s.v.v. NIEUWS Kerkelijke Diensten M.H.C.VENRAY V.C.ROOY ZWEMMEN SCHAKEN Hikken Geestelijk artikel van 17 tot en met 23 dec. wat voor en tegen een fusie is En men kan dan op grond van deze rapporten een deskundig oordeel vellen, wat o.i. tot op heden bij ver schillende leden niet het geval is. Als zodanig is dit compromis dan ook op te vatten en het zou jammer zijn, als nu en nu van de kant der Maasdorpse veehouders weer deze tussenoplossing verworpen wordt. Terwille van de eenheid, die vroe ger de zo sterke macht van de coöperatie was, lijkt ons dit com promis-voorstel (met alle fouten en feilen misschien daaraan verbon den) voorlopig een reële oplossing, waarvan iedereen profiteren kan, tot later als de verhitte gemoe deren wat zijn afgekoeld een weloverwogen en rustig besluit ge nomen kan worden. Er zijn domme dingen gebeurd. Maar nog dommer zou zijn als men de eenheid onherstelbare schade toebrengt door nu niet aan beide kanten water bij de wijn te doen. Temeer waar immers de waar borg er ligt dat binnen afzienbare tijd de kwestie weer opnieuw aan de orde komt DE WERELDRAAD, JOHANNES DE DOPER DER 20ste EEUW De vergadering van de Wereld raad van Kerken ligt nu achter ons. Drie weken lang hebben 198 Ortho doxe en Protestantse Kerken in de Indiase hoofdstad met elkaar ge sproken en gebeden. Verschillende van ons hebben er iets van gehoord, sommigen hebben er iets over gelezen. Of het tot alle christenen is door gedrongen, welke de echte betekenis van die derde Vergadering van de Wereldraad geweest is, mogen we zeer de vraag noemen. Geen schande, want zelfs de leden der deelnemende kerken zullen het niet helemaal goed hebben gesnapt. Het werk van de H. Geest is dik wijls een mysterie. Wat wij willen opmerken is dit: de vergadering van de Wereldraad van Kerken is een uiting geweest van het sterke verlangen, dat in heel de Christenheid wakker ge worden is, het sterke verlangen naar eenheid in Christus. Ergens hebben wij allen de overtuiging, dat we naast Christus leven, dat wij er tegenaan zitten, maar door Hem juist niet volledig zijn opgenomen. We weten dat zelfs zeker, omdat wij onderling niet die eenheid be zitten, die Christus juist als Zijn vurigste verlangen geuit heeft. Men zou moeten zeggen, dat wij toch leven in een advent. Niet een advent als een folkloristische aar digheid en ook niet gebonden aan de voorbereidingstijd voor de Kerst viering, maar als een waarachtige verwachting van de komst van de Heer onder ons, op een manier die ons bestaan aantast en bepaalt. Dit verlangen naar eenheid heeft heel de christenheid aangegrepen, ook de 400 miljoen katholieken, die rotsvast, ervan overtuigd zijn de eenheid in Christus in eigen Kerk te bezitten. Want ook zij erkennen hun onvolmaaktheid. Laat mij iets verder gaan. Als deze jaren dan een Adventstijd zijn, een verlangen naar de Ene Christus onze Herder, dan zou men de We reldraad van Kerken kunnen zien als een Johannes de Doper. Die Wereldraad heeft toch gezegd: „Niet ik ben het die de wereld ver wacht, na mij komt Hij. Ik ben niet waardig zijn schoenriem vast te maken". Deze verwijzing naar Christus heeft de Wereldraad gegeven, deze bekentenis van eigen onvolledigheid heeft de Wereldraad afgelegd. En dit heeft ons allen, die in Chris tus geloven, die hopen op Zijn komst en Hem verwachten, naar die een heid verwezen. De Wereldraad heeft ook gezegd en besloten alles te doen om die eenheid in Christus te verwerkelijken. De Wereldraad is te ruig, te on volkomen, te veel mens nog, zoals Johannes de Doper het was. Maar na de Wereldraad, zo hopen en ver trouwen wij allen zal Hij komen, die de volmaakte, de echte, de ene Christus van ons allen is. Dat zal zijn de Christus, zoals Hij nu onder ons aanwezig is en van wie Johannes destijds al zei: „Mid den onder U staat Hij, die gij niet kent". Aan het eind van onze verwach- tingstijd zal de goddelijke ogen- dokter onze blindheid genezen. Dan zullen wij Christus zien in de Kerk, zoals die nu geschonden en onvol maakt reeds onder ons is. Wederom was een voetballoze zondag 't gevolg van dè algehele af gelasting van het amateurvoetbal. Nu maar afwachten wat er a.s. zondag van terecht komt. In elk geval komen bij doorgaan van de wedstrijden, alle 6 de elftallen van SVV binnen de lijnen. Het programma is als volgt: Venray I-Wittenhorst I, aanv. 2.30 u. Wittenhorst 2-Venray 2,30 uur (mo gelijk wordt dit 12 uur) Wittenhorst 3-Venray 3, aanv. 12 u. Venray 4-Wittenhorst 4, aanv. 2.30 Meerlo 3-Venray 5, aanv. 12 u. Venray 6-Swolg. Boys 3, aanv. 12 u. Voor het le elftal dus de presti ge ontmoeting op eigen veld tegen de voetbalmakkers uit Horst. Ongeacht welke bijkomstige be langen voor de clubs op het spel skunnen staan, hebben deze wed strijden toch steeds weer een bij zondere aantrekkingskracht door de aparte sfeer van spanning welke deze derby's kenmerken. Voor Venray is het, gezien de huidige stand in de competitie een noodzakelijkheid, dat de volle winst wordt behaald en met deze weten schap voor ogen zal het uiterste gegeven worden, om het gestelde doel te bereiken. Wittenhorst echter, zal zich zeker niet gemakkelijk bij een nederlaag neerleggen en alles in het werk stellen om de nederlaag op eigen terrein geleden, te revancheren. Venray 2 op bezoek bij de Hors terreserves zal zich van zijn beste zijde moeten laten zien om een zelfde goed resultaat te behalen, als m het begin van de competitie op eigen veld werd bereikt Na de gedwongen rustperiode ho pen we dat de „honger naar de bal" dusdanig zal zijn, dat met een on vermoeide ijver en prettig aandoend enthousiasme de zaken worden aan gepakt. Het 3e elftal mogen we in staat achten om in Horst het resultaat van de thuiswedstrijd een gelijk spel te herhalen Venray 4 moet op eigen veld de volle buit kunnen behalen op Wit tenhorst 4. In Horst werd het een 4-0 overwinning. Door vanaf de aan vang stevig op de aanval te spelen kan het ook nu wel in goede cijfers worden uitgedrukt. Venray 5 won thuis met 6-1 van Meerlo 3. Op bezoek in Meerlo mag een overwinnig hen ook niet ont gaan. Venray 6 heeft na een lange rust periode, v^aaraan enjkele nederla gen vooraf gingen, o.i. weer een kans op een overwinning. Mocht onverhoopt de KNVB we derom overgaan tot afgelasting van alle wedstrijden en zijn de weers omstandigheden a.s. zondag dusda nig, dat spelen mogelijk is, dan spe len het le en 2e elftal een vriend schappelijke wedstrijd op eigen ter rein. Onderhandelingen met een sterke le klasser zijn gaande, doch de definitieve beslissing is op het moment, dat wij dit schrijven nog niet bekend. De vastgestelde wedstrijden voor het eerste en tweede herenteam werden afgelast, omdat de terreinen onbespeelbaar bleken. Het dameselftal toog echter wind en weder dienende naar Venlo om daar de strijd aan te binden tegen Venlo Girls II. In de aanvang hadden de onzen het beste deel van het spel en het grootste deel van het prachtige Girls-terrein hielden zij in een ster ke greep. Na 20 minuten spelen werd dit overwicht uitgedrukt in een doel punt, dat door onze midvoor zeer beheerst langs de Venlo-goalie ge pusht was. De tweede speelhelft begon met een langdurige Venlo aanval waar aan de Venray achterhoede de han den vol had. Steeds feller werden de aanvallen van de tegenstander en het onvermijdelijke doelpunt liet dan ook niet lang op zich wachten. Daarna kwam een periode waar in de beide aanvalslinies het druk hadden. Aanvallen op beide goals volgden elkaar snel op. Venray had bij deze aanvallen met wat pech te kampen. Zo sloeg onze linksbuiten eenmaal in vrije positie hard over de bal heen. Venlo-Girls ondervond aan de an dere zijde van het veld, dat onze keepster raad wist met de vele ge vaarlijke ballen. Zonder haar zou ons elftal een grote nederlaag opge lopen hebben. Eenmaal echter werd zij nog gepasseerd, zodat de uitslag 2-1 in ons nadeel werd. Het programma voor a.s. zondag vermeldt twee herenwedstrijden. Op de eerste plaats de thuiswed strijd van het eerste heren-elftal tegen Huac, dat zich aan het her stellen is van de inzinking waarmee zij aan het begin van de competitie te kampen hadden. Het tweede heren-team gaat de strijd aanbinden met Tegelen in een uitwedstrijd. Hopenlijk boeken ze een klein succesje. Zondagmorgen zal voor al de le den in de kapel van het St. Joseph- klooster weer een H. Mis gelezen worden door onze moderator. De aanvang zal zijn om 9 uur. Na de H. Mis zullen de leden traditiege trouw gezamenlijk ontbijten. Iedereen wordt verwacht. Zaterdag jl. speelde het 2e heren zestal tegen Hovoe uit Horst. Kansloos werden de Horsternaren met 3-0 verslagen. Door deze over winning handhaafde het 2e heren zestal hun prachtige 2e plaats op de ranglijst. Het le damesteam kwam zater dag in het veld tegen V.C. III In 'n weinig boeiende wedstrijd werden de Tegelse dames met 3-0 geklopt. Het verschil tussen Tegelen en Venray was te groot om een goede wedstrijd te mogen verwachten. De V.C.Rooy-dames voeren nog steeds de lijst aan in hun klasse. Daarna speelde het le herenzestal een vx'iendschappelijke wedstrijd te gen UVS uit Venlo. Ondanks 2 in vallers bij V.C.Rooy werd UVS met -2 geklopt. Vooral de 2 debutanten in de VC Rooy-ploeg mogen op 'n zeer goede wedstrijd terugzien Zondag trok het 3e herenzestal naar Venlo om een bezoek te bren gen aan TVC III. Deze wedstrijd werd, zoals te verwachten was, door TVC III glansrijk gewonnen. Zonder enige overtuiging en vecht lust gingen de VCRooy-mannen met 3-0 ten onder. PAROCHIEKERK VENRAY Priester vd. week: Past. Geerets Zondag: 3e zondag vd. advent: 6.30 A. van Mil; 7.30 lev. en overl. leden vd. handboogschutterij Sint Oda; 8.30 zek int.; 9.30 hoogmis vd. parochie; 10.45 Jac Janssen; 11.45 A. van Lin (zuivelfabriek); 7 u. ad- ventsoefening. Maandag: 6.45 M. Fransen- en P. Beklet; 7.30 best. jrd Piet Takken; 7.30 Mevr. v. Haren-Rous(St Jozef vereniging); 8.15 best. d. overleden ouders Tonen-Vermeulen; 8.15 Theo Janssen. Dinsdag: 6.45 G. Janssen (kaart club); 7.30 Regina Weiten en echtg.; 8.15 Wilhelm van Meyel, echtgen... ouders en kinderen 3kl; 8.15 Theo- dorus Pouwels en Anna Tiesen; 7.30 's avonds Christelijke Moeders. Woensdag: 6.45 P.J. Jenniskens en echtg. J. Poels lh. Gulden Mis; 7.30 Antoon van Mil; 8.15 best. d., Wil lem vd. Vegt; 8.15 Dr. Bloemen. Donderdag: 6.45 J. Henckens; 7.30 Mevr. van Haaren; 8.15 Petra Jans sen, ouders, broers en familie lh; 8.15 Piet Oudenhoven. Vrijdag: 6.45 Ant. Creemers (Lan- geweg); 7.30 Hubertus Thuyls; 8.15 best. d. Tonen-Vermeulen; 8.15 zek. int. R Zaterdag: 6.45 Theob. Basten; 7.30 Hendrika Peeters-Tacken; 8.15 best. jrd. M. Franssen en P. Beklet; 8.15 Janssen; 9 uur Francisca v. Opber gen en Petronella Theeuws best. d. lh. Morgen collecte voor de St. Vin- centius. Woensdag „Gulden Mis", waarin vele gelovigen worden verwacht. Vrijdag, vasten- en onthoudings- Biechten voor Kerstmis Vrijdagavond van 6-9 uur. Zaterdag van 3-8 uur en zondag van 5-7. Verder iedere morgen on der de H. Missen. Wacht niet tot de laatste uren op zondag. Spreidt 't biechten Met de Kerstdagen zal alleen le en 2e Kerstdag aanbidding zijn. Ketfstcommunie Me't Kerstmis wordt aan alle zieken de communie gebracht. Als er nog zieken of ouden van dagen zijn, die met Kerstmis de communie wensen dan gelieve ze dit op te geven bij een van de parochie geestelijken, Christelijke Moeders Gezellige avond ditmaal op Jeru salem op 28 december 's avonds om half 8. Ingang achterom. RECTORAAT PATERSKERK 3e Zondag vd. advent: de H. Mis sen om 6.30, 7.45, 9 u. en 11.45; de hoogmis om 10.15; de kollekte (2 in 1) voor de kerk en kerkversiering; 's avonds om 7 uur adventswake. Maandag: 8.15 Kursus 18-jarigen Dinsdag: Mis van de 3e zondag van de advent; om 7.30 lof t.e.v. St. Antonius. Woensdag: 6.45 Gulden Mis. Donderdag: S. Thomas, apostel; 7 uur Gezinsmis. Vrijdag: QuaHertemperdag. ge- den vasten- en onthoudingsdag; 7.30 lof. Zaterdag: Mis van de dag; van 3-8 gelegenheid om te biechten. MIS-INTENTIES Zondag: 6.30 overl. fam. Janssen- Arts; 7.45 overl. ouders Stoks-Jans sen; 9 u. Piet Bom, echtgen. en zoon Pierre; 10.15 jgt. Petronella Aerts- Martens; 11.45 overl. fam. Eibers- Fransen. Maandag: 6.15 t.e.v. H. Geest; 7 uur G. v. Meyel, echtgen. en kinde- Voor het a.s. weekend zijn er geen competitie-wedstrijden vastgesteld. Programma, heren: 20-12, V.C.Rooy 3- P.S.O.V. 2 19 u. V.C.Rooy 2-P.S.O.V. 2, 19.45 23-12, UVS I-V.C.Rooy I, 21.15 u. DAMESZWEMCLUB HZPC Gymnastiek groep III. De leden van groep III hebben gymnastiek op maandag 18 decem ber a.s. van 5 tot 6 uur n.m. in de gemeentelijke gymnastiekzaal aan de Groenewoudstraat te Horst Het eerste tiental van de S.C.V. speelde zondag jl. voor de le klas L.S.B. tegen Cuyck. Met 6V2-3V2 won Venray de wedstrijd. De per soonlijke resultaten waren: G. de Clerck-J. Peters V2-V2 L v. Amstel-A. Lucassen 01 H. Derks-P. Hoorweg 01 J. vd. Steenhoven-J. Verhaegh V2-V2 E. Dijkstra-F. Broens V2-V2 Th. de Vos-Pater O. Janssen 10 B. v. Daal-W. Jeuken 01 P. v. Voorst-J. Veldhoven 01 J. vd. Hoek-V. v. Mil 0—1 Venray is in de le klas Noord de enigste club die nog ongeslagen is. ren; 7.45 overl. fam. v. Meyel-Wil lems; 8.30 not. Pluymaekers, liefde werk van O.L.Vrouw van Lourdes. Dinsdag: 6.15 Jan Arts; 7 u. Anna jBcom, liefdewerk O.L.Vrouw van Lourdes; 7.45 Noud v. Lin en P. Peerlings (Fam. v. Lin); 8.30 Jozef Loenen. Woensdag: 6.15 t.e.v. H. Geest; 7 uur Anna Boom; 7.45 overl. moeder; 8.30 Gerard Camps. Donderdag: 6.15 Antoinette Ram- melmans-Elsevier; 7 u. Gezinsmis; 7.45 overl. ouders van Houdt-Jans- sen; 8.30 not. Pluymaekers. Vrijdag: 6.15 Constans Rojer; 7 u. overl. fam. Tonen-Vermeulen; 7.45 Antoon Pouwels; 8.30 Herman Voes- ten als lid der D.O. Zaterdag: 6.15 Eva Wilhelmina Rojer; 7 uur v. overledenen; 7.45 Joës vd. Munckhof, liefdewerk O.L. Vrouw van Lourdes; 8.30 not. Pluy maekers. Biechtgelegenheid De kinderen van de lagere scho len zullen deze week weer in school verband biechten. Voor volwassenen is er biechtgelegenheid woensdag en donderdag van 5-8 uur en vrij dag en zaterdag van 3-8 uur, in 5 biechtstoelen. Zondagavond, daags voor Kerst mis. zal er geen lof zijn. Op Eerste Kerstdag is er géén H. Mis om kwart voor twaalf. Kerst-aktie De dames voor de kerst-aktie der zieken zijn al dxnak in de weer, dat zal men wel bemerkt hebben, Gaarne bevelen wij dit mooie lief- de-werk aan. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 3e zondag vd. advent; lm 6.30, 7.30 kindermis 8.30 parochie hoogmis om 10 uur; 4 uur rozen krans en lof t.e.v. O.L.Vrouw van Alt. Bijstand; le collecte voor de kerk, 2e collecte voor 't bisdom. Maandag: 7.30 zield. Eleonora en Elisabeth Linders. Dinsdag: 7.30 zield. Eerw. Pater Jan de Ponti en overl. ouders en zusters. Woensdag: 7 uur de gulden-mis stichting Gerard Kemmelings Anna Maria Geurts, Anna Margaretha Kemmelings. Donderdag: 7.30 stichting Arnol- dus Jansen en Joanna Jansen. Vrijdag: 7.30 jaardienst Anna Stevens en Huberdina Lenssen. Zaterdag: 7.30 hoogmis uit dank baarheid. Woensdag, vrijdag en zaterdag zijn de uatertemperdagen. Omdat Kerstmis dit jaar op een maandag valt zal er biechtgelegen heid zijn vrijdagavond van 5-7 en 8-9 u.; zaterdagmorgen van 10-12 en zaterdagavond van 5-7 en 8-9 in beide biechtstoelen. Deze week de H. Communie aan de zieken. PAROCHIEKERK LEUNEN Zondag: 3e zondag vd. advent; Om kwart voor zeven lm voor de parochie; 8 uur lm voor Herman Voesten; 9.15 hoogmis en om 10.30 lm voor Piet Verschuuren; onder de H. Missen zal Pater Hendriks uit Overloon preken voor zijn missie in Angola; 3 uur lof; daarna verga dering van de H. Familie vrouwen. Maandag: gez. jgt. voor Elizabeth Reintjes-de Lauw. Dinsdag: lm voor Jozef Loenen, kindermis voor de meisjes. Woensdag: 7 uur gulden-mis, op gedragen als gest. jgt. voor Petrus Andreas Peeters, Theodora Thielen en Godfried Litjens. Donderdag: gst. lm voor Anna El. Litjens, Johannes en Gertruda Claessens, kindermis voor de jon gens. Vrijdag: gest.* jgt. voor Engelbert Janssen-Wismans en afgestorven familie. Zaterdag: gest. jgt voor Marti- nus van den Berg en Johanna van de Pasch. Deze week zijn de quatertemper dagen, alleen vrijdag geboden vas ten- en onthoudingsdag; gelegen heid om te biechten ook bij 'n Eerw. Pater van 2-4 en van 5-8; van 6.30- 7 uur onderbreking. Kerkpoetsen: Nelly Willemse (Overbroek) en Mientje Philipsen. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 3e zondag vd. advent; 6.30 lm v. overl. fam. Pouwels- Vousten; 8.10 lm tot int. v. fam. Lemmens-Poels; 9.15 kinderm.; 10.15 hoogmis tot zek. int.; 2 uur lof, na het lof congr. vd. meisjes. Maandag: 7.30 lm v. fam. Claes- sens-Michels; z.a. lm v. fam. Wil- lemse-Spreeuwenberg. Dinsdag: 7.30 lm v. overl. fam. Claesens-Zanders; z.a. lm tev H. Ig natius v fam. Wismans-Versteegen. Woensdag: 6.30 Gulden Mis, lm v. Peter Loonen en Johanna Willemse; 7.30 lm v. Willem Vollenberg Donderdag: 7.30 lm uit dankb. v. fam. Jeurissen-Vijfeycken; z.a. lm v. fam. Thoone-Philipsen. Vrijdag: 7,30 maandd. voor Maria Verhoeven; z.a. lm v. Antoon Jans sen. Zaterdag: 7.30 lm tot int vd. H. Monica, vd. fam. Arts-v. Bakel; za. lm v. overl. fam. Theunissen- Gerrits Gelegenheid om te biechten voor het feest van Kerstmis is vrijdag van 6 tot 8 uur en zaterdag van 4 'tot 6.30 en van 7-9 u. Deze week zijn woensdag vrijdag en zaterdag quatertemperdagen, al leen vrijdag is geboden vasten- en onthoudingsdag 1 PAROCHIEKERK MERSELO 3e Zondag vd. advent: zondag Gaudete; 6.30 Communieuitreiken; 7 u. vroegmis voor de parochie; 8.15 lm voor overl. ouders Klaassen-vd. Hoogenhof; 10 u. hoogmis voor de bekering van de zondaars; 2.30 lof met rozenhoedje; daarna vergade ring van de 3e Orde voor beide af delingen. Maandag: 6.45 lm voor overl. fam. Verhoeven-Arts; 7.30 gest. jgt. voor Jacobus v. Helden. Dinsdag: 6.45 lm voor Wilhelmus Arts; 7.30 gest. jgt. voor Theodorus Pubben en echtgenote. Woensdag: 6.45 lm voor frater Oswald van Heugten en Antonia v. Heugten; 7.30 Gulden mis, om God te bedanken voor de menswording van het goddelijk Woord; deze H. Mis wordt opgedragen t.i. van de Boerenbond. Donderdag: feestdag van de H. Apostel Thomas; 6.45 lm voor overl. fam. Poels-Bouten; 7.30 jgt. voor Martinus Arts, echtgenote en Theo dorus Arts. Vrijdag: 6.45 lm voor overl. fam. v. Dijck-v. Rijswijck; 7.30 gest. jgt. voor Arnoldina Michels-v. Vegchel. Zaterdag: 6.45 lm voor Jacobus Bistervels en Anna Maria v. Rijs wijck; gez. H. Mis voor Jacobus vd. Heuvel. Biechtgelegenheid: vrijdagavond 6-8 uur; zaterdag 4-7 uur bij een Eerw. Pater, 7 uur Marialof zondag 4-6 uur. Deze week zijn de quatertemper dagen. Alleen vrijdag is geboden vasten en onthoudingsdag. Een vriendelijk verzoek voor kaarsen voor de Kerststal. In de loop van de week zullen de meisjes van de B.J.B. een bijdrage ophalen voor een Kerstgave voor onze zieken. PAROCHIEKERK OOSTRUM 3e Zondag vd. advent: 7 uur pa- rochiemis; 8.30 lm; 10 uur hoogmis voor overl. fam Loonen-van Rens; 3 u. lof waaronder Professie van de nieuwe leden van de Derde Orde. Deze week quatertemperdagen: vrijdag vasten. Maandag: 7.30 Gerardus Janssen en echtgenote. Dinsdag: 7.30 overl. fam. Muyres- Dupont. Woensdag: 7.30 Gulden Mis, gest. jrd Gerard Derks. Donderdag: 7.30 overl. fam. Moor- rees-Peeters. Vrijdag: 7.30 Martinus Hendrikx, echtg. en kinderen. Zaterdag: 7.30 overl. fam. Cup pen-Pingen; geen lof. Biechten: fyrijdag van 3-5 uur; zaterdag van 3-5 uur en van 5.30-7 uur; zondag direct na het lof. RECTORAAT HEIDE Zondag: 7.30 H. Mis voor afgest. fam. Gellings-Philipsen; 10 u. hoog mis voor ovei'l. fam. Ewals-Leijs- sen; Akolieten: Jan Claes en Paul Derikx; 3 uur lof. Misdienaars vd. week: Piet van Lierop en Piet Rutten. Maandag: 7.30 H. Mis voor overl. ouders Potten-Litjens. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Petro nella v. Dijck-WismaTis en Jan vd. Winkel; 7.30 parochievergadering in de zaal „Rongen". Woensdag: Quatertemperdag, 7.30 H. Mis voor Harry Muijsers. Donderdag: 7.30 H. Mis voor Ma ria Gertruda v. Rens-Litjens. Vrijdag: Quatertemperdag vasten- en onthoudingsdag; 7.30 H. Mis v. overl. ouders Janssen-Franssen. Zaterdag: quatertemperdag; 7.30 H. Mis voor overl. fam. Linders-v. Dijck; biechtgelegenheid: 5-7 u. bij Eerw. Pater en 7-9 uur bij de rec tor; geen lof. RECTORAAT VEULEN 3e Zondag vd. advent: 7 uur gele genheid tot communiceren; 7.30 lm voor de bekende intenties; 10 uur hoogmis, jgt. voor vr. Kusters- Knops; vandaag is de jaarlijkse col lecte voor de verwarming vd kerk; 2.30 adventsoefening. Maandag: hoogmis voor Gerardus Houben, besteld door de buurt. Dinsdag: hoogmis zeswekendienst voor Gerardus Houben Woensdag: 7.30 Gulden Mis, opge dragen tot zek. int. Donderdag: lm v. Peter Johannes Ewals. Vrijdag: vasten- en onthoudings dag; lm jgt v. Hendrik Holtackers en echtgenote. Zaterdag: lm voor overl. fam. Reintjes-Versteegen; 7.30 n.m. avondoefening t.e.v. O.L.Vrouw. Accoliet voor a.s. zondag: Martin eleven, Gerard Koenen en Harry van Rijswijck. Kerkpoetsen: Doortje Cleven, Ma- riet Geerets en Mien Ewals. Biechtgelegenheid voor Kerstmis: vrijdag 22 dec.1 in één biechtsoel van 2.30-3.30 en van 7.30-8.30; za terdag 23 dec. in 2 biechtstoelen van 6-9 uur. RECTORAAT VREDEPEEL 3e Zondag vd. advent: 7.30 vroeg mis t.iv. fam. Egelmeers-vd. Ven; 10 u. hoogmis vd. zielerust v. over ledenen; 2.30 uur advent-oefening. Door de week H. Mis om 7.30 uur Maandag: t.i.v. fam. Arts-Herpers. Dinsdag: it.i.v. fam. Arts-Frans- sen. Woensdag: t.i.v. fam. Cornelissen- Hendriks. Donderdag: feest v. H. Thomas, Ap., v. overl. ouders v. fam. Arts- Ploegmakers. Vrijdag: t.i.v. v. fam. v. Vegchel- Peeters; vasten en onthouding. Zaterdag: t.i.v. fam. Ermens-Arts; 7.30 lof t.e.v. O.L.Vrouw vd. vrede. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis, zaterdag vóór en na lof. RECTORAAT SMAKT Zondag: 3e zondag vd advent; 6.15 H. Mis tot zek int.; 7.30 voor Joh. Hub. van de Winkel; 9 uur in de kapel voor Theodoor Hofmans (buurt); 10 uur hoogmis tot zek. in tentie; 6.30 lof met adventspreek. Maandag: 6.30 voor de gelovige zielen; 7.30 voor de gezinnen. Dinsdag: 630 voor 'n zieke; 7.30 voor Gertrudis Gooren-van Heesch. Woensdag: 6.30 t.e.v. de H. Jozef uit dankbaarheid; 7.30 gez. gulden H. Mis t.e.v. de H. Maria. Donderdag: 6.30 voor de missie; 7.30 voor Joh. Hub. van de Winkel (besteld door de bejaarden). Vrijdag: 6.30 t.e.v. het H. Hart; 7.30 voor de zielen in het vagevuur. Vandaag is quatertempervrijdag, verplichte vasten- en onthoudings dag. Zaterdag: 6.30 H. Mis te..v. O.L. Vrouw; 7.30 voor zegen in gezin; van 5-8 uur gelegenheid om te biechten; om half 8 lof ter ere van O.L.Vrouw. PAROCHIE CASTENRAY 3e Zondag vd. advent: 10 uur hoogmis voor de parochie; 3 uur lof en rozenhoedje. Maandag: 7.30 gez. jard. voor Ma ria Agnes Hermans-Willemsen. Dinsdag: 7.30 gez. maandd. voor Matthijs Classens Woensdag: 7.30 Gulden Mis; gest. gez. jrd. voor Joannes Kuypers. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw van A.B. tot dankzeg ging. int. fam. P. Duykers-vd. Ven. Vrijdag: 7.30 gez. H. Mis voor Henxdca Geerets-Weys. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. OLVrcuw van A.B. tot int. van hen die hiervoor offjerden; van 3-7.30 gelegenheid tot biechten in beide biechtstoelen; 6.30 lof en rozen hoedje. A.s. woensdag, vrijdag en zater dag zijn Quatertemperdagen; waar van alleen vrijdag geboden vasten- en onthoudingsdag is. KerkpoetsenHenriette Maes en Doortje Arts. Wie heeft er nog nooit de hik ge had? Vrijwel iedereen is wel eens door dit hoogst onaangename ver schijnsel overvallen. Op ogenblikken, die maar al te vaak zeer ongelegen kwamen, maak te men dan ineens zo'n heel potsier lijk geluid. En daar sta je dan met je goede gedrag: iedereen om je heen is in de lach geschoten en je bent de oorzaak van die hilariteit. Als je nu verder je mond maar stijf gesloten houdt behoeft de vol gende hik niet zo'n geweldig la waai te maken, maar het is helaas niet altijd mogelijk er het zwijgen toe te doen. Meestal zijn we juist middenin eën gesprek, dat we wel moeten voortzetten. We hopen maax*, dat het weer „over" is, we gaan weer aan het praten endaar ontsnapt plotseling weer zo'n onzinnig en dom geluid aan onze keel. OORZAAK IN MIDDENRIF Het is nog niet zo gemakkelijk om duidelijk te omschrijven wat er bij „de hik" nu precies aan de hand is. Men zou kunnen zeggen dat het hier een merkwaardige en kramp achtige manier van ademen betreft, die wordt veroorzaakt door een plotselinge samentrekking van het middenrif. Hierdoor stroomt de ademlucht met een kort en scherp geluid door de stemspleet: hetgeen men hoort noemt men „de hik". Gelukkig behoeft men zich mees tal in 't geheel geen zorgen te ma ken wanneer er eens iemand de hik heeft. Het hinderlijke verschijnsel pleegt immers na niet al te lange tijd vanzelf over te gaan. Bovendien kan men het storende hikken met eenvoudige middelen meestal gemakkelijk laten ophou den. Om te beginnen beschikt men daartoe over het bekende „heel langzaam diep in- en uitademen". Soms bereikt men meer succes door „persen met gesloten stem spleet" of door het zo maar „in houden van de adem". Al deze middelen zijn erop gericht het mid denrif weer onder controle te bren gen. ZEVEN SLOKJES THEE Verder worden tegen de hik nog allex-lei vreemde dingen aanbevolen, die wij minder kunnen bewonderen. Wij willen de methoden die hier onder volgen daarom ook beslist niet aanprijzen. Wij hebben daar trouwens ook geen persoonlijke ervaring mee, om dat wij ze óf te gek óf te gevaarlijk vinden. Wanneer wij hier enkele van de vr-eemde bedenksels bijeen brengen, is dat om 'te laten zien wat voor dwaze dingen sommige men sen wel verzinnen. En niet alleen verzinnenze passen ze blijkbaar ook toe! Wat denkt u van het drinken van zeven slokjes thee? Wat denkt u van het drinken van water met mosterd of van het op blazen van papieren zakken? Iemand „erg hard laten schrik ken" hoort men ook nog al eens aanbevelen tegen de hik. Dat vin den wij uit de reeks vreemde hik- bestrijdingsmiddelen misschien nog wel de meest afkeurenswaardige. Eén van de allerlaatste en tegelijk ook een van de allerzotste snufjes op het gebied van hik-vei*drijven is het „heel hard op een motorfiets gaan rijden".

Peel en Maas | 1961 | | pagina 2