Goede regenkleding koopt U in chique P. van ^foor ^naar JAPONSTOFFEN natuurlijk Opbergen, Grotestraat 24 ZWEMMEN Amerika het Di de oorlog uitse Keizerrijk MODEHUIS VENRAYER bestuurslid D.L.S. iuimvee houders, slachtkippen VENRAYSE ZWEMCLUB SPIO In aansluiting op ons berichtje el ders in dit blad kunnen wij thans mededelen dat er op zondag 8 april a.s. voor de eerste keer gezwommen zal worden in het Sportfondsenbad te Venlo. De bus(sen) vertrekken om kwart over negen op het Hensenius- plein. S.v.p. contributie (25 ct.), vervoer en zwemgeld (1,50) en eventueel het inschrijfgeld (1,25 of 2,50) meebren gen. Het ledental is inmiddels ge stegen tot 150. Omtrent de naamgeving SPIO het volgende: Spio was een zeenimf. Als woon plaats schrijft men haar de Golf van Salamis bij de haven van Piraeus, de havenstad van Athene op Atti ca, toe. Een andere bron zegt, dat zij een „half godin" was, omdat zij namelijk de dochter zou zijn uit één van de huwelijken van Neptunis met een zeenimf. Men vermeldt ook dat zij in het gevolg van Poseidon (Neptunis) was. Ook wordt aan haar de inspiratie toegeschreven van de list van de Atheense vloot in de Golf van Sa lamis. De Atheense vloot liet name lijk de Perzische vloot in de val lo pen. Een ander mythologische bron zegt, dat zij in de Nyl-delta woonde. Trainingsavond op woensdag 11 april gewone tijd in plaats van dinsdag 10 april. De heer Rippe uit Venray werd gekozen als bestuurslid van de Dio cesane Limburgse Sportbond op de jaarvergadering van deze organisa tie. De heer Rippe, directeur van de Stichting Werkplaats, is hier voor zitter van de Sportraad. MAGAZIJN DE ZON GR0DTE5TR. 9 VENRAY den vrijgegeven. De reactie van het Amerikaanse volk was volkomen. En zo kon op 12 maart aan de Ame- rikanase handelsvloot opdracht ge geven worden om zich te bewape nen tegen de duikboten. De Duitsers reageerden nogmaals op hun eigen lompe manier. Diezelfde dag nog vielen zij de Amerikaanse koop vaarders aan. Het eerste schip, de „Algonguin" zonk naar de diepte. Op 19 maart brachten zij de „Vigi- lanta" tot zinken. Nu was de maat vol AMERIKA'S KRACHT Op 2 april 1917 werd tot oorlog besloten. Met 82 tegen 6 stemmen besloot de Senaat, en met 373 tegen 50 stemmen besloot het Huis van Afgevaardigden president Wilson te volgen in zijn daadwerkelijke strijd tegen de Centralen. Op 6 april 1917 verklaarden de Verenigde Staten van Amerika de oorlog aan Duits land en zijn bondgenoten. Snel en efficiënt werd het oorlogsapparaat op gang gebracht. In juni 1917 arri veerden de eerste Amerikaanse troe pen in Frankrijk. Ondanks Duitse duikboten werden vanaf dat moment per maand 300.000 Amerikanen in dc Franse havens ontscheept. In 1918 stonden niet minder dan twee mil joen Amerikaanse militairen aan het Westelijk front, modern bewapend, technisch perfect uitgerust, voorzien van tanks en vliegtuigen. Tegen een dergelijke overmacht waren de Duitsers niet bestand. Het front rol de terug.De Duitsers hadden geprobeerd Engeland door middel van een wrede zee-oorlog op de knieën te krijgen. Engeland kreeg er echter een machtige bondgenoot bij. Het was de Duitse regering, die in het najaar van 1918 aan president Wilson vroeg naar de voorwaarden voor een wapenstilstand olU tkmtgfinp» jAKM ^vpotfefe» tknicui C_ JULIANASIN6EL41 -tekf.M] (K4780) Falcon Sienne: hoogsluitende mantel uit changerende poplin. Kraag en zakken zijn contraste rend verwerkt. Kleuren o.a. bruin, donkergroen, donkerblauw 69,50. Falcon Vulcano „light weight"-jas, extra licht door nylonvoering. Kort model in klassieke lijn. Grijsgroen, brons, grijsbruin 69,50 tot 94,50. 6 APRIL 1917 VIJF EN VEERTIG JAAR GELEDEN VERKLAARDE Als we gewoonte getrouw met dit artikeltje een feit memore ren, dat een veelvoud van vijf ja ren geleden heeft plaats gehad, dan zult U wellicht zeggen: „Is het her denken van de oorlogsverklaring van de Verenigde Staten aan het toenmalige Duitsland wel de moeite waard. Er is sinds die tijd heel wat gebeurd. Amerika heeft daarna nog eens de oorlog verklaard aan onze Oosterburen, en die tweede keer waren we er veel nauwer bij be trokken. Bij het nalezen van de voorgeschiedenis, die leidde tot de merkwaardige datum 6 april 1917, is er zulk een frappante overeen komst met gebeurtenissen uit de tweede wereldoorlog ,dat we de ver leiding niet kunnen weerstaan om een en ander uit de historie op diepend met deze publicatie aan de lezer mee te delen. We willen, in willekeurige volg orde, enkele punten noemen. U zult, al lezende, bemerken, dat er „niets nieuws onder de zon" is. MEDOGENLOZE POLITIEK DOET AANTAL VIJANDEN TOENEMEN Zo tegen het einde van het jaar 1916 en in het begin van 1917 was het nog helemaal niet zeker, dat Duitsland de oorlog zou verliezen. Integendeel, de Duitse oorlogslei ders dachten er met ernst en re den over na om Engeland - toen ook al de geduchte vijand de genade slag toe te brengen. Dit moest op zee gebeuren. En zo kwam men op het idee van de onbeperkte duik bootoorlog d.w.z., dat in bepaalde gebieden rond Engeland en ook Frankrijk, Duitse onderzeeërs elk schip ook elk neutraal schip dus zouden torpederen. Langs de kus ten van Engeland, het Kanaal, de Noordzee, de Ierse zee en langs de kust van Frankrijk, zowel op de Oceaan als op de Middellandse Zee, zou geen enkel schip meer veilig DUITSE „RU CKSICHTLOSIGKEIT" WREEKTE ZICH zijn. Ook geen Amerikaans schip. Hierin school gevaar. Dit gevaar werd door sommige Duitse leiders ook wel ingezien. Bovendien waar schuwde de Duitse gezant te Was hington, Bernstoff, de Duitse kei zer voor mogelijke gevolgen van de invoering van de onbeperkte duik bootacties. De Marinestaf, generaal Ludendorff en bovenal de Duitse keizer, Wilhelm II, dachten, dat het met Amerika nog wel zou meeval len. En de Amerikanen zelf? Och, die bemoeiden zich niet met de Eu ropese oorlog. De Monroe-leer deed nog ten volle opgang Behalve bij president Wilson, die wel degelijk inzag, dat de nieuwe Duitse maatregel zijn land het meest zou treffen, vooral economisch. Zo was Amerika een land, waarvan de leider overtuigd was van de nood zaak tot deelname van zijn volk aan de oorlog, maar waarvan de onder danen er niets voor gevoelden om in Europa te gaan vechten. Het zouden de Duitsers zelf zijn, die met hun genadeloze oorlogvoering het den ken van het Amerikaanse volk zou den ombuigen. AMERIKA ONDERSCHAT De Duitsers waren zich hiervan niet bewust. Zij achtten deelname van de Verenigde Staten aan de oorlog niet mogelijk. En indien zij het mis hadden? Dan was er nog niets aan de hand. Hoe kon er ooit een Amerikaans leger naar het Franse front worden overgebracht met al die Duitse onderzeeërs? Als het zover zou komen, dat er Ame rikanen daadwerkelijk zouden gaan meedoen, dan was Engeland, wegens de totale blokkade, allang uitge schakeld. En, al was het moeilijk om ook Oostenrijk over te halen tot de wrede duikbootcampagne, de voorstanders van een „rücksicht- lose" oorlogsvoering kregen hun zin. Op 9 januari 1917 nam Wilhelm II op zijn hoofdkwartier te Pless in Si- lezië, de beslissing, die zijn eigen ondergang zou betekenen. Per 1 februari zouden Duitse duikboten in de aangegeven zeegebieden elk schip naar de bodem van de zee jagen. Eén dag daarvoor, op 31 januari, werd Amerika gewaarschuwd. Aan president Wilson werd meegedeeld, dat zijn schepen, mits zij duidelijk kenbaar waren, bepaalde routes volgden en geen contrabande aan boord hadden, gespaard zouden blij ven. Wilson reageerde scherp. Hij stuurde de Duitse gezant naar huis, maar verklaarde nog geen oorlog. Hij wachtte nog even, en terecht. Spoedig ondervonden de Amerika nen aan den lijve de gevolgen van de Duitse U-bootpolitiek. Drievijfde van de Amerikaanse uitvoer gold Engeland en Frankrijk en, nu uitva ren met deze goederen gelijkstond met zelfmoord, stapelden de vrach ten op de kaden van de Oostelijke havens zich op. In handelskringen werd men wrevelig, verontwaardigd en vijandig tegenover de Duitsers. De Duitsers verloren het laatste restje sympathie STUNTELIGE DIPLOMATIE UITGEBUIT De Duitsers deden niets om de sympathie tei*ug te winnen. Zij de den juist het tegenovergestelde. Zij zochten contact met de vijand van de V.S.: Mexico. De minister van buitenlandse zaken, Zimmermann, zegde in het geheim steun toe aan het land, waar nog maar kort ge leden Amerikaanse troepen waren binnengerukt naar aanleiding van vele grensincidenten. Zimmermann beloofde Mexico teruggave van de in 1848 door de V.S. geannexeerde ge deelten: Texas, Nieuw-Mexico en Arizona. Tevens probeerde Duits land Japan tegen Amerika op te zetten. Deze stuntelige politiek want hoe wilden de Duitsers hun beloften aan Mexico nakomen? kwam ter kennis aan de Engelse „Intelligent Service". En de Britten wisten wel weg met deze gegevens. Dit was dè kans! Pre sident Wilson was dan ook spoedig op de hoogte van het Duitse ge wroet. Hij begreep maar al te goed wat de Duitsers wilden: in Midden- Amerika een beweging, een zg. vrij heidsoorlog, op gang helpen tegen de V.S. en zelf buiten schot blijven. Dit kon niet worden geduld. Alle aarzeling was nu bij de president verdwenen. Op 1 maart werden de geheime Duitse plannen voor pu blicatie in de Amerikaanse dagbla jij betalen voor uw hokken alle rassen IXTRA HOGE prijzen IV. vd Ven Zn. Pluimvee import-export '1. 04920-2397 Kanaaldijk 98 "'.MOND Alles contant Een praktische meisjestwinset van draion op een pittig terlenka rokje in zonnige kleuren Falcon Rolf, uit poplin of katoen diagonaal, gevoerd met fantasie- ruit. Sierstiksels langs randen en op de zakken. Bruin, groengrijs, beige en zandkleur. 69,50 tot 89,50. Falcon Rivera, hooggesloten man tel uit changeant-poplin. Voorpand en kraag mei sierkoord gegar neerd. Platliggende ronde kraag. Donkere changerende kleuren 54,50.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 3