KOEK DE GRUYTER MACARONI weekreclame KOFFIE Regering wil nieuw beleid Boerenleenbank Ysselsieyn ««-SS?, FIJNSTE LEVER PASTEI vod lanMouuiqkónden Land- en tuinbouw konkh «n Kt\S W" Pak VRUCHTEN- GRATIS On Ben Cl Iprocen; alleens Na aankoop van f. 6,- De Gruyter-artikelen Uw tweede 250 gram koffie of 50 gram Oploskoffie voor voor De regering is van plan ten aanzien van het landbouwbeleid het roer een tikkeltje om te gooien. Zij heeft daarvoor de gelegen heid aangegrepen, dat per 1 januari van het volgend jaar de be faamde Wet op de vervreemding van Landbouwgronden afloopt. Deze wet regelt de prysbcheersing van de landbouwgronden en het voorkeursrecht van de pachter bij verkoop van de grond. De ministers Beerman (Justitie) en Marijnen (Landbouw) hebben nu een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, waaruit blijkt, dat de regering er niet aan denkt om de Wet op de vervreemding van Landbouwgronden nog langer te handhaven. Er wordt een wijziging van de Pachtwet voorgesteld, waardoor de bescherming van de pachter zou worden versterkt. De prijsbeheersing wordt echter geheel losgelaten. NIEUWE ONTWIKKELING Dat de regering de prijsbeheersing van landbouwgronden wil loslaten duidt er op, dat er zich in Den Haag een kentering afspeelt. De deskun digen van Marijnen zijn van oor deel, dat zich in Nederland de ver houdingen in de landbouw hebben gewijzigd. De Wet op de Vervreem ding van Landbouwgronden, die eind van dit jaar afloopt, had als voornaamste doel het bevorderen van een rationeel grondgebruik. Daarnaast moest zij de koopprij zen van landbouwgronden in even wicht houden met de pachtprijzen. Te sterke verandering in de grond prijzen zouden immers nadelige ge volgen hebben voor de kostprijzen van de landbouwproducten en voor de inkomens van de bezitters van landbouwgronden. De eigenlijke oor zaak voor de totstandkoming van de wet was destijds de sterke genera tie-druk op de landbouw. Het aanbod van landbouwgrond was bij lange na niet voldoende om de jongeren een kans op een bestaan te geven. De vraag bleef stijgen met het gevolg, dat volgens de wet van vraag en aanbod ook de prijzen de neiging kregen omhoog te aan. De regering heeft daar toen een stokje voor gestoken om de situatie niet nog pijnlijker te laten worden. De verhoudingen hebben zich echter veranderd. In de toelichting bij het wetsontwerp zeggen de ministers, dat de generatiedruk in de landbouw sterk is afgenomen door de grote afvloeiing van agrarische jongeren naar niet-agrarische beroepen. Ver wacht wordt, dat dit proces zich in de toekomst misschien zelfs in nog sterkere mate zal voortzetten. Om dat hierdoor de voornaamste grond- reden van de prijsbeheersing ver valt, wil de regering de prijsbeheer sing zelf ook laten vallen. BEZWAREN Tegen deze regeringsplanen is al bij voorbaat verzet aangetekend door het Landbouwschap en de So ciaal Economische Raad. Het ziet er dan ook naar uit, dat in de Tweede Kamer lange debatten zullen vol gen. De bewindslieden hebben de SER en het Landbouwschap zelf om advies gevraagd. De beide organen stellen, dat de regering inderdaad gelijk heeft als zij zegt, dat de generatiedruk is af genomen, maar dat daar tegenover staat, dat andere factoren zijn ont staan, die de vraag naar landbouw grond en daardoor de prijs doen toe nemen. Met name is dit de drang naar bedrijfs vergroting van be staande landbouwbedrijven in dit verband met een toenemende me chanisatie. De ministers hebben dit ook gemerkt. In hun toelichting staat letterlijk: „Voor vele landbouwbedrijven is oppervlaktevergroting een zeer ren dabele vorm van investeren, het geen betekent, dat zich bij een vrij grondverkeer waarschijnlijk een groter vraag naar los land voor be- drijfsvergroting zal manifesteren". Dat hierom de prijsbeheersing zou moeten worden gehandhaafd, zoals SER en het Landbouwschap stellen, vinden minister Beerman en minis ter Marijnen bepaald niet juist. PRIJS VAN GROND OMHOOG De bewindslieden vinden een be perking van de vraag naar grond voor bedrijfsvergroting, die het ge volg van verdere prijsbeheersing zou zijn, ongewenst. Doelbewust streeft de regering dus naar grotere landbouwbedrijven, die in het kader van de Euromarkt een machtiger positie zouden kunnen innemen. Een aanpassing van de bedrijfsgrootte- structuur in de Nederlandse land bouw, vindt minister Marijnen (landbouw) echt wel nodig. Dit, om een verbetering in de doelmatigheid van het grondverbruik tot stand te brengen. Dat een prijsverhoging van de grond niet kan uitblijven, vinden de bewindslieden geen bezwaar. „Een relatief hoge prijs voor los land stuit, gezjen de hoge marginale waarde van grond, welke aan een bestaand bedrijf wordt toegevoegd, niet op overwegende bezwaren", al dus de toelichting. PACHTWET UITGEBREID Het voorstel, dat de beide minis ters hebben ingediend bevat volgens de letterlijke tekst niet meer dan een wijziging van de Pachtwet. Tus sen de regels door geven de be windslieden daarbij te kennén,' dat zij geen prijs stellen op verdere ver lenging van de Wet op dé Ver vreemding van Landbouwgronden. De wijzigingen van de Pachtwet zijn bedoeid om de rechten van de pach ter, die nu nog worden geregeld bij de Wet Vervreemding Landbouw gronden, te verzekeren, ook als de huidige wet vervalt. De voornaam ste uitbreidingen van de Pachtwet zijn: De pachter moet bij verkoop van het door hem geëxploiteerde land in de gelegenheid zijn tot aan koop over te gaan. De verpachter moet hem een aanbod doen tegen 'n prijs, die door de Grondkamer, in samenwerking met deskundigen is vastgesteld. Weigert de verpachter de prijs, terwijl de pachter accep teert, dan wordt de eigenaar (ver pachter) voor de keuze gesteld: ver kopen aan pachter of helemaal niet verkopen. De rest van de wijzigingen hebben voornamelijk tot doel deze belang rijke grondregel voor uitvoering vat baar te maken. Zo wordt o.a. de wij ze van betalen van een schadever goeding aan de pachter geregeld, als de verpachter toch tot verkoop over gaat. Ook wordt de zogenaamde be schermingstermijn van de pachter verlengd tot zes jaren. MECHANISATIE EN LONEND SUIKERBIETEN VERBOUWEN De schaarste aan arbeidskrachten in de landbouw gedurende de laat ste jaren dwingt tot het zoeken naar wegen om tot mechanisatie van de teelt te geraken. Uit verschillende proefnemingen wordt de indruk verkregen, dat slechts het toepassen van bewerkte zaadtypen als oplossing geldt voor 't verlagen van de arbeidsstop in het voorjaar. Hoewel onder gunstige omstandigheden en bij een prima zaaibed zeker een duidelijke bespa ring kan gorden verkregen, dient bij overig gebruik de grootste voor zichtigheid in acht te worden geno men, speciaal wat het aantal te ver- zaaien kg. zaad betx*eft. Het gebruik van precisie-zaaima- chines kan in vele gevallen tot ar beidsbesparing leiden, doch wanneer dit gaat ten koste van het gewenste plantenaantal, zal dit teleurstelling geven bij de opbrengst in het najaar. Ook het gebruik van rijendun- en wiedmachines en de toepassing van vór-opkomstmiddelen tegen onkrui den dient geleerd te worden, willen er voordelen mee bereikt worden. Voor die gronden, waarvoor het gebruik van bewerkt zaad voorlopig niet in aanmerking komt, omdat de ze te zwaar of te weinig vochthou- dend zijn, kan met normaal zaad van o.m. de polpoïde rassen een arbeids besparing bereikt worden, aange zien het van nature hoge aantal één- en tweekiemige kluwens tot een gro tere plantenspreiding in de rij leidt. Als voorbeelden van zulke rassen kunnen aangehaald worden de Hil- leshög polyploid en de Kleinwanzle- ben Polybeta. in de Rassenlijst als A-rassen aangeduid met resp. 21 en 35 pet. van het areaal suikerbieten. Ook mechanisatie van de oogst kan kosten besparen, waarbij hoog- opbrengende, goed-oogstbare rassen de minste verliezen geven. Het meest verbouwde diploïde ras Kleinwanz- leben E komt hiervoor o.a. in aan merking, waarbij de gelijkmatige kophoogte mede een gunstige eigen schap is. De mechanisatie opent ook voor de suikerbietenverbouwer gunstige perspectieven; hoofdzaak blijft ech ter, dat de winning van suikerbie ten en suiker ook onder de zich wij zigende omstandigheden lonend blijft. Met 'n omzet van ruim Vs miljard gulden is de Ysselsteynse Boeren leenbank een der grootste alhier. Liefst 30 miljoen is over de'lopen de rekeningen gegaan, het beste be wijs dat de 213 leden het nut van deze instelling al langer hoe meer gaan begrijpen. Ruim 2 miljoen staat op de 1260 spaarboekjes, die dit jaar een toena me te verwerken kregen van 282.000 gulden, hetgeen geen slecht teken is in deze tijd, waarin de landbouw- opbrengsten niet bepaald hoog ge noemd kunnen worden. Trouwens de slechtere bedrijfs- inkomsten zijn wel te merken ge weest op het peil van de uitlenin gen, die ongekend hoog waren, al zullen de investeringen, die men no dig had, ook hier een grote rol ge speeld hebben. Het aantal voorschot ten in 1961 steeg van 155.000,in 1962 tot 320.000,terwijl het de bet-saldo steeg tot 172.000, Uit alles blijkt dus dat de Boeren leenbank een grote rol speelt bij de financiering van de Ysselsteynse landbouw. Er is een bruto-winst behaald van 13.000,en na aftrek van alle kos ten zal er ruim 2500,overblijven. De vergadering, waarop ook aan wezig waren Burgemeester Custers met zijn echtgenote, kon accoord gaan met de overgelegde balans en winstrekening, alsmede met de jaar verslagen. Bij de bestuursverkiezing werd als opvolger van de heer dmecteur van Dijck gekozen de heer Th .v. d. Pas, terwijl president van Lipzig werd opgevolgd door de heer P. Litjens. De heer Claessens sprak een dankwoord tot beide scheidende be stuursleden die zo lang al hun krachten hebben ingezet. De heer v. Lipzig en de heer van Dijck kregen een afscheidscadeau aangeboden, terwijl aan Mevr. v. Dijck een bou quet bloemen werd overhandigd. Namens de directie van het hoofd kantoor in Eindhoven bood de heer Luchtman, die ook een spreekbeurt hield, een fraaie oorkonde aan de scheidende bestuux'sleden aan. De heer van Dijck, die jax-enlang dix'ec- teur is geweest kreeg nog een spe ciale draagmedaille, terwijl de hoofddirectie speciaal dank bracht aan Mevr. v. Dijck, die haar man immer alle steun heeft gegeven bij. dit zo belangrijke werk. Bux'gemeester Custers dankte na mens de gemeenschap beide leden voor hun wex-k, dat mede de grond slag heeft gelegd voor de bloei van het Ysselsteynse dorp, dat in zo weinige jax'en uitgegx-oeid is tot een van de grootste kex-kdox-pen van on ze gemeente. Ook pastoor Janssen bracht hen de dank over van de Ysselsteynse pax-ochie voor al het werk wat zij in die jaren hebben gedaan. De ver-ga- dering besloot de heer van Dijck te benoemen tot ere-vooi'zitter. Ontroex'd dankte de heer van Dijck voor alle lof hem en zijn collega van Lipzig toegezwaaid. Hij sprak de hoop uit dat de boerenleenbank nog veel zou kunnen blijven doen aan de materiële en daardoor ook gees telijke groei van Ysselsteyn. Rest ons nog te melden, dat uit de winst 300,beschikbaar kwam voor de kerk, 125,voor de fan fare en 25,voor ieder van de volgende vex-enigingen BJB, JBTB, Voetbalclub, Ruiterclub en Boerin- nenbond. Vn ee« éÊ/B? Deze aanbiedingen zijn geldig van 7 tm 13 maart 1962. (soort naar keuze) j aankoop van 1 fles c tuben Tomatenketchup van 80 ct. voor Cl I WAAR

Peel en Maas | 1962 | | pagina 8