„Het W SPORT Fancy-Fair tei< FANCY-Bl Cross-Coiir en hel Ruti HARMONIE OCR A. GOOR EN Kleuriger fruit en kleinere bomen Voor de huisvrouw 19, 20 en 21 nov. L HET EXTRA FRAAItlJi te CASTENRAY zonf Zaal van Moorsel I Voor St. Nicolaas geef iets voode S.V.V.-NIEUWS Zelden zal het voorgekomen zijn dat Venray een competitiewedstrijo met zoveel vertoon van overmachi heeft gespeeld als de wedstrijd j.l. zondag in Sittard tegen OVCS Ook zal het niet vaak zijn voor gekomen, dat onze voorhoede in 'n wedstrijd zulk 'n groot aantal scho ten op het doel van de tegenstandei heeft afgevuurd. Weliswaar ontbrak aan verschil lende schoten de juiste richting, maar veelal was dit slechts een kwestie van enkele centimeters, da; de bal naast de verkeerde kant van de paal of over de lat ging. Met een ietsje fortuin was een ruime over winning behaald geworden doch dit ontbrak ten ene male, zodat genoe gen genomen moest worden met een 0-0 gelijkspel. De wedstrijd zelf was door een en ander een zeer eenzijdige verto ning en in hoofdzaak een strijd tus sen de Venray voorhoede en een uil geheel OVCS bestaande verdediging Vanaf de aftrap nam onze ploej, het initiatief in handen en zij heb ben dit, op een enkele uitval var. de tegenstander na, de gehele wed strijd door kunnen behouden. Reeds na 2 min. had Arts met eer. kopbal de OVCS-doelman verslager, maar de scheidsrechter keurde he doelpunt af. Om beurten werd hier na door onze voorhoede het OVCS doel onder vuur genomen maai paal en lat kwamen de doelman te hulp. Een harde kopstoot van V. Lucas- sen ketste af op de schoenen var de keeper en werd tot corner ver werkt. De halfspelers leverden hur aandeel in dit schietfestijn dooi ieder een gierend schot over de la; te jagen. Na de rust eenzelfde spelbeeld De extra versterkte OVCS-verde- diging moest herhaaldelijk hache lijke momenten voor en in hun doel klaren en op de meest vreemdsoor tige wijze bleef hun doel van tref fers verschoond. Wat Venray ook probeerde met schoten van dichtbij en van afstand, geen enkel schot trof doel. De doelman had niet over geluk te klagen en bovendien wisten zijn medeverdedigers een paar maal. op de doellijn staande, op wonderlijke wijze nog redding te brengen. Onze verdediging had een rustige middag en kwam zelden in ernstige moeilijkheden. Onze keeper kon zich hoofdzake lijk bepalen tot terugspeelballen en een spaarzaam afstandsschot. Bij al dit onfortuin kwam nog als grootste tegenslag enkele minuten voor het einde een ongeval dat Cop- pus trof toen deze een trap in zijn gezicht opliep wat zich aanvanke lijk nogal ernstig liet aanzien. Na een onderzoek in het zieken huis te Sitard kon hij weliswaar de terugreis aanvaarden, maar zal toch voor een aantal wedstrijden uitge schakeld blijven Het 2e elftal bracht het tegen Al- mania 2 op een spekglad veld tot 'n 3-3 gelijkspel. Door doelpunten van M. Lucassen en W. Clevers werd binnen 10 min. een 2-0 voorsprong genomen, doch Almania slaagde er in om de stand gelijk te maken. Direct na de rust bracht M. van Meyel de stand op 3-2. Door een weifeling in de achterhoede kwam wederom de gelijkmaker tot stand Een toegekende strafschop in de laatste minuut bracht de grote kan? op de overwinning, doch deze kan? werd hoog over het doel geschoten. Het 3e elftal is blijkbaar de in zinking te boven. Een 3-2 overwin ning op het toch niet zwakke Ame rica op eigen bodem, was een on verwacht maar daarom niet minder welkom resultaat. Dit geeft de bur ger moed jongens, houden zo. Ook het 4e elftal deed het weer uitstekend en klopte America 2 overtuigend met 4-0. De achterhoe de was ditmaal goed op dreef en wist in de beginfase het America offensief goed op te vangen. Hierna kwam onze voorhoede aan bod met 2 goede doelpunten, zodat de rust met een 2-0 voorsprong in ging. Na de rust een duidelijke Venray meerderheid die vooral in tech nisch opzicht afstak. America raak te leeggespeeld en dit gaf Venray 4 de gelegenheid nog 2 doelpunten aan het saldo toe te voegen. Het 5e elftal deed niet voor de andere onder en behaalde een flinke overwinning op Oostrum 3. Ondanks de lange periode van non-activiteit bleek de machine goed geolied, wat in de 5-1 stand wel tot uitdrukking werd gebracht. Programma voor zondag 20 nov.: Venray I-Haslou I, aanvang 2.30 u. Venray 3-Wittenhorst 3, aanv. 12 u. America 4-Venray 5, aanv. 12 uur. Vermoedelijk speelt Venray 2 in Helmond een vriendschappelijke wedstrijd tegen Mulo I. Eindelijk dan weer eens een thuiswedstrijd voor het 2e elftal. De wedstrijd tegen Haslou roept herinneringen op aan de thuiswed strijd tegen dezelfde club in maart van dit jaar. Toen stonden de za ken er zo voor dat gewonnen moest worden om de laatste plaats te ont lopen. Een 2-1 overwinning werd toen behaald mede door de daadwerke lijke steun van onze supporters- schare die aan onze oproep gewil lig gehoor hadden gegeven en onze ploeg met hun aanmoedigingen het vertrouwen in eigen kunnen hergaf. Wat toen kon moet ook nu weer kunnen. Ditmaal gaat het er om dat ons elftal de aansluiting met de leiders niet verliest. De opgelo pen achterstand moet zo spoedig mogelijk worden opgehaald. Vooral de thuiswedstrijden moe ten in winst worden omgezet en daarom willen wij hierbij wederom een beroep doen op de steun van de toeschouwers. Evenals vorig seizoen moet de wedstrijd tegen Haslou nu ook het keerpunt zijn van waaruit de victorie gaat beginnen. Venray 3, nu op de goede weg, moet in staat zijn op eigen veld van Wittenhorst 3 te winnen. Het zou ons erg tegenvallen indien nu vveer een terugslag zou komen. Er zal gedurende de gehele wedstrijd ilink aangepakt moeten worden .naar dat 't kan is bewezen. Venray 5 mag eveneens niet van America 4 verliezen. In deze wed strijd zit winst jongens. Zorg dat net eruit komt. Geen ogenblik ver slappen schieten is het parool voor ue voorhoede. V.C. ROOY-NIEUWS Schreven wij vorige week, dat we op 1 puntje hoopten van ons da mesteam, het heeft echter niet zo .nogen zijn. Het damesteam trad zaterdag jl.' aan tegen V.C.T. II uit Tegelen en verloren met 3-1. VCT II speelde technisch beter, .naar vooral zat er meer beweging .n het Tegelse team, dient ecntei gezegd te worden, dat V.C.Rooy .net enkele invallers moest spelen. Om 20.45, eveneens zaterdag, .cwam het le herenzestal van V.C.- J,ooy binnen de lijnen om TVC II uit Venlo partij te geven. In een boeiende wedstrijd, wist /.C.Rooy I de beide puntjes, /enray te houden. Er waren evenwel 4 sets nodig om f.VC. II te verslaan, vooral de le iet van deze wedstrijd was van prima gehalte. Voor de komende 2 weken staan ar de volgende wedstrijden op het programma: i9 nov.' Tikaan II-V.C.Rooy (dames -2 nov. PSOY II-VCRooy II (heren) -2 nov. V.C.Rooy II-PSOY II (heren) A nov. RAS II-V.C.Rooy 3 (heren) A nov. RAS I-V.C.Rooy 3 (heren) 26 nov. V.C.Rooy-TVC (dames) 26 nov. UVS I-V.C.Rooy I (heren) De koerswijziging in de vader landse fuitteelt dateert uit het begin van de dertiger jaren. Het was de tijd dat de reeds gesoigneerde Ame rikaanse appel de Nederlandse markt veroverde. Pas toen werden ie binnenlandse kwekers wakker. Ir. A.W. van der Plas toen fruitconsulent, nu directeur-gene raal van de landbouw maakte 'n stdiereis door de Amerikaanse fruit- gebieden; na zijn terugkeer begon de omschakeling die zich na 1945 in versneld tempo voortzette. Het gezicht van de boomgaard veranderde radicaal. Gebruikte men weleer louter weelderig groeiende hoogstammen die tien twaalf jaar op de produktie lieten wachten, nu begon de opmars van de zwak- groeiende kleine boompjes waarvan men reeds na vier, vijf jaar de vruchten kon plukken. Niet langer was het „boompje groot, plantertje dood" een reële zegswijze in de fruitteelt, niet lan ger moesten de slechts 80 tot 100 bomen op één ha hun plaats (hoe schilderachtig) met koeien en scha pen delen maar werd een opper vlak van dezelfde grootte met 1000 ;ot 1500 boompjes beplant. Niet langer was men met een op brengst van 5000 kg per ha tevre den, gemiddelde opbrengsten van 15 tot 20.000 kg werden normaal. Het was uit met het moeizame klauteren op ladders tijdens de pluk, alle appels waren vanaf de begane grond bereikbaar. Het is deze ontwikkeling in de fruitteelt die de prijsstijging van het (betere) fruit heeft afgeremd, die gezorgd heeft voor hogere pro- duktiecijfers bij een nog jaarlijks afnemend fruitareaal. Overigens is de omschakeling nog niet voltooid. Hoewel jaarlijks ge middeld 1500 ha verouderde boom gaard gerooid wordt (de tuinbouw- voorlichters propageren deze han delwijze zo hard ze kunnen) is de boomgaard-oude-stijl nog lang niet van het toneel verdwenen. Al die onoverwinnelijke groene goudreinetten die u nog in de win kel treft komen uit bejaarde boom- ;aarden en onder de 70.000 gere- istreerde kwekers zijn er nog vele tienduizenden met een overjarig en inproduktief boomgaardje. Van dat hoge getal hoeft men overigens niet te schrikken elke boer die een paar appels en peren meer uit de tuin haalt dan hij met zijn gezin kan consumeren wordt als kweker geboekt, let men alleen op de fruittelers pur cang dan blij ven er nog geen 10.000 over. Het kweken van fruit is een aan gelegenheid geworden voor bij uit stek deskundigen een riskante on derneming tevens. Een tamelijk lu cratieve zaak toch ook wel voor de moderne kweker die met de tijd meegaat en wind en weder een beetje mee heeft. Een riskante onderneming: de kweker kent vele bedreigingen. In het voorjaar is er de mogelijk heid dat de nachtvorst zijn oogst- verwachtingen in de kiem smoort, een kans die het grootst is voor de kweker die het verst uit de steeds warmer kuststrook opereert. In het jaar 1957 waren er bij voorbeeld boomgaarden in het oos ten van het land waar tot 90% van de oogst op deze manier te gronde ging. Is de nachtvorst voorbij, dan be staat continu de bedreiging door ziekte of plagen: daarbij is de va riatie legio. De kweker moet dan ook als de vuehten aan de boom zitten gedurende een maand of drie haast elke week zijn boomgaarden met een of ander bestrijdingsmid del spuiten, tien tot vijftien keer per seizoen. Ook een hagelbui kan fnuikend zijn voor het oogstresultaat; als de Anderen gaan appels gappen in 'n ling van flensjes en omelet. Hebt appels en peren niet terstond beurs boomgaard en krijgen omdat zij niet u een paar eiwitten over, dan kunt geslagen worden, is toch vaak de huid zodanig aangetast dat de op brengst onevenredig daalt. Tegen deze hagelschade zijn veel kwekers verzekerd, maar dat be tekent dan weer een premie van 100 tot 200 per ha. Maar nogmaals, ondanks alle kwade kansen kan de kweker be hoorlijk verdienen als hij zijn be drijf (dat zo'n 10.000 investering per ha vergt) kundig uitoefent. Hoe enorm de resultaten bij kundigheid en toewijding kunnen zijn, blijkt uit een artikel in 't fruittelersblad van begin september. Daarin wordt beschreven hoe de heer A.J. van den Berge op „het mooiste fruitbedrijf van Nederland' te Tholen er jaar na jaar in slaagt 75 ton Jonathan-appels te kweken op een- hectare van niet eens de al lerbeste grond. Een uitzondering zeker, maar der gelijke niet toevallige resultaten zijn oen bron van inspiratie voor de mo derne kweker. Bij deze steeds toenemende kun de Wageningen gaat onvermoei baar voort met de veredeling van tuinbouwgewassen gaat een vér gaande mechanisatie gepaard. Ging men er een jaar of wat leden nog van uit dat één man maar drie ha per jaar voor zijn rekening kon nemen, na de uitkomsten in het opkomend fruitgebied Noordoost polder blijkt, dat een met mecha nische hulpmiddelen toegeruste kweker wel zes of zeven ha fruit bomen kan verzorgen. Hei nui van lichamelijke straf niet onderschatten Straf! „Piet is groter als Karei", staat er in het opstel van Kareltje Leeghwater. Natuurlijk is de meester van de vierde klas het er niet mee eens en wijst Kareltje erop, dat het moet zijn: „Piet is groter dan Karel: Op zijn beurt zou Kareltje de meester tegen willen spreken. Hij weet, dat „groter als" en „anders als" taalgebruik is geworden. Maar de meester zweert nu een maal bij de taalregels, die De Vries en Te Winkel in de vorige eeuw vastgesteld hebben. Op soortgelijke wijze hebben pe dagogen regels vastgesteld voor de opvoeding van het kind. Het tafe reel, dat wij boven beschreven zou een vervolg kunnen hebben. Kareltje zegt tegen de meester, dat zijn ouders en vriendjes alle maal zeggen: „groterals". En een schoolmeester moet nu eenmaal dat eist zijn beroep altijd gelijk hebben. Daarom laat hij de kleine Leegh water 200 strafregels schrijven: „Ik mag de meester niet tegenspre ken". Heeft deze strafmaatregel nut, afgezien van onbillijke element erin? Over het algemeen is er bij straf maatregelen sprake van leed bij twee mensen. De gestrafte lijdt en de persoon, die de straf uitdeelt, lijdt ook omdat hij een kleine weer loze mens verdriet moet doen. Dit gaat op, wanneer ouders een kind bestraffen dat buiten de door de maatschappij of door het gezin vastgestelde grenzen is gegaan. Maar de onderwijzer voelt dit leed niet zozeer aan, omdat hij maar een van zijn vele leerlingen bestraft heeft. De volgende dag zal hij hoogstens tegen Kareltje zeggen: „Het spijt mij", om de doodeenvou dige reden dat het hem helemaal niet spijt. Op deze wijze wil hij trachten nog iets goed te maken. Niet lang geleden zag ik op Aller zielendag een moeder met twee kin- dertjesde kerk binnenkomen. Een van die twee dreumesen klom over en op de banken. De andere stapte naar voren en ging met zijn handen op zijn rug voor het altaar staan en bekeek de vreemde wereld waarin hij terecht gekomen was, eens goed Zijn moeder had van tevoren ge zegd, dat het niet mocht, maar daar trok het kind zich niets van aan. En nu deed moeder niets in het idee, dat zij haar kindex-en vrij op moest voeden. Wat zou hier nu meer op zijn plaats geweest zijn, dan door elkaar schudden of een zachte draai om de oi-en. Maar de pedagogen zeggen, dat het niet goed is in drift te straf fen. Ook zeggen zij dat 't slecht is een kind in de kelder op te sluiten. Enfin die raadgevingen zijn wel bekend. Maar hier staat tegenover, dat wanneer ouders deze raadge vingen domweg en consequent toe passen, de „mens" in de opvoeding helemaal zoek raakt. Het kind'heeft dan alleen maar te maken met een robot, die klakkeloos regels uitvoert. Men moet het dus anders aanpak ken. Het beste middel voor een juiste methode van opvoeden is, wanneer de opvoeder de regels zo danig vei-werkt dat zij iets van hem zelf worden. Maar dan is de op voeder zelf veranderd en is hij op een andere wijze mens geworden Maar in ons geval, de moeder met de twee kindertjes zou een kleine lijfstraf zeker op zijn plaats geweest zijn en dan direct ter plaatse of buiten de kerk en wat mij betreft in drift. De moeder straft dan niet, om het kind opzettelijk leed te berokkenen maar om het weer terug te dringen binnen de grenzen die de maat schappij nu eenmaal stelt. Het kind heeft er recht op die grenzen te le ren kennen en heeft, wanneer hij ze overtx-eedt recht op straf. Dat de opvoeder niet voor zijn plezier straft blijkt wel uit het feit, dat hij er ook bedi'oefd om is. Kleine jongens zijn altijd bezig met het verkennen van de wereld rondom hen en trachten te ontdek ken, waar de grenzen van hun in casseringsvermogen liggen. Zij klim men b v. op het dak van een huis in aanbouw of rijden met hun fiets door een bouwput. voldoende uitgekeken hebben, last met de boer en zijn knecht, die het gezien hebben. Met blauwe plekken komen zij thuis. Dat hooit bij het spel. Sommige opvoeders zijn van me ning dat alleen de ouders maar mo gen straffen en dat vreemden met hun handen van kinderen af moe ten blijven. Zij gaan dan op hoge benen naar de boer (of naar de onderwijzex-) en beroven hun kind zo van de weten schap, dat zij bepaalde grenzen te buiten zijn gegaan. Ook is het natuurlijk fout, om wanneer zoonlief met blauwe plek ken thuis komt, het nog eens dun netjes over te doen. Want het kind heeft zijn straf al gehad. Op deze manier kan de straf le vend worden en blijven. Het resul taat: een harmonisch mens, dat zich thuis voelt in de maatschappij. Hij heeft zich leren aanpassen aan het leed, dat iedere maatschap pij noodzakelijk de mens aandoet. De altyd bezige huisvrouw moet ook aan haar gezondheid denken Een gezonde, jonge vrouw be hoeft er niet tegenop te zien zich eens flink te vermoeien. Als het maar geen regel wordt laat naar bed te gaan, terwijl men weet, dat elke ochtend vroeg de plicht weer roept. De altijd bezige huisvrouw heeft tenminste acht uren nachtrust stel lig nodig. Bovendien doet zij, als zij dagen moet maken, er goed aan na de middag een uurtje te gaan liggen Daardoor rusten de voeten uit, de bloedsomloop in de benen verbe tert van groot belang bij aanleg van spataderen en de huisvrouw is een ogenblik ontspannen en be vrijd van de kleine en grote zorgen, die haar steeds weer wachten. Verder kan de huisvrouw krach ten sparen door haar „werkplaats", de woning, doelmatig in te richten^ nodeloos heen en weer lopen of trappen klimmen vermijden, zelden gebruikt keukengerei weg te bergen en haar gewone gereedschappen ge makkelijk in het bereik te hebben, zodat er niet telkens bukken, in een kast kruipen of stoelen beklimmen aan te pas komt om ze tevoorschijn te halen. ZELF OOK ETEN Allerlei karweitjes waarbij de meeste vrouwen blijven staan, kun nen gemakkelijker in zittende hou ding worden uitgevoerd. Het is ge wenst, dat de huisvrouw er een ge woonte van maakt werkzaamheden als strijken en aardappelen schillen zittend te doen. Bovendien wordt het hoog tijd. dat men eens ophoudt met 't voort durend veronachtzamen van de voedingshygiëne. Zelfs vrouwen die van de voe dingsleer voldoende op de hoogte zijn en die heel goed weten op welke manier gezonde en smakelijke maal tijden zonder grote kosten kunnen worden klaargemaakt, komen niet op de gedachte, dat zij de voor schriften voor een juiste en verant woordde voeding ook ten aanzien van zichzelf moeten toepassen. Brood en aardappelen behoren in Nederland nu eenmaal dagelijks op het menu voor te komen. Ze vor men een voortreffelijk voedsel, maar ze mogen toch niet al teveel in het menu gaan overheersen. Er dient in de maag een flinke plaats over te blijven voor groenten voor melk in een of andere vorm. IETS VERGETEN Heel gezond is het ook om eens per dag, of anders tenminste drie maal per week een ei te eten. Wordt hier allemaal voor gezorgdgroenten (afwisselen rauw en in gekookte toe stand), een halve tot driekwart li ter melkkost en een ei, dan is het wel prettig als daarbij nog wat vlees wordt genuttigd, maar abso luut noodzakelijk voor de gezond heid is dat dan niet. Overigens zij er aan herinnerd, dat af en toe vis eten aanbeveling verdient en ook, dat het opwarmen van gerechten altijd uit den boze is. En let er wel op: wij hebben deze dingen neergeschreven voor de huis vrouw zelf, dus niet alleen voor haar huisgenoten. Appelen kunnen op vele manieren gegeten worden. Op vele plaatsen is de appeloogst zo overvloedig geweest, dat de huis vrouw met de voorraad uit eigen tuin of erf geen raad weet. Ook al is er nog zo veel lekkers van te ma ken, tegen de klippenop appelen eten gaat nu eenmaal niet en niet alle rassen lenen zich voor lange bewaring in huis. Op enigerlei wijze conserveren is voor die rassen nood zakelijk. Wat kunnen we met appelen ma ken? Stukjes rauwe appel of geraspte appel kunnen we gebnaiken als broodbelegging; mengen door yoghurt, custardvla, griesmeel-, ha vermout- of rijstepap, rauwe ge weekte havermout. Verwerken in beslag voor flensjes, pannekoeken, drie-in-de-pan e.d. Gestoofde of gebakken appel kun nen we op dezelfde manier opdie nen. Ook als tweede „groente" bij vlees of gevogelte niet te versma den. Een toespijs van gestoofde ap pel met caramel-, vanille- of 'oes- sensapsaus is heel smakelijk. Appelmoes smaakt goed met jog- hurt of vanillevla. bij droge rijst, op beschuiten of wentelteefjes, als vul- u het moes bedekken met een schuimkop van stijfgeslagen eiwit met suiker en deze even in de oven lichtbruin bakken. Hoe kunnen appelen verwerkt worden tot een houdbaar produkt? Door vriezen zij die een diep vriesruimte ter beschikking hebben kunnen van de appelen moes of sap maken en dit al of niet gezoet, vrie zen. Ook aardappelschijven kunnen gevroren worden; deze dienen wel 1 IV2 min. in ruim water of in stoom voorgekookt worden. De schijven worden zo vlug mogelijk afgekoeld, kunnen daama met een suikerstroop bedekt of „droog" zonder suiker of suikerstroop worden gevroren. Door inmaken in flessen of glazen; Hiervoor is „wec ken" de beste methode. Voor wecken komen in aanmer king: parten of schijven appel in water of in een suikeroplossing waaraan bij voorkeur wat citroen sap is toegevoegd. Appelmoes en appelsap, al dan niet gezoet. Het verdient aanbeve ling het moes of het sap het in de flessen of glazen te doen. De wecktijd bedraagt voor: appelparten of -schijven: 3 minu ten bij 85 gr. C. Appelmoes: 3/4 1 uur bij 90 gr. C. Appelsap: 20 minuten bij 80 gr. C. Of aan de inmaak wel of niet sui ker toegevoegd is, maakt wat ver hittingstijd betreft geen verschil. Wie geen inmaakthermometer be zit, kan de appelen gedurende de aangegeven tijd even onder het kookpunt verhitten. Eventueel kan niet-gezoet appel moes of -sap zonder naverhitting in de flessen ingemaakt worden. De flessen worden zeer goed schoonge maakt, heet gevuld en zo gauw mo gelijk luchtdicht gesloten met uit- 'ekookte kurken en lak of paraf fine. De kans op bederf Is bij deze memode groter dan bij „wecken". Door drogen: Dit is een vrij langdurig proces, waarbij slechts weinig appelen te gelijk verwerkt kunnen worden, tenzij het drogen in de bakkersoven kan gebeuren. De appelschijven of -parten wor den in een lauwe oven gedroogd. Schijven aan een touwtje geregen en aan het rooster gelegd. Opdat het vocht kan ontsnappen wordt de oven een eindje opengelaten. Voor het drogen moet men wel ongeveer 24 uur per partij rekenen. .Daarna kan men de appeltjes het beste enige dagen op kamertemperatuur laten nadrogen alvorens ze op te bergen. Door verwerken tot jam, gelei of appelstroop: Appel jam en appelstroop wor den bereid uit de gekookte appelen met sap, appelgelei alleen uit sap. Het sap voor de gelei kan men verkrijgen door de schoongemaakte en gesneden appelen te stomen of zachtjes met een bodem water te verwarmen, totdat voldoende sap is verkregen. De appelen laten uit lekken en het sap meten. Per liter sap 1 kg suiker rekenen. Het sap, waaraan zonodig wel ci troensap en desgewenst een weinig kaneel of gemberpoeder is toege voegd, tien minuten flink inkoken in een open pan. Bij gedeelten de suiker er in oplossen en de massa nog even doorkoken. De gelei in potjes overdoen wanneer hij goed van dikte is. Dit is het geval, wan neer een druppel die men op een koud bordje laat vallen slechts lang zaam uitvloeit. (Tijdens het keuren de pan van het vuur nemen). De appelgelei die soms roze, soms geel is, afsluiten met paraffine of cellofaanpapier. Het is niet gewenst om meer dan 3 liter sap tegelijk tot gelei te ver werken. Het thuis bereiden van appelwijn verdient geen aanbeveling. Wanneer u appelen van een be paald ras nog niet eerder inmaakte, verdient het aanbeveling, met een kleine portie te proberen, gewoon door even koken, of de appelen ge schikt zijn voor „wecken" in partjes, voor de sapbereiding e.d. Wanneer b.v. blijkt, dat het sap van de appelen flauw is, kunt u de smaak ervan ophalen met citroen sap of wat kruiden (kaneel, gember, vanille, noodmuskaat of kruidnagel) of kunt u van de sapbereiding af zien en iets anders van de appelen maken. Kookt u een klein proefje dan weet u ook meteen, hoeveel suiker u bij het „wecken" moet gebruiken. Voor zure appelen zal dit ongeveer 500 gram per liter water ziin, voor niet zo zure ongeveer 400 gram. Op welke wijze u de appelen ook wilt conserveren bedenk dat alleen gave, niet aangestoken delen bruik baar zijn. Snijd om een lelijke plek het vruchtvlees ruim weg. g olU umeRtring» Aypotfwfeen financiert"»^ JUUANAS1NGE141'tó/j061 (K4780) MIDDELGROOTBEDRIJF VAN V D IN BOXMEER? Het Brabants Dagblad meldt, dat V. D. voornemens is, om in Boxmeer een middelgroot bedrijf te vestigen waarvoor het pand van dr. Nuyens in de Steenstraat is aan gekocht, hetwelk zal worden ge sloopt voor bouwruimte. Het zou nog wel een paar jaren duren voor het plan gerealiseerd gaat worden. Met deze wedstrijd begon Venray uit de gevaarlijke zone. Voor een bek het gevolg van de aanmoedigingen dijp, elftal steun gaven. Ook ditmaal is deze v-j voor het verdere verloop van de com;; morele steun niet gemist worden. Vele mooie aUractiepr De baten zijn voor de jeugd va,n( en Voelbalve>eni| Haandagavond 21 nov. irekkign Zaterdag 26 en zondag ,yt MUZIEK Beide avonden 6 liEZ Bezoekt de Aanvang 1 en 6 bi zondag 20 november in iva Muziek De Mirad' A.s zondag aanvang 4 1 OrkestThe Silver 5; Dames- en heren toer- en spoiièlei Kinderrijwielen, autopeds, driepf, r regenkleding, leder wanten, 3w< electr. lampen, a, Ruime voorraad. Redelijke prijzen. Airele rse jef. Agent voor VenrayUnion Rudge rijwieipat Ook wij letf*P PROFITEER! Bij aankoop vai*re Langstraat 13 v'R.J J. df'yn-

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2