St. Willibrordus de kleinhandel Motorcross Heide WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Het onderwijs voor Jan Voesten Klokken wijding St. Petrus Banden Bel bij brand 1111 Strijd om Landbouw ontbrand Limb, boeren zonder opvolger Vrijdag 6 april 1962 No. 14 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050625 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.50 (buiten Venray 1.75) De slag om de toekomst van ons onderwijs is in volle gang. Er wordt gesproken oven een mammoeth-wet, waarin ons gehele on derwijs kan worden gevat. Er zijn nogal bezwaren ingebracht tegen de theoretisch grondslagen van het ontwerp en de prakti sche mogelijkheden tot uitvoering daarvan. De hoofdbezwaren gaan tegen de aantasting van het middelbaar onderwijs. Het is bijzonder betreurenswaardig dat er zo weinig geopponeerd wordt tegen de stiefmoederlijke behandeling van het middenstands- onderwijs. UNICUM Het is mogelijk het middenstands- onderwijs in het kader van het nieu we bestel een plaats te geven. De minister schijnt voornemens het middenstandsonder wijs aldus te sa neren dat het in de toekomst ge subsidieerd zal zijn. Zoals bekend wordt dit onderwijs thans grotendeels gegeven onder auspiciën van de drie verzuilde on der wiiscentral es, die echter geen subsidie ontvangen. Deze drie cen trales werken geheel los van het ministerie van onderwiis, kunsten en wetenschappen en worden ook niet gesubsidieerd. Wie een midden standsdiploma wil halen, zoekt een leraar binnen of buiten het ver band van de centrales, betaalt de opleiding zelf en ook nog het exa men. Voor vele hoofden van scholen en andere onderwij sfiguren is het middenstandsonderwiis een grazige weide waarop middenstanders ge roepen worden een groen blaadje toe te voegen aan het inkomen van hun opleiders. Dit is een unicum. Elke andere vorm van onderwijs wordt door het rijk betaald en dus ook gecontro leerd, maar een middenstander mocht tot nu zonder meer zijn op leiding betalen. Dat zal vermoede lijk ook zo bbiven. Weliswaar kan nu het middenstandsonderwijs wel subsidie krijgen, maar dan moet er om gevraagd worden. ONDUIDELIJKHEDEN Welnu, wie van de opleiders zal de eigen grazige weiden van het neveninkomen verlaten om dit te ruilen voor rijkstoezicht met ver moedelijk een lager inkomen? Het zal beslist niet storm lopen en alles zal dus wel bij het oude blijven, ook al is er nu een inspecteur van het middenstandsonderwij s. Intussen is er ook middenstands- dagonderwijs mogelijk geworden op de detailhandelsdagscholen. Deze scholen zijn wel gesubsidieerd, maar worstelen nog steeds met een niet afgerond leerplan. Hun plaats in 't mammoeth-bestel is nog steeds on duidelijk. Worden zij l.av.o.? Wor den zij m.a.v.o.? Niemand schijnt er zich druk over te maken. Het is de bedoeling dat de oplei ding van middenstanders op hoger peil wordt gebracht. Zij moeten be ter onderlegd zijn in de toekomst, want de verantwoordelijkheid in hun bedrijven neemt toe. Daarom zou het ministerie van o. k. en w. met dit onderwiis toch wel op het middelbaar niveau moeten mikken. Niets is minder waar. Velen op het departement hebben de zelfstandige ondernemer alleen in de betaling van zijn onderwiis tot heden op „middelbaar" niveau gezien. Voor de rest hebben z" het onderwijs voor detaillisten en hun kaderper soneel altiid links laten liggen, meer in de richting van het departement van economische zaken. Dit laatste departement heeft zich daarom ver moedelijk met het vakonderwijs be zig gehouden, want behalve alge mene vorming moet een detaillist vakkennis bezitten. EEN CHAOS Nu moeten zowel dat algemeen vormend gedeelte als dat vakonder wijs in één wet worden gevat. Dat kan nooit gelukken wanneer twee departementen daaraan moeten dok teren. Het kan nog minder omdat men noch in kringen van het vak onderwijs noch in kringen van de middenstandscentrales achter de ge dachte van het gesubsidieerde dag onderwijs staat. De centrales om de reeds vermelde reden. De kringen van het vakonderwijs omdat men liever de middenstanders vijf of zes vakdiploma's voor hun zaak laat halen. En daar moet vanzelfspre kend voor worden betaald. Wij twijfelen er aan of het gesub sidieerde detailhandels-dagonderwijs in de Tweede Kamer voldoende vrienden zal vinden om goed gefun deerd in het brede lichaam van de mamoeth-wet te worden geregeld. En dat is toch bittere noodzaak. De bestaande chaos met de tien tallen vakdiploma's moet ophouden te bestaan. Er moet een opleiding komen van tenminste vier en ten hoogste zes jaren, waarin onze de tailhandel een goede scholing kan ontvangen. EEN BASIS EEN DIPLOMA Er moet sprake zijn van economi sche scholing. Er moet evenzeer sprake zijn van een vakopleiding op brede basis! Na die scholing moet er één diploma worden afgegeven op middelbaar niveau. Met minder mag een goed detaillist of kaderfunctio naris in de detailhnadel het niet doen. Het is niet belangrijk of daarmee het neveninkomen van de midden stands-opleiders in gevaar komt of de monopoliepositie van de bureaus voor vakexamens. Het gaat er om, dat onze toekomstige detaillisten nu eindelijk eens een eigen gesubsi dieerde opleiding krijgen op een dagschool. Het gaat er ook om dat de ontwikkeling van de detailhan del niet langer wordt geremd door een diploma-marathon. Detaillisten moeten kooplieden zijn en geen diploma-jagers. Wanneer onze kamerleden dit goed zien en oog hebben voor de toekomst van de kleinhandel, dan zullen zij de minister moeten dwingen het detail- handelsonderwijs nu goed te rege len. Het is nu of nooit. Donderdag heeft de Zuivelfabriek afscheid genomen van de heer Voes ten, die gedurende 42 jaren in dienst was bij deze coöperatie, maar nu het melkwegen, het vetgehalte on derzoek en de melkafrekeningen voor de leden voortaan laat rusten, omdat hij met pensioen gaat. In een feestelijke bijeenkomst prees de voorzitter van de fabriek dhr. Geurts wat Voesten heeft ge daan voor de groei van de fabriek. Een geschenk onder couvert was daarvoor de dankbetuiging. Ook directeur de Kroon sprak een woord tot afscheid, ook tot mevr. Voesten, die sinds 1936 de zuivelwinkel heeft beheerd. Zij kreeg een boeket bloe men. De voorzitter van de perso neelsvereniging sprak een woord ten afscheid namens het personeel en bood een schemerlamp en foto album als afscheidscadeau aan. Ook de gepensioneerden en het kantoor personeel kwamen persoonlijk af scheid nemen terwijl later op de avond in een gezellig samenzijn een pseudo-boer Voesten nog eens kwam ridderen. Een beter begin van zijn pensioen had de heer Voesten moeilijk kun nen wensen. Op een tochtig en winderig kerk hof heeft zondag j.l. de H.E. Heer Deken Loonen de nieuwe St. Jans- klok en de nieuwe Mariaklok voor de Petrus Banden gewijd. Na een kort lof trok men in processie naar het kerkhof, waar beide nieuwe klokken in de takels waren gehan gen. Met assistentie van Pastoor Geerits en beide kapelaans begon dan het ceremonieel, als zalving, be sprenkeling en bewieroking der klokken, dat behalve door het To rencomité werd bijgewoond door de heren wethouders en secretaris Vorst. De publieke belangstelling had groter kunnen zijn, maar velen zullen het weer niet vertrouwd heb ben. Van de gelegenheid om de nieuwe klok te „luiden" maakte menigeen gebruik, waarbij het To rencomité wel zorgde dat dit ook nog iets opleverde. Na de plechtig heid had Deken Loonen vele ge lukwensen in ontvangst te nemen, waarbij hij zei, dat inderdaad een nieuwe mijlpaal bereikt is bij de wederopbouw van de toren. Hij hoopte dit jaar de afbouw te kun nen meemaken en kondigde aan dat een Torenfeest op het programma staat, om de berooide kas weer eni ge stevigheid te geven. TEN BATE VAN DE NIEUWE KERK In het bekende boekje Venray van A tot Z ontbreekt een ver eniging n.1. de motorclub van de Heyde.We hebben daarmede kennis mogen maken toen in een vergadering van die club de plannen werden gesmeed voor de motorcross die zondag 15 april a.s. daar weer vereden zal worden. De Heyde mag dan een van de kleinste kerkdorpen zijn, met zijn goed 85 gezinnen, en het mag er dan wat stil verscholen liggen daar ach ter de Deurneseweg, nu dat speci fieke kenmerk de Heydse molen verdwenen is, toch is het niet. inge slapen of ingedomeld. Ga er bijv. maar eens luisteren naar een ver gadering over de K.I. Of vraag het liever maar eens aan Rector Cox, die met zijn noodschuur-kerkje soms iets weg heeft van de een of andere missionaris uit oude missie boekjes. Hij zal U bevestigen dat de Heyde allerminst is ingeslapen. In tegendeel Hij neemt U mee naar de nieuwe scholen, waar de hope des vaderlands onderwijs krijgt. Hij neemt U mede naar het zich steeds maar uitbreidende boerenbondsge bouw, de spiegel van de ontwikke ling van dit kerkdorp. Hij neemt U mede naar de boerenbondsvergade ring, naar de repetitie van 't Hei debloempje en telkens opnieuw zal hij U wijzen op activiteiten En als ge hem remmen wilt in zijn enthousiast betoog over de Heyde en hem wat schamper wijst op zijn schuur-kerkje, dan neemt hij U me de naar deze motorclub NIEUWE KERK. „We gaan dit jaar een nieuwe kerk bouwen", vertelt hij dan. Acht jaren hebben we er voor ge spaard. En die „we" dat zijn die 85 gezinnen, die hij ieder jaar per soonlijk bezoekt voor hun „kerken offer" en waarvan hij ieder jaar opnieuw zo'n kleine 6000 guldens heeft gekregen in zijn spaarpot voor de nieuwe kerk En behalve die persoonlijke rond gang zijn er dan ook nog altijd fan cy-fairs gehouden en zgn. Hevde- feesten en ook die brachten geld m het laadjeWant" als de Heyde het allemaal alleen moet doen wordt het wel een beetje een zware last. Daarom die feesten en fancy-fairs en daarom ook die motorclub Dan kunnen de mensen „van bui ten" ook het hunne bijdragen voor die kerk van de Heyde MOTORCROSS Laten we eerlijk zijn, fancy-fairs hebben hun tijd feitelijk gehad. Wil men publiek trekken dan moet men iets spectaculairs brengen, iets sen sationeels. Welnu dat heeft men in de Heyde dan ook begrepen en is men het vorig jaar begonnen met de organisatie van een motorcross. Wie meent dat een motor-cross het bijeenroepen van wat motorrenners is heeft het zwaar mis. Daar komt heel wat meer bij kijkenWe hebben ons daarvan kunnen over tuigen bij die bewuste vergadering. Toen het idee van een motor-cross geboren was, bleek dat zulk een or ganisatie alleen maar mogelijk was, indien men lid was van de E.K. Nederlandse Motorsportbond. Wel nu, men besloot tot oprichting van een plaatselijke motorclub, die zich aansloot bij die grote bond. Toen was het dringen geblazen om op de overvole agenda te komen bij al die sportfestiviteiten, die deze bond organiseerdeVraag niet hoe het allemaal gebeurd is, maar de Heyde stond dan vorig jaar voor het eerst op die lange lijst en de renners kon den dus eventueel in Venray ko men rijden. Het was dus zaak con tact met deze knapen op te nemen dure contacten uiteraard, want deze renners doen ook niets voor niets. En hoe beter ze zijn, hoe meer ze presteren, des te meer moet er op tafel gelegd worden Een ander niet mindere zorg was het terrein. Dank zij de mede werking van de familie Poels uit Antwerpen en de families Poels en Loonen alhier, kon men de bussen nabij café Linders er bruikbaar voor maken. Dat hield in dat men vorig jaar, na het gewone dagelijkse werk, practisch heel de Heyde 's avonds bezig kon vinden in dit cross-ter rein, waar wegen aangelegd moes ten worden, struiken verwijderd, bomen gekapt, kortom dat terrein werd omgetoverd tot een van de beste cross-terreinen van Neder land En zo is dan het vorig jaar de eer ste motor-cross gehouden, waar meer dan 4000 mensen een werke lijk zeer spannende middag hebben beleefd met de toeren en de ver richtingen der renners. Dat het er behoorlijk stoof nam men maar op de koop toe en dat renners er uit zagen als negers verhoogde alleen nog maar de pret Maar men heeft van ieder foutje geleerd en zo ook van die stof. Daarom heeft men dit jaar de cross OP ZONDAG 15 APRIL GEPLAATST dan heeft men tenminste de zeker heid dat de bezoekers het er niet zo warm en niet zo stoffig zal hebben. Trouwens men is ook nu weer druk bezig met de baan die nog beter en kmger wordt dan vorig jaar. Ze wordt namelijk uitgebreid van 1800 tot 1920 meter en op de lange rech te stukken, heeft men drie nieuwe springheuvel gemaakt, die van de renners al hun behendigheid vragen zullen. Want naast snelheid zijn deze crosses vooral bedoeld als behendig heidswedstrijden en daarvoor heeft men nu daar in de buurt van de Deurneseweg een terrein aangelegd dat werkelijk alles vragen zal van de renners. Dat de Heyde een goede naam heeft blijkt al uit het feit d^t 120 renners zich graag opgaven voor dit motorfestijn en dat daaronder de cracks van Nederland te vinden zijn als een Franssen uit Eindhoven, een Smits uit Volkel en v. d. Poel uit Rotterdam, allemaal mannen, die 't vorig jaar kampioen zijn geweest in 500, 250 en 175 cc-klassen, terwijl ook de oud-kampioen, de gevreesde v. d. Elzen uit Gemert weer van de partij is. Zo zijn er ondanks het feit dat heel Heyde belangeloos mee werkt al handen vol geld uitgegeven heeft om er een werkelijk buitenge woon spannend festijn van te ma ken. Er is alles gedaan voor de veilig heid van rijders en publiek, dat bovendien nog verzekerd is. Er is naast voldoende ruimte voor auto- en rijwielstalling gezorgd voor brandweer, rode kruis-colonne en eerste hulp. Men heeft alles gedaan om er een werkelijk fijne middag van te maken. Om 2 uur gaat de 175-250 cm3 klasse van start, die 3 manches van ieder zes ronden zullen rijden. Dan komen de 350 cm3 en dan het grote geweld de 500 cm3. Allen in 3 man ches van 6 ronden. Men zal er zijn hart kunnen ophalen. Er is gezorgd *oor voldoende controle en voor voldoende cassa's en als de weer goden een beetje meewerken zullen de 85 Heidse mensen, die aan de or ganisatie het hunne hebben meege werkt, waarschijnlijk handen te kort komen. Maar daar is het dan ook om be gonnen. Want uit het eventueel voordelig verschil wordt de beken de spaarpot voor de kerk weer ge vuld DIT JAAR NIEUWE KERK Architect Beinen uit Oss is al bezig met de tekening voor die nieuwe kerk en rector Cox heeft bericht ge kregen van het Bisdom, dat de bouw dit jaar zal moeten beginnen. Ze zal komen liggen bij de nieuwe scholen nabij de Heydse Schoolweg. Men heeft dat terrein al zo'n beetje uitgepaald, waar men ze graag zou hebben. Er zullen 300 zitplaatsen in zijn en rondom wil de architect een grote „pergola" maken waarin o.m. de sacristie en de doopkapel zijn ondergebracht. Rondom de kerk zal een behoorlijk plein komen, zo dat men inderdaad van een middel punt in de kom van de Heyde kan spreken. Zo ziet men dus dat de schijn be driegt en dat in dat rustige dorp van alle hand te doen is. Trouwens het geronk van de motoren op de 15e van deze maand zal vriend en vijand helemaal duidelijk maken dat een dergelijke cross zo maar niet even uit de grond wordt gestampt. Tot ziens VERGADERING De werknemers in de industrie, georganiseerd in St. Willibrordus (vroeger de zgn. fabrieksarbeiders- bond) vergaderden in Café v. d. Laar, waaraan ook de nieuwe dis trictsbestuurder Setz deelnam, die al direct de nodige problemen voor gelegd kreeg. In deze vergadering werd voorzitter H. Vermeulen ge huldigd i.v.m. zijn 12V2-jarig voor zitterschap. Namens de leden bood penningmeester Maessen hem een cadeau aan. M. Vlemminx bleek als honderdste lid te zijn ingeschreven en kreeg onder applaus zijn KAB- speldje. Propagandist Bierens blijkt hier goed werk te leveren en heeft in nauwelijks drie maanden 50 nieu we leden aangeworven. De voorzitter der KAB, Franssen, kon de organisatie met hun voorzit ter en hun vooruitgang alleen maar gelukwensen, maar deed een drin gend beroep op de leden om de ge westelijke sociale school te gaan volgen. Verder werd meegedeeld dat op donderdag 12 april een aparte ver gadering belegd wordt, waar ook on georganiseerden hartelijk welkom zijn. Ze begint om 8 uur in café v. d. Laar. KAMERLID WIL PRIJSBEHEERSING HANDHAVEN Nauwelijks heeft de regering het voornemen kenbaar gemaakt om de prijsbeheersing van landbouwgron den, nu nog geregeld in de Wet op de Vervreemding Landbouwgron den, te laten vervallen of er is door de Tweede Kamer al een tegenzet gedaan. De oud-minister van Land bouw, prof. Vondeling, heeft daar voor een wel zeer ongebruikelijk middel toegepast. Volgens de grond wet heeft ieder Kamerlid het recht om, net zoals een minister of een staatssecretaris, een wetsontwerp ter beoordeling in te dienen. Zoiets komt maar zeer zelden voor. In de parlementaire historie zijn onder de honderden wetten, die de revue zijn gepasseerd, slechts enkele exem plaren, die de naam van een Ka merlid dragen. Het initiatief-voorstel van prof. Vondeling heeft tot doel de geldig heid van de Wet Vervreemding Landbouwgronden, die officieel per 1 januari a.s. vervalt, te verlengen tot onbepaalde tijd. De regering stelde kortgeleden voor de wet weer af te schaffen en de daarin onder gebrachte beschermingsregels voor de pachter over te hevelen naar de Pachtwet. De regering heeft daarbij doelbe wust voor een stelsel van vrije prijs vorming voor de landbouwgronden gekozen. De prijsbeheersing werd destijds ingevoerd onder invloed van de sterke generatiedruk in de land bouw. Er dreigde een ontzaglijke hausse toen grondgebrek ontstond doordat talrijke jonge boeren een eigen stukje land wilde hebben. Volgens de wet van vraag en aan bod steeg, daar de vraag zo enorm toenam en het aanbod noodgedwon gen slechts klein kon blijven, de prijs tot astronomische getallen. De regering heeft toen maximumprij zen ingesteld. Deze ontwikkeling acht de regering nu niet meer zo dreigend. De generatiedruk is sterk afgenomen doordat veel jongeren op het platteland niet meer op het land maar in de fabriek willen wer ken. Wel voorziet minister Marijnen (Landbouw) een geringe prijsstij ging, maar deze wordt, volgens hem, gecompenseerd, doordat de grond zal worden opgekocht door grote boerenbedrijven, die door automati sering en mechanisering een betere opbrengst per hectare kunnen ga randeren. Prof. Vondeling meent, blijkens zijn initiatief-voorstel, dat er andere factoren zijn gaan meespelen, die de plaats van weggevallen generatie druk innemen. In zijn toelichting bij het door hem ingediende voorstel schrijft hij: „in een van de dichtst bevolkte delen van de aarde is de grond uiteraard schaars. Wanneer, zoals in Nederland, de bevolking krachtig blijft groeien, is er reden voor de verwachting, dat de schaar ste nog groter wordt, daar het aan bod bijzonder onelastisch is. Wordt daarbij in aanmerking genomen, dat de behoefte van de individuele mens aan meer ruimte sterk groeit en door de toenemende welvaart ook de koopkrachtige vraag, dan zullen de gevolgen van de schaarste zich ongetwijfeld steeds sterker doen gelden." Prof. Vondeling verwacht boven dien ,dat door de totstandkoming van de Euromarkt op de centrum positie van ons land nog eens de nadruk wordt gelegd, waardoor de vraag naar ruimte voor vestiging in ons gebied zal toenemen. Nu is het ontstaan van de Euro- markt juist een van de drijfveren voor de regering geweest om de Wet Vervreemding Landbouwgronden niet opnieuw te verlengen. In het kader van de Euromarkt, zo ver wacht minister Marijnen, zullen on ze landbouwbedrijven op stevige fundamenten moeten rusten, willen zij een vooraanstaande plaats hand haven. Zij moeten kapitaalkrachtig zijn en zo efficiënt mogelijk te werk gaan. Dat kan alleen door mechani satie en mechanisatie loont alleen bij grote bedrijven. De regering gaat dus doelbewust op weg met een be leid, dat erop is gericht in Neder land vrij omvangrijke landbouwbe drijven te doen ontstaan. De stap om de prijsbeheersing los te laten zal waarschijnlijk wel niet de eer ste zijn. Het ziet er naar uit, dat deze ont wikkeling achter de schermen de grote strijdvraag is, die dan wordt uitgevochten over het hoofd van de prijsbeheersint? heen. Oud-minister Vondeling (die in zijn ambtsperiode vier jaren geleden al probeerde de prijsbeheersing voor goed te verlen gen, maar door de Tweede Kamer werd gedwongen het voor slechts vier jaren te doen) heeft een mach tig steuntje in de rug, door de rap porten van de Sociaal Economische Raad en het Landbouwschap. Zoals bekend adviseerde de kleinst moge lijke meerderheid van de SER de prijsbeheersing van de landbouw gronden voorlopig te handhaven ter voorkoming van onverantwoorde prijsstijgingen. De SER meende aan wijzingen te hebben, dat een derge lijke ontwikkeling zich inderdaad zal voordoen. Het Landbouwschap gaf de raad de huidige wet opnieuw met vier jaren te verlengen. Ook ligt er een adres van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfs- bond en de Bond van Landpachters en Hypotheekboeren in Nederland aan de Staten-Generaal, waarin handhaving van de prijsbeheersing wordt gevraagd. Hetzelfde vroeg in een telegram de algemene vergade ring van de Friese Maatschappij van Landbouw. Dit zijn nog maar de eerste voorpostgevechten tussen re gering en oppositie. Wat er uitein delijk uit de bus zal komen kan nog niemand vermoeden. Limburg heeft te weinig jonge boeren. Tot deze volkomen onver wachte ontdekking is de Limburgse Jonge Boeren en Tuinders Bond ge komen, toen men onlangs de balans opmaakte. Voor elke 100 boerderijen die vrij komen, staan maar 93 jonge boeren klaar om het bedrijf voort te zetten. Een paar jaar geleden ston den de jonge boeren nog om een boerderij te dringen. Een jaar of zeven, acht geleden moesten in Limburg evenals in de ander agrarische provincies veel boerenzoons hun heil zoeken in niet-agrarische beroepen omdat er voor hen geen plaats was op het erf. Een boer die meer dan een zoon had kon zijn boerenbedrijf slechts aan één zoon overdoen, omdat het bedrijf meestal te klein was om ge splitst te worden. Vele jonge boeren zochten dus lieverlee hun bestaans mogelijkheid buiten het boerenbe drijf. Het kostte menige ouder toen dikwijls nog heel wat moeite in te zien dat hun kinderen zich wel de gelijk een toekomst konden opbou wen buiten de agrarische sector. Het is nu zover dat deze overtui ging gemeengoed is geworden en er zelfs te weinig boerenzoons zijn met ambitie om zich als boer te vesti gen. Uit het verloop van het leden aantal van de J.B.T.B. blijkt duide lijk de grote teruggang die er de laatste jaren heeft plaats gevonden. In 1951 telde men nog 5465 boeren zoons, die op de bedrijven werkten. Tien jaar later nog maar 3296. Om echter gefundeerde conclusies te kunnen trekken heeft de J.B.T.B. in 1961 het aantal jongens, werk zaam in land- en tuinbouw, en het aantal land- en tuinbouwbedrijven geteld. Uitgaande van het gegeven van het Landbouw Economisch Instituut dat gemiddeld om de 33 jaar het be- drijfshoofd wordt vervangen, con cludeert men dat per jaar 1/33 deel of 3 pet. der bedrijven vrij komt. In 65 afdelingen werd aan de hand van ledenlijsten van de JBTB nagegaan hoeveel bedrijven er aan wezig zijn. In dezelfde 65 afdelingen heeft men toen het aantal jongens tussen 17 en 28 geteld die werkzaam zijn op de bedrijven. Deze groep van 17 tot 28 jaar omvat 11 jaarklassen. Indien nu deze 11 jaarklassen een aantal personen omvat van 11 x 3 pet. of 33 pet. van het aantal be drijven, dan zou er dus voor elk be drijf een opvolger aanwezig zijn. We beperken ons nu tot de eindcij fers en zien dan dat er in 1956 5615 jongens werkzaam waren op 15050 bedrijven hetgeen 37,3 pet. inhoudt. In 1961 echter telde men 3888 jon gens op de 12612 bedrijven en dit betekent 30,8 pet. Via verschillende berekeningen komt men dan tot de conclusie dat er in 1956 op elke 100 vrijkomende bedrijven 113 opvolgers waren, in 1961 echter nog meer: 93. Weliswaar kende ook het aantal boerenbedrijven in 5 jaar tijds een zeer grote teruggang, maar het aan tal boerenzoons werkzaam op de boerderij, liep nog veel sterker te rug. Hoe de toestand in Venray is heb ben wij ondanks informaties niet kunnen achterhalen. Maar deze cij fers verzameld door de JBTB, illu streren duidelijk dat de teruggang zich steeds sterker voordoet in onze zuidelijke provincies. Weliswaar kan men ertegen inbrengen dat het aan tal boerenbedrijven in de toekomst nog wel meer zal dalen, maar in dien ook de daling van de aspirant- boeren in hetzelfde tempo blijft aanhouden, zoals tot nu toe het ge val is geweest, dan ziet het er voor de land- en tuinbouwbedrijven in onze zuidelijke provincies beslist niet rooskleurig uit. Men heeft jaren geleden niet kun nen vermoeden dat de reclame campagne ten gunste van niet-agra rische beroepen zo effectief zou werken.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 5