Hoe staat het met onze Venrayse plannen depolitierechter ESS0 PETROLEUM Geestelijk artikel Uit Peel en Maas Nieuw orgel in Oirlo Vliegtuigen te Over- loon in 't Museum Zaterdag1 26 november 1960 No. 47 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRCK EN UITGAVE VAN DEN MTJNCKHOF N.V. VENBAT WFPKRI 4H VOOR VPNRAV Ï71VT OM^TRPlf PN ADVERTENTIEPRIJS cl per m.m. ABONNEMENT S- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1518 GIRO 1546.SJ W DCABLAU V V E, IN XV A 7. JE, IN LJlVlO 1 IVE,IVE.LN PRIJS PER KWARTAAL 1-1# (bulten Venrmy 1.6#) Het is intussen alweer drie maanden geleden, dat burgemeester Janssen by het begin van de LIMBRATO de pers het een en an der vertelde van de plannen, die in Venray op stapel staan. Een gesprek, dat bovendien nog zeer welsprekend werd toegelicht door een stand op diezelfde tentoonstelling, waar de bezoeker gecon fronteerd werd met maquettes en tekeningen, die van deze plan nen waren gemaakt. Al is één kwartaal misschien een te korte periode om te ver wachten, dat met de verwezenlijking van al die plannen begon nen kan worden, toch lijkt het dienstig om eens in een kort over- zich de stand van zaken op dit moment weer te geven en ons af te vragen wat er van al dat schoons terecht kwam of nog komt. WONINGBOUW a. sportvelden. Woningbouw in Venray hangt ten nauwste samen met grond Grond om te bouwen, grond voor wegen en straten. Wantin plan Zuid is de bouwgrond practisch ge heel op en voor plan West, dat on langs ter visie lag, is men druk over grondaankopen aan het onderhan delen. Zijn we goed ingelicht, dan lopen deze grondaankopen nogal stroef. Er worden schijnbaar hoge eisen ge steld, waaraan de gemeente niet al tijd kan voldoen, of meent te kun nen voldoen. Het is een tamelijk ingewikkelde geschiedenis, waarbij veel goede wil van de kant van de verkoper en van de koper geëist wordt. Over die goede wil van de kant van de koper in het verleden kan beslist niet ge- juichd worden en dat schijnt zich nu te wreken Maar onteigeningsprocedures zijn ook niet prettig en daar wacht men liefst zo lang mogelijk mee. Hoe de situatie feitelijk ligt, is moeilijk te achterhalen omdat beide partijen nog al gesloten zijn, maai de algemene indruk is, dat een en ander nóg wel wat zal duren Wat jammer is, want zoals reeds uit een eerder gepubliceerd vraag gesprek met de wethouder van So ciale Zaken bleek, is er animo ge noeg om te bouwen. Ook van parti culiere zijde. Of grondgebrek ook de oorzaak is dat de laatst toegewezen 17 wonin gen nog steeds niet zijn aanbesteed, zullen we waarschijnlijk in de vol gende raadsvergadering wel te ho ren krijgen Met woningbouw hangen ten nauwste samen de uitbreidings plannen. Al is het waar dat in plan West voorlopig ruimte genoeg is, toch blijkt ook nog andere grond gevraagd te worden, o.a. voor bun galow bouw. Trouwens plan Oost en Zuid hebben bewezen tegen alle prognoses in eerder vol gebouwd te zijn dan verwacht werd. En zo mag de vraag gesteld worden of een verder uitbreidingsplan niet aan de orde moet worden gesteld. INDUSTRIALISATIE Ondanks een zeker tekort aan ar beiders op dit moment, zijn de des kundig enhet er over eens dat wil men de bevolkingsgroei in deze streek bijhouden verdere indus trialisatie noodzakelijk is. De bouw van de N.V. Jansson er- de uitbreiding van Inalfa zijn be wijzen van deze activiteit, die nog eens extra wordt beklemtoond dooi de aankoop van grond voor het in dustrieterrein. Een aankoop, waar over nogal wat te doen is geweest. Maar dat is gelukkig verleden tijd en de kwestie is nu of nog nieuwe fabrieken moeten worden aangetrokken. Ook hiermede is men doende, maar om begrijpelijke denen er zijn nu eenmaal veel kapers op de kust is men daar uiterst geheim mee. Doch met de bouw van fabrieken is men er niet. De verbindingen met het Westen des lands moeten verbe terd worden o.a. door aanleg van de Beekweg, waarover we jammer ge noeg zo weinig horen. Trouwens aan de Beekweg zit weer de Gasstraat vast en de Akkerweg, de weg naar Wanssum en de nieuw geplande weg van Castenray naar Venray. Lollebeekplan en uitbreidings plannen onzer gemeente spelen daarbij een voorname rol, maar tot heden toe is alles nog vrij duister en men wacht schijnbaar met al die plannen op elkaar. Bovendien is er dan nog het Arcen-Ruhrort-kanaal, dat op de eerste plaats een landelijke kwestie is, maar van zeer groot belang voor ons, als daar aan vast geknoopt wordt de doortrekking van het Wil- helminakanaal langs Venray heen. Al is het zeker waar, dat over deze onderwerpen nog menig woord gesproken zal worden, toch mag dat ons niet verhinderen, plaatselijk en streeksgewijze,deze dingen telkens opnieuw aan de orde te stellen. De zo nodige samenwerking voor deze projecten in ons Noord-Lim burg hebben we tot heden niet kun nen ontdekken. Hiervan komt het eerste deel waarschijnlijk dit jaar nog in be werking. De financiële regeling is gelukkig klaar gekomen, de grond ligt klaar en de aanbeste ding is al gebeurd. Wat dit be- treft is de zaak dus rond. Voor samenwerking bij de exploi tatie is intussen al een basis legd bij de Venrayse sportvereni- gen. b. recreatieoord. De raad heeft gelden uitge trokken om plannen voor wan delpark annex speelvelden e.d. op. te stellen. Een en ander zal waar schijnlijk nog wel even duren, af gezien van de financiële kant van de zaak, die waarschijnlijk ook kapitalen gaat kosten. RECREATIE Met de industrialisatie houden recreatie en ontspanningsmogelijk heden ook weer nauw verband. Voor dit doel zijn plannen ontworpen voor: De plannen hiervoor waren op de Limbrato te bezichtigen, maar in tussen is men al aan het praten over een uitbreiding in de vorm van een z.g. instructie-bad, waar in dus overdekt gezwommen kan worden. De grondaankoop heeft al heel wat voeten in de aarde gehad en hoe het met de rest van de plannen staat, is op dit mo ment nog niet duidelijk. Zeker is, dat in 1961 nog niet in Venray gezwommen kan worden. d. cultureel centrum. Men had verwacht met de bouw van dit centrum reeds afgelopen maand te kunnen beginnen. Maar het touwtrekken tussen de ver schillende ministeries over de bij te dragen kosten, de nieuwe re geling tussen rijk en gemeente inzake de finarfciën en de daar uit voortvloeiende grotere of kleinere bijdrage van de provin cie zijn allemaal evenveel rede nen geweest, die een begin van de bouw vertraagd hebben. Men verwacht ieder ogenblik het sein om te kunnen beginnen, maar door ervaring wijs geworden, is men niet ontevreden als het ook begin 1961 zal zijn. LOLLEBEEKPLAN Een andere grote zorg voor de toekomst is onze landbouw. Econo mischer bedrijfsvoering, efficiënter 'bedrijven zullen noodzakelijk zijn, willen ook de gemengde bedrijven stand kunnen houden. Dit is de reden waarom men ge start is met het miljoenen-plan, hier beter bekend onder de naam ruilverkavelings- of Lollebeek-plan. Hiervoor is al een machtig stuk werk verricht en men hoopt nu, dat begin 1961 de stemmingsvergaderin gen zullen komen. Ter zijner tijd zal men ervaren, dat een en ander diep zal ingrijpen, ook in ons gemeentelijk bestel, om van het persoonlijk vlak maar niet te spreken. Maar over het algemeen is men toch wel de overtuiging toegedaan, dat ook onze landbouwrs het gewel dige goed beseffen, dat hier vooral ten hunne bate wordt verricht. Dat daarvan de gemeenschap in zijn geheel zal profiteren door be tere wegen en waterlossingen, door een ontginning van de Heydse Peel, aanleg van waterleiding e.d. is een gelukkige bijkomstigheid, nu ook in deze streken landbouwgrond schaars begint te worden. Dat daarnaast ook in dit plan de aandacht gevraagd wordt voor de toekomst is o.i. van 't grootste belang. Van de andere kant is het nog steeds jammer, dat het oudeboeren- gebied Merselo e.o., niet zal profi teren van de voordelen van deze ruilverkaveling, voordat zij in eigen plaats vrijwillig een ruilverkave ling aanvragen. En de kansen daar voor zijn beslist niet zeer groot. KOMPLAN Dat het zich steeds meer uitbrei dende Venray een groter centrum nodig heeft, daarover zijn alle ge leerden het eens. Het centrum dat gevormd werd tussen Grote kerk en Paterskerk zal voor de toekomst te klein zijn, te meer waar andere parochies te ver wachten zijn, om wier kerken ge woonlijk zich ook een centrum gaat vormen. De situatie in de Schoolstraat ver andert wel ingrijpend als daar een cultureel centrum komen gaat en de noodwoningen gaan verdwijnen. De Veldstraat, die eerst bestemd was voor patronaat en gymnastiek lokaal zal een andere bestemming dienen te krijgen. En de vraag zal moeten worden opgelost, wat men met het Schoutenstraatje zal gaan doen. Hiertoe is nodig, dat er een nieuw plan komt voor het centrum, voor de kom. Of alle geleerden het daar nu precies al over eens zijn is niet te achterhalen, maar de winkel stand is gezien de ervaring in het verleden niet alleen razend nieuws gierig naar deze plannen maar eer lijk gezegd ook wel een tikkeltje huiverig er voor. Wat dit worden gaat en wie daar in nu moet adviseren zijn vragen die men in winkelierskringen al langer hoe meer gaat stellen op welke vragen men toch binnen af zienbare tijd antwoord zal dienen te geven. KERKDORPEN Elders in dit blad stellen we de lang verwachte uitbreidingsplannen voor de kerkdorpen aan de orde, waardoor ook in deze kerkdorpen iedereen weet wat in de naaste toe komst wel en niet mag en de kom- vorming aldaar alleen maar wordt bevorderd. Over het algemeen blijkt men het „agrarisch" element in deze dorpen te willen handhaven. Slechts Oos trum, waar zelfs een nieuw indus trieterrein gepland wordt en Leu nen vormen een uitzondering. In het eerste meer nog dan in het laatste wordt langzaam maar zeker het „agrarische" verdrongen. Alleen wordt er nooit bijgesteld tot hoever men zal willen gaan of wenst te gaan. Een duidelijke uitspraak t.d.a. zal ongetwijfeld welkom zijn. ANDERE PLANNEN Tenslotte zijn er nog verschillen de andere plannen, die op deze Lim brato aan de orde werden gesteld, zoals: a. Torenbouw Petrus Banden. De materialen liggen er voor klaar en men hoopt binnen af zienbare tijd te beginnen. b. Uitbouw en verbouw Ziekenhuis, De financiële regeling van een en ander vraagt nog steeds overleg o.a. met de betrokken ministeries. Men hoopt echter in 1961 volop te kunnen beginnen, zij het dan in gedeelten. c. Bouw kleuterschool Leunen. Hiermede is men doende. d. Verharding zandwegen. Plannen hiervoor maken onder werp van gesprek uit tussen pro vinciale en andere autoriteiten en men hoopt begin van het komend jaar inderdaad aan de verwezen lijking te kunnen beginnen. Wat dan wel mag, na al die jaren wachten e. Rioleringsplan Leunen. Komt in orde met de verbetering van de provinciale weg, die in 1961 in orde zal worden gemaakt. Rioleringsverbeteringen aan het vloeiveld. De plannen, die men hiervoor heeft opgesteld, zijn nog steeds in behandeling. Een en ander zal kapitalen gaan kosten en men overweegt dus alle mogelijkhe den, die er te vinden zijn. Of hier in 1961 al aan begonnen zal wor den betwijfelt zelfs de grootste optimist. g. Aanleg waterleiding in Castenray. De buizen liggen er en binnenkort hoopt men met het graafwerk te beginnen. h. Trottoirs in Oostrum en Desselke. Men is wachtende op de goed keuring van Ged. Staten 19 MILJOEN Het verlanglijstje wat de gemeen te indertijd bij Ged. Staten heeft in gediend voor een totaal bedrag van 19 miljoen gulden komt dus op ver schillende punten reeds tot verwe^ zenlijking. Op andere punten moe ten we constateren dat zelfs een be gin nog niet gemaakt is. Keulen en Aken zijn ook niet op een dag gebouwd, maar iedere dag uitstel betekent ook belemmering van Venrays groei. Daarom is het misschien goed vooral nu de nieuwe begroting wordt opgesteld ons nog even te realiseren, wat er nog allemaal op het programma staat. Niet weinig voor onze gemeente. Maar wel zeer belangrijk Toen dat meisje een paar weken geleden voor de politierechter kwam rammelde de rechter dreigend met de sleutels van het Huis van Bewa ring. Daarna verwees hij de stukken naar de rechter-commissaris voor een psychiatrisch rapport en stond ze er weer, een beetje huile rig van de zenuwen en met een veel te klein zakdoekje dat ze wel kon uitwringen. De voogdes was meegekomen. In al haar waardigheid zat ze op het bankje voor de getuigen, waar de deurwaarder de rechtschapenen pleegt neer te zetten. Het feit was ernstig genoeg: dief stal van wat lepels, vorken en thee lepeltjes, en een paar theedoeken. Alles gepleegd in dienstbetrekking en ten nadele van haar „mevrouw". Het gestolene had een waarde van een paar rijksdaalders, maar daar ging het niet om. Per slot van za ken moet men zijn personeel kun nen vertrouwen. Er is niets erger dan door eigen huisgenoten te wor den bestolen. „Hoe kom je daar in 's-hemels naam toe!" riep de rechter streng. Ze wist het niet, zei de verdachte. Maar de voogdes op haar bankje wist het wel. En ze kon het vertel len ook. Beter dan menige advo caat. Dat meisje was nu bijna een en twintig. Tot haar negentiende was ze in een inrichting geweest. „Ze heeft een ontzettende drang naar vrijheid". Met negentien jaar had men het maar eens met haar gepro beerd in een betrekking. En daar was het mis gegaan, zoals uit het proces verbaal zeer duidelijk bleek. En waarom ging het mis? „Dit kind heeft nog nooit iets van zichzelf gehad,-en ze heeft nooit een eigen leven kunnen leiden. Als klein meisje is ze in de in richting gekomen, en tot haar ne gentiende jaar is ze daar gebleven. Ze vroeg zo vaak om de vrijheid, dat ik tenslotte een betrekking voor haar heb gezocht. Daar voldeed ze aanvankelijk uitstekend. Het kind was zielsgelukkig. Ze kreeg een eigen kamertje op zolder. Dat gaf voor haar een nooit gedroomde schat. Ik gaf haar wat oude lapjes en daar naaide en borduurde ze een kleedje van op de wastafel en aparte kleedjes onder het zeep bakje en zo. U vindt dat misschien waarde loos, meneer de rechter, maar dit was de eerste keer in haar leven, dat dit kind iets van zichzelf had. „De eerste zaterdag dat ze haar salaris beurde, had ze het geld twee uur later versnoept: dat was de eerste keer in haar leven dat ze geld ontving. Ze kon er nog niet mee omgaan. Later heeft ze een spaarbank boekje genomen en van snoepen was geen sprake meer. Ze kocht wat prullen om aan de muur te hangen. Vreselijk om aan te zien," maar voor haar evenveel waard als een Rembrandt voor een kunstmaniak. Ze kreeg steeds meer plezier in haar betreking en in haar werk. ,En toen leerde ze die jongen kennen. Een uiterst fatsoenlijke jongeman. Ik heb de informaties hier bij me. De patroon zegt, dat hij zijn geld kist gerust open op tafel durft te laten staan als die jongen in de ka mer is. Maar arm, heel arm.' Ze gingen samen sparen voor een uitzet. Het schoot niet hard op, want ze verdienen beiden o, zo weinig. Toen heeft ze de lepeltjes wegge nomen. Voor haar uitzet. U kunt zich niet voorstellen hoe fel dit be zitloze kind op bezit is. Ze heeft er spijt van. Ik ben ervan overtuigd, dat u haar nooit weer zult zien. Ze gaan nu trouwen. Alle papieren zijn in orde. Als u haar gevangenisstraf geeft gaat het niet door. Anders trouwen ze volgende week. Ze krijgen een kamer bij de ouders van de jonge man Zo ging ze door, en ze had een aandachtig gehoor in het kleine zaaltje. Buiten krijsten de meeuwen langs de vensters van het Huis van Bewaring hun lied van de honger. Maar het werd een juichend bruids lied toen het vonnis viel: veertien dagen voorwaardelijk met een proeftijd en toezicht. „Dan heb ik nog een verrassing", zei de voogdes. „Ik heb van iemand tweehonderd gulden gekregen voor je inrichting. Daar zullen we van middag samen van alles voor gaan kopen". De verdachte vloog haar om de hals en het gesnuf ging over in ge snik. Want, ziet u, onder die recht schapen mensen tref je er ook nog wel eens één die goed is. o\lt vtrrsfttrin^B ftypotficlun financififiBijCa JULIANA5INGEL4I 'tekf. 1061 (K4780) deffL£M\S/E specialist TEL. 1070 HEBBEN WIJ NU HAAST, JA OF NEEN? Wij christenen leven in de eind tijd en we hebben in de heilsge schiedenis geen andere fase meer te verwachten. Wij wachten op de slotapotheose, die een nieuwe hemel en een nieuwe aard zal brengen, met het daarop volgend eeuwig verblijf bij God. Is Hij als eenling eens tot ons af gedaald, bij Zijn verheffing en te rugkeer zal Hij gevolgd worden door de onoverzienbare stoet van uitverkorenen. Het gaat om de de finitieve vestiging van het rijk Gods overeenkomstig het gebed in het Onze Vader: „Adveniat regnum tuum". Vooral het brevier staat in de adventstijd vol teksten, die op de wederkomst van Christus zinspe len: „Zie de Heer daalt in glans neer" en elders „De Heer komt in de wolken met grote macht". Men zou kunnen opmerken, dat de wederkomst van Christus waar schijnlijk nog in een ver verschiet ligt, zodat die voorbereiding niet zo'n haast heeft. Laat dat eerste waar zijn, ofschoon we er eigenlijk niets van weten. Maar dit geldt dan toch alleen voor het mensdom als geheel. De huidige generatie (dus wij al lemaal die dit lezen) beschikt, slechts over een beperkt aantal ja ren om zich op de Dag des Heren voor te bereiden. Onze bijdrage voor de vestiging van het Rijk en voor de bespoedi ging van Christus' terugkeer ligt in de eeuw waarin wij leven. In dit leven moeten we er zeer reëel re kening mee houden. Vandaar de woorden van de Adventsliturgie, in gegeven door de brief van Paulus aan Titus 2, 12: „Laten we ingetogen, rechtscha pen en godsvruchtig in deze wereld leven, om de zalige hoop te ver wachten en de openbaring der glo rie van onze grote God". Die komst zal onze eigen ver heerlijking meebrengen. Wij zullen verrijzen en ons lichaam zal delen in de klaarheid die Christus' li chaam reeds bij Zijn verrijzenis en hemelvaart heeft verworven. Een van de responsories van de eerste zondag van de advent luidt dan ook: „Wij verwachten de Ver losser, Jezus Christus, de Heer. Hij zal ons vernederd lichaam herscheppen en aan Zijn verheer lijkt lichaam gelijk maken" Filipp. 3, 20. Ons verlangend uitzien naar de slotfase van het verlossingswerk kan door de goddelijke deugd van hoop zó intens worden, dat de ad ventstijd ons van vreugde vervult en reeds nu een lichte anticipatie van de eeuwige blijdschap biedt. esso)—voor oliehaard de haardolle met het hoogste rendement Isso) méér warmte minder roet zuinig K. A. VAN ELSEN, PETROLEUMHANDEL PRINS HENDRIKSTRAAT 18, VENRAY - TEL. 04780-1834 van 3 november, 1935 Ingevolge de Bouwverordening werd vergunning verleend aan de Broeders van Liefde alhier, tot het bouwen van een noviciaat aan de weg Oostrum-Wanssum; aan H.J. Verlinden tot het bou wen van een woonhuis te Leunen; aan M.H. Martens tot het bou wen van een woonhuis aan de Leunseweg; aan J.L. Backus tot het bouwen van een woonhuis aan de Land- weerdweg. Wegens fioanciële omstandig heden is het voor het St. Nicolaas- gilde alhier onmogelijk St. Nicolaas dit jaar zijn rondgang door Venray te laten doen en zal dit voor een jaar uitgesteld moeten worden. Op 1 december a.s. zal het Groene Kruis alhier zijn 25-jarig bestaan herdenken in een feestver- gadering in het Patronaat. - A.s. maandag 27 november is het 10 jaar geleden, dat het Pa- tersklooster met kerk door het vuur verwoest werden. - Een aantal sigarenmakers uit Venray is tewerk gesteld in Roosen daal. Het schijnt daar echter ook niet mee te vallen, want van de 15 arbeiders zijn er slechts 4 daar ge bleven. Pastoor Strijkers te Leunen is benoemd tot pastoor van de H. Hartkerk te Venlo. Op St. Machutusdag heeft Oirlo het nieuwe orgel in gebruik geno men, dat door de fa. Verschueren uit Heythuisen werd gebouwd. Reeds 's morgens onder de plech tige hoogmis kon men de klanken van het nieuwe orgel bewonderen toen het voor de begeleiding zorgde van de Missa Brevis van Mozart, die het gemengd koor bij haar ^Va- jarig bestaan, ten gehore bracht. Een prestatie, waarvoor dit feest vierend koor allé lof verdiende. Om half 6 speelde de heer Houet het nieuwe orgel officieel in, met een Toscata van Bach, waarna Pas toor Vervoort in een korte preek de betekenis van het orgel bij de ere dienst uiteenzette en de parochia nen dank bracht voor hun aandeel bij de tot standkoming van dit nieu we instrument. Deken Loonen wijdde vervolgens het orgel in, waarna hij een plech tig lof opdroeg met assistentie van de Oirlose missionaris Pater Ver stappen. Na het lof verzorgde de heer Houët een orgelconcert, waarin hij de kwalititen van het nieuwe orgel op duidelijke wijze naar voren bracht. Intussen had de koperen zangver eniging een druk bezochtte receptie achter de rug, waarbij het bestuur van alle kanten gelukwensen in ont vangst had te nemen. Zo zagfen we deputé Achten, de wethouders van Dijk en Schols en vele andere gasten de felicitatie- registers tekenen. In de avonduren had datzelfde koor een gezellig onder-onsje, waar bij de jonge maar bewogen geschie denis van het koor natuurlijk uit voerig ter sprake kwam. Dinsdag was men in Overloon ge tuige van een nog al vreemd transport, toen daar liefst 8 grote militaire wagens een in stukken en brokken gedemonteerde bommen werper kwamen afleveren voor het oorlogsmusum. Het betrof een Mitchell B 25 bommenwerper, die onder de oorlog o.a. gebruikt is in de Coastel Com mand in Engeland. Dit is de eerste van een drietal vliegtuigen die in het oorlogsmu seum van Overloon zullen worden tentoongesteld als een herinnering aan de laatste wereldoorlog. Overloon heeft deze kans gekre gen door de benoeming als nationaal museum en heeft hiervoor de volle medewerking weten te krijgen van de chef Luchtstaf en andere be trokken autoriteiten. Moeilijk transport De bommenwerper was gesta tioneerd op het vliegveld Delen, waar de machtige machine werd ge demonteerd en op acht vrachtwa gens naar Overloon werd vervoerd. Dit vervoer was een nogal zware opgave, daar men tunnels e.d. moest vermijden. Het transport is dan ook gegaan via de Betuwe naar Nijmegen, waar het hele net van de Trolleybussen opgeheven moest worden. Over Gennep en Boxmeer is toen voetje voor voetje naar Overloon gegaan, waar men nu volop bezig is van de stukken en brokken weel een heel vliegtuig te maken.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1