Mijn zoon verpleger worden...? Kerkelijke Diensten Overpeinzingen van 20 tot en met 26 aug. Vrijdag 18 augustus 1961 No. 33 Twee en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS druk en uitgave van den WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN AB0NNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1.50 (buiten Venray 1.75) „Zó gek krijgen ze mijn zoon niet" We spraken dezer dagen met een aantal ouders over een eventueel verplegersberoep voor hun zoon. „Mijn zoon verpleger worden?" Neen, zó gek is hij nieten later zeker op een houtje bijten, na zich z'n hele leven voor anderen uitgesloofd te hebben! Néé, mijn zoon gaat naar kantoor, of naar weet ik niet wat voor baan, maar verpleger worden, dat zou ik nooit goed vinden Hiermee zitten we nu midden in het probleem, het probleem van het tekort aan verpleegsters en verple gers. We kunnen het enigszins aan voelen als een meisje of jongen hierin gesteund door de ouders zegt: „Ik kijk wel uitik zoek een ander baantje Met dat al, zo heeft u in de cou ranten kunnen lezen, staan er in verschillende ziekenhuizen bedden leeg, omdat er geen verplegend per soneel genoeg te krijgen is, werden er inmiddels in het Amsterdamse Wilhelminaziekenhuis patiënten ge weigerd, omdat er geen plaats is. Of, plaats wel maar geen perso neel om zelfs maar aan de eerste eisen van de verpleging te voldoen. Men laat dus de bedden maar leeg. In onze psychiatrische inrichtin gen worden de wachtlijsten van pa tiënten die eigenlijk toch zouden moeten worden opgenomen, steeds maar langer. U kent natuurlijk al deze klachten en u heeft hier mis schien tot vervelens toe over gele zen. Het klinkt misschien vreemd, maar statistisch is er geen noe menswaardige teruggang in het aanbod van verplegenden. In 1938: 10.000 en nu: 25.000. Zelfs een vooruitgang dus van 150 pet. Er zijn ook niet veel méér men sen ziek, want het aantal verpleeg- dagen steeg in de ziekenhuizen ge middeld met 10 pet. Toch komen we nu verpleegsters en verpleegsters te kort. Er is wel iets veranderd nl. de medische we tenschap. De geneeskunde heeft een zeer grote ontwikkeling doorge- gemaakt. Het is nu juist deze mo derne geneeskunde die het aantal verplegenden per patiënt veel gro ter doet zijn dan vroeger. Hier komt nog bij dat het aantal religieuze verplegenden veel klei ner is dan in het verleden; dat het invoeren van een 5-daagse werk week 10 pet. meer verpleegsters en verplegers vraagt, datenz. Mag ik U enige cijfers geven die U zeker -tot nadenken zullen stem men? Op het ogenblik zijn er in Neder land 6000 psychisch gestoorden, die in een inrichting opgenomen zou den moeten worden, maar er is geen plaats voor hen. U begrijpt, dat dit een wel zeer ongewenste toestand is die dringend om een oplossing vraagt, anders zou men wel eens op een bijzonder pijn lijke wijze geconfronteerd kunnen worden met situaties welke niet prettig genoemd kunnen worden. Deze noodkreet komt niet van een bestuur van ziekenhuis of inrich ting, maar rechtstreeks van mensen uit de directe praktijk- van verple gers actief werkzaam in Uw eigen omgeving. „Zó gek krijgen ze mijn zoon nietHet is ons gebleken, dat men tegen ons beroep veel voor oordelen heeft die kant noch wal raken. Deze vooroordelen zijn zeer sterk verouderd en zouden als zo danig op ieder ander beroep (zoals dat vroeger was) van toepassing kunnen zijn. Vroeger was het voor een jonge man moeilijk om verpleger te wor den. Er was praktisch geen bestaan in te vinden, de salarisregeling was slecht en het opbouwen van een gezinsleven riskant. De maatschappelijke status van verpleger is nu wel heel anders. Er wordt nu een behoorlijke opleiding gegeven. Een opleiding aangepast aan de genoten vooropleiding. Ons beroep heeft in de laatste jaren een sterke evolutie ondergaan. Voor be paalde taken van dienst zal zelfs een middelbare opleiding worden gevraagd. De salarisregeling is aangepast aan de huidige eisen en na enkele jaren practische arbeid en oplei ding kan een behoorlijk salaris wor den verdiend. Direct bij het begin van de stu dietijd (3 jaar) wordt een behoor lijke vergoeding gegeven. Voor een eerste jaar cursist in 'n psychiatrische inrichting is dat per maand 155, het tweede jaar 170 en het derde jaar 200. Bovendien genieten deze cursis ten vrije kost en inwoning, de eerste aanschaf van beroepskleding is vrij, de studieboeken zijn vrij, voor het bezoeken van het ouderlijk huis wordt een reisvergoeding gegeven, de 5-daagse werkweek werd inge voerd. Na het behalen van het diploma zijn promotiekansen aanwezig. Een gediplomeerd verpleger heeft een salarisschaal van 397,56547,51 Een waarnemend eerste verpleger 580,25. Een 1ste verpleger 612,98. Een waarnemend hoofdverpleger 678,92 en een hoofdverpleger 744,66. Het is met opzet, dat wij U deze cijfers geven. Wij constateerden hieromtrent veel misverstand. Er worden allerwege verplegers gevraagd. In de ziekenhuizen en in richtingen stijgt ieder jaar het aan tal verplegers. Er komen voor hen steeds meer geëigende taken en de medisch-technische apparatuur wordt steeds ingewikkelder. Ver plegers worden steeds meer ge vraagd bij geneeskundige diensten, verbandkamers van de industrie U kent waarschijnlijk wel verple gers uit Uw eigen omgeving om hun maatschappelijke status van nu te kunnen beoordelen. Elk beroep is een mooi beroep, ook de verpleging. We willen nu niet spreken over de hoogste roeping en de hoogste charitas. Zeker is, dat verpleegsters en verplegers behalve een gedegen vakkennis ook nog een beetje naas tenliefde moeten hebben. Charitas is voor ons geen holle frase, maar charitas is dat, wat je in je beroep moet opbrengen om je patiënten goed te behandelen. En dat is in de verpleging een hele boel. „Mijn zoon verpleger worden?" Waarom niet? J. ROODBEEN verpleger Psych. Inrichting St. Servatius te Venray. PAROCHIE ST PETRUS BANDEN Priester vd. week: Kap. Heymans Zondag: 13e zondag na Pinkste ren; 6.30 M. Franssen en echtgen.; 7.30 W. Broers, echtgen. en zoon Piet; 8.30 voor de parochie. 9.30 hoogmis kindervacantiewerk; 10.45 Marie Goumans-Janssen; 11.45 José Kremers-Vullings; 7 u. lof. Maandag: 6.45 overl. parochianen; 7.30 overl. ouders Flinsenberg-vd. Mortel; 8.15 best. dienst overleden ouders Tonen-Vermeulen; Dinsdag: 6.45 Mart. Peeters(buurt) 7.30 Apostolaat v. Eerherstel; 8.15 Sophia van Aarsen lh; 8.15 G. Ligt- hart. Woensdag: Martina Verstappen- Wismans; 7.30 Mart. Pelzer (v. zijn collega's); 8.15 Gerardus Direks en Augustina Jenneskens lh. Donderdag: 6.45 A. Creemers Langeweg (hengelsportv. Oostrum) 7.30 Sacr.-hoogmis; 8.15 Pieter J. Franssen en echtgen. lh; 8.15 overl. ouders Oudenhoven-Loonen. Vrijdag: moeder Flinsenberg en dochter Anny; 7.30 zek. int. R; 8.15 best. jaard. Piet Pouwels en echtg.; 9.30 pl. Huw. de Graaff-Strijbosch. Zaterdag: 6.30 O.L.Vr.-hoogmis; 7.30 Elisabeth Lamers-Jacobs; 8.15 E. Wagemans en ouders J. Wage- mans en Petra Ambrosius lh; 8.15 Mart. Peeters; biechtgelegenheid v. 5.30-7.30; 7 u. lof. Morgen na de H. Missen collecte voor het kindervacantiewerk. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Primald 13e Zondag na Pinksteren: de H. Missen om 6.30, 7.45, 9 u. en 11.45; de hoogmis om 10.15; de kollekte (2 in 1) voor kerk en voor bouw pastoor Geerits; 7 uur lof met over weging. Maandag: H. Joanna Francisca. Dinsdag: feest van het Onbevl. Hart van Maria; 7.30 lof t.e.v. St. Antonius. Woensdag: H. Philippus Benitius, belijder. Donderdag: H. Bartholomeus, apostel; om 7 uur Gezinsmis; 10.30 huwelijksplechtigheid v. h. bruids paar Dupont-Van Roy. Vrijdag: H. Lodewijk, Koning; 9 u. huwelijksplechtigheid vh. bruids paar Van den Broek-Van Schaaik; 7.30 lof. Zaterdag: Z. Timotheus en Ber- nardus, belijders; van 3-8 gelegen heid tot biechten. Geen H. Mis om half 9 Tengevolge van het Vakantie kinderwerk is er deze week géén H. Mis om half 9, maar om 9 uur. De voorste helft van de kerk is dan gereserveerd voor de meisjes. Wijziging biechtstoelen Door het vertrek van pater Licinius is er een verandering ge komen: Pater Primald zal de biechtstoel van Pater Licinius be zetten: en op de zaterdagmiddagen zullen Pater Gardiaan en Pater Rektor reeds vanaf 3 uur biechthoren, de beide andere Paters vanaf 5 uur. Mis-intenties Zondag: 6.30 Willem Lemmen; 7.45 Gertruda Brouwers-Wilmsen (buren); 9 u. Notaris Pluymaekers; 10.15 voor de levende leden der Franciscaanse Missiebond; 11.45 Margareta Pouwels-Kessing. Maandag: 6.15 voor overledene; 7 uur Peter Jan Emonds; 7.45 zek. int. (K); 9 u. Not. Pluymaekers. Dinsdag: 6.15 Antoinette Ram- melmans-Elsevier; 7 u. uit dank baarheid t.e.v. St. Antonius; 7.45 Anna Boom (buren). Woensdag: 6.15 voor overledene'; 7 u. Willem Lemmen. Donderdag: 6.15 Henriëtte Du- pont-van Steen; 7 u. Gezinsmis. Vrijdag: 6.15 Eva Wilhelmina Rojer; 7 u. overl. fam. Ambrosius; 7.45 G. v. Meyel, echtgen. en kin deren; 9 u. huwelijksmis. Zaterdag: 6.15 voor overledene; 7 u. overl. fam. Tonen-Vermeulen; 9 uur Martien Janssen. PAROCHIE OIRLO Zondag: 13e zondag na Pinkste ren, 3e zondag der maand; lm om 6.30; kindermis om 7.30; 2e H. Mis om 8.30; parochie-hoogmis om 10 u.; 3 uur lof en rozenkrans en gebeden t.e.v. O.L.Vrouw van Alt. bijstand; le collecte voor de kerk; 2e collecte voor 't Bisdom. Maandag: 7.30 stichting Jos. Tie- len en Anna Boesten en kinderen. Dinsdag: 7.30 hoogmis t.e.v. O.L. Vrouw, int. fam. Driessen-Timmer- mans. Woensdag: 7.30 stichting Maria Minten. Donderdag: 7.30 stichting Marti- nus Dings en Gertrudis Cox. Vrijdag: 7.30 maandstond Marti- nus vd. Ven. Zaterdag: 7.30 zield. Anna Louisa Bos; zaterdagavond biechten van 5-7 uur. PAROCHIE OOSTRUM 13e Zondag na Pinksteren: 7 uur H. Mis voor de parochie; 8 u. overl. fam. Pingen-Ewals; 9 u. hoogmis voor de processie van Geijsteren; 10 uur hoogmis, Gerard Verschuren, echtg. en kinderen; 3 u. lof. Maandag: 7.30 overl. fam. Wilms- Cox. Dinsdag: 7.30 lm t.e.v. het Onbevl. Hart van Maria. Woensdag: 7 u. overl. fam. Weijs- Litjens. Donderdag: 7.30 Pierre Maessen. Vrijdag: 7.30 gez. mnd. Petronel- la Thoone-Lamers. Zaterdag: 7.30 gez. mnd. Antoon Tacken; biechten van 3-4 voor de kinderen; van 6.30-7.30 voor de groten. A.s. zondag onder de H. Missen collecte voor het jeugdwerk in ons Bisdom. PAROCHIE MERSELC 13e Zondag na Pinksteren: 6.30 Communieuitreiken; 7 uur vroegmis t.i. fam. v. Lankveld-Giesbers; 8.15 lm voor overl. fam. Muysers-van Tilburg; 10 u. hoogmis voor de pa rochie; onder de H. Missen spe ciale maandelijkse collecte voor de noden van onze kerk; 2.30 lof met rozenhoedje. Maandag: 7 uur gest. jgt. voor Johannus Verhoeven en overl. fam.; 7.45 lm voor Henricus vd. Hoogen- hof. Dinsdag: feest v.h. Onbevl. Hart van Maria; 7 u. gest. hoogmis t.e.v. het Onbevlekte Hart van Maria; na deze H. Mis toewijding aan Ma ria; 7.45 lm voor Johannes Hub. Janssen en echtgenote. Woensdag: 6.45 rozenkrans bid den; 7 uur gez. H. Mis voor Hu- bertha v. Dijck vwg. de 3e Orde; 7.45 lm voor Jan en Martha Gielen. Donderdag: feest vd. H. apostel Bartholomeus; 7 uur gez. H. Mis t.e.v. de H. Geest (Arts); 7.45 lm v. Jacobus vd. Heuvel. Vrijdag: 7 ur gest. jgt. voor Z.E. Rector Beek; 7.45 lm voor Martinus Janssen. Zaterdag: 7 uur gest. jgt. voor Jo hannes van Vegchel en overl. doch ter; 7.45 lm voor overl. fam. Ver- stegen-Arts; 5-7 u. biechtgelegen heid; 8 uur Marialof. PAROCHIE LEUNEN 13e Zondag na Pinksteren: om kwart voor zeven lm; 8 uur lm voor Gerard Voesten en zoon Theodoor; 9.15 hoogmis voor de parochie; 10.30 lm; 3 uur lof. Maandag: gest. jgt. voor Willem de Haen, beide echtgenoten en overl. kinderen. Dinsdag: feest van het Onbevlekt Hart van Maria, lm tot zek. int. Woensdag: lm voor Peter Willem- se en Catharina Geeraets. Donderdag: gesticht jgt. voor Martinus Loonen, echtgenote en overl. kinderen. Vrijdag: gesticht jgt. voor Gode- fridus Loonen. Zaterdag: gez. jgt. voor Jan van Meijel; biechtgelegenheid van 4-5 en van 7-7.30; daarna lof. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 13e zondag na Pinkste ren; 6.30 lm v. Harry Goumans en overl. fam.; 8.10 lm v. Hendrikus vd. Ven; 9.15 kindermis; 10.15 hoog mis best. jaarg. v. Huberdina Claes- sens-v. Megen. 2 uur lof. Maandag: 7.30 lm voor Johannes Gerrits; z.a. lm v. Johannes In 't Hulst. Dinsdag: feest v.h. Onbevlekt Hart van Maria; 7.30 lm uit dankb. vd. fam. Philipsen-van Neerven; z.a. lm voor Willem Vollenberg. Woensdag: 7.30 lm uit dankb. vd. fam. Michels-Philipsen; z.a. lm v. overl. fam. Rongen. Donderdag: 7.30 lm uit dankb. v. fam. v. Soest-Jenneskens; z.a. lm v. Petronella Geysbers-Leysen. Vrijdag: 7.30 lm uit dankb. vd. fam. Arts-Hendriks; z.a. lm v. overl. fam. In 't Hulst. Zaterdag: 7.30 1 mv. Willem Vol lenberg; 9.30 pl. huwelijksmis v.h. bruidspaar Verbruggen-Vollenberg; 7 uur lof; tot 8 u. gelegenheid om te biechten. PAROCHIE CASTENRAY 13e Zondag na Pinksteren: 10 u. hoogmis voor de parochie; 3 u. lof en rozenhoedje. Maandag 7.30 gez. jaard. voor Truus Kuypers. Dinsdag: feest van het Onbevl. Hart van Maria; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. tot dankzegging, int. fam. Willems-van Staveren. Woensdag: 7.30 gest. gez. jaard. voor Mart. Dinghs en A.G. Cox. Donderdag: 7.30 gez. maandd. v. P.J. Heyligers. Vrijdag: 7.30 gez. jaard. v. Leo nard Peeters. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. van A.B. tot int. van hen die hiervoor offerden; van 6.30-7.30 gelegenheid tot biechten; 7.30 lof en rozenhoedje. Kerkpoetsen: Toos Willemsen en Truus Heidens. RECTORAAT SMAKT Zondag: 13e zondag na Pinkste ren; 6.15 uur lm. tot zek. int.; 7.30 lm voor priesterroepingen; 10 uur hoogmis uit dankbaarheid voor onze weldoeners; 3 uur lof. Maandag: 6.30 lm voor de zielen in het? vagevuur; 7.30 voor de mis sie. Dinsdag: 6.30 lm voor de wereld vrede; 7.30 lm voor een zieke. Woensdag: 6.30 lm uit dankbaar heid t.e.v. St. Jozef; 7.30 lm voor kloosterroepingen. Donderdag: 6.30 uur lm voor een zalige levensstaat; 7.30 lm voor vr. Linssen-Dercks. Vrijdag: 6.30 lm t.e.v. het H. Hart; 7.30 uur lm uit dankbaarheid na verkregen gunst. Zaterdag: 6.30 uur lm voor een bijz. gunst t.e.v. St. Jozef; 7.30 uur gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw van de Berg Karmel; van 5-6 uur biecht gelegenheid, tevens voor en na het lof; 7.30 Marialof. RECTORAAT VEULEN 13e Zondag na Pinksteren: 7 u. gelegenheid tot communiceren; 7.30 lm voor de bekende intenties; 10 u. hoogmis voor de wereldnood; van daag is maandcollecte voor onze kerk; 2.30 middagoef. t.e.v. het H. Sacrament. Maandag: hoogmis gest. jgt. voor Frans Linders, echtgenote en overl. fam. Dinsdag: feest v.h. Onbevl. Hart van Maria; lm voor overl. fam. Litjens-Direks. Woensdag: lm tot dankzegging voor het slagen in examen. Donderdag: lm. Vrijdag: hoogmis voor 'n zalige dood; na de H. Mis generale abso lutie voor de leden van de derde orde; vandaag is de verjaardag van onze bisschop. Een goede gelegen heid om weer eens extra te denken aan onze plicht om voor onze gees telijke leiders te bidden. Zaterdag: lm; 8 u. avondoef. t.e.v. O.L.Vrouw. Accolieten v. a.s. zondag: Willy Fleurkens, Martien Cleven en Piet van Meyel. Kerkpoetsen: Mien v. Rijswijck, Koos v. Kempen en Mien Nijssen. RECTORAAT HEIDE Zondag: 13e zondag na Pinkste ren; 7.30 H. Mis t.i.v. fam. Vermeu- len-Gellings; 10 u. gest. jgt. voor Lambertus van Vegchel en Ger truda Arts; Akolieten: Johan en Antoon van Rens; geen lof. Misdienaars vd. week: Piet van Lierop en Piet Rutten. Maandag: 7.30 H. Mis voor Harry Muysers. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Pe tronella v. Dijck-Wismans Woensdag: 7.30 H. Mis voor Hu- bertus Janssen. Donderdag: 7.30 H. Mis voor Hu- bertus Janssen, Anna Maria Phi- lipsen en Johannes Janssen. Vrijdag: 7.30 H. Mis voor Johan nes Camps. Zaterdag: 7.30 H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw van Alt. Bijstand; 7 uur biechtgelegenheid; 7.30 lof. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 13e zondag na Pinkste ren; 7 uur voor de zielerust van Gerrit Janssen; 10 uur voor de ge broeders Pubben; 2.30 lof. Door de week zijn de H. Missen om 7.30 als volgt: Maandag: t.i.v. fam. Wismans- Geurts. Dinsdag: feest van het Onbevlekt Hart van Maria; H. Mis uit dank baarheid namens de fam. van Veghel; 8 u. lof. Woensdag: voor overledenen van fam. Lenkens-Vloet. Donderdag: uit dankbaarheid na mens fam. Arts-Fransen. Vrijdag: t.i.v. fam. v. Keysteren. Zaterdag: t.i.v. fam. Janssen- Timmermans; 8 uur Marialof. Biechtgelegenheid dagelijks voor de H. Mis, zaterdags voor en na 't lof. OFFICIEEL Hoewel er officieel bekend ge maakt is, dat het gedurende de ker misdagen geen markt zou zijn, was er markt. Hoewel de gemeenteraad officieel besloten had, dat er voortaan geen nakermis meer zou zijn, was er zondag toch weer nakermis Een tikkeltje vreemd, als we dat zo mogen zeggen. Want met offi ciële bekendmakingen wordt reke ning gehouden door belanghebben den, die hier echter hebben moeten ondervinden, dat men meer moet letten op daden dan de woorden KERMIS VOORBIJ Ja, het jaarlijks terugkerend ker misfeest is weer achter de rug. Al vertellen we dan elkaar wel eens, dat die kermis al langer hoe meer afzakt en niet meer zo in trek is als vroeger, toen het feitelijk het enige amusement per jaar was, toch was het weer druk. Druk op straat van drentelende kermisgangers, druk in de dansge legenheden, die er al langer hoe meer komen en druk in de kermis- spullen, die goede zaken hebben ge maakt Het mag dan niet meer het fa miliefeest zijn van vroeger, toen op de kermisdagen de hele familie weer eens bij elkaar kwam, nu zijn de familieleden vervangen door vele, vele toeristen, die schijnbaar Venrayse kermis in hun vacantie- programma hebben opgenomen. Neen, dat de kermis dood is, zoals sommige zwartkijkers dan wel eens zeggen, is beslist niet waar. Al kan men soms terug verlangen naar dat oude gezellige familiefeest, naar die oude stoomcarroussel met zijn klatergoud, de moderne spul len blijken genoeg aantrekkings kracht te bezitten en het geld rolde meer dan vroeger. De politie is best tevreden, de kermismensen en de kasteleins zijn content, het publiek is voldaan. Er werd wel geklaagd over de vele, vele gok tentjes en over de nogal wat miezerig uitgevallen dure snoepkraam, maar dat ziin dan zo de enige klachten en daar zal waar schijnlijk het volgend jaar wel aan tegemoet gekomen worden Zo is dat jaarlijks feest dan uit' geluid, zonder veel herrie en spek takel. Enige vettige trottoirs van de viskramen herinneren nog aan de Venrayse kermis. De spaarkassen zijn leeg en me nig portemonnaie is er niet ver af. Maar heel in de verte wenken al weer andere feestdagen, daar gaan we dan nu voor aan het sparen. VACANTIEG ANGERS Het kan inbeelding zijn, maar het aantal vacatiegangers, dat we in de afgelopen weken in Venray zagen, was ondanks het minder prettige weer, groter dan anders. We gaan ons niet verdiepen in het hoe en waarom, maar willen slechts op een ding wijzen. Vele van deze mensen vragen de weg, of hebben op ander wijze hulp nodig. Het is ons welbegrepen eigen belang als we deze mensen zoveel als in ons vermogen ligt helpen of hen daarheen verwijzen, waar ze geholpen kunnen worden. Niet zoals we van de week za gen. dat mensen, die de weg naar Venlo vragen (in ons Centrum zon der wegwijzers) de kant van Maas hees werden ingestuurd V.V.V.-werk is niet iets van een bepaald groepje mensen, maar iets van ons helemaal. En bovendien is het een kwestie van doodgewoon ordinair fatsoen

Peel en Maas | 1961 | | pagina 9