R Li 1 Alben Heijn heefl de lekkerste KAAS! JONGE EDAMMER Sf Albert Heijn EXTRA AANBIEDING EIEREN ome A GEMALEN KAAS3® VOLLE MELKPOEDER68 ZILVERVLOOT MARGARINE 3 ho- 96 69 EEH WEEK IN Karei de Kale M.H.C.VENRAY V.C. R00Y Zetelverdeling RAUWE BOEREhAM 100 GRAM 69 ZURE ZULT 150 GRAM 29 GEKOOKTEWURST 100 GRAM 29 BACOl^ZONDER ZWOERD ioo gram 69 1/4 75 jaar... en aktiever dan ooit! Ristorante Pancrazio is een eet gelegenheid in Rome, waar de Ro meinen zelf graag eten. Dat wil dus zeggen, dat de keuken er goed is, want de Romein bezit onder zijn ve le deugden ook de goede eigenschap hoge waardering op te kunnen bren gen voor een goede maaltijd. Maar bezit elke vierkante meter grond in Rome historische betekenis, het eet huis Pancrazio heeft deze in bijzon dere mate want het is gevestigd in de gewelven van wat eens het thea ter van Pompejus was en waar 44 jaar voor Christus Caesar de dood vond door de dolksteek, die Brutus hem toebracht. De twintig eeuwen, die sinds die moordpartij verstreken zijn, hebben het verschrikkelijke verraad van Brutus aan zijn vriend Julius Cae sar doen verbleken tot een schimmig feit uit het geschiedenisboekje. De ministrone ,de abbacchio en hoe al de Italiaanse soepen en gerechten mogen heten, worden dan ook niet in het minst door die herinnering be dorven. Integendeel, zouden wij haast zeggen. De wetenschap te zijn op de plaats ,waar dat grote ver raad gepleegd en welk feit al in on ze vroege jeugd in ons geheugen ge stampt werd, maakte de omgeving wat vertrouwder. Wij waren er geen vreemdeling, want wij ontmoetten er iets dat wij reeds kenden. De ober dacht er anders over en ook de mu zikanten. De eerste bediende ons met de vriendelijke beroepsonverschillig heid. De laatsten zagen in de vrouw in ons gezelschap een extra-bijdrage voor hun verdiensten. Met gitaar, mandoline harmonica en een smel tende tenor stelden zij zich op bij ons tafeltje. Onze Italiaanse vriend vertaalde de romantische woorden, die zoet gevooisd vertelden van het huisje van de oude moeder, dat af gebroken moest worden. Heel erg romantisch ,erg liefelijk en volgens onze Italiaanse vriend echt Traste- veriaans, d.w.z. een liedje zoals de Romeinen uit de volksbuurten graag zingen. De klok was al met zijn kleine uren begonnen, toen wij weer de wenteltrap beklommen en wij een nachtelijke wandeling door het len te-zachte Rome begonnen, door nau we steegjes en straatjes ,over wijdse pleinen en onder imposante kolon- nades in de richting van ons hotel. Elke straatnaam vertelde zijn eigen geschiedenis: de Straat der Zwarte Schoenen, de weg van de H. Stepha- nus tot Aap. Wij passeerden de pa leizen, waar vroeger de beroemde Romeinse families als de Orsini's, de Borgia's e.d. woonden. Elke hoek, el ke stelling, elke trap brengt ons te rug in de oude, oude geschiedenis van Rome. De Eeuwige Stad is een museum, maar dan geen van nette vitrines waar rij na rij de getuigen uit het verleden te kijk liggen, maar een vol bruisend leven steeds nieuwe ge schiedenis makend. Een week lang hebben wij door dit Rome gezworven, langs zijn beroem de basilieken en kerken, waar hei dendom en Christendom elkaar in wonderlijke harmonie ontmoeten. Wij hebben zijn monumenten ge zien, groots en uitbundig, soms ook verstild in hun eeuwenlang staan. Een ordentelijke Nederlander schrikt aanvankelijk van Rome, van zijn razenddrukke verkeer, van zijn grauwe geelbruine huizen, kerken en paleizen. Hij vindt er niet de orde lijkheid terug, welke zijn eigen land kenmerkt. Maar wanneer hij van Rome wil genieten ,dan laat hij ai dat vreemde gelaten over zich heen gaan en stelt hij zich open voor dat totaal andere tintelende leven. Hij drinkt er zijn koffie als es presso of capucino of een glas rode wijn in een van die vele kleine trat toria's, aan de toonbank of netjes gezeten aan een klein tafeltje in een achterzaaltje. Hij eet zijn ravioli oi spaghetti onder een parasol op een intiem pleintje. En hij zal dan tot de ontdekking komen, dat de Romein een vriende lijk mens is ,die gemakkelijk praat en de weinige Italiaanse woorden, uitgesproken met stugge noordelijke tong snel begrijpt. Wonderlijk is het hoe veel men trouwens kan zeggen een woord te gebruiken In Rome spreken ook de ogen, de handen en benen. Hoe ogen en handgebaar kunnen spreken, ondervonden wij op de laatste dag van ons verblijf in Ro me. Paus Joannes verrichtte die zon dagochtend de heiligverklaring van de Peruaanse Dominicanerbroeder Martin de Porres. Met al de pompa en splendeur, welke het scheepje van Petrus door de eeuwen heen heeft verzameld en bewaard, trok de Paus de St. Pieter binnen. Hij kwam met de lift van Zijn aparte- menten. In de gang, welke uitkomt in het voorportaal van de basiliek, stond de draagstoel al klaar. Gar disten .gendarmes, kamerheren, bis schoppen, kardinalen gingen aan de draagstoel vooraf. Een schittering van kleuren: geel, rood, paars, pur per, zwart en wit, een lust voor het oog van de kleurenfotograaf. Op zij van de draagstoel de dragers van de waaiers van struisvogelveren. De stoet was lang, plechtig en vol traditie. Maar op die draagstoel, ge huld in goud-witte koorkap, op het hoofd een goud-witte mijter, zat een heel oude man. Een dood-vermoeid gezicht dat in al die pracht en praal niet thuishoorde. Paus Joannes hield Zijn ogen gesloten. Zijn lippen verrieden dat Hij bad. Zijn handen tegen elkaar in gebedshouding. Een enkele maal zegende Hij de toe schouwers met een klein kruisje. Niet het wijdse gebaar van Pius XII, maar stil en bescheiden. Juist voordat de draagstoel een grote bocht maakte om de St. Pieter binnen te gaan .begonnen de Itali anen te roepen, hun bekende begroe- tingskreet, die wij allen wel eens via de radio-reportages hebben gehoord: viva il papa. Maar toen waren wij getuige van het meest indrukwek kende en duidelijkste gebaar, welke wij in Italië zagen. Hij legde een vinger voor Zijn mond en vouwde toen nadrukkelijk Zijn handen in gebed. En het wérd stil voor het ge bed, dat Paus Joannes wenste! Voor boer en tuinder EEN GEHEEL NIEUWE PLASTIC REGENSLANG Nu het zomerseizoen weer in aan tocht is gaat ook het probleem van de vochtvoorziening van de planten weer een rol spelen. Dit is vooral het geval als de regen ons in de steek laat. Op alle mogelijke manie ren tracht men de planten van vol doende water te voorzien, maar van een doelmatige watertoediening is vaak geen sprake. Gelukkig behoort dit thans tot het verleden door de praktische vinding, van de nieuwe Supplex plasticslang, waarmee het mogelijk is een fijn- verdeelde .groeizame en gelijkmati ge regen in ale tuinen, tuinderijen en kassen te brengen. Deze nieuwe plastic regenslang heeft drie kanalen, die voor een ge lijkmatige verdeling van het water zorgdragen. Bovendien hebben deze drie kanalen het voordeel dat de slang niet kan knikken. Over de gehele lengte van de slang bevin den zich onzichtbare perforaties waaruit fijnverdeelde waterdrup pels over de gewassen worden ge sproeid. Door deze fijne verdeling van het water kunnen er geen be schadigingen optreden aan de ge wassen, terwijl een goede structuur van de grond behouden blijft. De slang is aan het ene uiteinde afgesloten door een schroefdop en kan aan de andere kant gekoppeld worden op het verbindingsstuk naar de kraan. Door de platte vorm kan de slang niet kronkelen terwijl hij toch zeer soepel is. Verdere voor delen zijn dat de slang absoluut sun proof is, terwijl een korte slang van 7Va meter een relatief groot opper vlak (ca. 50 m2) bestrijkt. Een nieuwe vinding die voor net komende sproeiseizoen perspectieven opent. SPEELBAL VAN DE SPOT Eén troost is er voor kaalworden- de mannen: in het oog van de vrou wen schaadt het euvel hun aantrek kelijkheid lang niet in die mate als zij zelf wel vrezen. Veel dames heb ben spontaan verklaard, dat zij wer kelijk niet begrijpen waar al die mannen zich zo druk over maken: zó erg is dat haarverlies toch niet. Intussen hebben die vrouwen na tuurlijk gemakkelijk praten, want zij zelf lopen niet veel kans ooit nog eens kaal te worden: het gaat hier om een typische mannenkwaal. HAARGROEI HEEFT GROTE EMOTIONELE BETEKENING Het feit dat de beiden seksen er in dit opzicht verschillend voor staan, is wel gebezigd voor een we tenschappelijk gefundeerde behan deling van het kaalworden. Indien het verschijnsel te maken heeft met de aanwezigheid van hor monen die bepalend zijn voor het geslachtsverschil, zo redeneerde men dan is het misschien te verhelpen door de tegengesteldwerkende stof fen, in dit geval vrouwelijke hor monen, toe te dienen. Het schijnt dat de praktijk deze veronderstelling tot op zekere hoog te bevestigt. De invloed van de be handeling met vrouwelijk hormoon is echter niet overweldigend te noe men, bovendien zou er met deze therapie constant worden doorge gaan en dat is ongewenst. BLOOTSHOOFD LOPEN Bent U ook één van die mannen, die voortdurend blootshoofds lopen om vroegtijdig kaalworden te voor komen? Als u daarom zonder hoed loopt kunt u net zo goed wel een hoofddeksel opzetten. Al die praatjes over „lekker door waaien" en „goed blootstellen aan de zon" hebben helaas geen enkele betekenis als het er om gaat het kaalworden te voorkomen. Een gun stige invloed op de groeikracht van de haren is daar werkelijk niet van te verwachten. Het is heel jammer, dat haargroei zo'n emotionele betekenis heeft voor vrijwel alle mensen, want het ligt nu eenmaal in de loop der dingen, dat er zowel door het oud worden als door een aantal andere oorzaken velen van hun hoofdhaar worden beroofd. GEEN WONDERMIDDELEN Wat een onbehagen en verdriet brengt het mee, wat een spot van anderen die in dit opzicht gelukki ger zijn; wat een pijnlijke aanlei ding om het mikpunt te worden met vragen als: „moet het vierde haar naar links of naar rechts worden gekamd?" De kapper, de scheikundige of wie dan ook, die er in zou slagen een af doend middel samen te stellen om kaalworden te voorkomen en liefst ook nog om kaalhoofdigheid te her stellen, zou voor de rest van zijn leven niets anders meer behoeven te doen dan inkomsten- en vermogens belasting te betalen! Zulke geluksvogels zijn er op dit gebied nog niet geweest. Wel wor den er in deze vluchtige carrières gemaakt, want alle stervelingen, ook de kaalhoofdigen, maken zich maar al te graag illusies. LOT DER UITVINDERS Tot nu toe is voor iedere drogist chemicus of haarkundige ,die be weerde een wondermiddel voor de haargroei te hebben gevonden, al vrij spoedig het tijdstip gekomen, dat hun klanten zich teleurgesteld van hen gingen afwenden, omdat zij bemerkten dat de mooie beloften niet in vervulling gingen. Zondag j.l. hield handboogschut terij St. Anna een jubileumconcours in verband met haar 60-jarig be staan. 's Morgens was eerst de feestver- gadering in intieme kring; het be stuur van de kring „De Vriend schap" was aanwezig, beschermheer Karei Wijnen en leden van St. An na. De voorzitter van St. Anna heette allen welkom, speciaal beschermheer en bestuur van de Kring. De heer Wijnen sprak hierna een kort woord en vertelde er trots op te zijn om van zulk een vereniging, met zo'n doelen als men in 't hele land niet vindt, beschermheer te mogen zijn. Hij spoorde de leden aan om de goe de geest die er onder de leden heerst, te mogen bewaren. Voorzitter Arts, van de kring, had niet alleen lof voor de prettige sa menwerking met St. Anna, doch met alle verenigingen van de kring, daar er steeds een zeer prettige sfeer heerst op de vergaderingen en op de concoursen. Een goede noot, was het van de sekretaris der kring, de heer Voer- mans, om de heer Wijnen uit te no digen om 's avonds de prijzen uit te reiken namens St. Anna. De heer Wijnen was hiertoe gaar ne bereid. Maar al te vlug was het 1 uur en de hoogste tijd om iets te gaan eten, want om 2 uur nam het concours een begin. Het druilerige en kille weer, deed geen goed aan het aantal punten dat er geschoten werd, alsmede aan de series, die beneden de verwach tingen bleven. UITSLAG Klasse E. Ie prijs: St. Oda 1 464 pnt. 2e prijs Ons Genoegen 1 Ysselsteyn 461 pnt. 3e prijs Batavieren 1 Castenray 450 pnt. 4e prijs Diana 1 Venray 441 pnt. Kampioen: Ons Genoegen 1, Ys selsteyn 95 pnt. Rozenprijs. St. Sebastiaan 1, Heide, 5 rozen. Hoogste schutter: W. Smits, Bata vieren 91 pnt.; Hoogste koning P. Weijs St. Joris 84 pnt. Klasse A; 1. St. Oda 2 Venray 421 pnt. 2. Diana 2 Venray 419 pnt. 3. Ons Genoegen 2 Ysselst. 385 pnt. 4. Willem Tell I, Oirlo 383 pnt. Rozenprijs: Rare Schutters 2, 4 rozen; Kampioen: Ons Genoegen 2, 83 pnt.; Ere-teken: M. de Muiden, Willem Teil, 81 punten. Klasse B: 1. St. Hubertus 2 Merselo 390 pnt. 2. St. Oda 3 389 pnt. 3. Griendtsveens Uitsp. 1 329 pnt. 4. Diana 3 319 pnt. Rozenprijs: Batavieren 3, Casten ray 2 rozen; Kampioen: St. Huber tus 2, Merselo 89 pnt.; Ere-teken: L. v. Aarsen St. Oda 79 pnt. Klasse C: 1. Diana 4 302 pnt. 2. St. Jozef 1, Holthees 292 pnt. 3. St. Oda 4, Venray 283 pnt. 4. St. Hubertus 3, Merselo 249 pnt, Rozenprijs: St. Agatha, Ayen, 2 rozen; Kampioen: St. Oda 4, Venray, 63 pnt.; Ere-teken: J. Thissen, St. Hubertus, 66 pnt. Klasse D: 1. St. Hubertus 4, Merselo 205 pnt. 2. Diana 5, Venray, 183 pnt. 3. Willem Teil 2, Oirlo 156 pnt. 4. Batavieren 4, Castenray 63 pnt. Kampioen; St. Hubertus 4, Merse lo 51 pnt.; Ere-teken: W. Swinkels Diana 62 pnt. PERSOONLIJKE PRIJZEN 1. W. Smits, Batavieren 48 pnt. 2. A. Drabbels, Batavieren 3 x 10 3. P. Weijs, St. Joris (na lot.) 3x9 4. J. Loonen, St. Oda 4x8 5. A. Cox, Willem Teil 4x7 6. H. Verstegen, St. Hubertus x 6 7. F. Zijp, Rare Schutters 3x5 8. H. v. d. Zanden St. Hub. 3x4 9. J. Kuypers, St. Agatha (na loting) 2x3 10. M. Poels, Rare Schutters (na loting) 2x2 11. G. Marcellis, St Joris 3x1 Drietallen: 1. Batavieren 128 pnt 1. bl. 23 2. Willem Teil 128 pnt. 1 bl. 27 3. St. Oda 127 pnt. 1. bl. 27 Zondag j.l. zou het eerste dames elftal deelnemen aan een toernooi in Blerick, maar door weersomstandig heden werd dit verplaatst naar een nader te bepalen datum. In „Hockeysport" lazen wij: Kaar ten van scheidsrechter ,die hun gel digheid verliezen per mei 1962, moe ten aan het Bondsbureau worden opgezonden onder toevoeging van een recente pasfoto van de betrok ken scheidsrechter (formaat 3x4 cm). Op de achterzijde van de foto moet worden vermeld; 1. naam van de scheidsrechter; 2. adres en woonplaats; 3. de geboortedatum; 4. de naam van de vereniging waar van hij lid is; 5. het nummer van de vervallen kaart. We hopen dat onze leden die in het bezit zijn van een dergelijke kaart de instructies zullen opvolgen. Ten overvloede zij vermeld dat de kaarten persoonlijk moeten worden opgezonden. Dit gaat dus niet meer zoals in het verleden via het club secretariaat. A.s. zaterdagmiddag zal het jon gens elftal om half drie een thuis wedstrijd spelen tegen een junioren elftal van H.C. Tegelen. Voor de op steling verwijzen we naar het raam biljet bij Cals. Zondag a.s. zal het hockeyseizoen officieel gesloten worden met een plechtige H. Mis voor de gehele hockeygemeenschap. Aanvang half tien. Deze Mis zal gecelebreerd wor den door onz moderator in de kapel van het St. Jozefklooster. Na de H. Mis traditiegetrouw gezamenlijk ont bijt. We hopen dat zo veel mogelijk leden aanwezig zullen zijn. Tenslotte een nieuwtje uit de competitie. Onze meest ernstige te genstander van dit seizoen Concordia uit Roermond heeft zijn promotie kansen niet kunnen uitbuiten, omdat j.l. zondag met 2-1 verloren werd van Hopbel. Het volgende seizoen zullen we deze sympathieke tegen stander dus niet ontmoeten in de derde klas. Zaterdagavond waren de huldi gingswedstrijden voor het le en 2e herenteam. Voor deze wedstrijden waren de tegenstanders uit de be slissingswedstrijden uitgenodigd. Het 2e herenteam trad om kwart voor acht aan tegen TVC 3. In een aardige wedstrijd toonden de V.C. Rooy-reserves zich nogmaals de sterkere en met 3—1 werden de Venlose tuinders verslagen. Om kwart voor negen kwamen UVS 1 en V.C. Rooy 1 in het veld. Na een spontane bloemenhulde en gelukwensen van de UVS-spelers aan de V.C. Rooyers werd begon nen met de wedstrijd. UVS was er erg op gebrand om revanche te ne men voor de twee achter elkaar ge leden nederlagen. Na 2 sets was de stand 20 voor UVS. Maar de res terende 3 sets werd door V.C. Rooy gewonnen, zodat het toch 'n V.C. Rooy-zege werd. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn van TVC, UVS en V.C. Rooy-spelers. Zondagmiddag recipieerde V.C. Rooy-bestuur en spelers van beide beide teams in het clubhuis, Hotel Kemps. Het werd een druk bezochte receptie ,waar geestelijke en we reldlijke overheid, sportverenigin gen, particulieren en vele anderen, hartelijke belangstelling toonden voor wat er door V.C. Rooy afgelo pen seizoen is bereikt. Het toernooi programma ziet er voorlopig als volgt uit: 1 juni: St. Anthonis; 1 juli: Mill; 15 juli Haps; 22 juli V.C. Rooy-toer- nooi. GEMEENTERAADSVERKIEZING Nu we over goed anderhalve week naar de stembus moeten voor de verkiezing van de leden voor de nieuwe gemeenteraad, wordt aller- wege weer de vraag gesteld hoe de zetels nu feitelijk toch wel verdeeld worden over de ingediende lijsten. We zullen proberen dit met een eenvoudig voorbeeld duidelijk te maken. Wel stellen we natuurlijk voorop dat we hieronder louter fec- tieve cijfers gebruiken en dat deze dus slechts ter illustratie dienen van de zetelverdeling, zonder dat dit een prognose is van de werkelijke zetel verdeling. Er komen 19 raadszetels vrij. Er blijken na de verkiezing 9607 gel dige stemmen te zijn uitgebracht. Die zijn, nemen we dus weer aan, als volgt verdeeld over de 5 inge diende lijsten. Lijst 1 3000 stemmen Lijst 2 2550 stemmen Lijst 3 2850 stemmen Lijst 4 400 stemmen Lijst 5 807 stemmen Totaal 9607 stemmen, verdeeld over 19 zetels is 453 stemmen. Zo vaak het stemtotaal van een lijst de kiesdeler bevat, zo vaak wordt haar een zetel toegewezen. Dit geeft het volgend resultaat: Lijst 1 3000 stemmen: 6 zetels rest 282 stemmen Lijst 2 2550 stemmen: 5 zetels rest 285 stemmen Lijst 3 2850 stemmen: 5 zetels rest 132 stemmen Lijst 4 400 stemmen: 0 zetels rest 400 stemmen Lijst 5: 807 stemmen: 1 zetel rest 354 stemmen Er zijn 17 zetels toegewezen, zodat nog 2 zetels te verdelen zijn. De lijsten, die bij de eerste ver deling geen zetels verwierven, ko men nu in aanmerking, mits haar stemcijfer tenminste 3/4 van de kies deler is. In dit geval is dat 339 3/4. Daaraan voldoet lijst 4, die dus een van de 2 zetels krijgt toegewe zen. De ander zetel krijgt die lijst, die de meeste stemmen over heeft, in ons geval dus lijst 5. Nu nog even een voorbeeld omtrent de toewijzing van de zetels van een lijst aan haar kandidaten. Zijn er geen of weinig voorkeurstemmen uitgebracht, dan zijn de candidaten van bovenaf ge kozen. Als lijst 1 van ons voorbeeld er aldus zou uitzien: A 2900 B 40 C 10 D 20 E 10 F geen G 10 H 10 dan krijgen A, B C, D, E en F de zes zetels. Zouden de stemmen van lijst 1 sterk verdeeld zijn, bijv. als volgt: A 400 B 80 C 500 D 400 E 700 F 320 G geen H 500 3000 De lijst kiesdeler is 3000 gedeeld door 6 (verkregen zetels) is 500. Ge kozen is dan C. E en H. De resterende 3 zetels zijn dan voor de grootste helft, mits deze tenminste de helft van de lijstkies- deler is. In ons geval dus A, D en F. van donderdag 17 t/m woensdag 23 mei kaas van 1#°' voor klasse 3

Peel en Maas | 1962 | | pagina 10