U, ik en het verkeer... De film. Uit Peel en Maas België beleeft op 15 december opnieuw een sprookje... Onverantwoordelijkheid is het, dat wij de communisten enorme kansen geven en zelf als een soort toeschouwers aan de kant blijven staan. Ons is de verwachting der wereld in handen gelegd, omdat Christus ons zijn taak heeft overgedragen de verwachtingen van het ene ge slacht na het andere te vervullen. Staan we niet te veel aan de kant? Dit jaar zal de Kerstman ons land niet meer zo gemakkelijk binnenkomen. Tal van autori teiten hebben besloten hem geen visum of verblijfsvergun ning meer te verlenen en aan alle grensposten is opdracht gegeven, deze ongewenste vreemdeling bij de slagboom terug te sturen. Mocht u dus -ergens nog een kerstman te genkomen, dan is dat niet de echte, maar een onderkruiper of een langs smokkelwegen geïnfiltreerde ongewenste vreemdeling. Een krant die zich zelf respec teert, zal geen aandacht meer aan dergelijke' schertsfiguren besteden. De kerstman wordt voortaan in Nederland gewei gerd. Het is te hopen, dat ook de winkeliers dat zullen doen -en de aandacht van het kopend publiek weer tot de hogere, geestelijke waarden van het kerstfeest gaan bepalen. Wij hebben geen kerstman no dig. In de eerste plaats niet, omdat Kerstmis niet een her denking is van de komst van zo'n kolderieke kabouter maar het hoogfeest van de geboorte van Gods Zoon op aarde. Hij bracht ons nu bijna twintig eeuwen Zijn goede Gaven, die in betekenis verre uitstijgen boven de aardse nietigheid van een pakjes uitdelende punt muts. In 't licht van de kaar sen dienen wij die dagen even stil te staan bij het onbegrijpe lijke wonder van Christus' komst in de stal van Bethle hem, van Zijn omzwervingen tussen de mensen en van Zijn louterende leer. Kunnen wij ons een s;hriller contrast indenken dan die tus sen aanbidding der herders tij dens het hemels gezang der engelen en de klant en kleuter toeknikkende kabouter,' zoals die ook in ons land al rond doolt. Het vreemdst van alles is nog, dat onze voorouders zelf de schuld zijn van deze verschij ning. Want zij vierden het al oude sinterklaasfeest vroeger net als thuis ook in den vreem de. De landverhuizers deden geen afstand van de milde bis schop en introduceerden Sint Nicolaas o.a. in het verre Ame rika. En daar is deze „Santa Claus" bij gebrek aan traditio nele sinterklaasavond steeds na het Hollands voorbeeld op gedoken tijdens de eerstvol gende wèlbekende feestdag, dus op Kerstmis. Zijn uiterlijk is aangepast aan de hervormingsdrang, zijn ma gistrale gestalte slonk ineen tot die van de minder opval lende kabouter die 's nachts de kousjes van de kinderen kwam vullen, zijn schimmel daaren tegen groeide uit tot rendier- span voor een sprookjesachtig rinkelende arreslede, kennelijk het eerst gebruikt in Canada waar de dikke sneeuw vervoer per paard minder gemakkelijk maakte. En die vervormde, vermaakte en mismaakte Sint zouden we nu via Amerika en Engeland weer als tweede kin dervriend met zijn illustere en enig echte voorganger willen laten concurreren? Weest wijzer! Laat die buiten landers modderen met deze imi tatie en hun onchristelijk ma terialisme. Wij vieren voortaan Kerstmis alleen met het Chris tuskind, dat onze enige en echte Kerstman werd. van 10 december 1910 Door de heer L. Wijnhoven al hier werd te Overloon aanbesteed het bouwen van een boerderij al daar. Er waren 7 inschrijvers. Hoog ste 2.056. Laagste J. Gerrits Over loon met 1800 aan wien het werk werd gegund. Bij gelegenheid der H. Missie te Merselo werd aldaar ter herinne ring een Missiekruis geplant. van 17 december 1910 In Den Bosch slaagde onze vroegere dorpsgenoot, de heer Ma- rius Koeken voor het examen Staatsinrichting. Op de boerderij „De Tol" van 't Sint Jozefsgesticht, werden 's nachts 20 prachtige kippen gesto len. De dief had de pannen juist boven 't kippenhok weggeschoven. Wegens het onttrekken van Mag men op de dag van het ry bewysexamen, als bestuurder van een personenauto, zonder meer naar de plaats van dat examen rijden, terwijl men niet in het bezit van een rijbewijs is? Deze vraag wordt vaker gesteld, Helaas wordt dan door minder goed georiënteerden de mededeling ge daan dat zulks is TOEGESTAAN. Wij hebben gemeend onze aan dacht op deze aangelegenheid te moeten vestigen. Temeer daar de eventuele konse- kwenties bij ongevallen jammerlijk zouden zijn. De vraag met JA of NEE beantwoorden gaat NIET. Het kan zijn dat zulks WEL mag. terwijl dit in het meest aantal gevallen NIET zo is. Artikel 101 van het Wegenver keersreglement geeft een opsom ming van gevallen waarin het toe gestaan is zonder rijbewijs een mo torrijtuig te besturen. O.a. komen daarin voor het be sturen van een landbouwtractor en het rijden over de weg met een mo torrijtuig dat niet sneller KAN rij den dan 20 km per uur. De enige eis welke men aan de bestuurder van zulke voertuigen stelt is een leeftijd van 16 jaar, ter wijl men een stoom of motorwals niet mag besturen dan 18 jaren oud te. zijn. Zouden we de inhoud van dat ar tikel, betrekking hebbende op deze z.g. RIJEXAMENRIT letterlijk weergeven dan lijkt het ons dat U na het lezen ervan net zoveel weet dan thans. Over de duidelijkheid van deze redigering behoeven we het dus niet te hebben. Bovendien komt U er met de inhoud van art. 101 niet. Het is juist daarom, dat wij ge meend hebben een en ander te moe moeten analyseren. Men mag op de dag, waarop een z.g. OPROEP tot RIJBEWIJSEXAMEN is vermeld met de navolgende voertuigen naar een dergelijke plaats rijden: twee-wielige motorrijtuigen; b. drie-wielige motorrijtuigen; motorrijtuigen waarvoor een rij bewijs B(E) als bedoeld in art. 100 2e lid vereist is; motorrijtuigen waarvoor een rij bewijs C-E of D-E vereist is. Tot zover wordt deze bepaling meestal gelezen. Indien de wet er niet meer van vermeldde, zou het verhaal bijna juist zijn. Deze gaat echter even door en verbindt aan deze motor rijtuigen de navolgend ristrictie. De twee en driewielige, alsmede degene waarvoor een rijbewijs C-E of D-E vereiste is (autobussen en zware vrachtauto) moeten voertui gen zijn welke niet zodanig inge richt zijn dat do mogelijkheid om z.g. ONDZR TOEZICHT besturen bestaat. M.a.w. het moet dus een motor voertuig zijn, waarbij de eventuele toezichthouder NIET onmiddellijk zou kunnen ingrijpen. Bijv. de handrem zit links naast de bestuurder, tussen de bestuurder en de naast de rem zittende ligt de motor enz. enz. Indien dit dus zo is, mogen die bestuurders op de dag van de OP ROEPING tot het rijbewijsexamen ZONDER RIJBEWIJS rijden. De Wet vermeldt niet, dat dit al leen van en naar het examenpunt zodat men vrij mag aannemen, dat dit die hele dag in heel Neder land mag. Er wordt hier dus alleen van twee, driewielige en de grote motor voertuigen gesproken. Van een personenauto zonder meer vindt men in dit artikel niets. D.w.z. van een gewone personen auto. Punt c heeft het namelijk over een buitengewone personenauto. Motorrijtuigen waarovor een rij bewijs B-E als bedoeld in artikel 100 2e lid van het Wegenverkeers reglement, is vereist. Wat zijn nu motorrijtuigen inge volge 2e lid? Dat zijn PERSONENAUTO'S welke speciaal ten gerieve van een INVA LIDE BESTUURDER zijn ingericht. Deze voertuigen behoren bij de be stuurder. Zulk een bestuurder heeft op zijn rijbewijs een aanduiding staan welke velen niet kennen In rode letters staat daarop het woord RESTREINT hetgeen wil zeggen, dat de bestuurder beperkt is tot het besturen van DAT mo torrijtuig. De mogelijkheid is aanwezig, dat zo'n bestuurder zich moet bekwamen in het speciaal voor hém ingerichte voertuig, c.q. dat hij daarin examen moet doen. Zo'n gehandicapte bestuurder mag op de dag van het examen zonder rijbewijs MET DE OPROEPKAART rijden. Aan zo'n bestuurder mag tevens door of vanwege de BURGEMEES TER een z.g. oefenvergunning wor den afgegeven. Zo'n oefenvergunning mag ook aan diezelfde bestuurders van twee, driewielige en grotere motorrijtui gen (autobussen-vrachtauto's) wor den afgegeven. De betsuurder van een normale PERSONENAUTO mag dus niet op de dag van het RIJEXAMEN naar de plaats van het gebeuren rijden. Evenmin kan aan een dergelijke bestuurder een z.g. OEFENVER GUNNING worden afgegeven. Het kardinale punt in deze aan gelegenheid zit dus in de inrichting van het voertuig. Indien deze bij de goederen aan zijn failliete boedel werd tegen de 62-jarige landbouwer M.J. alhier 5 maanden gevangenis straf geëist. Tegen zijn zoon, de 23-jarige M.J. werd 3 maanden ge- eist, eveneens wegens het onttrek ken van goederen aan dit faillisse ment. bus en de zware vrachtauto der mate is dat onder toezicht gereden kan worden gelden voor zulk een bestuurder dezelfde normen. Ook DAN mag men niet met die voer tuigen naar de plaats van het exa men rijden. Tenslotte zij vermeld dat voor deze laatste categorie motorrijtui gen, de bestuurder in elk geval in het bezit dient te zijn van een rij bewijs voor PERSONENAUTO'S. Hopenlijk is deze uiteenzetting begrijpelijker dan de tekst. GROTE BELANGSTELLING VAN DE GEESTELIJKHEID VOOR HET FILMPROBLEEM De laatste jaren bestaat er bij de geestelijkheid een grote belangstel ling voor het filmprobleem en re gelmatig komt het dan ook tot een treffen tussen geestelijkheid bioscoop-exploitanten, door middel van het katholiek bezinningscen trum. Zo werd onlangs op 23 nov. het City Theater te Venlo, een cau serie gehouden over „de film en de geestelijke volksgezondheid". Uit de levendige discussie bleek wel zeer, dat de film de volledige aandacht van de Heren geestelijken geniet en dat dit medium veel min der critisch wordt bekeken dan vroeger. Het suctfes van 'bepaalde voor lichtingsfilms welke vooral in Bra bant en Limburg zulk een buitenge woon succes blijken te hebben, werd onder ogen gezien en men kwam tot de conclusie, dat dit het gevolg is van de wijfelende houding in vroeger jaren, van geestelijkheid en opvoeders. Thans is er onder de geestelijk heid een duidelijk streven merk baar om zich meer te gaan verdie- Pen in het medium film, omdat dit medium zo nauw met de opvoeding verbonden blijkt te zijn. De film is eenvoudigweg niet meer weg te cijferen en is zelfs on ontbeerlijk geworden. Een filmcursus voor geestelijken zou men daarom bijzonder op prijs stellen. Daar de opvoeding zich voorna melijk concentreert bij jeugdlei ders, leraren etc., zal er van die kant aanmerkelijk veel meer aan dacht besteed dienen te worden aan de film. Het bleek echter, dat in Brabant en Limburg, vooral in kleinere plaatsen (waaronder ook Venray) nauwelijks sprake was van enig animo in die richting. Het bleek zelfs, dat scholen die werden aangeschreven om in school verband bepaalde films te bezoeken eenvoudigweg niet antwoordden. Het bleek, dat onderwijzend per soneel van scholen en instellingen, zelden of nooit naar de bioscoop ging. Men vroeg zich af, hoe het dan mogelijk was om schoolgaande jeugd, die regelmatig films bezoekt, voorlichting te geven over bepaalde films en hoe het mogelijk zou zijn deze jeugd te leren een film te zien. Van bisschoppelijke zijde zal in Limburg hier beslist meer aandacht aan worden besteed. Het probleem wordt nu des te groter, daar er op de televisie zo maar alles de huiskamer wordt bin nen geslingerd, zoals onlangs de film: „De heksen van Salem", een film, die n.b. C 3 was gekeurd door de K.F.C. Men zag daarom een veel groter gevaar in de televisie -dan in de bioscoop waar tenminste een keu ring is. Evenals men les geeft in ver keersregels en men daarbij op de gevaren wijst evenals men les geeft in gezondheid en men ook daar op de gevaren wijst, zo zal en moet er in de naaste toekomst les gegeven worden in het zien en waarderen van films, waarbij van zelf de gevaren die daaraan ver bonden zijn, onder ogen gezien zul len worden. Deze noodzaak is een kwestie van veel tijd en werk, doch men hoopt voorlopig individueel om scholen en onderwijzend personeel, zoveel mo gelijk met de film te confronteren. Film zal in de toekomst op alle scholen, zoals dat nu reeds op en kele hogere scholen het geval is, een vak moeten worden dat cultu rele en morele facetten van de film gaat annaliseren. Het bleek, dat er van de zijde van vele Limburgse bioscoop exploitanten die aangesloten zijn bij het Katholiek Bezinningscen trum, alle medewerking te verwach ten is. En men hoopt, dat spoedig, in heel Limburg evenals thans in Eindhoven, Heerlen en Maastricht, dat schoolvoorstellingen een regel matig programmapunt gaan vormen op schoolroosters. De samenwerking tussen geeste lijkheid en bioscoopexploitanten, welke in de toekomst uitgebreid zal worden tot onderwijzend personeel en jeugdleiders, heeft in enkele gro te plaatsen bijzonder goede vruch ten afgeworpen, zodat men over tuigd is. dat de kleinere plaatsen dit goede voorbeeld spoedig zullen volgen. Besloten werd op de volgende filmdag, behalve bioscoopexploitan ten en geestelijkheid, ook het on derwijzend personeel en de voor naamste jeugdleiders uit te nodigen. Terwijl Dona Fabiola nog aan al lerlei plechtigheden deelnam, die haar afscheid van Spanje en Madrid tot uiting brachten, waren in Brus sel verschillende comité's nijver be> zig voorbereidingen te treffen voor de feestelijkheden. Andere Brusselaars, die geen aspiraties hadden in die richting voelden zich genoopt in feeststem ming op vx'ijdag 2 december de feestverlichting in te wijden met een behoorlijk glas bier. Want over de anders zo grauwe Brusselse boulevards was een net werk van verlichte bogen en kronen gespannen, die de feestelijkheid bij vele kilo-watts over de Brusselaars uitgegoten. De Nieuwstraat, de Kal- verstraat van Brussel, baadde in 'n zee van licht. Van gevel tot gevel had men een plafond gespannen van 8000 lampen. Deze sfeer, die van Brussel op nieuw de lichtstad bij uitstek maakt, ondergaat de inwoner van Brussel dagelijks tot begin januari van het volgend jaar. Want dan wordt defi nitief 'n streep gezet onder de fees telijkheden bij gelegenheid van het huwelijk van de geliefde vorst van de Belgen. Op dat tijdstip zal de Belg zich nog slechts in een waas de 5de de cember herinneren, de dag waarop Dona Fabiola kon zij het beter uitzoeken regelrecht met een Belgisch militair vliegtuig uit Span je in Brussel aankwam. Dan zal de 10de december, de dag waarop de eerste grote paleisrecep tie plaats vond, voor drieduizend genodigden, historie geworden zijn deze dag slechts herinneren door de mist van de feestroes, waar ze zich doorheen hebbenmoeten worstelen. De stad Brussel is al die dagen overbevolkt geweest met zoveel hoge gasten, dat tientallen ambas sadeurs en afgezanten van staats hoofden net niet op straat hoefden te slapen. Op 13 december hebben de bui tenlandse delegaties zich te goed ge daan aan een diner van 250 cou verts met weer een nieuwe receptie daarna. Op de 14de decemeber heeft de regering op haar beurt een diner aangeboden aan de voornaamste bruiloftsgasten en het koninklijke paar. Het koningshuwelijk zal een gran dioos feest geweest zijn met meer gekroonde hoofden dan er bij de Engelse kroningsfeesten aanwezig waren. Meer prinsen, aartshertogen, her togen, graven, markiezen en burg graven, meer ambassadeurs en ge zanten, evenveel ministers, als een UNO-vergadering bijeenziet, zullen op een plaats in de wereld bijeen gekomen zijn. Slechts het gouden regeringsjubileum van koningin Victoria van Engeland einde vorige eeuw zag evenveel lieden van adel bij elkaar. 15 december gaat de koning met zijn gemalin op huwelijksreis. Hun bestemming blijft waarschijnlijk tot na die datum een groot geheim. Maar diezelfde dag is voor Bou- dewijn en Koningin Fabiola de vreugdevolste en meest inspannen de van hun gehele leven geweest. Zij nemen slechts een veelheid van indrukken met zich mee, want want alle details van het feest en de vele attenties, die hun bereid zijn, zullen zij zich pas later her inneren, wanneer hun de film wordt gedraaid van het Belgische Ko ningshuwelijk. Dan zien zij weer de bruiloftsgas ten voor zich, dan kunnen zij als buitenstaanders de bruiloftsstoet aanschouwen, die van de troonzaal, waar de burgerlijke plechtigheid plaats vond trok naar de St. Goe- dele en waarvan zij, Boudewijn en Fabiola het middelpunt vormden. Dan zien zij de oude Gothische kerk die behangen is met de wa pens van de 9 Belgische provincies en die versierd is met 144.000 Cata laanse viooltjes en rustig gezeten in een bioscoopfauteuil zal Boudewijn zijn Fabiola haar jawoord horen zeggen en Fabiola zal Boudewijn dankbaar aankijken, wanneer zij op het witte doek ziet, hoe hij haar de ring aan de vinger schuift. In gedachten weet hij dan dat zijn leven tot nu toe slechts in schijn ongelukkig is geweest, dat het verlies van zijn moeder op jeugdige leeftijd, de oorlogsjaren, waarin het koninklijke gezin van de ene plaats naar de andere moest vluchten, de tijd in een concentratiekamp door gebracht en de stokerijen van de Belgen tegen zijn vader Leopold III, hem hebben gerijpt en de voorbe reiding waren voor dit ene en aller belangrijkste moment in zijn leven, het huwelijk met Fabiola, voor de 15e december al de ongekroonde ko ningin der Belgen. Haar stralende verschijning was voor hem een teken. In Genève ontmoette hij haar voor het eerst bij wederzijdse ken nissen. Toen wist zij al, dat zij eens koningin van België zou zijn. Van haar kant was Fabiola daar zo zeker niet van. Zij had niet lang daarvoor plannen gehad in het klooster te treden. Dat was geweest na de dood van haar vader, waar zij veel van hield. Haar moeder de markiezin van Casa Riera heeft alle mogelijke moeite gedaan haar daarvan te weerhouden. In plaats van non werd ze verpleegster in een ziekenhuis, waar zij van 's morgens vroeg tot s avonds laat werkte. In deze periode van haar leven kreeg zij de bijnaam „Engel van Madrid" en terecht, want met haar blijmoedigheid, die haar van nature eigen is, zag zij kans het leven van vele behoeftigen, die haar pad kruisten, weer een wending te geven in gunstige zin. Toen Boudewijn van België haar leven kwam moest zij van dit alles afstand doen. Het heeft haar verscheidene weken gekost, alvo rens zij aan de vorst der Belgen haar jawoord dorst te geven. Hun karakters waren totaal ver schillend. Zij vrolijk en hij ernstig van nature. Haar nederigheid, die ontsproot uit een oprecht gevoel voor haar medemens, was er oor zaak van dat zij zich tegenover een reporter liet ontvallen: „Soms heb ik het gevoel, dat ik hoofdpersoon ben uit een van mijn eigen sprook jes", hierbij zinspelend op een door haar vijf jaar geleden geschreven kinderboek: „Twaalf verrukkelijke sprookjes". Het was Boudewijn, die met alles, wat in hem was, wenste, dat dit sprookje werkelijkheid zou worden. Op een dag, toen hij genoeg had van al dat wachten, sprong hij in zijn sportwagen en reed in een tempo, in strijd met het hem door anderen toegekende temperament, naar de woning van Fabiola vroeg haar ten tweede male ten huwelijk. Deze keer wist Fabiola, wat haar te doen stond en in alle oprecht heid kon zij antwoorden: „Ja Ko ning". Want zelf koningin, zal er voor haar maar een koning zijn, de verpersoonlijking van al het goede, dat de wereld te bieden heeft. Zijn naam: Boudewijn, Albert Charles Leopold Axel Marie Gusta- ve, Koning der Belgen en de Ko ning bij uitstek van haar hart. Haar witte bruidstoilet, ontwor- oen door de bekende modekoning Balenciaga uit Barcelona, zal spre kender, dan allerlei woorden, haar gevoelens uitdrukken. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING BEKENDMAKING De burgemeester van Venray maakt bekend, dat de navolgende voorwerpen afkomstig van diefstal in beslag zijn genomen: twee zonne brillen, een glassnijder, een stop verfmes, een kam in etui, drie op schrijfboekjes, 12 balpointpennen. een vulpotlood en vier vulpennen, waarvan een in etui. Hij die meent, dat een of meer van deze voorwerpen aan hem toe behoren, kan deze afhalen op het groepsbureau der rijkspolitie, Wil- helminastraat 17 in deze gemeente. Venray, 1 december 1960. De burgemeester voornoemd, Mr. A.H.M. JANSSEN. RECHTBANK ROERMOND FORSE EISEN VOOR OVERVAL OP TAXI-CHAUFFEUR Voor een overval op een taxi chauffeur eiste de Roermondse rechtbank dinsdagmorgen tegen de jeugdige Helmondse daders de vol gende straffen: vier jaar gevange nisstraf voor de verdachte M. M. en drie jaar en zes maanden voor de verdachte Th. B., beiden met aftrek. De jongemannen hadden op 7 juni een plannetje beraamd tot inbraak, maar het was op een beroving uit gedraaid. Toen zij met een taxi vanuit Hel mond naar Limburg reden, lieten zij de chauffeur, de heer J. van Hou^ in Merselo stoppen. Toen verdachte M. na even te zijn uitgestapt, terugkwam, kreeg de chauffeur plotseling op een teken van M. een klap met een hamer op zijn hoofd. Beide deugnieten overvielen toen de chauffeur en trachten hem be wusteloos te slaan, hetgeen niet lukte. Ze sleepten de man toen over de zittingen heen achter in de wa gen en persten hem onder bedrei ging zijn beurs af. Vervolgens reden zij zelf met de wagen weg. Het gezelschap van de achterin tegenspartelende chauffeur begon hen echter te vervelen, en daarom gooiden zij hem onderweg er uit. Zij reden toen verder naar Am sterdam, maar konden 's anderen daags worden gearresteerd. DRONKEN RIJDER Voor het onder invloed veroorza ken van een aanrijding met dode lijke afloop eiste de Roermondse rechtbank dinsdag een gevangenis straf van vier maanden onvoor waardelijk en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid tegen de graanhandelaar P. van de B. uit Venray. Verdachte had na de sluitingstijd van de Venrays kermis op 9 augus tus met zijn auto een 27-jarige bromfietser uit Meerlo aangereden die met zijn vriend onder een lan taarnpaal stond te praten. De man die 2,5 pro mille alcohol in zijn bloed bleek te hebben, had eerst ge stopt doch was toen weer doorge reden. Hij reed toen nog tegen een boom op, maar wist toch met zijn wagen thuis te komen. Toen hij twee uur later hoorde de jongeman te hebben doodgere den, is hij uit eigener beweging naar de politie gegaan. CURSUS OVER OPVOEDING Maandagavond a.s. 12 december om 7.30 uur precies gaat dan ein delijk de reeds meermalen aange kondigde CURSUS OVER OPVOE DING beginnen. Er zijn in onze dagen heel wat problemen, die met de opvoeding samenhangen. Een ieder, die veel met gehuwden in aanraking komt, zal dit kunnen bevestigen. Deze cursus, georganiseerd door de Derde Orde afdeling te Venray, wil op bescheiden wijze een goede verantwoorde voorlichting geven. Daarom hebben wij experts op dit gebied, zowel priesters als leken, uitgenodigd om samen met u over opvoedingsproblemen te spi'eken. Maandagavond 12 december. OP VOEDEN IN DE MODERNE MAAT SCHAPPIJ, door Drs Osmund Schreuder O.F.M. Korte inhoud van zijn lezing: Welke betekenis heeft de opvoe ding eigenlijk in onze modei-ne sa menleving? Is de taak van de ouders niet al tijd hetzelfde? Hoe komt het dat opvoeden te genwoordig zoveel moeilijker is dan vroeger? Hebben wij met onze opvoeding heden ten dage nog wel enige kans van slagen of is het niet veeleer een kwestie van geluk hebben met je kinderen? Moeten we opvoeden, zoals we zelf opgevoed zijn? Neen, zegt men, maar waar haal ik dan de nodige richtlijnen van daan? Moeten de kinderen zich naar de ouders richten of misschien ook an dersom? Heeft de moderne jeugd de sa menleving iets te zeggen, wat die samenleving nog niet wist? Zo ja, moeten we hen dan maar hun eigen weg laten gaan? Zo neen, hoe roepen we ze dan tot de orde? Welke zin heeft de taak van de opvoeding voor ons, gehuwden? Of is het alleen maar een zware vex-antwoording en last? Heeft ons huwelijk een betekenis voor onze kinderen en hoe? Zij, die intekenen op de Wrsus en vooruit betalen, ontvangen een kaart als toegangsbewijs en kunnen verzekerd zijn van een plaats. Men kan intekenen op de cursus bij: Mevr. Naus, Julianasingel 57, tel. 1409 en bij Mej. Greefkens Hen- seniusplein la, tel. 1018. NOODWEER BOVEN VENRAY Zaterdag en zondag is er boven deze streken een noodweer losge barsten, zoals zelfs de oudex'en nog niet veel hebben beleefd. Enox-me massa's water zijn naar beneden gekomen en felle wind vlagen hebben menig aanval ge daan op daken, schoorsteen, ven sters en deuren. De resultaten wa ren er dan ook naar. Menigeen heeft zondag met pot ten en pannen gelopen om het lek- water op te vangen en menig huis moeder heeft in plaats van een x*us- tig uurtje te hebben, met de dweil het binnenspoelend water moeten weren. Zelfs de Goede Sint is door het noodweer vex'dwenen en moest zijn jaarlijkse intocht in onze stad ach terwege laten. Later heeft Hij het goed gemaakt door voor Venx-ays jeugd op de ver schillende scholen nog extra snoep te laten brengen en ook Venrayse Burgemeester werd voor de laatste maal door hem bedacht als bur gemeester dan En hij heeft plechtig beloofd een volgend jaar enkele zondagen eerder zijn glo- rieuse entree in onze plaats te zul len houden, om zodoende enkele zondagen in x-eserve te houden. Maar goed dan, het bleef regenen en waaien en menig boer is met de wanhoop in het hart naar bed ge gaan, want de laatste pogingen om de spullen van het land te halen werden door deze stortbuien defini tief de grond ingeboord of liever: verdronken nu helemaal. Al was het hier niet zo erg als in Siebengewald, waar men de wie len van de wagens haalden en de voertuigen dan gebruikten als sle den om de bieten van het land te krijgen, toch is de schade aan de nog te velde staande gewassen zeer groot en weet menig boer niet hoe hij zijn aardappels gered moet krij gen, laat staan het winterkox'en er in We zijn wel getracteerd met al dat water DUITSE BROMFIETS-NOZEM De politierechter in Roermond veroordeelde een stel Duitse brom fiets-nozems. Een van hen was in Venray met grote vaart een bocht omgevlogen en was bij deze ma- noevre boven op een tegemoetko mende personenwagen terecht geko men. Uiteraard had de wagen bij deze botsing, die aan de onvoorzichtig heid van het bromvolk te wijten was, schade opgelopen, maar daar had het jonge Herrenvolk zich niets van aangetrokken. De knaap die tegen de wagen ge vlogen was en merkwaardigerwijze geen letsel had bekomen, werd door een van zijn lotgenoten achterop ge nomen, een ander ontfermde zich over de beschadigde bromfiets en voort ging het. Zij gingen op de vlucht, doch de chauffeur van de gemolesteerde wa gen was niet van gisteren en wist hen m.m.v. de Venrayse politie te achterhalen. Thans werd hen x-eken- schap gevraagd. De officier was van mening, dat een dergelijk onbeschoft gedrag in Nedex'land niet opgaat en eiste te gen ieder 50 gulden boete. De Politie-rechter deed er voor het jongmens, dat de veroorzaker van de aanrijding achterop geno men had, een tientje van af. BOUWOPDRACHT Het aannemingsbedrijf Gebr. Janssen N.V. alhier, heeft opdracht gekregen voor de bouw van een nieuwe drukkerij voor de N.V. Mer- curius te Heerlen. De bouwkosten bedragen 234.500. ZILVEREN KLEERMAKER Deze week herdacht de heer J. Kusters, dat hij 25 jaren in dienst is bij de Broeders van Liefde als kleermaker.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2