qoedqekeuid Vergadering Gemeenteraad CHRISTUS-KONING-KERK Haar verbetering pensioenen Vrijdag 15 december 1961 No. 50 Twee en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS GHOTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN mm. ABONNEMENTS- (buiten Venray 1.75) Men kon zo merken, dat het tegen het einde van het jaar gaat lopen. De agenda van de jongste raadsvergadering bevatte een aantal hamerstukken, die bepaald geen belangrijke perspectieven voor de toekomst cpende, al zal het gcmeentepersoneel met de nieuwe bezoldigingsvoorstellen en de rechtspositieregeling best in hun schik zijn. De notulen van liefst drie vergade ringen moesten worden goedge keurd en dat deed de raad ook prompt. Bij de ingekomen stukken was o.a. een mededeling van Ged. Staten dat hun beslissing ta.v. de verkoop van grond aan H.H.M. Strijbos voorlopig verdaagd is. Fr JANSSEN had gemerkt, dat Ged. Staten zulks gedaan hadden, omdat bij deze verkoop het z.g. boete-beding niet was toegepast. De VOORZITTER vertelde, dat hij het mis hadGed. Staten waren van mening, dat betrokkene die grond al geruime tijd voor niets in gebruik had en wilde die tijd be taald zien. Maar dat was niet waar. Fr. JANSSEN vroeg daarop of het boete-beding niet meer toegepast wordt bij verkoop van gronden. De VOORZITTER had hiervan niets gehoord. Wel moet de aspi rant-koper op voorhand 100 be talen, die hij kwijt is, als de koop niet doorgaat. Dit is een eens geno men raadsbesluit. Fr. JANSSEN bleek dit ook te be doelen maar VERMEULEN scheen er niet zo zeker van te zijn, dat deze regeling ook altijd en bij iedereen wordt toegepast De VOORZITTER was dat echter wel en stelde nog eens nadrukke lijk, dat iedereen die grond koopt van de gemeente die 100 waarborg vooraf moet betalen. WONINGBOUW PON JEE was bezorgd om het feit, dat Ged. Staten de beslissing ver daagd ^hadden over de aankoop van de gronden op het Desselke van de Zusters Urselinen en dat de Minis ter zijn beslissing verdaagd heeft over de onteigening in plan West. Waar moet dit in 's hemelsnaam naar toe? Met meer dan 300 woningzoeken den is er veel te weinig grond om huizen te bouwen en hij drong er op aan, om toch te zorgen, dat er voor de nabije toekomst de nodige gronden beschikbaar komen. Want zo loopt het fout. De VOORZITTER wees er op, dat B. en W. met verschillende uitbrei dingsplannen bezig zijn, juist om genoeg grond te pakken te krijgen. Wat bovenstaande verdagingen betreft, moet men de zaak zuiver stellen. Ged. Staten hebben zulks moeten doen omdat er nog geen verklaring bij was over vervreem ding van landbouwgronden, zoals wettelijk is voorgeschreven. Deze is intussen verkregen en men verwacht niet alleen de goedkeuring van deze aankoop maar ook de toestemming voor de bouw van 146 woningen aldaar. Daar kan dus het hele volume voor 1961 op-gerealiseerd worden. De ministeriële verdaging voor de onteigening in West is een tegen valler. maar hij had de overtuiging, dat de aankoop van gronden aldaar in der minne, zodanig verloopt, dat de toewijzing voor woningen het volgend jaar eerder gerealiseerd kan worden. De VOORZITTER was wat beide punten betreft dus zeer optimis tisch, terwijl hij nog eens benadruk te, dat ook aan de andere plannen vlot gewerkt wordt. Fr. JANSSEN wil nog een opmer king maken. Men doet in Venray alle pogingen om vooruit te komen, ook bij de verwerving van gronden. Dat een minister op een verzoek van 31 mei j.l., op 30 okt. al ant woord, dat hij de beslissing nog 'ns 6 maanden aan wil houden, getuigt niet van een zelfde voortvarendheid in Den Haag SCHOLEN Het verzoek van de Lagere school in Oirlo om medewerking van de raad voor een betere verlichting in de school aldaar ontlokte VERMEU LEN de opmerking, dat men wel aan de gang blijft. Nog gee'n 10 ja ren geleden is die school helemaal hersteld en opnieuw ingericht en nu blijkt de verlichting alweer niet te kloppen. Kan dat in het vervolg niet eens wat economischer en beter be keken worden? De VOORZITTER betwijfelde zulks, omdat er, zoals b.v. op het gebied van de verlichting, steeds nieuwe denkbeelden komen. Maar van de andere kant zou hij de sug gestie nog eens uitdrukkelijk naar voren brengen. Bij het verlenen van aanvullende voorschotten aan het kleuteronder wijs had HOUBEN gezien, dat dit gebeurt naar rato van het aantal kinderen en het aantal klaslokalen Nu had hij bij sommige scholen een half klaslokaal berekend gezien Hoe zit dat? Deze klaslokalen blijken niet aan de wettelijke voorschriften te vol doen en krijgen slechts de helft, al dus de VOORZITTER. Zonder commentaar kreeg verder de kleuterschool Veulen zijn voor schot en de St. Angelaschool te Leu nen de gevraagde medewerking. AFREKENING De afrekening over 1958 toonde aan dat de inkomsten op de gewone dienst bedragen hadden: 5.911.368 en de uitgaven 5.796.987 Voor de kapitaaldienst waren deze cijfers 24.031.331 en 25.431.820 Voor 1959 zullen de heren De Bruin Houben en Vermeulen de rekening moeten gaan controleren. De Raad keurde verder zonder meer goed a. de onttrekking van het begin van de Veulenseweg aan het openbare verkeer. Hier wordt immers de weg iets omgelegd om een betere aan sluiting te krijgen op de provinciale Leunseweg; b. de beschikbaar-stelling van een stukje grond op de hoek Rouwkui- lenweg-Deurneseweg voor de bouw van een transformatorhuisje; c. de nieuwe bezoldigingsregeling en rechtspositieregeling van het ge- meentepersoneel. Bij* dit laatste punt stak PONJEE B. en W. een pluim op hun hoed voor de vlotte afwerking van een en ander. ZANDWEGEN Er is indertijd nogal bezwaar ge maakt tegen het feit dat verschil lende zandwegen in het ruilverka velingsplan Lollebeek niet verhard worden. Een en ander vond z'n oor zaak in het feit dat daardoor de kosten van het plan belangrijk zou den stijgen. In dit geval zouden de toch al hoge kosten v. 't Lollebeek- plan van 2700 per h.a. nog hoger worden, terwijl elders de kosten 2100 bedragen. Zulks is onder de aandacht gebracht van Gedeputeer de Staten, die er mee accoord gaan dat een drietal van deze wegen, nl. de Rouwkuilenweg, de Ysselsteynse Ringweg en de Konijnenweg, buiten ruilverkavelingsverband met over heidssubsidie verhard worden. Het Rijk betaald hierin 63.280 en de gemeente 128.120 - Geen enkel raadslid had bezwaar tegen deze verharding. WONING TESTRIK De woning Testrik 3 moet her steld en uitgebreid worden. De Raad heeft voor dit doel al eens 9500 uitgetrokken, maar later bleek dat men hieraan niet genoeg had. Een nieuwe begroting werd opgesteld en toen kwam men aan een bedrag van 14.087 - Maarvan de 8 aan nemers die men gevraagd had was er slechts een die de karwei zou willen maken, maar dan voor 16.985 Bovendien komt er voor de waterleiding nog eens f 580 bij en nog 750 voor toezicht. Fr. Janssen zuchtte: of men daar mee wel aan het eind was. En dat meende de VOORZITTER van wel. De BRUYN vond het vreemd dat van 8 aannemers er slechts een dit werk wou maken. De VOORZITTER meende dat er voor dit soort werk en op die plaats geen interesse is. .,0" zei de BRUYN.... De leden van de commissie die B. en W. moeten adviseren in geval van vordering van woningen, moest ook weer gekozen worden. Een en ander ingevolge de woonruimtewet. De heren H.J. van Gerven. H. Jans sen, L. Janssen, P. van Opbergen en P. Steeghs werden als zodanig herkozen. Fr. JANSSEN informeerde of die commissie het laatste jaar al eens bijeen was geweest. „Eenmaal" was het antwoord van de VOORZITTER, waarmee de raad dan de overtuiging kreeg dat al hun stemmerij niet voor niets was. BEEKWEG De Voorzitter deelde - na afwikke ling van de agenda - mede, dat be richt ontvangen was, dat met de aanleg van de Beekweg begonnen kan worden. De subsidieregeling is nu in orde. Het antwoord op de schriftelijke vragen van de raadsleden van lijst 5 over de gunning van de woning wetwoningen aan andere dan Ven- rayse aannemers zal ook nog even op zich laten wachten. De zaak is in studie bij B. en W. CASTENRAYSE BELANGEN De nestor was als eerste vragen steller aan de beurt in de rond vraag. STEEGHS wees daarbij op de slechte toestand waarin de Cas- tenrayse straat verkeert. Indertijd heeft men deze weg, ondanks zijn waarschuwingen, aangelegd op een breedte van 3 meter. Dit blijkt nu veel te smal. waar door zeker op het eerste stuk de zijkanten kapotgereden worden en de wegberm verandert in een grote modderpoel. Voeg daarbij de meer dan armelijke verlichting, dan is het geen wonder dat de mensen klagen. Bovendien wilde hij er meteen nog bij vertellen dat de Castenrays'e mensen die weg voor het grootste gedeelte zelf gefinancierd hebben. Zijn vraag was op de eerste plaats of er geen kans is op verbreding en op de tweede plaats of in Castenray niet diezelfde natriumverlichting, kan komen als in Leunen. De VOORZITTER vroeg zich af of deze weg in het ruilverkavelings plan stond. STEEGHS bleek goed op de hoog te, want hij wist te vertellen dat de weg in dat plan wel doorgetrokken maar niet verbreed zal worden. De VOORZITTER beloofde dat een en ander dan eens bekeken zal worden. De verlichtingsplannen zijn opgesteld en naar de PLEM om te horen of die uitvoerbaar zijn en wat de kosten bedragen. Nu heeft Steeghs, die toch ook om advies is gevraagd, bij het opstellen daarvan nooit over natrium-lampen gespro ken en deze nieuwe wens gooit dus weer ander plannen omver. De na triumverlichting in Leunen is een kwestie, die nog uitgevochten moet worden met de provincie en het is misschien te proberen daarbij te vens Castenray te betrekken. Daar stond STEEGHS wel erg op, want die viersprong in de kom van Cas tenray is gevaarlijk. Dat hij niet eerder over natrium- lampen gesproken heeft, is dan mis schien zijn bescheidenheid geweest, maar zo kan het beslist niet langer. De VOORZITTER beloofde zijn best te doen. Dan vroeg STEEGHS of B. en W. een oude belofte niet zouden willen nakomen. Indertijd heeft men bij de aanleg van een weg op het Hoog- riebroek gebruik gemaakt van leem, dat gratis door een boer ter be schikking werd gesteld, indien de weg van de boerderij naar die kie- zelweg ook verhard zou worden, Dat is nooit gebeurd. De VOORZITTER meende dat dit geen kwestie was voor de rond vraag. B. en W. heeft die zaak in studie en zal uiteindelijk een be slissing nemen, hoe deze kwestie op te lossen. Fr. JANSSEN had verwacht dat de raadsleden een boek over subsi diebeleid zouden krijgen. Dit was toegezegd, maar tot heden heeft hij nog niets gezien. „Het komt, zei de VOORZITTER.en daar moet men dus op wachten. SUBSIDIE JEUGDVERENIGINGEN VERMEULEN vroeg waarom het zo lang duurt voordat de subsidies voor de jeugdbeweging worden uit betaald. De VOORZITTER vertelde dat er moeilijkheden gerezen waren bij verschillende clubs ,die niet accoord konden gaan met de voorgestelde verdeling. Met de jeugdraad zal een en ander zo gauw mogelijk in orde worden gebracht WATEROVERLAST EMONTS meende dat het tijd werd dat de gemeente eens protes teerde bij de betrokken instanties, die het waterpeil in het Defensie kanaal moeten regelen. Zomers, als men het water nodig heeft, strijkt men de stuwen en gaat het water Brabant in en 's winters als men er last van heeft, gaan de stuwen dicht en komt vooral in de noord-west hoek van onze gemeente een groot stuk blank te staan of blijft te nat voor verdere bewerking. Men zal met de betrokken instan ties overleg plegen. BERKHOUT wilde weten hoe het staat met het organisatie-onderzoek op het gemeentehuis. De VOORZITTER vertelde dat 3 punten daarin de voorrang hebben, namelijk de ruimtelijke voorzienin gen, de bezetting-structuur en de coördinatie van secretarie en ge meentewerken. Deze punten zijn deels onderzocht, deels nog in on- derzoek. Er was beloofd dat een deel-rapport al begin december^zou verschijnen, maar door ziekte en an dere oorzaken op het onderzoek-bu- reau wordt dit begin januari. Dan wordt de raad hiervan direct in kennis gesteld. Op de volgende vraag of de Gussenstraat in Leunen ook trottoirs zou krijgen, nu daar riolering wordt aangelegd, kon geen De Bisschoppelijke Bouwcommis sie heeft zich accoord kunnen ver klaren met het tweede ontwerp dat het architectenbureau Bootsen uit Maastricht heeft opgezet voor de nieuwe Christus Koningkerk aan het Molenplein alhier. Deze blijde boodschap kreeg bouwpastoor Gee- rits donderdag officieel bevestigd en dat houdt dan in dat de bouw van deze kerk op het Bisschoppelijke bouwprogramma komt voor 1962. Ook de Venrayse Welstandscom missie heeft zich accoord verklaard met dit onderwerp, zodat thans de vereiste goedkeuringen kunnen worden aangevraagd. De architect verwacht in mei van het komende jaar de tekeningen klaar te hebben en hoopt ongeveer in die tijd met de bouw te kunnen beginnen. Zoals nevenstaande tekeningen al aantonen, wordt het een van de mo dernste kerken uit deze streek. De kerk valt feitelijk uiteen in twee de len, namelijk een grote ronding, waarin de banken om het altaar ge groepeerd zijn eh een lange entree, waarin ook nog banken komen. De kerk is berekend op ruim 820 zit plaatsen, maar heeft verdere uit breidingsmogelijkheden tot 1000. Het doopvont komt in tegenstel ling met de oudere kerken thans midden in het kerkgebouw te staan. Boven de entree, zoals die hier naast is afgebeeld, zal het vredes- monument komen, waarvoor men de gelden via een grootscheepse actie in verschillende Europese landen en Amerika hoopt bijeen te krijgen. Men schat de kosten van deze kerk op ruim 5,5 ton, waarvan 1/4 deel door de „beminde gelovigen" zal moeten worden opgebracht. Geen kleinigheid voor deze jonge parochie, maar het verleden heeft aangetoond, dat Pastoor Geerits ook nog bij zijn parochianen in de Pe trus Banden en elders aankloppen kan. Het wordt nu toch wel zeer kort dag en daarom zal hij zondags voor Kerstmis zelf nog eens vanaf de kansel zijn plannen duidelijk maken en natuurlijk nog eens een beroep doen op ons aller portemon- naie. BIJDRAGEN VOOR DE VREDESKERK Dat voor vele gezinnen de novem- bermaand een duurdere maand is geweest als de andere blijkt uit de opbrengst voor de Christus Koning kerk. De parochiële aktie bracht op 307,75 De VI aktie waaronder giften van: N.N. te Venray 10,— N.N. te Venray 8 N.N. te Venray 12,— N.N. te Venray 25,— N.N. te Venray 100,— N.N. te Venray 5,— N.N. te Venray 2,50 N.N. te Venray 10.— N.N. te Venray 15,— N.N. te Venray 10,— N.N. te Venray 50,— N.N. te Venray 10 MINIMUM IS ONVOLDOENDE Per 1 juli a.s. zal de uitkering van de A.O.W. met 15%> omhoog gaan. Deze uitkering zal los staan van de verhogingen die een gevolg zijn van de stijging der kosten van le vensonderhoud. Ook de stijging van de A.O.W. die volgt uit de komende huurver hoging, zal in deze verbetering niet begrepen zijn. Wij moeten het voorstel dus zien als een poging tot lotsverbetering van hen, die in hun voorziening van dagelijks levensonderhoud van deze uitkering afhankelijk zijn. Het is een incidententele verho ging, die de regering doet erken nen dat de bestaande minimum uitkering niet voldoende is om als bodem-voorziening te gelden. En dat was toch de bedoeling van de A.O.W. Nu kan daar onmiddellijk aan worden toegevoegd, dat toch elk mens met een minimum aan ver antwoordelijkheidsgevoel ook zelf voor enige ouderdomsvoorziening moet zorgen, maar dan zijn wij nog niet klaar met dit probleem. Voor velen bestaat immers die eigen voorziening in het recht op 'n z.g. bedrijfspensioen, maar ook die uitkering is niet voldoende om aan de oudedagszorgen voor het dage lijks brood een einde te maken. Betrokkenen moeten liefst veertig jaar aan dit pensioenfonds deelne men om een recht te krijgen op uit kering van 10 tot 15 per week. Hieruit kan de conclusie worden getrokken dat de meesten een lage re uitkering krijgen. Tenslotte is er voor velen nog een kans op ouder domspensioen krachtens de be staande inviliditeitswet, maar met deze slordige 300 per jaar is de in komenskous voor de meeste bejaar den dan ook wel af. VELEN BENEDEN PEIL Een belangrijk deel van ons volk leeft nog op een minimumniveau en gezien de bestaande uitkering vol gens de A.O.W. beneden dit peil. Een bejaard echtpaar met geen antwoord gegeven worden, omdat de betreffende stukken er niet waren. Dat horen we een volgende maal. Dat was dan het einde van de open bare vergadering, waaraan Tille- mans niet deelnam. De raad trok zich dan terug in besloten vergadering. andere inkomsten dan de A.O.W. leeft van minder dan 40 per week en inclusief enig bedrijf spensioen en uitkering krachtens invaliditeits wet zal men met moeite 50 per week halen. Voor een ongehuwde boven de 65 is de toestand ongunstiger. Hij of zij moet zich maar zien te redden van ruim 20 per week en met een bedrijfspensioenfonds of andere aan vulling kan misschien tot 30 wor den verkregen. Wie het voldoende vindt, moet maar eens proberen van een derge lijk bedrag in zijn behoeften te voorzien. Mag er kritiek zijn op deze gang van zaken? Niet in een tijd waarin iedereen moeite heeft de touwtjes aan elkaar te knopen. Wanneer de staat wan kelt van schulden en iedereen blij is dat hij mag werken, dan moet er alleen maar dankbaarheid zijn wan neer er sprake is van een tegemoet koming om in leven te blijven. In onze dagen mogen wij daar gelukkig anders over denken. Wij mogen de minister van finan ciën allereerst vragen of het zelfs met in achtneming van de eisen der conjunctuurpolitiek verontrustend WAARDEVASTE PENSIOENEN De gedachte om ook bedrijfspen- sioenen waardevast te maken, ver dient alle aanbeveling en er zal daarbij gestreefd worden naar een uniforme uitkering voor alle be drijfstakken met een omslagstelsel. Dit houdt in, dat de produktieve groepen eigenlijk een percentage van hun loon doorgeven aan de be jaarden. Bij de A.O.W. geldt het zelfde principe. Aan de regering moet de vraag worden gesteld of gezien het ni veau der staatsinkomsten geen ter men aanwezig zijn om (buiten de premiebetaling om) een bedrag uit de staatskas beschikbaar te stellen voor aanvulling A.O.W. Dan zal de premie niet behoeven te stijgen en we kunnen er zeker van zijn, dat dit aanvullend bedrag in de loop der jaren zal verminderen omdat het getal der genen die geen ander in komen hebben dan A.O.W. steeds zal verminderen. Intussen moet de welvaartsgolf worden gebruikt om het stelsel der verplichte pensioentoekenning en/of •deelneming te verklaren. De grote betekenis van de plan nen van dr. Veldkamp ligt in de In totaal Totaal Vorige saldo 318,06 625,81 36891,90 Algemeen totaal 37517,71 Postrekening 1030120 en bank rekeningen ten name van R.K. Kerkbestuur Christus Koning bij de Ned. Credietbank en Boerenleen bank te Venray. KONIJNEN TENTOONSTELLING Op de provinciale tentoonstelling te Helmond, waar ook „de Peelhaas" van Venray aan deelnam, werden de volgende succes behaald: Konijngrijs Vl.reus, ram, oud, le prijs J. Strijbos; Konijngrijs Vl.reus, voedster, oud. le prijs en tevens beste voedster, oud, M. Lucassen; Witte Vl.reus, ram, jong, 5e prijs M. vd. Berken; Witte Vl.reus, ram, jong, 7e prijs Gebr. Jacobs; Witte Vl.reus, voedster, jong, 4e prijs M. Lucassen; Belg. haas, ram, jong, le prijs H. Vermeulen; Belg. haas, ram, jong, 2e prijs W. Vermeulen. Black and Tan, voedster, oud, le prijs H. Willems; Black and Tan, ram, jong, 4e prijs Gebr. Jacobs; Black and Tan, voedster, jong, 2e prijs Gebr. Jacobs; Black and Tan, voedster, jong, 3e prijs H. Willems; Costor Rex, voedster, oud, le pr. H. Coenders; Costor Rex, voedster, oud, 2e prijs H. Coenders; Costor Rex, voedster, jong. 3e prijs H. Coenders. Verder behaalde „de Peelhaas" de 2e verenigingsprijs voor de 15 beste ingezonden dieren. Een mooi succes voor de nog jonge konijnen-vereniging „de Peelhaas". JUDO-NIEUWS Onder grote publieke belangstel ling vonden de judowedstrijden plaats in Horst. De eerste wedstrijd moesten onze jongens meteen opnemen tegen ri vaal Roermond B. M. Barents kon zijn in hoger graad zijnde tegenstander een onbe slist afdwingen. H. Ingepas verloor met een schouderworp. Francken bracht het tot een puntenverdeling. J. Linders moest genoegen nemen met een verloren partij, tegen zijn veel grotere tegenstander. W. Lin ders wist zijn partij te winnen. J. v. Goch tenslotte sleepte een onbeslist uit het vuur. Zo verloor Venray een klein beet je tegen de verwachtingen in en wel met een score van 35-25. De overige wedstrijden werden in volle winst omgezet en wel respec tievelijk van Venlo B 33-22. Tege- len 57-0 en Horst B 40-15. Zo kwam Venray dan bij de eind uitslag op de 2e plaats. komende verruiming van het be grip bodempensioen. Het recht op een droog stuk brood is iets geheel anders dan het recht op een mens waardig bestaan. Het laatste is een ejs, die past in een welvaartsstaat. Zij is daarmee tot een eis des tijds geworden.

Peel en Maas | 1961 | | pagina 5