(0, ATELIER-MEISJES Lel op de RING-vliegtuigen alle gras- en klaverzaden E.V.E.0. ervaren chauffeurs ftcand5 Buc Tientallen leuke prijzen komen er naar beneden Bij goed weer zaterdag 19 mei tussen 1 en 4 uur n.m Rim MOND- EN KLAUWZEER in Ueniaq PAROCHIE YSSELSTEYN 4e zondag na Pasen. 6.30 leesm. v. intentie v. d. fam. v. Lipzig; 8.10 leesmis v. Antoon Swinkels; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis v. d. overl. fam. Droesen-v. Ass. 2 u. lof en na het lof congr. v. d. meisjes. Maandag: 7.30 maandd. v. Adria- nus v. d. Hulst; z.a. leesm. v. Petro- nella Verheyen-Peeters. Dinsdag: 7.30 maandd. v. Maria Verhoeven; z.a. leesm. v. d. overl. fam. In 't Hulst-Denen. Woensdag: 7.30 leesm. v. Antonet- ta Smeets-Vergeldt en Harry Ver geldt; 9.30 huw. mis v. h. bruids paar Poels-v. Asten. Donderdag: 7.30 leesm. uit dankb. v. d. fam. Hellegers-Cremers; 9.30 huw. mis v. h. bruidspaar Smits- Maessen. Vrijdag: 7.30 leesm. uit dankb. v. d. fam. Claessens-Vollenberg; z.a. leesm. v. d. genezing van een zieke. Zaterdag: wereldkindsheiddag. 7.30 leesm. v. d. overl. fam. Poels- v. Asten. Na de H. Mis zegening van de kinderen; 9.30 pl. huw. mis v. h. bruidspaar Sonnemans-Willems. Van 78 u. gelegenheid om te biechten. RECTORAAT SMAKT Zondag: 4e zondag na Pasen. 6.15 tot zekere intentie; 7.30 uit dank baarheid; 10 u. Hoogmis voor Joh. v. d. Winkel. Kapel: 7.30 H. Mis v. d. schooljeugd; 9 u. bedevaart KAB Oss; 3 u. Lof. Maandag: 6.30 voor 'n zieke; 7.30 voor de gelovige zielen. Dinsdag: 6.30 lsm. voor H. Hof- mans-Thissen; 7.30 fam. Berden. Woensdag; 6.30 tere ere van de H. Jozef; 7.30 voor Martinus Bonants en echtgenote; 9.30 Pl. Huwelijksmis voor het bruidspaar Linssen-Bos. Donderdag: 6.30 ter ere van H. Sa crament; 7.30 fam. Philipsen-Gel- lings. Vrijdag: 6.30 voor Louisa Waps- Verweer; 7.30 E. Smits Baronesse v. Hugenpoth. Zaterdag: 6.30 t.e.v. O.L. Vrouw 7.30 voor Joh. Hub. v. d. Winkel. Van 55.30 gelegenheid om te biechten, tevens voor en na het lof van half 8. RECTORAAT VREDEPEEL 4e zondag na Pasen. 7 u. vroegmis v. d. overl. v. fam. Pubben-Janssen 10 u. hoogmis v. d. zielerust v. d. overledenen; 23.0 Lof. Door de week H. Mis om 7.30. Dinsdag: t.i.v. fam. Arts-Herpers. Maandag- t.i.v. fam. Arts-Berents. Woensdag: t.b.i. Donderdag: t.i.v. leden Paarden- verzekering. Vrijdag: v. d. overl. v. fam. Bloe- men-v. Kessel. Vrijdag: v. d. overl. fam. Bloemen- v. Kessel. Zaterdag: t.ev. O.L. Vrouw t.i.v. fam. Comelissen-Jacobs; 8 u. Lof t.e.v. O.L. Vrouw v. d. Vrede. Biecht gelegenheid: dagelijks voor H. Mis. zaterdag voor en na het Lof. Steeds in voorraad voor blijvend grasland en kunst weide suikerbieten- en voederbietenzaad, serradella, enz. alle tuinzaden Verheijen's Zaadhandel Leunen Tel. 1550 Landbouwers en Kleinfruittelers, wilt U een motor-rugvernevelaar kopen Leimseweg 25"bii fa. A.W. HERMANS ZN De K.W.H. wordt geheel ingewerkt. Bij contant flinke korting. Prijzen 535.- 635.-. Wij ruilen oude spuit in. Ook nieuwe rugspuiten en kleinere spuiten te koop. Eerste Venrayse Expeditie-Onderneming WED. P. BOM Expeditie Verhuizingen Transporten vraagt VESTIGING TE VIERLINGSBEEK (VORTUM) - Pharmaceutische artikelen voor medische doeleinden - vraagt beschaafde In onze moderne werkruimten wordt in groeps verband gewerkt aan het maken van deze pharmaceutische artikelen. Het zijn rustige, stofvrije werkzaamheden. Lawaai makende of ruisende machines hebben wij niet nodig. Uiteraard is alles en iedereen nieuw, zodat we met elkaar een prettige groep gaan opbouwen. In aanmerking komen ongehuwde meisjes van 17-25 jaar met onbesproken levenswandel. Zij kunnen schriftelijke sollicitaties richten aan Textielatelier HEYEN, Hoofdstraat 27, Heyen, of ons bezoeken op één van onderstaande zittingsavonden. Maandag, 21 mei: VORTUM-MULLEM, Café Thissen Dinsdag, 22 mei: GROENINGEN, Hotel ,,de Zandpoort" Woensdag, 23 mei: SAMBEEK, Café Koks, Groteweg 82 Donderdag, 24 mei: VIERLINGSBEEK, Café „de Wildeman Vrijdag, 25 mei: MAASHEES, Café van Dommelen 'S AVONDS VAN 7.30-8.30 UUR. stei j,; I' tafj bal pla ball COC ga$e ma kar ZOD tra boe ALLES n: Gazonra speciale g ten- enb dingsmi st Gazongr tientaliep vanaf cl andere w gratis g Verder: ken, schs; grasvanjjv tuinspui r grote so onder tuinhanèl rubber, e door. Riix pergestebi diverse Kas- en r ook ma li Pootlijnef schopjes scharen Duizenden varkens zyn in Venray opgeruimd en op menige boerderij- of staldeur hangt 't zo gevreesde wit kartonnen bord je met de mededeling: MOND- EN KLAUWZEER.Deze be smettelijke ziekte woedt nu al maanden en al had men gedacht dat bij 't beter worden van het weer de zaak vanzelf over zou gaan omdat de virus, de ziekteverspreider niet tegen hoge tem peratuur zou kunnen voorlopig blijkt daar nog niets van.... De dieren krijgen blaren aan hun poten, kunnen niet meer lopen en tonen ook niet de van hen gewende eetlust. De haastig bij gehaalde vee arts, wijs geworden door de vele voorafgaande gevallen, constateert deze gevreesde ziekte, geeft ze door aan de Gezondheidsdienst voor die ren, die ook nog eens komt contro leren en dan rijdt op een gegeven moment de vrachtwagen voor, die de hele varkensstapel van de boerderij haalt, ze naar speciale abbattoirs brengt, waar ze worden ingeblikt. En thuis staat de boer voor lege hokken en wacht met spannning op de afrekening van de schade. Schat ters komen, schatters gaanEen telkens weer herhaald feit in al on ze kerkdorpen, op veel van onze boerderijen. GEVREESD. Mond- en klauwzeer is, zoals be kend, een gevreesde ziekte. Het bui tenland waarheen veel Nederlands vlees gaat, is er niet op gebrand om deze besmettelijke en gevaarlijke ziekte over de grenzen te krijgen en het is daarom dat men in ons land rigoreus besloten heeft deze ziekte uit te roeien en tot het uiterste te gaan i.e. het opruimen van alle die ren ,die besmet zijn of besmet kun nen zijn. Zo is het dan ook voorge komen, dat de abattoirs, die speciaal voor het slachten van deze dieren waren aangewezen het werk niet meer aan konden en dat men ze heeft moeten vergassen om ze dan in een groot massa-graf onder St. Anthonïs te begraven. Duizenden varkens zijn verloren gegaan en dit alleen al in onze ge meente. De varkenshouders staan voor lege hokken, terwijl anderen door vervoersverboden e.d. met overvolle hokken zitten, maar hun dieren, die iedere dag meer meel en varkensvoer vragen niet weg kun nen krijgen. NOODTOESTAND Wie meent dat met de tamelijk vlotte vergoeding, die aan de getrof fen veehouders wordt uitbetaald, de zaak aan de kant is, vergist zich. Hoewel men links en rechts wel 'ns hoort kankeren over de vergoeding, is men over het algemeen tevreden met wat wordt uitbetaald. De 30 schatters in Limburg schijnen iets ander normen te hebben dan in het Brabantse ,want daar zijn de klach ten over de uitbetalingen veel gro ter Maar al krijgt de getroffen boer na enig wachten hier dus een behoorlijke vergoeding, en daarmede een behoorlek bedrag aan geld in ztfn handen, hjj moet zich niet de illusie maken, daar mede klaar te zijn. Want in veel gevallen wordt veel meer uitbe taald voor de getroffen dieren, dan de balans-waarde aangeeft en over de ontvangen meer-waarde zal dus het komende jaar of later belasting betaald worden. Het feit dat men in landbouwerskringen zelfs hoort zeggen, dat via de fis cus een derde van het thans uit betaalde bedrag weer terug gaat naar Vadertje Staat, spreekt toch wel boekdelen. En wee de vee houder, die hier onvoldoende re kening mee houdt. NONCHALANTER. Laten we eerlijk zijn het wordt toch voor een boer met overvolle varkenshokken, niet gemakkelijk om steeds opnieuw de nodige voorzor gen te nemen, dat zijn bedrijf niet besmet wordt of weer besmet zal worden. Loslopende katten en hon den, ratten en ander ongedierte trekken zich van verbodsbepalingen weinig aan. Kinderen en ook grote ren kan men niet voortdurend van de stallen houden en men kan zelfs de varkens niet binnen houden i.v.m. plaatsgebrek. Postbodes, bak kers en andere handelaren komen van deur tot deur, ook op besmette bedrijven en wie zegt dat daar de zakken met natronloog altijd bij het betreden en uitgaan van de besmet te stallen klaar liggen en gebruikt worden. Het wordt dikwijls niet alleen uitermate moeilijk alle voorschrif ten in acht te nemen ,maar na bijna 5 maanden van besmettingsgevaar wordt men ook wat overmoediger, denkt men niet direct meer aan die steeds maar loerende vijand En opeens is het zo ver.Wie heeft de schuld? Niemand die het kan zeggen, maar wil men deze ziek te inderdaad uitroeien dan blijven de maatregelen, die in januari zijn voorgeschreven, ook vandaag nog even hard geldend en even noodza kelijk Dan zal men acht moeten geven op vervoersverboden en niet stiekum achterom, door de weiden naar de beer moeten gaan. Dan zal men het mest van de besmette dieren be hoorlijk weg moeten doen en niet her en der laten slingeren. Dan zal men de zakken met natronloog op de besmette bedrijven inderdaad als vloermat moeten blijven gebruiken en telkens opnieuw met dit ontsmet tingsspul moeten drenken! Dan zal men vreemden van zijn bedrijf moe ten weren zeker uit de stallen en bij de kooien. En dit geldt ook voor honden, katten, ratten, muizen e.d. Men zal wat minder moeten pra ten over wat men wel uitbetaald heeft gekregen, hoe het bij de schat ting wel toe ging, maar meer moe ten doen, dan thans op vele bedrij ven wel gedaan wordt Zonder de vele en grote moeilijk heden te bagateliseren ,die de var kenshouders hebben, zal men op al deze dingen telkens opnieuw moe ten blijven letten. Waar maar mo gelijk is, wordt ontheffing verleend van verbodsbepalingen, waar zulks niet kan ,zal men ongemak en moei lijkheden moeten blijven nemen. Er wordt wel eens in boerenkrin gen lachend opgemerkt ,dat als de uitbetalingen maar eens een heel stuk lager waren het met de mond en klauwzeer ook een heel stuk min der zou worden. We geloven dit niet, omdat we moeiliik kunnen voorstellen hoe men dat ook voor zijn eigen ge weten verantwoorden kan. Maar dat na vijf maanden wel eens te licht gekeken wordt tegen alle mo gelijke bepalingen - voorzorgen om het besmettingsgevaar te keren, is wel begrijpelijk. En juist hierin schuilt o.i. het grote gevaar HET BIER WAAR LIMBURG TROTS OP IS Aanmelden Min. Ch. Ruysstraat 14, tel. 1418 Panheel, maar gresbuizenfabriek. aanpakken Limburger, .voor de ware Limburg. 'n Echte, volbloed Limburger. Frans Geraedts. Hij woont in het landelijke hij maakt een dagelijkse tocht naar Swalmen. waar hij voorwerker is in een De gladde, bruinblinkende buize& zijn loodzwaar en het is de hele dag geblazen. En daarom smaakt een glas bier 's avonds zo goed I Frans is een dus een bierkenner, die weet wat goed bier is: Brand's Bier, het bier Limburgers, het lekkerste, het mooiste, het meest sprankelende bier van* BRAND'S BIER

Peel en Maas | 1962 | | pagina 6