Grondverwerving nu... Rampen, die voorkomen hadden kunnen worden COSlNEN HET BIER WAAR LIMBURG TROTS OP IS G.M.H^/reters SMETTE LOOS REIN! Handboogschutterij Herselo Licbtdrnkkerjj Stencilii HOFSTRAAT 5 TEL. 1270-04780 WAT WAS ER GEBEURD? Er was een bijna ongelooflijke fout gemaakt. Een dokwerker, die de duikboot moest schilderen, had per ongeluk en dun laagje vernis over het deksel van de waterbuis gestreken, zodat deze geen water meer doorliet. Men dacht daarom, dat deze leeg was. In werkelijkheid was de buis echter geheel met wa ter gevuld. Toen luitenant Woods de deur van de buis opende was het zee water met geweldige kracht naar binnen geslagen.... De bemanning van de Thesis j stond nu voor een moeilijke beslis sing. De enige mogelijkheid om nog uit de duikboot te ontsnappen was via de z.g. Davis-nooduitgang. Twee mannen in speciale uitrus tingen konden tegelijk ontsnappen maar elke ontsnapping zou een kwartier in beslag nemen. Daar de aanwezige zuurstof in de duikboot slechts voldoende was voor enkele uren zouden de meeste mannen al gestikt zijn voor ze de gelegenheid kregen te ontsnappen. Verder was het zelfmoord iemand te laten ontsnappen voordat red dingsploegen op de plaats van de gezonken duikboot waren gearri veerd. De hulp was opgehouden door 'n onjuiste positie-aanduiding door 'n vliegtuig, zodat eerst de volgende morgen om acht uur het eerste schip de plaats van het ongeluk be reikte. Vrijwel onmiddellijk verschenen toen twee bemanningsleden van de duikboot, die via de Davis-nooduit- gang waren ontsnapt, aan de opper vlakte van het water. Ze werden op het schip gehesen. Het was luitenant Woods en een officier, die zich als vrijwilligers hadden opgegeven om de nooduit gang te proberen. Zij wisten trou wens niet, dat er op dat moment al een reddingsploeg in actie was en op de plaats van het ongeluk was gearriveerd. BEDORVEN LUCHT De volgende twee mannen, die uit de duikboot probeerden te ont snappen waren te verzwakt tenge volge van de bedorven lucht om de zware nooddeur open te druk ken. Zij werden bewusteloos door hun ongelukkige kameraden terug getrokken. Er werden toen twee sterkere mannen uitgezocht, een stoker en een vertegenwoordiger van een scheepvaartmaatschappij. Zij slaagden er in met hun laat ste beetje kracht de nooddeur te openen en zij werden later door de reddingsboten opgepikt. Wanhopig vechtend tegen de tijd slaagden de reddingsploegen er in een kabel om de achtersteven van de duikboot te krijgen. Vervolgens werd de kabel aan twee sleepboten bevestigd en met de motoren op volle kracht gelukte het op deze wijze het wrak van de duikboot rechtop te krijgen. Maartoen knapte de kabel. De „Thesis" zakte weg en verdween geheel onder water. Men probeerde De manier waarop een en ander gebeurde, kon ook niet altijd pre cies door de beugel, al had men met de wet in de hand natuurlijk altijd gelijk. Het ging meer om de psycholo gische kant van de zaak, waarbij de kleine man de kleine weg ging en in de hoek geduwd werd, waar de slagen vielen Daarbij, en dat moet men ook niet vergeten, deed men zulks niet, om nu eens lekker wat centen te ver dienen, maar zat achter deze poli tiek het streven om de kostprijs van de nieuwe bouwgrond zo laag mogelijk te houden. Dat grondeigenaren hiervan de dupe werden en op hun schouders alleen het offer gelegd werd, waar van de hele gemeenschap profiteer de, was natuurlijk minder juist. Gedane zaken nemen echter geen keerEr is ten aanzien van deze geschiedenis gelukkig wel wat ver anderd. Ook van hogerhand. Men is soepeler geworden en reëeler. En in enkele raadsvergaderingen terug heeft de Burgemeester nog eens uit drukkelijk verklaard, hoe men nu denkt te werk te gaan Er komt een voorlopig schattings rapport van een neutrale schat tingscommissie. Op grond van dit voorlopig rapport volgt dan een be spreking met degene, die grond moet afstaan voor woningbouw. In dit gesprek kan de betrokkene eventuele bezwaren naar voren brengen tegen de in dit rapport op gezette prijzen en mits die bezwaren reëel zijn, zal er dan beslist ook wel rekening mee worden gehouden. Gezien de prijzen, die bij het Des- selke uit de bus zijn gekomen, lijkt het ons, dat de betreffende commis sie thans de prijzen op een behoor lijke basis stelt Nu is er aan deze materie één kant, die een buitenstaander maar moeilijk beoordelen kan. Dat is, we zouden zeggen: de „persoonlijke noot" in deze grondverwerving. Feit is, dat niemand graag zijn grond af staat Het is hier geen kwestie van vrij willig verkopen, maar nog altijd gedwongen. Er is grond nodig voor woningbouw en de grond in een be paald uitbreidingsplan wordt daar voor aangewezen en wordt men dan kwijt, mits men tenminste zelf niet bouwt We hebben er vroeger al eens op gewezen, dat zulk een „gedwongen" verkoop toch ook wel eens pijn ver oorzaken kan. De een wordt een stuk familiebezit kwijt, waarop voorgeslachten gewerkt hebben, de ander heeft of had andere plannen met dat stukje grond, kortom er zijn van die persoonlijke dingen, die practisch niet in geld zijn uit te drukken, noch om te zetten LAND- EN TUINBOUW Een goede raad Nu de oogst in volle gang is of reeds binnengehaald, is de tijd weer aangebroken om over de bemesting te gaan denken. Doordat de stoppel is bloot ko men te liggen, gaat de landbouwer de zo noodzakelijke stoppelbewer kingen weer toepassen. Juist voordat deze werkzaamhe den beginnen, is het van groot be lang reeds die meststoffen aan de grond toe te dienen welke zich bij uitstek hiervoor lenen. Dit zijn o.a. stalmest, kalizouten en slakkenmeel. Deze meststoffen komen het beste tot hun recht wanneer ze opper vlakkig door de grond worden ge werkt. Uit de laatste onderzoekingen is komen vast te staan, dat veel bouwlandpercelen op de zand- en rivierkleigronden een tekort aan kalk hebben. Hier is bemesting met slakken- meel als fosforzuurmeststof het meest aan te raden. Met het oog op de drukke voor jaarswerkzaamheden is het nood zakelijk thans reeds te doen wat mogelijk is, om een goede oogst voor het volgend jaar veilig te stel len. De ervaring van de laatste jaren heeft wel geleerd, dat het uitstellen van de basisbemesting ernstige ge volgen kan hebben. Het boerenbe drijf is in velerlei opzicht een ris kant bedrijf. Door nu reeds de nodige aandacht aan de basisbemesting te schenken, vermindert men het bedrijfsrisico en wordt bovendien een beter ar beidsverdeling verkregen. Ruim en rein, smetteloos rein is onze nieuwe brouwerij. Het is prettig werken In deze enorme ruimten en 2ij, die zk bezochten, zullen het wetennergens zagen zij een bedrijf zó hygiënisch, zo luxueus, zo modern. Dat houdt een garantie irKyoor de zuiverheid van het product. De allerbeste grondstoffen, met de grootste zorg behandeld en bewerkt, leveren een prachtig bier, zoals u het zich niet beter wensen kunt. Dat moét u vragen, overal in Limburg: Brand's Bier. men aan: „De hoop op overleven den moet worden opgegeven". Toen de duikboot eindelijk was gelicht, was Engeland in oorlog. De „Thesis" werd spoedig weer dienst gesteld onder de naam „Thunderbolt" en kwam in de win> ter van 1940 in actie. 60-JARIG BESTAANSFEEST v. SLORDIGE SCHILDER OOR ZAAK VAN ONDERGANG VAN EEN BRITSE DUIKBOOT Op die warme mistige avond van de 1ste juni in 1939 vertoonde elke bioscoop in de Engelse kuststeden Weymouth en Portland een korte officiële boodschap op het scherm. De mededeling was afkomstig van de commandant van de marine. Alle manschappen van de anti- duikbootvloot en van de torpedo- vloot moesten onmiddellijk naar hun schepen terugkeren! Toen de verbaasde mariniers uit de bioscopen kwamen, hadden zij er nog geen idee van, dat zij spoedig getuige zouden zijn van de meest tragische reddings-operatie van de Engelse koninklijke marine in vre destijd. En de oorzaak van het on geluk waarvoor zij te hulp waren geroepen waseen dun laagje vernis, dat door een onvoorzichtige dokwerker op een verkeerde plaats van de duikboot Thesis was aange bracht. Dit kostte 99 jonge mensen het leven. MISREKENING De pas gereedgekomen 1090 ton metende duikboot Thesis telde een bemanning van 103 koppen en de boot was uitgevaren voor duikproe ven in de Baai van Liverpool. Maar toen de kapitein, luitenant-kolonel Bolus, order gaf te duiken, gehoor zaamden de instrumenten maar half. Er was een fout gemaakt bij de berekening van de hoeveelheid waterballast om de boot te doen duiken. De officieren stelden onmiddel lijk een onderzoek in en zij ontdek ten, dat één torpedobuis nog geslo ten was. Luitenant Woods opende de deur van de buis. De deur was op een kier toen een felle straal water naar binnen stroomde. Luitenant Woods sloeg tegen de grond, waarna de deur wijd open sprong. Het water stroomde nu met een snelheid van twee ton per se conde naar binnen. Bemannings leden wortelden wanhopig om de waterdichte deur te sluiten maar deze was geheel ontzet door de druk van het binnenstromende wa ter. De Thesis dook met de neus de diepte in en enkele ogenblikken la ter raakte de duikboot dezeebodem. Alleen de staart stak nog boven water uit. het opnieuw maar zonder succes. Om zes uur in de morgen gingen twee duikers naar beneden en sloegen met harde voorwerpen mor seseinen op de romp van de duik boot maar er kwam geen antwoord meer van de 99 mannen, die zich in de duikboot moesten bevinden HOOP OPGEGEVEN Vijftig uur na de ramp kondigde Een boze anonieme brief werd ons toegezonden naar aanlei ding van de grondaankoop op het Desselke. De schrijver is niet boos om deze aankoop, noch over de daar gebo den prijs, maar wel over de manier van doen. Er blijkt oud zeer tussen te zitten, omdat de betrokkene ja ren geleden grond voor woning bouw af heeft moeten staan, waar voor hem niet 1,60 per m2 is aangeboden, noch hem kansen ge geven zijn op verweer.... Hij had te accepteren wat men hem aan bood en dat lag in de buurt van 80 centen per m2 en daar moest hij het mee doen. Deze mensen aldus de schrijver, blijken nu de dupe te zijn geworden van eigen onwetendheid, druk van gemeente-wege en mochten toen geen eigen schatters in het geding brengen We willen toch even op deze ma terie terugkomen, omdat niet ont kend kan worden, dat bij de oude methode van grondverwerving dik wijls dingen gebeurd zijn, die men slechts kan betreuren. Inderdaad lagen jaren geleden de prijzen zee'r laag voor de aan te trekken grond. Hiervan de gemeen te of het gemeentebestuur alleen de schuld te geven is natuurlijk onzin. Ook dat was aan handen en voe ten gebonden door voorschriften van hogerhand, terwijl het provin ciaal bestuur evenmin haar goed keuring hechtte aan raadsbesluiten die hogere grondprijzen inhielden. Drie jaren lang leverde het weer herstelde schip een heldhaftige strijd tijdens het oorlogsgeweld. Het bracht daarbij o.m. twee Duit se onderzeeboten tot zinken en vijf Italiaanse vrachtschepen. Toen zonk de Thesis-Thunderbolt op 13 maart 1943 voorgoed tenge volge van een Italiaanse dieptebom bij Kaap Milazzo bij Sicilië. Daar staat men als buitenstaander soms wat te cynisch tegenover En 't zal practisch ook zijn uitge sloten, dat hiervoor een goede op lossing ook op financieel terrein gevonden kan worden. Datzelfde geldt voor ruiling van grond. Ver-, schillende mensen hebben liever 'n ander stuk grond terug, maar het is logisch dat dit slechts uiterst zelden kan Zo zullen er altijd haken en ogen blijven aan deze hele grondverwer ving. En het is haast uitgesloten, dat deze nieuwe regeling allemaal tevreden gezichten zal opleveren. Maar en dat herhalen we nog eens uitdrukkelijk dank zij deze regeling is er een redelijke kans dat meer en beter dan vroeger de men sen krijgen, waarop ze redelijker wijze recht kunnen laten gelden. En wij voor ons geloven, dat dit nog altijd een winstpunt betekent. Merselo heeft in het afgelopen week-einde in het teken gestaan van de jubilerende handboogschut terij. Zaterdagavond was er een zeer druk bezochte receptie in Zaal Arts, waar de Merselose fanfare 't bestuur en leden een muzikale hul diging bereidde. Natuurlijk werd daarbij de heer Muysers niet vergeten, de enigste van de oprichters, die het feest nog bij kon wonen. Tijdens deze receptie waaraan niet alleen alle zusterverenigingen deelnamen, maar ook alle Merse lose en Vredepeelsverenigingen, gaf voorzitter van Hoof een histo risch overzicht van het wel en wee der Merselose verenigingen. Hieruit bleek, wel dat deze sportclub van grote betekenis is geweest voor het Merselose gemeenschapsleven, iets wat ook de kringvoorzitter Arts, af komstig uit Merselo, alleen maar kon onderschrijven. Het hoofd der school de heer Vandevenne, was de tolk van Mer selo als dorpsgemeenschap en bood namens deze gelukwensen aan. Zondag was er een plechtige H. Mis, voor de levende en overleden leden van de handboogschutterij. En dan begon om 1 uur een goed georganiseei'd concours waaraan bijna 40 zestallen deelnamen. Het was goed georganiseerd en een en ander liep vlot van stapel, alleen was de regen soms spelbreker. In de avonduren reikte de ere voorzitter de heer P. Pubben de prijzen uit, waarbij voorzitter van Hoof dank bracht voor de vele hulp, die de Merselose handboog schutterij bij de organisatie had mogen ondervinden. Ook Pastoor Vercoulen was daar bij aanwezig en wees er op hoe be langrijk zulk een sportvereniging wel is, waar ook de ouderen onder elkaar in vriendschap elkaar kun nen ontmoeten en kunnen kampen. Hij drong er op aan die vriend schapsbanden te blijven versterken. Ibers Diana 91 punten. Klasse A: le Willem Tell I Oirlo 462 p.; 2e Ons Genoegen II Ysselsteyn 427 p.; 3e Dianall Venray 423 p.; 4e St. Jo ris. Leunen 412 p. Rozenprijs? Rare Schutters I Over- loon 3 rozen. Kampioen: Willem Tell I Oirlo 88 punten. Ereteken: C. Spelbos Diana Ven ray 82 punten. Klasse B: le Diana III Venray 386 p.; 2e SI. Anna II Venray 385 p.; 3e Een dracht I Veulen 375 p.; 4e St. Oda III Venray 373 p. Rozenprijs: St. Sebastiaan 2 Heide 5 rozen. Kampioen: St. Anna 2 Venray 87 punten. Ereteken: J. Konings Ons Genoe gen Ysselsteyn 80 p. Klasse C: le Diana IV Venray 351 p.; 2e Griendtsveen I 335 p.; 3e St. Oda 3 Venray 300 p.; 4e Holthees I 256 p. Rozenprijs: Ons Genoegen IV Ys selsteyn 2 rozen. Kampioen: Diana IV Venray 85 p. Ereteken: M. Derks Diana Ven ray 73 p. Klasse D: le St. Anna III Venray 365 p.; 2e Overloon II 307 p.; 3e St. Joris II Leunen 244 p.; 4e Diana V Venray 239 p.; 5e Overloon 4 228 p. Rozenprijs: Willem Teil 3 Oirlo 3 rozen. Kampioen Overloon 3 74 p. Ereteken: A. Jacobs St. Anna Venray 74 p. Drietallen: le Diana Venray 131; 2e Ons Ge noegen Ysselsteyn 118; 3e St. Anna Venray 108. Personele prijzen: 1 Joos Wijnhoven St. Anna 48 p. 2 L. Hellegers Willem Teil 4 rozen. 3 J. v. Osch St. Joris 4x9 4 M. Millen Diana 5x8 5 L. Sijbers Diana 3x7 6 L. Voermans Willem Teil 3x6 7 Mej. G. Sijbers Diana 3x5 8 H. Flinsenberg Ons Genoegen 3x4 9 J. Janssen Heide 3x3 10 A. Stevens Diana 2x2 11 B. Creemers St. Sebastiaan 2x1 Pr. Bernhardstraat 11 Ven: Telefoon 1916 De prijzen waren als volgt: Ere-afdeling: le St. Anna I Venray 471 p.; 2e St. Oda I Venray 467 p.; 3e Diana I Venray 464 p.; 4e Ons Genoegen I Ysselsteyn 437 p. Rozenprijs: St. Sebastiaan Heide rozen. Kampioen: St. Oda I Venray 104 punten. Ereteken: A. van Ooi St oda I Venray 90 punten. Koningskruis alle klasse: J. Sie-

Peel en Maas | 1961 | | pagina 6