Inenting diptherie, kink hoest, tetanus Stille Omgang Deken Berden's laatste tocht.... SPORT VANUIT VENRAY NAAR DE MATTHEUS PASSION TE VENLO EN NIJMEGEN Ook dit jaar organiseert de Derde Orde Afdeling voor liefhebbers een tocht in groepsverband naar de uit voering van de Mattheuspassion in Venlo. De uitvoering heeft plaats op 21 maart in het concertgebouw te Ven lo door de Venlose Oratorium Ver eniging, het Limburgs Symphonie Orkest en het Jongenskoor van het St. Thomascollege o.l.v. pater drs. Gerritsma. Solisten zijn Gerda Pons. sopraan; Wilhelmine Matthês, alt; Tom Brand, tenor; Leo Ketelaars, bas; Sybert van Keeken, bas-aria's; Marga Loudon Osieck, clavecymbel en Martin Kooien, orgel. Het geheel staat onder leiding van Wieke Jordans. Wij vertrekken dinsdag 21 maart a.s. plm. 6 uur vanaf de Rectoraats- kerk met een extra bus (bij voldoen de deelname), die ons aanstonds na de uitvoering weer naar huis brengt. De onkosten, die vooruit moeten betaald worden, bedragen 4,50 (toegangskaart en bus). Wij zorgen voor een goede plaats wanneer u zich de komende week opgeeft bij broeder portier en van te voren betaalt (Minderbroederskloos ter, Leunseweg 1, Venray; tel. 1502). Hakt aanstonds de knoop door. Bij voldoende deelname organise ren wij ook een tocht naar de voor uitvoering van de Mattheus Passion te Nijmegen op woensdag 29 maart a.s. De kosten zijn ongeveer het zelfde "als het vorig jaar. J. A. SPULS 25 JAAR BIJ DE P.L.E.M. Op donderdag 9 maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. A. P. Spuls in dienst trad van de N.V. Provinciale Limburgsche Elec- triciteits-Maatschappij te Maastricht met standplaats Venray. Hij werd als voorlichtingsambte naar tewerkgesteld op de afdeling Verbruiksontwikkeling en Publici teit en wel in de rang van acquisi teur. In de loop der jaren is hij op geklommen tot acquisiteur le klasse in algemene dienst, terwijl boven dien het beheer van een toonkamer in de gemeente Venray aan zijn zor gen werd toevertrouwd. HEROPENING GOMMANS TEXTIEL Aan een van de zuidelijke entrees van Venray is woensdagnamiddag onder grote belangstelling een tex tielzaak heropend, die niet alleen veel grootser, moderner en uitge breider is geworden, maar ook in zijn geheel een grote verandering heeft ondergaan. Gommans Textiel heeft hier een zakenpand doen ver rijzen dat en door zijn etalages en door de verdere winkelinrichting terecht zijn aandacht trekt. De ontwerper van een en ander, de heer Fila, mag terecht trots zijn op een verwezenlijking van de door hem opgestelde plannen, terwijl Gommans Textiel aan de oude zaak van Coopmans nieuw leven en nieuw cachet heeft gegeven. De klant vindt drie hoofdafdelingen: stukgoed heren- en jongensconfectie en de kens en bedden. Iedere afdeling biedt een goed overzicht van de gro te collectie en sortering welke Gom mans biedt. In de herenafdeling zijn enkele paskamers ingericht, terwijl ook hier de open rekken de klant keus en keur bieden. Voor de opening van deze textiel zaak bestond zeer grote belangstel ling. Een schat van bloemen en bloemstukken gaven een kleurige noot aan het geheel, terwijl daar naast andere cadeaux nog spraken van de goede verstandhouding tus sen leveranciers en klanten. Ook de openingsverkoop met de extra-korting was voor velen reden om eens een kijkje te gaan nemen en te profiteren van de extra koop jes, waarvoor Gommans Tetiel ge zorgd had. AGENDA CENTRALE K.A.B. VENRAY Dinsdag 7 maart 8 uur zaal van Dijk Oostrum jaarvergadering Kring Venray. Donderdag 9 maart 8 uur Café J. Sanders bestuursvergadering KAB Venray. Donderdag 9 maart 8 uur in het Centrum vergadering KAJ pioniersgroep. NAAR LOURDES Vanuit Venray per touringcar naar de Pyreneën in 1961 Deze reis begint vanuit Venray (bij voldoende deelname) 3 mei a.s. per luxe-toeringcar, duurt 10 dagen en kost plm. 225,Er zijn slechts 45 plaatsen. De reis is geen bedevaart, maar een cultuurtocht langs de Franse ka thedralen met als religieuse rust punt Lourdes, waar we twee dagen verblijven. Dringend verzoek aan de vele be langstellenden om op korte termijn te beslissen. Inlichtingen bij Mevr. Naus, Julianasingel en bij Mej. Greefkens, Henseniusplein la. R.K. INSTUIF Jammer, dat zo weinig instuif- leden het toneelstuk „Zr. Bonaven- tura" bezocht hebben. Het spel werd op een voortreffelijke manier ge bracht. In dit detectiveverhaal werd de spanning met de minuut groter, een spanning, die z'n climax bereikte in een fantastische ontknoping, waar bij de moordenaar zich te pletter liet vallen We gaan a.s. zaterdag, 4 maart dus, om 8 uur in zaal "Wilhelmina verder met een muziek- en film avond. De muziek zal verzorgd worden door een groot acordeonorkest uit Helmond, bestaande uit liefst 40 personen. Dit gezelschap behaalde op een muziekconcours in Stuttgart de le prijs, op het concours van Kerkrade in 1958 de 2e prijs, op het wereldmuziekconcours in België de le prijs. Op onze avond zal er tevens een electronium bespeeld worden. U ziet, het wordt weer een veelbelo vende avond. Wij verwachten dan ook ieder Instuiflid. Ook andere mu ziekliefhebbers zijn van harte wel kom. NAAR DE MISSIE TERUG Van Pater Thijs Smits ofm ont vingen wij een brief uit Le Havre, de eerste haven op weg naar de mis sie. Zijn brief luidde als volgt: Beste plaatsgenoten, Afgelopen nacht werd ik 'n paar keer wakker. Waarom? Zou het ge weest zijn van de warmte, die er in de kajuit heerst, of van de verkoud heid welke ik nog bij het scheiden van de markt in Nederland heb op gelopen? Ik weet het niet! Maar toen ik wakker was dacht ik aan 't spreekwoord: „uit het oog, uit het hart". Goed, daar zit wel iets in, maar dat spreekwoord behoeft voor ons niet op te gaan. Weliswaar, heb ik sinds 25 februari jl. Venray uit het oog verloren, maar beslist niet uit het hart. Integendeel een stukje Venray gaat er mee naar Brazilië, want men kan jarenlang in de vreemde verblijven, toch blijven we altijd nog nederlanders, in casu Ven- rayers. Oók als we een prachtig 2e vaderland hebben gekregen, zoals Brazilië. Beste mensen, de tijd van gaan is weer werkelijkheid geworden. We varen weer Brazilië-waarts, en een van Frankrijk grootste havens is al in zicht, Le Havre. Over enkele uren zullen we daar aan land gaan, en wil ik deze brief daar posten. Een brief, waarin ik mijn dank uitspreek voor de goede gaven welke U mij hebt doen toekomen bij mijn af scheidspreek. En verder ook voor de sympathie welke ik tijdens mijn va- cantie heb mogen ondervinden. Ik weet het wel dat er nog mensen zijn die mij persoonlijk goedendag had den willen zeggen; ook ik zou dat nog graag gedaan hebben. Weet dan dierbare mensen dat dit niet moge lijk is geweest. Daarom hier, aan al len mijn welgemeende dank, en tot ziens. Vaarwel. Al zijn we dan uit het oog, laat ik toch in jullie harten blijven wan neer we zondags verenigd zijn rond om het H. Misoffer, hetwelk overal hetzelfde is, of het nu gecelebreerd wordt in de Peelkathedraal of er gens in de openlucht, in de binnen landen van Brazilië. Mijn hartelijke groeten. Padre frei Heleno Smits o.f.m. Casa Paroquial ABAETE Minas Gerais Brasil OUDERAVOND A.s. woensdagavond wordt in zaal Wilhelmina om half acht een ouder avond gehouden voor de ouders der leerlingen van de huishoudschool. DUITS KERKHOF Afgevaardigden van de Ver. Mili taire Oorlogsslachtoffers in Noord- Limburg en afgevaardigden van de Duitse Krieg Beschadigden uit de Kreis Erkulenz zullen hedenmiddag half 4 een bezoek brengen aan het Duits oorlogskerkhof te Ysselsteyn. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter voldoening aan het bepaalde in artikel 45 der Drankwet (S 1931 no. 476) ter open- 1 bare kennis, dat op 17 februari 1961 is ingekomen een verzoek van Ge- rardus Martinus Engelaar, wonende te Nijmegen, Niersstraat 86, ter ver krijging van een verlof A voor de wachtkamer van het autobusstation van de NV. Zuid-Ooster Autobus diensten, gelegen aan de Prins Bern- hardstraat te Venray. Binnen twee weken na de dag tekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verlenen van het verlof A schriftelijke bezwaren bij het gemeentebestuur indienen. Venray, 22 februari 1961. Burgemeester en wethouders voor noemd, Mr. M. M. L. G. M. Custers, burgemeester. H. P. L. Vorst, secretaris. BOERINNENBOND VREDEPEEL Onder het genot van 'n zoet wijn tje hield de Boerinnenbond van de Vredepeel op 28 februari zijn eerste bestuursvergadering op de pastorie. Deze vereniging werd eerst op 15 febr. j.l. opgericht, met grote be langstelling en algemene deelname. Onder leiding van mevr. J. van Vegchel-Peeters werd de jonge bond gesteld onder het patronaat van de H. Bemadette; de functie van secr.- peningmeesteresse werd aan Mejuff. Mia Janssen toevertrouwd; tot gees telijk- en tot cultureeladviseur wer den gekozen, resp. de Rector en het hoofd der school, P. Hertsig. OUDERAVOND TE OIRLO Op donderdag j.l. hield de jeugd vereniging in Oirlo een ouderavond die druk bezocht werd. Voorzitter Nabben opende deze bij eenkomst. Hij gaf een kleine uiteen zetting van het doel van deze ver eniging en hield tevens een inleiding over het toneelspel dat deze avond zou worden opgevoerd. Het toneelspel - Een paard op zol der - was een groot succes voor de jeugdige spelers, die nog nooit eer der op de planken hadden gestaan. Een en ander was zo goed beval len dat men besloot in de toekomst nog meer van zulke bijeenkomsten te organiseren. TONEEL TE OIRLO Zondag halfvasten wordt in Oirlo een toneelspel opgevoerd door de to neelvereniging „Zet Door" uit Tege- len, onder de titel „Vogel vlieg de wereld in". Voor nadere bijzonder heden verwijzen wij naar de adver tentie die volgende week in dit blad wordt opgenomen. ONGELUKKEN De kleine van de fam. O. die met zijn fietsje de Stationsweg overstak werd gegrepen door een luxe auto. Met inwendige kneuzingen werd hij overgebracht naar 't ziekenhuis. VOORLICHTING BOUWBEDRIJF Vrijdagavond 10 maart zal in Prin senhof een voorlichtingsbijeenkomst gehouden worden door de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, in sa menwerking met de patroons- en arbeidersbonden. De belangstellende bezoeker zal hier niet alleen inlich tingen kunnen krijgen over de mo gelijkheden in 't bouwbedrijf, madr ook de beroepenvoorlichtings-ten- toonstelling kunnen zien, alsmede enkele films. JAARVERGADER. MIDDENSTAND Dinsdag 21 maart a.s. houdt de middenstandsafdeling Venray haar jaarvergadering in Hotel De Zwaan. Op deze vergadering zal de adj. secretaris van de R.K. Bond, Mr. Lambooy, spreken over de 5daagse werkweek. Ook de bestuursverkiezing komt aan de orde, waarbij de aftredende leden M. Derickx en G. Custers herkiesbaar zijn. De aftredende se cretaris, Th.Claessens, stelt zich niet meer herkiesbaar. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat gelegenheid bestaat tot kosteloos inenten tegen diptherie, kinkhoest en tetanus: IN VENRAY-Kom op DINSDAG 7 MAART 1961, om 2 uur nm. in het Groene Kruisgebouw aan de Merseloseweg. In de Kerkdorpen VEULEN, YS SELSTEYN, HEIDE en MERSE- LO, op VRIJDAG 10 MAART 1961: om 2 u. nm. in de Lagere School te Veulen, om 2.20 u. nm. in het Gemeen schapshuis te Ysselsteyn. om 2.40 u. nm. in de Lagere School te Heide, om 3 uur nm. in het Jeugdhuis te Merselo. In de Kerkdorpen LEUNEN, CAS- TENRAY, OIRLO en OOSTRUM, op DINSDAG 14 MAART 1961: om 2 uurn.m. in de Lagere School te Leunen, om 2 20 u. nm. in de Lagere School te Castenray, om 2.40 u. nm. in de Kleuter school te Oirlo, om 3 uur nm. in het Gemeen schapshuls te Oostrum Wij vertrouwen er op, dat alle ouders, wier kinderen nog niet of niet volledig zijn geënt tegen deze gevaarlijke kinderziekten, van de geboden gelegenheid gebruik maken en wijzen erop, dat geen persoon lijke oproepen zullen worden ver zonden. De kinderen moeten tenminste.'2 maanden oud zijn en gezond. Men wordt verzocht stipt op tijd aanwezig te zijn en de inentings boekjes mede te brengen. De tweede en derde inenting zul len nog nader bekend gemaakt worden. Venray, 28 febr. 1961 Burgemeester en wethouders vnd. Mr. M.M.L.G.M. Custers, burgemeester, H.P.L. Vorst, secretaris. CARNAVALSKINDEREN Zoals te doen gebruikelijk geeft de Carnavalsvereniging De Piëlhaas telke jare een spaarbankboekje aan die kinderen welke op carnavals- zondag worden geboren. Dit jaar zijn het twee gelukkigen, n.l.: Beerkens Johannes, Bosweg 1; en Classens Marcel, 1119 Ysselsteyn. Op 11 en 12 maart a.s. gaat het Dekenaat Venray ter Stille Omgang. Jaarlijks wordt de deelname gro ter, vooral nu de jongeren in zo'n groot getal gaan deelnemen aan de ze bede- en boete-tocht. Te Oostrum zal Pater J. Verstap pen - deken van St. Maarten - die in zijn geboorteplaats Oirlo op va- cantie is, de predikatie houden en in Amsterdam in de Krijtbergkerk de plechtige Hoogmis opdragen voor de deelnemers. Mgr. Moors, bisschop van Roer mond, zal dit jaar met Noord-Lim burg de Stille Omgang maken en de deelnemers te Amsterdam toespre ken. De geestelijke leiding is in han den van bouwpastoor W. Geerits. Een gedeelte van het fraterskoor, van het Patersklooster alhier, zal de reis meemaken en de wisselende ge zangen uitvoeren tijdens de hoogmis. De orgel te Oostrum en Amster dam wordt bespeeld door de heer Baltissen uit Geysteren, 'die zulks al jarenlang pleegt te doen. Bij aankomst in Amsterdam zal eerst de Stille Omgang gehouden worden. In de jl. maandag gehouden ver gadering in hotel De Zwaan heeft de voorzitter van Noord-Limburg, Pater Matijssen sss uit Baarlo, ver klaard, dat het zich laat aanzien dat het aantal deelnemers in dit jaar, uit het dekenaat Venray, de 500 per sonen zal gaan passeren De Nederl. Spoorwegen hebben de reiskosten verlaagd, zodat de finan ciële bezwaren, aan deze tocht ver bonden, geen belangrijke hindernis meer zijn om deel te nemen. Zie ook achterstaande advertentie. TRANSPORTARBEIDERSBOND Op de jaarvergadering van de Transportarbeidersbond werd de af tredende voorzitter, J. Sanders, we gens zijn meer dan 30 jaren lidmaat schap benoemd tot ere-voorzitter. Bij de bestuursverkiezingen kwam het bestuur er als volgt uit te zien; j H. Willems, voorzitter - J. Arts, secr. - H. Janssen, penningmeester, en als leden: Schols, v.d. Bekerom, v.d. Laar en Stevens. De kist met het stoffelijk overschot van oud-deken W. Berden wordt de Sint Petrus-Banden kerk uitgedragen. Voor een verslag van de be grafenisplechtigheden verwijzen wij naar ons artikel elders in dit blad. STATISTIEK BIBLIOTHEEK De openbare leeszaal heeft thans voor volwassenen 2207 (1708) studie boeken en 4568 (4124) romans ter beschikking. Voor de jeugd zijn die cijfers resp. 556 (466) en 2170 (1944). De tussen haakjes geplaatste cijfers geven de aantallen van 1959. Aangekocht werden in 1960 449 romans en 499 studieboeken en 316 jeugdboeken. Uitgeleend werden aan volwasse nen 2805 (2694) studieboeken en 25.142 (25.884) romans. Voor de jeugd waren deze uitleen cijfers 1928 (1872) en 17.549 (19.299). De uitleenbibliotheek heeft thans 677 (691) volwassen leden en 575 (588) jeugdleden. Hier blijkt dus een grotere belang stelling te bestaan voor studieboe ken, terwijl die voor romans iets achteruit gegaan is. ZILVEREN FEEST De R.K. Limburgse Bond van Mu ziekgezelschappen viert in 1962 zijn zilveren bestaansfeest. Het Bonds- bestuur heeft een commissie samen gesteld, die de viering zal voorbe reiden en organiseren, bestaande uit: L. Laurensse, Venray, voorzitter; P. Seuren, Linne, secretaris; H. Ver- bruggen, Grathem, penningmeester; Th. Peroot te Grevenbicht en P.J. Boermans te Nieuwenhagen als lid. OPERAREIS „FAUST" IN OBERHAUSEN In geen verhaal is de eeuwige strijd van de mens tussen goed en kwaad beklemmender weergegeven dan in Faust. Zelden is er een muziek geschx-e- ven, welke de beelden in dit gegeven in deze worsteling, juister onder streept, dan in de Faust van Gou nod. De Faust wordt opgevoerd op zon dag 19 maart in middagvoorstelling in het gezellige intieme theater van Oberhausen. Het bezwaar dat Oberhausen na afloop van de voorstelling niet veel biedt is ondervangen door het feit dat we 's avonds direct na afloop naar Duisburg gaan en we daar ge legenheid krijgen een stukje te eten en een uurtje te verpozen. Wij vertekken uit Venlo 12 uur, wij vertekken uit Duisburg naar Venlo om 19.30 uur, zodat we om 21.0 uur terug zijn. Een ingezonden stuk van J.P. moet wegens plaatsgebrek blijven liggen tot ons nummer van komende week. GYMNASTIEK Zaterdag 25 februari hield de R.K. Gymnastiekver. St. Christoffel haar jaarvergadering in „De Burggraaf". De voorzitter sprak in zijn ope ningswoord over de bloei van de vereniging in het afgelopen jaar. Hij memoreerde de oprichting van de afdeling gehuwde dames en de afdeling veteranen. De afdeling gehuwde dames is momenteel zo hard gegroeid dat voorlopig geen nieuwe leden meer worden aangenomen. Voor de afde ling veteranen kan men zich nog melden bij de heer H. Wijnhoven Julianasingel 57. De voorzitter deelde verder nog mede dat in verband met het 40- jarig bestaan, welk dit jaar gevierd wordt, zeer waarschijnlijk in de maand juni het kringfeest georgani seerd zal worden. De jaarverslagen van sekretaris en penningmeester werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Ondanks de hoge uitgaven welke de vereniging thans heeft sloot het financieel verslag met een batig sal do. De kascontrolekommissie bracht bij monde van de heer J. Michiels verslag uit en zegt dat boeken en be scheiden keurig in orde waren. De heer Gerats bracht een uit voerig verslag over het optreden van het tamboer- en horenblazerscorps waarvan hij de leider is. De aftredende bestuursleden de heren J. Keysers, J. Bergmans en H. v. d. Heuvel werden bij acclama tie herkozen. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren A. Cornelissen en G. Thomassen. Als voorzitter werd met algemene stemmen herkozen de heer J. Key- zers. Bij de rondvraag kwam de heer Gerats met diverse voorstellen om trent de viering van het 40-jarig be staan voor de dag. Het bestuur zal hiervoor een speciale vergadering beleggen. Wij komen hierop nog na der terug. Nadat de voorzitter dank had ge bracht aan allen in het belang van St. Christoffel werken sluit hij deze geanimeerde vergadering. P.D.V. DE ZWALUW Hedenavond om 8 uur algemene ledenvergadering, waarop ieder lid wordt verwacht. Aan de kampioenen van de C.C 1960 onze gelukwensen en wij laten ze hier volgen: le Tour 1. P. Willems, Venray; 2. P. en J. Hendriks, Venray; 3. A. Joosten, Horst. 2e Tour: 1. G. Janssen O., Venray; 2. P. en J. Hendriks, Venray; 3. J. Ewalds, Venray. Van de zes kampioenschappen zijn er maar liefst vijf in Venray ge wonnen. Een mooie prestatie. RUITERSPORT Op de laatst gehouden vergade ring van de Landelijke Rijvereniging „St. Isidorus" te Venray, heeft die- 'ren-arts dr. Kremer het Bescherm heerschap op zich genomen. Voor zitter Kessels dankte Dr. Kremer voor deze bereidwilligheid en reken de op een goede samenwerking tus sen beschermheer, bestuur, com mandant en leden, opdat deze sport voor onze jonge Venray se agrariërs niet verloren zal gaan. Verder werd besloten op zondag 12 maart de onderlinge ruiterwed- strijden te houden. Op zondag 19 maart wordt wederom de grote Cross-Country gehouden in de ber gen tegenover het ziekenhuis alhier, waarvan de hoofdprijs zal bestaan uit de Jaeger-wisselbeker. Deze be ker is in 1946 geschonken door de heer Jaeger en moet 3 jaar achter elkaar door dezelfde ruiter gewon nen worden vooraleer hij eigendom is. Nu is deze beker al twee jaar gewonnen door de ruiter Jan Lucas- sen. Deze bekende ruiter zal dit jaar zeer zeker zijn beste beentje voor zetten met zijn pas aangekocht paard Carada, om deze prachtige be ker voor de derde keer in bezit te krijgen. De beste combinaties van de kringen Venray, Horst en Noord- Brabant worden aan de start ver wacht. Wij sporen de paardensport liefhebbers aan deze wedstrijd zeker te gaan bekijken, want er zal harde strijd geleverd worden op dit bij uit stek geschikte terrein, met zijn na tuurlijke hindemissen zoals bergen en dalen, bomen, struiken, en grep pels. Geef Uw steun aan deze mooie sport en kom 19 maart de ruiters en amazones aanmoedigen in zware strijd om de Jaeger-wisselbeker. V.C. ROOY-NIEUWS Zaterdag 18 februari kwamen V.C. Rooy II en V.C. Rooy III tegen el kaar uit. Dat onze 3e zestallers er beter in komen, bewezen ze ook toen weer. V.C. Rooy II moest 1 set Af staan en 'n ogenblik heeft het er naar uitgezien, dat het op 'n gelijk spel zou uitdraaien, maar de grotere wedstrijdroutine van het 2e gaf uit eindelijk de doorslag. Met 31 won V.C. Rooy II deze wedstrijd. Zaterdag j.l. speelde ons dames zestal in Blerick tegen U.V.S. uit Venlo. De U.V.S.-dames hielden bei de punten in eigen huis en kwamen daardoor nog vaster op de le plaats te staan. Zaterdag gaan de dames naar Concordia (Helden-Panningen). In dien ze daar 'n puntje kunnen ha len. mogen ze tevreden zijn. Na 'n rustperiode van 3 weken, komt het le heren-zestal weer in 't veld en wel tegen V.C.T. uit Tege- len. V.C. Rooy I heeft nog wat goed te maken voor de destijds geleden nederlaag in Tegelen. Op de selectiewedstrijden, zondag j.l. gehouden te Venlo, werd dhr. J. Dirckx van V.C. Rooy voor het se lectieteam van de afd. Venlo geko zen. Wij wensen hem en het team op 19 maart in Eindhoven, waar de zuidelijke afdelingswedstrijden wor den gehouden, veel succes. Programma: 4 maart Concordia— V.C. Rooy (dames); 4 maart V.C. RooyV.C.T. (heren); 9 maart R.A.S. II—V.C. Rooy II (heren); 9 maart V.C. Rooy IIR.A.S. (heren). Bewoners van woningwetwoningen opgelet NIEUWE MOGELIJKHEID OM WONINGWETWONINGEN TE KOPEN Er is in het verleden een korte tijd de mogelijkheid geweest voor de be woners van woningwetwoningen, om het huis wat men gehuurd had ook te kopen. Jammer genoeg is hiervan toen practisch te weinig gebruik ges maakt, want de mogelijkheden lagen toen zeer, zeer gunstig om eigen be zit te verwerven. Intussen is echter de oude regeling ingetrokken en heeft men geruime tijd moeten wachten voordat de Minister met ander regels kwam, die gelden voor overname van de woningwet woning. Deze nieuwe regels zijn nu uit en vooral de bewoners van woningwet woningen raden we aan de moge lijkheden eens te bekijken, welke de Minister thans geeft om de huurwo ning in eigen bezit te krijgen. De voornaamste bepalingen van de nieuwe regels geven wij hieronder weer. Degenen, die met plannen tot aankoop rondlopen, adviseren wij echter dringend op het gemeente huis zich eex'st zo volledig mogelijk te laten inlichten, omdat het in hei; kader van dit ki'antenbericht on doenlijk is op alle mogelijkheden en moeilijkheden in te gaan. Men late zich bij eventuele plannen dus eerst deskundig voorlichten door de be treffende ambtenaar ten stadhuize. WIE KAN KOPEN. De bewoner van de woningwetwo ning kan de woning kopen, mits hij in financieel opzicht in staat is de lasten van de woning te dx'agen. Minstens 10°/o van de overdrachts- prijs zal hij als eigen kapitaal moe ten hebben. De Minister stelt wel de mogelijkheid open dat de gemeente de door hem over de rest van de koopsom aan te gane geldlening, ga randeert. Over het algemeen geno men zal die huurder niet kunnen kopen, die zo oud is, dat niet ver wacht kan worden, dat hij nog ge- mime tijd zelf die woning kan be wonen. Ook die huurder kan niet kopen, die hoewel bewoner van een woningwetwoning, in staat moet worden geacht op grond van zijn in komen, zelf te kunrxen bouwen. De nieuwe eigenaar zal minstens 10 jaren zijn woning zelf moeten be wonen. Vertrekt hij door onvoor ziene omstandigheden eerder, dan moet de gemeente of woningvereni ging de woning terug kunnen kopen, tegen de alsdan getaxeex-de waarde. PRIJZEN. De prijs van de over te dragen woningwetwoning zal worden be paald aan de hand van een taxatie. Deze taxatie geschiedt door een commissie van dx'ie. Een daax-van wox-dt aangewezen dcor het Rijk, een daarvan door de gemeente of woningbouwvereniging, terwijl deze twee samen taxateur nr. 3 benoemen. Bij de prijsvaststelling wordt een ondex'scheid gemaakt tussen de wo ningwetwoning die gebouwd is voor 1946 en na 1.1.1946. De prijs van die voor 1946 gebouwd is, wox'dt vast gesteld aan de hand van prijzen, die soox-tgelijke woningen opbrengen in een bepaalde gemeente, waarbij natuurlijk rekening wordt gehouden met stand en ligging. De prijs van de na 1.1.1946 ge bouwde woningwetwoning wox-dt vastgesteld op basis van de vex*van- gingswaarde. Hierop worden kor tingen toegepast. Op de eerste plaats wordt er af- getrokken de Rijkssubsidie, die elke bouwer van een premiewoning op dit moment ontvangt. Op de tweede plaats krijgt men voor elk jaar «dat sedert het gereedkomen der woning is verlopen 2,5% van het bedrag, dat ontstaat, als men van de geschatte waarde de rijkspremie aftrekt. (Zijn er meer 4an 10 jaren ver-streken, dan wordt dit percentage 2 procent). De overdrachtskosten zijn voor re kening van de koper. Tegen de over dracht van woningwetwoningen uit een bepaald blok heeft de Minister voorshands geen bezwaar, mits ech ter regels gesteld worden dat aan de eenheid en het uiterlijk aanzien van zulk een blok niets veranderd wox-dt.

Peel en Maas | 1961 | | pagina 2