lentay i96i Zalig nieuwjaar KJ.in Venray IS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ÉÏÏÏÏKÏÏH&Il'VOTS Geestelijk artikel gezondheid' Zondagsdienst huisartsen Vrijdag 29 december 1961 No. 52 Twee en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 ABONNEMENTS- (buiten Venray 1.75) Hoe was het jaar O.H. 1961 voor ons aller woonplaats? Die vraag is in zijn algemeenheid moeilijk te beantwoorden. Er zyn prach tige resultaten aan te wijzen op velerlei terrein, maar op andere punten moeten we jammer genoeg constateren, dat veel waarop we hoopten, niet verwezenlijkt is. Hieronder zullen we in een kort overzicht woningbouw, industrialisatie, landbouw en infra-structuur de revue laten passeren WONINGBOUW Het is misschien tot vervelens toe herhaald, dat we in Venray nog steeds zitten met een te groot aan tal woningzoekenden en met een te groot aantal nood- en krotwoningen. Ondanks het feit, dat in plan Zuid in enkele jaren tijds een hele nieu we buurtschap is ontstaan, dat rond de Henseniusschool en in plan Oost alles volgebouwd is, dat in ver schillende kerkdorpen hele nieuwe straten zijn verschenen, blijft het aantal woningzoekenden op eenzelf de peil. Al mag men zich verheugen, dat binnenkort op het Desselke weer 145 woningen gebouwd zullen wor den, toch is en blijft dit alles te weinig. Te weinig voor de trouwlustigen, die nog te lang moeten wachten. Te weinig voor onze industrieën, die niet genoeg vakmensen kunnen aantrekken, omdat die woningen vragen. Te weinig ook, om eindelijk eens definitief een streep te kunnen zet ten onder al die model-kippen- kooien, die niet alleen de straten en wegen ontsieren, maar die al veel te lang tot woonplaats voor onze mensen dienen. We kunnen daar heel weinig aan doen, want woningtoewijzing en wat dies meer zij, berust bij hogere in stanties, maar het feit, dat 16 jaren na de oorlog nog steeds meer dan 300 mensen op een woning wachten, is diep treurig Waar we wel wat aan kunnen doen is de grondverwerving Mocht daaraan in het verleden wel eens wat aan gemankeerd heb ben, thans geloven we dat dit on derwerp voldoende aandacht heeft. Plan West, plan Desselke en plan Vel turn bieden ruimten in over vloed, al zal de verwerving, dus de aankoop nog wel eens stagneren, doordat ook de nieuwe taxatie-prij zen nog voor sommige mensen niet voldoende zijn. Het zal een wijs beleid vragen om ook wat de aankoopprijzen betreft de kerk in het midden te laten. Een onderwerp, waar niet zoveel over gesproken wordt, is de particu liere bouw. Zij is misschien minder spectaculair, als de grotere en rijen- woningbouw, maar daarom niet 'minder belangrijk. In het afgelopen jaar zijn vele particuliere bouwers diep teleurge steld. Men wacht en wacht op sub sidieregelingen, op rijksgoedkeu ringen en er komt niets uit de bus Menig kleine aannemer, die juist deze particuliere woningbouw pri ma zou kunnen verzorgen, moet met de handen in de schoot blijven zit ten en dat allemaal omdat Den Haag zulks decreteert, ondanks het feit, dat practisch alle politieke partijen de particuliere woningbouw boven aan op hun verkiezingsprogramma hebben staan Men staat allerwege om personeel te „gillen", een teken, dat er op dit terrein dus al spanningen heersen Zelfs zulke spanningen, dat ge plande uitbreidingen ook al om dat personeelsgebrek achterwege moes ten blijven en, dat de pendel naar Venray toe zelfs onverwacht groot is geworden. Een pendel, die gezien het wo ningprobleem in Venray, conse quenties met zich brengt. Een op lossing van die nood zal meer arm slag geven voor de industrie, die overigens ook het hare er toe bij draagt om Venray in een hogere ge meenteklas te brengen Een oud zeer, dat naar we hopen toch ook eens zijn beslag zal krij gen Betekent die krappe arbeidsmarkt en die woningnood nu, dat men voorlopig maar moet stoppen met het aantrekken van nieuwe indus trieën. Neen, heeft de Venrayse gemeen teraad gezegd en we geloven te recht. Want de prognoses geven aan, dat in de komende jaren steeds meer mensen uit Venray en uit de hele streek zullen vragen om werk. Werk wat de industrie hen verschaffen moet Het is daar om dat voorzichtig wordt doorge- gegaan met het aantrekken van nieuwe industrieën in ons aller Venray. Of deze pogingen zullen slagen, moeten we afwachten. Men heeft wat dit betreft verschillende pijlen op de boog en de industrie-commis sie zal beslist niet over een nacht ijs gaan. Men heeft in ieder geval gezorgd dat er voldoende industrieterreinen beschikbaar zijn, door uitbreiding van het bestaande en plannen voor Oostrum en Boshuizen. Het is voor de buitenstaander moeilijk te beoordelen of men er goed aan doet de industrie zodanig te spreiden, omdat hij de beweeg redenen niet kent. Een en ander houdt natuurlijk verband met het nieuwe structuur plan, dat men bezig is op te stellen. Maar hiervan kent men tot heden te weinig om er een oordeel over te kunnen vellen. Wat er van zij, grond voor industrie is er Een punt, dat met onze industria lisatie nauw verband houdt is het nijverheidsonderwijs, dat in de af gelopen jaren dusdanig is gegroeid, dat de huidige school te klein is om al in de bestaande vakken normaal onderwijs te geven, laat staan te ko men tot uitbreiding. Een ander punt, dat hiermede nauw verwant is, is de verbetering der infra-structuur. INFRA-STRUCTUUR een woord, waar men alles onder vangt, dat de levenssfeer van een bepaalde plaats vooruit brengt. Meer vrije tijd en een geregeld werkschema geven ook de mens van Venray meer gelegenheid tot ont wikkeling en ontspanning. Het eerste deel van ons sportpark is gereed gekomen en daarmede zijn we dus op de goede weg. Maar het touwtrekken om een zwembad en een schouwburg begint ieder nor maal mens intussen toch wel te ver velen. Vooral het ontbreken van een zwembad wordt in alle lagen der bevolking gevoeld en we mogen slechts hopen, dat in 1962 minstens een begin gemaakt wordt om die oude wens nu eindelijk toch eens te vervullen. Mag men dan over het voor of tegen van een schouwburg nog wel eens praten, net zo min als de kerk dorpen hun gemeenschapshuizen kunnen missen, net zo min kan een centrum als Venray een gebouw missen, dat voor culturele en andere prestaties geschikt is. Dat door gebrek hieraan een hele streek getroffen wordt, is in het verleden voldoende aangetoond. Of men dat nu schouwburg, cultureel centrum of iets anders noemt, mag men dan zelf weten Maar daarnaast zijn nog ander dingen. De uitbreiding van ons zie kenhuis is daar een van. Dat onze zieken nog altijd in een barak moe ten worden ondergebracht, zal geen verschil maken met de verpleging en de hulp der doktoren, maar geeft aan de andere kant een duidelijk beeld van de nood-situatie, die hier heerst. Een belangrijk ander punt is een betere wegverbinding. De bus naar het station huppelt als erfgenaam van paardentram nog altijd over 'n Stationsweg, die in 1938 al op de lijst stond van wegen, die hoognodig moest worden opgeknapt. De Leunse en Maasheseweg zijn gelukkig prima veranderd en de omlegging om Veltum heen heeft stadse allures. De doortrekking daarvan hopen we voor een deel in 1962 mee te maken. De Beekweg is gelukkig aanbe steed en zal in 1962 een van de grote werken worden, die in Venray wor den uitgevoerd. Het nut van de Midden-Peelweg, die langzaam maar zeker naar Horst toekruipt, wordt er alleen maar groter door en Venray-kom krijgt 'n betere verbinding met het westen. Trouwens men zal van onze kant ook moeten blijven aandringen op een verdere uitbouw van deze Mid den-Peelweg in het Brabantse. Dat in 1962 al een begin zal ge maakt worden met het nieuwe re creatieoord betwijfelen we, maar de voorbereidingen daartoe zullen o.i. toch langzaam maar zeker getrof fen dienen te worden. LANDBOUW 1961 is voor de Venrayse landbou wer een zeer belangrijk jaar ge worden. De goedkeuring van het Lollebeekplan opent voor deze hele streek belangrijke perspectieven. De komende jaren zullen zeer be langrijk zijn nu door nieuwe verka veling en door een betere beheer sing van het water economischer en rationeler werken mogelijk wordt, dat mede wordt bevorderd door be hoorlijke wegen en verbindingen -tussen de dorpen onderling en de grote wegen. Dat daarnaast de boeren zelf zich meer gaan specialiceren is een ten dens, die al langer hoe meer naar voren komt en waarvan kippen farms misschien wel het spectacu lairst, maar zeker nog niet het voor naamste kenmerk zijn. De landbouw in deze streken staat voor een niet minder groter evolutie als Venray zelf. Dat dit door iedereen begrepen wordt kan helaas niet worden gezegd. Maar in de afgelopen tyd zyn nieuwe fudamenten gelegd, die voor de toekomst van deze streek uiterst belangrijk zijn Dat daarbij eenheid en samen werking noodzakelijk zijn, is duide lijk. Daarom is het zo jammer, dat die noodzakelijke eenheid niet kon worden gebracht om in Oostrum en Merselo door vrijwillige ruilverka veling van onze gehele gemeente één saneringsobject te maken. De coöperaties bouwen breder uit. Centralisatie en samenbundeling schijnt het parool. Hier de gulden middenweg te kiezen zal dikwijls moeilijk zijn, zoals de K.I. geschie denis al heeft aangetoond, maar het gezonde verstand van onze boeren, die in vroeger tijden als „kleine zandboerkes" ook nimmer versaag den, zal ook voor deze „storing" een oplossing vinden. WINKELSTAND Een enkel woord tenslotte over Venrays winkelstand. Die heeft in de afgelopen jaren een ontwikke ling laten zien, waar men eerbiedig zijn hoed voor af mag nemen. Er zijn in Venray prachtige win kels en men is over het algemeen niet teruggeschrokken voor winkel inrichtingen, die in veel grótere plaatsen niet zouden misstaan. Er is enkele jaren geleden nog al eens fel gedisputeerd in welke rich ting en hoe deze winkelstand uitge breid moest worden, als zulk een uitbreiding noodzakelijk of dienstig zou zijn. Er is over de Veldstraat en Ju- lianasingel gesproken, er is, wat ge vochten over Schoolstraat en Pa- tersstraat, maar de laatste jaren heeft men er het zwijgen toegedaan en schijnt men eventuele uitbrei dingsplannen maar opgeborgen te hebben. Evenals men saneringsplan nen rondde schouwburg ook op- bergdeToch geloven we dat het dienstig is, dat ook t.a.v. dit punt enkele beslissende uitspraken val len, op dat ook hier langs welover wogen lijnen een ontwikkeling kan verlopen, die voor het centrum van Venray o.i. van groot gewicht is. Wie deze onderwerpen nog even de revue laat passeren, moet er kennen, dat er veel gebeurd is, veel te gebeuren staat en nog ge beuren moet. Het is goed, bij de jaarwisseling ons dat weer even te realiseren, opdat we met nieu we moed aan de verwezenlijking daarvan in 1962 kunnen beginnen. KERSTMIS EN NIEUWJAAR SYMBOLEN VAN 2 WERELDEN Er zijn weinig gebeurtenissen in het dagelijks bestaan, die ons dui delijker aantonen hoe sterk Kerk en wereld gescheiden zijn, dan juist Kerstmis en Nieuwjaar. Hierin kan men zien, dat er twee rijken zijn, het aardse rijk en het rijk der hemelen. Ons hele leven als Christen bestaat in feite uit niet anders dan de combinatie tussen die twee werelden te vinden en de harmonie tussen beide tot stand te brengen. En, laten we dit vaststellen, zelfs de meest ijverig zoekende christen zal er bij zijn dood nauwelijks in geslaagd zijn een dragelijke harmo nie te vinden. De overgang van Oud naar Nieuw is een keerpunt, dat op wetenschap pelijke gronden in onze Westerse beschaving is ingevoerd. In andere landen heeft men daar voor weer andere maatstaven, van historische of van wetenschappe lijke aard. Maar Kerstmis als hoogtepunt en bekroning van de Advent vormt het begin van een kerkelijke cyclus. Die neergang krijgt haar zin van uit het hemelse, het goddelijke. Zij houdt verband met Gods ingrijpen in het menselijk bestaan. In het zelfde tijdsbestek komen dus de christenen tweemaal voor de herdenking van een keerpunt te staan, het ene, dat hen herinnert aan de tijdelijkheid der wereld, het andere dat hen herinnert aan hun op-weg zijn naar het eeuwige. Tot een combinatie is het nog niet ge komen. En wij moeten gezien de verdeeld heid in de wereld en gezien het feit, dat de christenen nog maar een vijf de deel van de wereldbevolking uit maken, ook niet verwachten dat Kerstmis en Nieuwjaar zullen sa menvallen, het een als symbool van het ander. Afgezien van het feit, dat zulk een samenvallen op zich vrij onbe duidend zou zijn, moeten wij hier uit wel leren, dat de synthese van het menselijk en het christelijk be staan een heel moeilijke zaak is voor ons allemaal. Reeds de profeten noemden het 'n strijd, een worsteling. En zo zal het NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND blijven, tot aan de dag dat het laatste oude jaar komt, tot aan de schone voleinding. Eerst dan zal God zelf door Zijn Zoon de syn these tot stand brengen en zal de aarde de harmonie met het hemelse vinden. Dan zal het voor eeuwig Nieuw jaar zijn. De kalender wordt angstwekkend dun en als de week om is, staan we aan de vooravond van een nieuw jaar. Een tikkeltje wrevelig omdat de jaren steeds sneller schijnen te gaan naarmate we ouder worden. Een tikkeltje weemoedig omdat weer een jaar achter ons ligt, waar in zovele verwachtingen niet zijn uitgekomen, die we vol goede moed aan het begin daarvan hadden ge maakt. Een tikkeltje droef om bekenden of familie, die dit jaar van ons zijn heen gegaan. Eb misschien gelukkig omdat 1961 ons bracht, wat we er van gehoopt hadden: gezondheid, succes in za ken, plezierig en goed betaald werk De jaarwisseling zal ons op een gegeven moment toch even dwingen om te kijken. Om te kijken in ons persoonlijk leven, in dat van ons gezin, in dat van onze familie. Dan zullen herinneringen naar voren komen over wat voorviel, over wat gebeurde. En misschien zullen we weer opnieuw onze goede voornemens maken, onze plannen.. Dat omzien doet ook Uw eigen Peel en Maas. In dit blad vindt U het onderhand traditioneel gewor den nieuwjaars-gedicht in het Ven rays dialect, dat voor degenen, die van buiten Venray komen, mis schien wel zeer moeilijk zal zijn En men vindt daarin sumier de „goej en kwaoje dinge" van 1961 in onze eigen plaatselijke gemeen schap. Want naast ons gezin is die plaatselijke gemeenschap ons toch wel het meest aan het hart gebon den. Het is de buurt waarin we le ven, waarin onze kinderen op groeien, de gemeenschap waar we deel van uitmaken en die dagelijks opnieuw een wezenlijk „bestand deel" is van ons eigen leven Van dat gemeenschapsleven als plaatselijk blad verslag te mogen brengen, is een zware, maar ook prettige taak, want men ervaart dan telkens opnieuw hoe ons „goed alt Rooy" ook de kansen aangrijpt van de nieuwe tijd, hoe ondanks alle critiek en gekanker er toch enorm veel gebeurd, dat de burger moed geeft voor de toekomst 0— Bij dat omzien denken we dank baar aan de vele hulp, die we kre gen om onze taak naar behoren te kunnen vervullen. We willen die dank opelijk uit spreken jegens allen die ook in 1961 hun steun en sympathie gaven aan het plaatselijk weekblad. Zij blijven het mogelijk maken, dat de nu 83 jaren oud wordende Peel en Maas, jong en enthousiast blijft. Moge deze sympathie, die steun en hulp ook in 1962 ruim ons deel zijn. 0— Een speciale groet aan onze abon- née's in het buitenland, vooral in Australië, America, Nieuw Zeeland, Canada, Brazilië of waar ook ter wereld. Peel en Maas is voor hen soms de enige band, die hen nog bindt aan hun geboorteplaats. Door dit blad blijven ze op de hoogte van de evo lutie die Venray doormaakt en blijft dat oude beeld uit hun jongere ja ren steeds nieuw en fris. Moge ook in 1962 Peel en Maas voor hen de welkome gast blijven, die hij tot heden was. Moge 1962 voor ons allen een za lig nieuwjaar worden. Een jaar waarin ook onze plaatselijke ge meenschap weer groeit en bloeit naar een gezonde toekomst toe. En moge Peel en Maas U verslag kun nen brengen van „alliën mer goeje dingen". Dat is onze oprechte wens. Reeds eerder hebben wij kunnen melden, dat de oneenigheid, die er heerste t.a.v. de nieuw op te rich ten K.I.-verenigingen, voor wat de gemeente Venray betreft, bijna is opgelost. Er waren aanvankelijk twee par tijen, waarvan de een aansluiting voorstond met het K.I.-Centrum Noord-Limburg, de ander een nieu we en zelfstandige vereniging in Venray op wou richten, die dan in de voetsporen zou treden van de in middels opgeheven K.I. Venray. Deze twee partijen hebben het af gelopen jaar nog al eens fel tegen over elkaar gestaan en wilden beide van geen wijken weten. Tot het ein delijk zo ver kwam, dat van twee kanten geprobeerd werd een nieuwe vereniging op te richten, elk met de hierboven omschreven doelstelling. Op het laatste ogenblik hebben echter de partijen zich gevonden en zo heeft ieder lid van de oude K.I. thans een circulaire ontvangen, waarop nog eens duidelijk omschre ven staat, dat nu in Venray één nieuwe vereniging wordt opgericht, die direct na haar oprichting door een neutrale commissie nog eens de hele gang van zaken zal laten bestu deren en dan aan de ledenraad ad vies zal uitbrengen over het al of niet aansluiten bij het K.I.-centrum Noord-Limburg, resp. blijven door gaan, zoals men vroeger gewerkt heeft. In deze circulaire komt duidelijk naar voren, dat de initiatiefnemers niet van plan zijn met dit werk te beginnen indien niet minstens 80°/o van de oud-leden zich aanmelden. Een eis, die te billijken is, want als nu niet definitief uitgesproken wordt, dat de Venrayse leden het eens zijn met deze „tussen-oplos- sing" dan heeft verder werken ook weinig zin. In het verleden is gebleken, dat een andere oplossing practisch on mogelijk is, omdat de scheuring, die ontstaat ook nog ernstige gevolgen kan hebben op ander terrein De Venrayse veehouders zullen zich dus uit moeten spreken voor 1 januari a.s. Zijn op verschillende kerkdorpen practisch 100°/o van de formulieren ingevuld retour gegaan,, op andere plaatsen lijkt het of men deze din gen aan kant gelegd heeft en er verder maar het zwijgen toe doet. Gezien de eis van 80% brengen deze mensen die „tussen-oplossing" ernstig in gevaar. Dat zou niet erg zijn als men dan nog een andere keuze had, maar o.i. is die er niet. Het enige gevolg is, en dat blijven wij herhalen, dat de eenheid, die vroeger de sterkte was ook van onze veehouders, dan ver loren gaat en waarschijnlijk niet al leen op het terrein van de K.I. „Ja maar", zei ons een veehouder „we worden met de rug tegen de muur gezet" We geloven bepaald niet dat het zo is. Men gaat door deze nieuwe rege ling en deze nieuwe opzet de weg banen voor een nieuwe toekomst. Men gaat nu, ontdaan van alle sentiment en van al die dingen, die met deze kwestie in feite niets te maken hebben, onder deskundige en neutrale leiding uitzoeken wat het beste is: naar Horst gaan of in Ven ray blijven. Aan de hand van dat op te stel len rapport zal dan de nieuwe le denraad een oordeel kunnen vellen en met meerderheid van stemmen over deze kwestie kunnen geslissen. Democratischer kan het niet. Er is om deze hele kwestie al zo veel te doen geweest en er is zoveel bijgehaald, dat een juist oordeel zelfs voor vakmensen bijna onmo gelijk wordt. Door deze tussen-oplossing wordt voor een juiste beoordeling de zaak tot zijn normale proporties terug gebracht en als zodanig heeft deze nieuwe vereniging recht van be staan. En kan terecht vragen, dat alle Venrayse veehouders er achter gaan staan. Er is in het verleden al eens meer gebleken, dat sommige mensen om wat voor reden ook zich maar liever niet uitspreken en er 't zwij gen toedoen. In deze zaak is enerzijds veel te veel gezegd, maar anderzijds ook te veel gezwegen. Nu heeft men de kans om aan een oplossing mee te werken. Laat men die kans ook reëel aan grijpen om zodoende ook de eenheid te behouden, die we voor alles zo dringend nodig hebben. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Van zaterdagmiddag 4 uur tot zon dagavond 12 uur Dr. W. J.A. BLOEMEN Stationsweg 15 Telefoon 1465 Van zondagavond 12 uur tot dinsdag morgen 8 uur Dr. VAN THIEL Patersstraat 30 Telefoon 1887 Uitsluitend voor spoedgevallen 1 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS zondag 31 december: Zr. WILMSEN Stationsweg Tel. 1651 maandag 1 januari: Zr. T. TACKEN Landweertweg 22 telefoon 1629 GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. ZIEKENAUTO bel 04780-1592 b.g.g. 2116 KERSTCONCERT VENRAYS MANNENKOOR Het schijnt traditie te worden, dat Venrays Mannenkoor op 2e Kerst dag het lof van de Paterskerk tot 'n Kerstconcert gaat maken, dat te recht grote belangstelling trekt. Niet minder dan 10 nummers wer den dit jaar gebracht, voor het grootste gedeelte afgestemd op het Kerstgebeuren. Onder leiding van dirigent J. Timp bracht het koor behalve Ne derlandse, ook Frans en Italiaanse Kerstliederen, waarbij het dit koor kennelijk plezier deed in een derge lijke geweldige ruimte te kunnen zingen. Frater Ronan verzorgde daarnaast enkele orgelsoli, die ook weer be trekking hadden op 't Kerstgebeuren De volkszang kwam met steun in de rug van het Mannenkoor tot volle gelding. Kortom een Kerst concert, dat veel publiek trok en kennelijk in de smaak viel. ONGELUKKEN Tweede Kerstdag gebeurde op de hoek Paterslaan-Patersstraat een nogal gecompliceerd auto-ongeluk. Omdat de personenauto van P. uit Venray moest uitwijken voor een fietser, die uit de Patersstraat kwam fietsen (uit de verkeerde richting) kwam hij op zijn beurt weer in bot sing met een andere personenauto van S., die beide broederlijk op het trottoir naast elkaar tot stilstand kwamen, na de kettingpaaltjes ge molesteerd te hebben. Het was nog al een ravage en beide wagens had den belangrijke schade opgelopen. Maar persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Een en ander trok nog alwat publieke belangstel ling. MATER AMABILISSCHOOL VENRAY De cursisten van de Mater Ama- bilisschool hebben maandag 18 de cember in de kapel van „Jerusa lem" een gezamenlijke Adventsvie ring gehouden. Er werd een conferentie gegeven door Pater Benedictus Sax, waarna

Peel en Maas | 1961 | | pagina 1