Ruilverkaveling Lollebeek ligt (er inzage Bij een 40-jarig ambfs-jubileum Overpeinzingen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN M Zondagsdienst huisartsen Vrijdag 1 september 1961 No. 35 Twee en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 150652 mm. ABONNEMENTS- 50 (buiten Venray 1.75) Nadat reeds eerder beperkte ruil- verkavelingsaanvragen waren inge diend, kwam in 1956 het Bestuur van het Waterschap „Noord-Lim burg" met het verzoek het gehele waterschap van ruim 38.000 ha in een ruilverkaveling op te nemen. Door de vroegere ontginningen en beekverbeteringen is nl. de wa terhuishouding van de hier voorko mende zandgronden sterk gewijzigd. Een volledige waterbeheersing, die o.m. uitkomst zal bieden voor de vele droogtegevoelige gronden, is zonder ruilverkaveling moeilijk te realiseren. Bovendien vragen ook de slechte agrarische ontsluiting en de ver snippering van de cultuurgronden om verbetering. Aangezien de oppervlakte van het gehele waterschap te groot werd geacht voor behandeling in één ruil verkaveling, is het project beperkt tot de stroomgebieden van de Lolle beek en de Oostrumsebeek, te we ten 11.700 ha. Hiervan liggen 7.357 ha in de ge meente Venray, 4.250 ha in Horst en 93 ha in Meerlo. Het plan van ruilverkaveling, zo als dat door de Centrale Cultuur technische Commissie en Gedepu teerde Staten van Limburg is goed gekeurd, ligt thans ter visie en zal binnenkort in stemming worden ge bracht. Dit plan is opgesteld na een bij zonder uitgebreide voorbereiding, waarbij o.m. is voortgebouwd op het onderzoek van de „Subcommis sie Verdroging en Verstuiving" en op het waterbeheersingsplan dat in overleg met het Waterschap, het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding en de Cultuur technische Dienst door de Pro vinciale Waterstaat van Limburg was opgezet. LANDBOUWKUNDIGE TOESTAND Het blok, dat voor 14 pet. uit bos en woeste grond bestaat e.n voor 86 pet. uit cultuurgrond, heeft door de vroegere ontginningen een nogal onregelmatig karakter gekregen. Binnen de gebruikspercelen ko men soms belangrijke hoogtever schillen voor. De niet lemige zand gronden zijn over het algemeen droogtegevoelig, terwijl de beekdal gronden en restveengronden regel matig van wateroverlast te lijden hebben. De waterhuishouding vormt één van de grootste knelpunten in het gebied. Dit is vooral te wijten aan de situatie van de beken, de Oos trumsebeek, de Lollebeek en de Ka- broeksebeek. Tijdens de ontginningen in het verleden zijn deze beken steeds verder verlengd de Peel in, waar door in het benedenstroomse gebied steeds meer wateroverlast optrad. Om hieraan een einde te maken zijn in de dertiger jaren de hoofd beken genormaliseerd. Door de versnelde afvoer van de neerslag treedt nu op de hogere gronden gemakkelijk verdroging op, terwijl anderzijds door het geringe verhang van de lossingen ook nog stagnatie in de waterafvoer voor komt met de daaraan verbonden wateroverlast. In totaal ondervindt 5300 ha re gelmatig wateroverlast, terwijl voor watervoorziening in eerste instantie 3500 ha in aanmerking komt. Ook de ontsluiting van het gebied vormt een duidelijk probleem. Ver harde wegen worden vrijwel alleen aangetroffen als rechtstreekse ver binding tussen de woonkernen, als mede in het tuinbouwgebied in het zuidoosten van het blok. Bijna alle andere wegen zijn zandwegen, die in voor- en najaar bijna onbegaan baar zijn. Wat de bedrijven betreft, kan op gemerkt worden, dat de grootte ge middeld ca 9 ha bedraagt. Dat dit cijfer zo laag is wordt mede veroor zaakt door de vooral in Horst veelvuldig voorkomende tuinders- bedrijven van 1-3 ha. De meeste grond (65 pet.) wordt in eigendom geëexploiteerd. De verkavelingstoestand is sterk uiteenlopend. De gemiddelde kavel grootte is 1,9 ha, terwijl per bedrijf gemiddeld 4,8 kavels voorkomen. Vooral rond Horst is de verkave lingstoestand slecht; de bedrijven groter dan 10 ha hebben hier ge middeld meer dan 7 kavels. (In Venray gemiddeld 4,7 kavels). De landbouw als geheel vertoont in het ruilverkavelingsgebied een afwisselend beeld. Van de cultuur grond wordt 61 pet. als bouwland en 30 pet. als grasland gebruikt. De varkenshouderij is een belangrijk onderdeel van de produktie; in Horst worden slechts op 14 pet van de bedrijven geen varkens gehou den en in Venray is dit getal maar 5 pet. Ook de kippenhouderij is sterk verbreid; in Horst heeft 87 pet. van de bedrijven meer dan 100 kippen en in Venray 97 pet. Bij toenemen de tuinbouw wordt de belangstel ling voor varkens en kippen min der. De verbouw van tuinbouwgewas- sen vertoont overigens een voort durende groei, waarbij vooral Horst zich tot een belangrijk tuinbouw gebied heeft ontwikkeld. In Horst werd in 1955 op 1956 ha tuinbouw gepleegd. In Venray slechts op 255 ha. Voor fruitteelt heeft Venray 80 ha in gebruik, Horst 90 ha. Door de vrij intensieve bedrijfs voering ligt de arbeidsbehoefte op alle bedrijven vrij hoog en bestaat een toenemende behoefte aan het doorvoeren van mechanisatie. In Horst spreekt deze tendens nog sterker dan in Venray. HET RUILVERKAVELINGS PROJECT Het ruilverkavelingsplan voorziet in de eerste plaats in een verant woord wegennet. In totaal zullen 45 km planwegen en 135 km verharde landbouwwe- gen aangelegd worden, terwijl 53 km zandweg zal worden aangelegd of verbeterd. Hoewel de totale lengte aan we gen met bijna 200 km vermindert, zal nu een effectieve ontsluiting ontstaan van 25 m/ha, waarvan 20 m/ha verhard. Voor wat Venray betreft vinden we de volgende cijfers: aanleg en verbetering van wegen 5.095.000 waterbeheersing 7.607.000 kavelverdeling 1.448.000 Totaal 14.150.000 In de tweede plaats zal aandacht besteed worden aan de waterbe heersing. Het is de bedoeling het bekenstelsel gedurende droge perio den te voeden met Maaswater. Het in 1959 in gebruik gestelde gemaal bij Panheel heeft een capa citeit van 3 m3/sec.; in de toekomst zal door bijplaatsing van pompen in een waterbehoefte van 27 m3/sec. kunnen worden voorzien. Het Maaswater kan via 't Noord limburgse kanalenstelsel ter be schikking komen van de landbouw. Ten behoeve van de voeding van de beken is nabij Griendtsveen een inlaatwerk geprojecteerd, dat via 'n stelsel van toevoerleidingen met de beken in verbinding staat. Een aan tal stuwen garandeert een hoge zo- merwaterstand en een lage winter- waterstand. In verband met de kos ten zullen niet alle zijleidingen van de hoöfdbeek van water kunnen worden voorzien; wel zullen de tracé's en afmetingen in overeen- steming worden gebracht met hun functie. Voor de detailontwatering van de 5300 ha te natte gronden zijn 1200 km kavelsloten en 4000 drain- reeksen geprojecteerd. De kavelinrichting houdt reke ning met de samenvoeging tot zo groot mogelijke gebruikspercelen. Alleen waar nodig voor het verkrij gen van een verantwoord toede lingsplan zullen profielverbeterin gen, egalisaties e.d. worden toege past. Eveneens in verband hiermee is gedacht aan de vrijwillige verplaat sing van ca 35 boerderijen binnen het blok, o.a. naar de gronden die in het kader van de aanvullende werkvoorziening zullen worden ont gonnen. 11 hiervan komen te liggen in de Heidse Peel. Deze ontginningsgronden zullen met e.v. aan te kopen gronden ook gebruikt worden voor bedrijfs- vergroting tot minimaal 15 ha, het welk eveneens op vrijwillige basis geschiedt. Alle nieuwe bedrijven en de nog niet aangesloten oude be drijven (63 pet. van het totaal) zul len in de ruilverkaveling drinkwa terleiding krijgen. Ook de ontwikkeling van de tuin bouw zal in de ruilverkaveling ge stimuleerd worden o.a. door ont menging van bestaande bedrijven, financiering van kassen en be schikbaarstelling van gronden voor tuinbouwvestigingen onder Oirlo en Meterik (resp. 30 en 60 ha). Tenslotte is voor het gebied een landschapsplan opgesteld, waarin o.m. 5 terreinen van natuurweten schappelijke waarde behouden zul len blijven. De passieve recreatie zal bevor derd worden door passende berm beplantingen, o.a. in Leunen en in de Peelontginnigen. Daarnaast zal 40 ha grond voor bos bestemd worden en 32 ha herinplant. Dit laatste vooral langs het Defensiekanaal. Bovendien zullen de 35 nieuwe en ca 50 bestaande boerderijen een erf- beplanting krijgen. Vooral in de Peelontginningen. KOSTEN EN RESULTATEN De werken in de gemeente Ven ray zijn begroot door de N.V. Gront- mij; die in de gemeenten Horst en Meerlo door de Nederlandse Heide maatschappij. Wat Venray berteft valt in het plan op, dat rekening is gehouden met een verder doortrekken van de Deumeseweg naar de Wanssumse- weg, ten zuiden van de kom. Ir. C.E.P.M. RAEDTS 40 JAREN AAN DE MIJNEN VERBONDEN Heden vrijdag 1 september zal Ir. C.E.P.M. Raedts zijn 40-jarig jubi leum bij de Oranje Nassau-mijnen vieren. Deze geboren Venraynaar zal dan ongetwijfeld een verdiende huldi ging ondergaan voor zijn vele ver diensten t.a.v. de Nederlandse mijn bouw, terwijl ook andere instanties en particulieren deze gelegenheid zullen aangrijpen om Ir. Raedts let terlijk en figuurlijk in de bloemen te zetten. Want ook op ander ter reinen is deze veelzijdige directeur werkzaam. Hij werd in 1898 in Venray gebo ren, waar hij o.m. de lagere school bezocht. Dan ging het naar Rolduc, waar aldra bleek, dat de exacte we tenschappen zijn interesse hadden. Een interesse, die bij zijn verdere studie aan de Technische Hoge School in Delft, uiteindelijk de in genieurs-titel in de geologie ople verde. In 1921 werd de pas afgestudeer de jongeman benoemd tot adjunct ingenieur aan de Oranje Nassau- mijnen te Heerlen, een feit waar aan Dr. Poels z.g. niet vreemd was. In 1923 werd hij de leider van de nieuwe, pas opgerichte, Oranje Nassau-mijn, een zeer verantwoor delijke positie, waarin hij volledig zijn capaciteiten als mijnbouwkun- dige kon ontplooien. En hij deed dat dusdanig, dat hij in 1929 benoemd werd tot bedrijfs- ingenieur van de grootste Oranje Nassau-mijn, de O.N. 3 te Heerier- heide, die onder zijn leiding enorm werd uitgebreid en een grote pro ductieverhoging te zien gaf. Nog geen besluit schijnt genomen te zijn over de provinciale weg Hoi'st-Venray. Hiervoor was oor spronkelijk een omlegging om Leu nen heen geprojecteerd, doch te recht vreest men, dat dit uiteinde lijk geen oplosing zal zijn bij het steeds toenemende verkeer, terwijl hierdoor ook wel ongewenste door snijdingen worden veroorzaakt. Voorzichtigheidshalve wordt nu achter om Castenray, langs de Zand hoek in Oirlo een nieuwe land- bouwweg geprojecteerd, die aan sluiting geeft op de Servatiusweg, die ook wordt verhard. Daarnaast worden vele zand wegen in onze gemeente verhard en nieuwe wegen aangelegd. De totale kosten bedragen 29 miljoen, waarvan 19 miljoen (66 pet.) zal worden bijgedragen door de Cultuurtechnische Dienst. De overige kosten worden gedragen door de belanghebbende eigenaren en voor een bedrag van 3 mil joen door de gemeenten en het waterschap. De ruilverkaveling zal een einde maken aan de ongewenste toestan den op het gebied van verkaveling, ontsluiting en waterbeheersing, ter wijl de juiste landinrichting 't mo gelijk zal maken dat het aanwezige arbeidspotentieel zich zal ontplooien in de richting van intensieve glas tuinbouw. De perspectieven voor de tuin bouw zijn vooral door de nabij heid van het Westduitse industrie gebied zeer goed, zodat ook in dit opzicht de ruilverkaveling zal kunnen bijdragen tot een grotere welvaart in de streek. De beslissing hierover ligt nu in handen van de belanghebbende grondeigenaren. GANG VAN ZAKEN Belanghebbenden kunnen binnen een maand na de kennisgeving, dat de stukken ter inzage zijn gelegd bij Gedeputeerde Staten bezwaren te gen dit plan indienen. Dit College stelt daarna het blok, het plan van wegen en waterlopen, het landschapsplan en de toewijzing van percelen aan openbare licha men voorlopig vast, daarbij zo nodig rekening houdende met de inge diende bezwaren. Gedurende de tijd dat het plan ter inzage ligt, worden één of meer informatieve bijeenkomsten be legd, waarop van de zijde van de Cultuurtechnische Dienst het ruil verkavelingsplan wordt toegelicht en alle door belanghebbenden ge wenste inlichtingen worden ver strekt. Vervolgens heeft onder leiding van een lid van Gedeputeerde Sta ten de stemming plaats. Stemge rechtigd zijn zij, die bij het Kadas ter als eigenaren bekend staan. Tot ruilverkaveling wordt beslo ten wanneer óf de meerderheid van het aantal kadastrale eigenaren óf een aantal eigenaren, dat tezamen met de meerderheid van de opper vlakte van het blok in eigendom heeft, zich vóór de ruilverkaveling uitspreekt. Wanneer de ruilverkaveling is aangenomen benoemen Gedeputeer de Staten een zogenaamde Plaatse lijke Commissie uit de streek. Deze Commissie heeft de verantwoorde lijkheid voor de uitvoering en werkt bovenbedoeld plan uit waarna het door Gedeputeerde Staten definitief wordt vastgesteld. In 1945 werd hij benoemd tot hoofd-bedrijfsingenieur, waardoor de technische leiding van alle Oranje Nassau-mijnen in zijn han den kwam te berusten. In 1950 werd zijn loopbaan be kroond met de benoeming tot direc teur van alle Oranje Nassau-mijnen. Maar reeds boven hebben we ge zegd, dat het niet bij de taak van mijn-ingenieur is gebleven. Ook op andere terreinen van het maat schappelijk leven is ir. Raedts ac tief. Op politiek terrein zijn o.m. te vermelden zijn raadslidmaatschap van de gemeenteraad van Heerlen en zijn lidmaatschap van de Staten van Limburg. Het onderwijs stimuleerde hij als voorzitter van de Stichting Nijver heidsonderwijs. Hij is lid van tal van nationale en internationale commissies op mijn- bouwkundig gebied. Daarnaast werkte hij voor de cul turele bevordering door zijn voor zitterschap van het Limburgs Sym fonie Orkest en van de Heerlense Schouwburgstichting. In 1951 werd ir. Raedts onder scheiden als Officier in de Orde van Oranje Nassau. CULTUREEL CENTRUM Het is intussen alweer heel wat maanden geleden, dat een trotse stichtings-voorzitter ons de tekenin gen en plannen toonde van 't nieuw te bouwen Culturele Centrum in ons aller Venray. Hij kon terecht trots zijn, want zoals we ook later op de Limbrato- tentoonstelling konden zien, het ontwerp was zeer fraai en mooi en de verwezenlijking daarvan zou ze ker een verfraaiing van Venray- kem betekend hebben. Men kan niet anders zeggen, dan dat 't Stichtingsbestuur zeer voort varend te werk is gegaan en dat zij kosten noch moeiten heeft gespaard om in Den Haag een uitweg te vin den in het zo moeilijke subsi- diërings-probleem en herbouwkos ten De gemeente is door die voort varendheid ook al „aangestoken" en heeft niet alléén de noodwoningen rond de „Maesterskoel" af laten breken, maar ook de stedebouw- kundige opdracht gegeven een ge heel nieuwe situatie rond dit Cen trum te ontwerpen. Weliswaar heeft de buitenwereld hier nog weinig over gehoord, maar wel is er van gemeentewege al links en rechts 'n woning aangekocht daar in die buurt, om eventueel te kunnen op ruimen, als dit nodig was. Maar van de illusie, dat men het vorig jaar al de eerste spade in de grond zou steken, is weinig méér overgebleven, dan een kale vlakte in de Schoolstraat, die op gezette tijden ingezonden stukken oplevert over zandverstuivingen en wat dies meer zij Het is allerminst de bedoeling om hiervan het Stichtingsbestuur of gemeente de schuld te geven. Maar wel mag gevraagd worden, waarom dit alles zo lang moet duren We herhalen nogmaals, wat we naar aanleiding van andere geval len reeds eerder schreven: het ar gument van een overtrokken bouw markt mag dan elders misschien gelden, in Venray zijn arbeids krachten en aannemers genoeg te vinden, die dit bouwwerk tot stand kunnen brengen Als men in Den Haag bereid is hiervoor het nodige geld beschik baar te stellen, dan zal datzelfde Den Haag ook de noodzaak van een dergelijke bouw terdege onderzocht hebben. Als die noodzaak er in 1960 was, dan is ze er ook voor 1961 en voor de toekomst. En is ieder jaar uit stel van de tot standkoming een verloren jaar, dat alleen maar scha de brengt aan de Venrayse gemeen schap en ver daarbuiten. ZWEMBAD Datzelfde geldt ook voor ons Ven- rays zwembad. We zijn intussen zo ver, dat in de gemeenteraad feite lijk een tikkeltje de draak gestoken wordt met de veelheid van instan ties en commissies, die ons zwem bad-plan moeten beoordelen en weer verder doorsturen naar een weer andere beoordeling. Maar wat er komt, géén zwembad. Het gemis is dit jaar door de ab normale zomer nog niet zo groot geweest, maar misschien dat de na zomer ons nog weer eens duidelijk zal aantonen, dat we in een ge meente met 22.000 inwoners toch maar moeilijk een dergelijk bad kunnen missen. Ook hier zullen argumenten ge noeg te vinden zijn, die de verwe zenlijking van dit bad tegenhouden. Maar het vreemde is, dat bijna nie mand ze kent. Intussen wacht men en zeurt men En ziet men aankomen, dat men voor het komend jaar en zelfs voor 1963 nog steeds aangewezen is op Horst, Uden en de Maas En men leest feitelijk een tikkel tje verbaasd de officiële rapporten van Den Haag, waarin geklaagd wordt, dat te weinig jeugdigen leren zwemmen of zwemmen kunnen. Een normaal mens vraagt zich af, waarom men dan een gemeente, die met alle geweld wil, de kans niet geeft om een zwembad te bouwen. Cultureel Centrum en zwembad behoren bij de infra-structuur. In verschillende rapporten is de nood zaak uitdrukkelijk aangetoond, dat in het zich steeds verder industria liserende Venray de verbetering van de infra-structuur noodzake lijk is. Maar wat en wie houdt dit alles dan toch tegen Tot groot verdriet van allen, die zien dat elders wel mogelijk schijnt, wat in Venray niet kan NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Vanaf zaterdagmiddag 4 uur tol maandagmorgen 8 uur, wordt de praktijk der huisartsen voor Venray e.o. waargenomen door Dr. L. COENEN Hensseniusstraat Telefoon 1878 Uitsluitend voor spoedgevallen GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de Kom. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. T. TACKEN Landweertweg 22 telefoon 1629 ZIEKENAUTO bel 04780-1592 b.g.g. 2116 GESLAAGD De heer M. Baten, onderwijzer te Oirlo, slaagde te Roermond voor L.O. Wiskunde. KANKERBESTRIJDING Van 4 tot 9 sept. wordt wederom gecollecteerd voor het Koningin Wilhelminafonds ten bate van de Kankerbestrüding. Helpt hiermede Uw medemensen en helpt helpen voor de toekomst van allen. BESTRIJDT HET LEED DAT KANKER HEET MATER AMABILISSCHOOL VENRAY Dinsdag 5 september a.s. wordt 't cursusjaar 1961-'62 van onze M.A.- school geopend. Om 7.30 uur zal onze moderator in de Grote kerk een plechtige avondmis opdragen, om Gods zegen over 't nieuwe schooljaar af te smeken. Na de H. Mis waar naar we hopen alle leerlingen, docenten en bestuursleden aanwezig zijn, gaan de nieuwe leerlingen mee naar 't clubhuis voor verdere kennisma king. Ook degene die nog leerling wil len worden en zich door een of an dere reden vergaten op te geven zijn van harte welkom. De 2e en 3e jaars leerlingen ver wachten wij a.s. donderdag 7 sept. om 8 uur in het clubhuis. Voor een hernieuwde kennismaking met el kaar en met 't nieuwe cursusjaar. Zij zullen dan tevens de nieuwe lesrooster ontvangen. AUTO'S Vierhand, het bekende adressen- bureau in Haarlem, heeft een bur gerlijke stand opgezet voor auto adressen. Op 1 maart 1961 bleken in Neder land 645.614 personen-auto's en 219.392 vracht- en bestelwagens te lopen. Hiervan waren er 41.259 en 15.762 in handen van Limburgse mensen, terwijl er in Venray 775 personen auto's en 330 vrachtwagens liepen. (Wanssum 52 en 13, Horst 488 en 288). EMIGREREN NAAR AUSTRALIë Honderden landgenoten, waaron der verschillende Venrayers, zijn in de loop der jaren naar Australië vertrokken. Wat voor mogelijkheden zijn er in Australië? Moeten we de emigratie naar dit werelddeel nog steeds aanraden? Hoe maken onze Nederlandse emi granten het daar? Zijn zij er gelukkig? Is hun leven daar geslaagd of hebben velen misschien spijt van de stap, die zij eens zo hoopvol hebben gezet? Op deze vragen zal pater Aegi- dius Versluys O.F.M., die vijf jaar lang pastoor was onder de Neder landse emigranten, een antwoord proberen te geven. Hij zal zijn spreekbeurt toelichten met zelfge maakte dia's en lichtbeelden. Eind september vertrekt pater Aegidius voor de tweede maal naar Austra lië. Wij twijfelen er geen ogenblik aan of de zaal in San Damiano is maan dagavond 4 september om 7.30 uur precies afgeladen vol. Een ieder is van harte welkom. ZILVEREN JUBILEUM DR. KORTMAN Zoals wij reeds vorige week meldden, zal de geneesheer-direc teur van het psychiatrisch zieken huis St. Anna, de heer H.P.J.M. Kortmann op 12 september a.s. de dag herdenken, dat hij voor 25 ja ren als arts aan deze inrichting werd verbonden. Dit feest wordt in intieme kring gevierd en natuurlijk heeft de ge meenschap van St. Anna de kans niet voorbij laten gaan om de man te huldigen, die als naaste mede werker van Dr. Veraart en later als zijn opvolger zulk een groot aandeel heeft gehad in de wederopbouw en uitbreiding van dit ziekenhuis. Die dag zal in een plechtige H. Mis God dank gebracht worden, waarna er een korte receptie is voor het personeel van St. Anna. In de middag is er voor de fees teling en zijn familie een feestzit ting in de nieuwe aula, waarbij alle inwoners van St. Anna op verschil lende wijze het werken van Dr. Kortmann zullen belichten. Met een feestdiner wordt deze dag besloten. KATH. VROUWENGILDE AFD. VENRAY Ter opening van 't winterseizoen zal op donderdag 7 september a.s. voor het Kath. Vrouwengilde een Avondmis worden opgedragen door de Hoogeerw. Heer Deken om 19.30 uur. Onder deze H. Mis algemene H. Communie. Na afloop gezellige bijeenkomst in het restaurant van het Vlakwa ter, waar tevens het winterpro- gramma besproken zal worden. Alle leden worden gaarne om 19.30 uur in de kerk verwacht. In de samenstelling van het Da gelijks Bestuur is enige wijziging gekomen en dit bestaat thans uit: Mevr. J. Hermans-Ter Burg, Pre sidente; Mevr. M. Monnée-Sluis, Secretaresse; Mevr. T. de Vries- Steeghs, Penningmeesteresse. NAAR DE MISSIE Op 5 september a.s. zal Broeder Nicetus (Jac. Schoeber) uit Oirlo, naar het missiegebied van Chili vertrekken. Deze Broeder van de Congregatie van de Onbevlekte Ontvangenis uit Maastricht zal op 8 december a.s. zijn zilveren professiefeest vieren. Hij heeft in de afgelopen 25 jaren zijn congregatie op alle mogelijke plaatsen in Nedrland gediend en gaat nu in Santiago in Chili de pa ters van de H. Familie helpen bij hun missiewerk aldaar, dat zij in 1952 begonnen zijn en waarbij ze zich vooral hebben toegelegd op het onderwijs. Natuurlijk zullen zijn plaatsge noten deze missionaris niet zonder meer laten vertrekken. OPENING FILMSEIZOEN 1961 De lange avonden beginnen lang zamerhand weer te komen en daar om wordt men nieuwsgierig wat het Luxor Theater gaat brengen. De programma's van de eerstko mende weken mogen er zijn en om dit te bewijzen volgen hier meteen enkele titels. G.I. BLUES een kleurenfilm met Elvis Presly, opgenomen aan de Rijn. Deze film blijkt overal de po pulairste amusementsfilm te zijn. HEIMAT DEINE LIEDER, een kleurenfilm die de goede reputatie van de Heimatfilms alle eer aan doet. U kent deze films welveel muziek, veel humor, een lach en 'n traan en prachtige landschappen in kleuren. Wat wilt U meer? DE NACHTEN VAN LUCRETIA BORGIA, een superproductie in kleuren met de onlangs veronge lukte Belinda Lee. Als U tenminste 18 jaar bent kunt U cinemascope- breed zien hoe Hollywood met de geschiedenis der Borgias omspringt. BEN HUR. De titel van deze film is reeds een begrip. De film wordt aangekondigd als een wereldwonder en daar lijkt het inderdaad wel wat op. De film duurt vier uur maar het geheel is zó machtig, dat U spijt zult hebben, dat het klaar is. De verdubbelde prijzen zullen er nie mand van weerhouden dit kunst werk te gaan zien. Overigens is een schouwspel als dit een onbetaalbaar genoegen en hier geldt slechts een adviesgaan zien. In Nederland werd de film nog maar in 8 theaters vertoond waar van er enkele al meer dan een half jaar doordraaien. In de 259 andere theaters elders in de wereld bracht dit meesterstuk niet minder dan honderd miljoen dollar op. IM WEISEN ROSSL, een kleu- renverfilming van de bekende ope rette. Deze amusementsfilm van een opzet die tot heden ongekend is, is thans een der grootste successen. DE BRAVE SOLDAAT SCHWEJK. Iedereen amuseert zich kostelijk met Heinz Ruhmann. Ook deze film breekt overal prolongatierecords en

Peel en Maas | 1961 | | pagina 1