Kerkelijke Diensten JUDO-SPORT vd Miinckliof nv S.V.Y. NIEUWS V.C.R00Y ZWEMMEN SCHAKEN M.H.C.VENRAY b/uiograf van 11 tot en met 17 febr. Verkouden DAM PO mond en kiaimzeei PAROCHIEKERK VENRAY Priester v. d. week: Kap. Heymans. 6e zondag na Driekoningen. Zondag: 6.30 Sj. Maessen; 7.30 Lambertus de Lauw; 8.30 overl. fam. van Heyster; 9.30 Hoogmis voor de parochie; 10.45 fam. Custers; 11.45 Antoon Creemers (Langeweg); 7 u. Lof; om 11.30 Congregatie. Maandag: 6.45 overl. par.; 7.30 Petronella Buyssen-Cuypers; 7.30 Antoon Poels en echtgen.; 8.15 Ge rard Arts-Claessens. Dinsdag: 6.45 Antoon Verschue- ren; 7.30 Jos. Hendriks; 8.15 best. d. J. v. d. Boogaert en echtgen.; 8.15 Harie Oudenhoven en overl. ouders. Woensdag: 6.45 Jan Swinkels en Jacoba Michels; 7.30 Petronella van Megen; 8.15 best. d. Th. Pouwels; 8.15 dr. Bloemen. Donderdag: 6.45 M. Franssen en P. Beklet; 7.30 best. d. Gerrit Vul- lings; 8.15 Joh. Henr. Bogaars-Baken 1 h.; 8.15 Mevr. van Haren-Rous (St. Jos. ver.). Vrijdag: 6.45 Martina Willems- Strijbos; 7.30 Willem Wijnhoven en Antonetta Driessen; 8.15 Joh. Henr. Janssen en echtgen. 1 kl.; 8.15 zek. int. R. Zaterdag: 6.45 O.L.V. Hoogmis; 7.30 overl. fam. Pelzer en overl. fam. Gooren; 8.15 Henric. Verblakt en dochter Francisca 1 h.; 8.15 Anto netta van Els-Wiliems; 9 u. Andreas Wismans en Gertruda Gooren. Biechtgelegenheid van 5.307.30. Om 7 u. Lof. ia:!*.!- Congregatie Zondag a.s. is Mariacongregatie voor de jongeren op Jerusalem. Wij vertrouwen er op dat alle leden aan wezig zullen zijn, ook al is het de vorige keer door omstandigheden niet door kunnen gaan. Daarom nu een extra goede opkomst. TRIDUÜM De plechtige opening van het Tri duüm voor de Vereniging van Chris telijke Moeders is donderdagmiddag 15 febr. a.s. om half drie. Voor de leden van de H. Familie 's avonds om 7 uur. Vrouwen die 's middags verhin derd zijn kunnen ook de avondoefe ning bijwonen. Vrijdag ook om half 3 en 7 uur. Zondagmiddag 18 febr. om 4 uur plechtige sluiting. Grote opkomst wordt verwacht. RECTORAAT PATERSKERK Tel. 1973 (b.g.g. 1502) 6e zondag na Driekoningen. De H. Missen om 6.30 7.45, 9 en 1.45. De Hoogmis om 10.15, als jaardienst v. Jan Jenneskens. De collecten (2 in 1) voor kerk en bijz. noden. Om 7 u. Lof met overweging. Maandag: De 7 Stichters der Ser- vieten. Om 8.15 kursus 18-jarigen. Dinsdag: Z. Joannes, martelaar. Om 7.30 lof ter ere van S. Antonius. Woensdag: om 7 u. gezinsmis. Vrijdag: Z. Philippa maagd. Om 7.30 lof. Zaterdag: Z. Lucas en gezellen, belijders. Van 38 gelegenheid tot biechten. De Gezinsmis Elke donderdagmorgen om 7 uur wordt de H. Mis opgedragen voor de „aanwezige gezinnen". Dat mooie gebruik werd nu juist 2 jaar geleden na de Misweek ingevoerd. Helaas heeft de barre winter grote bressen geslagen in die „aanwezige gezin nen". Maar nu de koude weer voor bij is, willen we weer opnieuw be ginnen! Daarom een hartelijke op roep: Kom ook er heen! Elk gezin minstens vertegenwoordigd! En ga allen vooraan zitten: dan gaan we ook weer gezamenlijk mee-doen met de antwoorden. Zullen we daarmee weer spoedig kunnen beginnen? Het ligt aan U kom zelf en stuur uw gro tere kinderen. Misintenties Zondag: 6.30 Gerardus Berkens; 7.45 Willem Jenneskens als jgt.; 9 u. Theodorus Siebers; 10.15 Jan Jen neskens; 11.45 Joost Voesten. Maandag: 7 u. Gerardus Berkens; 7.45 t.e.v. O.L. Vrouw uit dankbaar heid; 8.30 Jeannette Esser. Dinsdag: 7 u. Truis Bertrams en overl. fam. Betrams-Vermeulen; 7.45 Maria Onkels-Willems, lid der D.O.; 8.30 Jos. v. Lierop. Woensdag: 7 u. Anna Boom; 8.30 Jeannette Egser. Donderdag: 7 u. gezinsmis; 7.45 overl. ouders v. Houdt-Janssen; 8.30 overl. echtgenote (N.). Vrijdag: 7 u. overl. ouders Tonen- Vermeulen; 8.30 Not. Pluymaekers. Zaterdag: 7.45 Piet Bom, echtgen. en zoon Pierre; 8.30 Noud van Lin en Peter Peerlings. DERDE ORDE NIEUWS Maandagavond 12 februari is er om 7.30 in San Damiano maandver gadering voor de leden van de Der de Orde. In verband met de bijbel- week, die onze afdeling voor het de kenaat Venray in de derde week van de Vasten zal organiseren, zal deze avond reeds in het teken van de Bijbel staan. We draaien de mooie film: Shalon. U kunt eventuele belangstellenden meebrengen. PAROCHIEKERK OOSTRUM 6e zondag na Driekoningen. 7 u. Parochiemis; 8.30 Hoogmis gest. jrd. fam. van Heijster; 10 u. Leesmis; 3 u. Lof. Maandag: 7.30 Jan Kersjes. Dinsdag: 7.30 gest. gez. jrd. fam. van Heijster. Woensdag: 7.30 overl. ouders Valckx en zoon. Donderdag: 7.30 gez. mnd. Martin Thoone. Vrijdag: 7.30 voor de levende en overleden leden van de paardenver- zekering. Biechten van 34 en van 67 u. Geen lof. A.s. zondag Bijzondere collecte v. Groot Seminarie. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 6e zondag na Driekonin gen. 2e zondag der maand. Leesmis- sen om 6.30, 7.30; Kindermis 8.30 en parochie Hoogmis om 10 u. Om 4 u. Kruisweg en Lof. Eerste collecte is buitengewone collecte, tweede col lecte Bisdom. Maandag: 7.30 Hoogmis tot dank zegging intentie fam. Loonén-Philip- sen. Dinsdag: 7.30 jaardienst Joanna Maria Hagens en Pater Ophey. Woensdag: 7.30 2e maanddienst v. Martinus Baltussen. Donderdag: 7.30 Stichting Z. Em. pastoor Schram. Vrijdag: 7.30 Stichting Anna Bae- ten en Joannes Teuws. Zaterdag: 7.30 Hoogmis t.e.v. St. Machutus. Zaterdagavond biechtge legenheid van 57. A.s. zondag Roepingen-zondag met collecte voor het Groot Seminarie. PAROCHIE CASTENRAY 6e zondag na Driekoningen. 10 u. Hoogmis voor de parochie; 3 u. Lof en Rozenhoedje. Maandag: 7.30 gez. H. Mis voor P. J. Strijbos en Joanna Baltussen. Dinsdag: 7.30 Laatste van de zes- wekend. voor Petronella Wismans- Cleven. Woensdag: 7.30 gez. jaard. voor Anna Catharina Wismans-Wijnho- ven. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. v. Altijdd. Bijst. tot dank zegging, int. fam. Cremers-Wismans. Vrijdag: 7.30 gez. maanddst. voor Matthijs Classens. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. v. Altijdd. Bijst. tot int. van hen die hiervoor offerden. Van 67 gelegenheid tot biechten; 7 u. Lof en Rozenhoedje. A.s. zondag Septuagesima, Roepin gendag, gewijd aan bevordering van priester- en kloosterroepingen. Ie collecte voor het Groot-Semina rie van ons Bisdom. Kerkpoets: Lena Emons en Mia Swinkels. PAROCHIEKERK LEUNEN 6e zondag na Driekoningen. Om 6.45 leesmis; 8 u. leesmis voor de pa rochie; 9.15 Hoogmis; 10.30 leesmis tot bijzondere intentie; 3 u. kruisweg en lof. Daarna vergadering van de H. Familie, Mannen. Maandag: gest. jaargetijde voor Henri Weijs. Dinsdag: leesmis voor Martinus Manders en Anna Maria de Louw. kindermis voor de meisjes. Woensdag: gest. jaargetijde voor Willem en Theodoor van Opbergen en overleden ouders. Donderdag: leesmis voor Harry Pijpers, kindermis voor de jongens. Vrijdag: gesticht jaargetijde voor Johanna en Cathai-ina Goumans, Zaterdag: gesticht jaargetijde voor Martinus van den Bergh en Johanna van de Pasch; van 45 en van 7 7.30 biechtgelegenheid. Daarna lof. Kerkpoetsen: Riet Koonings en Mia Emonts. A.s. zondag is de eerste collecte voor het Groot Seminarie, le twee de voor de kerk. PAROCHIE YSSELSTEYN 6e zondag na Driekoningen. Zondag: 6.30 leesm. intentie fam. Goumans; 8.10 leesm. v. Herman Vousten en echtg.; 9.15 kindermis; 10.15 Hoogmis v. zekere intentie; 2 u .Lof. Deze week wordt een misweek ge geven en zijn de H. Missen om 7 en 9 u. Maandag: 7 u. weekdienst v. Adr. d. Hulst; 9 u. leesm. v. d. overl. fam. Willems-Vos. Dinsdag: 7 u. leesm. v. d. overl. fam. Smits-Derks; 9 u. leesm. v. d. overl. fam. Claessens-Poels. Woensdag: 7.30 weekdienst v. Har ry Vergeldt; 9 u. leesm. v. d. overl. fam. Philipsen-Groetelaers. Donderdag: 7 u. leesm. v. d. fam. v. Vegchel-Verheyen; 9 u. leesm. v. Jan Mathijs Smeets. Vrijdag: 7 u. maandd. v. Hendri- kus v. d. Ven; 9 u. leesm. v. d. fam. Smits-Weys. Zaterdag: 7 u. leesm. uit dankb. v. d. fam. Philipsen-Lemmen; 8 u. ge zinsmis. PAROCHIEKERK MERSELO 6e zondag na Driekoningen. 6.30 Communie uitreiken; 7 u. Vroegmis uit dankbaarheid (Janssen-Poels); 8.15 Leesmis t.e.v. O.L. Vrouw en H Gerardus (Arts-v. Meyel)); 10 u. Hoogmis voor de parochie; 2.30 Lof met rozenhoedje. Maandag: 6.45 Leesmis voor Jose- phina Verhaag; 7.30 jgt. voor Hen- rica Hoedemakers. Dinsdag: 2e v. d. negen dinsdagen t.e.v. de H. Antonius. 6.45 Leesmis voor Johanna Mulders-Roozen; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. de H. Antonius t.i.v. hen die daarvoor bijdragen. Woensdag: 6.45 Leesmis voor Ge- raradus Litjens; 7.30 jgt. voor Lam bertus Poels en Anna Maria Emonts Donderdag: 6.45 Leesmis voor overl. fam. Gellings-Jilesen; 7.30 gest. jgt. voor Sibertus Muysers Anna Maria Weys; 7.30 gest. jgt. v. Willem Claessen en overl. familie. Zaterdag: 6.45 Leesmis t.i.v. fam. Poels-Bouten; 7.30 gest. jgt. voor Adam v. Vegchel en Anna Mai'ia Ja cobs; 4 u. biechten voor de kinde ren v. h. 5e en 6e schooljaar daarna voor anderen tot 6 u.; 7 u. Marialof. A.s. zondag Roepingendag. Die dag speciale collecte voor het Groot Seminarie. RECTORAAT VREDEPEEL 6e zondag na Driekoningen. 7.30 vroegmis t.i.v. fam. Lenkens-Vloet; 10 u. hoogmis uit dankbaarheid na mens fam. Cornelissen-Hendriks 2.30 Lof. Door de week H. Mis om 7.30 u. Maandag: t.i.v. fam. v. d. Zanden- Meijer. Dinsdag: t.i.v. fam. Philipsen- Smets. Woensdag: t.i.v. fam. v. Keijste- ren-Geurts. Donderdag: v. d. zielerust v. Fr^ns Willems. Vrijdag: t.e.v. H. Brigitta t.b.i. Zaterdag: v. d. zielerust v. Jose- phina Verhaag (Merselo). Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis; zaterdag vóór en na Lof. RECTORAAT HEIDE 6e zondap na Driekoningen. Zondag: 7.30 H. Mis voor Harry Muijsers v.w. de Eierbond; 10 u. Hoogmis voor het Rectoraat; 2e col lecte voor de Afrikaanse Missies. Akolieten: M. Philipsen en W. Kleuskens. 3 u. vergadering v. d. Derde Orde. Misdienaars v. d. week: Piet v. Lierop en Piet Rutten. Maandag: 7.30 Gezongen Jaarge tijde voor Lambertus Pouwels. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Leonar- dus Spee en Lamberdina Arts. Donderdag: 7.30 H. Mis uit dank baarheid. Vrijdag: 7.30 H. Mis voor overl. moeder Litjens-Swinkels. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor een overledene. 7 u. Biechtgelegenheid; 7.30 Lof. Dinsdag a.s. komt Oostpriestei'- hulp! Tegen 5 u. komt de Kapelwa gen. Deze zal bij de school worden opgesteld. Van. 79 u. bezichtiging v. d. Kapelwagen. Te 8 u. film in de zaal Rongen. Woensdag 14 febr. om 9 u. rondgang door het dorp om de gaven (kleren, ondergoed etc.) op te halen. Zondag a.s. Septugesima: Roepin- gendag, gewijd aan de bevordering van priester- en kloosterroepingen. Tevens le collecte voor het Groot Seminarie die ten zeerste wordt aanbevolen, RECTORAAT VEULEN Zondag: 7 u.gelegenheid tot com municeren; 7.30 lsm. voor de beken de intenties; 10 u. hgm. v. d. afge storven fam. Jenneskens-Poels. Van daag „Roepingendag". De 2e collec te is voor het Groot Seminarie. 2.30 Bijeenkomst v. d. Derde Orde. Deze bijeenkomst is gericht op het ko mende Concilie. Maandag: lsm. v. z. vr. Janssen- Philipsen. Dinsdag: hgm. v. z. vr. Nabuurs- Reynen, besteld door de buurt. Woensdag: hgm. jgt. v. z. Corne- lis Jegeren en Maria Dirven. Donderdag: lsm. v. z. Harry Ver geldt. Vrijdag: hgm. zesw. d. v. z. Gerard Smits. Zaterdag: lsm. t.e.v. O.L. Vrouw Lourdes; s'avonds 7.30 u. avond oef. t.e.v. O.L. Vrouw. Iedere zaterdag is één uur voor 't Lof gelegenheid om te biechten. Accolieten voor a.s. zondag: P. v. Meyel, Martin v. Staveren en Harry v. Rijswijck. Kerkpoetsen: Jet Burgers, Mia v. Wylick en Mien Ewals. WAS IK MAAR NOOIT GETROUWD! Ook de Carnavalsoptocht begint in deze van Carnavalsbals overvolle weken gestalte te krijgen. Na de werkelijk pisachtig geslaagde op tocht van vorig jaar willen wij trachten dit jaar een optocht te or ganiseren die zo mogelijk nog mooier is. Het thema van dit jaar is: Er zit muziek in. Dus de wagens, groepen, etc. moe ten zoveel mogelijk gebaseerd wor den op titels van liedjes (b.v. Was ik maar nooit getrouwd...., Blonde Mientje heeft een hart van prikkel draadOnder moeder parapluie). Moderne muziekvormen (Cha-cha- cha, Twist etc.) of uitbeeldingen van sterren aan de muzikale hemel. Bij het systematisch doorsnuffelen van een radiogids, komt U beslist wel een onderwerp tegen waar U iets van kunt maken. Ten overvloede kunt U ook nog terecht bij de adviescommissie. Voor zittingsdata van deze commissie zie advertentie elders in dit blad. 1 Naar we hopen voor de laatste maal dit seizoen, moest wederom het gehele amateur-voetbalprogramma j.l. zondag worden afgelast. Voor a.s. zondap is het program ma voor onze elftallen als volgt: Rios 1Venray 1 aanvang 2.30 Venray 3Geysteren 2.30 Venray 5Ysselsteyn 2 12.00 Kronenberg 2Venray 6 2.00 Voor ons le elftal dus de uitwed strijd naar Rios. Een onbekende te genstander nog voor ons daar dit de eerste keer is dat onze ploeg Rios ontmoet. Destijds werd deze wed strijd reeds vastgesteld doch moest worden afgelast. Rios dat dit seizoen promoveerde doet het vrij goed en neemt momenteel de derde plaats op de ranglijst in met 2 punten voorsprong op Venray. Een over winning voor Venray zou betekenen dat enkele plaatsen op de ranglijst teruggewonnen zouden worden. Om dit te bereiken zal er echter echt aangepakt moeten worden. De oefenwedstrijd tegen Helmon- dia verleden week, heeft aangetoond 'dat wanneer men als team zich vcl- "ledig inzet, onze ploeg wel tot sterk spel kan komen. In elk geval is het vertrouwen in eigen kunnen weer toegenomen en weet men dat met aanpakken iets te bereiken valt. Het 2e elftal is vrij. Venray 3 ontvangt Geysteren en zal het zwaar te verduren krijgen om tot winst te komen. Geysteren kan sterk voor de dag komen en zorgt dan voor verrassende uitsla gen. Normaal moet ons derde elftal deze wedstrijd kunnen winnen doch we zijn niet gerust op de uitslag. Het 4e elftal heeft evenals het 2e een vrije zondag. Venray 5 krijgt de naaste concur rent, Ysselsteyn 2, op bezoek. Een overwinning op deze ploeg vergroot de afstand tussen de nummers 1 en 2 en brengt onze ploeg weer dichter bij het kampioenschap. We vertrou wen er op dat ons vijfde het belang van deze ontmoeting in zal zien en niet zal rusten alvorens de buit bin nen is. Het 6e elftal krijgt na twee mooie overwinningen weer een zware uit beurt. Kronenberg 2 zal op eigen veld een moeilijke hindernis vor men. De gedachte aan de twee laat ste wedstrijden zal onze benjamins de overtuiging kunnen geven dat ook zij niet voor de tegenstanders behoeven onder te doen. Het 3e herenzestal verloor woens dagavond in Venlo met 31 van PSOV 2. Het 3e herenteam van V.C. Rooy zal de zaken anders moeten gaan aanpakken, als ze het volgen de seizoen nog in de 2e klasse willen uitkomen. A.s. zaterdag komt Valuas 3 'n bezoek afleggen bij de 3e zes- tallers. Indien er zo gespeeld wordt als in de uitwedstrijd tegen dit team, moet V.C. Rooy 3 de hard- nodige puntjes in Venray weten te houden. Het 2e damesteam was vrijdag over de Maas bij Resia, Wellerlooi en Tornado, Well, op bezoek. Hoe wel de V.C. Rooy-dames goed te genstand boden, kregen ze in beide wedstrijden geen kans om ook maar één set te winnen. Door deze twee nederlagen duikelde V.C. Rooy 2 en kele plaatsen op de ranglijst. Het le damesteam kon het in Te- gelen tegen VCT 3 niet verder bren gen als 'n gelijkspel. Door deze uit slag is Tikaan I uit Kèssel, nu met 3 punten voorspi'ong op V.C. Rooy, aan de leiding gekomen. Het 2e herenteam gaat zondag a.s. naar Baarlo om Tupos 2 te bekam pen. Het zal voor de 2e zestallers 'n zware dobber worden, omdat de mannen uit Baarlo, thuisspelend, ge woonlijk hun huid zo duur mogelijk verkopen. Programma: Heren: 10-2 V.C. Rooy 3—Valuas 3 19.00 11-2 Tupos 2—V.C. Rooy 2 12.00 17-2 V.C. Rooy 2—U.V.S. 2 19.00 17-2 V.C. Rooy I—R.A.S. I 19.45 Gymnastiekgroep II. De leden van deze groep hebben gymnastiek op maandag 12 februari a.s. van 5 tot 6 uur n.m. in de gemeentelijke gym nastiekzaal in Horst. ZWEMTRAININGEN TE VENLO De dameszwemclub HZPC heeft voor de maand februari de volgende zwemtrainingen in 't Venlose Sport- fondsenbad georganiseerd: Zondag 11 februari a.s. voor alle leden. Vertrek om kwart over drie n.m. vanaf de gemeentelijke gym nastiekzaal aan de Groenewoud- straat te Horst. Dinsdag 13 februari a.s. voor de gehuwde dames en oudere leden. Vertrek om kwart vóór negen n.m. vanaf het Lambertusplein te Horst. ZWEMMEND DE HONGER BESTRIJDEN Aan de 10 x 10 actie de Wereld- Anti-Hongeractie zal ook de zwem- jeugd haar steentje bijdragen. Men fcal deze actie als volgt voeren. Nor maal wordt van de jeudige leden een bijdrage van 0,40 per keer ge vraagd voor het deelnemen aan de zwemtrainingen in Venlo. Voor de trainingen die in de maanden febru ari en maart worden gehouden, zal nu telkens 0,50 vergoeding worden gevraagd. Het extra dubbeltje wordt dan door het bestuur afgedragen voor de bovengenoemde actie. Venray 1 verloor 'met 64 van Reuver I voor de competitie L.S.B. le klas Noord. Dit is de eerste keer dat Venray van Reuver verloren heeft. Venray behoudt haar kansen öp 't kampioenschap. Zij moet dan de resterende twee wedstrijden winnen. De persoonlijke uitslagen zijn: J. PetersF. v. Leeuwen 1-0 A. LucsasenP. Beyk 0-1 P. HoorwegC. Altena 1-0 P. RouvroyeJ. Vugs 0-1 J. VerhaeghL. Wilms V2-V2 F. BroensA. Holtkamp 0-1 P. Otger JanssenM. Heiner V2-V2 W. JeukenF. Erdkamp V2-V2 J. VeldhovenJ. Nijskens 0-1 V. v. MilJ. Jetten V2-V2 In de eerste ronde van het per soonlijk jeugdkampioenschap van Limburg speelde W. Jeuken remise tegen N. v. d. Hoogt uit Venlo. Zondag j.l. waren de velden in de laatste krampachtige greep van ko ning winter en daarom dus onbe speelbaar. Alle competitiewedstrij den werden afgelast cn ook de vriendschappelijke wedstrijd van 't eerste herenelftal tegen de militai ren van Laarbruch, werd naar later datum verschoven. Het eerste herenelftal speelt zon dag de laatste thuiswedstrijd, name lijk tegen het steeds sterker worden de Huac. Deze wedstrijd moet ge wonnen worden om in de bovenste regionen nog gehandhaafd te blij ven. Aanvang half drie. Het tweede elftal speelt om één uur competitie tegen Tegelen 2. Het eerste dameselftal zal waar schijnlijk naar Venlo gaan om een vriendschappelijke wedstrijd te spe len tegen Venlo 2. De Judoclub Venray hield haar algemene ledenvergadering in zaal Wilhelmina. In 't bestuur deed zich een wijziging voor. Voorzitter v. d. Broek trad af en stelde zich niet herkiesbaar. Hiervoor in de plaats kwam de heer Terweyn zodat het bestuur er als volgt uitziet. Voorz. Terweyn, secr. Th. de Haart, penn. J. v. Goch, bestuursleden H. Inge- pas en W. Linders. Wat het ledenaantal betreft gaat de vereniging een goede toekomst tegemoet en wel met een getal van 40 junioren en een 20 tal senioren. HIER HEERST Borden met dit opschrift ziet men momenteel weer op vele plaatsen. Bijna 400 bedrijven werden al door de ziekte getroffen en, hoewel het er op lijkt dat de epidemie zo langzamerhand wel tot staan ge bracht wordt komen er toch steeds nog nieuwe gevallen bij. In de kranten staan steeds berichten met grote getallen, die het aantal af geslachte dieren meedelen. Bijv. 16 januari: 15.077 varkens, 800 run deren, 253 schapen en een aantal geiten afgeslacht. Menigeen heeft zich gealarmeerd afgevraagd hoe groot de ramp is voor de boeren. Nu, plezierig is» het allesbehalve maar als we de ge noemde cijfers bekijken ten opzichte van de getallen die ons laten zien hoe groot onze totale veestapel is, valt het allemaal nog al mee. Als we echter bedenken hoe besmettelijk de ziekte is en hoe gemakkelijk andere bedrijven ook met deze ziekte te kampen kunnen krijgen, slaat de schrik ons toch wel om het hart. Mond- en klauwzeer valt „gelukkig" onder de bepalingen van de veewet. Jammer genoeg zijn er altijd men sen die zich hier niets van aantrek ken en rustig doorgaan met het ver voer van besmette dieren. AL EEN OUDE ZIEKTE Ondanks het feit dat de schrijvers uit de oudheid over het algemeen niet veel over veeziekten schreven, zijn we er toch achter gekomen dat de mond- en klauwzeer 20 eeuwen geleden ook al bekend moet zijn ge weest. Maar veel vertellen ze niet omtrent deze ziekte. Pas veel later nl. in de 17e en 18e eeuw begint men de ziekte meer gedetailleerd te be schrijven. Dat is niet zo vreemd, in die tijd worden de veestapels groter, de mensen beginnen meer te reizen zodat het gevaar voor besmetting steeds groter werd. Als een boer in de middeleeuwen 5 koeien een kop pel schapen en een paar varkens had, was het een grote boer. Pas na dat grote rampen, zoals de veepest, in Europa de 17e en 18e eeuwse vee houders troffen, begon men zich meer voor veeziekten te interesse ren. Toen zijn ook voor het eerst op grotere schaal maatregelen genomen tegen epidemisch optredende vee ziekten. Men had het vervoer voor levend vee al verboden en zieke dieren werden geslacht. BIJGELOOF WOEKERT Tot in 't midden van de 18e eeuw had men er geen idee van dat mond en klauwzeer een besmettelijke ziekte was. In 1764 was het Sagar de eerste, die op mogelijkheid van rechtstreekse besmetting van het ene dier op het andere wees. Maar vooralsnog trok men zich daar niet veel van aan. Men weet haar liever aan allerlei bovennatuurlijke oorza ken. Omdat de mond- en klauwzeer zich met een bepaalde regelmaat herhaalt, bracht men het met de maanstand, zonnevlekken, of een ongunstige constellatie van de pla neten in verband. Om de koeien te genezen nam men ook allerlei vreemde middelen te baat. Men kon bijv. de plaggen uit de wei halen waarin de koeien het laatst gestaan hadden en droogde deze dan bij de schouw. Zodra de plaggen droog waren, zou de koe genezen zijn. Een ander „onfeilbaar" middel was het bestrijken van de koe met een donkerkeil en daarbij bepaalde spreuken opzeggen. VERSCHILLENDE TYPEN MOND- EN KLAUWZEER Uiteindelijk kwam men er toch achter, dat de ziekte zich door con tact verspreidde doordat men kon nagaan hoe de ziekte van plaats naar plaats werd gebracht. In het midden van de 19e eeuw, toen men alle ziekten veroorzaakt dacht door bacteriën, ging men naar de bacterie zoeken die de mond- en klauwzeer veroorzaakte. Deze werd niet gevonden, tot men in ongeveer 1900 ontdekte dat de verwekker van deze ziekte de gewone bacteriefilters passeerde. Hij moest dus kleiner zijn dan een bacterie. Dit is ook in derdaad zo, de verwekker van de mond- en klauwzeer is een virus en een van de kleinste. In 1922 stelden Vallé en Carré vast, dat er verschillende typen mond- en klauwzeer voorkwamen. Zij vonden twee typen, later wérd er nog een derde type bijgevonden. Men noemde ze A, O en C. Momen teel komt in het westen van ons land het type C voor en in het oos ten het type O. HOE UIT ZICH DE MOND EN KLAUWZEER? Het is een met koorts verlopende ziekte, uiteraard zeer besmettelijk waarbij zich op de .slijmvliezen en de huid blaren vormen. Daarna of te gelijkertijd worden de hoeven en organen aangetast. Bij de verschil lende diersoorten verloopt de ziekte ook verschillend maar in hoofdzaak toch gelijk. Bij varkens slaat de ziekte het ergst toe. Daar wordt vaak het hart aangetast, waardoor het dier sterft. Paarden hebben geen last van deze ziekte. Onze landgenoot Frenkel wist enkele verbeteringen in de ent stof aan te brengen zodat dit nu over de gehele wereld wordt ge bruikt. Na een injectie is het dier ongeveer 9 maanden immuun voor de ziekte. Er is dus, indien men alle krachten inspant, wel iets tegen de ziekte te doen, maar de kleinste on achtzaamheid kan weer veel ver knoeien. We moeten daarom steeds blijven waken dat deze ziekte niet weer de kop kan opsteken. - - ballpoints zegge en schrijve de beste...! HEETT EEN GROTE SORTERING

Peel en Maas | 1962 | | pagina 6