50 jaren Zangvereniging 't Heidebloempje Vacaniie in eigen huis. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Geestelijk artikel Uit Peel en Haas In November stemming over het Lollebeek-plan HOUTEN noodschoten.. Vrijdag 9 juni 1961 No. 23 TWEE EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 150652 ABONNEMENT» - (buiten Venray 1.75) In het week-einde zal het feest zyn op de Heide. Dan herdenkt men namelijk het 50-jarig bestaan van de zangvereniging het Heidebloempje met een keurig festival, waaraan alle zangvereni gingen uit de omgeving deelnemen en de muziekkorpsen van Ven ray, Leunen, Ysselsteyn en America. Met die dagen zal ongetwijfeld nog wel eens terug gekeken worden over de voorbije jaren, temeer waar de heren G. Michels, H. en J. van Kempen, G. Wismans en M. Janssen als ere-leden dit feest nog mee mo gen maken, die 50 jaren geleden, als jonge kerels mee dit koor hebben opgericht. Men weet hoe dat vroeger was. De Heide lag wat afgelegen, als een soort voorportaal voor de peelgron- den, die nog woest en dor, een bar rière op zich vormde. Er was practisch geen vertier en de jongelui van toen wilden op zijn tijd ook wel eens een verzetje. Men kwam dan bij elkaar en o.a. werd er gedanst en gezongen. Totdat op eens het hoge woord viel: laten we er een zangvereniging van maken. Die is er dan gekomen. En in de cember 1910 stonden dan 18 mensen bij elkaar om onder leiding van di recteur Pennarts zich te verdiepen in de schone kunst van het zingen. Het Heidebloempje was geboren en deed het niet slecht daar tegen die peelrand aan. W. v. Meyel, president, P. Simons, L. Potten, M. Derickx en L. Poels moesten als bestuursleden de eerste winterse stormen opvangen, maar heel dat kleine gehucht leefde - spontaan mee, terwijl het eerste con cert zelfs tot ver in de omtrek be langstellenden trok. Zo is dan het Heidebloempje on der de welwillende blikken van ve len opgegroeid en haar concerten en uitvoeringen kregen een goede klank. Haar taak, ontspanning te geven in eigen plaats en aan eigen gemeenschap wist ze naar behoren te vervullen. Directeur Pennarts werd opge volgd door Brull en- Buck, die ook in Venray zelf een rol speelde in het muzikale leven van die tijd. MOBILISATIE De eerste storm kreeg het Heide bloempje te doorstaan in de eerste wereldoorlog toen de helft van de leden onder dienst moest en daar mede een verder werken onmogelijk maakte. Het werd stil op de Heide, maar in de twintiger jaren kreeg Welting de leiding en kwam het koor, tot nieuwe bloei. In 1924 werd hij opgevolgd door P. Kuypers, die samen met de pre sident J. Janssen en de bescherm heer W. v. Meyel het Heidebloempje tot nieuw leven bracht o.a. door een geheel nieuw repertoire. Het leven ging er zijn gangetje daar op de Heide. Er kwamen nieu we leden bij en ouderen gingen ver trekken. In 1930 werd van Baars uit Deur- ne directeur en in 1934 hanteerde M. Arts onder president J. v. Meyel de dirigeerstok. Als in 1941 de Kultuurkamer alles wat maar met enige kuituur te ma ken had in Duitse handen wou spe len, verdween rustig en kalm het Heidebloempje van het toneel. TWEEDE WERELDOORLOG Men doekte de vereniging op, tot betere tijden zouden aanbreken. Die kwamen na de bevrijding in 1960 toen directeur Jac. Janssen de lei ding kreeg. Deze directeur wist de herleving meteen tot een uitbreiding te ma ken doordat hij meer dan 50 mensen wist te animeren lid van het koor te worden. Bovendien brak onder zijn leiding dit koor uit de omheining en melde zich voor verschillende concoursen. In 1947 bracht Helden de le prijs in de 4e afdeling. In 1948 Nijmegen een eerste prijs in de 3e afdeling. In 1949 Brakkenstein een 2e prijs in de 2e afdeling. De stormloop bleek te zwaar te zijn voor het koor, dat in 1950 zijn 40-jarig jubileum groots vierde, on der leiding van president M. Jans sen, die sinds de oorlog de touwtjes in handen had; Hij werd doorgezet in 1951 toen in Haps de le prijs gehaald werd in de 2e afdeling. In 1956 werd in Nijmegen zelfs de eerste prijs in de eerste afdeling be haald. Een serie successen, waarop menig groot koor jaloers zou zijn ge weest. Maar het Heidebloempje was daardoor uigegroeid tot een bloem onder de koren, die in de Venrayse zangfederatie een goede en grote rol speelde. En zo staat men dan aan de voor avond van een gouden feest waarin het koor o.l.v. de nieuwe directeur Kuypers uit Horst een halve eeuw geschiedenis afsluit, die voor dit kerkdorp toch wel van belang is ge weest. Haar taak is hetzelfde gebleven, maar de televisiemasten, het feit, dat er met de kermis liefst twee danstenten gaan komen, de betere verbindingen met de rest van de ge meente en vele auto's hebben ook in dit stille en rustige kerkdorp veran deringen gebracht in de mentaliteit en de gedragingen van het publiek. De jeugd heeft het niet meer no dig voor haar vrije tijd ergens op 'n stal of in een café samen te zingen, Men pakt de brommer voor de bioscoop, voor een voetbalwedstrijd, of men kijkt naar de televisie. De concerten en uitvoeringen worden zo druk niet meer bezocht en langzaam maar zeker zal het Heidebloempje zich aan deze veranderde omstan digheden aan moeten passen. Het koor staat op hoog peil en het zou zonde en jammer wezen, dat dit stukje cultuur uit Venray zou ver dwijnen, omdat de belangstelling er voor, geheel zou gaan ontbreken. Dit te voorkomen en ten goede te keren zal de opdracht zijn voor de komende jaren, waarbij reeds nu al als opmerkelijk feit mag worden aangetekend, dat het de Heide was die in 1960 het eerste gekomen is tot een gezamenlijke zangavond voor alle koren. Men gaat dus oude ba nen verlaten en nieuwe zoeken. Een bewijs, dat deze 50-jarige nog jong van harte is, zoals trouwens de meeste van haar leden ook zijn. En op de achtergrond staan nu de oude en wijze mannen, die 50 jaren geleden in dit kleine kerkdorp de grondslag legde voor het feest van morgen en zondag. Elders in dit blad vindt U het pro gramma voor het festival, dat onge twijfeld vele bezoekers trekken zal. II. Hebt U vorge week de westkant van onze gemeente bekeken op die eendaags vacantietocht, ditmaal zouden wij U mee willen ne men naar het Oosten Er zijn verschillende op- en aanmerkingen gemaakt op het eerste artikel. Zo schreef ons iemand, waarom we niet gewezen hadden op de molen: „Nooit gedagt" in Merselo terwijl een ander uit voeriger had willen lezen over de Merselose bossen. Het zal duide lijk zijn, dat we slechts enkele „hoofdlijnen" aan kunnen geven, maar dat het verder aan eigen initiatieven en ontdekkingszin over gelaten wordt de beschreven tochten uit te breiden en te vervol maken Zo gaan we dan vandaag naar het Oosten. En we doen dat hoe vreemd het klinken mag via Leu nen. Hopenlijk is men klaar geko men met de riolering, tegen de tijd, dat U Uw tocht gaat maken, want vandaag aan de dag, maakt de Leunseweg maar een rommelige in druk. En waarschijnlijk zal de „schiet- melt" van het sportpark dan ook verdwenen zijn, die ongekende hoogten heeft bereikt en het jonge gras danig dreigt te verstikken. Als het kan moet U even de Gus- senstraat indraaien om zo ook ken nis te maken met de uitbreiding op onze kerkdorpen, die mede door de fraaie tuintjes in Leunen beslist het bekijken waard is. U ziet dan tevens de uitbreiding van het boerenbondsgebouw, de nieuwe kleuterschool en U weet straks de weg voor een tochtje via de Steegh naar de Heide Maar nu draaien we links af en komen weer terug op het fietspad, - ;dat we volgen tot achter de grote bocht op het Schoor. U hebt natuurlijk de Leunse kerk al bekeken met de fraaie beschil dering en kleurrijke ramen, ander: kunt U dat nu nog even doen. Be slist de moeite waard. Achter het Schoor draaien we de weg links naar Hoogriebroelc op, waar aan de ene kant de populieren niet alleen het fruit beschermen, maar ook het landschap op uitste kende wijze verfraaien. U ziet hier direct het verschil met de jongere peelontginningen, omdat hier het oudere land veel meer afwisseling geeft, terwijl ook bomen en struiken een heel ander karakter hebben dan in de Peel. Al fietsende komt U langzaam maar zeker in een steeds afwisselen der omgeving en ziet U in de verte de bossen al. Maar links staat een uitermate mooie bungalow, die "'mede door de tuinaanleg het bekijken overwaard is. Trouwens dat is deze omgeving helemaal, want ook de bossen nodi gen uit tot dwalen, avonturieren en een gezellige pik-nick aan de bos- irand. Zet rustig Uw fiets aan de kant en ga inderdaad eens een uurtje wan delen in deze oude bossen, die op het enigszins heuvelachtige terrein bij uitstek vragen om er eens wat te dwalen. Alleen, laat Uw sigaret of sigaar uit, want de rode borden: brandge vaar staan er niet voor niets. U zult hier werkelijk rust vinden in een steeds afwisselend land schap, dat nog te weinig gekend is. U staat telkens voor verras sende hoekjes en wie ogen heeft om te kijken, zal aan dit stukje Venray zijn genoegen zeker bele ven. Trouwens het nu komende stuk, tot Oirlo toe is zeer fraai en men blijft tussen de bossen tot men Oir- loos toren in de verte ziet Op de Zandhoek, vooraan dus in Oirlo, slaat men op de tweesprong rechts af en rijdt als het ware een rondje langs de daar gelegen boer derijen. We sturen U met opzet hierheen om het fraaie wegkruis in de Pas toor Gerardstraat, dat evenals de drie langs de Leunseweg, zeker het bekijken waard is. Eenvoudige volkskunst, die echter zinvol en mooi is. En dan door een fraaie wederopbouw, maar waar het oude, wat behouden is gebleven toch zijn eigen charme en bekoorlijkheid heeft Het dan volgende traject loopt mid den door Oirlo en hoewel het zeker het bekijken waard is, waarschuwen we U voorop, dat het moeilijk is. U fietst rechtdoor het dorp door, nadat U de zeer mooie Oirlose kerk op Uw gemak bekeken hebt, steekt de spoorweg over en draait dan di rect rechtsaf het fietspad op, dat evenwijdig loopt aan de spoorweg. Het is geen breed pad, maar het brengt U langs de velden naar de volgende overweg (onbewaakt), die U weer oversteekt. Dan komt U door een zeer oud en mooi stuk van onze gemeente, dat helaas echter ook practisch ontoe gankelijk is, omdat de wegen er uitermate slecht zijn. De Molenweg en de daarop slui tend andere wegen verkeren in ver regaande staat van ontbinding en misschien krijgen we door de frap- patsen, die we moeten maken om op de fiets te blijven enig begrip voor de moeilijkheden van de boeren, daar ter plaatse, die hierover b.v. in de gemeenteraad nog al eens ge kankerd hebben. Met de fiets aan de hand kunt U echter in dit stuk van onze gemeen te nog menig fraai stuk landschap zien, dat het bekijken meer dan waard is en waar men enkele uur tjes op zijn gemak (voor^zover men daar over spreken kan bij die slech te wegen) kan doorbrengen. Vanuit deze keren we dan weer terug naar de weg Oirlo-Castenray, waar ons drie mogelijkheden open staan. Namelijk over de grote weg Oirlo-Oostrum-Venray huiswaarts te keren of ditzelfde te doen via de Blakt. Dit laatste zouden we prefe reren, maar die fietspid in niet den derend en ook hier moet men „vast in het zadel zitten". Maar wie wat van sport houdt, bevelen we toch deze terugweg aan, omdat hier het oude boerenland zich in al zijn afwisseling en charme toont, zelfs met een gekanaliseerde beek en met een herontgonnen en drooggelegd land. Dit alles overgoten met zomerzon is een zeer mooi stuk Venray, dat jammer genoeg te weinigen kennen en hebben leren zien. De derde mogelijkheid vraagt meer tijd en brengt ons naar Cas- tenray, waar het Castenrayse Broek de natuurliefhebber vooral dik aan zijn trekken doet komen. Ook dit stukje Venray is velen nog onbekend en kent men alleen uit de verhalen van een roerdomp, die hier zou zitten, wat alleen maar bewijst, dat de vogels de fraaie en stille plekjes' in dit gezegend stukje Venray beter waarderen dan de mensen. En misschien dat U ook even kunt binnen lopen in de stallen van de Hengsten-associatie, waar de trotse vaderpaarden hun home hebben en herinnering aan Nico van Melo al leen nog maar vast ligt in de straat naam. Er is ook nog een vierde mogelijk heid, maar die ligt buiten ons sche ma, namelijk dat we van Oirlo op Meerlo rijden en ons met de Oirlo- naren verbazen waarom de verbin ding tussen beide gemeenten nu moet gaan over een dergelijk uitge sproken slecht stukje weg. Maar nogmaals, dat is allemaal overgelaten aan eigen initiatief, tijd en fietslust, maar wie goedkoop va- cantie wil houden en toch zeer mooie dingen wil zien en zijn eigen woonplaats beter wil leren kennen, die vindt in deze Oosthoek van onze gemeente wegen en paden (al zijn ze soms slecht) die mits hij zijn ogen gebruikt zeker niet zullen teleur stellen. OVERPEINZING OVER DE KUNST OM EEN GESPREK TE VOEREN In plaats van u mee te nemen naar de gewone bronnen van onze wekelijkse beschouwingen over het diepste element van ons bestaan, zo als die ons in epistel of evangelie worden blootgelegd, moet ik u van daag bij pater Scharff binnenleiden. Deze augustijn heeft dezer dagen een portret van de moderne mens gemaakt, van de christen in deze tijd. Het is een beeld van onszelf, dat op verrassende wijze onze eigen schappen bloot legt. Hij beweert en dat niet zonder reden dat we helemaal aan het veranderen zijn. Hij beweertonder meer, dat wij vroeger een houding aannamen van „ik weet alles, je behoeft me niets meer te vertellen". Zo waren we als mens, zo waren we als katholiek. Maar dat is nu wel een beetje an ders. Onze zekerheid is niet meer zo volledig, als we vroeger dachten. Niet dat de Kerk de onfeilbare waarhe den nu voor onzeker gaat verklaren. Geen kwestie van. Maar heel veel waarheden, die we dachten alléén te hebben en die we aan anderen ontzegden, blijken toch niet zo een zijdig ons eigendom te zijn. Dat geldt heel in het bijzonder te genover protestanten en Oosterse gelovigen. Maar ook wel tegenover mensen rond ons, die niet een chris telijke godsdienst belijden. En wat zegt pater Scharff ons nu daarover? Wel simpelweg dat we weer naar elkaar moeten gaan luisteren. We gaan weer vermoeden, dat de „te genstanders" van vroeger, die we gewoon waren met enkele woorden vanuit ons keihard systeem te ver ketteren, toch ook minstens brok stukken van waarheid bezitten, die wij onder het stof hebben laten lig gen. Het oecumenisch gesprek is op volle toeren en zelfs het gesprek met het marxisme begint op gang te komen. De geesteshouding van weer eer biedig te gaan luisteren naar de werkelijkheid is ook aanwijsbaar in het gesprek van de priester met de leek. Verder is het merkwaardig, dat in het gezonde open gezinstype van deze tijd het gesprek tussen ouders en kinderen een centrale plaats in gaat nemen. Het is goed, deze bereidheid tot gesprek met anderen te laten voor afgaan door een bereidheid tot ge sprek met Chrstus. Laten we ook eens zoeken te be ginnen al is het maar een paar minuten per dag met Hem te spreken. Dat zal heel veel nut af werpen als we eens met anderen moeten spreken. Hij is tenslotte de bron van Wijs heid en Wetenschap. van 17 juni 1911 Op maandag 19 juni a.s. zal de feestelijke opening plaats hebben van het gesticht voor vrouwelijke krankzinnigen, 's Morgens om 10 uur is er een plechtige hoogmis met Te Deum en 's middags om 3 uur een feestmaaltijd. In de nacht van zaterdag op zondag 10-11 juni zijn hier en in de omtrek op verschillende plaat sen de aardappelen en bonen bevro ren. Heden middag zal de gemeen teraad een openbare vergadering houden ter behandeling van de na volgende punten: 1. Verkoop perc. gemeentegrond. 2. School Oostrum. 3. Riolering Hofstraat. 4. Verplichte vleeskeuring. 5. Ingekomen stukken. Van 9-16 juni zijn getrouwd: Henricus Lucassen, 25 jaren, smid en Gertruda Oudenhoven 25 jaren. Te Bergen deed zich het vierde geval van mond- en klauwzeer voor. De Limburgse-Noordbrabantse grens wordt nog steeds streng door de po litie bewaakt, om de invoer van vee naar NrcL-Brabant te verbieden van wege deze gevreesde ziekte. Op 21 juli zal de Europese rondvlucht een verplichte landing van alle mededingers houden op de Grote heide te Venlo. Reeds om uur worden de eerste vliegers ver wacht. Het aantal deelnemers be- Ruilverkavelingskosten 29 miljoen In het komend najaar, naar ver wacht wordt in de maand november, zullen de belanghebbenden hun stem voor of tegen het ruilverkavelings plan „Lollebeek" kunnen uitbren gen. Bij de realisering van de terzake reeds uitgewerkte plannen zijn on geveer duizend agrarërs, woonachtig in elf dorpen van de gemeente Horst, Meerlo en Venray, betrok ken. De plannen voorzien in een nood zakelijk geachte „openlegging" van de Peelstreek omvatten o.m. een ontsluiting van 426 boerderijen, de aanleg van waterleiding en een verbetering van de waterhuishou ding, In %en rapport van de „Centrale Cultuurtechnische Commssie" welk rapport aan het College van Gede puteerde Staten van Limburg ter goedkeuring is voorgelegd, worden de totale kosten, verbonden aan de verwezenlijking van de plannen ge raamd op 29.000.000. De cultuurtechnische dienst heeft gen subsidie toegezegd van 19.394.400 gulden. In de plannen wordt ook gespro ken over de voorgenomen bouw van 35 boerderijen, die gebouwd zullen worden in de „Heydsepeel", in de „Dorperpeel" en bij Griendtsveen. ONTGINNING START IN SEPTEMBER Met de ontginning van de „Heidse Peel" hoopt men reeds in september te kunnen beginnen, de ontginning van de „Dorper Peel" staat voor 1962 op het programma. De hierdoor ter beschikking ko mende grond, tot een totaal opper vlakte van 450 hectare, zal als ruil object dienen. Voorts hoopt men door ruiling de beschikking te krijgen over gronden in het „Meterikse Veld" en in het „Oirlose Boddebroek", zulks met het oog op de stichting van een aantal tuinbouwbedrijven met glasteelt. Van de kosten, verbonden aan de realisering van de ruilverkavelings plannen, zal de provincie Limburg naar verwacht wordt 11.040.000 voor haar rekening nemen, de ge meenten Horst en Venray (als bij drage in de wegenverbetering) 1.300.000. De uiteindelijk door de belangheb bende agrariërs te dragen algemene kosten worden geschat op 4.892.500. De argeloze burger heeft op de agenda voor de gemeenteraad drie punten zien staan, die hem toch wel enigermate vreemd voorkomen. Daar staan namelijk de voorstel len op om de volgende noodscholen te bouwen: a. 2 klassige kleuterschool in plan zuid 40.000; b. 3 klassige lagere christelijke school (plan Oost?) 60.000. c. 3 klassige kleuterschool in plan west 60.000. draagt 64, van welke er 37 mono- pleins en 27 biplaens zullen bestu ren. van 20 juni 1936 Te Amsterdam slaagde onze dorpsgenoot, de heer P. Hoedemae- kers, voor de akte examen lichame lijke opvoeding M.O. Woensdagmorgen had aan het Veulen een dodelijk ongeluk plaats. De 19-jarige Antoon Nabuurs, werd bij het malen door een drijfriem ge grepen en met kracht tegen de mo len geslagen. Met een schedelbreuk werd hij stervend opgenomen. De vader was bij dit ongeluk aanwe zig. Voor de familie een gezin met 13 kinderen een zware slag. Ingevolge de Bouwverordening werd vergunning verleend aan de Boerenbond te Castenray voor het bouwen van een pakhuis; aan P.H. Mulders te Weert, tot het bouwen van een boerderij te Ysselsteyn. Te Merselo werd bij het ko- ningschieten van handboogschutterij SL Hubertus, de heer H. van Osch, met 116 punten koning. De keizer Jan Arts behaalde het respectabele aantal van 127 punten. Meer dan 10 schutters behaalden meer dan 100 punten. Zoals gewoonlijk heeft zich ook deze week weer afwisselend door leed en vreugd gekenmerkt. Er doen zich enkele tekenen voor, die er op wijzen, dat de golfslag van de stakingsnormen ook ons land niet onverlet zullen laten. De sta kingen in Temeuzen zijn een gevolg van de Antwerpse havenstaking. Er zijn voorts grote visserij stakingen in Katwijk en IJmuiden. Doordat de gesteunde werklozen in de plaatsen zich anuniem solidair verklaarden met de stakende vis sers, zijn vele honderden gezinnen zonder inkomen. Speculerende op de wrokkende stemming der vissers, hebben de commissarissen en NSB- ers thans een grote bedrijvigheid onder deze mensen. Door de regering is 300.000 uit getrokken voor de aankoop van ont- ginningsgebied in Drente, die dan ter bestrijding der werkloosheid zul len ontgonnen worden in werkver schaffing. Onder de slagers blijft de onte vredenheid groot, omdat de regering tot een nieuwe distributie van vlees in blik aan werklozen besloten heeft. In Den Haag besloten de slagers geen medewerking te verlenen aan de distributie „Voorlopig zal in 4 der grootste steden van ons land met de distributie van vers vlees een proef genomen worden. Van de vreugden der week noe men allereerst het mooie zomerweer, dat toch eindelijk kwam toen de langste dag niet ver meer af was! Dat betekent dat in de gemeente voor liefst 160.000 aan houten noodscholen gebouwd zullen wor den. Zulks omdat de Venrayse school jeugd niet langer wachten kan en omdat men van Den Haag geen toe stemming krijgt voor permanente gebouwen. Terwijl hier in Venray verschil lende aannemers best de bouw van een school zouden willen hebben om hun mensen aan het werk te houden beslist Den Haag, dat er te weinig bouwvakkers zijn om de huizen te bouwen en dat dus van scholen zeker geen sprake zal en kan zijn. En daarom geeft men geen verlof om scholen te bouwen. In zijn algemeenheid en over ge heel Nederland bezien zal dit wel licht ook wel zo zijn, maar dit ge middelde geldt niet voor Venray. We hebben dat reeds eerder be toogd i.v.m. de bouw van een cultu reel Centrum en herhalen dat nu ook weer. Venrayse bouwvakarbei ders trekken uit Venray weg naar .Duitsland, mede omdat hier ver schillende bazen niet genoeg werk voor deze mensen hebben. De bouwvakkers gaan niet naar Amsterdam of Den Haag, niet naar Eindhoven, of naar Nijmegen, maar verdwijnen over de Duitse grens en hun werkkracht en hun productie gaat verloren voor ons. En wij moe ten door deze in zich dwaze beslissing uit Den Haag onze kin deren in houten en bovendien nog dure noodgebouwen zetten ook nog. Het vreemde is, dat men zulks moet accepteren. Alleen houten ba rakken, of anders niets en met die smoesjes van werkloze bouwvak kers hebben we niets te maken. Er wordt niet gecontroleerd of het anders kan, of dat weg te smijten geld niet gespaard kan worden, neenmen decreteert uit Den Haag: zo, of anders niets Op het moment, dat wij dit schrij ven, weten we niet het oordeel van de Venrayse raad over deze geschie denis. Trouwens men mag zich afvragen of na deze decreten uit Den Haag een gemeenteraad nog wel te oor delen heeft en feitelijk niet met de rug tegen de muur is gezet. Maar er is nog een andere reden, waarom wij tegen deze barakken protesteren. In de tijd na de bevrijding heb ben we houten woningen gekregen aan de Merseloseweg, noodwonin gen in de Schoolstraat en elders in onze gemeente en hebben we de roemruchte barak uit de Endepoel met veel moeite en kunst- en vlieg werk naar de kom van onze ge meente gehaald. O, dat was een noodoplossing, zo gauw als 't kon zouden die verdwij nen. Heden 15 jaren na datum staan ze er nog te prijken en zij, die zich illusies maken, dat ze binnen 2-3 jaren verdwenen zijn, worden reeds op voorhand voor gek verklaard Even fris en vrolijk gaan we er weer drie houten barakken bij zet ten en daar duwen we onze jeugd in We zeggen er natuurlijk niet te gen, dat 't een barak is, dat staat niet deftig, maar het zijn en blijven nood-gevallen, die en dat heeft de geschiedenis wel duidelijk aan getoond per saecula saeculorum in onze gemeente blijven staan. Want komt inderdaad een keer de dag, dat er wel ruimte is voor scholenbouw, dan zijn er 100 en 1 dingen, waar voor ze nog dienstbaar zijn. En zo zullen ze waarschijnlijk het voorbeeld gaan volgen van die En-

Peel en Maas | 1961 | | pagina 5