Kerkelijke Diensten van 6 tot en met 12 aug. SPORT Landbouwers.. Ned. Sp. blijft moderniseren rijd per dag niet meer dan ze venhonderd kilometer. Naast deze adviezen nog enkele wenken voor hen, die in deze va- kantietijd van plan zijn zich op de Autobahnen te begeven: rijd niet te kort achter uw voor ganger; reken bij nat weer op een dub bele remweg; stop nooit op de rijbaan, doch alleen op de als zodanig aange duide parkeerplaatsen; bedenk dat stoppen op de langs de weg liggende verharde kant stroken slechts in noodgevallen is toegestaan en dan nog alleen als deze ten minste twee meter breed zijn. inhalen is slechts toegestaan, wanneer de snelheid van het in halende voertuig aanzienlijk gro ter is dan de snelheid van het in te halen voertuig; kijk regelmatig in de achteruit kijkspiegel zodat u niet verrast wordt door een achteropkomen de auto, die u niet had gezien; rijd niet in de „blinde hoek" van uw voorganger; houd bij het inhalen de linker rijbaan niet langer bezet dan no dig is; keer nooit, ook niet met gebruik making van de doorgangen in de middenberm; verminder uw snelheid, als u moet dimmen; verminder niet zonder noodzaak plotseling uw snelheid; houd u stipt aan eventueel gel dende snelheidsbeperkingen; tracht een gevoel van slaap niet te onderdrukken, doch stop lie ver in een der verkeerhavens om een „frisse neus" te halen en uw benen te strekken; vergeet niet, dat bij het rijden met grote snelheden uw reactie snelheid van groot belang is; zorg er voor, dat u fit bent, want iedere fractie van een seconde kan beslissend zijn over leven en dood. WANDELTOCHT AMBULO Zondag hield de wandelclub van het Patronaat een goed georgani seerde wandeltocht, waarbij meer dan 600 deelnemers zich hadden op gegeven voor de drie routen, 25, 15 en 10 km. Bij de individuele wandelaars was o.m. Verdellen uit Horst, die aan de 250ste wandeltocht deelnam. Ook de heer Beyker uit Chevre- mont, was onder de deelnemers, die deze wandeltochten beschouwd als training voor de voettocht, die hij volgend jaar naar Rome wil maken De uitslagen waren als volgt: 25 km: 1. Odi Blerick, 70.5 p.; 2. Sportclub Castenray, 66.5 p.; 3. 't Desselke, 65 p.; 4. St. Leonardus Helmond, 63 p.; 5. Inalfa, 58.5 p.; 6. Oranjebuurt, 57.5 p. 15 km: 1. America Vooruit, 69.5 p.; 2. St. Christoffel, 68 p.; 3. 't Desselke, 65 p.; 4. Leonardus, 64 p.; 5. idem, 63 p.; 6. D.V.T. Venray, 61.5 p.; 7. Oranjebuurt, 59.5 p. 10 km: 1. Venrays Glorie, 72 p.; 2. D.V.T. Venray, 65.5 p.; 3. t Desselke, 64 p.; 4. Molenplein, 63.5 p.; 5. St. Christoffel, 61.5 p.; 6 en 7 Leonardus Helmond, 60.5 p. V.C.ROO Y-NIEUWS Zondag j.l. nam V.C.Rooy met 2 dames en 2 heren teams deel aan het tournooi, wat door B.V.O. uit Boxmeer werd georganiseerd. Het 2 dames team kwam zoals verwacht, niet door de le ronde, maar ondanks dat het met enkele invallers moest spelen, hebben de dames-reserves van V.C.Rooy zich kranig geweerd. Het 2e dames team kwam zoals tournooi in de le klasse. De V.C.- Rooy-dames moesten zonder prijs naar huis, maar dit was van minder belang, veel voornamer was het, dat er zeer behoorlijk volleybal werd gespeeld en er gevochten werd voor ieder punt. Na wat wij in Boxmeer gezien hebben van het le dames team, kunnen we met 'n gerust hart, de komende competitie tegemoet zien. Ook het 2e heren team kan op 'n aantal zeer behoorlijke wedstrijden terugzien, en al werd er dan geen van de ere-plaatsen behaald, mag men dit tournooi voor de 2e zestal- Iers zeer geslaagd beschouwen. Mis schien lukt het op 27 aug. a.s. in Vierlingsbeek? Het le heren team, uitkomend in de le kl., stond in 'n zeer sterke poule, samen met Advendo en de Teenagers uit Well. In de le wedstrijd kwamen ze uit tegen de Teenagers, die ze na felle strijd, met 2-0 verloren, in de twee de wedstrijd gaven de V.C.Rooy- mannen, Advendo geen schijn van kans en brachten deze wedstrijd met 2-0 op hun naam. Ook de Teenagers wonnen op hun beurt van Advendo, en zo gingen de Teenagers en V.C.Rooy over naar de volgende ronde. V.C.Rooy kwam met de Bronkhorst uit Grave en Activa uit St. Anthonis in de zelfde poule. Bronkhorst kreeg geen kans, en Activa I werd ook met 2-0 versla gen. Activa I dat in de overgangs klasse uitkomt, moest zelfs in de tweede set toezien, dat ze met 15-0, van het veld werden gespeeld! De Teenagers, die in de andere poule bovenaan waren geëindigd, waren de tegenstanders van V.C. PAROCHIE ST PETRUS BANDEN Priester v.d. week: Kap. Heymans. 11e Zondag na Pinksteren: Pro cessie-zondag, 6.15 M. Franssen en echtgen.; 7 u. Willy Rongen; 8 uur Leo Stiphout (vanwege de spaar kas); 9 u. Jo v. Vechel; 10 u. hoog mis voor de parochie, daarna pro cessie; geen lof. Maandag: 7 u. Jan Odenhoven; 8 u. best. d. overl. ouders Tonen- Vermeulen; 9 uur best. d. overl. ouders Schols-Leers. Dinsdag: 7 u. Johan Janssen; 8 u. moeder Flinsenberg en dochter An nie; 9 u. Petra Theeuws, ouders broers en fam. lh. Woensdag: 7 u. A. den Holder- Eyckhout, Widdershoven; 8 u. zek. int.; 9 u. Ferd. Beerkens en echtg. M.H. Peeters en fam. lh. Donderdag: 6.45 Johanna Henc- kens-Tiessen; 7.30 Sacr.-hoogmis; 8.15 Hendrik Poels en Gertr. Camps lh. Vrijdag: 6.45 overl. ouders Bom- Maas en zoon Pierre; 7.30 zek. int. R; 8.15 J. Trijnes, A.G. Camps, P.J. v.d. Broek en H. Camps lh. Zaterdag: 6.45 O.L.Vrouwmis; 7.30 A. v. Rijswijck, echtgen. en overl. fam. lh; 8.15 Mart. Litjens en Petra v. Vosselen lh; 9 u. pl. Huw. Swin- kels-Creemers; 9.45 pl. Huw. v.d. Heuvel-v. Els; biechtgelegenheid van 5.30-7.30; 7 uur lof. Volgorde der processie: 1. Schoolkinderen. 2. Meisjes van 13-17 jaar. 3. Maria-Congregatie en meisjes vanaf 17 jaar. 4. Alle vrouwen-organisaties en vrouwen. 5. R.K. Sportorganisaties. 5a. Drumband Patronaat. 6. Patronaat, wandelclubs etc. en alle jongens van 13-17 jaar en welpen. 7. H. Familie, D.O. en jongens en mannen boven 17 jaar. 8. K.A.B. e.a. mannenorganisaties. 9; Harmonie Euterpe. 10. Zandakker. 11. Flambouwdragers. 12. Zangkoor. 13. Broeders v. Liefde. 14. Paters Franciscanen. 15. Bruidjes en Maagdenkoor. 16. Allerheiligste. 17. Kerkbestuur en Autoriteiten. 18. Schutterij St .Anna. Route: Grotestraat, Patersstraat, plein voor Paterskerk, Paterslaan, Langstraat, Leeuwstraat, School straat, Marktstraat, Grote Kerk. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Rektor 11e Zondag na Pinksteren: feest van de Gedaante verandering des Heren: de H. Missen om 6.30, 7.45, 9 u. en om 11.45; de hoogmis om 10.15; de kollekte (2 in 1) voor kerk en kath. Hoger onderwijs; vandaag géén lof. Maandag: Z. Agathangelus en Cassianus, martelaren. Dinsdag: H. Joannes, martelaar; géén lof. Woensdag: Vigilie van S. Lauren- tius. Donderdag: S. Laurentius, marte laar; 7 u. Gezinsmis; 8.30 gez. jgt. voor Pieter Duykers. Vrijdag: Mis van de 11e zondag na Pinksteren; 7.30 lof. Zaterdag: H. Clara, maagd; geen H. Mis om 8.30, maar om 9 uur hu welijksplechtigheid bruidspaar Rut- jens-Jacobs; van 3-8 gelegenheid om te biechten. Dekenaats-processie Gaarne sporen wij ook onze pa rochianen aan, waardig deel te ne men aan de processie in beide pa rochies. Deze trekt om 11 uur uit de St. Petrus Banden kerk. Rust- altaar op ons kerkplein. Steekt de vlaggen uit langs de route, plaats brandende kaarsen in de deur of achter Uw ramen: een mooie oude traditie! En daarna: prettige ker misdagen! Mis-intenties Zondag: 6.30 Herman v. Ass; 7.45 overl. ouders Janssen-Maurus; 9 u. Leonarda Ewalts-Janssen; 10.15 Coenraad Esser en Elisabeth Tim mer v. Geffen; 11.45 overl. fam. Van de Vorle-Klomp; 1 H. Mis Jo han Camps. Maandag: 6.15 Johan Camps; 7 u. Johan Janssen; 7.45 voor die Tertia ris die het eerst zal overlijden; 8.30 overl. fam. Rongen v.d. Heu- vel-Slakhorst-J anssen. Dinsdag: 6.15 Johan Camps; 7 u. Jan v.d. Munckhof; 7.45 overl. ouders (Z); 8.30 overl. fam. Rongen v.d. Heuvel-Slakhorst-Janssen. Woensdag: 7 u. Jan Peter Emonds; 7.45 Johan Camps; 8.30 Anna Heeze- Meevis, als lid van de K.A.V. Donderdag: 6.15 Johan Camps; 7 u. Gezinsmis; 7.45 Notaris Pluy- maekers; 8.30 gez. jgt. Pieter Duy kers. Vrijdag: 7 u. Frans Beerkens; 7.45 uit dankbaarheid t.e.v. O.L.Vr.; 8.30 Martien Janssen. Zaterdag: 7 u. overl. fam. Tonen- Vermeulen; 7.45 zek. int. (V); 9 u. huwelijksmis. Rooy in de finale om de le en 2e prijs. Na 'n spannende strijd moesten de V.C.Rooy-heren, zich met 2-0 gewonnen geven. Met 'n beker als 2e prijs, keerden de V.C.Rooy'ers moe maar voldaan huiswaarts. Het tournooi-seizoen is bijna ten einde, op 27 aug. staan Vierlings beek en op 3 sept. Oss nog op het programma. V.C.Rooy veel sukses! PAROCHIE OIRLO Zondag: 11e zondag na Pinkste ren, le zondag der maand, algemene H. Communie voor de parochie; lm om 6.30; kindermis 7.30; 2e H. Mis 8.30; parochie-hoogmis 10 uur; 3 u. maandelijks aanbiddingsuur, rozen krans en lof; le collecte is buiten gewone collecte die bijzonder is aanbevolen, 2e collecte voor het Bisdom. Maandag: 7.30 stichting Martinus Rongen en Gertrudis Heidens. Dinsdag: 7.30 jaard. Anna Cath. Kemmelings en Bernard Friesen. Woensdag: 7.30 zieled. overl. fam. Nelissen-van Lipsig. Donderdag: 7.30 stichting Josef Tielen en Joanna Vousten en kin deren. Vrijdag: 7.30 stichting overl. fam. v.d. Ven-Peeters. Zaterdag: 7.30 zieled. Anna Louisa Bos; zaterdagavond biechten van 5-7 uur. PAROCHIE OOSTRUM lie Zondag na Pinksteren: 7 uur lm; 8.30 hoogmis voor de parochie-; 10 u. lm; 3 u. lof; onder de H. Mis sen maandelijkse openschaalcollecte voor onze kerk (288,75). Maandag: 7.30 gest. gez. jrd. fam. Victor Asselberghs-Zanders. Dinsdag: 7.30 Antoinetta Custers. Woensdag: 7.30 Johanna Verhaeg- Maes. Donderdag: 7.30 gest. gez. jrd. Ge rard v.d. Berg en Gertrudis v.d. Broek. Vrijdag: 7.30 overl. fam. Vermeu- len-Min. Zaterdag: 7.30 Antoon Taeken; 9.30 pl. huwelijksmis bruidspaar Vermeulen-Min; biechten van 3-4 u. voor de kinderen, van 6.30-7.30 voor de groten; 7.30 Marialof. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 11e zondag na Pinkste ren; 6.30 lm v. zek. int.; 8.10 mndd. v. Jan Mathijs Smeets; 9.15 kinder mis; 10.15 hoogmis v. zek. int.; 2 u. lof. Maandag: 7.30 lm v. Antonetta Smeets-Vergeldt; z.a. lm t.e.v. H. Gerardus voor degenen die er aan hebben bijgedragen. Dinsdag: 7.30 maandd. v. Willem Vollenberg; z.a. lm v. overl. fam. In 't Hulst. Woensdag: 7.30 weekdienst v. Jan Mathijs Smeets; z.a. lm v. fam. Jen- niskens-Poels. Donderdag: 7.30 maandd. v. Frans Jaspers; z.a. lm v. Willem Vollen- berg. Vrijdag: 7.30 gez. jaarg. Maria vd. Hulst-Hilders; z.a. lm v. leden en overl. leden vd. paardenverzekering. Zaterdag: 7.30 lm v. Petronella Kemmelings en Leonard Spreeu- wenberg; z.a. lm v. Johannes Ger- rits; 7 u. lof; tot 8 uur gelegenheid om te biechten. PAROCHIE CASTENRAY lie Zondag na Pinksteren: feest v.d. Gedaanteverandering van O.H. J.C.; maandel. buitengewone collec te voor de kerk; 10 u. hoogmis voor de vruchten der aarde en andere geestel. en tijdelijke noodwendig heden vd. parochie; 3 u. maandel. aanbiddingsuur. Maandag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. Willemsen-Martens. Dinsdag: 7.30 gez. H Mis tot int. vd. fam. Maes-Baeten. Woensdag: 7.30 gez. jaard. voor Peter J. Strijbos en Joanna Bal- tussen. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis tot int. v. fam. Emonts-Geurts. Vrijdag: 7.30 gez H. Mis voor Pe ter J. Heyligers, vanwege de buurt. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw van A.B. tot int. van hen die hiervoor offerden; van 6.30-7.30 gelegenheid tot biechten; 7.30 lof, rozenhoedje en gebeden van de broederschap van O.L.Vr. v. A.B. Kerkpoetsen: Anny Philipsen en Mariet Dinghs. PAROCHIE MERSELC lie Zondag na Pinksteren: feest dag v.d. Gedaanteverandering des Heren; 6.30 Communieuitreiken; 7 u. vroegmis voor de parochie; 8.15 lm voor overl. fam. Tijssen-Thijs- sen; 10 u. hoogmis voor Hubertha v. Dijck, vwg. het liefdewerk van O.L. Vrouw van Lourdes; na de hoogmis uitstelling v.h. Allerheiligste; heden geen lof. Maandag: 7.30 gez. H. Mis voor Jacobus v.d. Heuvel. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis om van God vele priesterroepingen te ver krijgen. Woensdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v., de H. Joseph (Janssen-Pubben). Donderdag: feestdag vd. H. Lau rentius; 7.30 jgt. voor Martinus v. Meyel en Maria Muysers. Vrijdag: gest. jgt. voor Joannes van Helden. Zaterdag: 7.30 lm- voor Gerardus Bistervels,Maria Peeters en overl. kinderen; 5-7 biechtgelegenheid bij een Eerw. Pater; 8 uur Marialof. RECTORAAT SMAKT Zondag: 11e zondag na Pinkste ren; 6.30 lm voor overl. ouders en familie; 7.30 lm voor een bijz. int.; 10 u. hoogmis voor Rudolf Zeegers; 3 u. lof. Maandag: 6.30 gest. lm voor de eerw. heer pastoor Bovens; 7.30 lm voor een gelukkige levensstaat. Dinsdag: 6.30 lm voor de meest verlaten zielen; 7.30 lm om uitkomst in moeilijke zaak. Woensdag: 6.30 lm uit dank ter ere van St. Jozef; 7.30 lm voor een bijz. intentie. Donderdag: 6.30 lm voor de we reldvrede; 7.30 lm v. overl. ouders en familie. Vrijdag: 6.30 lm v. overl. familie Hellen; 7.30 lm v. een priesterroe ping. Zaterdag: 6.30 lm tot int. t.e.v. O.L.Vrouw; 7.30 lm t.e.v. O.L.Vr. 7.30 lm t.e.v. O.L.Vrouw van de berg Carmel; van 5-5.30 biechtgele genheid, tevens voor en na het lof; 7.30 Marialof. RECTORAAT VEULEN lie Zondag na Pinksteren: 7 uur gelegenheid tot communiceren; 7. lm t.e.v. O.L.Vrouw van Alt. Bij stand tot int.; 2e collecte voor de plaatselijke retraitepenning; 2.30 middagoefening. Maandag: lm vd. genezing van 'n zieke. Dinsdag: hoogmis uit dankbaar heid en tot zegen over 't gezin. Woensdag: lm. Donderdag: lm. Vrijdag: lm tot zek. int. Zaterdag: lm bij gelegenheid van 'n verjaardag; 8 u. n.m. avondoef. t.e.v. O.L.Vrouw. Accolieten voor a.s. zondag: Willy Erben, Martien v. Staveren en Ben Burgers. Kerkpoetsen. Doortje Cleven, Mia Reintjes en Mientje Ewals. RECTORAAT VREDEPEEL 11e Zondag na Pinksteren: feest vd. gedaante-verandering des He- ren; 7 u. t.i.v. fam. Egelmeers-Her mens; 10 u. t.i.v. fam. gebroeders Pubben; 14.30 lof. Maandag: t.i.v. fam. vd. Pas- Camps. Dinsdag: ti..v. fam. Nabuurs. Woensdag: t.i.v. fam. Pubben- Janssen. Donderdag: t.i.v. fam. Jenneskens, Vrijdag: t.i.v. fam. Arts-Ploeg makers. Zaterdag: uit dankbaarheid na mens fam. v. Veghel; biechtgele genheid: dagelijks voor de H. Mis en zaterdags voor en na het lof; zaterdag 20 uur Marialof. RECTORAAT HEIDE lie Zondag na Pinksteren; feest vd. Gedaanteverandering des He ren op de berg Thabor. Zondag: 7.30 H. Mis voor Huberta Janssen-Gellings10 u. hoogmis v. Maria Vullings-Gellings en zoon Martin. Akolieten: M. Philipsen en A. Droesen; 3 u. lof. Misdienaars vd. week: Harry Pee ters en Jacques Janssen. Maandag: 7.30 H. Mis voor Harry Muijsers. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Petro nella v.Dijck-Wismans. Woensdag: 7.30 H. Mis t.i.v fam. H. Elbers-Manders. Donderdag: 7.30 H. Mis v. overl, vader Wilhelmus Voesten. Vrijdag: 7.30 H. Mis voor Johan nes Camps. Zaterdag: 7.30 H. Mis t.e.v. H. Clara; 7 u. biechtgelegenheid; 7.30 lot. Maandag 7 augustus a.s. herden ken Zuster Janssen en het Groene Kruis van Venray, dat het 12Va jaar geleden is, dat zij een aanvang maakten met een prettige en zegen rijke samenwerking op het terrein van de kraamverzorging. Er moeten in Venray nu al heel veel kinderen rondlopen, die toen ze voor het eerst hun ogen op dit ondermaanse open deden, Zuster Janssen als de eerste medemens hebben gezien en haar goede zorgen aan den lijve hebben ondervonden. Zij zullen zich dat beslist niet her- innneren en niemand zal hun dat kwalijk nemen. Wel zullen er veel moeders zijn en misschien niet veel minder va ders daarbij, die zich nog goed voor de geest kunnen halen, dat toen hun baby ging komen of toen zij meenden, dat ie kwam met de dokter of de vroedvrouw, ook de rustige figuur van Zuster Janssen haar entree in de kamer deed. Ze zal niet veel hebben gevraagd, maar direct aan het beridderen zijn ge gaan, alles zijn gaan klaarmaken voor de ontvangst van de nieuye wereldburger. Veel zenuwachtige vaders zal ze in die jaren van haar werk al opzij hebben gezet als ze haar voor de voeten liepen en heel veel angstige moeders een gevoel van rust en ze kerheid hebben gegeven. Omdat baby's zich bij hun komst nu eenmaal niet storen aan dag of nacht, of aan zomer of winter is het werk van Zuster Janssen niet altijd erg makkelijk geweest, is ze er vaak slaap bij ingeschoten of heeft ze moeten ploeteren en zwoegen om voor de verzorging haar moeders en babys te bereiken. Ze heeft mis schien wel eens gemopperd daarbij op 't weer, maar op de moeders en baby's beslist nooit. De 7de augustus zal dan ook een feestdag zijn voor Zuster Janssen en 't Groene Kruis, met veel dank van de vereniging aan de Zuster voor het werk dat zij deed en de manier waarop. Er zullen ook heel veel moeders zijn die op maandag nog eens den ken zullen aan de Zuster als hun hulp in moeilijke dagen. JUL1ANASINGEL41 'têisf. 1061 (K4780) MEER PLUIMVEE EN ZWARE VARKENS De totale rundveestapel in Neder land nam in de periode mei 1960 tot mei 1961 toe met 110.000 stuks (3%>). Slechts in Zeeland en Zuid- Holland is van een kleine vermin dering sprake. In vrijwel alle rubrieken valt een toeneming waar te nemen, 't sterkst bij de mestkalveren (stijging van 13%) en bij drachtig jongvee van 1 jaar en ouder 8,4%). Het aantal melk en kalfkoeien steeg met 2,8% of 45.800 stuks tot 1.674.000. Van de varkens weet het C.B.S. in het kader van de landbouwtel ling 1961 te melden, dat een inkrim ping plaats had met 100.700 stuks 3,4%). Vooral op klei- en veen gronden is deze teruggang belang rijk. Van de zandgrondgebieden valt alleen Drente op door een belang rijke vermindering. Het aantal biggen verminderde met 12,7% of 163.000 stuks. De ver mindering in de groep fokzeugen was veel geringer, namelijk slechts 4%. Deze dalende lijn werd voor 'n groot deel weer gecompenseerd door een fikse toeneming van het aantal mestvarkens. De stijging bedroeg 71.000 stuks, hetgeen 17% betekent. Bij de zware varkens van 95 kg en zwaarder omvatte de uitbreiding van de teelt zelfs 26 pet. De paardenstapel verminderde ook dit jaar weer in omvang en wel met 16.625 dieren, een teruggang dus met bijna 9 pet. Vooral het aan tal jonge paarden nam sterk af. Een toenemend aantal verdwijnt voor het derde levensjaar in de slacht huizen. Een ongekende omvang bereikte de hoenderstapel. Een stijging met 7,4 miljoen stuks (17,5 pet.) maakte bijna de 50.000.000 vol. Gebieden waar een grote stijging plaats had, zijn de N.O.P. (28 pet.), Limburg (24 pet.) en Friesland en Noord- Brabant (21 pet.). De stijging had betrekking en op de slachtkuikens en op de leghennen. Alleen de rubriek, hennen van 7 tot 18 maanden" vertoonde dalende cijfers. De teruggang was 21,1 pet. Het aantal eenden nam toe met 14,7 pet. Op de lijn Geldermalsen-Dord- recht zijn de afgelopen winter de eerste vijf nieuwe dieselelektrische drierijtuigenstellen in dienst ge teld. Snelle en comfortabele treinen, die opvallen door hun wijnrode kleur. Men kan de DE-treinen be schouwen als dochters van de Ne derlandse TEE-treinstellen. De Werkspoormotoren zijn in principe dezelfde. Alleen zijn zij in de nieuwe treinstellen voor de bin nenlandse dienst zodanig geperfec tioneerd, dat er geen mecanicien in de motorkamer behoeft mee te rij den. De machinist controleert op het instrumentenbord in de bestuur- derskabine ook de gedragingen van de motoren. Die controle is eigenlijk een for maliteit, zo goed lopen de nieuwe „drietjes". Aan de uitbreiding van de serie wordt hard gewerkt. Men zal ze straks ook op andere niet geëlektri ficeerde baanvakken kunnen zien. Zij halen een topsnelheid van 125 km; 120 km is de normale kruis snelheid. Hoe uitnemend de kwaliteit van deze treinstellen zijn hebben des kundige kunnen vaststellen op een in februari gehouden proefrit. Trein 23623 DE heeft toen een voor een Nederlandse dieselelek- trisch treinstel wel heel ongebrui kelijk traject afgelegd. Op koersborden kon men lezen: Utrecht - Würzburg - Wörgl - Schwarzach - St. Veit - Villach - Semmering - Wien. Door de Tiroler Alpen dus, over de 1250 meter hoge Tauerbaan met zijn vele tunnels en talrijke boch ten, langs de nog dichtgevroren Ka- rintische meren en de Semmering naar Wenen. De trein was uitgerust met een uitgebreid arsenaal van meet-in- strumenten waarop alle gedragingen van de motoren toerental, regel- stand, temperatuur en natuurlijk de snelheid nauwkeurig werden gecontroleerd. Via een luidspreker installatie werden steeds de „stan den" doorgegeven, die de ingenieurs dan naarstig noteerden. De proefrit heeft bewezen dat trein 23623 DE, gebouwd om dienst te doen in het vlakke Nederland, ook in de bergen en de middeneuro- pese wintertemperatuur voortreffe lijke prestaties verricht. De klim naar het hoogste punt van de Tauerntunnel, even voorbij Böckstein, werd gemaakt met een snelheid van 90 kilometer het maxmum waarmee daar mag wor den gereden. In Wenen is een van die rijtuigen beproefd in de nieuwe „klimaat- wamers" van het ORE, het bureau voor technisch wetenschappelijk on derzoek, een der belangrijkste or ganen van de Union Internationale des Chemins de Fer. Ook dit onder zoek had een zeer gunstig resul taat. Nog trotser dan ze al waren op hun nieuwe dieselelektrische drie- rijtuigstellen ziin de ingenieurs, technici en machinisten van de Ne derlandse Spoorwegen die de rit hebben meegemaakt uit Oostenrijk teruggekeerd. Onderweg heeft de prachtige trein op alle stations waar werd ge stopt de bewondering gewekt van de kenners. CENTRALIZED TRAFFIC CONTROL In het jongste nummer van „de Spoorwegen spreken", wordt onder bovenstaande titel, nog eens de aandacht besteed aan het beveili gingssysteem, dat is aangebracht op de spoorlijn Nijmegen-Blerick. Centralized control ofwel centrale verkeersregeling. Ziedaar de naam van een voor Nederland nieuw be veiligingssysteem dat in het afge lopen jaar in werking is gesteld op het traject Nijmegen-Blerick. De spoormannen noemen het kortweg CTC. Het systeem is ontwikkeld door de General Railway Signal Com pany te Rochester in de staat New- York, de belangrijkste Amerikaanse fabriek op het gebied van de be- veiligings- en signaleringsappara tuur. In de Verenigde Staten wordt het al sinds 1927 toegepast. Dank zij CTC heeft men daar dubbelsporige baanvakken kunnen ombouwen in enkelsporige,, maar ook op meer- sporige baanvakken bleek dit sy steem van afstandsbeveiliging te leiden tot opvoering van de capaci teit en grotere veiligheid. Zo konden bijvoorbeeld in dezelf de richting rijdende treinen elkaar inhalen door zonder te stoppen over te gaan van het linker op het rech ter spoor. Hierdoor was het moge lijk meer (tragere) goederentreinen in te leggen, zonder dat het perso nenvervoer daarvan hinder onder vond. De centrale verkeersleider in de commandopost kan op zijn tableau zien waar de treinen op het traject zich bevinden. Hij kan de wissels en de seinen op de baanvakken bedie nen, zonder dat hij zijn plaats be hoeft te verlaten. De CTC-apparatuur te Nijmegen was de eerste in Europa, die werd gecombineerd met een zogenaamde Quilctrol (snelcontrole). Elk station op het traject heeft voor zijn mel dingen zijn eigen draaggolf. Vertra gingen in de communicatie zijn hierdoor uitgesloten. Per station zijn er ongeveer veertig meldingen. Omdat alle acht stations op het 57 kilometer lange traject over een eigen draaggolf beschikken, kun nen theoretisch 320 meldingen te gelijkertijd in ongeveer zes secon den worden overgebracht. De twee draden, waarlangs alle commando's worden uitgezonden, zijn aangebracht in de telefoon kabel langs de spoorlijn. Tegelijkertijd met CTC is tussen Nijmegen en )Blerick de automa tische blokbeveiliging ingevoei'd. Van de vier stations die alleen voor goederenvervoer worden ge- brukt Mook-Middelaar, Beugen, Meerlo-Tienray en Lottum kon het personeel worden teruggetrok ken. De personeelsbezetting van de vier reizigersstations Cuyk, Boxmeer, Vierlingsbeek en Venray kon worden ingekrompen. Vijftien met de hand bediende overwegen zijn geautomatiseerd, o.a. die in Oostrum, twee andere heeft men opgeheven. Drie niet-beveiligde overwegen zij voorzien van automatische knip perlichtinstallaties. Het aantal automatisch beveilig de overwegen is hierdoor gestegen tot 21: 8 automatische halve bomen en 13 automatische knipperlichten. Verder is een automatische sta tionsbeveiliging ingevoerd, waar door de bemande stationsseinhuizen twee per station konden wor den opgeheven. De centrale verkeersleider in de CTC-post te Nijmegen waakt over 33 wissels en 67 seinen. Per mobilo foon deelt hij de machinisten van die goederentreinen mee, wanneer zij van een van de overwegen een storing op in de automatische ap paraten dan waarschuwt een zoe mer de verkeersleider, die aan de hand van de wijzerstand op een controleklok kan nagaan, welke overweg is uitgevallen (voor het wegverkeer geblokkeerd door ge sloten bomen of waarschuwings- lichten), zodat hij onmiddellijk de onderhoudstechnici van het sein- wezen kan inlichten. CTC heeft op 't traject Nijmegen- Blerick een personeelsbesparing van 45 man opgeleverd. Het goederenvervoer kon op de grotendeels in enkelspoor uitge voerde lijn worden geïntensiveerd, doordat de wachttijden voor de goederentreinen veel korter zijn ge worden. Een kleine uitbreiding van de apparatuur zal het de volgende win ter mogelijk maken, met een hand greep in de centrale post de ont dooiingsapparaten van alle wissels in dienst te stellen.

Peel en Maas | 1961 | | pagina 6