n 9 teveel annen De hand- en spandiensten...? Een gids voor Venray Eigenbouwers en grondprijzen Zondagsdienst huisartsen Zaterdag 15 april 1961 No. 15 TWEE EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 150652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ABONNEMENTS- (buiten Venray 1.75) We hebben nog al wat plannen op stapel staan. Wat de wegen betreft is er het zgn. Beekwegplan, de ver binding van Venray—centrum met de Midden-Peelweg. Dan het tweede gedeelte van de Midden-Peelweg van Ysselsteyn naar de Horstergrens en tenslotte het zandwegenplan, waarbij dus met behulp van de C.T.D. enige kilome ters zandwegen een vast wegdek gaan krijgen. Het plan Leunseweg is intussen in uitvoering maar het doortrekken van de omlegging rond Vel turn van af de Leunseweg naar Oostrum en Wanssum ligt nog bij de andere plannen. Dan is er het Lollebeekverkave- lingsplan dat naast de verkaveling der oude landbouwgronden ook zor gen zal voor betere wegen, inkor ting en verbetering van verschillen de zandwegen. Voor sport en ontspanning zijn er de maquettes voor een zwembad, 'n recreatieoord en een sportpark aan de Leunseweg. Voor de culturele ontwikkeling is er het plan voor een schouwburg. Voor woningbouw is er het plan West, het gebied tussen Vlakwater- weg en .Hoenderstraat en het uit breidingsplan Oostrum. Daarnaast liggen er nog andere grootse bouwplannen als b.v. de ver bouw van het Ziekenhuis en het nieuwe verpleegstershuis. Voor de industrieuitbreiding lig gen er de plannen voor uitbreiding van het industrieterrein aan de Maasheseweg en de uitbreidingen langs de spoorlijn in Oostrum. Dan zweeft ook nog ergens in de lucht "het plan om de riolering te gaan verbeteren met een zuiverings installatie om van verschillende uit breidingen met of zonder pompge- maal niet te spreken. Al met al een verzameling plan nen, waarvan met de tekeningen en maquettes een aardige tentoons- stelling zou te houden zijn. Een deel daarvan hebben we trouwens kunnen bewonderen op de Lim- brato. Van dit alles is echter niet veel meer in uitvoering dan het sport parkplan, waarvan tenminste een deel dit jaar nog gereed komt. Al is het zeker waar, dat een te gelijk uitvoeren van al deze plannen niet alleen miljoenen vergen zou en ook i.v.m. arbeiders-tekorten onge wenst zou zijn, van de andere kant doet het toch povertjes aan als men voor miljoenen plannen op tafel legt en op de vraag wat er nu feitelijk wel van in uitvoering is, benepen moet zeggen: practisch niets. Het is waar dat ons Lollebeekplan ernstig gestagneerd wordt door de plannen van hogerhand, die hier op het laatste ogenblik nog militair oefenterrein of recreatieoord van wilde maken. Het is waar dat we over de om- leggingsweg nabij Leunen weinig te zeggen hebben omdat dit iets is van Provinciale Waterstaat. Het is ook waar dat b.v. een zwembad-plan zovele instanties moet passeren, dat men door de bo men het bos niet meer kan zien en dat het een verschrikkelijke lange tijd duurt voordat ieder van hen zijn fiat gegeven heeft of zijn op en aanmerkingen daarover heeft ge maakt. En zo is er voor ieder van ge noemde plannen wel een reden en een oorzaak te vinden -van de stag natie in de verwezenlijking. Maar daarom is het niet minder prettig Het is zoiets als een klein kind een lolly beloven. Men kan dat niet ongestraft blijven doen, zonder dat het joch een keer andere maatrege len gaat nemen i.e. dreinzen, schreeuwen, huilen. Niet dat de Venrayse gemeen schap zulke maatregelen zal treffen, maar wel gaat de interesse verloren. Wel voelt men zich als een klein kind, dat veel beloofd wordt, doch niets krijgt. Men heeft weinig aan een maquette van een zwembad als hitMater moet ervaren eerst op zijn minst nog en kele jaren naar de Maas te moeten fietsen. Natuurlijk kan hier niemand iets aan doen. Een gemeentebestuur, dat vooruit wil, is aan handen en voeten gebonden aan wat weer hogere in stanties van provincie en rijk wel allemaal te bedisselen hebben. Dat bedisselen kost schijnbaar enorm tijd. Zie maar aan b.v. een schouwburg. Hoe lang en breed is hier al over gepraat, hoe dikwijls is men er voor naar Maastricht en haar Den Haag gereisd en hoe dikwijls heeft men al gedacht over een paar weken te kunnen beginnen. Daar zijn noodwoningen voor af gebroken en voorzieningen voor ge troffen en het resultaat is een fan tastische zand-verstuiving gewor den, waarin als een fata-morgana zo nu en dan in de stofwolken een schouwburg te zien is Nogmaals het gaat er niet om, om beschuldigend links en rechts met de vinger te wijzen. Maar de door snee-burger en waarschijnlijk ook de mensen, die zich voor een en ander inspannen, verliezen de moed door wat Burgemeester Custers in de eerste raadsvergadering de zo trage bureaucratische machine noemde. Inderdaad, voordat alle mogelijke instanties er hun neus eens inge stoken hebben, duurt en duurt het, totdat men tenslotte met een opeen hoping van plannen zit, die wel groots aandoen, maar waar men zo bar weinig mee opschiet.... Dit alles doet de moed verliezen, maakt wrevelig ener is geen mens mee gebaat. Het werkt bovendien remmend, want men kan aan het een moeilijk beginnen, als het ander nog niet in uitvoering is Al kan men er begrip voor heb ben, dat ook de regering niet zo maar met miljoenen gaat rond strooien en niet zo maar zeggen kan: bouwen jullie maar en doen jullie maar, van de andere kant worden de meeste van deze plannen eerst opgesteld als de kaars op de nagel is gebrand, als inderdaad moeilijk heden rijzen. Komen er dan nog maanden en maanden bij, dan loopt het hopeloos spaak Het zou om al deze redenen ge wenst zijn, dat die trage machine toch eens wat vlotter aan 't draaien komt. En we hadden gedacht, dat de Tweede Kamerleden, die op uit nodiging van de K.V.P. deze week op bezoek zouden komen, juist over deze materie eens wat beter zouden worden voorgelicht. Maar dit be zoek gaat om de een of andere duis tere reden plotseling niet door. Op het laatste nippertje heeft men deze mensen gevraagd maar thuis te blij ven Een gemiste kans om de trage ma chine wat sneller te doen lopen. Het zal zelfs een politiek onmon dige duidelijk zijn, dat we practisch. aan de vooravond staan van de be grafenis van ons aller hand- en spandiensten. De raad is indertijd bij de begro tingsbehandeling unaniem ten strij de getrokken tegen deze verouderde vorm van gemeentelijke belasting en het is toendertijd alleen aan het hardnekkig verweer van Burge meester Janssen te danken geweest, dat de executie is uitgesteld tot in mei. In de laatste raadsvergadering is dan gevraagd of deze kwestie niet weer behandeld kon worden, maar ditmaal was Burgemeester Custers de man, die een spaak in het wiel stak en beloofde op deze kwestie nader terug te komen. Al zei hij het in de openbare- ver gadering met niet zoveel woorden, toch was voor een goed verstaander duidelijk, dat er over deze kwestie druk overleg is met provinciale en andere autoriteiten. En bij dit oyerleg dat is zonder meer duidelijk zal Venray waar schijnlijk wel naar voren brengen, dat men deze belasting inderdaad wel wat buitentijds acht, maar dat ze toch nog altijd 24.000 per jaar in de gemeentekas brengt. Deze 24.000 kan de gemeente moeilijk missen, gezien de beroerde toestand van haar kas en het feit, dat hier voor geen enkele compensatie komt bij de toch al povere financiële hulp, die Venray van rijkswege krijgt. In het kort komt het er dus op neer, dat de gemeente zal proberen, die belasting-opbrengst via een ho gere rijksuitkering of grotere steun van de provincie binnen te krijgen en daarmede een zachte dood voor deze hand- en spandiensten meteen mogelijk te maken. Er is voor de gemeente trouwens geen andere redenatie mogelijk. Want het mag dan waar zijn, dat deze hand-, span- en trekdiensten onrechtvaardig en onbillijk zijn, om dat vooral onze landbouwers hier nogal zware aanslagen van thuis krijgen (aanslagen, die tussen haak jes „zo maar" worden opgelegd), van de andere kant zou een verho ging van straatbelasting of welke andere belasting ook, indien zulks mogelijk is, op zijn beurt weer on billijkheden met zich brengen. Wat men de een dus afneemt, krijgt de ander er bovenop, waar mede dan wel de ouderwetse belasting verdwijnt, maar niet de onbillijkheid. Het is dus voor de gemeente zaak om de verdwijnig van deze belas ting te bepleiten in die zin, als hier boven is gesteld en we twijfelen er niet aan of zulks zal ook gebeuren. We gaan geen afscheids-rede hou den over de verdwijnende hand- en spandiensten. Op de eerste plaats is het nog niet zover en op de tweede plaats moet men afwachten, wat voor deze be- Binnenkort gaat er verschijnen een gids voor Venray. In deze gids staan alle mogelijke wetenswaardig heden over onze gemeente. Spreekuren van doktoren, bus diensten, namen en adressen van bestuursleden der vele, vele vereni gingen, gegevens over de verschil lende parochies, over het onderwijs, kortom een boekwerkje, waaruit iedere Venrayer veel wetenswaar digheden putten kan, ook t.a.v. de Venrayse zaken. Ieder huisgezin in Venray ont gingen. Aan deze enquete, waarin verzocht werd om namen van ver eniging, voorzitter, secretaris en penningmeester is over het alge meen goed gehoor gegeven. Deze gegevens dienen voor de gids. Zo is het dus begrijpelijk, dat de verenigingen, die indertijd geen aangifte gedaan hebben op het ge meentehuis nu waarschijnlijk niet vermeld zullen staan in deze gids, indien ze zich tenminste niet voor volgende week woensdag alsnog op geven aan het bureau van dit blad. vangt dit boekje, dat tweemaal per 'Een telefonische mededeling aan jaar verschijnt, nl. in mei en october gratis, en is er dus steeds van verze kerd de- juiste gegevens te hebben. Er is echter een „maartje" aan verbonden. Van gemeentewege is er einde vorig jaar een enquete ge houden onder de Venrayse vereni- 04780-1512 is reeds voldoende. Mogen we die bestuurderen, die dus niet het gemeenteliike enquête formulier hebben ingezonden of ge kregen hebben, alsnog dringend ver zoeken zich even telefonisch te mel den bij het bureau van dit blad INTERNATIONAAL Zaterdag opende burgemeester Custers het internationale schaak- tournooi, dat in Prinsenhof ook dit maal weer op voortreffelijke wijze door de Venrayse schaakclub was georganiseerd. Meer dan honderd deelnemers, waaronder enkele Engelse en veel Duitsers, namen aan dit concours deel, dat zoals voorzitter Peeters in zijn welkoms woord uitdrukte, ook aantoont waarin een kleine club groot kan zijn. Reeds jaren achtereen organiseert de Venrayse club toumooien, die zich in een steeds grotere belang stelling mogen verheugen. Ook burgemeester Custers was voldaan, dat zovelen aan de oproep van Venrays schaakclub gehoor hadden gegeven en wenste alle deel nemers veel geluk en een spannen de wedstrijd toe. Als een ietwat vergankelijk sou- venier aan deze dagen bood hij de Nederlandse dames-kampioene mevr. Vreeken, een doos pruimen- taartjes aan. Dan begon onder leiding-van Pa ter Otgerus aan 50 borden de strijd tussen wit en zwart, die tot zondag avond duurde. Een spannende strijd, waarbij voor de schaakliefhebbers veel te genieten viel. Een voldaan bestuur der Venrayse schaakclub kon zondagavond dit lustrum-tournooi besluiten met een prijsuitreiking, die er zijn mocht. In de topklasse dames, wist mevr. Vreeken de beker te winnen voor mevr. Timmer, al had zij hiervoor zwaar moeten vechten. De heren Bink Nijmegen, drs. Bergsma Rotterdam en de open kampioen van Nederland Jongsma, waren de koplopers bij de heren. De overige eerste prijzen waren: D. van Boveen, Leeuwarden; R. Moonen, Heerlerheide; B. v.d. Griendt, Deventer; M. van Gils, Breda; H. v. Spijk Venlo; A. Kos- man Venlo; H. Lüttgens Kamp Lindfort (D.); H. Hilhorst, Heerlen; A. Grootens, Meden (D.); H. Jaspers Meden (D.); P. Reumers, Posterholt; lasting misschien terug gaat komen. Wel mogen we in dit verband toch wel wijzen op een bepaald feit, dat ons inziens wel belangrijk is. Het is feitelijk aan enkele mensen te danken, dat nu een einde gaat ko men aan deze belasting-vorm. Ze hebben zich daar jaren op alle mo gelijke manieren tegen verzet. Een verzet, dat dikwijls ook de naam van Venray geen goed heeft gedaan. Terwijl de meeste mensen zich voor de hele hand- en spandiensten niet interesseerden en rustig hun jaarlijkse aanslag betaalden, heb ben deze „eenlingen" de moed opge bracht om telkens opnieuw te blij ven hameren op het verouderd-zijn van deze belastingmethode, de on billijkheid en het onzinnige. Dat zij zich daarbij soms even be lachelijk maakten als de belasting die ze bestreden, heeft hen niet ver hinderd door te gaan en door te blijven gaan. Tot zij anderen wisten te overtuigen en door die anderen uiteindelijk de gemeenteraad achter zich kregen, met het resultaat als hierboven vermeld. Het is nog te vroeg om de vlag uit te steken, maar de vragen in Tweede Kamer en de inschakeling van de Minister hebben tot resultaat gehad, dat op ,hoog niveau" thans gepraat wordt. En wel gepraat over de afschaffing, die dan zó zal moe ten worden georganiseerd, dat de inwoners van Venray enerzijds van deze onbillijkheid af komen, maar anderzijds, dat de gemeentekas ook deze 24.000 blijft behouden. Die oplossing kan alleen komen als van regeringswege inderdaad hulp wordt geboden. Zonder deze kan Venray ten ene male niets. Moge de door een enkeling begon nen actie nu een goede en recht vaardige oplossing krijgen, ook al opdat het jaarlijkse weder terug kerende spektakel in de kranten over deze materie eindelijk een einde krijgt. Dan is er voor Venray veel gewonnen W. Boekholt, Vierlingsbeek; A. Klahsen, Huchelshoven (D.); H. Zeyen Kamp Lindfort (D.); J. Bloche Huchelshoven (D.)A. Thielen Roer mond; J. van Megen Arcen; P. Stro nger Huchelshoven (D.); P. Kuntze- lers Tegelen; Th. Coops, Gennep; H. Litjens Arcen; Th. Jeuken, Venray; W. Fleuren, Groesbeek; mevrouw trofee's beschikbaar zijn. Voor deze E. Spee-Doren, Venray; L. van Daal;categorie van sterrit-rijders is er om Cuyk; P. Kersjes Boxmeer; L. j vier uur prijsuitreiking in zaal Alb. Schipper Rotterdam; J. v.d. Smitte j Dirkx te Elsendórp. Elslo en T. van Spijk Venlo (jeugd- Omstreek 4 uur zal Mgr. Bekkers groep). de auto-zegening verrichten. JUBILEUM STER-RIT GEMERT Ter herdenking van het feit, dat 25 jaar geleden in Elsendórp (gem. Gemert) de Broederschap voor Vei lig Verkeer werd opgericht met Sint Christoffel als beschermheilige, zal op zondag 16 april a.s. een jubileum- sterrit naar dit Gemertse Peelkerk- dorp worden gehouden. De organisatie berust bij de MAC St. Christoffel te Gemert. Niet al leen de ongeveer 6000 leden van de Broederschap kunnen aan deze ster- rit deelnemen, maar ook alle andere belangstellenden. Men kan vertrek ken waar men wil, voor eigen huis deur bijgevolg ook. Er zullen in een straal van circa 25 km rond Elsendórp zeven con troleposten worden uitgezet, name lijk in Oss, Grave, Cuyk, Boxmeer, Venray, Veghel en Helmond. De deelnemers zullen bij minimaal twee van deze zeven controlepos ten een stempel moeten halen om in het bezit te komen van een voor dit jubileum speciaal ontworpen meta len wandbord. Er bestaan geen beperkingen ten aanzien van het aantal passagiers, zodat éventueel de gehele familie plezier aan deze sterrit kan beleven. Voor inschrijving dient men zich te wenden tot het secretariaat van de MAC St. Christoffel, Oudestraat 71 te Gemert. De kosten zijn f 4,50. Er kan ook in clubverband wor den deelgenomen, waarvoor fraaie Degene die in ons Venray een eigen huisje wil bouwen moet van goede huize komen. Reeds eerder hebben wij de aan dacht gevestigd op de vele moeilijk heden die er zijn t.a.v. de premie- aanvrage. Een procedure, die vele en lange kostbare tijd vraagt. In dit artikel willen we de grond- geschiedenis even onder de loupe nemen. Heeft men zelf een stukje grond, dat gunstig ligt dan is het nog te doen. Onder gunstige ligging wordt dan verstaan, dat er geen „embar go", geen verbod op ligt, omdat het in een of ander uitbreidingsplan ligt of in een buurt, waar men in de toekomst wil gaan uitbreiden. Dan is zelf bouwen dikwijls al on mogelijk, omdat eerst moet worden afgewacht of de uitbreidingsplan nen goed worden gekeurd. Zo ja, moet worden bekeken of de grond voor particuliere bouw bestemd is. Is hij dat maar dat duurt maan den dan kan er gebouwd worden, mits premieregeling (dat duurt ja ren) en financiering in orde zijn. Een lijdensweg die weliswaar zeer lang duurt maar toch aan een einde komt. Iets anders wordt het als men grond gaat kopen. De gemeentelijke grond in Zuid is practisch op. Rond het Nassauplein is nog iets te krijgen, maar tegen prijzen van 15 tot 20 gulden. Voor plan West loopt nog de onteigening, maar wat daar de prijzen zullen zijn weet geen mens. GRONDPRIJZEN Dat brengt ons op een ander on derwerp, dat met woningbouw toch wel zeer nauw verband houdt. Er ontstaat een steeds nijpender gebrek aan grond voor het bouwen van huizen. Sinds in 1956 de prijsbeheersing voor niet-landbouwgronden werd opgeheven zijn de grondprijzen ieder jaar gestegen en we mogen wel zeggen dat de prijs nu gemid deld vijftig procent hoger ligt dan vijf jaar geleden. Deze hogere grondprijzen hebben uiteraard grote invloed op de stich- tingskosten en dus op de huurprij zen van nieuwe woningen terwijl nauwelijks 5 jaar geleden gebouwde huizen nu bij verkoop reeds een aanzienlijk hoger bedrag kunnen opbrengen dan bij eerste overdracht het geval was. Toen de huizen op de Julianasin- gel gebouwd werden kostte de grond daar 5 per m2. In plan Zuid ligt hij reeds op 15. Er zijn nu plannen om ook de prijsbeheersing van landbouwgron den op te heffen. Hoewel de grond kamers ten aanzien van de prijsbe paling bij verkoop dezer gronden reeds een ruim standpunt innemen zal opheffing der prijsbeheersing er ongetwijfeld toe bijdragen, dat in sommige gevallen het hek helemaal van de dam is en gevraagd zal wor den wat een gek ervoor wil geven. Het huidige kabinet streeft nu eenmaal naar een vrijere prijs- en loonvorming, maar het is zeker een strijdpunt of bij het steeds nijpender gebrek aan grond, zowel voor hui zenbouw als voor landbouw, een ge heel vrij laten van de grondprijzen thans in het belang van ons volk kan worden geacht. Wat men in andere streken van ons land ziet, gebeurt ook in Ven ray, zij het dan in mindere mate. Daar vergen de grote bevolkings- aglomeraties steeds meer oorspron kelijke land- en tuinbouwgronden voor de huizenbouw. Duizenden tuinders en boeren zijn reeds van hun land verjaagd om dat de steden de grond nodig had den voor nieuwe uitbreidingsplan nen. Een groot deel van deze boeren en tuinders wil elders opnieuw begin nen, maar de mogelijkheden daartoe worden uiteraard ook steeds be perkter, zodat bij een geheel vrij la ten de vraagprijzen ook voor deze grond steeds meer stijgen. Dat heeft dus tot gevolg, dat de produkten van deze land- en tuin bouwgronden ook in prijs moeten stijgen, hetgeen de kosten van het noodzakelijk levensonderhoud hoger doen worden. Daarmede raken wij dus weer verder in de deflatiespiraal, die we juist bezig waren enigszins te druk ken. Wanneer de Wet vervreemding landbouwgronden niet wordt ver lengd en over enkele jaren ook de pachtprijzen onbelemmerd kunnen stijgen, zal dat op ons huishoudbud get een sterke opwaartse invloed gaan uitoefenen. Hogere kosten, dus ook hogere lo nen, zullen niet kunnen uitblijven. Het is echter zeer de vraag of een en ander gelijke tred zal houden. De vraag is zeker gewettigd of Nederlands economische positie dit kan verdragen. We dienen daarbij wel te bedenken, dat een eventuele teruggang in de conjunctuur, die toch zeker denkbaar is, geen ver mindering van de vraag naar grond tengevolge zal hebben. Voor onze groeiende bevolking blijven steeds meer huizen nodig. Er zal dus nog meer land- en tuinbouwgrond aan zijn bestemming Worden onttrokken en elders weer grond in cultuur moeten worden ge bracht. Het arsenaal wordt dus steeds, kleiner, de grondeigenaren zullen de prijzen steeds- meer kun nen opschroeven. Zo ergens, dan lijkt het op dit ge bied toch gewenst om enige beheer sing van die prijzen in de hand te houden, want de belangen van ons gehele volk zijn daarmede ge moeid. De belangen van de grondeigena ren, leggen o.i. hierbij minder ge wicht in de schaal dan die van huis eigenaren, omdat aan de huizen de hogere kosten van onderhoud ver bonden zijn terwijl dit voor gronden niet of in veel mindere mate het ge val is. Het loslaten van de grondprijzen heeft reeds tot vele speculatieve aankopen geleid. De bewijzen daar van hebben we meegemaakt rond de gronden voor het industrie terrein. %/Ten aanzien van de landbouw gronden zou dit alles wellicht in nog sterkere mate gaan spreken. Het feit, dat wij een der dichtst bevolk te landen ter wereld zijn, met alle gevolgen van dien, noopt het na tuurlijke streven tot een vrijere prijs- en loonvorming om juist de grondprijzen toch enigszins in de hand te houden, opdat onze levens kansen niet vast lopen in de kans tot ongebreidelde stijging der prij zen. Reeds nu heeft dit tot een aan merkelijke stijging van de prijzen van woningen geleid, het zou straks ook op ander terrein van ons dage lijks leven merkbaar worden en dit kan niet anders dan tot nieuwe spanningen leiden. We zijn op deze kwestie wat ver der ingegaan, omdat het duidelijk is, dat er met onze grondpolitiek iets scheef zit In den lande en ook in Venray. De gevolgen blijven niet uit. Dat is b.v. in West te zien geweest, waar men op verschillende plaatsen niet tot minnelijke schikking kwam, om dat de betrokkenen meer vroegen dan de gemeente kon of bereid was te geven. Al is het van de ene kant geluk kig, dat de tijden voorbij zijn, dat men bouwgrond onteigende voor 75 cent, van de andere kant is het ook zo, dat de grondprijzen niet zoda nige hoogte moeten gaan nqmen, dat ze niet meer te betalen zijn. Het zou misschien eens goed zijn om ook eens openbaar te maken hoe men uiteindelijk aan prijzen van 15 tot 20 komt voor bouw grond. Iedereen weet, dat aanleg van we gen, riolering, waterleiding en wat dies meer zij kapitalen geld gaat kosten, maar hoe deze kapitalen terug komen in de grondprijs is fei telijk nog nooit openbaar gemaakt Wellicht dat een dergelijke open baarheid het publiek ook een beter begrip gaf van de bijkomende grote en hoge kosten. Het argument wat we ook in de Venrayse gemeenteraad horen ge bruiken, nl. om zo zuinig mogelijk te zijn met wegen-aanleg groen- beplanting, plantsoenen e.d. om daardoor de prijs der grond te kun nen drukken, zou dan ook eens op zijn merites beoordeeld kunnen worden. We zouden het beslist jammer vinden als men smaller wegen zou gaan aanleggen, minder groen, min der plantsoenen e.d. meer omdat dit misschien 5 of 10 cent op de grond prijzen zou schelen. Nog meer dan de huizen, worden straten, wegen, pleinen en plant soenen nl. voor de verdere toekomst aangelegd. Maar niemand die op dit moment kan beoordelen of dat de prijzen hoger maakt Al met al blijkt dus ook in de grondprijzen voor de bouwers een grote struikelblok gelegen te zijn, die als zoveelste hindernis genomen zal moeten worden voordat men in eigen huis zijn benen onder eigen tafel steken kan. Ondanks dus alle propaganda is. huizenbouw - en zeker de particu liere bouw - geen prettige bezigheid. Letterlijk en figuurlijk wordt van de grond af aan nog al enige spaken in het wiel gestoken NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Vanaf zaterdagmiddag 4 uur tot maandagmorgen 8 uur, wordt de praktijk der huisartsen voor Venray e.o. waargenomen door Dr. VAN THIEL Patersstraat 30 Telefoon 1887 Uitsluitend voor spoedgevallen GROENE KRUIS Donderdag' a.s.: Zuigelingen-bureau voor de Kom. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. Janssen, Kard. van Rossum- straat 4, tel. 1504. ZILVEREN GEMEENTEARBEIDERS Vierde de heer J. van Gerven en kele weken geleden in stilte zijn zil veren ambtsjubileum bij gemeente werken te Venray, zaterdag vierden de heren L. Franssen en J. Verste gen hun zilveren ambtsjubileum. Mr. Custers, burgemeester, bracht in gezelschap van zijn drie wethou ders een felicitatie-bezoek ten huize van de jubilarissen, die vele felici taties in ontvangst namen van hun collega's en chefs. Het feest werd hoofdzakelijk in familieverband gevierd. NIEUW BESTUUR R.K. AMBACHTSCHOOL Zaterdagmiddag werd te Venray het nieuwe bestuur van de R.K. Ambachtschool voor Venray en om streken geïnstalleerd. Deze school stond sinds de oprich- titng onder bestuur van de St. Pe trus Banden-parochie. Het nieuwe bestuur zal een stichting vormen tot bevordering van het Nijverheidson derwijs. Tot voorzitter werd benoemd de heer L. Nelissen, Venray. De heer W. Peters kreeg de func tie van administrateur-secretaris toebedeeld. Penningmeester werd dhr. E. Knoet. Verder hebben zitting in het schoolbestuur: wethouder G. H. Schols namens de gemeente Venray, C.J.P. Leurs, namens de industrie, dr. L. Sala namens het kerkbestuur St. Petrus Banden, G. Custers, mid denstand, P. Janssen R.K. onderwij zersbond, M. van Houdt en P. Coe- nen KAB, M.H. vd. Sterren en G.W. Volleberg LLTB en de h^er E. Bar- tels Arbeidsbureau.

Peel en Maas | 1961 | | pagina 1