Venrays vroede vaderen vergaderden de politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Eind van hand-en spandiensten in zicht Gevonden Zaterdag 8 april 1961 No. 14 TWEE EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 150652 ABONNEMENTS- (buiten Venray 1.75) De agenda voor deze jongste raadsvergadering verscheen in nieu we stijl. Dat betekende dat de raadsleden een dikke pak papier thuis kregen waarin ze nu de meest volledige toelichting vonden, die ze maar wensen konden. Behalve een uitvoerige toelichting bij elk punt, vond men er tevens het officiële raadsbesluit bij, alsmede de wijziging in de begroting, die van het genomen raads besluit het gevolg is. Een en ander resulteerde in een dermate groot pak papier, dat enkele raadsleden er zich een extra boeken tas voor hebben aangeschaft- Namens de Raad bracht BAR- TELS in de rondvraag dank voor deze agenda „nieuwe stijl", die zeer duidelijk en overzichtelijk is. De ingekomen stukken waren ^goedkeuringen van Ged. Staten van genomen raadsbesluiten. Zo keurden zij goed de verkoop van grond aan J. Lenssen, aan A. Gubbels, aan L.P. Janssen, aan de Lijstenfabriek Deco C.V. en aan de Stichting Werkplaats. Ten aanzien van dit laatste be sluit merkte BERKHOUT op, dat het nu slechts te hopen was, dat de nieuwe werkplaats zo spoedig moge lijk gebouwd zou kunnen worden. Deze is immers van groot belang voor de mensen die er werken, maar ook voor Venrays industrie, die van deze werkplaats veel plezier kan hebben. Maar in de huidige si tuatie zal dan dringend verbetering moeten worden aangebracht. De Voorzitter vertelde, dat reali satie eerst mogelijk is, als het mi nisterie van Bouwnijverheid de ver gunning daartoe geeft. Er is bij dit ministerie al alle aan drang uitgeoefend maar de vraag is of het baten zal Bij de ingekomen stukken was verder een nota over de nieuwe loonmethode die men gaat toepassen t.a.v. de gemeente-arbeiders. Hiertegen had BERKHOUT be zwaar. In deze nota, aldus spreker, had de Raad een volledig overzicht verwacht van de werkclassificatie en de prestatiebelonig die men gaat in voeren. Deze nota geeft alleen een alge meen overzicht, maar geen enkel concreet gegeven, zodat niemand de waarde van een en ander kan be oordelen. Zo heeft men er weinig aan. De VOORZITTER onderschreef, dat de nota zich beperkte tot een algemeen overzicht, ook al omdat het moeilijk is alle onderdelen uit voerig te beschrijven en te behan delen. Toch wilde hij in een volgen de nota verschillende punten nader uitwerken, indien Berkhout maar op wilde geven, welke concrete gege vens hij dan wel wilde hebben. Met dit voorstel ging BERKHOUT accoord. OUDE RECHTEN PREVALEREN De BRUYN had nog bezwaar te gen de oficiële notulen, waarin z.i. niet duidelijk gesteld werd, dat de genen, die al een bouwplan hadden ingestuurd voor die stukken in onze gemeente, waarop de Raad thans een bouwverbod heeft gelegd in ver band met de voorbereiding van uit breidingsplannen, toch zullen mo gen bouwen. Ook de VOORZITTER beklem toonde dit nog eens ten overvloede en zei duidelijk dat die oudere rech ten zouden prevaleren boven de nieuwere. Dan ging het met sneltreinvaart door de agenda heen. Zonder verder commentaar werd besloten: a. de vergaderingen van de Raad voortaan te stellen op de eerste dinsdag van de maand; b. tot de verkoop van een bouwter rein in het uitbreidingsplan Oostrum aan M. Wilmsen (297 m2 a 8 per m2). Bij dit voorstel was ook het offi ciële raadsbesluit gevoegd zoals we boven reeds vertelden. Daar staat o.a. in te lezen dat a) binnen 3 maanden aan B. en W. 'n plan moet zijn voorgelegd, b) binnen 'n jaar met de bouw moet zijn begonnen en c) dat de woning binnen twee jaren gereed moet zijn. Zo aan a. en b. niet voldaan wordt, wordt de koopacte ongeldig. In geval c. betaalt men 10 per week extra bij. JANSSEN hoopte, dat aan deze bepalingen de hand zou worden ge houden en dat ze bij iedere verkoop voortaan in de koopacte zouden worden opgenomen. „Waar zulks mogelijk is, wel...." was het diplomatieke antwoord van de VOORZITTER: Dan ging het weer verder. Zonder commentaar werd besloten: c. in 1962 de Oirlose kermis te ver plaatsen op de tweede zondeag in mei en de drie daarop vol gende dagen; d. tot toekenning van een eenma lige subsidie van 100 aan de Venrayse schaakclub, in verband met het door hen te organiseren internationale schaaktournooi; e. tot het verlenen van medewer king voor de aanschaffing van nieuw meubilair ad 8.232,50 voor de lagere school in Casten- ray; f. idem voor het doen aanbrengen van een naadloze vloerbedek king in 9 lokalen van de Ursula- scholen ad 3.625; g. de subsidie voor het Oranje Co mité te verhogen tot 4.094; h. gedeeltelijke pachtontbinding. In plaats van de fam. Arts Zwart- water pacht nu H.A. Arts ge meentegrond, terwijl ook in de grond zelf veranderingen wor den aangebracht. Waren 't eerst twee percelen van tesamen 7 ha, nu krijgt hij twee andere per celen tesamen 4,5 ha. Dit heeft tot gevolg, dat de gemeente al daar ter beschikking krijgt 13 ha grond. GRONDTR AN S ACTIES Het volgende voorstel was nu om deze 13 ha niet meer uit te geven voor verpachting maar deze in eigen hand te houden als een soort ruil object als er later eens iemand ge holpen moet worden aan nieuwe grond, omdat de gemeente elders zijn grond nodig heeft. STEEGHS vond deze handelwijze best, maar VERMEULEN voelde er gens nattigheid. Zo wilde hij weten of iedereen, die b.v. in de kom grond kwijt werd, nu een beroep kon doen op de gemeente om aan het Zwartwater een nieuw stuk te rug te krijgen, wat EMONTS waar schuwend de vinger in de hoogte deed steken, dat men met een der gelijke versnippering toch niet zou beginnen. Maar de VOORZITTER wierp olie op de golven met de mededeling, dat men het allemaal te ver ging zoe ken. Feit is, dat de gemeente grond nodig kan hebben, als men hier in de kom b.v. voor woningbouw grote stukken landbouwgrond zal moeten onteigenen. Als dit het geval is, zal dus de raad moeten beslissen of dat „slachoffers" op die wijze schade loos gesteld moet worden. Dat is alles Maar even later deelde hij dan toch maar meteen mee, dat in be sloten zitting over deze kwestie als nog gepraat zou worden, wat VER MEULEN de opmerking ontlokte, er dus toch wat aan het handje was. Hij kreeg ten antwoord, dat hij beter wat met zijn commentaar kon wachten tot na afloop van de beslo ten vergadering. Dan werd verder zonder commen taar ook dit punt aangenomen. Ook de bijdrage van 960 in de reiskosten van de aalmoezenier van sociale werken voor dit dekenaat werd zonder meer goedgekeurd. HAND- EN SPANDIENSTEN Dan bracht de VOORZITTER een brief Ier sprake van de raadsleden DE BRUYN, VERMEULEN, DE- RICKX en PONJEE. In deze brief spraken deze raads leden er hun bezorgdheid over uit, dat de kwestie hand- en spandien sten nog altijd op afwikkeling wacht. Bij de begrotingsbehandeling was door B. en W. beloofd op deze kwestie nader terug te komen voor dat de aanslagbiljetten de deur uit gingen en het kohier zou worden vastgesteld. Daar dit laatste ge woonlijk in mei gebeurt, is dit dus feitelijk de laatste vergadering voor dien, aldus de brief schrijvers en zou men graag thans de kwestie hand- en spandiensten aan de orde zien gesteld. De VOORZITTER was van een en De Voorzitter was van een en ander op de hoogte, maar vertelde, dat in deze vergadering nog weinig gezegd kon worden. Deze kwestie is van be lang. Van belang omdat het Ven rayse publiek van deze belasting- vorm af wil en nu middelen gevon den moeten worden om dit zodanig te doen dat ditzelfde publiek niet op een andere wijze nog zwaarder getroffen wordt en de gemeente er financieel geen nadeel van lijdt. Het is bovendien een kwestie, waarin de gemeente niet zo maar even een beslissing kan nemen, zonder grote risico's te lopen. Daar is diepgaand overleg voor nodig met provincie en rijk, 'n overleg dat in tussen gaande is, maar nog niet is afgesloten. Hij wilde gaarne in de besloten vergadering het voorlopig standpunt van B. en W. in deze kwestie meedelen en hoopte in de komende vergadering definitieve be richten te kunnen geven. Al maakte hij meteen restrictie, dat dan het overleg met hogere instanties, dat nu eenmaal tijd vraagt, afgesloten zou zijn. STEEGHS was van mening, dat die brief niet zo noodzakelijk was geweest, want ook de rest van de raad had die belofte niet vergeten. Het deed hem intussen genoegen, dat thans overleg gaande is en hij hoopte, dat inderdaad een oplossing voor deze onbillijke zaak gevonden kon worden Toen zat men dan midden in de RONDVRAAG VAN HAAREN had gezien dat de wijziging in de politieverordening intussen is goedgekeurd die voort aan het afsluiten van auto's, motors en brommers verplichtend stelt. Maar hij zou graag zien, dat hier het publiek eerst de meest volledige voorlichting zou krijgen. De VOORZITTER zegde zulks toe. PONJEE drong aan op een vlotte afwerking van de aankoop van stuk jes grond, benodigd voor de nieuwe Beekweg. Ook hij kreeg die belofte. RIOLERING OP DE KERK DORPEN JENNISKENS drong er op aan, dat de puinwegen in het uitbrei dingsplan Ysselsteyn nu eindelijk eens een vast wegdek zouden krij gen, want zo is het ook geen gezicht. Wethouder COLSEN vertelde, dat men wachtende was op het riole ringsplan. Dat heeft lang geduurd, maar nu heeft B. en W. een ultima tum gesteld aan de ontwerper: bin nen zoveel tijd klaar of anders gaat men naar een ander. VAN DER STERREN vroeg of het niet tijd werd, dat ook aan een rio leringsplan voor Oirlo wordt ge dacht. De uitbreiding aldaar met burgerwoningen vraagt betere voor zieningen dan zink- of zakputten, die ook al vanwege de grondgesteld- heid in Oirlo minder goed werken, dan elders. De gevolgen kan men nu daar zien en ruiken. Wethouder COLSEN benadrukte, dat feitelijk voor elk kerkdorp rio lering noodzakelijk is. Zo gauw er waterleiding komt, moet er ook rio lering komen. Men is daar trouwens mee doende. Zo zijn plannen ont worpen voor Oostrum en Leunen, terwijl die van Merselo en Yssel steyn in voorbereiding zijn. Maar ook voor Oirlo zal men tot iets der gelijks moeten komen, alleen zal men zich dienen te realiseren, dat pompgemalen en een zuiverings installatie dringend noodzakelijk wordt. En dit kost kapitalen geld, Hoe men daar aan moet komen is op 't moment een der hoofdvragen. Maar in ieder geval heeft deze kwestie de aandacht en men zal proberen een oplossing te vinden. JANSSEN wilde weten waar de wegwijzers toch wel bleven. Dit duurt werkelijk te lang Dat was ook de mening van de VOORZITTER, die een schrijven naar de A.N.W.B. gestuurd had, dat er nu eindelijk spijkers met koppen moesten worden geslagen. Zo niet. dan zal men het zelf gaan doen De BRUYN vond de oude café Aarts aan het Henseniusplein maar een gevaarlijke bedoening. Men heeft er oud papier in liggen, de rui ten zijn kapot en als er vandaag of morgen iets gebeurt, is dat heus geen wonder. Trouwens het geheel maakt een allesbehalve fraaie in druk, zo midden in het centrum. Dat beaamde ook wethouder COLSEN, die wat graag zou slopen, maar men zit met twee families, die voorlopig onderdak moeten worden gebracht. Zulks is tot heden niet mogelijk, maar als die er uit zijn, dan wordt meteen gesloopt, terwijl de Drie Hoefijzers toegezegd heb ben, dan direct te bouwenNog even wachten dus. MOSAFFAIRE BARTELS wilde weten of het waar was dat aan de gemeente een bod van 100.000 gedaan was voor mos uit de gemeentebossen. Afge zien daarvan wilde hij het stand punt van B. en W. inzake al of niet verkoop horen. (We wijzen onze le zers op het artikel over deze mos geschiedenis in ons tweede blad Red.) Op voorhand had hij reeds een gedegen studie gemaakt van deze kwestie en o.a. de mening gevraagd van het Bosbouwkundig Instituut in Wageningen. Hij hield een heel betoog over fosfaten, kalk, kali, koper en der gelijke dingen meer, die allemaal zouden verdwijnen met de moslaag en dus het arme bos finaal zouden uitputten, maar de VOORZITTER voorkwam verdere bosbouw tech nische uiteenzettingen met de mede deling dat er nooit geen officiële aanbieding gedaan was. Zou die ooit komen dan zouden B. en W. stellig een gedegen onderzoek naar deze zaak instellen en zo men beslist alle argumenten voor en tegen terdege overwegen, waarna de raad dan te beslissen krijgt. VERKEERSREGELING STUDIE IN TILLEMANS vroeg zich af, wat er verder ging gebeuren met het terrein aan de Eindstraat. Daar is de wegschaaf eenmaal in actie ge weest, heeft de zaak glad gestreken, maar dat heeft wel bar weinig ge baat. Wethouder COLSEN verzekerde, dat zo gauw er arbeiders zijn, hier van een net perkeerterrein gemaakt zal worden. Indertijd had dezelfde spreker ge vraagd of de woningbouwvereniging niet alle gemeentewoningen, dus ook de semi-permanente etc. over zou kunnen nemen. Dat was in studie en hierop zou men later antwoorden. De zaak bleek intussen nog steeds in studie en het antwoord blijft nog even uit. De verlichting van de Schoolstraat is ook een oud stokpaardje van deze spreker die dit ook nu weer bereed. Wethouder COLSEN deelde mede, dat een geheel nieuw verlichtings plan voor de kerkdorpen en voor het centrum wordt opgesteld. Een en ander eist tijd voor overleg en berekening. Men heeft beide pro jecten echter in studie en ter zijner tyd zal dus ook de School straat-verlichting aan de orde ko- Een parkeerverbod in de School straat waarop TILLEMANS reeds vroeger heeft aangedrongen zal er waarschijnlijk ook komen. Wethouder COLSEN deelde ten- minsten mede, dat de verkeersrege- minste mede, dat de verkeersrege ling, ook in herziening is. Zowel voor de kerkdorpen als voor het centrum worden nieuwe regels opgesteld en oude verbeterd. Tot dan dus even geduld. DERICKX vroeg waar de borden bleven die b.v in Oostrum de auto bestuurders attent maken op de schoolgaande jeugd. Dit houdt, al dus wethouder COLSEN, ook weer verband met de nieuwe verkeersre geling. De betreffende afdeling heeft druk werk gehad en daardoor is een en ander blijven liggen. Maar nu wordt er spoed achter gezet. Dat was het dan, tenminste in het openbaar.... In besloten vergade ring bleef de raad nog twee uren bezig. We mogen slechts hopen dat dit geen traditie gaat worden. Een politierechter komt voor vreemde problemen te staan. We hebben U daarvan in deze rubriek reeds menigmaal een voorbeeld mo gen geven. Zo ook bij het volgende, dat onherroepelijk herinneringen opriep aan lang vervlogen dagen. Het is toen Uw verslaggever over komen, dat hij met zijn familie moest gaan evacueren en het dier bare Venray kapot en vernield moest achterlaten. Hij was toen in het gelukkige bezit van een nog voor-oorlogse jekker die echter da nig in de weg zat bij het versjou wen van dekens en een half varken, dat ondanks alle trubbel voor ver dere consumptie meegenomen moest worden „den vreemde" in. Ondanks luide protesten van de genen, die zich bij het ziekenhuis verdienstelijk maakten de evacuees in de wagens te proppen, werden zowel dekens als half varken ook in de wagen geladen, bij welk karwei de jekker even werd uitgetrokken. Maar dat betekende tevens een zij het dan ongewild afscheid. Want toen de Engelse chauffeur een tikkeltje benauwd het vertreksein gaf, op het moment dat er weer gra naten gingen vallen, steeg Uw ver slaggever zonder jekker de vracht wagen op, aangezien de een of an dere goede geest met zijn jekker „poten was. Veel later, in Helmond, gehuld in een tamelijk dun en voor Ameri- rikaanse maten gefrabiceerd slobbe rig Rode Kruisjasje, werd hij aan gesproken door een zeer vrolijke Engelse militair, die kennelijk geld nodig had om nog vrolijker te wor den en die voor dat geld bereid was afstand te doen van „a nice coat" die hij in zijn jeep had liggen. Toen heeft Uw verslaggever zijn eigen jekkertje maar teruggekocht voor twee tientjes. Het was per slot van rekening nog een vooroorlogse en voor 'n Engelsman moest je wat over hebben, zeker als hij niet kon lezen, dat looting a serious crime wasdat gappen ook in Enge land zonde is Daaraan moesten we denken bij het volgende geval, wat de politie rechter kreeg op te lossen. Er was een mevrouw, die een naaimachine nodig had. Ze was het hare na de oorlog kwijt geraakt, had nadien zitten prutsen en prutsen, maar er was zoveel ander nieuw spul aan te schaffen, dat de wens naar een nieuwe naaimachine steeds verder op de achtergrond was geraakt. Maar nu 16 jaren na dit smarte lijk verlies, was er een spaarpotje en dies toog onze dame naar de naaimachine-handelaar. Daar werd gekeken, daar werd gehandeld en gedaan en de me vrouw liep het water in de mond bij al die schone electrische apparaten, waar je behalve de gewone steek practisch de meest idiote stiksels op kan produceren. Maar deze ma nusjes-van-alles kosten geld en de spaarpot was nauwelijks toereikend. Toen deed die naaimachine-han delaar feitelijk een dom ding Om zijn argumenten kracht bij te zetten, dat een moderne huis vrouw toch eenvoudig niet meer denkt aan zo'n ouderwetse draai- of trapma chine, deed hij een greep uit de afgedankte en ingenomen ma chines achter in zijn werkplaats. Met een zwaai toverde hij zo'n ouderwetse hand-naaimachine voor de dame haar neus en vroeg ver ongelijkt: mevrouw zo iets is toch helemaal uit de tijd Het effect was een tikkeltje an ders dan de naaimachine-handelaar verwacht had. De dame werd rood, werd wit, greep hem dat ding uit zijn handen, keek, snuffelde, rook en sprak toen de gedenkwaardige woorden: das- demijne.„Nee mevrouw, die din gen worden niet meer verkocht, die gaan weg voor oud ijzer „Dasdemijne. „Mevrouw dat kan ik beslist niet doen, deze machines zijn uit-de-tijd en worden niet meer verkocht „Dasdemijne". De naaimachine-handelaar werd een tikkeltje ongedurig. Als je goeje tijd hebt staan te verdoen om een dame zo'n gloednieuw electrisch monster te verkopen, dan valt het een tikkeltje tegen als ze met alle geweld zo'n oud kreng wil hebben, terwijl de conversatie met dat „das demijne" nu ook niet bepaald vol gens de leerboeken van de handel kan beantwoord worden. Maar de dame hielp hem uit de droom. „Mijnheerzei ze, dat is mijn machine, mijn bloedeigen naaima chineKijk maar die krassen heeft Willem zeivers er op gemaakt, toen hij dat ding wou repareren en dat stuk heeft Sjaakie er af laten vallen, toen-ie hem van de tafel stootteDie is bij mijn zeivers gestolen en ik mot hem terug De naaimachine-handelaar, die niet alleen zijn schone droom van de verkoop van een electrisch monster in rook zag verdwijnen, maar zelfs zag aankomen, dat hij dat oude veel te duur ingenomen machien ook nog zonder meer kwijt zou ra ken, werd een tikkeltje nukkig. Per slot van rekening kan iedereen wel zeggen, dat het zijn naaimachine is En zo viel het eerste harde woord, zo viel er een tweede, tot tenslotte ook het naaimachine viel en ergens daaraan iets brak ook nog De dame gaf de naaimachine-han delaar een lel met haar boodschap pentas en de naaimachine-hande laar prikte op zijn beurt de dame met een schroevendraaier en toen kwam de politie er aan te pas Ja en ook de politierechter, die voor zijn neus het betrokken ma chien had staan. Verder onze dame en nog drie dames, die in de loop van de afge lopen 16 jaren in het bezit van het gedeukte en verfrommelde hand machientje waren geweest. Een heel politie-apparaat is er aan te pas ge komen om het geval te reconstrue ren. Een Helmondse dame had het inderdaad van een Tommy gekocht, voor zegge en schrijve 10 en een zak appelen. „U kon toch wel raden, dat die Engelse soldaat dat ding gestolen moest hebben. „Jaowel menier", zei de Helmond- se, „ze stole dazze barste....", het geen wel duidelijk, maar niet net jes was. Enfin de ene dame bad hem aan de andere verkocht, die had dan weer geruild en nr. drie had hem ingeruild bij de naai machinehandelaar Het ding wou niet meer voor of achteruit U vraagt naar het einde van het verhaal? De politierechter zat er kennelijk mee in zijn maag. De oplossing kwam onverwachts doordat de naai machine-handelaar de mevrouw aanbood het electrische monster on der aftrek van de inruilprijs van de oude machine te verkopen. Men is en blijft tenslotte zakenman. Dan was de kwestie opgelost en de machine in kwestie kon een lus tige dood sterven. Toen werd het alleen f 10 voor de handelaar en mevrouw vanwege de vechtpartij want men kan het hele politie-apparaat niet voor niets al dat werk op laten knappen. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Vanaf zaterdagmiddag 4 uur tot maandagmorgen 8 uur, wordt de praktijk der huisartsen voor Venray e.o. waargenomen door Dr. VAN DEN HOMBERGH Oostsingel 6 Telefoon 1393 Uitsluitend voor spoedgevallen GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. J. Janssen Leunen K 3 tel. 1361 een lachduifje, W. Toonen Deken Thielenstraat 10; linker lichtgele nieuwe sandaal, H. Stoks, Deken Thielenstraat 13; dameshorloge met zwart bandje, A. Peeters Hensenius plein 2; zwart gekleurde rijwiel- pomp, Verheijen Broekhuizenstraat 47 Oostrum; groene herenhoed. Arts Marktstraat 6; damessjaal, J. Beer- kens Henseniusstraat 2; zwarte da mesglacé handschoen, Goumans St. Odastraat 5; blauwe alpinomuts en zwarte glacé dameshandschoenen, Volleberg Paterslaan 6. GESLAAGD Te Eindhoven slaagde voor het examen kassier Boerenleenbank, de heer J. Janssen Bzn. te Oirlo. - Te Drachten slaagde voor de akte landbouwhuishoudlerares, mej. Thea Hesen uit Oirlo. PATER RUFUS MEYER PLOTSELING OVERLEDEN De in Venray welbekende pater Rufus Meyer o.f.m. is in Rotterdam op Eerste Paasdag op 49-jarige leef tijd plotseling overleden. Pater Rufus was achtereenvolgens werkzaam te Maastricht, Ophoven- Sittard, Venray en Venlo. De laat ste jaren was hij kapelaan in de pa rochie O.L.Vr. van Zeven Smarten te Rotterdam. De overledene werd op 10 novem ber 1911 te Nijmegen geboren. In 1938 werd hij te Weert door mgr. Lemmens tot priester gewijd. In 1939 werd hij benoemd te Ven ray. Hier was hij onder-directeur van de Derde Orde. In 1946 stchtte hij in Venray de Gezinszorg. Verder heeft pater Ru fus in Venray zeer geijverd voor de totstandkoming van het Kapittel huis voor de Derde Orde. Dit huis ligt aan de Paterslaan en draagt thans de naam „Huize Damiano". De uitvaartdienst heeft woensdag plaats gehad te Rotterdam. Enkele jaren geleden werd pater Rufus overgeplaatst naar Rotter dam. Het stoffelijk overschot is over- der Franciscanen te Katwijk. R.K. INSTUIF VENRAY Na de lange vasten tijd beginnen nu weer de maanden van ontspan ning. Ook de Instuif is vanzelfsprekend present. Het programma voor dit lenteseizoen zal dansavonden, afge wisseld met culturele avonden, zoals film, toneel en muziek, bevatten. We beginnen vanavond met een dansavond in zaal Wilhelmina. Zoals gewoonlijk beginnen we om 7 uur. Nieuwe leden zijn nog steeds van harte welkom. KARDINAAL ALFRINK POSEERDE VOOR PETRAN VERMEULEN In zijn atelier in de KI. Looiers straat te Maastricht, het huis met de roos, waarin ook Henri Jonas ge leefd en gewerkt heeft, legt de Ven rayse kunstenaar Petran Vermeulen (43) thans de laatste hand aan een portret van Z. Em. Kardinaal B.J. Alfrink. De opdracht hiertoe werd hem verstrekt door de Senaat van de R.K. Universiteit te Nijmegen en het portret is bestemd voor de raad kamer van de universiteit. Petran Vermeulen heeft de kar dinaal geschilderd in zijn bisschop pelijk paleis aan de Maliebaan te Utrecht. Als portretschilder heeft Petran Vermeulen zich de laatste jaren steeds grotere faam verworven. In 1958 schilderde hij in opdracht van het gemeentebestuur van Schaesberg een portret van H. M. Koningin Juliana, waarvoor de Landsvrouwe in het Paleis Soest- dijk een middag bereidwillig po seerde. Verleden jaar vervaardigde hij het eerste statieportret van de Roermondse bisschop, mgr P. Moors. Petran Vermeulen is geboren in Venray en op 18-jarige leeftijd ging hij „het vak" leren bij de kunst schilder Dorus Arts in Nijmegen. Al spoedig voelde hij, dat een meer we tenschappelijke opleiding onont beerlijk was en hij liet zich inschrij ven als student aan de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten te Antwerpen. Ongeveer zes jaar stu deerde hij hier onder leiding van o.m. Opsomer en Proost. Na het be-

Peel en Maas | 1961 | | pagina 1