1 APPEL Instuif - Venray Sport in Venray Tennisbaan San Damii SERVICE- VERKOOP 100 gulden kopen 50 GULDEN GRATIS uitzoeken Over ezels gestruikeld Vlotte JUUANAS1NGE141 'tilêf. 1061 (K47! Huldiging J. Loonen HET BIER WAAR UH Rokken Dames- en Kinc rkleding van meer goedkope huizen betekent een versterking van het staande re geringshuis. GEEN WINST VAN 2500 En voor ons bouwprogramma? Het zal stellig niet zo zijn dat er zonder meer een verplaatsing zal geschie den naar de goedkope bouw. En zelfs wanneer dit gebeurt, zijn er onaan gename gevolgen. Wij moeten niet vergeten, dat de woningwet- en pre miewoningen tot de goedkoopste soort behoren. Zij moeten in massa worden gezet. De uitvoering van deze werken valt toe aan grote bou wers, die met de grootste efficiëncy moeten werken om tot 'n lage kost prijs te komen. In die hoek liggen voor de werknemers de minste ex traatjes om niet over zwarte lonen te spreken. Dat animeert beslist niet de werklust. Kwalitatief worden er nu minder goede huizen gebouwd dan wanneer er meer in de vrije sec tor zouden komen. Dat is dus een verliespunt, dat aan betekenis toe neemt wanneer wij bedenken dat de woningen in de vrije sector toch voor een deel betrokken worden door mensen, die nu in goedkopere huizen wonen. Die verplaatsing blijft nu achterwege. Er is geen sprake van dat er „winst" komt van 2500 goedkope woningen. Een ander verlies wordt geleden op het terrein van de scholenbouw en de gezondheidszorg. Voor de laat ste soort bouwwerken is 115 mil joen geraamd. Er lopen aanvragen voor tenminste het dubbele van dit bedrag. Slechts voor een beperkt aantal aanvragen zal nu toestem ming worden verleend. Er komt dus een stijgende nood bij het onderwijs en in het ziekenhuiswezen, waar op meer dan één punt sprake is van onhoudbare toestanden. Uit deze ge zichtshoek bezien gaat de bouw van goedkope woningen ten koste va/f zware offers. De sociale winst op 't ene front gaat ten laste van zware sociale verliezen elders. Wat moet hier het zwaartepunt wegen? GROTE BEDRIJVEN PROFITEREN Die industrie is op meer punten belanghebbende bij het nu uitgestip pelde beleid. Vooropgesteld kan wor den, dat 't allereerst in haar kraam te pas komt wanneer er met spoed een groot aantal goedkope weningen worden gebouwd. Het aanbieden van een woning is een trekpleister voor elk bedrijf. Hoe goedkoper de wo ningen zijn in verhouding tot het geboden loon, hoe geringer de druk wordt naar 'n loonsverhoging. Van uit een oogpunt van kostenbewa king en loonbeleid is de. nu genomen maatregel passend in de industriële politiek. Hierbij moet worden opgemerkt dat het vooral de grote industrieën zijn, die actief deelnemen aan de volkswoningbouw, omdat zij daar voor middelen ter beschikking stel len. Het kleine .middenbedrijf ver liest meer dan eens een werk kracht omdat een groot bedrijf een woning kan aanbieden. In dit licht gezien krijgen grote bedrijven een voorsprong op de ar beidsmarkt welke zij trouwens op ander gebied ook nogal eens heb ben. BEWIJS VAN ONVERMOGEN In ruimer verband is de bouwstop voor de nijverheid echter een groot nadeel. Menig bedrijf zal zijn expan sie moeten uitstellen, omdat er niet gebouwd kan worden. Dit zou ertoe kunnen leiden, dat moderniseringen vertraagd tot stand komen en dat er verkrijgbare orders moeten worden afgewimpeld wegens gebrek aan voldoende produktiecapaciteit. Dit kan onze positie op de wereld markt, maar vooral in de Europese markt schaden. Hier openbaart zich duidelijk een nadeel van de inge voerde bouwstop, die alleen om deze reden beslist niet lang van duur mag zijn. Maken wij de balans op van het woningbeleid op lang zicht, dan is de nieuwe bouwbeperking niet an ders dan een bewijs van het be staande échéc aop dit terrein. Op korte termijn kunnen voorde len voor de woningvoorziening van de grootste groep wachtenden niet worden ontkend. Nadelen blijven dan de rem op de industriële expansie, de ongelukkige kwaliteit van de goedkope bouw en het verwijzen van vele kleine bou wers naar de onderhoudmarkt. Het mag een voordeel lijken, dat de bouwindustrie op bepaalde pun ten wordt afgeremd waardoor de zuigkracht van werkkrachten naai de rendabele bouwwerken wordt verminderd, tenslotte gaat dit ten koste van de uitbreiding van de to tale woningvooorraad, al bestaat die uitbreiding ook uit dure huizen. Als alle factoren worden samen gevat, dan is er stellig voor het mi nisterie sprake van grote politieke winst. De economische winst is schraal, zo zij er is, en het sociale voordeel is zeer problematisch. Misschien zijn we geneigd te protesteren tegen een vrije bouwmarkt, een feit is dat zo'n vrije bouwmarkt het er in zestien jaar nooit slechter zou hebben afge bracht dan het geordende bouw beleid waarmee wij nu zijn geze gend. De nieuwe beperking hecht eer een rouw- dan een lauwerkrans aan het ministerie van volkshuisvesting. Export-klassekleding j NU VERRASSEND VOORDELIG Door middel van een unieke ook in de damesafdeling. Uitsluitend de beroemde „Boronet" kleding 1 jaar schriftelijke garantie./' 1 jaar gratis onderhoud. XV ER KOOP fi ma Ley^aaf. jaar scnruteiijKe garantie. m VENLO: PARADE 40, ""Tel. 5797. Breda: v. Coothplein hoek Ginne- kenstraat. Eindhoven: Grote BcrV 16. Arnhem: Kortestraat 3. Nijmegen: Lange Burchtsix. 60 Venray 3 krijgt Wanssum 2, de hekkensluiter van hun klasse, op be zoek. In Wanssum wisten onze jon gens een stevige 5-3 overwinning te behalen, zodat we nu toch mogen verwachten al is het dan een thuiswedstrijd dat deze wedstrijd fiok in hun voordeel zal eindigen. Venray 4 is a.s. zondag nog vrij doch heeft cp 11 mei (Hemelvaarts dag) de lang niet gemakkelijke uit wedstrijd tegen Sevenum 2 voor de boeg. Zij weten wat er op het spel staat en zullen niet willen wijken. Voor Venray 5 vermeldt het pro gramma voor a.s. zondag een thuis wedstrijd tegen Griendtsveen 2. Deze wedstrijd zal echter niet door kun nen gaan daar dit elftal inmiddels uit de competitie is teruggetrokken. Getracht wordt alsnog een andere wedstrijd vastgesteld te krijgen. Behalve de officiële huldiging, welke de nieuw benoemde Officier in de Orde van Oranje Nassau, de heer Loonen uit Oostrum op Ven- rays gemeentehuis ten deel viel (het verslag hiervan vindt U elders) werd hij zaterdagmiddag ook in Roermond gehuldigd. In de conferentiezaal van de Coöp. Zuivelvereniging Zuid-Neder landse Zuivelbond G.A., waren tal rijke vertegenwoordigers bijeen gekomen om de pas benoemde Offi cier geluk te wensen. Voorzitter Mertens van de KNB TB en de LLTB, opende de lange rij sprekers en schetste de grote kwa liteiten van de heer Loonen, die in talrijke organisaties als in het Pro ductschap Zuivel, in het Product schap Vee en Vlees en als lid van de Veehouderij commissie de belangen van zo talloos vele agrariërs heeft te verdedigen en dit ook met op merkelijk elan en met gezag kan doen. Dat benadrukte ook de heer van Dam, voorzitter van het Produkt- schap Zuivel, die de heer Loonen een der meest gezaghebbende leden van het bestuur noemde. Dr. vd. Wiel, secretaris van de Kon. Nederl. Zuivelbond, bracht zijn gelukwensen over van deze bond en roemde eveneens de kwa liteiten van de nieuwe Officier. De ondervoorzitter van de Limco liet zich de kans niet ontgaan de voorzitter in het zonnetje te zetten en zijn leiderskwaliteiten naar voren te brengen. De heer vd. Goor prees eveneens de werkkracht, het gezonde inzicht en de bereidheid tot samenwerking toen hij namens de zuivelfabrieken, aangesloten bij de CZNZ, gelukwen sen aanbood. Hetzelfde deed ir. Teepen, die na mens het personeel van de CZNZ gelukwensen aanbood. Ondervoorzitter van Doren be sloot de rij met zijn gelukwensen uit te spreken waarbij hij mevr. Loonen een boeket bloemen aanbood voor haar aandeel in het werk van hgar man. De heer Loonen, die behalve door zijn echtgenote en kinderen ook be geleid werd door Deken Loonen, zwaaide alle lof ver van zich af en wees er op, dat ieder mens van God zijn plichten opgelegd gekregen heeft. Dat hij die zo had kunnen vervul len, dat ze een koninklijke onder scheiding hadden verdiend, dankte hij dus op de eerste plaats aan God, die hem de krachten daarvoor had gegeven. Daarnaast was hij grote dank ver- schudigd aan zijn echtgenote en fa milie, aan zijn naaste medewerkers en allen, die met hem de boeren-be- langen te verdedigen hebben. Met een dankwoord aan H.M. de Koningin besloot de heer Loonen zijn rede, waarna een zeer druk be zochte receptie begon. Het programma voor de eerste maanden bestaat uit de volgende punten: zaterdag 6 mei, morgen dus, dansavond in zaal Wilhelmina. De muziek zal verzorgd worden door de „Black and White Stars". Vervolgens hebben we zaterdag 20 mei een groots amusementspro gramma, met als een der vele gas ten Bob Vrieling. Er is ook reeds iets bekend over ons vakantie-uitstapje. Dit zal plaats vinden op zondag 2 juli. We gaan dan naar het bekoorlijke Zuid-Lim burg, waar ons diverse attrakties te wachten staan! Wat we allemaal gaan doen zal binnen enkele weken bekend ge maakt worden. RUITERSPORT In het kader van de viering van Koninginnedag 1961, werd op maan dag 1 mei te Venray, op het terrein, waar in de toekomst Venrays Schouwburg zal verrijzen, voor een talrijk publiek, een Demonstratie op Ruitersport gebied gegeven, door acht ruiters uit de kring Venray van de L.L.R.B. Als eerste onderdeel van deze de monstratie, werd een spring par cours verreden over negen hinder nissen, waarbij in de eerste ronde vijf ruiters foutloos rond kwamen. Na afkampen over een verkort par cours, waarbij echter op tijd werd gesprongen, was de uitslag als volgt: 1 Fr. vd. Weijer, Ysselsteyn 0 f. 13 s. 2 G. Lemmens, Yselsteyn 0 f. 14 sec. 3 J. Geelen, Leunen 0 f. 14,8 sec. 4 G. Philipsen, Castenray 0 f. 16,5 s. 5 P. Strijbosch, Castenray 8 f. 15 s. 6 J. Litjens, Leunen 7 B. Derks, Leunen 8 C. Steeghs, Oirlo. Vervolgens werd door de bekende combinatie, Fr. vd. Weijer uit Yssel steyn met zijn 18-jarig paard Swift een demonstratie-nummer Indivi duele dressuur Klasse Zwaar gere den. Uitleg van dit numer werd ver zorgd door de op ruiter-gebied zeer bekende figuur, C. Nooren uit Well, die dit nummer, dat op prachtige wijze werd voorgereden, voor het aanwezige publiek, zeer aantrekke lijk maakte. Als slot van deze demonstratie volgde nog een hoogte sprong. Dit nummer werd in een span nende strijd, na zes ronden, waarbij de te springen hindernis, bij elke nieuwe ronde werd verhoogd, bij de laatste sprong was de hoogte 1.50 m) gewonnen door Fr. vd. Weijer uit Ysselsteyn. Wij hopen door deze demonstratie de belangstelling van het Venrayse publiek voor deze zo mooie sport, weer eens te hebben opgewekt en wij verwachten, dat ook in de toe komst deze belangstelling steeds zal blijven bestaan, ja zelfs nog moge groeien S.V.V.-NIEUWS Doordat de voor de derde en vijf de elftal vastgestelde wedstrijden op het laatste moment nog door de competitieleiding werden uitgesteld, lag ons seniorenvoetbal jl. zondag geheel stil. Het programma voor zondag 7 mei is als volgt: Venray I'speelt in Stein tegen De Ster en is zoals bekend bij een overwinning definitief in 't bezit van de 2e plaats. Indien Wittenhorst - op bezoek in Blerick zou struikelen ofwel niet verder komen dan een gelijspel, is voor onze ploeg een gelijkspel ook voldoende daar dan geen van de concurrenten het puntenaantal van Venray meer kan benaderen. Vooraleer het echter zover is zal er anderhalf uur zware strijd moe ten worden geleverd, want De Ster is er de ploeg niet naar om zich op eigen terrein gemakkelijk gewonnen te geven De wedstrijd in Venray, bij de aanvang van het seizoen, leverde 'n 1-1 gelijkspel op. Verleden jaar werd in Stein een 2-0 nederlaag geleden, waarmede we maar willen zeggen, dat deze ploeg voor ons steeds een moeilijk te klop pen tegenstander is. Toch hebben wij de overtuiging, dat ons elftal in staat is ditmaal de gastheren te weerstaan, het niet zal laten aankomen op de laatste uit wedstrijd tegen RKDEV doch nu de kans zal benutten. Venray 2 krijgt Blerick 2 op be zoek. Kortgeleden werd in Blerick èen onverdiende 3-2 nederlaag gele den. Als a.s. zondag wederom met eenzelfde elan wordt gestreden als toen, is er alle kans, dat de competi tie op waardige wijze met een over winning kan worden afgesloten. Ambtenaren van het Landbouw schap, die enige tijd geleden bij boer Koekoek in Bennekom de rundvee stapel wilden opnemen om na te gaan op welk bedrag melkgelden beslag zou kunnen worden gelegd i.v.m. de weigering van deze boer zijn contributie voor het Landbouw schap te betalen, vonden in de weide van boer Koekoek slechts.... ezels grazen. Waar geen koe is verliest zelfs 't Landbouwschap zijn „recht" op melkgeld. Deze grap van boer Koekoek kwam in de openbaarheid vcor het College van Beroep, waar de boer uit Ben nekom in beroep was gekomen te gen de z.i. onrechtmatige beslagleg ging van het Landbouwschap die achterstallige contributie van 31,60 van boer Koekoek wil vereffenen. De raadsman vcor het Landbouw schap, die deze grap van boer Koe koek onthulde en daaraan toevoegde „Deze ezels zijn vermoedelijk wel symbolisch voor boer Koekoeks hele organisatie", kreeg niet de door hem verwachte lachers cp zijn hand. Hij wilde met het aanhalen van deze „ezel-stunt" aan het college duidelijk maken dat t.a.v. boer Koe koek alle middelen waren uitgeput. Beslaglegging cp roerend goed heeft gefaald omdat de organisatie van boer Koekoek „De Vrije Boer" er geregeld in slaagt de verkoop van roerende goederen zodanig te sabo teren dat de goederen op een verko ping voor een appel en een ei de deur uit moeten, om daarna aan de weigerachtige boer te worden terug gegeven. GEEN KOEIEN Het z.g. beslag leggen onder der den banktegoeden en melkgelden bij een zuivelfabriek is eveneens mislukt door het feit dat boer Koe koek op het goede moment geen koeien maar ezels in de wei had lopen. Voor het Landbouwschap bleef over het beslag op onroerend goed, huizen en grond. Het laatste is ge beurd. Anderhalve hectare van boer Koekoeks grond staat op het punt in handen van het Landbouwschap te verdwijnen. Het was hiertegen dat boer Koekoek bij het College van beroep in verzet kwam. Naar het oordeel van de boer uit Bennekom, is het Landbouwschap een dwang-organisatie. Hij stelde 't college voor een plebisciet te hou den onder de boeren en dan te zien hoeveel er „tegen" dan wel „voor" het Landbouwschap zijn. Het Landbouwschap voldoet vol gens boer Koekoek niet aan de wet op de P.B.O. Het is om deze rede nen, dat hij weigert contributie te betalen aan de z.i. onrechtmatige dwangorganisatie. „ONEERLIJK" De raadsman van het Landbouw schap stelde hiertegenover, dat Ne derland het door boer Koekoek ge wenste plebisciet niet kent en het Landbouwschap wél voldoet aan de wet op de P.B.O. Boer Koekoek sprak van een „on eerlijke strijd", temeer nu hem ge bleken is, dat de gemeente Ede het door het Landbouwschap in beslag te nemen stuk grond wil bestemmen voor woningbouw. Via de beslaglegging door het Landbouwschap zou het stuk land van 1.2 hectare hem ontnomen wor den tegen een prijs die verre ligt on der die de gemeente Ede hem gebo den heeft. Over zes weken zal het College van Beroep uitspraak doen. OOK VRIJBANKVLEES WORDT INGEBLIKT Eind mei komt in de voormalige zuivelfabriek van Mierlo de NV MIVO in bedrijf, die voorwaardelijk goedgekeurd vlees als ingeblikte vleeswaren gaat verwerken. Het nieuwe bedrijf is ontstaan uit een initiatief van de heer J. van Neer ven, de directeur van de Vee- en Vlees-centrale Helmond. Het bedrijf gaat vrijbankvlees, dat van uitstekende kwaliteit is, sterili seren. Het richt zich voor een belangrijk deel op de aanvoer van vlees van noodslachtingen in Limburg, Bra bant en Gelderland. Vooral in slagerskringen wordt het initiatief toegejuicht, omdat de verkoop van vrijbankvlees in vele dorpen en kleinere gemeenten de slagers flinke stroppen in hun nor male omzet kan aandoen. Een van de produkten van de vleeswarenfabrik wordt corned beef. De capaciteit van 't Mierlose be drijf is ongeveer twee honderd var kens per week. Er worden ook an dere veesoorten verwerkt. Het principe verandert natuurlijk nooit, dat niet. De oervorm natuurlijke kieming van de gerst. De gerst wordt mout, maar de jei 1000 tor) in onze nieuwe moutsilo's nu in onbeperkte mate mogelijk. Een winstpunt op het verleden. Het bier wordt er nog betpr door. Proef het maar. U merkt het onmiddellijk! vrolijk en módieus van tint en dessin reeds vanaf Leuke strakke en wijde zowel lichte tinten als kleur rijke dessins. TEXTIELHANDEL naast Raadhuis Hofstraat 2 Tel. 1473N 21 so Tennisliefhebbers kunnen nog spelen op deze in zéér goede staat verkerende baan: iedere voormiddag tot 1 uur (uitgezonderd zondag namiddag na 7 uur. Iokchtingen Mevr. Naus, Julianasingel 27, tel. 1409.

Peel en Maas | 1961 | | pagina 6