RANG ConAumcnt krijgt de rekening Queizicht S.V.y. NIEUWS V.y. OOSTRUM de zonnige RANG M.H.C.yENRAY y.C.ROOY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN voor jonge en bezorgde ouders Vrijdag 23 februari 1962 No. 8 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GTRO 1050652 ABONNEMENT» Ven ray 1.75) LANDBOUWEENHEID BRENGT ONS PRIJSVERHOGING Leggen wij ons oor te luisteren, dan blijken er omtrent de in Brussel overeengekomen Europese landbouwpolitiek de meest uit eenlopende misverstanden te bestaan. Sommigen menen dat van af heden de spruitjes in Rome evenveel kosten als in Brussel of Amsterdam en anderen denken dat nu over enkele jaren in de minder bevoorrechte agrarische streken de boeren hun hoeve wel als opslagplaats voor industriële produkten kunnen verkopen. Dat alles berust op waandenkbeelden. BESCHERMING BOEREN MOET BLIJVEN BESTAAN Willen wij beseffen wat er gaande is, dan moeten wij er allereerst van uit gaan, dat de bescherming van de boeren door een stelsel van gegaran deerde prijs en afzet zal blijven bestaan. Verder zullen de landbou wers tegen concurrentie van andere landen worden beschermd evenals tot heden. Maar waarin is men dan tot een accoord gekomen, zal menigeen zich afvragen. Om te beginnen is men het er over eens geworden dat men gezamenlijk zal streven naar de op lossing van agrarische problemen. Daarvoor bestaat een snelle maar ijskoude weg. Men late de concur rentie zijn weg zoeken en de goed koopste producenten zullen zegevie ren. In dit geval verdwijnen er in derdaad hele landbouwstreken in korte tijd, die voordien met subsi dies en toeslagen op de been zijn ge houden. Maar deze oplossing is vanzelf sprekend niet gekozen. Die zou po litiek gezien in bepaalde landen be slist niet te verkopen zijn. Veel pijn- lozer is de methode dat er aanpas sing wordt gezocht bij de hoogste prijzen. GESUKKEL ZONDER UITZICHT In de praktijk betekent dit het volgende. Wanneer een bepaald pro- dukt in land A tweemaal zoveel kost als in land B, dan mag land B zijn produkt zonder hindernis in voeren. Aan de grens wordt er ech ter zo'n heffing gevraagd, dat voor de produkten uit land B nu dezelfde prijs gevraagd moet worden als voor die uit land A. De duurste pro ducent ziet zich dus de reële prijs toegekend en de goedkopere moeten zich maar aanpassen door betaling van een heffing. Vanzelfspx-ekend zullen de landen met hoge heffingen wel willen stre ven naar kostprijsverlaging binnen hun eigen grenzen, maar zij worden geremd door de volgende factoren. Zij missen de actieve medewerking van hun eigen boeren, want die ko men toch wel aan hun in wezen on- i-endabele kostprijs. Vervolgens zal zich de onrendabele produktie nog uitbreiden want er blijft een rede lijke boterham in zitten. Het gesukkel met een dergelijke gang van zaken is zonder enig uit zicht. Wanneer voor de industrie dit systeem ook gekozen was zou het herstel in Europa zich beslist niet in het vertoonde tempo hebben vol trokken en zou de Europese indus trie zeker nog de mindere zijn van de Amerikaanse. OOK DE AMERIKANEN Er zou in de agrarische sector tus sen Amerikaanse en Europese pro dukten een veel grotere afstand be staan dan thans, wanneer niet ook de Amerikanen hadden plaats ge nomen in het karretje van de steun aan agrariërs. Ook daar worden de tekorten aan agrarische economie betaald door toeslagen en subsidies. En deze wetenschap houdt een snel le aanpassing nog weer extra tegen. Toch zal de toekomstige structuur van de Europese agrarische wereld door de Europese landen samen worden opgebouwd. Accoord, maar dit wordt vanzelfsprekend het be gaan van een uitzichtloze weg, want elke natie beschermt zijn eigen boe ren. En dit is de reden waarom de landbouweenheid nog met grote re serve moet worden beschouwd. Voor ons land zijn de agrarische vooruitzichten niet slechter gewor den. In doorsnee ligt de Nederlandse boer met zijn kostprijs niet slecht en de kwaliteit mag er eveneens zijn. Ondanks heffingen zullen onze pro dukten in het buitenland gewaar deerd worden. Voor het binnenland zal dit echter alleen maar prijsver hogende effecten tot gevolg hebben. SUBSIDIES MOETEN VERDWIJNEN Minister Marijnen ziet dit wel en wil nu de marktordening van de overheid meer aanpassen aan de veranderde situatie. De bewindsman ziet geen reden meer om in de toe komst consumptie van agrarische produkten mogelijk te maken bene den de kostprijs. Er zal dus met kracht gestreefd worden naar de af schaffing van alle consumentensub sidies. Dit is principieel wel juist maar we moeten ons wel bewust zijn van de gevolgen hiervan voor het algemene prijspeil. Voor de staats kas is het alleen maar heilzaam. De toekomstige agrarische poli tiek van de regering zal gericht blij ven op de verhoging van de bedrijfs- efficiëncy. Er zal minder prijssteun zijn voor de consument, maar deze zal ook verdwijnen voor de produ cent. De wet op de vervreemding van landbouwgronden zal evenmin worden gehandhaafd, hetgeen ook geheel ligt in het kader van deze beleidslijn, die aan het binnenlandse front de lucht zuivert van de pro tectie, vermoedelijk om de Europese positie te versterken. WIE IS DE DUPE? Met dat al groeien wij zo snel mo gelijk naar 'n kostprijs en opbrengst die in Europees verband acceptabel zijn. Dat is prettig voor de regering. Voor de landbouwers zit daar ook geen nadeel in. Die komen even goed aan hun trekken, zij het ook uit een andere zak dan tot heden. Het kind van de landbouwreke- ning wordt dus voorlopig de Neder landse consument, die meer voor de landbouw- en zuivelprodukten moet betalen. Dat is niet zo erg. Zonodig weten wij offers te brengen. Het is alleen de vraag waarom dat nu zo'n haast heeft. We zullen heus wel goede Europeanen blijven wanneer wij niet altijd vooraan staan bij een aanpassing die nadelig is voor de gebruikers en voor de inflatiedrei ging. Laat de andere landen heus maar eens voorgaan in het heffen van correctiemaatregelen. DE GEWONE KINDERZIEKTEN „Bent U vroeger wel eens ziek geweest?" Ach, de volwassene kan bij een keuring dan zo gemakkelijk zeggen: „Nee, eigenlek niet, alleen dan de gewone kinderziekten...." Hun gelaatsuitdrukking verraadt dan hun gedachten: „Allemaal heel gewoon, niks aan de hand." Maar zo denken jonge ouders helemaal niet over die ge wone kinderziekten. Als zij aan het bedje van hun zieke kind staan, maken zij zich veel zorgen. Hoe graag zouden zij weten wat de kleine precies mankeert en ook of het heel ernstig is. AGINA, OTITIS MEDIA EN PYELITIS Kwalen als agina (keelontsteking), otitis media (middenoorontsteking) en pyelitis (nierbekkenontsteking) zijn ziekten die bij kinderen veelvul dig voorkomen. Ze behoren echter niet tot die „gewone kinderziekten". Men heeft daarmee eigenlijk meer de besmettelijke kinderziekten op 't oog. Gerangschikt naar de ernst en te beginnen met de meest onschul dige zijn dat: waterpokken, rode hond, bof, mazelen, roodvonk, kink hoest en difterie. WATERPOKKEN EN RODE HOND Bij waterpokken zit het kind on der de blaasjes. Deze blaasjes ver dwijnen weer vrij spoedig en ook het lidtekentje, dat er aanvankelijk van overbliift trekt na enige tijd ge heel weg. Rode hond, mazelen en roodvonk gaan ook met een huiduitslag j paard. Bij deze ziekten zijn dat ech ter rode vlekken en naar de kleur, de uitbreiding en de andere ver schijnselen zal de dokter zijn diag noses stellen. Bij waterpokken en rode hond is er nauwelijks reden tot bezorgdheid. Vaak voelen de kinderen zich hier bij in het geheel niet ziek. In vele gevallen is er zelfs niet veel reden om ze in bed te houden. Ook de bof, een infectieziekte waarbij speeksel klieren gezwollen en pijnlijk zijn, heeft meestal een zeer onschuldig verloop. MAZELEN EN ROODVONK Anders is het met mazelen en roodvonk. Daarbij zijn alle patiëntjes flink ziek, tenminste in de eerste da gen. De ernst van de ziekte is steeds in hoge mate afhankelijk van het karakter der heersende epidemie. Er zijn namelijk jaren dat men al le kinderen met mazelen en rood vonk ziet genezen, terwijl in andere jaren het verloop tamelijk kwaad aardig kan zijn. Bij ziekten als mazelen en rood vonk kunnen onaangename compli caties optreden en ook de aard en de veelvuldigheid van dergelijke ver wikkelingen ziet men per epidemie wisselen. KINKHOEST EN DIFTERIE Bij mazelen zijn bronchitis en longontsteking de gevreesde compli catie. Het al of niet optreden daar van heeft men voor een deel echter zelf in handen, want of het reeds zieke kind nog eens kou vat ook, is voornamelijk een kwestie van ver pleging. De soms bij roodvonk optredende oorontsteking, hartgebreken en nier afwijkingen zijn vanouds gevreesde verwikkelingen. Door het vroegtijdig instellen van een juiste behandeling olU wrxetenngra j 1 flVPOtfielwn f inancier<u<^/\j' JULIANASINGEL41(K4780) heeft het kind de beste kansen om geen schadelijke gevolgen van deze dingen te ondervinden. Tegenwoor dig wordt veelal door penicilline 'n snelle genezing van de ziekten be vorderd. Kinkhoest is gekenmerkt door ern stige hoestaanvallen, die met hefti ge benauwdheid gepaard gaan. Difterie is een besmettelijke ziekte met een bepaalde vorm van keelont steking, die tot de ernstigste aan doeningen moet worden gerekend. ONVATBAAR MAKEN Voor kinkhoest en difterie heeft het alle zin de kinderen langs kunst matige weg onvatbaar te laten ma ken. In de laatste jaren wordt daar bij gebruik gemaakt van het kink- hoest-difterie-tetanusvaccin, waar door de kleintjes dus tezelfdertijd beschutting krijgen tegen tetanus (wondklem). Kunstmatig ontvatbaar maken voor kinkhoest heeft de meeste be tekenis voor zeer jonge kinderen. Voor hen is het gevaar van deze ziekte namelijk veel groter dan voor oudere kinderen. (iftllCZCBdö zenuw. ontspanning en meester blijven over Uw zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten Venray 1 klom enkele plaatsen omhoog op de competitieladder door een 10 thuisoverwinning op I.V.O. Voor de rust vlotte het niet te best in onze ploeg. De werkelijk goed op gezette aanvallen kwamen te spo radisch voor en aan 't onderling verband tussen de linie's mankeerde nog wel 't een en ander, waardoor meermalen gaten ontstonden die ge vaarlijke situaties konden opleveren. Onze verdediging wist een en ander echter te klaren en daar aan de af werking van de I.V.O.-aanvallen ook nog al 't een en ander mankeerde bleef 't Venray-doel ongeschonden. Vennekens drong na 10 minuten spelen het I.V.O.-doelgebied binnen en na de stopper en de uitgelopen doelman van zich af te hebben ge schud scoorde hij het doelpunt wat naar achteraf zou blijken het eriige van de wedstrijd zou zijn en onze ploeg de overwinning zou brengen. (De tweede helft gaf een herboren Vènray-ploeg te zien. Er werd fel ler gevochten voor 't bezit van de bal en in tegenstelling tot voor de rust domineerde onze middenlinie op 't middenveld. Hierdoor werden de I.V.O.-stormlopen direkt na de her vatting, kundig opgevangen er duurde het niet lang of men wist I.V.O. op eigen speelhelft terug te dringen. Onder luide eanmoedigin gen van het publiek werd getracht om de kleine voorsprong te vergro ten. Menige hachelijke situatie ont. stond er voor 't I.V.O.-doel doch doelpunten bleven uit. De Veldena- ren probeerden eveneens tever geefs om tot een puntenverdeling te komen. Onze verdediging liet echter geen steken vallen en zo ver streek onder grote spanning de speeltijd en werd ons elftal weer 2 puntjes rijker. Venray 2 behaalde in Weert bij Wit-Zwart 2 een 20 overwinning. Kusters en Chr. Rongen zorgden voor de doelpunten. De vreugde van de zege werd na afloop deerlijk ge temperd toen men tot de ontdekking kwam dat een onverlaat het slot van de kleedkamer had weten te forceren en portemonaies met de g-.'-ele inhoud van .alle spelers had buitgemaakt zodat onze ploeg wel met de winstpunten doch zonder fi nanciën de terugreis moest onder nemen. Venray 3 kon het met een vijftal invallers in Well niet klaren tegen E.W.C. Het mag een verdienste ge noemd worden dat men de neder- aag tot een 30 uitslag beperkt wist te houden. Venray 4 ontving van Griendts- veen geduchte tegenstand maar liet zich de overwinning toch niet ont glippen. Met 31 bleef men baas op eigen veld. Venray 5 omzeilde een moeilijke klip door in Tienray het 3e elftal er met 21 onder te houden. Venray 6 had weer eens vrijaf. Programma voor a.s. zondag: Venray 1—V.C.H. 1 2.30 uur R.K.D.E.V. 2—Venray 2 12.00 uur Venray 3—E.W.C. 12.00 uur GriendtsveenVenray 4 2.00 uur Meterik 3Venray 5 2.00 uur Venray 6Hegelsom 2 12 00 uur Een overwining op V.C.H. zou on ze ploeg weer 't uitzicht geven op een betere klassering. Men zal er dan echter voor moeten zorgen cm in de eerste helft een vooi sprong tc nemen, want de ervaring uit de wedstrijd in Blerick destijds heeft geleerd dat deze ploeg met man en macht een eventuele voorsprong verdedigend, zich niet eenvoudig laat passeren. De 31 nederlaag van destijds zit onze jongens echter nog zwaar. We verwachten dan ook dat ditmaal de gehele wedstrijd gespeeld zal worden met een enthousiasme als j.l. zondag na de rust. Als onze voor hoede er dan in kan slagen om het geschut wat scherper te stellen, is de mogelijkheid tot revanche wel aanwezig. Venray 2 mag in Arcen ook niet kansloos worden geacht. De goede klassering die thans is bereikt, kan nog verbeterd worden Venray 3 zal wederom genood zaakt zijn cm met invallers tegen E.W.C. aan te treden waardoor de kans op winst die er anders zeker in zou zitten wel klein wordt. Venray 4 in de retummatch tegen Griendtsveen zal een zware dobber hebben. Zii zullen echter verbeten strijden om niet achterop te gera ken. Venray 5 zal niet zo veel moeite hebben met Meterik 3 al moet men er wel rekening houden dat het een uitwedstrijd is. Venray 6 op eigen veld lijkt ons wel opgewassen tegen Hegelsom mits er flink wordt volgehouden kan er wel een winstpuntje inzitten. Afgelopen zondag was Oostrum 1 te gast bij Meterik 1. Alhoewel geen mooi spel vertoond werd, heeft het beslist niet aan spanning ontbroken. Oostrum startte snel en overrompe lend. Herhaaldelijk werd de Mete- rik-defensie opengereten door de snelle aanvallen. In de 8ste minuut had dit succes toen een combinatie tussen onze rechtsbuiten, linksbui ten en midvoor door laatstgenoemde afgerond werd. 10. Hierna kreeg Meterig echter langzaam vat op het spel. In de 15e minuut maakte rechtsback Versieyen gelijk uit een penalty die de scheidsrechter toege kend had wegens een beslist onop zettelijk handsgeval van onze rechts half. Deze gelijkmaker gaf de gast heren moed. Nu waren ze het die 't spel aangaven. Oostrum werd te ruggedrongen in de verdediging. On danks haar overigens goed werk kon onze achterhoede niet verhinderen dat de rust inging met 31 voor Meterik door doelpunten van de midvoor en linksbuiten. Na de hervatting begon Oostrum wederom met een sterk overwicht. Nu werd dit echter niet meer prijs gegeven. Nadat enkele doelrijpe kansen verloren waren gegaan werd in de 20e minuut een fout van de Meterik-keeper, die een schot van onze rechtsbuiten niet onder con trole kon krijgen, afgestraft door onze midvoor A. Maessen (32). Oostrum zette alles op alles om gelijk te komen. Dit lukte een kwar tier voor het einde toen A. Maessen na een verwarde situatie voor het Meterik-doel wederom scoorde, waarmee hij zijn hattrick verrichtte. 33. In de slotfase ontstonden er nog enkele hachelijke momenten voor het Oostrum-doel maar door goed verdedigend werk bleef de stand gelijk. Oostrum 2 had Wittenhorst 3 op bezoek. Na lange tijd werden onze reserves eindelijk eens beloond voor hun altijd stugge volhouden door 'n gelijkspel 00. Het was een aantrekkelijke wed strijd waarin, getuige de uitslag, Oostrum beslist niet de mindere was van zijn tegenstanders. Aan vankelijk waren de aanvallers van Wittenhorst het gevaarlijkst. In de 5e minuut braken de gasten ge vaarlijk door. Door snel en effectief ingrijpen van de uitstekend keepen de doelman Raedts werd deze situ atie echter opgehelderd. Na plm. 25 minuten spelen werd Oóstrum iets sterker. Dit overwicht werd echter niet in doelpunten uitgedrukt hoe wel het niet veel scheelde toen vijf minuten voor rust rectsbuiten Fr. Bonants, buiten bereik van de kee per. tegen de paal kanjerde. De eerste 10 minuten van de 2e helft waren voor Wittenhorst. Het was, vooral aan onze doelman te danken dat de stand in deze fase dubbelblank bleef. Langzaam maar zeker kwamen de Oostrummers weer iets los. Het had bepaald pech toen linkshalf W. Loonen enkele malen rakelings over schoot. 15 min. voor et einde was de wind een ernstige spelbreker toen een boogbal van de linksbuiten over de keeper in het doel verdween maar de bal, voordat hij op de grond kon komen, door 1 de wind juist naar de verkeerde kant van de doellijn geblazen werd. De Oostrummers protesteerden wel even omdat de scheidsrechter dit, volgens hun zekere doelpunt, niet toekende maar het hielp niets, de stand bleef 00. Vlak voor het einde waren er nog enkele gevaar lijke Horst-aanvallen maar de stand bleef, gelukkig voor onze reserves, gelijk. Door dit puntje is hun yun- tenachterstand opgevoerd tot vijf. Dit is één punt minder dan Ameri ca 1 dat de één na laaiste plaats bezet. De kans om aan degradatie te ontsnappen zit er dus nog altijd in en wanneer onze reserves in de ko mende wedstrijden voetballen zoals ze tegen Wittenhorst gespeeld heb ben, behoeven ze zich op dit punt waarscijnlijk geen zorgen meer te maken. Oostrum 3 speelde thuis tegen Ys- selsteyn 2. Ons derde elftal ging ver diend met 31 ten onder, hoewel de verwachtingen t.a.v. deze wedstrijd anders waren geweest. A.s. zondag is Oostrum 1 vrij. Oostrum 2 brengt een tegenbezoek aan Wittenhorst 3. Met de wedstrijd van afgelopen zondag in ons achter hoofd, durven we wel een gelijkspel te voorspellen. Oostrum 3 gaat op bezoek bij Mer- selo 2. Hopelijk zet ons elftal hier haar reeks gelijke spelen, die even onderbroken is, voort. Zondag 4 maart zijn er in verband met Carnaval uiteraard geen wed strijden. Uitslag Tegelen 3Venray 2 91 De wedstrijd voor de dames en de heren die beiden in Roermond ge speeld zouden worden, werden we gens terreinomstandigheden afge last .Voor de heren dus nog geen kampioenschap. Vermoedelijk zal deze beslisingswedstrijd nu pas 25 maart gespeeld worden. Er is dus nog tijd in overvloed om te trainen voor het eerste elftal. Ons tweede verging het bar slecht zondag in Tegelen tegen de vetera nen. Gebrek aan techniek en aan ervaring waren de voornaamste ver- liespunten voor onze jonge ploeg. Overigens is deze verloren wed strijd voor hun geen reden tot schaamte want van vallen en op staan zullen zij het tenslotte moeten leren. Volgende keer beter! A.s. zaterdag zal M.H.C.V. haar jaarlijkse Carnavalsbal organiseren. De donateurskaarten die toegang ge ven tot dit bal zijn voor belangstel lenden af te halen in Lunchroom Verheugen, vrijdag 23 februari van 8—10 uur. Verder willen we nog vermelden dat de M.H.C.V.-leden die kaarten wensen te bestellen voor 't Blerick- se hockeybal van 3 maart a.s. dit tot en met a.s. woensdag kunnen doen bij Th. Houba, Overloonseweg 4. Voor V.C. Rooy was het afgelopen weekend vrij rustig. Het 2e heren zestal was de enige voor wie een wedstrijd was vastgesteld. V.C. Rooy 2 kreeg bezoek van UVS 2 uit Ven- lo. V.C. Rooy 2 gaf de Venlonaren geen schijn van kans en in 3 sets 15-3, 15-3 en 15-6 werd UVS 2 verslagen. Ook zaterdag, als V.C. Rooy 2 naar Valuas 3 reist, moeten ze in staat worden geacht, om de volle winst voor zich op te eisen. Het le en 2e damesteam komt a.s. zondag ook weer eens aan bod en wel tegen Tikaan 1 en 2 uit Kes- sel. Indien V.C. Rooy 1 de wedstrijd tegen Tikaan zou winnen was er weer volop spanning maar mocht dit treffen op 'n Kesselse zege uit draaien dan kan Tikaan de kam- pioensvlag wel klaar leggen. Het 2e dameszestal zal het tegen Tikaan 2 zéér moeilijk krijgen, maar 1 puntje zit er zeker in. A.s. zondag worden in Venray de eerste selectiewedstrijden gehouden voor herenspelers t.m. 18 jaar. Het zijn spelers van iedere club uit de afdeling, die in clubverband tegen elkaar uitkomen. Na enkele selectie wedstrijden, zal dan het selectie team wat de afdeling vertegenwoor digd op de nat. jeugdkampioen schappen, worden samengesteld. Programma: Dames 25-2: Tikaan 2V.C. Rooy 2, aanv. 12 u. (Baarlo); Tikaan 1—V.C. Rooy 1, aanv. 12.45 u. (Baarlo). Heren 24-2: Valuas 3V.C. Rooy 2 aanv. 20 uur (Blerick). 25-2 Jeugdselectiewedstrijden te Venray. 3-3: V.C. Rooy 1RAS 1 (Venray*. 4-3: Tupos 1V.C. Rooy 1 (Ven ray).

Peel en Maas | 1962 | | pagina 5