VENRAY GOMMANS 10% korting Sla uw slag Geb. Jeuken POELS stieekcentium extra koopjes extra korting verdien geld LANDBOUWTWISTEN teisteren europese eenheid biedt U Op alle heren- en jongenskleding 10 en 20 pd. korting Bedden en stalen slaapkamers lakens en slopen sPeciaal verlaagde prijzen duurzaam als Huishoudtextiel, stukgoed, babygoed, dekens, flanellen lakens geen ander! Programma Luxor Theater in onze opruiming opgemaakte dames- en herenrijwielen: Rijwielhandel Begrafenis-onderneming ójeng Qoumans-3lrui}sen In deftige en grote rapporten, die gaan over de toekomst van Noord Limburg en Oost Brabant vindt men telkens opnieuw Venray aan gegeven als het streekccntrumStreekcentrum t.a.v. het onder wijs, t.a.v. de winkelstand, de industrie enzovoorts.... Klopt dat allemaal, wat daar geschreven staat? Is Venray werkelijk een cen trum voor de gehele streek op velerlei terrein Wie zijn ogen de kost geeft, zal ervaren dat inderdaad Venray in de loop der jaren is uitgegroeid tot een centrum, dat voor de gehele streek van belang is. Wie bij het einde van een werk dag op het industrieterrein is, die ziet drommen brommers en auto's alle kanten uitzwerven. Die ziet meisjes vervoerd worden met bus jes, naar de Twist, naar Geysteren, naar Wellerlooi. Die ziet mannen af komstig uit Vierlingsbeek, uit Oploo, uit Wanssum uit Westerbeek en Ste vensbeek de weg huiswaarts gaan. Een aantal, dat steeds groeiende is, nu langzaam maar zeker in de landbouwbedrijven gespecialiseerd en gemechaniseerd wordt. Men heeft ontdekt dat het goed werken is in de Venrayse industrieën, dat de werktijden korter, de verdiensten groter zijn en de toekomst veiliger is. Een proces dat langzaam maar zeker doorwerkt omdat woorden wel wekken, maar voorbeelden trekken. Het boerenbedrijf trekt minder om dat er bijna geen toekomstkansen meer zijn voor jongeren. Een eigen bedrijf te kunnen stichten is bijna onmogelijk geworden en waarom emigreren als men hier in de buurt toch een goede boterham verdienen kan. Men neemt dan het zekere voor het onzekere en gaat eens praten met personeelschefs op enkele be drijven. Men bekijkt wel degelijk de toekomstmogelijkheden en verschil lende van deze mensen volgen cur sussen, doen mee (vooral de jonge ren) aan verschillende opleidingen en blijken na enkele jaren uitge groeid te zijn tot werklui, die men graag heeft Graag heeft omdat ze hun vak verstaan. Nogmaals het is een lang zaam proces, maar het aantal wer kers van buiten Venray op Venrayse bedrijven groeit gestadig en van heinde en ver komen ze naar Ven rayse fabrieken, waar ze graag ge ziene werkkrachten zijn. ONDERWIJS. Datzelfde verschijnsel ziet men bij ons onderwijs. Van heinde en ver komen de jongelui hier middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs volgen. Van heinde en ver komen ze naar het nijverheidsonderwijs en provincie-grenzen blijken geen be lemmering te zijn om in Venray verschillende opleidingsmogelijkhe den te volgen. Speciale busverbindingen zorgen dat zowel 's morgens als 's avonds de terugweg naar de omliggende plaatsen vlot verloopt, maar velen zijn er, die hetzij per fiets, hetzij per brommer de weg naar Venrays scho len afleggen. WINKELCENTRUM. Een ander punt is de aantrek kingskracht van de Venrayse win kelstand op de plaatsen rondom Venray. Vooral na de oorlog heeft de Venrayse winkelstand soms ten koste van zeer zware offers gezorgd voor prachtige winkels, die een enorm sortiment bieden op alle mogelijke terrein. Oude bestaande zaken zijn nieuw herbouwd en uit gebreid en nieuwe vestigingen zijn er bij gekomen, die aan practisch alle wensen kunnen voldoen van een veeleisend publiek. Hier wordt wel eens teveel achte loos aan voorbij gelopen, aan die moeite en die kosten, maar feit is, dat de Venrayse winkelstand de vergelijking met vele andere en gro tere plaatsen kan doorstaan. Niet het minst omdat diezelfde winke liers terdege rekening hebben ge houden met het geweldige achter land, waarvoor zij mede hebben te zorgen. Vele zaken hebben „reizi gers" en vertegenwoordigers in de omliggende plaatsen werken, maar nu de auto niet een ding meer is, dat voor een enkeling te betalen is, ziet men hoe langer hoe meer men sen naar het winkelcentrum komen, waar op marktdagen en op koop avonden dikwijls een drukte als in een stad in de hoofdstraten is waar te nemen. UITBOUW VAN MOGELIJKHEDEN Uit dit alles blijkt dat de histori- rische aantrekkingskracht die Ven ray op de nabij gelegen Noord Lim burgse en Brabantse plaatsen had, na de oorlog zeker nog sterker is geworden dan voorheen. Trouwens de plannen, die Venray heeft voor de toekomst zullen die aantrek kingskracht alleen maar groter ma ken. Het Venrayse ziekenhuis ver vult als zodanig al 'n rol, maar zal na uitbreiding, modernisering en vergroting nog meer patiënten cok van buiten af, zoals men dat zegt, kunnen helpen. De voorgenomen bouw van een nieuw lyceum voor jongens, de uitbreiding van het nij verheidsonderwijs, de steeds sterke re zuigkracht van de Venrayse in dustrie zijn alle op zich al weer pun ten, die Venray als streekcentrum nog belangrijker maken. Maar ook op ander terrein hoopt Venray nog meer te gaan betekenen. De aanleg voor het grote sportpark duidt daar op evenals de voorgenomen bouw van een cultureel centrum, dat mits goed opgezet, voor deze hele streek van belang zal zijn. Niet alleen om dat men er bij tijd en wijle eens een goed toneelstuk kan zien maar ook door de mogelijkheid die daar ge opend wordt om ook eens in groter verband met elkaar te kunnen ver gaderen en praten Nieuwe plannen liggen klaar voor doortrekking van de Beekweg tot praktisch in de kom van Venray, om niet te spreken van het door trekken van de Deurneseweg naar Wanssum en de practisch reeds vol tooide verbreding en verbetering van de provinciale weg naar Horst en VenloDit maakt Venray nog meer dan voorheen tot een „Knoten- punkt" van wegen, voor wiens be houd de Duitsers in 1944 al zo vin nig vochten in de slag om Over- loon We verwachten ook nieuwe initia tieven om ook van hogerhand uit te komen tot wat betere contacten onderling.... De provinciale grens, die voor de „gewone man" geen belemmering meer vormt om over en weer contact te zoeken, blijkt soms nog een barrière in het inter-gemeentelijke verkeer. Doch we hebben goede hoop dat die provinciale barrière in deze tyd van Europese eenwording geslecht zal worden en dat de goede ver standhouding tussen Venray en buurtplaatsen ook van hogerhand zijn bevestiging en versteviging krijgt. De Europese Economische Ge meenschap zal niet dan onder de grootste moeilijkheden en spannin gen tot stand komen. De conferen ties rond de jaarwisseling in Brussel hebben dat overduidelijk bewezen. Bij de voortschrijding van de tijd worden de overeenkomsten meer in grijpend voor de nationale econo mieën en naar die mate wordt ook de afstand tussen de standpunten der deelnemendeJStaten groter. De grootste heksenketel bestaat wel op het gebied van de landbouw, vee teelt en zuivel. Hier hebben alle deelnemers na de oorlog de nodige bescherming geboden aan hun boe ren en deze beschermende maatre gelen lopen beslist niet parallel. Evenmin komt het prijspeil tussen de verboden staten overeen. SCHIER ONONTWARBARE KNOOP De Westduitsers in het bijzonder tonen zich bij de agrarische eenwor ding moeilijke onderhandelaars. Hun agrarische belangen zijn al in be tekenis verminderd en zij willen houden hetgeen zij nog hebben. Om dit doel te bereiken, is het gehele Westduitse agrarisch systeem met subsidies en premies doorspekt. Voor pluimvee bv. verstrekt de re gering in Bonn aan de boeren een subsidie van 90 pf. per kg panklaar vlees en 3 pf. per ei. Het verlenen van dergelijke voor rechten aan de boeren moet nor maal door kunnen gaan, zeggen de regeerders aan de Rijn. De Neder landse regering bv. wil echter ook wel eens een voordeel zien van de E.E.G. voor haar pluimvee-uitvoer en verklaart zich daar dus tegen. Een onontwarbare knoop bestaat er bijna over richtprijzen, minimum prijzen en heffingen bijna voor elk produkt. Op dit terrein worden er concessies verlangd van elke part ner en deze zijn ook beslist noodza kelijk om een gemeenschappelijke markt te krijgen. In Benelux-verband bestaat er een regeling van verplichte voor-~ keur om bij elkaar de nationale overschotten te kopen. Verder mag daar een aantal landbouwprodukten vrij worden ingevoerd tegen mini mumprijzen. De E.E.G. wil dit ook al niet feilloos werkende systeem niet overnemen en geeft de voor keur aan invoerheffingen. Bij het toelaten van invoerheffingen zullen deze in de praktijk steeds worden toegepast om concurrerende land bouwprodukten te weren. Aldus dreigt een toestand te ontstaan waarbij overschotten van agrari sche produkten niet eens kunnen worden uitgevoerd. DOORNEN IN DE OGEN Voor de tarwe wenst West-Duits- land een aparte regeling. De Duit se tarweprijzen zijn de hoogste in Europa en daarom wil dit land voor dit produkt een subsidie. Bonn heeft hier een succes geboekt. In de eerst komende vier jaren zal het trans port van tarwe en andere land bouwprodukten naar de grensstre ken mogen worden gesubsidieerd. Nadien zullen de subsidies geleide lijk moeten verdwijnen. Dit voor recht is de Fransen een doorn in het oog. Gelukkig vinden de laatsten troost bij de Nederlanders, die be reid zijn meer Franse tarwe te im porteren. Nu hopen wij in Neder land op Franse steun voor onze zui- velpolitiek. Een hevige twist is ontstaan over de zgn. algemene beschermingsclau sule, die door West-Duitsland is voorgesteld voor granen. Het ellen dige van zo'n onzalig voorstel is al tijd dat ook anderen er plotseling heil in zien en het dan van toepas sing proberen te verklaren voor an der produkten. Deze clausule houdt in, dat een land de invoer van be paalde landbouwprodukten mag stopzetten wanneer de markt van het invoerende land wordt ont wricht. Er is nog een mogelijkheid bij gevonden om de invoer op te schorten. Vanzelfsprekend is een verschijnsel waaruit die marktont- wrichting zou moeten blijken, al heel gauw gevonden. De Nederlandse delegatie zag dit gevaar direct duidelijk en zij houdt eraan vast dat deze bepaling, die overigens geheel in strijd is met de Sommans Op alle niet speciaal geprijsde artiken Ook in de Opruimingdoor uitgezonderd merkartikelen met vaste prijs vb. Coopmans beter gekleed.... minder besteed gedachte der eenwording, uit het ac- coord moet vervallen. Zeer terecht heeft onze vertegenwoordiging er op gewezen, dat bij de bestaande over eenkomsten de gang van zaken voor ons land nog gunstiger is dan nu in E.E.G.-verband wordt voorgesteld. NOG LANG GEEN EENHEID Het is betreurenswaardig, dat er op landbouwgebied gestreefd moet worden naar een compromis waarbij alle betrokken partijen ontevreden naar huis gaan. Met een dergelijke basis kan volledige eenheid nog zeer lang duren. Het is interessant op dit moment even met de gedachte te spelen dat men met landen als Engeland of De nemarken inclusief de gehele sleep van het Britse gemenebest op de achtergrond, tot een acoord zal moe ten komen. De meeste landen zijn er voorstan der van, dat de uitvoering van het landbouwbeleid moet worden opge dragen aan een speciaal eumité. Ne derland is daar tegen gekant omdat het vreest, dat het te gemakkelijk wordt overstemd. Wij zouden dus de voorkeur geven aan beslissingsbe voegdheid door de raad van minis ters. Dit zal echter in de praktijk wel niet mogelijk blijken. KIND VAN DE REKENING? Wij hebben een kans dat het ter rein der zuivelprodukten minder vo gelvrij wordt dan eerst werd veron dersteld. Men wilde een gemeen schappelijke financiële verantwoor delijkheid voor de sectorzuivel ge heel uitsluiten. Nederland heeft hiertegen ernstig geprotesteerd. De onderhandelingen over agrari sche zaken in E.E.G.-verband heb ben aangetoond dat het met dit Eu ropese eenheid niet zo goed botert als wel wordt aangenomen. Wij mo gen wel verwachten dat de een heidswég toch verder zal worden opengebroken, omdat de resultaten tot heden aller verwachtingen neb ben overtoffen. Het ziet er echter naar uit dat vooral de kleine staten weer het kind van de rekening wor den. Mogen wij voorspellen dat bij toe treding van Engeland, Denemarken etc. onze agrarische- en zuivelbelan- gen nog verder zullen worden aan getast. Wij zijn in Europa voor bestemd een verlengstuk te worden van de Duitse industrie. In veel op zichten geen. benijdenswaardig toe komstbeeld. •r AKM Avwtkka. (-4 (/fflyqU fmancieriuyin, J JULIANASIN6EL41 'têlêf. 1061 (K4780) Un Certain Sourire van Frangoise Sagan. Een geruchtmakende film, opgenomen aan de Rivièra, in Cine mascope en kleuren. Wilde Aardbeien van Ingmar Bergman. Een van de hoogtepunten van de Zweedse grootmeester die de filmkenners in vervoering zal bren gen. Onder Spervuur naar Tobroek, 'v Cinemascope film over een vlucht door de woestijn tijdens het Rommel c f t'ensief Nur der Wind, de allernieuwste film van Freddy Quinn in kleuren. Jonge liefde.grote gevaren, 'n film in het genre van „waarover men niet spreekt". Het is een uitste kende voorlichtingsfilm. Koning der Boekaniers i s de nieuwste film van Steve Reeves. Na tuurlijk is deze avonturenfilm in Ci nemascope en kleuren opgenomen. Battle Cry. Deze reeds beroemde oudere film wordt momenteel weer opnieuw met evenveel succes in roulatie gebracht. Inderdaad de bes te oorlogsfilm. Ook aan de kinderprogramma's is weer aandacht besteed. Zo komen er in de eerste weken een film van de dikke en de dunne en een film met Charlie Chaplin. Dan zijn er iwce enorme films van drie uur, waai van men niet kan zeggen wanneer ze in Venray ko men, omdat ze maandenlang in de grote steden worden doorgespeeld. Het is echter niet uitgesloten dat ze zeer spoedig komen. Het zijn de films De Kanonnen van Navarone en Spartacus. Beide films verplette ren overal de kersverse resultaten van Ben Hur. Vanzelfsprekend worden voor de ze films alle programma's verscho ven zodat het bovenstaande pro gramma onder alle voorbehoud is. Ruwe, schrale huid TALENTENJACHT IN HORST-AMERICA Op zondag 18 februari a.s. organi seert de Muziekvereniging St. Cae- cilia in America een grote wesdtrijd genaamd Talentenjacht". Een wed strijd op gebied van muziek, zang, voordracht, declamatie, töneelsket- ches etc. Aan deze wedstrijd kan zowel in dividueel als in groepsverband deel genomen worden. Een zeer competente jury zal de prestaties der deelnemers beoorde len. Prachtige prijzen zijn beschik baar. Inschrijfbiljetten, nadere inlich tingen en opgaven van deelname bij M. Rongen, Past. Jeukenstraat 21, America. en door te profiteren van de abnormaal verlaagde prijzen bij Voor prima Groiesiraat 26 VENRAY Eersie voor Venray en omstreken Algehele verzorging. Totale uitvoering. Ook voor niet-verzekerden. Ruime sortering in grafkisten en grafmonumenten. KANTOOR Julianasingel 41-43 (achterom) Telefoon 04780—1062 b.g.g. 1061 Speciaal adres voor begrafenisverzekering Zeer gunstige voorwaarden Geen levenslange premiebetaling Hoofdagentschap Begrafenisverzekering

Peel en Maas | 1962 | | pagina 12