Barneveldsche Eierhandel mannelijk arbeidskrachten v De eerste van de 12 Opeis Rekord voor Mevr A. M. de Bruijn te Hengelo Albert Heiin jaar GERITZ Meubelen KAPUCIJNERS 39 PICCALILLY E 39 ERWTEN^. 39 APPELMOES 49 BLOEDWORST 39 HARING 3? 95 ROOKWORST 79 PUDDING 2 19 Sperziebonen 65 ZWARE REPEN 6 voor 89 t*/[hohutmr/e ir ik ik ik ikik w w IÉT ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik LANDBOUW EN VEETEELT vraagt Goed toon en goede sociale voorzieningen. liquidatie meubelen Ie klas gebruikte meubelen Wie kien is, doet mee! Nu reeds 439 prijswinnaars. Hier voigen er enige: Hier is AH-KIENSPEL RFWAAR deze en vo1" maakt u het leven goedkoper worden gevraagd voor het een of ander doel. Het is voor de kerkenbouw in het algemeen, voor de eigen parochie in het bijzonder, het is voor de minder ontwikkelde gebieden, het is voor Herwonnen Levenskracht, cf voor gebrekkge kinderen, het staat nooit stil. Nog zo pas hebben we gezien, dat de lezers een groot landelijk katho liek dagblad voor ongeveer twintig langdurige zieken, de gelden voor een televisie-tcestel spontaan bij el kaar brachten. Wij krijgen de bijdragen voor de Missie in het algemeen, voor mis sionarissen uit de eigen woonplaats, om nog te zwijgen voor de bijdragen voor instrumenten en uniformen voor het plaatselijk iruzekcorps, al liggen deze laatste zaken dan meer in het profane vlak Men zegt dan ooi: wel eens, dat ons geloof een duur geloof is Pater Colsen vertelde eens op een bijeenkomst, dat er een scheeps ramp had plaats gevordon en dat twee zeeleden op een vlot voorlopig de verdrinkingsdood ontsnapt waren doch de kans op redding niet erg groot was. Zij rekenden erop, dat zij binnenkort de dood zouden vinden Zij begonnen een ernstig gesprek over dood en geloof. Door dit ge sprek bleek, dat zij beiden van huis- uic katiioliek waren, en er de laatste jaren niets meer aan gedaan hadden. Zij praatten met elkaar of ze nog iets van hun vroeger geloof hadden overgehouden. Ze peinsden en peins den, maar konden zich niets meer herinneren, totdat er een van de twee plotseling heel triomfantelijk riep: ik weet er toch nog iets van. En wat was dat, riep de andere zee man? Collecte, zei hij! Het zal wel niet echt gebeurd zijn, maar het typeert toch wel, *val er soms door de mensen gedacht wordt. En inderdaad er wordt veel van ons katholieken gevraagd. Maar beseft men goed wat het zeggen wil: Het is toch zaliger te geven dan te r-ntvan- gen. Maar we moeten tegenwoordig ruimer denken dan vroeger. We zijn niet meer opgesloten in ons eigen dorp, eigen stad of eigen land. Wij hebben de plicht als Christe nen, in het bijzonder als katholie ken, om mede te zorgen voor de mensen woonachtig in de z.g. min der ontwikkelde gebieden. En daar mee bedoelen we niet deze in eigen land hiermede aangeduide streken. Bovendien, het lot van een ander deel van de wereld kan ook van in vloed op ons lot zijn. Als in de wereldoorlog Amerika zich blijvend had geisoleerd van Europa zouden we waarschijnlijk thans geen vrije mensen zijn. En wat betekent Europa poltiek en militair zonder de steun van Amerika? Amerika heeft ook mede verantwoordelijkheid voor Europa. En wanneer wij zelf zondags in ons mooie kerkgebouw zitten en er wordt gecollecteerd voor 't Kerken- bouwfonds voor het gehele bisdom of land, mogen we er wel aan den ken, dat wij ook verplichtingen heb ben voor onze mede-katholieken die ergens in een zich uitbreidende streek of stad ook in een kerk hun zondagsplicht willen waarnemen! Maar bovendien, is het niet moge lijk dat straks Uw eigen kinderen of kleinkinderen komen te wonen in een streek of wijk waar nog geen kerk staat? Daarom, hoewel we weten dat er van ons veel gevraagd wordt, blijf feeven. Geef nu en dan eens zó, dat ge voelt dat ge iets gegeven hebt, zonder U misschien hiervoor nog iets te hebben ontzegd. Want zolang dat nog niet het ge val is, is het nog geen geldelijk of fer. Zelfs indien dit wel het geval is, denk dan aan degenen, die zichzelf voor hun medemensen beschikbaar stellen hetzij in de Missie, hetzij in ziekenverzorging in de ruimste zin des woords Deze mensen, die soms hun familie voor goed verlaten, mo gen ons ten voorbeeld zijn, indien er nu en -dan sprake is van dat woord: Collecte! CONTINGENTERING BIETENTEELT Het woord contingentering heeft in de oren van veel landbouwers een bijzonder onaangename klank. In vrijwel geen bedrijfstak is de on dernemer zo zeer op zijn vrijheid gesteld, als juist in de agrarische sector en nu men hier en daar ge nachten kan opvangen over een eventuele continentering van de bietenteelt, is menigeen de schrik om het hart geslagen. Het is een algemeen bekend ver schijnsel, dat vrijwel elke agrariër achter de prijzen aanloopt, zoals het verschijnsel van de schommelende produktiecijfers vaak wordt ge noemd. Zijn de prijzen voor een be paald gewas goed geweest, dan is menig agrariër geneigd dus de pro- duktie aanzienlijk, wat als gevolg heeft, dat de prijzen evenredig zak ken. Als sprekend voorbeeld zouden we de grote schommelingen in de uiencultuur willen noemen. Ook in de suikerbietenteelt is dit gevaar aanwezig. De laatste cijfers wijzen er op, dat de suikeropbrengst van de oogst 1960 nog aanzienlijk hoger zal liggen dan de reeds geta xeerde hoeveelheid van 600.000 ton. De telers zullen er daarom rekening mee houden, dat een aanzienlijke korting op de garantieprijs zal wor den toegepast. Wanneer deze kor ting 10.- per ton bedraagt (des kundigen noemden dit cijfer), blijft als uitkering slechts 44,per ton over. Voor contrabtbieten verwacht men een sterkere verlaging. GEEN INKOMSTENSTIJGING Het L.E.I. berekende voor de oogst Aanmelden dagelijks ien kantore Smakierweg 64, nm. na 7 u. Schoolstraat 16 Opnieuw een reuze aanbieding van grote partij dus nog geheel nieuwe meubelen, tegen spotprijzen zoals Clubs vanaf f 47.-, bankstellen vanaf f 260.- 2pers. stalen ledikanten vanaf f 38.- lpers. stalen ledikanten vanaf f 25.- keukentafels vanaf 26.-, kloostertafels v.af 27.- sehuiftafels v.af 86.-, dressoirs v.af 135.- arm- en clubstellen v.af 175.- kinderstoelen v.af 27.- losse bank 145.- Tevens een enorme voorraad als dressoirs, buffetten, arm- en clubstellen, schuiftafels, bankstellen, bedstukken, clubs, boekenkasten, haarden en kachels, divans, kleerkasten, kantoor- en opbergkasten, hangklokken, kapstokken, schilderstukken, tafel- en divan kleden, oud-holl. clubjes, kinderbedjes, electr. wasmachine prima stofzuigers, enz. Komt U eens kijken en neemt uw voordeel bij Langsiraai 12 VENRAY 1960 de volgende kostprijzen: Nieu we boerenstreek 57,85, Oldambt 67,05, Z.K. klei 45,10 en Veen koloniën 61,Al zal de hogere opbrengst veel goed maken en ook de kostprijs voordelig be-invloed hebben, toch zal men er rekening mee moeten houden, dat de moeilij ke omstandigheden waaronder de oogsIwerkzaamheden moesten plaats hebben, de kostprijs aanzienlijk de den stijgen. Voornamelijk de posten arbeids- en trekkrachtkosten, die toch al de helft van de kostprijs uit maken, zijn zwaar belast geworden. Verder willen we ook wijzen op de hoge tari^bedragen en de abnorma le grote slijtage aan de machines. Het is al met al zeer de vraag of het uitstekende bietenjaar werkelijk een behoorlijke inkomstenstijging zal veroorzaken. En in veel geval len zal met deze vraag met een dui delijk „nee" beantwoord moeten worden. Dat daarom hier en daar om teelt regelingen wordt gevraagd, is niet verwonderlijk. Wel lijkt het ons van weinig inzicht getuigen, wanneer men, koste wat het koste, deze teelt regeling probeert af te dwingen en dan vroom op de resultaten gaat zit ten wachten. In de eerste plaats blijft men immers zelf verantwoor delijk voor de grootte van het bie tenarsenaal en kan de regering hoogstens een maximumgrens vast stellen. Maar verder dient men ook te bedenken, dat een teeltregeling alléén niet de oplossing kan bren gen. De laatste tien jaar is het suiker bietenarsenaal op de lichte zand gronden uitgebreid met ruim 15.000 ha. Dit bevreemdt enigszins, omdat tie kostprijs voor de suikerbieten teelt in die streken bepaald niet laag, ligt. In elk geval is het moei lijk onder deze omstandigheden een teeltregling door le voeren. In de oude teelt.gebieden had immers geen uitbreiding van de teelt plaats en het zou dus onredelijk zijn hier de verbouw van suikerbieten aan ban den te gaan leggen. Maar ook het invoeren van een beperking op de zandgronden is technisch erg moei lijk. Dé bedrijven zijn wat de in richting betreft vaak aangepast aan de teelt van dit gewas en voor de wisselcultuur is ftet soms zelfs een onmisbare teelt. Zelfdiscipline, ge steund door een goede voorlichting, zien wij als de meest voor de hand liggende mogelijkheid om uit de im passé te geraken. HET GEBRUIK VAN PROCAINE PENICILLINE Van alle antibiotica is penicilline het bekendste en meest gebruikte. Ook in de landbouw en met name in de kuiken- en varkensmesterij heeft het zich een vaste plaats ver overd nadat door de regering een dosering van 10 mg per ton meng- voer was toegestaan. Dat men in Nederland wel eens .wijfeld heeft aan de economische voordelen van het gebruik van pro caine penicilline vindt zijn oorzaak in het feit, dat men niet altijd dui delijke verschillen zag. Iedere boer en landbouwkundige die met levend materiaal werkt, weet echter, dat het succes van de mesterij van veel factoren afhankelijk is. Niet alleen de kwaliteit van de dieren, maar ook kou, vocht, verandering van voedsel, vaccinatie, ziekten enz. zijn oorzaken van sterk wisselende uit komsten. Alleen door veel proeven te ne men met een groot aantal dieren kan men het werkelijke voordeel be trouwbaar vaststellen. Proeven in Nederland met bijna 1.000 varkens en ruim 18.000 slacht- kuikens hebben onomstotelijk de grote voordelen van procaine peni cilline voor de mesterij aangetoond. Door een snellere groei een bete re voederomzetting steeg bij gebruik de netto winst per varken met gul dens en per kuiken met meer dan een stuiver. Dit was ook het geval als koper in het voer was- opgeno men. Het economische voordeel voor de boer en het feit, dat procaine peni- ciline in de genoemde lage dosering een veilig antibioticum is, dat tot heden nooit gevaar heeft opgeleverd voor de gezondheid van mens en dier maken het gebruik hiervan in alle opzichten verantwoord. Telefoon 1015 N.B. Ook leveren wij op gemakkelijke betalingsvoorwaar den. Alle goederen worden gratis thuisbezorgd. Op de andere kant van de Kienspelkaart vindt u de door u op te lossen puzzel. Enkele van da 10.062 KAPITALE PRIJZEN, die u met hetAH-Kienspel kunt verdienen: 12 Opeis Rekord, 50 Siemens koelkas ten, 50 Erres wascombinatles, 75 Braun keukenmachines, 75 Philips keuken radio's, 150 Philips platenspelers, etc., etc., etc. Waarde: ruim f300.0001 1 500 gram Grote pot Literblik Literblik VAN GOUDREINETTEN 250 grarrt- IN TOMATENSAUS GELDERSE 250 gram KEUZE UIT 7 SMAKEN LITERBLIK melk - puur- mokka - extra bitter Braun electr. keukenmachine: H. J. Grevelink, Peellandstr. 43, Veghel; Fr. Wolfs, Nassaulaan 26, BussumR. Romviel, Meer cn Bosl. 4, Heemstede; R. v. d. Brink, Zinzendorfl. 21, Zeist. Philips keukenradio: S. Wijma, Ceintuurbaan 199, A'dam. Philips strijkijzer: M. J. C. Moens, de Grootstr. 24, Goes; J. Biesbröuck, Tioorestr. 32, A'dam; W. Post, Sprceu- wenweg 68, Apeldoorn; Tb. Steunebrink, Ooststceg 83, Wageningen; A. Schouten, Remmclinkstr. 26, Doetinchem; G. Geerling, Koersendijk 30, Nijverdal; B. Lommertink, Kerkhof]. 17, Ede; J. Edcns, Kon. Reg.laan 136, Roermond; P. Bos huizen, Meinerswijkscweg 10, Arnhem. Arzberg theeservies: J. N. Kaper, Loet 28, Schagen; A. Morée, Badhuisstr. 98, Den Helder; J. v. d. Hooven, 2e Oosterparkstr. 10, A'dam; C. J. Knibbe, Niftarlake PI. 2, Utrecht; Bakker, Tcsschenmacher- str. 53, Deventer; Y. de Graaf, Heeckerenl. 75, Prijzen geldig t/m 22 februari />M Zutphen; N. Fey, D. Staalwcg 31, Ermelo; C. Faas, v. Surcklaan 7, Bergen. Ronson aansteker: I. Popma, Handwerker- zijde 4, Drachten; A. Meerman, Glacisstr. 29, Vlissingen; R. C. Koopman, Burg. Smeekl. 66, Waalwijk; A. J. v. Genderen, Buys Ballotstr. 31, A'foort; H. Rijnsburger, Emmakade 68, Boskoop; C. J. v. d. Steen, Fabrieksdijk 2, Steenbergen; J. Polderman, Bremweg 70, Venlo; L. Cornelius, Slijkstr. 81, Vlissingen. Westdox Babywekker: U. Borgman, v. De venter!. 24, Santpoort; A. Konincks, v. Kolstr. 8, Zaandam; W. Takes, Catharinestr. 39, Sneek; J. Haaksman, Schrijnwerkersgr. 71, Den Haag; D. de Leeuw, Wilhelminapl. 25, Vaals; H. v. d. Berg, Gen. Cronjéstr. 170, Haarlem; G. de Boer, Ds. Jac. Borstiusstr. 18, Zaandijk. Parker Ballpoint: T. Sclie, Pr. Bemhardstr. 1, Hoorn; E. S. Bartels, Ecrclmanstr. 10, Heem stede; H. Wöhlcr, Da Costastr. 48, Den Haag; I. Ouwehand, Ligusterstr. 24, Katwijk; W. Pieters, Katoenstr. 6, Geldrop; J. Harkovits, JeroenboschL 8, R'dam; H. v. d. Mey, Zeeg- singel 78, Arnhem. Manicare-setA. W. Veerman, Eendrachtpark 46, Bussum; P. Snel, Steegstr. 19, Sittard; O. C. v. Es, v. IJsendijkstr. 71, Purmerend; v. Bok hoven, Bremstr. 13, Eindhoven; G. Kamps, Brussclseweg 25, Maastricht; A. Boelmans, v. Pomcrenstr. 44, Hippolytushoef; M. Spee, Heuvelweg 24, Doom; J. C. de Smidt, Ravelijn 1, Sas van Gent; K. Knop, Valkenburgerstr. 10, A'dam; A. Hardeman, Kerklaan 9, Doom. Volledige opgave van de prijswinnaars in de AH winkels. Of u klant bent of niet u kunt geheel gratis meedoen aan het AH-Kienspel. U hoeft niets in te leveren of te kopen. Zo speelt u het: 1. Vraag een AH-Kienspel- kaart in een AH-winkel. U krijgt de kaart gratis - ook als u niets koopt. 2. Vergelijk de nummers in de hiernaast gedrukte lijst met de nummers op uw AH-Kienspelkaart. 3. Ontdekt u op uw kaart èn in deze lijst eenzelfde nummer, kruis het dan aan op uw kaart. 4. Kunt u op uw kaart 5 nummers op een rij aan kruisen (horizontaal, ver tikaal of diagonaal), en hebt u de kruiswoordpuz zel op de achterzijde goed opgelost, dan hebt u recht op een prijs zoals op uw kaart is aangegeven. 5. Stuur dan uw kaart naar Bradfute, Postbus 629, Haarlem, met vermelding van uw naam en adres. voor kwaliteit ULVVHHR gende adver tenties zorgvuldig. Vraag ook steeds een nieuwe kaart als u in een AH winkel komt. ZE ZUN12 WEKEN GELDIG. Let op de 3e AH-Kienspel-advertentie - vandaag over een week in dit blad.

Peel en Maas | 1961 | | pagina 6