A jumb A Nieuwe wegen-namen.. DUIVENSPORT JAN VAN DER HEYDEN BASKETBALL Alles ZIEN en HOREN over gezellig kolen stoken S.V.V. NIEUWS V.y. OOSTRUM M.H.C. VENRAY V.C.R00Y ZWEMMEN BOEREHAM ~%SÈÊÊÊË£ÈÊ U BENT WELKOM! de eerste brandweerman PLURS L. tm k Sperziebon< Spinazie Leverpastei Smeerkaas RAUWE Hele Rijst DRGOGKojO Kokosbankè «lus d'Orancg* Breng een bezoek aan de Voorlichtingscaravan van de Stichting Vaste Brandstoffen. Met film, folders, haardmodellen en alle gewenste informaties wordt U volledig voorgelicht omtrent gezellig kolen stoken. In de jongste gemeenteraadsver gadering heeft men enkele nieuwe namen gegeven aan straten en we gen. Zo is er in Ysselsteyn de Lit- senbergweg bijgekomen, waarin de oude streeknaam Litsenberg nog eens tot uitdrukking gebracht wordt. De streek waar nu ongeveer de kom van Ysselsteyn ligt, schijnt vroeger de Litsenberg geheten te hebben en in het rapport van de Culturele Raad Limburg, die geraadpleegd is n.a.v. deze „naamsgeving" betreurt men het zelfs dat Ysselsteyn zelf niet omgedoopt wordt tot „Litsen berg" Maar zover heeft men niet willen gaan. Deze oude streeknaam wordt nu vastgelegd in deze nieuwe weg-naam. Hubert Janssenweg spreekt feite lijk voor zichzelf. Het is deze wet houders immers geweest onder wiens bezielende leiding vele ont ginningen (en bebossingen) zijn be gonnen en die een van de eerste voorstanders is geweest van de ves tiging van een nieuw ontginnings dorp Ysselsteyn. Van Beurdenweg houdt de naam vast van de heer A. F. v. Beurden, landmeter, die een geweldige be langstelling had voor de Peel en zijn geschiedenis en daarover zelfs een klein boekje heeft geschreven. Van Montfortweg houdt de ge dachtenis levend aan de eerste rec tor van Ysselsteyn. In de Vredepeel heeft men de oude geschiedenis doen herleven in de straatnamen: Keizer Karei weg, Johan van Wyttenhorstweg en Johan van Stalbergweg. Ze houden name lijk de namen vast van de drie man nen, die in het zgn. accoord over de Vredepeel van 1551 een grote rol hebben gespeeld. Men heeft name lijk in die tijd geprobeerd een op lossing te vinden in de geschillen rond deze Peel. Johan van Wytten- horst die toen drossaard van Kes- sel was heeft tezamen met de raads heer van het hof van Gelderen Jo han van Stalberg (die in Venlo woonde) deze zaak uitgepraat met de verantwoordelijke man in het Cuykse de Graaf van Buren. Men kwam toen tot een accoord dat in 1551 door Keizer Karei de 5e plech tig is bevestigd. Het origineel van die bevestigingsactie ligt nog in het Rijksarchief en is door ons overge nomen indertijd bij de ingebruikne ming van de Vredepeelgronden in ons blad van 11 juni 1955. j weinig kans maar juist tegen de sterkste nloegen speelt ons derde meestal de beste wedstrijden. Tracht er een gelijkspel uit te halen! Programma voor zondag 8 april: Venray 1Wittenhorst 1 aanv. 2.30 Wittenhorst 2Venray 2 12.00 YsselsteynVenray 3 1.00 Venray 4Wittenhorst 4 (zaterdag 7 april 4 uur) Meerlo 3Venrav 5 12.00 Venray 6Swolg. Boys 3 12.00 De traditionele derby tussen Venray en Horst staat ons dus te wachten en wordt als steeds met meer spanning tegemoet gezien dan eventuele andere thuiswedstrijden. Weliswaar is ditmaal de wedstrijd niet van belang voor de bezetting van de bovenste plaatsen maar dit sluit toch niet uit dat er voor beide ploegen méér op het spel staat dan alleen maar de aloude rivaliteit van wie zich de sterkste mag noemen. Bezien we de ranglijst dan blijkt hieruit dat zowel Horst als Venray momenteel een plaats in de midden moot innemen. Met no<* 4 wedstrij den te spelen hebben beiden een voorsprong op nummer laatst welke slechts 4 punten bedraagt. Hierbij komt dat iuist de staartclubs zich de laatste weken geducht laten gelden, waardoor er nog geen sprake is van absolute veiligheid voor een achttal ploegen waaronder Wittenhorst en Venray. De overwinnaar van a.s. zondag kan dus weer wat ruimer ademen. Hieruit mag men concluderen dat de strijd om de winstpunten een extra stimulans zal zijn. Voor onze ploeg geldt dit temeer omdat deze wedstrijd tevens de laatste thuis wedstrijd van de huidige competitie zal zijn. De drie resterende wed strijden uit tegen respectievelijk I.V.S., R.K.D.E.V. en Roermond zijn dusdanig moeilijk dat men het hier niet op af kan laten gaan. Indien Venray er in slaagt om zondag een zelfde peil te bereiken als tegen Rios en dan daarbij de voorhoede komt tot een beter afwerking, dan is er o.i. een behoorlijke kans op de overwinning. Venray 2 zal zeker trachten de goede resultaten van de laatste tijd te bestendigen en met veel animo de Horster-reserves er onder proberen te houden. Venray 3 geven we in Ysselsteyn Venray 4 speelt zaterdagmiddag om 4 uur de thuiswedstrijd tegen Wittenhorst 4. Al is men genood zaakt met enkele invallers het veld te betreden, toch menen we te mo gen rekenen op een overwinning. Venray 5 kwam j.l. zondag in Ys selsteyn niet verder dan een gelijk spel en boekte daarmede het eerste verliespunt wat echter geen afbreuk doet aan de kampioenskansen. Een overwinning in Meerlo mag voor a.s. zondag wel verwacht worden, waarmede het voor het kampioen schap benodigde aantal punten op 1 na bereikt kan worden. Zou naaste concurrent Ysselsteyn 2 a.s. zondag niet verder komen dan een gelijk spel en onze ploeg wint, dan kan de vlag uit. In het andere geval kan de volgende zondag de beslissing val len in de thuiswedstrijd tegen Kro nenberg 3. Venray 6 verloor j.l. zondag kans loos met 6-1 van Kronenberg 2. Dit maal hebben ze de gelegenheid om zich te herstellen. In Swolgen werd pas nog een 84 overwinning be haald. Op eigen terrein zit er dan toch zeker wel een overwinning in. In verband met de interland voetbalwedstrijd BelgiëNederland waren ons eerste en tweede elftal vrij en trad daarom alleen Oostrum 3 binnen de lijnen, om de strijd aan te binden tegen Wanssum 3. Ondanks de sterke wind, die in de lengte over het veld stond, en de regen werd er toch nog een fris par tijtje voetbal gespeeld. Oostrum startte tegen de wind in en het was dan ook niet verwonder lijk dat de strijd zich voor een groot gedeelte op de Oostrum-helft afspeelde. Toch leek het erop dat Oostrum de leiding zou gaan nemen toen P. Linders vrij voor het Wans- sum-doel kwam en inschoot, maar de bal draaide door de wind het doel uit en het bleef dus 0-0. Na 20 minuten moest onze verdediging echter echter wijken voor een schot van de Wanssum-midvoor en dit betekende 1-0. Met deze stand kwam ook de rust. Na de rust begon Oostrum een fel offensief, maar bij een uitval van de Wanssum-voorwaartsen schoot de rechtsbinnen raak en dit betekende 2-0. Wat Oostrum echter ook pro beerde de Wanssum-achterhoede hield stand. Na 30 minuten maakten zij er zelfs 30 van al zat er wel een buitenspelluchtje aan dit doelpunt. Oostrum probeerde nog even het ge tij te doen keren, maar bracht het niet verder dan enkele hoekschop pen, die echter geen succes oplever den. Hierbij bleef het verder en de spelers waren blij toen de scheids rechter inrukken blies en ze hun natte voetbalplunje konden uittrek ken. Zondag a.s. alle elftallen vrij. Zondag 15 april: 2 uur Oostrum I- E.W.C. I; 2 uur: Melderslo IOos trum II. Oostrum 3 is vrij. Zondagmiddag wordt er aan de Leunseweg sinds lang weer ge- hockeyed. Op de eerste plaats komt het eerste herenelftal binnen de lij nen om tegen het sterke tweede klas elftal van Blerick ziin kunnen te tonen. Deze wedstrijd begint om half twee. Daarna zullen we het eerste op treden zien van een gloednieuw ve- teranenelftal. Slechts kortgeleden werd besloten om regelmatig met een dergelijk team voor de dag te komen en het enthousiasme bleek zo groot dat het niet meer verant woord was de „oudjes" nog langer te laten wegblijven van het malse gras der velden. Aanvang 2.45 uur. De dames tenslotte zullen zorgen voor een charmante afsluiting van deze hockeymiddag. Zij zullen de sticks kruisen tegen het eerste da meselftal van Blerick. Aanvang 4 u. Het wordt dus een hele Blerick Venray-dag en deze ontmoetingen zullen zeker bijdragen tot verstevi ging van de vriendschapsbanden die reeds jaren tussen deze beide ver enigingen bestaan. Overigens zal het voor de supporters ook interessant zijn om de verrichtingen van onze club te komen bezichtigen, we ver wachten in ieder geval veel toe schouwers. Er is nog geen beslissing gevallen in de 2e kl. heren van de afd. Venlo. De twee koplopers TVC 3 en V.C. Rooy 2 gaven elkaar zaterdagavond niets toe. TVC 3 schreef de le set op hun naam met 15-11. in de 2e set viel V.C. Rooy 2 fel aan en wisten de stand met 15-8 in even wicht te brengen. In de 3e set was het TVC 3 dat met 15-13 aan het langste eind trok. Nu zou de 4e set de beslissing moeten brengen. TVC 3 probeerde, om zo snel mogelijk deze set in hun voordeel te doen eindi gen, maar goed verdedigend en ge steund door veie V.C. Rooy-suppor- ters, gaven de V.C. Rooy-mannen geen krimp en wonen deze set met 15-11. Door deze 2-2 uitslag is de situatie aan de kop niets veranderd en de vraag blijft open wie er kam pioen gaat worden TVC 3 of V.C. Rooy 2. Het le herenzestal moest daarna aantreden tegen TVC 2 uit Venlo. V.C. Rooy 1 moest deze wedstrijd winnen om hun kans cp het kam pioenschap te behouden. V.C. Rooy 1 begon zéér goed en na 'n 15-tal minuten was de le set, met 15-9 voor V.C. Rooy ten einde. Ook in de 2e set draaide het V.C. Rooy-team uitstekend en met 15-5 werd het 2-0 voor V.C. Rooy 1. In de 3e set liet V.C. Rooy 1 de teugels wat vieren en meteen profiteerde TVC 2 hiervan, maar verder als 7-7 lit V.C. Rooy het niet komen en won verdiend met 15-7 de set Door deze 3-0 overwinning is de ko> mende match tegen UVS 1 uitermate belangrijk. UVS 1 heeft 1 punt no dig om kampioen te worden en V.C. Rooy 1 2 punten om met UVS 1 ge lijk te komen! Mocht V.C. Rooy er in slagen deze 2 punten te verove ren, dan zal een beslissingswedstrijd noodzakelijk worden. Het 2e damesteam besloot de com petitie met een verdiende 3-1 zege in Venlo op UVS 2. Zondag verloor het 3e herenteam in Baarlo kansloos met 3-0 van Tu- pos 2. Zaterdagavond ontvangt V.C Rooy 3, TVC 3, misschien kunnen de heren van het derde V.C. Rooy 2 'n handje helpen, door TVC 3 1 puntje te ontfutselen. Programma: Heren: 7 april.: V.C. Rooy 3—TVC 3 20.15u. 14 *pr. V.C. Rooy 2—HTS 1 19.15 u. Waarschijnlijk 14 apr.: V. C. Rooy i-" UVS 1. VENRAYSE ZWEMCLUB De Venrayse zwemclub, welke gedoopt is met de naam SPIO, uit de mythologie, op voordracht van de jonge heer G. van de Bergh, Kemp- weg, heeft sedert de oprichtingsver gadering niet stil gezeten. Wanneer alles meeloopt wordt er zondag voor de eerste keer gezwommen in het Sportfondsenbad te Venlo. Op het moment dat wij dit schrij ven is het nog niet officieel, zie hier voor een apart berichtje elders in dit blad. De werkelijkse contributie is bepaald op 25 ct„ terwijl busver voer en zwemles 1,50 bedraagt, in- leggeld 1,25 tot 16 jaar, ouderen betalen 2,50. Enorme belangstelling jaarvergadering dameszwemclub HZPC Op de gehouden jaarvergadering van de dameszwemclub HZPC wa ren niet minder dan 210 jonge zwemsters aanwezig. Een bewijs voor de populariteit van de dames- zwemsport. Voor de oudere leden en gehuwde dames is de jaarvergade ring vastgesteld op donderdag 12 april a.s. om 8 uur in clublokaal zwembad Wilgert, Kranestraat te Horst. Gymnastiek dameszwemclub HZPC Groep 2 heeft gymnastiekles op maandag 9 april a.s. van 5 tot 6 uur n.m. in de gemeentelijke gymnas tiekzaal in de Groenewoudstraat te Horst. Sluiting van het winterseizoen Ter afsluiting van de wintertrai- ningen zijn in het Venlose Sport fondsenbad nog een tweetal trai ningen georganiseerd. Alle leden reizen op zondag 8 april a.s. naar Venlo. Vertrek om kwart over drie vanaf de gemeentelijke gymnastiek zaal. Voor de oudere leden en ge huwde dames is er een training op dinsdag 10 april a.s. Vertrek om kwart voor negen n.m. vanaf het Lambertusplein te Horst. P.D.V. DE ZWALUW Zaterdag 7 april van 56 uur in- korven voor de eerste vlucht van dit seizoen, nl. Fosse. Kom op tijd, want de wagen wacht op niemand. Het afslaan der klokken is op de normale tijd, dus om 8 uur. Wie vandaag „brand" hoort roe pen, snelt onmiddellijk naar de telefoon om de brandweer te waarschuwen. In enkele minuten komen de rode voertuigen aange stoven en dan is het nog maar een kwestie van tellen en de eerste stralen water plenzen in de vuur haard. Drie eeuwen geleden even wel was er van dit alles nog geen sprake. Het is een kunstschilder geweest, die in Amsterdam te hulp snelde en ons de slangenbrandspuit verschaf te. Op 28 maart herdachten wij zijn sterfdag. Op die datum overleed 250 jaar geleden de man die zowel zijn medemensen als het nageslacht on eindig veel brandschade en slacht offers bespaarde. Dank zij zijn brandspuit is het aantal rampen door onstuitbare vuurzeeën tot een minimum beperkt. Dank zij deze kunstschilder zijn onnoemelijk veel steden en hun bewoners voor de vuurhel van een algehele vernieti ging bespaard. VOORDIEN WAS AFBRAAK HET ENIGE MIDDEL In de middeleeuwse steden was brand één der meest-gevreesde rampen. Men stond vrijwel machte loos tegen het vuur en de houten huizen vormden een gewillige prooi voor het gretige spel der vlammen. Ter bestrijding had men over vrij wel geen andere middelen de be schikking dan wat emmers, die in een plas gevuld werden, van hand tot hand gingen en in het vuur wer den leeggestort. Gewoonlijk kwamen de emmers half-leeg bij de brand aan en als het een omvangrijke brand betrof, kon men door de hitte de vuurhaard niet eens bereiken. Het meest effectieve middel om een grote brand meester te worden, bestond dan ook in het afbreken der belendende panden. Een radicaal middel, dat soms nog niet eens bij machte bleek de ramp te stuiten. In de kronieken der middeleeuwse ste den komen dan ook met hardnek kige regelmaat de verslagen van grote branden voor. Om het gevaar zoveel mogelijk te bezweren, werden overal strenge keuren uitgevaardigd. Open vuren moesten op een bepaalde tijd wor den gedoofd, zelfs was het in som mige steden niet geoorloofd om op bepaalde tijden licht te ontsteken. Brand was en bleef een dreiging, de rode haan was de slapende vijand, die op de meest onverwachte ogen blikken ontwaakte HET GROTE WAPEN: DE BRANDSPUIT De eerste sporen van de brand spuit vindt men omstreeks 1500 in Duitsland. Het was toen nog maar een zeer gebrekkig instrument. Fei telijk was het een vergrote glazen- spuit, die beurtelings het water aan zoog en wegperste. Het voordeel was dat het water verder in de vuux-zee werd geslingerd en de blussers niet hun huid behoefden te verschroeien. Nadelen waren de logge bouw, de veranderlijke, afgebroken straal, die bovendien niet te richten was. Het prae-type brandspuit stond bovendien opgesteld in een bak, die door met emmers aangedragen wa ter gevuld moest worden. Niettemin bleef de brandweer nog zeer primi tief en grotendeels in handen van enige gilden, die met deze taak spe ciaal waren belast.... TOEN KWAM ER EEN SCHILDER Die schilder heette Jan van der Heyden. Hij werd 15 maart 1637 te Gorinchem geboren, maar verhuis de al spoedig naar Amsterdam. Hij was een tijd lang leerling van een glasschilder, maar men weet niet meer precies wie. Sommige kunst- histoarici noemen Jacob van Ulft. Hoe dit zij: Jan van der Heyden schilderde stadsgezichten, soms ook bosgezichten en een enkele maal een stilleven. Zijn werk, minitieus uit gevoerd en fijn van stemming, vindt men nu nog terug in de hoofdstad, in Rotterdam en in Den Haag. En onderwijl hij schilderde, gaf hij blijk ook belangstelling te bezit ten voor een heel andere metier: techniek en werktuigbouwkunde. Hij werd „de uitvinder van de brandspuit". Het ging met de brandspuit als vele andere uitvindingen van grote betekenis: die één bouwde voort op het werk van de ander. Jan van der Heyden combineerde twee pompen, vond een oplossing voor de water- aanvoer waardoor het gesleep met emmers verviel en wist tenslotte met inbouwen van de zg. windketel de straal constant te houden. Vergeleken bij het moderne mate rieel was de brandspuit van Jan van der Heyden maar een primitief bouwsel. Zijn tijdgenoten waren er evenwel verrukt over. TENSLOTTE BRANDWEERCOMMANDANT Jan van der Heyden was een ont wikkeld en bereisd man. Hij kende België, de Rijnstreek en Engeland. Niet onwaarschijnlijk deed hij op deze reizen een nieuw idee op: de straatlantaarn. De straatverlichting was destijds ook een nogal veronachtzaamde kwestie en de tijd was voor een diep ingrijpende herziening rijp. Jan van der Heyden vond snel gehoor bij de bestuurderen van de Amstelstad. De schilder werd belast met het toezicht op het brandwezen en de straatverlichting, een nogal eigen aardige cumulatie van betrekkin gen voor een schilder! Maar hoe ook, door zijn toedoen was de brandweer in een nieuwe fa se gekomen en de dankbaarheid van het nageslacht vond uiting in het feit, dat één der drijvende brand spuiten van de Amsterdamse brand weer (die met een „waterkanon" zijn uitgerust) trots de naam voert van deze pionier: Jan van der Heyden. Wij lejikc en jonjek Afstan) m< derdieil.g C Bq Voiin h Ma$oi voor ljen industn Venray [tui Ei» I ^«GARANTIE kwaliteitsga ow tfsa» M s Ru /MEI Zondag heeft BIC de beslissings wedstrijd gespeeld tegen haar oude tegenstander Hotspur II in de Vliert. De rust ging in met een kleine winst voor Hotspur. Na de rust werd, een paar minu ten voor het einde, een der achter spelers gewond en toen was het met Venray gedaan. Met 38-26 won Hot spur verdiend. 100 GRAM VAN 79 VOOR grote fles (0.75 Itr.) RIXONA Prijzen geldig tjm zaterdag 7 april I

Peel en Maas | 1962 | | pagina 6