M.H.C.VENRAY KAMPIOEN Kerkelijke Diensten Uit Peel en Maas Kring vergadering L.L.T.B. van 18 tot en met 24 maart Ingezonden Vrijdag 16 maart 1962 No. 11 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DEUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N V. VBNRAT WPPIfRT AH VOOR VFNRAY FN OIWSTRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ot. per i GEOTKSTRAAT S« POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 WfitADLAU V UUt\ VüiMRAI E.1N WIVIO 1 I\C<1\.E,1^ PRIJS PEE KWARTAAL 1.5» mm. ABONNBMENT8- (buiten Venray 1.75) Zondag behaalde M.H.C.V. in Roermond het kampioenschap hockeyen in de 4e klasse en promoveerde daarmee naar de 3e klasse. Voor een vol ledig verslag verwijzen wij naar de sportberichten elders in dit blad. Op bovenstaande foto 't kampioenselftal met trainers. Foto G. Kruijsen PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Pater Sym- phorianus, telefoon 1502. 2e zondag van de Vasten. Zondag: 6.30 Sj. Maessen; 7.30 Willem Jenneskens; 8.30 ter ere van Jesus H. Hart; 9.30 Hoogmis voor de par.; 11 u. Johan, Gerrit en Theo Janssen en overl. ouders; 6 u. Avondmis Antonetta van Els-Wil- lems. Maandag: 6.45 overl. par.; 7.30 Jan Oudenhoven (buurt); 7.30 Petronella Buissen-Cuipers (v. haar kennissen); 8.15 M. P. Smulders 1 -h.; 8.15 Harry Janssen en Henr. Vermeulen en echtgen. Dinsdag: 6.45 M. Ebberink-Kol- kers; 7.30 Johannes v. d. Bogaart; 7.30 Gerard Arts-Claessen; 8.15 Z.E. Herm. Janssen, 1 h.; 8.15 G. Ligthart 7.30 Christelijke Moeders. Woensdag: 6.45 Theo Swinkels; 7.30 W. Broers echtgen. en zoon Piet; 7.30 Petronella Buissen-Cuipers; 8.15 Bax v. Kuik en Roffers 1 h.; 8.15 overl. fam. Gooren-Bouten. Donderdag: 6.45 Jan Oudenhoven; 7.30 Sacr. Mis; 7.30 Rongen-Broeks (Stichting); 8.15 M. Wismans en echtgen. M. en B. Wismans 1 h.; 8.15 Grad Geurts. Vrijdag: 6.45 O.L. Vr. mis; 7.30 Willy Verhoeven; 8.15 H. C. Kuipers en A. Haegens 1 kl.; 8.15 zekere int. R. Zaterdag: 6.45 Mart. Jeuken, echt gen., overl. kinderen en kl. kind; 7.30 Hans Noten; 7.30 Joh. Poels, ouders, broers en zuster (stichting); 8.15 Arnoldina Wijnhoven en J. v. Rijswijk 1 h.; 8.15 Jos v. Hierop. Biechtgelegenheid van 5.307.30 Kruisweg. Vastentijd Mogen wij in deze vastentijd de gelovigen nog eens bijzonder er op wijzen om in deze tijd meer aan dacht te besteden aan het ontvan gen van de sacramenten: bijzonder de H. Communie en eens extra biechten. Bijzonder goede opkomst verwachten wij ook in de Kruisweg op zaterdagavond. RECTORAAT PATERSKERK Tel. 1973 b.g.g. 1502 2e zondag van de Vasten. De H. Missen om 6.30, 7.45, 9 en 11.45. De Hoogmis om 10.15. De kollekte (2 in 1) voor kerk en bisdom. Om 7 u. Lij densmeditatie. Maandag: Feest van St. Jozef. Om 8.30 gezongen H. Mis. Dinsdag: om 7 u. lof t.e.v. St. An- tonius. Donderdag: 7 u. gezinsmis t.e.v. St. Antonius. Vrijdag: vasten- en onthoudings- dag. 7.30 oefening van de H. Kruis weg. Zaterdag: van 38 gelegenheid tot biechten. Lijdensmeditatie Zondagavond om 7 u. 2e lijdens meditatie. Onderwerp zal zijn: „Een zaam?" Zorg er voor op tijd te zijn. We beginnen precies 7 uur. Brengt U de parochiebundel mee? Dat geldt ook voor de kruisweg op vrijdag. Conferenties Jong-gehuwden Deze week zijn twee conferenties. Zij worden gehouden in zaal Wil- helmina, Schoolstraat 25, om 8 uur. Maandag spreekt Dr. Marlet over „het huwelijk in zijn sexuele bele ving". Donderdag het onderwerp: „Het huwelijk als sacrament van blijven de liefde tussen man en vrouw", door aalmoezenier Heymans Opgave tot deelneming uiterlijk tot zondagavond. Zangertjes en misdienaars Voor de zangertjes van St. Frans en de misdienaars zal zondagavond om 8 uur in San Damiano de illu sionist Professor Owino optreden. Misintentics Zondag: 6.30 Pertonella Brand- van Horck; 7.45 Anna Rutten- Peters; 9 u. Martien Janssen en overl. fam.; 10.15 voor geestelijk en tijdelijk welzijn in de toekomst; 11.45 overl. ouders Bom-Maas en zoon Pierre, een H. Mis voor de le vende en overl. leden der Stille Om gang. Maandag: 6.15 overl. fam. Custers- Loon; 7 u. Hubertus Kusters en overl. fam. Kleuskens-Kusters; 7.45 overl. ouders de Boer-Jongemans en dochter; 8.30 Jeanette Esser; 7 u. zij alt. zekere int. Dnisdag: 7 u. Peter Johannes Geurts; 7.45 Piet Schaeffers-(Derk- sen); 8.30 Joh. Jac. Sassen. Woensdag: 7 u. Willem Claessens; 7.45 Antoon Coopmans en overl. fam. 8.30 overl. echtgenote (N.). Donderdag 7 u. Gezinsmis; 7.45 overl. ouders v. Houdt-Janssen; 8.30 Jeanette Esser. Vrijdag: 7 u. overl. ouders Tonen- Vermeulen; 7.45 Theodoor Bouten; 8.30 Willem Claessens (buurt). Zaterdag: 7 u. Maria v. Meyel- Poels en overl. fam.; 7.45 Not. Pluy- maekers; 8.30 overl. fam. PAROCHIEKERK OOSTRUM 2e zondag van de Vasten. 7 u. H. Mis voor de leden van het Gezel schap van de Stille Omgang; 8.30 Leonard Maas; 10 u. Hoogmis voor de parochie; 3 u. Lof t.e.v. de H. Jo zef. Maandag: Feest van de H. Jozef. 7.30 gest. gez. H. Mis t.e.v. de H. Jo zef; 's avonds 7.30 Antoon Derickx namens de KAB afd. Oostrum. Dinsdag: 7.30 gest. gez. jrd. Jozef Jenneskens en echtg. Woensdag: 7.30 overl. fam. Thie- len-Steeghs. Donderdag: 7.30 Joh. Tacken en Wilhelmina Verstappen. Vrijdag: vasten en onthouding. 7.30 int. Heidens. Zaterdag: 7.30 gest. gez. jrd. Wil lem Jenneskens. Biechten van 34 en van 6.30 7.30; 7.30 Marialof. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 2e zondag van de Vasten. Leesmissen om 6.30, kindermis om 7.30, Hoogmis om 8.30. Leesmis om 10 u. met lijdensmeditatie. Geen lof. Eerste collecte voor de kerk, tweede collecte Bisdom. Maandag: feestdag van St. Jozef. 7 u. H. Communie; 7.30 Hoogmis ter ere van St. Jozef tot intentie van de bedevaartgangers van de Stille Om gang. Dinsdag: 7.30 Stichting Willem Hesen. Woensdag: 7.30 Stichting Chris- tiaan Friesen en echtgenote. Donderdag: 7.30 Stichting Mathias Gooren en Gertrudis van de Water. Vrijdag: 7.30 Stichting Joanna Rongen, Joannes Thijssen, Jacoba Geurts, Maria Sibilla van de Laak. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor de overl. fam. Baltissen-van Ooi. Vrijdagavond: Kruisweg en lof om 7.30. Zaterdagavond: biechtgelegenheid van 57 u. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 2e zondag van de vasten. 7.30 vroegmis tot int. v. d. plaatse lijke afdeling v. d. H. Stede; 10 u. Hoogmis voor de Parochie; 3 u. In stallatie van uw nieuwe pastoor door de Hoogeerw. heer Deken Loo- nen van Venray. Maandag: Feest v. d. H. Jozef, pa troon van de H. Kerk. 7 u. H. Com munie; 7.30 gest. Hgm. t.e.v. St. Jo zef. Dinsdag: 7.30 gez. jaard. v. Lam bert v. Rhee. Woensdag: 7.30 gez. H. Mis v. Pe ter Joan. Strijbos en Joanna Bal- tussen. Donderdag: gez. H. Mis v. Hendri- cus Vissers en Mechelina Arts. Vrijdag: 7.30 gez. H. Mis v. Engel- bert Emonts. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. v. Altijdd. Bijst. tot int. van hen die hiervoor offerden. Van 6-7 gelegenheid om te biechten; om 7 u. Marialof en Rozenhoedje. Kerk poetsen: Grada Gellings en Leonie Strijbos. PAROCHIEKERK LEUNEN 2e zondag van de Vasten. Om 6.45 leesmis; 8 u. leesmis voor de par.; 9.15 hoogmis; 10.30 leesmis voor de levende en overl. leden van de H. Stede. Om 3 u. Kruisweg en Lof. Maandag: feest van St. Jozef. 7 u. leesmis voor Jean Holtackers; 7.30 hoogmis t.e.v. St. Jozef, gesticht jgt. voor Henri Weys; 's avonds om 8 u. avondmis. Dinsdag: leesmis voor Betsy Sij- bers, kindermis voor de meisjes. Woensdag: gezongen jaargetijde v. Johanna Asselberghs-Buggems. Donderdag: leesmis voor de overl. fam. van Hees-van der Heyde, kin dermis voor de jongens. Vrijdag: gesticht jgt. voor Willem Keyzers en echtgenote Johanna Jen- niskens en ovei-1. kinderen; 's avonds om 7.30 lof en vastenpreek. Zaterdag: gesticht jgt. voor Hen drik Heesen; biechtgelegenheid van 45 en van 77.30. Daarna lof. Kerkpoetsen: Gerry Jenniskens en Anny van Dijck. PAROCHIE YSSELSTEYN 2e zondag van de vasten. Zondag: 6.30 leesm. v. d. overl. fam. Verheyen-Litjens; 8.10 leesm. v. d. overl. fam. Geurts-Peters; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis v. zekere intentie; 3 u. vastenoefening. Maandag: Feest van St. Joseph; 7 u. leesm. v. Willem Vollenberg; 8 u. gez. jaarg. v. Frans v. d. Munck- hof en Petronella Schreven. Dinsdag: 7.30 leesm. v. Mathilda Claessens-v. Megen en Maria Claes sens; z.a. leesm. v. Hendrikus v. d. Ven. Woensdag: 7.30 weekdienst v. Har ry Vergeldt; z.a. leesm. t.e.v. H. Ge- rardus v. d. fam. v. Vegchel-Ver- heyen. Donderdag: 7.30 gez. zieled. v Gerradus Arts en Maria v. Encke- vort; z.a. maandd. v. Adriaan v. d. Hulst. Vriidag: geboden vasten- en ont houdingsdag. 7.30 maandd. v. Maria Verhoeven; 8.45 leesm. v. int. v. d. fam. Philipsen-Feters. Zaterdag: 7.30 gez. zield. v. d. overl. fam. Custers-Claassen; z.a. leesm. v. Herman Vousten en echtg.; 6 u. Lof; tot 7.30 gelegenheid om te biechten. PAROCHIEKERK MERSELO 2e zondag van de Vasten. 6.30 Communieuitreiken; 7 u. leesmis v overl. fam. Tijssen-Thijssen; 8.15 leesmis tot dankzegging (Eyssen): 10 u. Hoogmis voor de parochie. On der de H.H. Missen speciale maan delijkse collecte voor de noden van onze kerk; 7 u. Avondoefening voor de vastentijd. Maandag: Feestdag van de H. Jo seph, patroon van de Kerk en de christelijke huisgezinnen. 6.45 lees' mis voor Joh. Hubertus Janssen en echtgenote; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. St. Joseph t.i.v. fam. Janssen-Noyen. Dinsdag: 7e van de negen dinsda gen t.e.v. de H. Antonius. 6.45 lees mis voor overl. fam. Gellings-Jile- sen; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. de H. An tonius t.i.v. hen die daarvoor bij dragen. Woensdag: 6.45 leesmis t.i.v. fam. Poels-Bonten; 7.30 Hoogmis tot dankzegging t.i.v. Wed. Zegers. Donderdag: 6.45 Leesmis voor Wil helmina Verlinden-Bistervels; 7.15 Rozenkransbidden; 7.30 gez. H. Mis voor Theodorus Verheyen vanw. de Derde Orde. Vrijdag: 6.45 Leesmis voor Wed. Stiphout-v. Rijswijck; 7.30 gest. jgt. v. Antoon v. d. Hoogenhof, echtge note en dochter. Zaterdag: 6.45 leesmis t.e.v. de H. Brigitta (v. Osch-Janssen); 7.30 gest. jgt. voor Anna Bouten; 4 u. biechten voor de kinderen van het 4e school jaar, daarna voor anderen tot 6 u.; 7.30 Marialof. zenuw, ontspanning en meester blijven over Uw zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten RECTORAAT VREDEPEEL 2e zondag van de Vasten. 7.30 vroegmis t.i.v. de leden van de H. Stede; 10 u. hoogmis t.b.i.; 2.30 Lof met vastenoefening. Door de week H. Mis om 7.30. Maandag: feest v. d. H. Jozef, Bruidegom van de H. Maagd en Pa troon van de gehele Kerk. 7.30 H. Mis uit dankbaarheid namens fam. Comelissen-Jacobs; 19.30 gez. avond mis v. d. zielei-ust v. overledenen. Dinsdag: t.i.v. fam. Loenen-Cruij- sen. Woensdag: t.i.v. Wed. Zegers- Ewalds. Donderdag: t.i.v. fam. Arts-Be- rents. Vrijdag: vasten en oqthoudings; t.i.v. fam. Muijsers-Vullings; 7.30 Kruiswegoefening. Zaterdag: jaargetijde v. d. ziele- rust v. Johannes Braks. Biechtgele genheid: dagelijks vóór H. Mis, vrij dag vóór en na avondoefening. RECTORAAT VEULEN 2e zondag van de Vasten. 7 u. ge legenheid tot communiceren. Van daag wordt onder de H. Missen ge preekt door de Z.E. Pater P. v. Ooi voor zijn terugkeer naar Brazilië. De 2e collecte is voor zijn missie. 7.30 lsm. v. z. Leonax-dus Weys; 10 u. hgm. voor de bekende intenties. Vandaag is de vastenoefening om 6.30 n.m. Maandag: hgm. t.e.v. St. Jozef. Dinsdag: lsm. v. z. Jan Nabuurs en echtgenote. Woensdag: lsm. v. z. dokter Bin- gen; 's avonds 7.30 avondmis voor de jeugd. Donderdag: lsm. v. z. Cornelius Segeren. Vrijdag: hgm. zeswd. v. z. Maria v. Meyel-Poels. Zaterdag: lsm. v. overl. fam. Geurts-Ambrosius; 's avonds 7.30 avondoefening t.e.v. O.L. Vrouw. Accolythen voor a.s. zondag: Ge rard Koenen Willy Erben en Tom v. Gassel. Kerkpoetsen: Doortje Cleven, Nel ly Spreeuwenberp en Dien Koenen. RECTORAAT HEIDE 2e zondag van de Vasten. Zondag: 7.30 H. Mis v. overl. ouders Willems-Engels; 10 u. Hoog mis voor ovei'l. moeder Litjens- Swinkels. Akolieten: J. Janssen (v. d. smid) en H. Peeters; 2.30 Kruis weg voor de kinderen; 7 u. Avond oefening. Misdienaars v. d. week: Wim Fleuren en Tonny Poels. Maandag: Feest v. d. H. Jozef. 7.30 H. Mis uit dankbaarheid; 7.45 Avondmis t.e.v. H. Jozef. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Petro nella v. Dijck-Wismans. Woensdag: 7.30 H. Mis voor Lam- bertus Pouwels. Donderdag: 7.30 H. Mis t.b.i. Vriidag: Vasten- en vleesloze dag. 7.30 H. Mis voor Leonardus Spee en Lamberdina Arts. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor een zieke moeder 7 u. Biechtgelegenheid 7.30 Lof. RECTORAAT SMAKT 2e zondag van de Vasten. 6.15 tot zekere intentie; 7.30 voor Anna Ma ria Heidens; 9 u. H. Mis H. Familie Venray; 10 u. Hoogmis voor J. v. d. Winkel (toneelclub). In de kapel: H. Missen om 7 u.. 7.45, 8.30, 9.30, 10.30 en 11.30. Om 3 u. Lof met preek door: M. Hensen O.P. Maandag: Feest van St. Jozef. In de kerk: gel. H. Missen om 6 6.30, 7.30 Christine Gerrits-Assel- bergs en om 11.30. Om 10 u. plech tige Hoogmis. In de kapel: 7 u. bij gelegenh. v. d. Plechtige Professie v. Zuster Smits; 8.30 gel. H. Mis; 's middags om 3 u. Plechtig Lof met feestpreek, 's Avonds om half 8 avondmis v. Adriana Bots. Dinsdag: 6.30 H. Mis tot zekere in tentie; 7.30 voor zegen in het gezin. Woensdag: 6.30 H. Mis t.e.v. St. Jozef; 7.30 gez. H. Mis voor levende leden van de St. Jozef-bi-oederschap; 's middags om 3 u. Lof met preek; 's avonds om half 8 avondmis. Donderdag: 6.30 t.e.v. H. Sacra ment; 7.30 voor 'n zieke. Vrijdag: Vasten- en onthoudings dag. 6.30 H. Mis uit dankbaai'heid; 7.30 voor de gelovige zielen; om 8 u. 's avonds H. Mis voor J. v. d. Win kel (hengsten-associatie Horst). Zaterdag: 6.30 t.e.v. O.L. Vrouw; 7.30 voor de missie; van 55.30 ge legenheid om te biechten, ook 's avonds. Om half 8 Vastenlof met Lijdensoverweging. Geachte Redaktie. Het Luxor Theater alhier gaat er trots op dat zij mee van de beste films, die worden aangeboden, pre senteert. Men mag dan ook verwach ten, dat wanneer dit Theater aan kondigt, dat er zondagmiddag een cowboyfilm wordt gegeven voor de jeugd, dit ook zal geschieden. Niets is echter minder waar. Er werd voor die jeugd (gemiddeld 10 jaar oud) de film vertoond „Atilla, de gesel Gods" welke - om te beginnen - gekeurd was voor boven de 14 jaar. Deze film werd in de advertentie gepu bliceerd als „een wervelwind van machtige avonturen raast over het geweldige cinemascopeschenn, een der meest spectaculaire films". En dat is toch wel een beetje te veel van het goede voor die jonge kin- deren. Het is dan ook niet te ver wonderen dat er bij waren die tij dens de vertoning onder de stoelen kropen van „spanning".... en er nog een nachtmerrie van overhiel den op de koop toe. Nogmaals als er een cowboyfilm voor de jeugd wordt aangekondigd, verwachten zowel de ouders als de jeugd een vrolijke ontspanningsfilm en geen zenuwslopende spectaculaire film. Mocht die cowboyfilm er op 't laatste moment niet zijn, gelast dan de voorstelling af, maar beschaam niet het vertrouwen van de ouders door iets te brengen dat voor hun kinderen niet geschikt is, daar heb ben ze bovendien hun goede geld niet voor over. Met dank voor de plaatsruimte. Een huisvader. van 9 maart 1912 Dinsdag werd ten gemeentehui- ze te Maashees aanbesteed in drie percelen, zonder bijlevering van stenen: a. het verbouwen der bestaande boerderij in 't Loons Vlak. laagste Veldhuizen-Coenen Maashees met 7140,—; b. het bouwen van een woning met schuur aldaar. Laagste L. Wijnhoven, Venray, met 4210, c. het bouwen van een boerderij in 't Schaai-tven, Vierlingsbeekse- weg. Laagste Th. Vissers, Wanssum met 4350, Door de Rijwielclub „Volksbe lang" is een fietspad aangelegd van de overweg op den Buus naar de Smakt, zeer ten gerieve van de pel grims naar St. Jozef. Ten Raadhuize alhier werd aanbesteed de leveling van schoolbanken voor de school te Leu nen en herstelwerk van 32 banken aldaar. Ingeschreven werd als volgt: Hub. Custers, Venray 337,1 Mart. Nelissen, Oirlo j 337,- Jan van den Berg, Venray 335,50 V. Maas en A. Arts 331,- Te Oirlo werd de Boerenleen bank definitief opgericht. Tot be stuursleden werden gekozen L. v. d. Sterren W. Hesen en J. H. Geurts. Tot leden van de Raad van Toezicht J.- H. Custers, H. Strijbos-Friezen en G. H. de Ponti. Tot kassier J. H. Ne lissen. van 16 maart 1912 26 maart hoopt Pater Engelber- tus Engels Prefect aan het Gymna sium alhier zijn zilveren priester feest te vieren. Onze doi'psgenoot Frater Teles- phorus Smits zal 17 maart te Weert de wijding van het Diaconaat ont vangen. In de a.s. zomer zullen hier in de omtrek cavalerie-manoeuvres ge houden worden. Voor de biggen betaalde men maandag op de markt van 9 tot 13 gulden per stuk. De varkensfokkerij is tegenwoordig voor de boer weer een zeer winstgevend vak. Aanbesteed werd voor reke ning van H. Vollenberg met timmex*- werk van een woning. Ingeschreven werd door: A. van de Water 537,— Chr. Wijnhoven 535, V. Maas en A. Arts 493, Laagste inschrijvers gegund. De heer Paul Esser werd be noemd tot linksback van het Holl - Limb, elftal, dat morgen te Maas tricht speelt tegen het Belgisch-Lim burgs elftal. Het elftal bestaat uit 11 der beste Limburgse spelers. Wel een bewijs dat onze club D.S.O. flin ke krachten heeft. Te Oirlo besloot men de direc teur van het Dubbel Kwartet, Paul Kuypers, een vast salaris toe te ken nen en zo mogelijk een zang- en to neelvereniging op te richten. Op de laatste kringvergadering van de L.L.T.B., die dinsdag gehou den werd in café In den Engel, wees pastoor Theunissen uit Horst op het grote belang voor iedere katholiek kennis te nemen van wat de Bijbel ons te zeggen heeft. De bijbel is Gods eigen woord; de katholieken hebben door allerlei omstandigheden de laatste honder den jaren deze boeken niet meer aangekeken. Bijbel lezen was iets voor pi'otestanten, maar feitelijk verboden lectuur voor de katholiek. Gelukkig is hierin een kentering ge komen en men wil nu dit boek der boeken de aandacht geven, die het zo volop verdient. Daarom is het noodzakelijk dat ook de katholieke mens vertrouwt raakt met de Heilige Schrift. Dat is geen eenvoudige zaak en zal van menigeen wat overwin ning eisen om zich aan het lezen te zetten. Maar heeft men de eerste stap gedaan, en heeft men zich wer kelijk ingespannen om hier eens mee te beginnen dan zal blijken, dat ook de bijbel in onze dagen voor ieder van ons het nodige te zeggen heeft. Hij spoorde dan ook allen aan om niet alleen in de komende bijbel- week een kei-kboekje te kopen, maar ook dat boek te lezen, om eerlijk te pogen iets van de rijkdom die de Bijbel biedt te vinden, dan komt de rest vanzelf. Dan zal men ongetwij feld smaak krijgen in bijbelcursus sen, dan zal men beslist iets meer willen weten van wat God ons men sen van deze tijd door en met de Bijbel te zeggen heeft PROBLEMEN. De ondervoorzitter der LLTB, de heer Jochums behandelde in deze kringvergadering de meer materiële pi'oblemen va onze boerenstand. Voor de huidige eier- en varkens- prijzen kon hij geen goed woord over hebben. Ze zijn uitermate laag en hij kon alleen maar blij ziin dat de coöperaties besloten hadden de hoogst mogelijke prijzen uit te beta len, om zodoende tenminste nog iets te redden. Hopenlijk komt daar spoedig verandering in en wordt de tijd wat rooskleuriger. Maar veel fiducie had hij er voorshands nog niet in. De Europese eenwording wei*pt zijn schaduwen vooruit. Zo zal in navolging van andere landen ook hier de tuinbouw geen teeltver gunningen meer nodig hebben (afge zien voor bloem en voor heel spe cifieke tuinbouwprodukten). De tuin ders mogen dat misschien niet zo heel prettig vinden, maar wat elders niet is, kan men hier niet eisen en de landbouwers, die op tuinbouw overstappen zullen zelf wel zorgen de nodige vakkennis en scholing te hebben. PRIJS LANDBOUWGROND VRIJ Een ander gevolg is dat de priizen voor landbouwgronden vrij woi-den, al zullen de rechten van de pachter op alle mogelijke manieren verste vigd vastgelegd worden. Er zijn mensen, die zulks betreu ren, maar de huidige toestand is ook zo mooi niet nu een Grondkamer priizen vast moet stellen, waarvan in de praktijk dikwijls ook weinig terecht komt. Of de prijzen veel zullen stijgen, of er ook van andere ziide veel belangstelling zal bestaan voor landbouwgrond is iets wat we af moeten wachten, evenals de vraag of de pachtprijzen i.v.m. de oplopende gx-ondprijzen zullen stii- genMaar de ondervoorzitter zelf geloofde dat een en ander zo'n vaart niet zal lopen, mits de boeren zelf hun gezond verstand gebruiken en geen prijzen vooral voor losse percelen gaan bieden, die nooit of te nimmer rendabel gemaakt kunnen worden BIETEN... Met een enkel woord sprak de heer Jochems ook nog over de con- tingentering van de bietenteelt, die zeer druk en veel besproken wordt zowel in de sectie Akkerbouw als in het Landbouwschap. Ook hier treedt z.i. automatisch een regeling in, nu de boeren dit jaar zoveel geld niet voor de bieten hebben kunnen ma ken. Het is net als met de kuikens, nu de eieren niets waard zijn, wil men er geen en als de bieten te weinig opbrengen, wel dan zaait men iets anders. De COVAS heeft in ieder geval al een teruggang gecon stateerd en zo zullen contingente- ringsmaatregelen, zo men het daar door de werkelijkheid achterhaald worden. In deze kringvergadering bracht secretaris Nabben van de Heide een uitgebreid jaarverslag, waaruit wel bleek dat de kring Venray in het af gelopen jaar niet stil heeft gezeten. Verder kwam aan de orde de aan stelling van een voorlichter voor de varkensfokkers uit de kring, waarbij het bestuur de keuze had uit liefst 28 sollicitanten.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 5