Zware bezilsgeboorte mSmSÊÊÊ Amerikaanse vestigingen in West-Europa Circus „Belli" 2 dagen in Venray Communistische zegeningen.... Waarom zomer zo onbestendig Uit Peel en Haas WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ÏÏZTïïFiïïïïïü?,'?*; Vrijdag 18 augustus 1961 No. 33 Twee en tachtigste jaargang PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 150652 mm, ABONNBMENTS- (buiten Venray 1.75) Nu Venray in „blijde verwach ting" is t.a.v. een Amerikaanse in dustrie op het industrieterrein na bij het station in Oostrum, is het misschien goed eens te bekijken hoe het feitelijk wel staat met deze Amerikaanse vestigingen in West- Europa. De Amerikaanse vestigingen in West-Europa nemen nog steeds toe. Ook Nederland krijgt ruim zijn deel van deze Amerikaanse industriële immigratie. De huidige stand van zaken is zo, dat West-Duitsland on geveer de helft van al het Ameri kaanse industriële kapitaal, dat in Europa emplooi zoekt, aantrekt. Frankrijk volgt van verre op de tweede plaats met ongeveer twintig percent van het totaal. Nederland schommelt rond de vijf percent, waarbij het zeer veel te danken heeft aan het lidmaatschap van de Euromarkt, maar ook aan de ar- beidsrust, de betrekkelijk lage lo nen, de goede havens en uitsteken de verkeerswegen. Het gemiddelde uurloon van de Nederlandse industrie-arbeiders hoort alle loonronden ten spijt nog altijd tot de laagste van West- Europa en in elk geval van de zes Euromarktlanden. Het Amerikaanse bedrijfsleven tracht thans te profiteren van de omwenteling die zich in de levens omstandigheden der Westeuropese 'bevolking heeft voltrokken. Men tracht mut te slaan uit de hogere welvaart en de snel stijgende le vensstandaard. Ook de samenwerking tussen Amerikaanse concerns met bestaan de Europese fabrieken ontwikkelt zich momenteel met bizondere snel heid. Zo'n samenwerking is voor menig Amerikaans bedrijf de minst ris kante mogelijkheid om in West- Europa een afzetgebied te vinden. Ongetwijfeld zullen de Ameri kaanse ondernemers op 't ogenblik met enige naijver de economische ontwikkeling in West-Europa gade slaan. In de laatste jaren heeft de West europese industrie een groot deel van zijn achterstand op het Ameri kaanse bedrijfsleven ingehaald. Terwijl de staalproduktie in de Verenigde Staten in de laatste tien jaar met pl.m.. 2 percent toenam, nam de staalproduktie in West- Europa met meer dan 100 percent toe! De industriële produktie van West-Europa is in de afgelopen tien jaar trouwens veel krachtiger ge stegen dan in de V.S. Deze ontwikkeling, die zich ver moedelijk in de komende jaren nog duidelijker zal gaan aftekenen, zal echter het Amerikaanse bedrijfs leven ook ten goede kunnen komen. Niet zozeer door leveringen, als- wel door industriële vestigingen kan ook de Amerikaanse industrie ruimschoots profiteren van de groei kracht van de oude wereld. Daarom ligt het in de lijn der ver wachtingen, dat in de naaste toe komst de dollar-investeringen in West-Europa verder zullen stijgen. Men verwacht dat reeds dit jaar de Amerikaanse investeringen in ons werelddeel de 11 miljard gulden zullen overschrijden. Het totaal der investeringen zul len daarmee 15 maal zo groot zijn als tien jaar geleden, toen de in tocht van Amerikaanse dollars in West-Europa pas goed op gang kwam. Is er werkelijk een handvol spaarsystemen nodig? Bij haar ambtsaanvaarding heeft de nu zetelende regering beloofd aandacht te zullen besteden aan de bezitsvorming, waarmee wel een zekere eigendomsvorming wordt bedoeld, zo blijkt thans uit de prak tijk. Bij die eigendomsvorming voor hen, die geen eigendom hebben, gaat het vooral om de kleine man, want wie eenmaal een flinke eigen dom heeft, ziet nog wel kans daar het een en ander aan toe te voegen, al zorgt de fiscus wel voor de no dige matiging op dit terrein. BOUWEN, NIET BEDELEN De regering wenst dus bezitsvor ming aan de voet. Daarmee wordt bedoeld een werkelijke eigendoms vorming en geen eigendomssprei ding. Van de eigendommen die door produktie worden gegeven, moet 'n deel naar niet-eigenaars gaan. Wanneer echter aan de niet-be- zitters zonder meer een bedrag in de schoot worden geworpen, zullen zij dat spoedig verbruiken en dan opnieuw de handen ophouden, zo is de gedachtengang. Vandaar dat effectieve bezitsvor ming alleen mogelijk is, wanneer die gekoppeld is aan een spaarre geling. Over de spaarregelingen in Ne derland hebben alle daarbij betrok kenen bepaald geen gras laten groeien. Wij zijn een sparend volk. Meer dan een vijfde van ons na tionale inkomen wordt opzij gelegd voor omwegproduktie of een andere vorm van toekomstige behoeften- bevrediging. Nu moge het zo zijn, dat duizen den sparen via zegels bij de krui denier, met hulp van een spaar bankboekje of een ander spaarsy steem, de duurzaamheid van de be sparing is bij velen onvoldoende en daar wil de regering iets aan doen. HET GAAT OM EIGENDOM Reeds in het verleden zijn er spaarregelingen ontworpen voor de jeugd en voor de ambtenaren, die beide tot doel hebben een saldo te vormen dat gedurende langere tijd wordt bespaard. Na afloop van de vrij lange ter mijn is de spaarder dan eigenaar van een bedrag van enige omvang zodat hij daar eigendom voor zal kopen, waar hij gedurende langere tijd vruchten van zal plukken. Eigendom kweekt levensvreugde en verantwoordelij kheidsvorming terwijl er ook een bijdrage mee wordt geleverd voor de persoonlijk heidsvorming. Het zijn alle facto ren die samenwerkend de volks kracht versterken en de sociale rust bevorderen. Dit heeft ook grote economische waarde. Naast de twee genoemde spaarre gelingen is de regering nu bezig een derde te ontwerpen, waaraan nog een vierde als extraatje verbonden Wij doelen hier op de premie spaarregeling voor werknemers en de winst-uitdelingsregeling. Zij zijn neergelegd in een wetsontwerp dat thans bij de Staten-Generaal in be handeling is. Bij de eerstgenoemde regeling kan een werknemer tot 390 per jaar belastingvrij sparen. Er worden ook geen sociale las ten over die besparing berekend. Het bespaarde bedrag moet vier kalenderjaren worden aangehouden om belastingvrij te zijn. De premie mag worden aangevuld met een werkgeversbijdrage, die weer 50 pet. van het bespaarde be drag mag omvatten. DRUK OP DE KOERSEN Het premie-stelsel werkt dus tweezijdig. De werkgever stimuleert met een extra bijdrage en de staat door belastingvrijsteling. Houdt de werknemer het sparen zeven kalen derjaren vol, dan mag de werk gever 100 pet bijdragen en na tien jaar mag hij daar zelfs 200 pet. van maken. Vanzelfsprekend hangen de mogelijkheden af van de produkti- viteit van het bedrijf. Er moet „ruimte" voor de financiering zijn. Dit is niet het geval met de winst- delingsspaarregeling. Deze wordt uit de winst van een bedrijf toege kend en geeft dus in feite een druk op de winstuitkeringen aan aan deelhouders. Via een druk op de koers van een aandeel wordt dus eigenlijk ook de eigendom van de kapitaalverstrekkers aangetast. Vanzelfsprekend gebeurt dit in- direkt ook wel met de eerste rege ling. Het is duidelijk, dat voor de be schreven spaarregelingen alleen mogelijkheden worden geopend voor de werknemers van grote bedrijven. De besparing behoeft niet altijd in de vorm van een spaarbanksaldo te geschieden, maar kan ook wor den verwezenlijkt door aankoop van een huwelijksuitzet, effecten of door aflossing van hypotheek en 'n premiebetaling aan een lijfrente. KLEINTJES KRIJGEN DE KLAPPEN De wijze van besparing is niet zo erg belangrijk, veel meer is het be zwaarlijk, dat hiermee grote bedrij ven 'n voorsprong in handen wordt gespeeld tegenover de kleine, die bij de personeelsvoorzieningen toch dikwijls al in het nadeel zijn. Om echter iedereen een spaar- kans te geven, heeft het rijk ook nog een volksspaarregeling in de maak. Omdat de inhoud daarvan nog niet bekend is, kan daarvan niets worden gezegd. Als wij dit hele mozaiek van spaarregelingen overzien, dan moet iedereen het ingewikkelde van al die systemen opvallen. Voor de spaarders en voor de spaarinstel- lingen brengt dit een netwerk van bepalingen met zich. Een labyrinth van adminstratieve rompslomp wordt geschapen, dat veel extra woensdag 24 en donderdag 25 aug. Première op woensdag 24 aug. Standplaats parkeerterrein Schoolstraat Nederland's intiemste circus, waarop in vurige letters de naam „BELLI" staat te lezen, is geen on bekende naam in Nederland. Hij is een telg van een oude circusdynas tie, maar in ons land kent men hem als een zeer bekwame dompteur, die met zijn prachtig leeuwenum mer en zijn beroemd nummer „tij ger te paard" bij circus Strassbur ger in Caré te Amsterdam en in het circusgebouw te Scheveningen grote successen boekte. Maar niet alleen in ons land, maar in Parijs, in geheel Frankrijk en in Spanje was hij de attractie" van de programma's Thans reist circus Belli voor het eerst met een eigen, zeer verzorgd circus door ons land. In zijn intiem circus, wordt een echt circuspro gramma vertoond, dat geheel tot zijn recht komt in de fraaie vier- mastentent (2000 zitplaatsen) nog afkomstig van de grote circuslief hebber, wijlen de vatenmillionair, de heer B. van Leer. Gezien de grote belangstelling in elke plaats van de zijde van het publiek en de goede persverslagen menen wij, dat men ook in Venray en omgeving opgetogen zal zijn over het echte circusprogramma met zijn vele dieren en mensen. Het circus zelf is geheel opge knapt en ziet er zeer verzorgd en vrolijk uit van buiten en van bin nen. Uitstekende belichting, vlotte circusmuziek verzorgd door onze bekende radio- en T.V. Hammond organist „Guus Jansen" en een zeer snel tempo zorgt voor de bekende circussfeer. Het voor ons land geheel nieuwe programma bestaat uit een sterren parade van internationale artisten. Het paard speelt uit de aard der zaak een grote rol. Harry Belli de Directeur, zou zijn grote naam als dompteur niet waard zijn, als hij niet had gezorgd voor een paar roofdierennummers van klasse. Het eerste daarvan is natuurlijk de dressuurschepping van wereldfor maat, waarbij hij twee hondjes, 'n paard en een tijger in één nummer samenbrengt. Met dit nummer „tij ger te paard", waarmede hij vele landen heeft afgereisd en dat tel kens met zoveel élan wordt gegeven zodat het publiek er nooit genoeg van krijgt; slaagt hij volkomen en valt bijzonde rin de smaak. Dit is ook het geval met de zeven prachtige berberleeuwen, die keu rig worden gepresenteerd door Wolfgang Trunk een neef van di recteur Belli en welke ook mede werkte in de film Ben Hur, dan Pepsi de boksende Kangeroe, een zeer amusante dressuur en voor de eerste maal in een curcus gebracht, terwijl voorts het zeer afwisselen de programmaa bestaat uit nog een aantal vermaarde internationale topnummer, waaraan artisten uit veel landen meewerken. In Rusland is een nieuw commu nistisch partijprogramma gepubli ceerd, dat het volk gouden bergen belooft van diverse sociale diensten, die reeds in de komende twintig jaar gratis zullen worden verleend. Gratis medische behandeling en medicijnen, gratis kleding en voe ding en onderwijs voor schoolkin deren, gratis huisvesting voor ieder een, gratis openbaar vervoer, gratis maaltijden in alle bedrijven en in stellingen, afschaffing van belas tingen en prijsverlagingen in de kleinhandel. En na 1980 komt daar nog bij gratis water, gas, warmtevoorziening e.d. Om dan tenslotte 't communistisch ideaal te verwerkelijken van „ieder naar zijn vermogen voor iéder naar zijn behoeften". Dit alles en nog wat is dan het summum waar het materialistisch- socialisme der communisten naar streeft. Voor al deze materiële ze geningen zal men dan ook nog maar 34 a 36 uur per week behoeven te werken. Dat alles zal dus velen wel erg aanlokkelijk toeschijnën en deze be loften die intussen nog verwe zenlijkt moeten worden lijken dus prachtig propagandamateriaal voor het communisme op te leveren. In dat nieuwe programma wordt echter één ding niet beloofd. En dat is de persoonlijke geestelijke vrij heid. Het is als een oeroude waarheid, dat de mens „bij brood en spelen al léén" niet leven kan. Het is de grote denkfout van het communisme, dat het zweert bij het volslagen mate rialisme en alle tot nu toe bereikte veroveringen van de menselijke geest eenvoudig negeert, de geest elk bestaan en elk scheppend ver mogen ontzegt. Elke menselijke gedachte die te gen het materialistisch denken van het communisme ingaat, zal als ket terij worden veroordeeld én onder drukt. De materialistische wereldbe schouwing kan de mens niet anders zien dan als een kuddedier. Dat blijkt ook uit deze zinsnede van het nieuwe programma: „Communisme is een sterk georganiseerde maat schappij van vrije sociaal-bewuste kosten vergt en controle. Wij twijfelen niet aan de goede bedoeling van staatssecretaris Schmelzer maar de doelmatigheid is toch verre te zoeken. Vijf spaarregelingen zijn nodig om ons volk de zin van eigendom in te prenten? Dat kan toch niemand serieus menen? Wij zijn bezig met het scheppen van werkgelegenheid in de kwade zin van het woord en de resultaten zijn toch alleen voor degenen, die nu reeds ,spaar-minded" zijn. Daar om willen wij no geens pleiten voor een algemeen geldende fiscale te gemoetkoming aan spaarders. Met een netwerk van uitzonderingen en spaarwetjes wordt noch de lands- economie noch de eigendom werke lijk gediend. Het leidt tot een administratieve chaos, waarvan het bedrijfsleven in hoofdzaak weer de lasten moet dra gen. werkers, waar openbaar zelfbestuur zal worden verwerkelijkt, waarin arbeid ten nutte van de maatschap pij een eerste en belangrijkste ver eiste voor iedereen zal worden, een noodzaak die door ieder afzonder lijk zal worden erkend, en waarin ieders bekwaamheid zal worden aangewend met het grootst moge lijke nuttige effëct voor het volk. Een sterk georganiseerde maat schappij dus. Het is mogelijk, dat men 'hierin nog kan spreken van „sociaal-bewuste werkers" maar dan toch zeker niet van „vrije", want zij zullen alleen hebben te werken voor de staat en haar be langen, volgens de regelen die de regeerders daarvoor vaststellen. Al wie anders denkt dan zij, al wie filosofische kritiek zou durven uitoefenen op dat gemiddeld den ken volgens materialistische grond slagen, zal zijn onvrijheid ervaren en uit deze maatschappij worden gestoten. En dat is het nu juist, de mense lijke geest is niet in een dwangbuis te persen en te houden. De geest is in feite het voornaamste levensbe standdeel van de mens en juist die is geen materieel iets. Zeker, zij kan worden beïnvloed door gedachten van anderen, maar zij blijft toch altijd persoonlijk en dus vrij. Het leven doet de mens groeien en zijn geest rijpen. Geen mens denkt op zijn zestigste jaar het zelfde over verschillende maat schappelijke en geestelijke ver schijnselen als op zijn twintigste. De geest heeft altijd de vrijheid nodig om zich te kunnen uiten, om haar groei te bewijzen en hoe ont wikkelder de menselijke geest wordt, hoe sterker die drang naar uiting en naar vrijheid zich doet gelden. De geschiedenis heeft altijd weer geleerd, dat dictatoriale systemen uiteindelijk ten dode zijn gedoemd. Dat is begrijpelijk, omdat juist de geest mens en maatschappij doet vernieuwen en naar hogere waar den stijgen. Waar de geest aan banden wordt gelegd, de vrijheid van denken en kritiseren ontbreekt, daar treedt bederf in. Het kan slechts uitlopen op machtswellust uit zelfbehoud, op corruptie en zedenbederf. Alle fraaie sociale verworvenhe den alleen kunnen de mens niet waarlijk gelukkig maken. Hij heeft er de geestelijke vrijheid bij nodig, zelf in de allereerste plaats. Deze vrijheid kan de mens zo gelukkig mogelijk doen leven. Voor het geluk immers heeft raen geen paleizen nodig, noch gratis brood en spelen, doch een tevreden en altijd vrije geest. JUUANASINGEL41 1061 (k1780) Zal augustus dit keer eens flink uit zijn slof schieten met veel zon nig en warm weer? Gebeurt dit niet, dan wordt er opnieuw een slechte zomer aan de al abnormaal lange reeks van slech te zomers, die wij na 1947 hebben meegemaakt, toegevoegd. Tot nu toe sloeg juni in zijn ge heel nog het beste figuur. Het weer herstelde zich steeds vrij snel, er viel niet veel regen en al was het aantal warme dagen niet groot, toch was er dikwijls sprake van goed, vrij zonnig hooi- en vakantieweer. De juli-maand daarentegen schijnt niet het minste begrip te hebben hoe een zomermaand zich dient te gedragen. Ook nu is de maand juli gemiddeld overdag 2 of meer graden te koud gebleven. Er zijn hoogstens 5 6 dagen geweest met een temperatuur boven normaal en dat betekent, dat er ze ker drie weken van die maand sprake is geweest van te koud weer. Het aantal uren zon is zeker een 30 tot 40 uren (op zijn minst) be- ned ennormaal geweest en vrijwel overal is meer regen gevallen dan normaal. OOSTENWIND TABOE Waar ligt de oorzaak, nu zoals in 1954 de atoomexplosies niet meer de schuld van een slechte zo mer krijgen? Opmerkelijk is het, dat er na de tweede helft van april en in de eerste meidagen geen sprake meer is geweest van een hogedrukgebied boven Scandinavië. In de winter zijn het de schaats liefhebbers, die daar op wachten, in de zomer de vacantiegangers, want deze Scandinavische hogedrukeebie- den geven boven ons land nooroos- telijke tot oostelijke winden. Na dinsdag 30 mei is het in ons land niet meer voorgekomen, dat er langer dan een dag een noordoos ten tot oosten wind heeft gewaaid. Zowel in juni als in juli kenmerkte 't weer zich door een abnormaal sterk overheersende westelijke luchtstroom. OORZAAK? De oorzaak hiervan ligt bij 'n voor ons zeer ongunstige luchtdrukver deling. De hogedruk-gebieden strekken zich vrijwel de hele zomer uit van de Azoren over Spanje naar het Al pengebied en de Balkan. Een gevolg hiervan is dat geheel Zuid-Europa een mooie zomer beleeft. Van zware regenval in Spanje, de Povlakte, in Locarno of in Wenen horen we vrijwel niet. Boven Scandinavë is de luchtdruk steeds laag, met als gevolg veel koud en regenrijk weer. Ons land ligt juist in het grens gebied. Hierdoor is het zomerweer gemiddeld in Brabant, Limburg, Gelderland en Twenthe ook wat gunstiger en minder regenrijk dan in het noorden en westen van ons land, waar bijzonder hardnekkige noord-westenwind zich veel meer bewolking overdrijft en waar tot nu toe ook de meeste regen is ge vallen. van zaterdag 19 augustus 1911 Aanbesteed werd voor rekening P.J. van der Pas aan de Heide, het bouwen van 'n boerderij. Er waren 4 inschrijvers. Hoogste Gebr. Arts met 8385. Laagste Wijnhoven- Maassen en Gebr. Vollenberg met 5717. Het werk is nog niet gegund. van zaterdag 22 aug. 1936 De opbrengst van de speldjesdag ten bate van Herwonnen Levens kracht bedroeg in Venray en vijf kerkdorpen de som van 163.42 Maandag had een werklozen-be devaart plaats naar Tienray, onder leiding van kapelaan Linssen. Er namen 32 werklozen aan deze tocht mee. Donderdag arriveerde alhier 't wereldcircus Strassburger. Met be hulp van een 40-tal werklozen was de grote tent in korte tijd opge bouwd. Alle beschikbare ruimte was 'savonds bezet met publiek. De bakkerij-sanering Nrd. Lim burg maakt bekend dat met ingang van 24 augustus de volgende prij zen zullen gelden: roggebrood 9 een heden 42 ct; 6 eenh. 30 ct; 4 eenh. 20 ct; per pakje 8 ct. Koffiereclame: bij 1 pond koffie vanaf 38 ct een half pond van de zelfde als gekocht cadeau. Zaterdag is in de Maas te Maashees verdronken de 16 jarige schilder M.D. die in Venray werk zaam was. Hij was afkomstig uit Grave. Er zijn in ons land 30 tot 35.000 vreemde dienstmeisjes in de parti culiere huishouding werkzaam. Daarbij komen nog 5000 kamer- meisjes-serveuses enz. in hotels en restaurants. Hiervan zijn ruim 3000 van Duitse en 500 van Oostenrijkse nationaliteit. van 26 augustus 1911 Op 19 aug. slaagde te Utrecht voor het Staatsexamen de Weleerw. Pater Gerlacus Roy en, tot dusverre zes jaren leraar aan het Gymna sium alhier. De volgende maand zal Z. Ew. zich naar Leiden begeven om zich daar aan de Universiteit te bekwamen voor het Doctoraat in de Nieuwe Letteren. De heer Thissen, kommies der Rijksbelastingen alhier is overge plaatst naar Geldrop. Bij Kon. besluit is aan mej. J. van de Pas, weduwe van de heer M. van de Berg onderwijzer te Leu nen, een pensioen toegekend van ^274 per jaar. De dames A. Vermeulen en M.B.H. Wismans, beiden van Ven ray, slaagden deze week voor de hoofdakte. Weer zijn deze week vijf nieu we gevallen van mond- en klauw zeer voorgekomen, nl. aan de Bos huizen, Brukske en Merselo. Op 19 aug. overleed alhier de Vraagt^Vsqr alle verze financieringen hypotheken vrijblijvend .inlichtingen C.J BLONK VENRAY Leönseweg 8 tel. 2121 heer Theodorus Sanders in de ouderdom van 70 jaren, die jaren lang veldwachter was in de ge meente Venray. Aan de loting voor de Natio nale Militie namen deze week 66 jonge mannen deel, waarvan er 17 opgegeven hadden, vrijstelling te krijgen wegens broederdienst, re clame en te klein. van 29 augustus 1936 Wegens verhoging der vee- prijzen zijn de vleesprijzen door de slagers alhier met 5 ct. per pond verhoogd. Vergunning werd verleend aan J.F. Wismans te Merselo tot 't ver nieuwen van een gebouw, aan de Boerenbond te Leunen tot het bou wen van een paklokaal en aan Hub. Custers Stationsweg tot het bouwen van een meubelmagazijn. Van de lichting 1937 dezer ge meente werden 32 personen be stemd tot het gewoon dienstplich tige en 60 tot buitengewoon dienst plichtige. Door de Coöp. veiling te Venlo werd aanbesteed het bouwen van veilinggebouwen aan de Haven straat aldaar. Er waren 27 inschrij vingen. Hoogste: Post Lichtenvoor de met 149.823. Laagste Clevis en v. Deursen te Blerick met 112.200. Uit een statistiek blijkt, dat op 7 juli Eindhoven 21.999 bewoonde woningen telde, dat is 886 méér dan op 1 febr. jl. Er stonden niet min der dan 739 woningen leeg. De z.g. „Philips-woningen" hebben de meeste „leegstaanders". Wegens slapte zijn bij Gebr. Laumans te Tegelen 15 arbeiders ontslagen en bij Gebr. Theeuwen aldaar 8 arbeiders voor hetzelfde feit. Hoe het in de schoen-indus trie gaat, blijkt uit het volgende: kleine fabrikanten spelen 't klaar om arbeiders geheel gratis enige tijd in hun fabrieken te laten wer ken. Hoe dat mogelijk is? Bepalingen van de werkloosheids verzekering behelzen, dat georgani seerde arbeiders elk kalender-half jaar 30 dagen steun uit de organi- satiekas ontvangen. Om 't tweede halfjaar hiervoor in aanmerking te komen, moest de betrokkene na de laatste uitkeringsdag minstens 12 dagen gewerkt hebben, zij, die toch buiten de termen vallen om in de gemeentelijke steunregeling te wor den opgenomen, hebben er dus be lang bij, dat zij na de eerste uitke ringstermijn weer 2 weken werken en doen dat graag, zelfs al krijgen zij er geen enkele vergoeding voor. In elk geval zijn zij dan immers verzekerd, dat zij straks weer 30 dagen „kastrekker" zullen zijn.

Peel en Maas | 1961 | | pagina 5