RANG de zonnige Er resten nog 2 maanden Modeshow I APPELS Ingezonden mater amabillisschool huishoudelijke hulp De nieuw toren vloerkiedf helemaal niet herinneren of hij geld in zijn zak had gehad. En zomoest de officier vrijspraak vragen we gens gebrek aan bewijs, toen de geldzaaier terecht moest staan. Een en ander had echter nog een onverwacht einde, want na de woor den van de officier riep de ver dachte: „Betekent dat, dat ik het geld mag houden?" „Welk geld?" vroeg de rechter. Dat ik uit zijn zak heb gehaald!" antwoordde de man. Toen heeft men hem toch maar veertien dagen gegeven. RANG Er resten ons nog twee maanden en dan is 1961 alweer voorbij. In deze twee maanden kan nog veel gebeuren, ook in onze eigen gemeente. Moet trouwens ook nog veel gebeuren, wil men verwezen lijkt krijgen, wat in het begin van dit jaar op het verlanglijstje stond. Als men stelt, dat men met wo ningbouw niet veel verder is geko men, dat er nog steeds geen verbe terde Beekweg is, geen doortrek king van de Deurneseweg naar Oos trum, geen cultureel centrum en geen zwembad, dan heeft men wel iswaar gelijk, maar stelt men toch de zaak in een verkeerd daglicht. Want zo vestigt men de indruk, dat er feitelijk weinig te doen is. En het tegendeel is minder waar. Zeker de nieuwe Bèekweg hadden we graag gezien, maar vergeten we niet, dat er intussen verder gewerkt wordt aan de Midden-Peelweg. We hadden de doortrekking van de Deurnseweg willen beleven, maar vergeten dan, dat de Leunseweg langzaam maar zeker tot een heer baan wordt omgevormd. Men kan kritiek hebben op wat voor de kerkdorpen wordt gedaan, maar we zien Leunen een kuur on dergaan, die van dit kerkdorp toch iets bijzonders maakt. Een nieuwe weg, nieuwe riolering, nieuwe verlichting. Er komt een nieuw gemeenschapshuis en de nieuwe kleuterschool is een model voor de gehele streek. In Oostrum is er behalve een nieuwe spoorwegovergang 'n plant soen bijgekomen en in het uitbrei dingsplan rijen zich de huizen. We kankeren met recht over het ontbreken van water in de Vrede- peel, maar de nutsvoorzieningen worden elders uitgebreid. De laatste petroleumblampen zijn verdwenen en in Castenray is er waterleiding gekomen We kankeren over de verlichting van de Schoolstraat en Bindstraat, maar vergeten dan misschien, dat in Zuid steeds meer nieuwe lichtmas ten worden opgericht en dat een nieuw verlichtingsplan voor de kerkdorpen opgesteld wordt. Het zandwegen-probleem is er nog altijd, al zijn er ook dit jaar weer verschillende kilometers afge knabbeld, die zijn opgeknapt en ver beterd. En vergeten we niet, dat de rest in het Lollebeekplan zijn nieu we bestemming krijgt en behoorlijk verbeterd gaat worden. Vergeten we niet te veel, dat ko mende jaren alleen al in dit plan voor ruim 30 miljoen gulden ge- investeerd wordt. 30 miljoen, waar van een groot deel voor Venray be stemd is. Voor de Venrayse boer op de eerste plaats, maar ook voor de an dere bewoners. Vergeten we ook niet al te veel, dat er veel op de tot standkoming van dit plan moet wachten WONINGBOUW O zeker, het getal woningzoeken den is voor een plaats als Venray nog altijd vreselijk hoog. En men kan misschien kankei'en, dat het daar op dat Desselke wel wat lang duurt Maar vergeten we dan niet, dat die hele streek daar in practisch en kele maanden verworven is moeten worden. Plan West komt tot uitvoering en wie geen vreemdeling in Jerusa lem is zal weten, dat bij de grond verwerving in die buurt nu einde lijk een methode gevonden is, die de meeste grondeigenaren en grondge bruikers meer recht doet wederva ren, dan vroeger ooit is geweest. En vergeten we niet hoe in plan Zuid dit jaar de ene nieuwe straat na de andere is verwezenlijkt en dat nu mensen wonen, waar het vorig jaar om deze tijd de „smele" hui zenhoog stonden. Er wordt gekankerd over de par ticuliere bouw en terecht. Maar dat mag ons toch niet de ogen sluiten, dat op dit terrein ook dit jaar weer veel gebeurd is. In kom en kerkdor pen De plannen liggen klaar voor meer uitbreiding in de kom, voor een ge regelder uitbreiding op de kerk dorpen. Dat betekent, dat we voor verdere woningbouw nieuwe moge lijkheden reeds nu klaar maken. En dat is belangrijk in een steeds snel ler groeiend Venray. Sport en spelZeer voornaam in een tijd, die meer vrijheid brengt voor ieder van ons. In een tijd, waarin men praat over vrije-tijds- besteding. Het gemis van een zwembad wordt ieder jaar groter, maar een deel van ons sportpark is verwezenlijkt en de aankoop van gronden voor sport velden in Oostrum duidt aan, dat ook het sport-probleem op de kerk dorpen wordt aangepakt Industrialisatie is voornaam, maar is 't industrieterrein aan de Maas- heseweg niet uitgebreid en komt er geen nieuw terrein in Oostrum. Tellen we niet de dagen, die ons nog scheiden van de definitieve be slissing, die de geheimzinnige Ame rikaanse fabriek zal nemen over al of niet vestiging in Venray Zo kunnen we doorgaan. Tegen over de wensen en verlangens, die allerwege nog leven, en die niet verwezenlijkt zijn kunnen worden door gebrek aan geld, of gebrek aan de nodige medewerking van de betrokken autoriteiten, staan even zoveel, zo niet meer plus punten, die aantonen, dat 1961 be paald niet zo'n slecht jaar voor Venray is. Trouwens dat jaar is nog niet ten einde en er kan in de komende paar maanden nog veel gebeuren Het is ieder jaar weer opnieuw 'n wonder, dat er zoveel gebeuren kan. In de inleiding lot iedere begro ting hebben we de laatste jaren kunnen horen, dat de financiële po sitie van onze gemeente van dien aard is, dat er practisch niets ge beuren kan en dat van het Rijk in deze ook maar weinig hulp te ver wachten is. Al is het zeker waar dat vele wensen nog niet vervuld zijn kunnen worden, van de andere kant blijkt ook telkens bij inventarisatie en balans maken, dat er veel werk is verzet. Veel werk op velerlei terrein. Dat geeft de burger weer moed voor nieuwe plannen, voor andere wen sen. Dit betekent van de ene kant niet dat we de armen in de schoot moe ten leggen onder het motto: „Jon gens dat hebben we toch weer aar dig opgeknapt". Van de andere kant moet het ook zo niet zijn, dat we alleen nog maar de wensen tellen, maar geen oog hebben voor alles wat er gebeurd is. Dat is tot november 1961 niet weinig geweest en we mogen slechts hopen, dat de laatste twee maanden Geachte Redactie, Met enige verwondering heb ik Uw verslag gelezen over de doden herdenking, die op woensdag 18 oktober 's avonds is gehouden Gezien Uw artikelen over dit on derwerp in de voorafgaande num mers van Uw blad had ik beslist 'n commentaar verwacht, dat zich niet beperkte tot het zinnetje: „de pu blieke belangstelling was miniem" Ik geloof, dat we in de toekomst beter dit alles achterwege kunnen laten. Al is het waar dat een der gelijke herdenking op de eerste plaats de herinnering terugroept aan die mensen, die met Venrays bevrijding vielen en gedurende en door de oorlog zijn gestorven, dat zij op de tweede plaats een bezin ning is op de waarde van de mense lijke vrijheid en de verdraagzaam heid, zo niet de liefde tot elkander, het blijkt wel, dat dit op deze wijze niet tot uitdrukking komt. Men heeft de laatste jaren nooit ernstig gepoogd om dit alles eens behoorlijk te organiseren en het is slechts te danken aan de geestelijk heid van de Grote Kerk, dat er ten minste nog altijd iets gebeurt in deze dagen. Maar wie gezien heeft wat er op die woensdagavond aan wezig was, die zal moeten erken nen, dat het zo niet langer zin heeft. Het is treurig, dat het zo ver in Venray is gekomen C.S. Antwoord van de Redactie: Inderdaad heeft schrijver van bo venstaand ingezonden stuk gelijk als hij nog eens attendeert op de minimale belangstelling bij de jong ste dodenherdenking. Of dit nu ech ter aanleiding moet zijn om in het vervolg hier mee op te houden, is een andere vraag, die wij pertinent ontkennend beantwoorden. Ook zulk een dodenherdenking is een kwestie van organisatie. Een or ganisatie, die vroeger ook een der gelijke herdenking heeft opgezet. Het is jammer, dat deze organi satie niet meer bestaat en/of niet meer werkt. Maar is het zo'n kunst stuk om ze opnieuw op te zetten en nieuw leven in te blazen? Wat men met deze herdenking nastreeft - en boven wordt het nog eens kort en krachtig gesteld - is reden te over om dit te blijven doen en te blijven organiseren. Dat moet een jaarlijks gebeuren worden voor onze gehele Venrayse gemeenschap, waarbij niet alleen nabestaanden en familie van de oorlogsslachtoffers betrokken zijn, maar minstens ieder huisgezin. Als er vanwege Den Haag een be vrijdingsfeest wordt voorgeschreven op een voor Venray niets zeggende datum, dan wordt hier een feest georganiseerd, dat klinkt als een klok. Is het dan helemaal onmogelijk om een dodenherdenking (ons be vrijdingsfeest) op te zetten? Dat gelooft geen redelijk mens. We zijn er van overtuigd en blijven er van overttuigd, dat mits be hoorlijk en duidelijk van te voren geregeld de dodenherdenking in Venray belangstelling en deelne ming zal blijven trekken. De kwestie is om er mee te be ginnen en het initiatief daartoe te nemen. 23 Dames lieten vrijdagavond in Prinsenhof aan vele belangstellen den zien, in de amateur-modeshow, welke de firma Fonck had georga niseerd, dat ze handig met naald en draad zijn en uit de vele stoffen welke deze firma brengt, keurige dameskleding kunnen vervaardigen. Geen eenvoudige opgave deze show. Op de eerste plaats moet men voortreffelijk naaister zijn, op de tweede plaats moet men het ook kunnen brengen, want het manne quin spelen is een vak op zich. Maar dat verliep allemaal keurig en ieder model kreeg dan ook verdiend ap plaus van een kritisch publiek, dat echter na afloop vol bewondering was voor de prestaties, die men hier geleverd zag. De eerste prijs was voor mevr. Janssen-Pouwels, een electrisch Singer-naaimachine, met 175 punten voor een complet en een deux- pieces. Als 2e won Mej. v. Polanen-Petel een dralon-deken, met een cocktail japon en stola. De derde prijs-winnares was mevr. Boonekamp, met een com plet, dat beloond werd met een vol automatisch electr. strijkijzer. Een coupon fluweel kreeg mevr. Siebers, als 4e prijs voor een jurk. De 5e prijs kreeg mej. A. Dries- sen uit Oirlo en deze kon een da mespantalon mee naar huis nemen voor een jurk. De duster verkreeg mevr. Buys voor een gebloemde jurk als 6e prijs, terwijl mevr. Goumans de 7e kreeg (een naaidoos) voor deux- pieces. De 8e bestond uit een flinke cou pon en werd gewonnen door mevr. Janssen Oostrum voor een japon. De 9e prijs kreeg mej. Poels (la ken met sloop) eveneens voor een japon, terwijl de 10e prijs mevr. Lenskens kreeg (onttbijtgarnituur). De overige deelneemsters kregen een paar nylons aangeboden. Na de pauze, waarin een kopje koffie werd aangeboden, toonde een tweetal mannequins een Dralon- show, waarin duidelijk naar voren kwam welke vele mogelijkheden dit stof biedt. Ondertussen was een deskundige jury bezig met de toekenning der prijzen. Mevr. Janssen-Pouwels moet nu deelnemen aan de landelijke show, waarop de winnaressen van meer dergelijke amateurshows tesamen 'n grote finale zullen geven. De jury was zeer tevreden over het werk dat in Venray werd ge toond, dat zij zeer smaakvol en zeer goed afgewerkt bevond. Een show, waarmede de firma Fonck eer heeft ingelegd en die waarschijnlijk voor de deelneem sters en het publiek zeer leerzaam en waardevol is geweest. JAARVERSLAG Het jaarverslag van de Mater Ama- bilisschool over het afgelopen jaar memoreert de opvolging van Mej. Coen, thans directrice van de huis houdschool te Ittervoort, door Mej, L. Valckx, adjuct directrice van de Venrayse huishoudschool en die van Mevr. Bouten door Mevr. Janssen van de K.A.V. als bestuursleden. Als leidster voor de M.A. werd Mej. Sloot opgevolgd door Mej. M. Ver- berkt. Als leidster van de Jongeren Cursus Mej. Beerkens door Mej. N. Geomini. Vijftien leerkrachten gaven les aan de M.A., 8 aan de J.C. 143 leerlin gen bezochten de school, waarvan er 64 uit landbouwgezinnen kwamen, 47 uit arbeidersgezinnen en 32 uit de middenstand. De lessen waren op maandag, dinsdag en donderdag avond. De Jongerencursus startte voor de 2e maal met 15 leerlingen en werd op dinsdagmiddag gegeven. Buiten de gewone lessen blijken de leidsters verschillende activitei ten voor de leerlingen georganiseerd te hebben als voorbereidingen op kerkelijke feesten, filmavonden, ex cursies, lezingen, muziekavonden en dergelijke, terwijl voor de verschil lende clubs verschillende uitstapjes en wedstrijden werden georgani seerd. Een lange lijst, waaruit een grote activiteit blijkt. Uit alles blijkt dat bestuur, leid sters en docenten al het mogelijke doen om deze levensschool voor meisjes inderdaad aan haar doel te laten beantwoorden. Daar wordt met grote deskundigheid en veel animo hard voor gewerkt. dezelfde resultaten laten zien Voor het overige wachten we met spanning de begroting 1962 af Want, je kunt nooit weten en het loopt immers tegen de Sint Nico- laastijd. WAT ER KOMT KIJKEN BIJ DE 1. U vraagt bij de bedrijfsvereni ging voor détailhandel en am bachten (DETAM), Oudenoord te Utrecht een formulier aan. U moet premie betalen voor de ziektewet en ziekenfondsenbe- sluit. 2. De rentekaart dient U van het meisje op te vragen. Bezit zij de ze (nog) niet, dan moet zij er een aanvragen bij de Raad van Ar beid. Op deze kaart moet ren tezegels plakken, opdat de hulp verzekerd is krachtens de invali diteitswet. 3. Uw hulp moet zijn aangesloten bij een algemeen erkend zieken fonds. U moet bij een postkan toor een aantal verklaringen ha len voor verzekeringsgerechtigde werknemers. Iedere week of maand, al naar gelang de hulp haar salaris uitgekeerd krijgt, geeft U haar een ingevuld bon netje, dat zij aan de bode van het ziekenfonds ter hand moet stel len. 4. Op het belastingkantoor (afde ling huishoudelijk personeel) moet U een werknemersverkla ring halen, die het meisje moet invullen en die U daarna weer moet opzenden. 5. U dient daar een loonbelasting- kaart te vragen, die aan het eind van ieder jaar naar het belas tingkantoor moet worden opge zonden. Een loonbelastingtabel voor huishoudelijk personeel kunt U daar eveneens verkrijgen. Met de op deze tabel voorkomen de bedragen is reeds rekening gehouden met eventueel loon in natura, dit is eventueel kost en inwoning, die Uw hulp geniet en waarover ook belasting verschul digd is. Ook als U de loonbelas ting voor Uw eigen rekening neemt, kunt U deze tabel gebrui ken. De loonbelasting moet eens per half jaar worden afgedragen aan de ontvanger der belastin gen, waarvoor U gebruik maakt van het loonbelastingformulier. 6. Van de bedrijfsvereniging ont vangt U een loonlijst, die op vastgestelde tijden naar de be drijfsvereniging moet worden op gezonden. 7. Mocht het meisje ook nog een gedeelte voor Uw zaak werken, b.v. winkelpoetsen e.d. dan koopt U bij 'n boekhandel 'n loonstaat en daarop moet U invullen het loon ,dat door U is uitbetaald, Ir eel belasting U hebt inge houden en welk bedrag aan de ontvanger is overgemaakt. Deze loonstaat dient 5 jaren te worden bewaard. 8. Indien uw hulp ziek wordt, moet U binnen 24 uur hiervan kennis geven aan de bedrijfsvereniging, 78,5 m wordt hij hoog de nieuwe Venrayse toren. En begin deze week was men op precies de helft, op goed 39 meter. Men had toen ook ongeveer de helft van de „werkbare tijd", zoals dat in het bestek heet er op zitten en zowel de aannemers Gebr. Janssen N.V. als de uitvoerder Sjeng Hendriks, knikten tevreden, maar zeggen, wanneer hij klaar is, dat deden ze niet Is trouwens ook wel een tikkeltje link. Want de kijkers zullen be merkt hebben, dat boven de recla meplaten de eerste rieten matten verschenen zijn. Nu de herfst in ons land is ge komen en zo van die windvlagen bomen en struiken hun laatste bla deren afgeselen, nu moet men daar boven niet komen. Want niet alleen zingt diezelfde wind in die kilome ters lange stalen buizen van het steiger, maar hij schijnt ook, als met verdubbelde kracht over de hele werkvloer te zwiepen, dat het steiger gaat deinen en je druppels aan je neus krijgt van de kou. Onder in de beschutting van hui zen en straten doet die wind niet zoveel, maar het is alsof hij zijn schade inhaalt daarboven op 40 m hoogte. Dan wordt werken niet zo prettig meer en worden die bak beesten van stenen nog zwaarder als ze al zijn. Daarom die rieten matten, die mensen en materialen wat moeten beschutten tegen de herfswind, die al venijnig begint te worden. „Kijk" zeggen de mensen daarboven „de kwaje tijd göt komme Daarom zegt men niets als men vraagt naar het eindpunt Men weet niet wat de herfst en nog minder wat de winter gaat brengen. Tot nu toe is men tevre den en ook de trouwe kijker ziet, dat iedere week de Gebr. Pluim uit Deurne, hun stalen stijger onder vervaarlijke toeren hoger de hemel in bouwen en dat ze op de voet ge volgd worden door de ijzervlech- ters, de metselaars, de opperlieden. Ze zingen nog hun hoogste lied, daar op het elfde steiger, maar als de regen valt zeggen ze minder net te woorden, want om even naar be neden te gaan en zo'n 270 traptre den af te rennen om te schuilen in de keet, begint een karwei te wor den. Als je onder bent is de regen net afgelopen Zo zijn er op de helft wel meer problemen, nu de winter langzaam maar zeker gaat komen. Stalen stei ger kan vinnig koud wezen en de specie kan onderweg naar omhoog net gauw even bevriezen in de koude wind. Maar komt tijd, komt raad en voorlopig bouwt men Bouwt men feitelijk in wedstrijd tegen de collega's in Vierlingsbeek, die daar met de toren bezig zijn en de laatste steiger hebben bereikt. Dat steiger wil men ook in Ven ray hebben, want op de 45 meter, die er nu staat moet nog minstens zo'n lengte komen. Uu is het een wedstrijd tegen el kaar. Maar over 14 dagen hoopt men in Vierlingsbeek de weg naar beneden weer te beginnen en tot dan kan men hier ruimschoots voor uit De torenspit is klaar. Dat wil zeg gen dat 35 m3 hout zijn omgetoverd tot het geraamte van de spits, die 25 meter hoog gaat worden. Nu doet men al dat hout in een wolmaniseerbad, opdat het voor nu en later beschermd blijft tegen ke vers en zo Daar hoeft men beslist niet op te wachten daarboven Zo zit de eerste helft er op en tussen het stalen steiger door kan men de verschillende geledingen goed onderscheiden, zoals de grote hal, de torenkamer, de trapenka mers en nu dan de klokkenkamer, waarvan practisch ieder week een nieuwe geleding, nieuwe bogen van galmgaten te voorschijn komen... Nu kunt U het loon van 't meis je zelf blijven betalen, in welk geval U de uitkering van de be drijfsvereniging ontvangt. 9. Blijft het meisje gedurende haar ziekte bij U thuis, dan geniet zij natuurliik volledige kost, zoals overeengekomen is bij de in dienstneming. Hebt U een meisje voor dag en nacht en moet zij de tijd gedurende haar ziekte door brengen bij haar ouders, dan bent U verplicht, haar schadeloos te stellen voor het verlies van kost en inwoning. 10. Wordt het werk hervat, dan moet U dezelfde dag de bedrijfsvereni ging daarvan op de hoogte stel len. Indien een ziektemelding te laat plaats heeft, is de kans groot dat over een of meer dagen geen ziekteuitkering plaats heeft. TE~KÖ0 eetaardappelen^Bintje 8'it. p. kg C.^Dijkmans, Spurkt 10 TE KOOP ^partij^big A. Smelts,"Lorbaatt •"""Te koop aangeboden enige Wollen Smyrna^ door Groothandel Jaarbeurs gebruikt, f 150.^ p. stx Grote maten. Niet van nieuw tBsen- derscheidën. Evt. thuis te 1 ziptolgen. Brieven nr. 2510 bureau van dit blad. TE KOOP bromfiets i.] <r-Pr^-Bemh'ardstraat 16 TE KOOP P. Baltysselï7 Rosmolenweg ll^^bsttum. TE KOOP 20 hennen- Langéweg 40. TE KOOP eiken huiskamer^ ublemen best. uit bureau-boekenkast, uittrektafel/-én 4 arïm4©elen. Ook geschikt voor kantofrrs^jf studeerkamer. Té bevr. Stationsweg 28 J.M. Michëls, Gri MEfseïo. TE KOOP nestJDuitse Her makke gefüigdedShetlander Th. Nellen, Lemmenweg JJ&èeT TE KOOP z.gjELmcompleet TE KOOP prirïia M^PifTo, Kruitweg 3a- TE KOOP Go^frJ^dipsën, Lindenstï TE KOOP oliehaard _-Aérës bureau van dit blad TE KOOP prinïa>toTïmger Oude"dostrumseweg 49 TE KOOP *3 fc 6 zware biggen. 30.000 aspergeplanten Shetlandse ptrnhy^l^ j. eetaardappelen^ JfLenssen, Blakter eg TE KOOP Kaptèin -Möhjdette Pr. Margriet! TE KOOP 0 jonge-zeug^ met %- biggen" Claessens-PoèlST^uttenAv eg ;2(TYsselsteyn, tel. 330. TE KOOP i biggen^ l. 1039 speciaal op deze wintermode afgestemd. Komt U eens zien naast Raadhuis Hofstraat 2 PALTHE Agent

Peel en Maas | 1961 | | pagina 6