INSTALLATIE LOLLEBEEK-COMMISSIE Veilig verkeer... BEJAARDEK en zieitenfóH(U KAKKER stii(d tegen mees Geestelijk artikel Vrijdag 23 februari 1962 No. 8 Drie en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DEUK EN UITGAVE VAN DEN MUIICKHOF N V. VENKAY WFFKRT AD VOOR VFNRAY FN DM*\TRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ot. per GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 *V E,E,IVOJ_.Pa.U V WVJI\ V CriNEVrt. I üill VJIViO 1 IVErlVIilt PRIj8 PEB KWARTAAL 1.51 mm. ABONNEMENTS- .5# (batten Venray 1.75) Burgemeester Custers, J. Stevens uit Oirlo, M. Michels uit Leu nen, H. Gooren uit Castenray en M. Wismans uit Ysselsteyn zijn de Venrayse leden van de nieuwe commissie van uitvoering voor het ruilverkavelingsplan De Lollebeek. Een commissie, die inge volge de bepalingen van de ruilverkavelingswet is ingesteld. Met de burgemeester van Horst en B. Kleuskens en H. Verhaegh vor men zij deze „uitvoeringscommissie", die onder voorzitterschap staat van deputé Achten en aan wie als secretaris is toegevoegd Ir. Mohrmann van de Cultuur Technische Dienst. Het was nie mand minder dan de Commissaris der Koningin, Dr. Fr. Houben, die j.l. vrijdag deze commissie kwam installeren.... Het was druk op Venrays gemeen tehuis. Deputé Achten, die de leiding had van de vergadering in een te volle raadszaal, moest naast de Commissaris vele andere hoge gas ten verwelkomen, als Deputé Dinghs voorzitter van de agrarische com missie, Ir. Herweijer, secretaris van de Cultuur Technische Commissie, Ir. Simons, directeur van de Cultuur Technische Dienst Limburg en zijn assistent Ir. Mohrmann, de oud leden van de voorbereidingscommis sie: oud-burgemeester Janssen en L. H. v. Osch, alsmede de oud-bur gemeester van Sevenum, W. Everts. Bovendien nog het hoofd Kadaster ruilverkaveling Arnhem, Mr. Th. Janssen, rechter-commissaris voor het ruilverkavelingsplan Lollebeek, Ir. Janssen, de opsteller van het wa- terbeheersingsplan en hoofd van de afdeling Cult. Techn. Zaken bij het Gouvernement, de rijksconsulenten voor landbouw, tuinbouw en bebos sing, Ir. Plan je van de afdeling Pachtzaken der LLTB, Ir. Rogge, hoofdlandmeter, de heren Dassen en van Heyst van de juridische af deling van het gouvernement en Burgemeesters Rutten van Meerlo en Geurts van Horst. Zij waren met de wethouders der gemeente Venray en vele anderen te gast bij deze in stallatieplechtigheid, die Deputé Achten inleidde met een kort woord DEPUTé PETERS HERDACHT Hij noemde de data 31 januari 1957 en 16 februari 1962 belangrij ke tijdstippen in de geschiedenis van de streek. Op die 31e januari 1957 was de zgn. voorbereidingscommis sie geïnstalleerd, iets nieuws in de geschiedenis van de ruilverkaveling. Samen met de mensen van de Cul tuur Technisch Dienst hebben zij onder voorzitterschap van deputé Peters het grote werk op zich geno men, dat nu bekend is onder de naam Lollebeek-ruilverkavelings- plan. Hij bracht hen dank voor dit vele omvattende werk en gedacht gaarne het grote aandeel dat Depu té Peters hierin heeft gehad. Daar naast dankte hij speciaal de heren Mr. A. Janssen en L. v. Osch, wier taak nu beëindigd is. DE GOUVERNEUR wees er in zijn installatierede op dat thans de uitvoering gaat begin nen van een groots en gedurfd plan, waaruit een moderne geest spreekt en de wil tot vernieuwing, waar door straks deze hele streek trots kan zijn op goed verdeelde land- en tuinbouwgrond. De ruilverkaveling, begonnen als eenvoudige verbete ring van een bepaalde, dikwijls klei ne streek, is uitgegroeid tot een maatregel, die diep ingrijpt in de structuur van een heel gebied, waar het ook mee werkt aan de verbete ring van de leef- en werkgemeen schap. In 1958 is een meerjarenplan op stapel gezet om in het kader van de ruimtelijke decentrialisatie en de werkgelegenheidspolitiek de econo mische en maatschappelijke beteke nis van de landbouw te bevorderen, zodat naast de snelle industriële vooruitgang, ook de welvaart ten plattelande door de ruilverkave ling wordt opgevoerd. Ontwikkelingsmogelijkheden voor land en tuinbouw zijn er nog vele, mits ze worden uitgebuit. Bij de eenwording van Europa speelt de Nederlandse land- en tuinbouw een grote rol waar ook in deze streek de export al langer hoe groter wordt. Werd bijv. in 1950 13 miljoen gul den aan groente omgezet en hier van 40 pet. geëxporteerd, in 1960 was dat bedrag opgelopen tot 45 miljoen, waarvan 60 pet. naar het buitenland ging. Van de andere ar tikelen als tomaten en sla wordt bij na 85 pet. geëxporteerd. Men dient dus zorg te dragen dat de land- en tuinbouw up to date is en dat ze goed is ingericht. Dat kan o.a. door ruilverkaveling, die gelukkig al lan ger hoe meer belangselling krijgt. Sinds 1950 zijn 18 ruilverkavelin gen uitgevoerd en 14.000 ha. hebben daardoor een nieuw aanzien gekre gen. Met 9 andere (ook bijna 14.000 ha.) is men bezig, terwijl 8 andere, ter grootte van 12.000 ha. nog in voorbereiding zijn. Vandaag, aldus de gouverneur, komt daar dan nog het Lollebeekplan bij, dat op zich al 12.000 ha. groot is. DANKBAAR Dankbaar toonde de Gouverneur zich voor de steun, die de overheid geeft bij dit streven naar verbete ring en modernisering. Dankbaar dat daardoor de 400 ha. grote Heyd- se Peel ontgonnen kan worden, dat daardoor het watertekort en de wa teroverlast zal gaan verdwijnen en dat niet alleen zandwegen verdwij nen, maar ook goede (nu nog ontbre kende) noord-west verbindingen tot stand komen. In dit verband wees hij er op dat het aantal planwegen wordt uitgebreid van 27 tot 45 km., dat het aantal landwegen wordt te ruggebracht van 438 tot 247 km en dat het aantal verharde wegen wordt uitgebreid van 32,5 tot 190 km. Door een efficiënte kavelindeling krijgt men een betere landinrich ting, terwijl afwatering en watertoe voer nieuwe welvaart kan brengen. 35 boerderijen worden verplaatst, 428 huizen krijgen waterleiding en de laatste 8 ook nog electriciteit. Er is bij de voorbereiding van dit plan een goede samenwerking ge weest tussen overheid en particu lier initiatief. Moge, aldus de Gou verneur, het succes van deze nieuwe commissie evenredig zijn aan wat voorafging. Dan zal het werk, dat Deputé Peters z.g. eens begon, een goed klimaat scheppen en nieuw aanschijn geven aan de ze streek TUINBOUW In zijn dankwoord op de rede van de gouverneur wees de heer Achten er op dat door een betere waterbe heersing o.m. de mogelijkheden voor tuinbouw in dit gebied veel groter worden. Trouwens de tuinbouw ont plooit zich vooral in de omgeving van Horst in zulk een mate dat de groei nog belangrijker is dan die van het „oude" tuinbouwgebied bij Venlo Hij vertrouwde dat ook op het Venrayse en met name in Oirlo, waar nieuwe vestigingsmogeliikhe- den komen voor tuindersbedrijven het Lollebeek-project in die rich ting gunstig zou werken. GELUKWENSEN Namens alle gasten bood Ir. Her weijer van de Centrale Cultuur Technische Commissie gelukwensen aan. Hij belichtte in zijn rede drie facetten, die deze grote en grootste ruilverkaveling zo interessant ma ken. Op de eerste plaats is de in stelling van de voorbereidingscom missie waarin de CTD en mensen uit de streek samenwerkten een zodanig succes geworden, dat deze procedure nu practisch overal ge volgd wordt in Nederland. Deze „Lollebeekse primeur" heeft dus ook voor andere ruilverkavelingen grote betekenis. Een tweede facet is dat deze ruil verkaveling, in tegenstelling met andere, onderwerp van gesprek is geweest in de Ministerraad, waar ze officieel is bekrachtigd. Welis waar kwam dit door de geschiedenis rond de Heydse Peel, maar ook dit is een primeur, die nog geen enkele ruilverkaveling kent. Op de derde plaats is bij deze ruilverkaveling gebruik gemaakt van een gemecha niseerde administratie, die vlot en stipt gewerkt heeft en ook voor an dere verkavelingen zal worden toe gepast. Al met al is dus het ruilver kavelingsproject Lollebeek op ver schillende manieren een voorbeeld voor anderen. Een enkel woord wijdde Ir. Her weijer nog aan de 30 MILJOEN gulden, die dit project zullen gaan kosten en aan de gelden die de overheid via de CCTC beschikbaar stelt. Het mag een heel bedrag lij ken, aldus de spreker, maar hij waarschuwde toch wel nadrukke lijk dat dit bedrag niet verhoogd zal worden en dat men dus bij alle plannen die men opstelt, terdege rekening moet houden dat hier de grens ligt voor de rijksoverheid. Moet er meer geld beschikbaar ko men dan zal de provincie die uit de verschillende fondsen moet halen. Ir. Herweijer vertolkte aller ge voelens toen hij de nieuwe commis sie van harte succes toewenste in haar moeilijke en zware taak, die echter een nieuwe toekomst zal brengen voor land- en tuinbouw in deze streek. Dan werd de openbare vergade ring besloten en ging de nieuwe commissie al beginnen met haar eerste werkvergadering. Foto: Kruyssen - Nieuwe Limburger OPLETTEN BIJ AFSLAAN Het is een ervaringsregel óók van de verkeerspolitie dat heel wat on gelukken op de weg ontstaan door dat de „spelregels" bij het afslaan naar rechts of naar links niet of maar halfjes worden toegepast. Het zijn ook deze verkeersmanoeuvres die iedere dag tot tientallen van die typische „bijna-ongelukjes" aanlei ding geven waarbij iedereen hoofd schuddend de verzuchting slaakt van dat het „nog net" goed is afgelopen. Van de 803 verkeersongelukken, die de Verkeersgroep District Utrecht van de Rijkspolitie over 1960 nauwkeurig heeft geanalyseerd en waarvan 16 pet. voorrangsonge lukken waren bleek dat het niet op volgen van de voorrangsvoorschrif ten bij het afslaan een grote plaats innam. De volgende cijfers geven aan, waar bij die voorrangsongeluk ken het zwakke punt lag: bij afslaan naar rechts: geen voorrang geven aan achter opkomend verkeer 16,9 pet. bij afslaan naar links: geen voorrang geven aan tege moetkomend verkeer 12,3 pet. Bovendien ontstonden er bij het afslaan naar links 23 ongelukken doordat de afslaande automobilist in botsing kwam met achteropkomend verkeer, dat vóór het afslaan zó dichtbij was dat hij de doorgang daarvoor had moeten vrijlaten. Cijfers zijn geduldig. Maar de moraal van deze geschiedenis kan kort zijn. Want er is één regel, die net Verbond voor Veilig Verkeer de ze maanden speciaal onder de aan dacht wil brengen van iedere weg gebruiker die bij het afslaan naar links een auto, scooter, bromfiets, fiets of welk voertuig dan ook ziet naderen danwel bij het afslaan naar rechts (brom)fietsers naast zich ziet (spiegel!) of kan verwachten. De re- ^tpI voor een dergelijke situatie luidt: rechtdoor op dezelfde weg gaat voor. Uit de vele brieven welke wij zo dagelijks ontvangen zijn er al tijd bij die handelen over de (verplichte) vrijwillige ziekenfonds verzekering voor bejaarden. Uit deze brieven blijkt ons dan dat vele een verkeerde mening hebben over de premiebetaling. PREMIE AFHANKELIJK VAN HET INKOMEN Krachtens de wet op de Zieken fondsverzekering voor bejaarden zijn de ziekenfondsen verplicht de volgende personen van 65 jaar en ouder, die in Nederland wonen en die niet verplicht verzekerd mogen zijn tot de vrijwillige verzekering toe te laten, zonder daaraan voor waarden te verbinden, mits hun in komen niet meer bedraagt dan 3800,- per jaar (verhoogd met 225,voor elk kind, dat aan de voorwaarden voor mede-verzekering voldoet). a. mannen; b. ongehuwde vrouwen; c. gehuwde vrouwen, die niet voor indirecte verzekering in aanmerking komen; d. gehuwde vrouwen, die kost- winster zijn van haar nog geen 65 jaar oud zijnde echt genoot. Deze verzekering omvat ook de gezinsleden van de vrijwillige verze kerde onder dezelfde voorwaarden als voor de verplichte verzekering gelden. Uitgezonderd zijn echter de gezinsleden, niet zijnde de echtge noot of echtgenote, met een eigen inkomen van meer dan f 18,60 per week. DE PREMIE De hierboven bedoelde bejaarden zijn vanzelfsprekend premie ver schuldigd. Nu zijn de meeste onzer lezers de mening toegedaan dat er voor zover de premieuitkering be treft, wordt uitgegaan van 't stand punt: gehuwd zijn of niet gehuwd zijn. De verschuldigde premie ligt van 1 januari 1962 af op 1,01 of 2,02 maar het is niet zo, dat de alleen staande 1,01 betaalt, omdat hij dan alleen is en de gehuwden 2,02 om dat ze met hun beiden zijn. Dat heeft er niets mee te maken. NAAR INKOMEN Deze premie is een gezinspremie. Voor de 65-jarigen en ouderen, die onder de Wet op de Ziekenfondsver zekering vallen, bedraagt de premie 1,01 per week bij een inkomen van ten hoogste 2.790,per jaar en 2,02 per week bij een inkomen tus sen 2.790,en 3.800,per jaar. Een gehuwde met een „berekend" inkomen van laten we zeggen 3.000,- per jaar betaalt dus 2,02 per week voor zich en zijn echtgenote. Ligt dit berekende inkomen op b.v. f 2.000,dan is hij 1,01 ver schuldigd. Of deze persoon nu ge huwd is of niet, doet niet terzake. Het inkomen is van belang. HOE WORDT DIT BEREKEND? De berekening van dit inkomen is niet altijd even eenvoudig, want het is niet zo, dat alleen rekening wordt gehouden met b.v. de uitkering A.O.W. en mogelijk een klein pen sioentje of rente, maar onder het in komen worden b.v. gerekend ar beidsloon, inkomens uit verinogen, pensioenen e.d. Eventuele ouderdomsinvaliditeits- en ouderdomsrente tellen ook mee. De inkomsten uit vermogen wor den geschat, niet naar de rente die verkregen wordt van een bankin stelling, maar op 6% voor gehuwden en 8°/o voor ongehuwden. Hiervan kan aftrek plaats hebben voor even tuele hypotheekrente, rente voor rentedragende schulden en premie voor levensverzekering van betrok kene of diens echtgenote. De basis van de 6 of 8°/o is gelegen in het feit, dat dit percentage ongeveer het rendement is van een kapitaal, waarmede lijfrente is gekocht. Als vermogen worden niet aange merkt: spaargelden als deze niet meer bedragen dan 500,siera den tot een bedrag van f 2000, Natuurlijk weet men bij een zie kenfonds bij aanmelding van een nieuwe kandidaat niet direct zijn juiste inkomen, zodat in afwachting van het te houden onderzoek (dooi de dienst van sociale zaken) de hoogste premie 2,02) wordt ge vraagd. Blijkt na het gehouden on derzoek dat het inkomen inderdaad niet hoger ligt dan 2.790,dan wordt de premie vastgesteld op 1.01 en het te veel betaalde terug gegeven. DAM JP O Het is een onweerlegbaar feit, dat de belangstelling voor het kanker- vraagstuk voor zover dit al niet in grote mate bij het Nederlandse publiek leefde de laatste tijd op nieuw is toegenomen. Zo waren hij- voorbeeld de reacties op een twee tal aan dit onderwerp gewijde T.V.- uitzendingen onverdeeld gunstig. Bovendien is de Voorlichtingscom missie van de Landelijke Organisa tie voor de Kankerbestrijding nage noeg te zelfder tijd begonnen met het op grote schaal aan de pers ver strekken van mededelingen en be schouwingen over de gevreesde ziek te, in voor de leek begrijpelijke taal. Veel vraag is daarbij gewekt voor de door genoemde commissie uitge geven brochure „Kanker, een pro bleem?", geschreven door de arts A. T. van Duinen. Ook de radio heeft aan deze brochure de nodige aan dacht besteed. Het doel van al deze artikelen en uitzendingen is in de eerste plaats, om in het belang van de volksge zondheid, de strijd aan te binden te gen de vrees voor alleen al het woord kanker. Immers te veel nog laat men zich door deze vrees weerhouden zich in voorkomende gevallen vroegtijdig onder medische behandeling te stel len. Niet voor niets toch is in ge noemde publicaties duidelijk naar voren gebracht, dat de ziekte in ve le gevallen mits tijdig ontdekt thans zeer redelijke genezingskansen heeft. Deze vrees voor de ziekte is ove rigens zeer wel te verklaren. Het VERLEIDING DER STATISTIEKEN BRENGT ONS NERGENS Statistieken! De mens van tegen woordig is er dol op. Want statis tieken doen ons geloven, dat we 'n kijk krijgen op het gedrag van an deren op hun inzichten en hun ver langens. Op ons zelf ook. En we we ten zo graag hoe een ander het doet, of we anders zijn dan anderen of we gewoon of gek doen. Maar mensen die met statistieken omgaan, zullen de eersten zijn om ons erop attent te maken, dat deze soms de grootste leugens zijn die er bestaan. Want statistieken berusten altijd op het gedrag, het inzicht en het gevoelen van een hele boel, in dividuele mensen die allemaal an ders zijn. Alleen de individuele mensen vor men de werkelijkheid en elke weer gave van het massale is verdraai ing, vervlakking, in zeker opzicht leugen. Dit feit is bijzonder zinvol, waar het gaat om het diepste leven van de mense, om zijn verhouding ten aanzien van God. Immers deze is de enige, wezenlijke kern van de gods dienst. Ten onrechte menen velen, dat het wezenlijke van de gods dienst ligt in het gezamenlijke, dat zich dan nog uiterlijk openbaart, zoals het bijwonen van de H. Mis, het bidden van het Rozenhoedje. Echter, zelfs de uiterlijke organisa tie van de Kerk, de parochie, de bisdommen zelfs de priesters en bisschoppen maken niet het wezen der godsdienst uit. Alles en allen staan in dienst van één, alles be heersende werkelijkheid: de per soonlijke ontmoeting van de mens met God. Want daarom alleen schiep God de mens en heel de aar de, daarom alleen plaatst Hij nu al jaren en jaren miljoenen op die aar de, daarom stelde Hij al die mensen op het niveau der bovennatuur, daarom alleen verloste Hij die mil joenen stroom, om de intieme ont moeting tot stand te brengen met ieder afzonderlijk. Die ontmoeting, op aarde begon nen en omringd van velerlei stoffe lijke en vergankelijke vormen, maar op onzegbare wijze na de dood be stendigd, vormt de kern van elk in- dividuel bestaan. Laten dus statistieken over de mensen, zelfs statistieken over de katholieken in de wereld ons niet bedriegen. Zij leggen in cijfers wat uiterlijke vormen, wat onder woor den gebrachte gevoelens vast, maar grijpen nauwelijks een glimp van de diepe werkelijkheid. En mocht ooit iemand in de verleiding komen zichzelf een plaats toe te wijzen in statistieken, bij voorkeur onder de schapen, of nog erger zich de statistiek tot norm te stellen, laat hij op zijn hoede zijn. Want noch cijfers, noch categorieën bepalen iemands godsdienstigheid, maar zijn persoon lijke gekeerdheid naar God. Of beter zijn persoonlijk antwoord op de op roep, die God tot hem richt. houdt verband met de inbeelding, dat als men aan de ziekte zou lijden, dit altijd een fatale afloop zou heb ben. Daarom praat men ei liever niet over. Want wordt men in het gezin, in de familie of in de kennis senkring met deze ziekte geconfron teerd, dan verneemt men de diag nose, dat het kanker was, veelal eerst wanneer de ziekte inderdaad fatale gevolgen heeft gehad. Met andere woorden, men onderkent de ziekte pas in al zijn afschrikwek kendheid. Dat er in Amerika ruim een mil joen genezen kankerpatiënten z(jn en dat ook het veel kleinere Ne derland tienduizenden van deze genezen patiënten telt, i3 niet of nauwelijks bekend. En dat is, zo lang het publiek niet met regel maat op deze positieve cyfers wordt gewezen, ook niet te ver wonderen. Immers de meeste artsen zullen er zich wel voor wachten een pa tiënt mede te delen, dat hij kanker heeft. Geneest nu zo'n patiënt, veel al omdat de ziekte in een beginsta dium werd ontdekt en behandeld, dan heeft hij er doorgaans geen weet van, dat hij aan die „verschrik kelijke" ziekte heeft geleden. Omdat de leek dus eigenlijk al leen met de fatale gevolgen wordt geconfronteerd, is de algemene op vatting, dat „er toch niets aan te doen is." Dat verklaart voor een deel althans ook de angst die met recht redeloos genoemd mag wor den. Maar nogmaals door die angst la ten velen zich weerhouden zich vroegtijdig onder medische behan deling te stellen, waardoor veel kostbare tijd verloren gaat en de genezingskansen worden verkleind. Het is een vicieuze cirkel, die no dig doorbroken moet worden. Im mers, de cirkel blijft angstwekkend gesloten, zolang men alleen de fa tale gevolgen kent en dus de ziekte gaat vrezen. Door deze vrees laat men zich van een vroegtijdig dok tersbezoek weerhouden, met alle consequenties van dien. Daarom is het nuttig te weten dat er voor bepaalde vormen van kanker zeker zeer redelijke gene zingskansen zijn, anders zou Neder land geen enkele genezen kanker patiënt tellen. Het beste wapen tegen de ziekte is dus zich tijdig en onbe vangen onder medische behandeling te stellen. Want al is het geneesmid del tegen de ziekte nog niet ontdekt, genezingskansen zijn er zeker. Wie er nog niet overtuigd mocht zijn leze de brochure „Kanker, een Probleem?", die alom in de boek handel voor slechts 30 cent ver krijgbaar is. Heeft uw boekhande laar de brochure niet voorradig, dan kan hij ze bestellen bij het Centraal Boekhuis te Amsterdam. Ook kunt u een briefje met ingesloten 38 ct. aan postzegels (30 ct. 8 ct. ver zendkosten) zenden aan het Bureau Voorlichting van de Landelijke Or ganisatie voor Kankerbestrijding, de Lairessestraat 33, Amsterdam-Z. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zon dagnacht 2 uur. Dr. W.J.A. BLOEMEN Stationsweg 15 Telefoon 1465 Uitsluitend voor spoedgevallen 1 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. Janssen, Kard. van Rossum- straat, tel. 1504. GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. ZIEKENAUTO bel 04780-1592 b.g.g. 2116 WEER ZOMERFEESTEN OP KASTEEL WELL Op zondag 8 juli a.s. zal op de ter reinen van het Kasteel te Well voor de achtste maal het zomerfeest wor den georganiseerd. Naast de attraktieve programma's voor de jongeren in de middaguren en de avonduitvoeringen voor ieder een die maar wil komen kijken stel len de initiatiefnemers en de mede werkenden aan dit zomerfeest zich toch vooral voor dat de kaderbijeen komst welke op deze dag wordt ge realiseerd metterdaad bezocht wordt door alle verantwoordelijkheid dra gende Noord-Limburgers.

Peel en Maas | 1962 | | pagina 1