KLOKKEH ui Hdinq DIAMAK,B,4w<ifaM VASTENOFFER WERKGEBREK Uit Peel en Haas WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 3(j Zondagsdienst huisartsen Vrijdag 30 maart 1962 No. 13 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050625 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.50 (buiten Venray 1.75) Zondag Halfvasten 1962 zal in de annalen van Venrayse Grote Kerk met gulden letters worden aangetekend. Op die dag immers wordt weer een fase in het opbouwwerk van onze Peelkathedraal afgesloten door de wijding van twee nieuwe klokken, die met de nog bestaande met Pasen de gelovigen kond zullen doen van de Verrijzenis van Christus. De zoveelste fase in een opbouwwerk van jaren Reeds eerder schreven wij over Venray's kloken en hun geschiede nis. Het is verheugend dat van alle kanten hiervoor belangstelling be stond en dat wij van verschillende lezers aanvulling kregen op de toch wel zeer summiere gegevens, die we hadden over Venrays klokken. "Weer eens te meer blijkt veel meer van Venrays geschiedenis bekend te zijn en behoed te worden, dan zo opper vlakkig wel voor mogelijk wordt ge houden. Bij gelegenheid van deze klokken-wijding is het daarom goed alles nog eens even vast te leggen, zodat alle gegevens weer eens zijn samengevat. APOSTELKLOK. De grootste en zwaarste klok (bij na 4000 kg) is de Venrayse Apostel- klok. Wie de maker is geweest van deze enorme klok is onbekend. Be kend is alleen dat ze in 1618 hergo- door een meester Hans Noortmeyer, ten moest worden, wat gedaan is wonende te Dortmont. Een en ander in opdracht van pastoor Everardus Vlaanus of van Dael. In de overeenkomst met deze klokkengieter staat duidelijk te le zen: Van dezelfve clocke ende spijze of materie te hermaken-vergieten ter eere en dienste Gods eene nieu we clock in gelijke forme, grootte, hochte, wijdte en dickteEr is dus duidelijk sprake van hergieten, terwijl trouwens verder in deze overeenkomst te lezen staat dat de kerkmeesters o.a. tot taak hadden de klok zelf uit de toren naar beneden te halen. Toen Noortmeyer met zijn arbeid klaar was zulks gebeurde gewoonlijk op het kerkhof waar een veldoven werd opgericht, woog de ze klok 7695 ponden. In 1640 is er een torenbrand ge weest, die gelukkig vrij vlot geblust kon worden, maar waarbij de „gro te" of Apostelklok ernstig werd be schadigd. Zo ernstig dat pastoor Pe trus Verberckt aan de klokkengieter Peter Hemony uit Lemcourt in Lott- ringe opdracht gaf de klok voor de 2e maal te hergieten. Een en ander voor de prijs van 320 rijcksdaelders. Deze vakman uit het beroemde ge slacht der klokkengieters de Hem- monys klaarde dit werk zonder man keren, maar gaf de klok 't volgende vers mee: De naem Jesus is mi gegaeve, wie Jesum volcht sal eeuwelick leven gelijck die Apostelen hebben gedaen haeren arbeijdt altoos met Jesu bestaen. Blixem, haegel donder can Jesus verdrijven. Alle duivelen doet Hij sidderen ende beven. Hier blijkt dus duidelijk uit dat deze klok in feite was toegewijd aan Jesus zelf en niet aan de Apostelen. Men vond trouwens op de klok ook boven de sierrand de afbeeldingen van Jesus, Maria en Jozef, terwijl daaronder ook als een soort sier rand bedoeld de beelden der Apostelen stonden. Het zijn die laat ste beelden, die de klok de naam van Apostelenklok hebben gegeven. Deze Apostelklok scheen echter achtervolgd te worden door het on geluk, want niet alleen is er reeds eerder een stuk van goed 150 kg uit komen vallen, maar in 1849 gebeur de er zelfs een ernstig ongeval. Toen namelijk de klokken geluid werden op 22 maart van dat jaar bij gelegenheid van het overlijden van koning Willem II viel de klepel uit de klok en doodde een der klok kenluiders, een zekere Jan Schre ven In 1855 luidde ze wederom bij de dogmaverklaring van Maria's Onbe vlekte Ontvangenis en kreeg toen een grote scheur of barst die verder gebruik onmogelijk maakte. Een derde hergieting was nodig, die nu werd uitgevoerd door dezelfde fir ma, die thans de nieuwe klokken heeft gegoten, de firma Petit en Fritsen uit Aarle-Rixtel. Op 6 okto ber 1870 was de nieuwe klok klaar en pastoor van Haeff kon tevreden zijn over het geleverde werk. Alleen kreeg de nieuwe klok nu tot op schrift: Jesu, Maria, Joseph ac Apostolis dicabar, Petrus Vocor. Ik ben aan J.M.J. en de Apostelen toegewijd en ik word Petrus ge noemd. Deze pastoor doopt dus de klok maar Petrus en maakt de zaak er niet gemakkelijk op, want er is al een Petrus-klok. Maar daarover la ter meer. Deze klok, die 3967 kg. woog, is onder de oorlog door de Duitsers geroofd. Het was deze klok, die haar naam van ongeluksklok weer eer aan deed, door bij het uit halen door de kabels te breken en van ongeveer 10 meter hoogte neer te storten. Van de rand sprongen allemaal kleine splinters af waarvan nog speldjes zijn gemaakt. De klok of de restanten daarvan zijn nimmer teruggevonden. DE ST. JANSKLOK was in feite de Mariaklok. Ze was de tweede klok in Venrays toren, als men tenminste op het gewicht afgaat. Ze woog namelijk 2330 kg. Deze klok is als Mariaklok gegoten in 1521 door de Venrayse klokken gieter Jacob. Ze droeg het opschrift: Maria heit ic, al quaet verdreif ic den levenden roep ic, den dode beclaich ic. Het is merkwaardig hoe men tel kens tot de ontdekking komt dat de oorspronkelijke naam van de klok zich in de volksmond wijzigt. We hebben gezien dat de oorspronkelij ke Jesusklok, Petrusklok en later Apostelenklok wordt. Zo wordt deze Mariaklok, waar overigens zeer wei nig van bekend is, de St. Jansklok genoemd. Een der oorzaken zal zijn dat deze klok geluid werd onder de laatste H. Mis in de tijd dat de rogge in bloei stond tot op het feest van St. Jan. We zullen dadelijk nog er varen dat de St. Jozefklok, de naam van Mariaklok krijgt.... Gemakke lijk maakt men het dus hem niet, die nog de historie van Venrays klok ken na wil gaan. Laten we het echter bij deze klok nog aantekenen, dat ze vroeger ook als brandklok diende, in die zin, dat hierop een vrij primitieve hamer ge plaatst was, die door middel van 't losmaken van een touw in beweging werd gezet. Degenen, die brand ont dekten maakten dat touw los en de hamer viel enkele malen op de klok. Een vrij primtieve geschiedenis, maar het bleek gewoonlijk voldoen de om andere klokkenluiders te waarschuwen. Deze klok is bij de klokkenroof gespaard geworden, maar bij de vernieling van de to ren in verschillende stukken uit elkaar gevallen. Later heeft men deze stukken netjes bij elkaar ge zocht en men zal zich ongetwijfeld herinneren, dat deze klok geruime tijd op het kerkhof heeft gestaan. Uit deze stukken en brokken is dan de eerste nieuwe klok gegoten, die al weer sinds jaar en dag in de klok kenstoel op het kerkhof hangt en die toen definitief de naam van Apostelen-klok heeft gekregen. DE MARIAKLOK was feitelijk St. Jozefklok gedoopt. Toen in 1764 de voorouders van de huidige directeuren van Petit en Fritsen, namelijk Alexius en Petrus Petit deze klok goten werd ze toe gewijd aan de H. Jozef. Maar de volksmond doopte ze maar weer om tot Mariaklok ook al omdat deze 1190 kg. zware klok geluid werd in de middag na het angelus. (Middag klok is een ander aanduiding, die men wel eens hoort). Ook bij kinder begrafenissen en Mariafeesten werd bij voorkeur deze klok geluid. Ze is ook met de klokkenroof spoorloos verdwenen en nooit meer teruggeko men. DE PETRUSKLOK is de enigste klok, die zijn doopnaam behouden heeft. Het 450 kg zware klokje is een van de oudste uit Ven rays toren en werd in 1475 gegoten door de clockgieter Jacop, waar schijnlijk de vader van de gieter van de St. Jansklok. Van hem zijn ook andere klokken bekend, o.a. een in Oirlo. Ze was de klok, die vroeger in de morgen en in de avond werd geluid en die in de volksmond ook de avondklok werd genoemd. Het is de enigste klok, die de oorlogsstorm goed doorstaan heeft. Ze werd wel iswaar door de Duitsers geroofd, maar na de oorlog onbeschadigd te ruggevonden en retour naar Venray gezonden. Naast de Apostelklok heeft zij ook al weer jaren dienst ge daan in de klokkenstoel op het kerk hof. ST. CATHARINAKLOK Tenslote hing er voor de laatste oorlog nog een vijfde klok in de Venrayse toren, namelijk de 270 kg. zware St. Catharinaklok, die in 1744 door Jean Petit en zoon is gegoten voor de Venrayse kerk. Ze werd ge bruikt als Angelus-klok. Ook deze klok is door de Duitsers gestolen en niet meer teruggekomen. EEN DROEVE BALANS moest Deken Berden naar de oorlog opmaken. Van de vijf klokken was alleen de in stukken en brokken lig gende St. Jansklok (gedoopt Maria klok) over. Hieruit is door Petit, en Fritsen dan later de nieuwe Apostel klok gegoten, die met de terugge komen St. Petrusklok sindsdien de enige klokken waren, die Venrays kerk had. Nu zondag is er dan de doop van de 2400 kg zware nieuwe St. Jans klok en de 1750 kg zware Maria klok, die samen met de bestaande klokken met Pasen de Verrijzenis van de Heer aan zullen kondigen maar ook hun eigen verrijzenis Een droeve historie wordt daar mede afgesloten. Een nieuwe blad zijde in het geschiedenisboek omge slagen. En ongetwijfeld zullen velen, die deze klokkendoop mee willen maken (ze begint om 4 uur n.m.) bij deze plechtigheid bidden, dat deze nieuwe klokken veel vreugde zullen mogen aankondigen en weinig leed. Op 15 april 1902 werden in Venrays Grote Kerk zes echtparen tegelijk in de echt verbonden. Een van die jonge paartjes was Jan van Cuyck en Johanna Verhoeven, de enigste van de zes, die thans zich opmaken voor de viering van hun diamanten huwelijksfeest. Een doodgewoon huwelijk tussen doodgewone mensen werd er toen aan dat zij-altaar ingezegend. Met zes paartjes tegelijk, om de kosten te drukken. Want wij, die zo'n klei ne 60 jaren later leven, kunnen ons maar moeilijk voorstellen, dat het toen wel wat anders was dan in deze tijd. Ook het voorspel tot deze brui loft was als alle andereDaar was een flinke jonge knaap, Jan van Cuyck, geboortig van de Heyde, die zich als knecht verhuurd had in Horst. Op een bruiloft leerde hij Jo hanna Verhoeven uit Merselo ken nen en zo als dat meer gaat, van bruiloft komt bruiloft want Jan van Cuyck wandelde zondags na mei kerstijd van Horst naar Merselo om daar zijn opwachting bij dit Mer- selose meisje te gaan maken. En 's avonds werd dan weer terugge wandeldTotdat op 15 april 1902 de grote dag daar was en beiden hun ja-woord gaven voor het leven Een moeilijk leven, want om in die tijd 15 kinderen groot te brengen, ging een mens niet in zijn kouwe kleren zitten. Het huisje op het Vo- len, waar het jonge bruidspaar in trok, was niet ingericht op een steeds groeiende kinderschaar. En hoe va der van Cuyck het klaar gespeeld heeft om in die tijd, toen men voor een hele dag hard werken 50 centen uitbetaald kreeg en er geen kinder bijslag bestond en andere sociale voorzieningen, zijn steeds maar groeiend gezin op de been te hou den, is een vraag, die maar moeilijk op te lossen valt voor een mens van tegenwoordig. Vraagt men het dia manten paar daar vandaag de dag naar, dan weten ze het zelf niet. Maar werken en ploeteren is het ge weest dat hele lange leven door van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Werken bij de boeren, werken in de Peel, waar hei gestoken werd en turf en waarbij de vrouw even zo goed mee moest als de man. Neen, de eerste vijftien jaren zijn niet bepaald plezierige jaren ge weest. Het zijn jaren geweest van soms bittere armoede en ellende, rauwe jaren, zoals men ze beschre ven vindt in 't boek van Maas over het Goud van de PeelMaar deze mensen, hoe vreemd het ook klin ken mag, hadden een grote schat, dat was dat ze tevreden waren Dat ze twee van hun kinderen weer af moesten staan, deed hen pijn als ieder ander mens, dat er dagen wa ren zonder brood op tafel en alleen maar aardappelen en nog eens aard appelen, dat er bij ziekte van de kostwinner de hele familie honger moest lijden, dat alles maakte hen niet opstandig. Ze berustten en werkten alleen maar weer harder. Het werd eerst wat beter toen er kinderen van school kwamen en mee konden verdienen. Toen kon men ook verhuizen naar een wat groter huis op de Brienshoek, waar beide oudjes nu nog wonen Daar hebben ze een goede oude dag en daar is ook 10 jaar geleden in een grote tent de gouden bruiloft grandioos gevierd. Daar heeft men toen niets aan gespaard, want dat zou immers het laatste feest zijn wat men samen vieren konaldus vader van Cuyck. Hij heeft het mis gehad, want nu staat het diamanten feest voor de deur. En niet alleen de 13 kinderen, met hun 51 kleinkin- In alle Venrayse huisgezinnen staat het rood-geel-groene kartonnen spaarpotje „Ons Vastenoffer". Een spaarpotje, waar we op wens van de Nederlandse Bisschoppen onze bijdragen in doen als een offer in de vastentijd om het leed in de wereld te helpen lenigen. Hoe groot dit leed is leest U ook nog in de „Misereor"-krant, die huis-aan-huis bezorgd wordt. Bij deze „Misereor"-krant is bijgesloten een envelop je. Het is de bedoeling dat U voor zondag Halfvasten, dus a.s. zon dag, de inhoud van dit spaarpotje in die envelop doet. In de parochies Petrus-Banden, Christus Koning, Rectoraat Paters en Oostrum is het de bedoeling dat U die envelop op zondag Half vasten mee naar de kerk neemt en daar in de bussen deponeert, die in de kerk staan opgesteld. In de Smakt, wordt die envelop onder het Credo in de kerk opgehaald en mee op gedragen. In de niet ge noemde parochies worden de enveloppen aan huis opgehaald. Men gelieve hier dus aan te denken. DRIJFT BOUWVAKKERS NAAR DUITSLAND Het is helemaal niet zo dat Neder landse bouwvakarbeiders in Duits land gaan werken alléén omdat ze daar meer kunnen verdienen. In de Achterhoek bijvoorbeeld is voor hen niet voldoende werk en daarom trekken ze de grens over. Voor de bouw van 50 woningen in Dinxperlo waren aanvankelijk geen arbeiders beschikbaar maar op het eerste ver zoek van de aannemers kwamen vol doende bouwvakkers uit Duitsland terug, zodat de woningen er in een minimum van tijd stonden. Daarna vertrokken de arbeiders weer naar Duitsland, want het werk in de Ach terhoek was al weer op. Als er meer bouwvolume los zou komen, zouden meer bouwvakkers uit de grensstreek in Nederland blij ven, zegt burgemeester J. J. M. Cor- nelissen van Doetinchem: het is een vicieuze cirkel. Er bestaan nu een maal ongunstige statistieken die zeg gen dat er in onze streek weinig groei zit. Deze statistieken worden blijkbaar telkens weer in Den Haag gehanteerd ,want daar zegt men dat groter toewijzingen voor woning bouw niet nodig zijn. Het gevolg is oat de industrie hier niet kan groeien, omdat er geen woningen zijn en omdat er geen woningen zijn, komt er geen nieuwe industrie. Er liggen hier genoeg bouwrijpe terrei nen; er bestaan vele plannen, maar men meent nu eenmaal dat er geen arbeiders genoeg zijn en daarom worden geen vergunningen afgege ven. Het gevolg is dat er verliezen geleden worden door renteloos lig gende bouwterreinen. Er zijn volgens de burgemeester al aannemers in deze streek, die, omdat ze geen werk hebben, mensen moe ten ontslaan. Het is duidelijk dat deze arbeiders ook zullen trachten in Duitsland hun brood te gaan ver dienen hoewel ze over het algemeen liever in eigen land zouden blijven, al was het alleen maar vanwege de betere sociale voorzieningen. De aannemers zitten te springen om werk. Ze zouden de arbeiders daarvoor ook kunnen krijgen maai de statistieken regeren nu eenmaal en daarom worden waardevolle Ne derlandse arbeidskrachten de grens over gestuurd, aldus de mening van de plaatselijke overheid en van de industrie in dit deel van het land. JUI 'ANASINGEL41•tmf. 1061 (K4780) deren en 1 achterkleinkind, willen dat feest eens goed vieren, maar ook de hele Leunse gemeenschap, waar van het diamantenpaar zo lang deel heeft uitgemaakt. Er zal gesierd worden langs kerkweg en huis en de kerkelijke plechtigheid krijgt de meest plechtige luister die men kent. De beide oudjes gaan in de bloe men, of ze willen of nietEn al is een en ander misschien wat veel voor moeder van Cuyck, die de last der 80 jaren wel begint te merken, vader van Cuyck met zijn 84 jaren heeft er nog wel zin in. Wat ouderdomsgebreken heeft hij in het ziekenhuis weer op „laten lap pen" zoals hij zelf zegt en dan kan hij er tegen. Dan krijgt dit doodgewone huwe lijk van doodgewone mensen zijn diamanten bekroning en het zal een feest worden, dat klinkt als een klok. Daarvoor staat de hele Leunense ge meenschap borg, die dit diamanten paar een onvergetelijke dag bezor gen zal. De viering van dit feest zal plaats hebben op woensdag 25 april a.s. BEKENDMAKING Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van N.V. Purfina Ne derland, Stadhoudersplantsoen 214, 's-Gravenhage, om vergunning tot het plaatsen van 3 pompen elk aan gedreven door een electromotor van 1/3 pk, een electromotor van 2 pk voor aandrijving van een compres sor, en het plaatsen van 3 tanks van 6000 ltr. en 1 van 500 Itr. aan de Deurneseweg 20, kadastraal gemeen te Venray sectie B nummers 3687 en 3688. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan eenieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 6 april 1962 om 11 uur in het gemeentehuis. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 19 maart 1962. Burgemeester en wethouders van de gemeente. A. v. DIJCK, loco-burgemeester H. P. L. VORST, secretaris INENTING TEGEN DIPHTERIE KINKHOEST TETANUS Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat gelegenheid bestaat, om de kinderen van DRIE maanden en ouder kosteloos te doen inenten te gen diphterie, kinkhoest en tetanus, en wel: In VENRAY-KOM, op dinsdag 3 april 1962 van 23 uur namiddag in het Groene Kruisgebouw aan de Merseloseweg. In de kerkdorpen VEULEN, YS- SELSTEYN, HEIDE MERSELO en VREDEPEEL op woensdag 4 april 1962, om 2 uur namiddag in café van Gassel te Veulen; om 2.20 u. namid dag in het gemeenschapshuis te Ys- selsteyn; om 2.40 uur namiddag in de lagere school te Heide; om 3 uur namiddag in het jeugdhuis te Mer selo; om 3.20 uur namiddag in de school te Vredepeel. In de kerkdorpen LEUNEN, CAS- TENRAY, OIRLO en OOSTRUM, op dinsdag 10 april 1962 om 2 uur na middag in de kleuterschool te Leu nen; om 2.30 uur namiddag in het patronaat te Castenray; om 2.40 uur namiddag in de kleuterschool te Oir lo; om 3 uur namiddag in het ge meenschapshuis te Oostrum. Wij vertrouwen erop, dat alle Smders, wier kinderen nog niet of met volledig zijn geënt tegen deze gevaarlijke kinderziekten, van de geboden gelegenheid gebruik maken. De kinderen moeten echter ten minste DRIE maanden oud zijn en goed gezond. Kleuters die twee jaar geleden volledig zijn geënt tegen D.K.T., kunnen nu de eerste herhalings injectie ontvangen. Wij vestigen er de aandacht op, dat voor deze entingen geen per soonlijke oproepen zullen worden gezonden. Men wordt verzocht op tijd aan wezig te zijn en de oranje-inentings boekjes mede te brengen. Tevens wordt gelegenheid gegeven zulks voor kinderen geboren in het TWEEDE HALFJAAR 1961, om op bovengenoemde data, plaatsen en uren de inenting tegen poliomyelitis (kinderverlamming) te ontvangen. Hiervoor wordt WEL een persoon lijke oproep verzonden. Venray, 26 maart 1962. Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester H. P. L. VORST, secretaris van 23 maart 1912 Tot ontvanger der Rijksbelas tingen te Venray is benoemd F. Tim mermans van Abcoude, thans in de zelfde betrekking te Gramsbergen. Zaterdag had alhier het toela tingsexamen plaats voor de Nor maalschool en de Voorbereidende cursus. Een 12-tal leerlingen werden toegelaten voor het nieuwe leerjaar, dat op 1 mei a.s. begint. Tot directeur van Venrays Man nenkoor is gekozen de heer Brull, organist van de parochiekerk en ge diplomeerd muziekleraar, die tevens dit ambt zal waarnemen bij het zanggezelschap „Het Heidebloemp je" te Heide. Aan het station alhier werd ontvangen goed rein geschud schoof- stro a 23,goed gaaf roggestro a 18,alles per 1000 kg. van 30 maart 1912 Uit het jaarverslag van de afd. Venray van O.P.V.N. kippenhouders- bond bleek dat de inkomsten be droegen 835,09 en de uitgaven 766,53. Batig saldo 68,56. Te Oostrum in de kapel staan twee beelden tegenover elkaar, het ene is dat van de jeugdige St. An- tonius van Padua en het andere dat van de zwaargebaarde H. Antonius Abt. Twee kleine, vreemde kinder tjes staan in bewondering dan naar 't ene, dan naar 't andere te kijken en kunnen reeds onder beide beel den de naam „Antonius" lezen. Op eens vraagt de ene kleine meid: „d'n Antonius mit den baard, is dat Anto nius zien vader?" Ze had tot nog toe slechts van Antonius van Padua ge hoord! Te Heerlen werd de eerste steen gelegd voor de Vroedvrouwen school. I 5 Door het hoogwater in de Maas is de Veerstraat te Grave onderge lopen. De overtocht per pont is ge staakt. Iets wat zelden in de maand maart gebeurd is. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Van zaterdagmiddag 12 uur tot zon dagnacht 2 uur. Dr. L. COENEN Henseniusstraat Telefoon 1878 Uitsluitend voor spoedgevallen 1 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. Janssen, Kard. van Rossum- straat, tel. 1504. GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de Kom. ZIEKENAUTO bel 04780-1592 b.g.g. 2116 KAPSALON MIN-POELS HEROPEND De kapsalon Min-Poels in de Henseniusstraat is vorige week her opend nadat door een interne ver bouwing het geheel wel op schitte rende wijze vergroot en verfijnd is. Door het wegbreken van een binnen muur, verlaging van plafonds, ver hoging van vloeren, het aanbrengen van een geheel nieuwe verlichting is een ruimte geschapen, waarin het, mede door verantwoorde keuze van kleuren, meubilair en kaptafels pret tig is te vertoeven en te werken. Deze kapsalon heeft een heel wat gezelliger aanzien gekregen en maakt efficiënter werken (dus min der wachttijden!) mogelijk, zodat de dames hierheen hun weg wel zullen vinden. Voor deze heropening be stond veel belangstelling en een keur van aangeboden bloemen gaven een en ander een feestelijke noot. GESLAAGD Te Utrecht slaagde voor het exa men slagersbekwaamheid de heer G. Lemmens jr. uit Oostrum. PROMOTIE J. PENDERS Op vrijdag 6 april zal de heer J. J. M. Penders, geboren te Venray, om 4 uur n.m. in de aula van de R.K. Universiteit te Nijmegen zijn proef schrift ter verkrijging van de graad van doctor in de letteren, evenals 'n zestal stellingen verdedigen. Zijn proefschrift draagt tot titel „Kadervorming in de industrie in pedagogisch perspectief'. Het is blij kens het voorwoord, het resultaat van een poging tot wetenschappelij ke verantwoording van de werk zaamheden met betrekking tot ka dervorming waarmee de heer Pen ders nu negen jaar in teamverband op het Stikstofbindingsbedrijf is be last.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 1