minder. Dit produktieverlies zal zich waarschijnlijk in de komende kwartalen ook wreken. De bouwmarkt is thans gespan nen; er is te veel werk in uitvoering in vergelijking met het aantal be schikbare arbeidskrachten. Om de spanning niet verder te laten door werken, heeft de minister zowel de goedkeuring van ongesubsidieerd woningen als die van gebouwen ver schoven. KON. HARMONIE EUTERPE In de komende weken zullen en kele bestuursleden U weer komen bezoeken om uw jaarlijkse bijdrage voor onze vereniging in ontvangst te nemen. De bodem van onze kas is zichtbaar geworden .terwijl het lo pende verenigingsjaar nog niet voor de helft is verstreken. Door een toeneming van het aan tal leden en leerlingen stijgen ook de jaarlijkse kosten. Wij hebben bij Venrays bevolking echter nog steeds gehoor gevonden, wanneer wij een beroep deden om financiële bijstand. U weet echter ook ,dat U geeft voor UW harmonie en dat UW har monie bij al UW feesten voor een muzikale opluistering zorgt. Wij danken U reeds bij voorbaat. Bestuur Kon. Harmonie Euterpe van 24 t.m. 29 mei 1962 GEBOREN: Arts, Martinus P. M., Heidseweg. van de Vorle, Petrus L. M. P., Lan- geweg 11. Thiesen, Antonius A. F. J., Meer lo. Brand, Margaretha T. W. M., Zuid singel 19. Swinkels, Bernardus J. O., Past. Jacobspeel 2. Tielen, Johannes H. A., Timmer- mannsweg 4a. Duijkers, Maria J. T., Horsterweg 21. Janssen, Johannes H. G. M., Spurkterdijk 16. Dircks, Yvonne P. M., Langstraat 41. Peeters, Maria G., Vierlingsbeek. Spee, Rodolf G. P., Mgr. Nolens- straat 26. Bouten, Maria Th., Vierlingsbeek. Bouten, Antonia J., Vierlingsbeek. Kolster, Miranda R., St. Jorispark 13. OVERLEDEN: Gerrits, Johanna G., 80 jr. z.b. te Venray. Hendriks, Karl W. J., 55 jr., fa brieksarbeider te Venray. Behnke, Erika E. H., 16 jr., z.b. te Kevelaer. Biermans, Maria C., echtgenote van Gossens Wilhelmus P. H., 70 jr. z.b. te Venray. ONDERTROUWD: Drabbels, Mathie M., 26 jr. land bouwer te Venray, Langstraat 43 en Nellen, Martha M. G., 26 jr. te Ven ray, Heidseweg 29. Vullings, Petrus A. 24 jr., staal harder te Deurne, Lindenlaan 18 en Theeuwen, Carolina A. A., 21 jr., naaister te Venray, Gasstraat 4. GETROUWD: Sonnemans, Mathijs E., 26 jr. land arbeider te Horst en Wilmsen, Ger- truda L. J., 25 jr., z.b. te Venray. Weijs, Johannes L. W., 27 jr., pluimveeverzorger te Venray en Vennekens, Johanna 26 jr., z.b. te Bergen. Leijssen, Peter H. G., 24 jr., tim merman te Venray en Vollenberg, Anna J., 22 jr., kraamverzorgster te Venray. Jacobs, Martinus P. J., 40 jr., op perman te Venray en Volleberg, An- tonetta P., 27 jr., z.b. te Venray. Donkers, Wilhelmus H., 29 jr., fa brieksarbeider te Boekei en Philip sen, Maria F., 27 jr., z.b. te Venray.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 2