Mr. M.M.LG.M. Custers Carnaval 1961 in Venray cs> WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN m,n' AB0NNEMENTS" benoemd tot burgemeester De Heydse Peelkwestie CorsDS over opvoeding Waf is kót vmckil Zondagsdienst huisartsen Zaterdag 11 februari 1961 No. 6 TWEE EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 150652 1.50 (buiten Venray 1.75) Maandagmorgen ging op het Gemeentehuis de vlag in top Ternauwernood anderhalve maand nadat burgemeester Janssen zijn ambtsketen had neergelegd, had Venray een nieuwe burger vader in de persoon van de 40-jarige Mr. M. M. L. G. M. Custers, thans burgemeester van Nieuwenhagen, die met ingang van 15 februari a.s. als zodanig in onze gemeente is benoemd. Een van de eersten die de nieuwe Burgemeester in Nieuwenhagen kwamen feliciteren waren oud-Burgemeester Janssen en echtgenote. En maandagmiddag ging het col lege der wethouders, vergezeld van secretaris Vorst, de H.E. Heer De ken en de heer Laurensse, kennis maken met de nieuwe burgemeester, die men in 't mijnstadje Nieuwen hagen zeer ongaarne ziet vertrek ken. Enkele Nieuwenhagers die wij bij die gelegenheid troffen, gunden de burgemeester de promotie zeer gaar ne, maar vroegen ons van de andere kant, waarom we en daar was dan Venray en Horst mee bedoeld nu altijd hun goede burgemees ters weg kwamen halen De kennismaking bleek zeer pret tig en men trof in de burgemees terswoning een groot gezin aan, met aan het hoofd de heer Custers en zijn echtgenote, voor wie de be noeming uiteraard geen geheim meer was, maar die van de andere kant toch nieuwsgierig waren naar dat verre Venray, waar zowel de heer des huizes, als Mevrouw reeds eerder kennis mee hadden ge maakt. GEBOREN IN HEERLEN Burgemeester Custers is in 1920 geboren en heeft zijn gymnasiale studies gemaakt op het Bisschoppe lijk College te Roermond. Dan is hij naar de universiteit te Nijmegen gegaan, waar hij in 1946 gepromoveerd is in de rechten. Intussen was er echter een oorlog uitgebroken, die ook de student Custers niet onberoerd liet. Inte gendeel. Hij nam actief deel aan 't studentenverzet en heeft daardoor met Venray kennis gemaakt. Op een gegeven moment naar Nijmegen geroepen,, kwam hij niet verder dan Venray. Voor bombardementen en be schietingen heeft hij een schuil plaats gevonden bij de familie Janssen in de Patersstraat en zich o.m. daadwerkelijk ingezet bij de redding van enkele zwaar ge wonden, toen in de kelder van 't pand Schaeffers-Derksen een gra naat in de kelder sloeg Deze ietwat rumoerige en storm achtige kennismaking met Ven ray is naderhand wat kalmer ver nieuwd toen hij als Burgemees ter van Nieuwenhagen, met de bejaarden uit die plaats een be zoek aan Venray bracht (1959) en door zyn bemoeiingen met het kampeercentrum Vlakwater, als lid van de provinciale Kampeer- commissie. JEUGDZORG In 1946 gepromoveerd aan de Uni versiteit te Nijmegen, werd hij ad vocaat en procureur op het kan toor van de huidige minister Cals. In 1949 werd hij benoemd tot al gemeen secretaris van de Landelijke jeugdorganisaties, een taak, die hij uitoefende tot 1953, tot zijn benoe ming als burgemeester van Nieu wenhagen, waar hij burgemeester Gijsen, die intussen in Horst was benoemd opvolgde. In Nieuwenhagen heeft Burge meester Custers een vruchtbaar ar beidsterrein gevonden. Deze mijnplaats met ongeveer 8300 inwoners, heeft onder zijn lei ding een goede ontwikkeling door gemaakt. Zo zijn er b.v. tweemaal zoveel huizen bijgekomen en is er op so ciaal terein een machtige hoop ge beurd. Burgemeester Custers heeft ge zorgd voor een prachtig en doelma tig Groene Kruisgebouw, voor een gemeenschapshuis, voor sportpark en een sporthal en een beter wegen plan. Een en ander onder nog al grote moeilijkheden, aangezien de financiële regeling tussen Rijk en gemeenten voor Nieuwenhagen wel bijzonder slecht lagen. Toch is het hem gelukt deze on gunstige verhouding aanzienlijk te verbeteren en is b.v. ook door hem begonnen met een industriële om schakeling, die de Nieuwenhagense beroepsbevolking ook andere mo gelijkheden dan de mijnen moet geven. Aan dit werk komt thans een ein de door de benoeming in Venray. ALGEMENE DEELNEMING Een der eersten die de heer Cus ters feliciteerden met zijn benoeming in Venray was wel oud-Burgemees ter Janssen, die met zijn echtge note zijn opvolger direct maandag heeft opgezocht. Venrays gemeentebestuur stuurde als bode-vooruit een prachtige bloe menmand en maakte later zijn op wachting, vergezeld van Deken Loonen en de heer Laurensse, die namens vele Venrayse verenigingen zijn gelukwensen aanbood. In het informele gesprek werd kennis gemaakt met het gezin van de heer Custers, die trots zijn vijf zoons en twee dochters presenteer de. Mevr. Custers had natuurlijk alle belangstelling voor het, woningpro bleem, waarmede ook Venrays nieu we Burgemeester krijgt te tobben, terwijl de heer Custers zich uitvoe rig liet inlichten over de proble-1 men en ook de samenstelling v^r. j onze gemeente. Een gesprek, dat woensdag is voortgezet, toen de nieuwe Burge meester met echtgenote een bezoek bracht aan Venrays gemeentehuis en daar o.a. kennis maakte met de raad en de ambtenaren. In de loop van de dag kwamen vele felicitaties binnen van col lega's. Zo kwam Burgemeester Gijsen uit Kerkrade gelukwensen aanbie den en hij kon uit eigen ervaring vertellen, dat 't er best is in Noord- Limburg. Vele Nieuwenhagers boden ge lukwensen aan, maar ook uit Ven ray waren talrijke telegrammen aangeboden, bloemstukken enz. zo als b.v. dat van de Grotestraat= winkeliers, die in een aMke rn^nd. de nieuwe burgervader jKfö keur artikelen uit de Venray^ Grote-a De Heydse Peel-kwestie houdt vele gemoederen in beweging. Toen ons blad als eerste het be richt bracht, dat de militairen plannen hadden om de Heydse Peel op te eisen als oefen-terreinen voor tanks en ander militair materieel, is er een reactie losgeslagen, die feite lijk onverwacht heftig was. De dagbladen zijn er zich mee gaan bemoeien, radio-zuid heeft er zendtijd aan gewijd en we beleefden voor de eerste maal, dat er officiële vragen in de gemeenteraad werden gesteld. Tussen haakjes deze vra gen waren, niet eerder bij het ANP, dan bij het College van B. en W. Er is een debat geweest in Ven rays gemeenteraad, dat nogmaals de diepe teleurstelling liet horen over het feit, dat nu eerst de miltairen met hun plannen komen. En last not least heeft het Tweede Kamerlid Tans, nu vragen gesteld aan de mi nisters van defensie en landbouw en visserij over deze kwestie. Dit socialistisch Kamerlid vroeg: 1. is het juist, dat overwogen wordt de Heydse Peel, die bestemd is voor ontginnings- en ruilverka velingsdoeleinden in het stroom gebied van de Lollebeek, in ge bruik te nemen als militair oefen terrein? 2. hebben de ministers kennis ge nomen van de mededelingen van de burgemeester van Venray, dat met het oog op de doeleinden, in vraag 1 genoemd, noch de land bouw, noch de gemeente Venray deze grond missen kan? 3. als de ministers van oordeel zijn. dat dit standpunt onjuist is, kun nen zij dan aangeven op welke andere wijze de bedoelde ruil verkavelingsplannen dan toch doorgang kunnen vinden en hoe vertraging in de uitvoering daar van kan worden voorkomen? 4. wanneer het in vraag 2 genoemde standpunt echter juist is, welke zijn dan de dwingende redenen om aan de militaire doeleinden hier de voorrang te geven? De beide ministers hebben nog steeds niet geantwoord op het mo ment dat we dit schrijven en het is dus afwachten geblazen voor wat de verdere gang van zaken betreft. We mogen in het kort nog even de geschiedenis releveren. Er staat een ruilverkavelingsplan op stapel, waarin behalve gronden te Horst, het grootste gedeelte van de landbouwgronden in onze ge meente betrokken zijn. Het z.g. Lollebeekplan wil er voor zorgen, dat in bijna 12.000 ha land bouwgronden niet alleen een be hoorlijke ruilverkaveling mogelijk wordt, maar dat ook de waterbe heersing in dit gebied, dat enerzijds een teveel, anderzijds dikwijls te korten aan water heeft, in orde wordt gemaakt. Voor de verwezenlijking van dit plan was noodzakelijk, dat men z.g. grondreserves heeft, die men in Horst vond, o.a. in de Dorperpeel, in Venray in de Heydse Peel. Op de 220 ha van deze laatste peel zouden verschillende nieuwe boer- deren gesticht kunnen worden, Het gezin van Burgemeester Custers, dat 5 jongens telt en 2 dochters. waardoor elders in de gemeente- meer ruimte en plaats komt om dere bedrijven te saneren en te ver beteren. Bovendien zou daarmpde de stichting van een tuinbouwcen trum in de omgeving van Oirlo mo gelijk worden. Dit plan is intussen uitgewerkt in ontelbare vergaderingen en zit tingen o.a. van de Cultuur Tech nische Dienst en de speciale Lolle- beek-commissie en menig haakje en oogje is in de loop van de afgelopen jaren reeds er uit gehaald. De gemeente Venray heeft een deel van haar plannen terecht op geschort tot dit plan verwezenlijkt zou worden, temeer waar honder den kilometers zandwegen in dit plan vielen en dan dus automatisch verbeterd en veranderd zouden worden. Men heeft tot zolang de tanden maar op elkaar gezet en af gewacht. Nu men op de vooravond van de stemming van dit plan feitelijk reeds de vlag wou gaan hijsen komt ,.het militair" roet in het eten gooien door de gronden van de Heydse Peel op te eisen. In de centrale cultuur technische commisie heeft het ministerie van oorlog zijn veto uitgesproken en is ^e Lollebeek-geschiedenis voorlopig opgeschort. Men vond het schijnbaar niet no dig de gemeente Venray van deze gang van zaken eerder op de hoogte te stellen, al wist, zoals in de laatste raadsvergadering bleek een raadslid al eerder wat er aan het handje was en wisten verantwoor delijke mensen in Horst al eerder, dat de zaak scheef liep. Ja, inderdaad scheef liep, want men mag dan wel stellen, dat er andere uitvluchtmogelijkheden zijn in an dere peelvlakten te Horst, daarmede is. men er natuurlijk niet. Op de eerste plaats komt Venray in een moeilijke onderhandelings positie en op de tweede plaats is met de opzet van de Lollebeek- verkaveling hier totaal geen reke ning mee gehouden. Dit kost tijd, dit kost moeite en zal nieuw beraad eisen. Weer gaat kostbare tijd verloren.... Bovendien heeft men in Venray zijn ervaring met militaire oefen terreinen en men is er heus zo hap pig niet op. Het is te hopen, dat en de protes ten van de gemeente Venray en de protesten van de landbouworgani saties (waar we jammer genoeg nog niets van gehoord hebben) en de protesten van de Tweede Kamer leden (waar blijft de KVP-fractie) resultaten mogen boeken in die zin, dat deze landbouwgronden hun be stemming mogen behouden, nl. als compensatiegrond in de ruilverka veling in plaats van te dienen als oefenterrein voor tanks WILT U LACHEN MET CARNAVAL Ga dan naar LUXOR-THEATERL Dagelijks 3 a 4 voorstellingen. Voor ruim 18ó ouders en opvoe ders (en verloofden) hield Dr. J. M. G. Thurlings, lector in de theore tisch sociologie aan de „Alma Ma ter" te Nijmegen op de laatste avend van de Cursus over Opvoe ding een interessante causerie over verkering en verloving. Spreker signaleerde de proble men, moeilijkheden en gevaren, die samenhangen met de verkering, en verloving, het langzaam open- bloeien van de verliefdheid tot echte ware liefde. Laten we, aldus Dr. Thurlings, onze kinderen toch niet vervolgen met onze achterdocht door na te gaan in hoeveel sloten ze tegelijk kunnen vallen. Verkering en verloving is immers niet allereerst een bron van ge varen, maar vooral een bron van vreugde, ook al is dit soms voor de ouders financieel, sociaal en psy chologisch moeilijk te verwerken. Het geluk van het kind moet al tijd op de eerste plaats voorop staan. Spreker drukte de ouders op het hart toch te praten met hun grote Vastelaovend 1961 staat weer voor de deur. Drie dagen lang zal onze gemeente anders zijn dan anders. Het gewone werk ligt prac- tisch stil, en het alledaagse is plot seling niet alledaags meer als men de boerekiel aantrekt en alle an dere attributen, die van de vastel aovend, dat gezellige en gemoede lijke feest maken. Een heel verschil met een dertig tal jaren terug, toen wat kleine jon gens langs de deuren liepen ei zongen van Vrouwke het is vasten- govend Door een dorp liepen dot uitge storven leek, omdat de jongeren wegtrokken naar Venlo en de Duit se karnavalsplaatsen en de ouderen feitelijk niet goed wisten wat te doen. Nu zijn er vijf-zes prinsen, er is ïlegenheid tot dansen, er is over- wat te doen. Er zijn optochten en ^bruiloften, recepties en bezoeken, ortom er is een bedrijvigheid in deze dagen, die aanstekelijk werkt op* jong en oud We gaan geen diepzinnige be schouwingen houden over de vastel- aovendviering en wat dies meer zij, maar constateren alleen maar dat dit feest in betrekkelijk kort tijd zo danig is uitgegroeid, dat het prac- tisch iedereen beroert. En dat is niet erg, want een mens moet zo nu en dan eens uit zijn gewone doen komen, uit de dagelijkse sleur ge haald worden en zich eens prettig en plezierig kunnen amuseren. Daarom is indertijd verlof tot deze feesten gegeven en men wil dan ook niets liever zien, dat dit inderdaad een volksfeest gaat wor den vol gemoedelijk plezier Maar toch mag ook een enkel waarschuwend woord niet ontbre ken. Nog velen menen, dat plezier alleen te maken is met liters bier of ander geestrijk vocht. We zijn de laatsten om een glas bier of andere spiritualiën te ver smaden, maar voor sommige men sen ontaart deze vastelaovend in 'n groots drinkgelag, waarna ze de „moed" hebben om dingen uit te halen, di eze normaal wel uit hun hoofd laten en als fatsoenlijke men sen achterwege laten. Dat daarbij de vastelaovend voor zichzelf en voor anderen verpesten, schijnt niet meer door te dringen tot de benevelde breinen. Een glas bier en een borrel is iedereen van harte gegund, maar 't is een allerminst smakelijk gezicht HOSSEN MET CARNAVAL maar ontztie Uzelf even en ook Uw portemonnaie en ga naar LUXOR. Daar kun je lachen aan dejopende band. 6om SI avuvjdnep wa* Mercurius Garage, Venlo n.v. Rotonde b/d brug, tel. 6364 kinderen, hen te leren voorzichtig te zijn, hen de kans te geven een waarheidsgetrouw beeld van elkan der te krijgen, want de structuur van onze maatschappij is nu een maal zo, dat ze elkaar vóór het hu welijk nog teveel ontmoeten in een uitzonderingspositie. Zo is dan deze cursus van zeven avonden over opvoeding, die gemid deld bezocht werd door 160 belang stellenden, geëindigd tot tevreden heid van de ouders en organisato ren. Moge hij vele vruchten afwer pen. Tevens werd op deze laatste avond aangekondigd, dat de Derde Orde-afdeling te Venray het komen de jaar een nieuwe cursus gaat or ganiseren over huwelijk, gezin en opvoeding, want er blijven in dit kader nog vele interessante onder werpen te bespreken. EVEN RUSTEN EN TOCIJ BRULLEN VAN HET LACHEN Kijk dan even naar de programma's van LUXOR, 3 formidabele lach- suksessen. Dagelijks 3 a 4 voorstellingen en kinderen der lagere school hebben toegang tegen kinderprijzen. zatlappen langs de straat te zien vallen, ook al zijn ze verkleed en het is allerminst prettig om in café's door lallende vastelaovesgekken vol gesmeten te worden met bier en ander geestrijk vocht. Voor zich zelf en voor anderen is een gepaste matigheid heus geen luxe, maar zal alleen maar het ple zier en de sfeer van deze dagen verhogen. En geen enkele kastelein, die er rouwig om zal zijn Daarnaast zijn er weer anderen, die menen, dat de vastelaovend- dagen nu uitgerekend die dagen zijn, waarin je dingen kunt doen, die 'n doodgewoon fatsoenlijk mens niet in zijn hoofd haalt. Die vastelaovend beschouwen als een soort vrijbrief om zich dingen aan te matigen en handelingen te plegen, die goed ge praat worden met het schijnbare toverwoord: Man, het is toch vastelaovend Ook voor dezulken geldt dat daar de vastelaovend beslist niet voor is en dat zij het aan zich zelf te wijten hebben als hen dat ter plaatse of later dit hardhandig aan hun ver stand gebracht wordt. Vastelaovend moet een feest zijn waar jong en oud rustig aan deel kan nemen, waar plezier en leut in overvloed is, maar de platte en or dinaire „lol" geen kans krijgt. Dit kan als we ons gezond ver stand bewaren, ons matigen als dat nodig is en deze dagen ook zien, zo als ze werkelijk moeten zijn: een gezonde ontspanning voor iedereen. En dan nog een laatste woord. Wie achter de schermen heeft kun nen kijken weet, dat -er voor vele onderdelen van deze vastelaovend- viering zowel in de kom als op de kerkdorpen zeer en zeer hard is ge werkt. Een deel van dit werk krijgt U te zien in de vorm van optochten, brui loften en wat dies meer zij. Laten we dan ook eens onze waar dering tonenDoor 'n hartelijke ontvangst van de prinsen, door wat enthousiaster langs de weg de op tochten gade te slaan en de andere festiviteiten. Men kijkt U heus niet lelijk aan als U eens wat serpetines gooit, roept of zwaait Laat iets van het enthousiasme van de deelnemers naar de kijkers overslaan en laten we allen tesa- men het waar maken de slagzin, die overal elders hangt: „Vqstelaovend ien RooyNerges zo mooi?" Plezierige dagen NA BOERENBRUILOFT of OP TOCHT natuurlijk naar de Luxor DAAR KUN JE PAS LACHEN. Dagelijks 3 a 4 voorstellingen. EN. s. Vanaf zaterdagmiddag 4 uur tot zondagavond 12 uur wordt de prak tijk der huisartsen voor Venray waargenomen door: Dr. L. COENEN Hensseniusstraat Telefoon 1878 Vanaf zondagavond 12 uur tot dinsdagmorgen 8 uur door: Dr. VERCAUTEREN Grotestraat 11 Telefoon 1335 Uitsluitend voor spoedgevallen GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de Kom. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. WILMSEN Stationsweg Tel. 1651 AFWEZIG tot 19 febr. H. v.d. HOMBERGH Spoedgevallen plaatselijke artsen. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING openstelling postkantoor met de carnavalsdagen- Op 13 en 14 februari a.s. „Car naval" is het kantoor opengesteld: voor de Postdienst, als op zater dag van 08.30-13 uur; voor de Telegraafdienst blijft do openstelling ongewijzigd, alsmede de postverzending. 'Er wordt die dagen slechts een postbestelling uitgevoerd. zilveren klooster jubileum In alle stilte heeft Vader Overste van Huize Servatius Broeder Ger- lachus-Latour zijn zilveren kloos terjubileum gevierd. Op een nader vast te stellen da tum zal dit feest op grote wijze ge vierd worden. Van de inrichting moest Vader Overste reeds vele fe licitaties in ontvangst nemen.

Peel en Maas | 1961 | | pagina 1