Wild West Hoofdpijn ASPRO Overpeinzingen De Venrayse Levensschool Ingezonden Radio en de vrije zaterdag Nederl. consumenten-bond neem Vrijdag 1 juni 1962 No. 22 Drie en tachtigste jaargang ^PEEL EN MAASÜ DRUK EN UITGAVE VAN TEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPFTTfRT AH VHOP VPNPAV UM OIVAQTRP ïfPN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 »«f LtLtlVUL/lU V \JVJA V Ltill\HI iJrAY WlVA0 1AV.EfXV.ErlY PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (bulten Venray 1.75) Dat idee krijgt men zo nu en dan, vooral op zondagavonden, als een deel van de lieve jeugd, en dat zijn dan vooral de opgeschoten jongelui, die de aanvallige leeftijd hebben van 1620 jaren, bezig is geweest. Als men het lijstje eens doorwerkt van de sporen die deze heren achterlaten, dan wijzen die van gestolen benzine uit tanks ,via kapot gesmeten voorruiten van auto's, naar kapot- gesneden banden, via vernielde en weggehaalde bromfietsen, langs uitgetrapte lichtmasten naar joy-riding en verdere vernieler ij en. Inderdaad kan men dan het idee van een soort wild-west gaan krij gen. Deze „heren" schijnen op die zondagavonden te veel bier en an dere spiritualiën genuttigd te heb ben en moeten dan of laten zien, dat ze zo'n prachtige biceps hebben, of dat ze zoveel durven, of dat ze zo goed kunnen slaan en trappen, of dat ze eventjes netjes wraak kun nen nemen voor vermeend onrecht. En bij dit alles worden ze dan on dersteund door leeftijdgenoten, die ook al het nodige bier op hebben en wier handen groter zijn dan hun hersens Bij nader beschouwing van een en ander blijkt echter de schade dikwijls nog al mee te vallen en is het meer branieschopperij geweest dan inderdaad een ernstige vernie ling. Maar dat verhindert niet dat de politie met al deze dingen toch handen vol werk heeft en dat me nig ouder op zeker moment een verbaaltje te betalen krijgt, wat de ze jongelui met en door al hun hel dendaden hebben opgelopen. En dat terwijl diezelfde jongelui dikwijls over geldsbedragen kunnen be schikken, waar men wel even met de ogen naar staat teknipperen. Overwerk e.d. blijken goed te zijn voor betaling van de zondagse uit stapjes Natuurlijk wordt dit alles uitge voerd door een zeer betrekkelijk kleine groep jongelui, die hun kost bare vrije tijd niet anders weet te besteden dan in café's en cafetaria's te hangen en die dan 's avonds als men het niet ziet, toch hun bruisen de levenslust moet botvieren.... Auto-eigenaren, PLEM, bromfiets eigenaren, gemeente e.d. mogen la ter dan voor deze „vierderij" de re kening betalen ,in de vorm van ver nielingen aan auto's, lichtmasten, plantsoenen, gestolen benzine en vernielde brommers Nu is dit „spelletje" niet iets van de laatste tijd. Zo lang als we we ten heeft een klein gedeelte van de opgeschoten jeugd zich nooit anders kunnen amuseren dan op bovengenoemde manier. Reeds lang voor de oorlog is het voorge komen dat de politie in de Grote straat met de blanke sabel tegen dit soort jongelui op moest treden, omdat ook toen al de straat- schennerij hoogtij vierde. Dat golft aan en af, net als alle kinderspelen. Ternauwernood heeft men de steeds maar jakkerende brommers ietwat stiller gekregen, of daar is weer een ander spelletje. Een spelletje van vernielingen, dat dik en dubel geld gaat kosten. En de politie dan? horen we vra gen. Onze politie kampt met een vreselijke onderbezetting. Er wordt wel eens schamper gezegd, dat vroe ger vier politie-agenten orde en rust in Venray wisten te handhaven en dat men dat schijnbaar met acht mensen nog niet kan Het zo te stellen is natuurlijk vrij kinderachtig. De bevolking is ver dubbeld ,het verkeer ongeveer ver zesvoudigd en heel wat sneller ge worden en de taak van de politie is een enorm stuk uitgebreid. Terwijl men aan de ene kant een 45-urige werkweek vraagt, zou men graag zien dat een politieagent een week van 90 uren maakt. Trouwens dan was men er nog niet. We kampen in Venray nu eenmaal met een tekort aan politie. Dat wreekt zich op de een of andere manierEn waar deze jongelui gewoonlijk wel zorgen daar bezig te zijn, waar zeker geen politie is, kan men niet verwachten dat ieder zondaar direct bij zijn kraag gegrepen wordt en dat iedere dronkelap direct even mee genomen wordt Men moet de zaak in zijn propor ties zien. Als zondagavond op de Wanssumseweg een dodelijk ver keersongeval is voorgevallen, is daar de aanwezigheid van deze po litie dringender noodzakelijk dan in het centrum ,waar een stelletje kwa jongens aan het werk zijn. Kwajongens ,die zelf niet besef fen, dat ze met hun grote bek en nog grotere handen stommiteiten uit halen, waardoor ze zich zelf niet al leen, maar ook hun ouders later veel verdriet kunnen veroorzaken. Kwajongens ook, die we en dat zijn dan de brave burgers alle kansen geven. Want het aantal niet afgesloten wagens (dikwijls met contact sleutel er nog op) is ook in de avonduren nog groot. Veel te grootHet is de beste uitnodi ging om maar eens een ritje te gaan maken. Datzelfde geldt voor fietsen en bromfietsen. Hoewel die afgeslo ten moeten zijn, blijkt bij een heel simpele controle nog geen 40 pet. op slot te zijn. Blikken met benzine laat men rustig buiten staan en men is boos als ze dan omgetrapt liggen of weg zijn gehaald. Privé-inritten zijn niet afgesloten en zo kunnen we doorgaan. Het kost even moeite om dat te doen en daarom laat men het aöhterwege. Maar als er ongelukken van komen, dan heeft de politie of hebben anderen het gedaan Veel van dit Wild-West gedoe kon voorkomen worden als we zelf wat beter opletten. En als we de moed hebben om deze herrie-ma- kers duidelijk te laten merken dat we van hun grote mond en hun spektakel niets gediend zijn En als bij tijd en wijle ook de kasteleins eens durfden zeggen te gen deze lawaai-makers, dat ze hun laatste biertje gekregen hadden, dan geloven we is al heel veel te gen deze schennerij uitgehaald. Er is per slot van rekening geen zwarte lijst voor niets.... JAARVERSLAG LEVENSSCHOOL Ook de Levensschool te Venray zal haar activiteiten richten op de concrete behoeften en noden van de jongens die ze bereikt, rekening hou dend met hun feitelijke situatie en het milieu waarin zij weiken. Zaken worden onderricht, die voor vorming van de jongens van be lang zijn, maar vooral willen zij de jeugdigen helpen een nieuwe con crete levenssituatie aan te kunnen. Er wordt zo nauw mogelijk aange sloten bij de behoeften die de 14-17 jarigen behoeven. Hiertoe zijn zeker te rekenen: praktische voorlichting omtrent de nieuwe levenssituatie, praktische handvaardigheid en li chamelijke oefeningen. Bij alle werkzaamheden, van welke aard ook, dient telkens opnieuw duidelijk gemaakt te worden, waarom men de leerlingen deze dingen leert of leert doen. De jongens dienen te ervaren dat alles een reële zin heeft. Uit bovenstaande volgt dat een grote mate van vrijheid in de keuze van vormingsstof en methodiek ge waarborgd dient te zijn. Behalve aanpassing aan milieu en plaatselijke omstandigheden, moet er een grote aanpassing aan de deel nemers afzonderlijk zijn. Vandaar het grote voordeel van het geven van „taken", waarbij ieder presteert wat hij presteren kan en niet gedwongen wordt zich persé bij de anderen aan te passen. Vandaar ook de verantwoorde keu zevrijheid, speciaal bij de handvaar digheid. Het programma bevat daarom de volgende 5 onderdelen: 1. Theorie-lessen onder het motto: „Dit. moet ik wéten". 2. Culturele vorming, onder het motto: „Kunnen kiezen". 3. Actualia, onder het motto: „Zelf standig en nuchter oordelen". 4. Handvaardigheid, onder het mot to: „Duizendkunstenaar". 5. Lichamelijke vorming, onder het motto: „Gezond, fit en weerbaar zijn". Zo staat in het kort het program ma van de Levensschool Venray nog eens aangegeven in het wel wat laat verschenen jaarverslag van deze nieuwe school. In datzelfde jaarverslag staan trouwens meer lezenswaardige din gen genoemd. Het memoreert hoe in juli 1960 de oprichtingsvergadering van deze nieuwe vorm van onder wijs in Venray werd gehouden, na dat reeds in 1956 dergelijke pogin gen maar toen tevergeefs wa ren gedaan. Op 12 januari 1961 was het zover dat de school kon begin nen en wel onder leiding van de heer Vullinghs, directeur van de Le vensschool in Cuyck en Bergen, welke instellingen Venray bii de oprichtingsmoeilijkheden trouw ge holpen hebben. Hij werd later op gevolgd door de huidige directeur M. J. v. Batenburg, die met Pater Vitalis en de heren A. Huybers, P. Clephas en P. Wijnhoven in de nood- school van Huize Servatius en later in de Leeuwstraat de spits hebben afgebeten van dit dankbare, maar moeilijke werk. Moeilijk niet het minst door de huisvesting, die niet zo direct geschikt was, moeilijk ook omdat de belangstelling dermate groot werd, dat men die huisvesti- gingsproblemen nog erger voelde. Intussen zijn echter al plannen voor nieuwbouw opgezet en men duimt dat daarvoor spoedig vergunning gegeven zal worden. Men is zeer tevreden over de me dewerking van de plaatselijke in dustrieën ,die behalve dat ze de jongelui vrij geven op bepaalde uren, ook belangrijke financiële bijdragen storten in de kas van deze school. Het stiigende leerlingen-aantal, de steeds toenemende belangstelling van alle kanten en vooral de be langstelling van de jeugd zelf zijn een aansporing het eens begonnen werk met veel liefde door te zetten en we mogen verwachten na de moeilijkheden van het begin over wonnen te hebben, dat thans de Le vensschool in Venray zijn bestem ming gevonden heeft. In een artikel, dat vorige week in uw blad werd opgenomen is aan dacht besteed aan de recreatie-mo gelijkheden rond Venray. Daarin stelt de schrijver dat naast de bos sen en het woeste land ook het boe renland bij deze ontspanningsmoge lijkheden zullen gaan behoren en dat daarvoor bijv. in het Lollebeekplan ruimte is gereserveerd al is het al leen maar in de vorm van de zgn. groen-beplanting langs wegen en waterlossingen. Deze plannen voor openbaar groen hebben in Yssel- steyn zelfs reacties opgewekt, om dat volgens de betrokken landbou wers hier veel te veel boerengrond mee verloren ging Dat men in boerenkringen niet veel begrip op kan brengen voor dit alles, is verklaarbaar. Terwijl door kortere werkweek vacanties e.d. an dere bevolkingsgroepen meer moge lijkheden krijgen voor ontspanning, ploegt de boer nog dag en nacht Dit mag dan wat overdreven klin ken, maar zeker is, dat hij zeer wei nig vrije tijd tot zijn beschikking heeft Juist als anderen zich opma ken om eens uit te blazen. Daar naast wijst hij op de grote stukken woeste grond en bossen, die genoeg zaam voorhanden, nauwelijks voor deze recreatie gebruikt worden.... Het is jammer dat dit artikel niet verder op deze kwestie ingaat, dan het constateren van bovengenoem de feiten. Want het recreatiepro bleem is wel een van de grootste dat ons dicht bevolkte land gaat kennen. Een probleem, waar m.i. te weinig aandacht aan wordt geschonken. Niet alleen in landelijk verband, maar ook plaatselijk, ondanks het feit dat de gemeente Venray een recreatie-oord op haar programma heeft staan. We leven in een dicht bevolkt Ne derland. Het dichtst bevolkt in de zgn. Randstad Holland, waar in 1970 volgens de prognoses 5 mil joen mensen (37 pet. van de hele Nederlandse bevolking) zullen wo nen, op ternauwernood 5 pet. van het totale Nederlandse grondgebied. Hoewel hier de groei het sterkste merkbaar is, zal toch ook de rest vna Nederland groeien in last en tal. De prognose voor Venray rekent dat we in die tijd zo om en de nabij 30.000 inwoners hebben en dus uit groeien tot een stad, zoals zovele ge meenten in ons land. En deze steeds groeiende bevol king heeft meer vrije tijd dan haar voorouders ooit gekend hebben. Leeft echter ook onder meer span ningen dan ooit tevoren. Spanningen, die via een goede vrijetijdsbesteding en goede recreatie-mogelijkheden ontspannen moeten worden. De des kundigen zijn het er over eens dat een wenselijk onderdeel van deze ontspanning en recreatie in de vrije natuur geschiedt. Voldoende recre atie in de vrije natuur is niet alleen een erkend element van een volle dige ontplooiing van het mens-zijn, maar ook voorwaarde van het be houd der arbeidsproduktiviteit in die moderne samenleving. Men mag dat en dat gebeurt jammer genoeg nog te veel alle maal met de nodige korreltjes zout nemen, maar feit is dat inkomsten stijging, toename van arbeids- en levenstempo, de verstedelijking en de motorisering de behoefte aan re creatieruimte alleen maar groter maakt. Recreatieruimten, die zeker in de Randstad Holland veel en veel te klein is. Alleen al voor actieve recreatie rekent men als norm aan sportvel den 6 m2, aan tuinen etc. 4 m2 per inwoner, om van passief recreatie terrein als parken en plantsoenen nog niet te praten. We verkeren in Venray in geluk kigere omstandigheden dan in de Randstad Holland want daar liggen deze cijfers wel ver, ver beneden de maat. Ook wat bossen en woeste grond betreft is Venray gelukkig. De oppervlakte woeste grond en bos in m2 per inwoner bedraagt in Neder land 394 (voor België 1034, voor Niemand weet wat de doorsnee Nederlander met zijn vrije zaterdag doet. Voor de statistici en sociolo gen is dat een onhoudbare toestand en ze zijn dan ook hard aan het on derzoeken, aan het researchen, aan het enquêteren om er nou haarfijn achter te komen ,wat doet pa met zijn vrije tijd? Helpt hij moeder de vrouw 's morgens met stofzuigen of doet hij de boodschappen? Slaapt hij lekker uit en gaat hij 's middags met vrouw en kinderen inkopen doen? Gaat hij hobbiën of weet hij een voudigweg met zijn vrije tijd geen raad? Gaat hij tuinieren, houtjes hakken voor de winter of doet hij zo maar wat aan, net waar hij zin in h'eeft? Journalisten zijn vaak mensen met fijne neuzen ,die meer waarnemen dan de doorgewinterde wetenschaps man. De journalist heeft geen we tenschappelijke ballast ,die het trek ken van snelle conclusies bemoei lijkt. Wat voor de journalisten geldt, geldt in misschien nog sterkere ma te voor de mensen van de radio en de televisie. Zij hebben een soort zesde zintuig voor wat „men" graag hoort en ziet. Zij weten er hun pro gramma's op af te stemmen. Bij de KRO nu is men tot de con clusie gekomen, dat de vrije zater dag en met name de ochtenduren het domein met de beste radio kansen biedt. Vrijdags wordt het meestal een latertje, vanwege de televisie en 's zaterdags is men te genwoordig niet meer zo vroeg bij de hand als op een werkendaagse dag. 's Zaterdagsochtends zo me nen de KRO-mensen doet men maar wat. Die „men" zijn dan de meerderheid van de vrije zaterdag- gers. Want u zult ogenblikkelijk kunnen opmerken: voor mij geldt dat niet, want ik doe altijd dit of dat. Mischien behoort u tot de vele tienduizenden, die er geen vrije za terdag op na houden. De doorsnee-vrije zaterdager ech ter doet op de zaterdagochtend dan eens dit en dan eens dat. Hij ver snippert zijn tijd in kleine stukjes. Hij stofzuigt wel eens en hij doet wel eens boodschappen. In elk geval drinkt hij een best bakje kofie, om dat die vrije morgen nog altijd zo veel bijzonders is, dat een gezellige kop koffie met-iets-erbij onontbeer lijk is. En op die versnipperde zaterdag morgen nu heeft de programma- dienst van de KRO aen revolutio nair programa opgebouwd en op de inmiddels zeer oreed geworden schouders van de heer Nelissen ge legd. Wij kennen de heer Nelissen als de geestelijke vader van een paar uitschieters van het KRO-program. Wie kent niet zijn „kopstukken7" De genieters van zijn program „vreemd" zijn legio. Leo Nelissen zal ook de geestelijke vader zijn van het fonkelnieuwe za- terdagochtendprogrammy, dat steu nend op vele medewerkers, muziek, gesproken woord, actualiteit, maar vooral op Nelissens spitse geest, 'n rijke, flitsende serie van ailerlei bij zondere dingen wil brengen. Een program dat duurt van 's morgens 9 uur tot 's middags half 1, maar dat rustig onderbrekingen verdraagt en waarin men op elk tijdstip kan gaan luisteren. Een program, zegt het hoofd van de programmadienst van de KRO- radio, Mr. Wagenaar, dat precies in gesteld is op de besteding van de zaterdagochtend. Veel bijzonderhe den zijn over dit frisse idee nog niet bekend. Want het idee is nog zeer jong en "er kunen nog vele wijzigin gen in komen. Maar de nieuwe wind. die door de KRO waait plus de er varing van Leo Nelissen, doen ons wensen, dat ook wij spoedig tot de genen behoren, die zomaar een za terdagochtend kunnen verwissewas- sen en kunnen luisteren wat de KRO radio die ochtend biedt. Het program komt te heten -,Djin, een programma, dat je niet los laat". Op die titel is zwaar gedokterd, zoals dat met titels meestal het ge val is. Het woord Dj in doet ons denken aan de Dzjinnies en dzjin- nia's, de soms goedaardige, soms boosaardige, maar meestal zeer men selijke geesten uit de wonderlijke wereld van Duizend-en-een-Nacht. Wat ons btereft, mag net nieuwe program iets van die figuren uit de Arabische sprookjeswereld hebben. De Ned. Consumentenbond is een instelling die vooral door het sigarettenonderzoek belangstelling heeft gekregen. Diezelfde bond is een onafhankelijke particuliere organisatie, die destijds met medewerking van de overheid is opgericht. De officiële statuten vermelden als doelstellingen: inlichtingen te verschaffen over kwaliteiten en prijzen, het kostenbesef te bevorderen en op te ko men voor consumentenbelangen in het algemeen. De Consumen tenbond is op geen enkele manier zakelijk verbonden met land bouw, industrie of handel. Nederland is sterk in het oprich ten van allerlei bonden, verenigin gen en stichtingen. Maar niemand kan ontkennen, dat de Nederlandse Consumentenbond aan een belang rijke behoefte voldoet. De keur meesters van de Bond zijn volko men onafhankelijk. Van hun aan wijzingen kan iedereen profiteren en ze sparen gewoonlijk geld uit. Wist u bijvoorbeeld, dat tussen de West-Duitsland 1800). We liggen daar in Venray zoals gezegd gelukkig ver boven. Maar dat im pliceert ook dat Venray dus in dat algemeen recreatie-bestel inderdaad een grote rol zal gaan spelen. Als men nu stelt dat de bossen heden ten dage sporadisch worden verzocht, dat van het verdere open bare groen te weinig gebruik wordt gemaakt door plaats- en landgeno ten, dan bekijkt men het wel zeer nauw. In ons groeiend Nederland komt gebrek aan recreatie-ruimte. En ook Venray met zijn bossen en met zijn woeste grond zal daarbij betrokken worden. Het feit dat Staatsbosbe heer bv. met de nieuwe aanplant en opzet van bossen hiermede reeds nu ernstig rekening houdt en dat dus bijv. ook gedaan heeft bij de op stelling van het plan voor groen in Ysselsteyn toont duidelijk aan dat de toekomst zich al aangekondigd heeft. En met die toekomst ernstig rekening te houden is ook een taak van ieder van ons. W. K. verschillende soorten toiletzeep wei nig kwaliteitsverschil bestaat? De ene zeep wast niet beter dan de an dere. Ook is de uitwerking op de huid bij alle soorten vrijwel het zelfde. De gehalten aan natrium- carbonaat en vrije alkali vertonen nu eenmaal weinig verschil. Nuch ter concludeert de Consumenten bond, dat men met de goedkoopste zeep dan ook het beste uit is. Wist U, dat de zo gepropageerde hormooncrêmes geen ander effect uitoefenen dan gewone crèmes? Als er van voorkeur sprake is, dan be rust die meestal op psychologische gronden. De resultaten, samen met de hoge prijzen van de hormoon crêmes maken het gebruik ervan in het algemeen niet aan te bevelen. Wist U ook, dat zonnebrillen ei genlijk helemaal niet nodig zijn? Onze ogen zijn in aanleg op het licht van het vrije veld ingesteld. Overigens is de aanschaf van een zonnebril geen weggegooid geld, wnat aan de andere kant kan het felle licht zo al niet schadelijk dan toch wel hinderlijk zijn. Maar wan neer U een zonnebril koopt, dan be hoeft dat, volgens de gids, echt geen dure te zijn. Het blijft precies het zelfde of men een dure geslepen op- ticiensbril of een gewoon bazarbril- letje koopt. Het sprookje, dat de goedkope brillen een schadelijke uit werking op de ogen hebben is be slist niet waar, aldus de Kopers- gids, een uitgave van de Consumen tenbond. VEELZIJDIG De onderzoekingen van de Neder landse Consumentenbond hebben zich in de loop van de tijd over een groot aantal artikelen uitgespreid. Zo heeft men ook de verschillende soorten tandpasta in de mond geno men. Daarbij bleek al direct, dat tandpasta als zodanig geen onont beerlijk middel is voor de verzor ging van het gebit. Er zijn namelijk nog geen speciale preparaten gevon den, die in tandpasta's kunnen wor den verwerkt om een heilzame uit werking op de conditie van het gebit te hebben. Wel is het een groot voordeel van tandpasta, dat zij het geregeld poetsen door de heerlijke smaak bevordert. Bovendien hebben de pasta's een licht slijpende wer king, wat het poetsen heel wat ge makkelijker maakt. Over de tandenborstels schrijft de Consumentenbond, dat de meeste merken, die in ons land verkrijg baar zijn, niet aan de eisen voldoen. Alleen enkele dure merken kun nen de toets van de critiek door staan. Het goede model moet een kleine vlakke borstelkop hebben, een rechte steel en nylon haren, die ge plaatst zijn in twee, hoogstens drie rijen. Nu kleine sigaartjes zo in de mo de komen is het wel eens aardig om te weten hoe het met het nicotine- en teergehalte zit. Dan blijkt, dat in de kleine sigaartjes meer teer en ni cotine zit dan in sigaretten. In de sigaartjes welgeteld gemiddeld 68,5 milligram teer per gram verbranden de tabak, tegen 54 milligram bij de sigaretten en 6.3 milligram nicotine tegen 4,5 in de sigaret. Toch zijn de sigaartjes gezonder doordat men daarbij niet snel de neiging heeft om te inhaleren. Zonnebrandmiddelen zijn in de komende maanden veel gebruikte preparaten. Maar vertrouw er niet teveel op. Inderdaad absorberen ze een deel van het licht dat zonne brand veroorzaakt, maar door dat te doen absorberen ze ook de stra len die bruin maken. Dat zonne- brandmidelen sneller bruinen, is dus onzin, aldus de Kopersgids. Ook de kwaliteit van roomboter is door de Consumentenbond onder zocht. Gebleken is, dat boter met blauwe opdruk (het rijksbotermerk moet blauw zijn) voldoet aan de hoogste eisen van smaak en geur. Dit is de exportkwaliteit. Voorwaarde is, dat de naam van de handelaar op de verpakking staat. Boter met groene opdruk is wat minder, maar nog altijd goed. Naamsvermelding is niet verplicht; wanneer deze er toch op staat is de boter als regel een tikkeltje beter. Verschillende nieuwe onderzoe kingen staan op het programma. Naast de sigaretten en sigaren worden nu televisietoestellen onder de loupe genomen. De aardappelmisère is, naar we hopen, spoedig achter de rug. Wan neer de nieuwe aardappelen uit het buitenland ruimer worden aange voerd en de produktie in Nederland vruchten gaat afwerpen, is de glo rietijd der prijsopdrijvers voorbij. Intussen hebben zij fantastische winsten gemaakt, die hopen we op hun belastingbiljetten weer mogen worden teruggevorderd. Het verloop der gebeurtenissen leert ons echter, dat de prijsstop van minister de Pous een fictie ge weest is. De prijzen werden bevro ren op het peil van 16 mei. Maar er was niet één prijs ,er waren tiental len prijzen. Die prijzen verschilden voor dezelfde soorten aardappelen van stad tot stad. Met het beperkte apparaat ambte naren had de minister geen moge lijkheid tot controle. Daardoor ble ven de aardappelprijzen stijgen, on danks het verbod. Iets soortgelijks gebeurt er met de melk. Deze is geruime tijd geleden door de handel met twee cent ver hoogd. De minister dreigde, dat hij in zou grijpen, als deze verhoging niet ongedaan werd gemaakt. Dat gebeurde niet. Nu kan men aanvoeren, dat deze regering terecht terugschrikt van het beperken van de vrijheid. Dat heeft voordelen. Maar zij doet dit niet ten aanzien van de lonen; die moeten binnen de perken gehouden worden, mogen niet stijgen. Deze tweeslachtigheid is niet ge- eigend om de christelijk sociale po litiek in een goed daglicht te stel len. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zon dagnacht 2 uur. Dr. VAN DEN HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 1393 Uitsluitend voor spoedgevallen 1 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. Janssen, Kard. van Rossum- straat, tel. 1504. GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de Kom. Tevens controle pokken-inentingen. Dr. L. COENEN Henseniusstraat Telefoon 1878 KONTAKTAVOND Onder auspiciën van de Plaatse lijke Commissie voor de ruilverka veling „Lollebeek" wordt op maan dag 4 juni 1962 om 19.30 uur in de zaal van hotel „De Zwaan" te Ven ray een kontaktavond gehouden voor verplaatsing van hun bedrijf naar de IJselmeerpolders. Ook voor hen, die voor dit soort verplaatsing belangstelling hebben, kunnen deze vergadering bijwonen.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 1