ESSO PETROLEUM Yenrays K.l. vertrekt naar Horst Paus Joannes 79 jaar. Huisslacht kent geen romantiek Aktie bij Yenrays winkeliers voor Uit Peel en Maas Zaterdag 12 november 1960 No. 46 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY WFPKRT AH VOOR VPISTD A V RIM nM^TRFFFM ADVERTENTIEPRIJS t Oi. per m.m. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1586.52 LLUULALI ^01\ L<mVA J. U1UÜ 1 IVUllUlX PRIJ8 PER KWARTAAL 1.48 .(ballen Venray 1.68) In een vergadering, die vrjjdag j.l. in zaal Wilhelmina werd gè- houden, hebben de leden van de K.I.-vereniging Venray besloten zich aan te sluiten by het K.I.-centrum Noord-Limburg, waarvan in Horst het centrale gebouw ligt. In deze vergadering, waarin wonderbaarlijk genoeg de pers geen toegang had, is niet zonder slag of stoot dit besluit gevallen. In tegendeel Een deel der leden was fel gekant tegen dit be stuursvoorstel, dat onze 10-jarige K.l. oplost in groter verband. Ook na de vergadering is over deze kwestie druk gepraat en on danks het feit, dat de stemming een aansluiting by Horst voor stond, is het „rumoer" niet bedaard. Misschien dat een tegenover elkaar stellen van de meningen in deze verhelderend kan werken. BESTUURSMENING Reeds bij de oprichting van de Venrayse K.l. hebben deskundigen 10 jaren geleden verteld, dat Ven ray, waar een en ander gebeurd in fabrieksverband, op zich een aar dige kring vormde, die echter zeker voor uitbreiding vatbaar is. Dat is intussen ook gebleken Want ondanks het feit, dat in de af gelopen 10 jaren de K.l. in Venray goede resultaten opleverde en organisatorisch en administratief tot een van de beste van Limburg ge rekend werd, heeft juist die afge lopen periode de stelling van de veedeskundigen onderstreept, dat K.l. in groter verband niet alleen fok-technische, maar ook betere fi nanciële resultaten laat zien In het verleden is reeds eenmaal een poging gedaan om te komen tot een grotere kring, waarvan de centrale stal in Venray zou ko men. Door allerlei omstandighe den is daar toen niets van geko men, evenmin als er ooit iets ge komen is van de bouw van een nieuwe eigen stal, die hoog nodig verbeterd moest worden. Men kan dit betreuren want dan was de zaak misschien anders gelopen, maar zo ligt het nu een maal. Door al het „geluk", dat men heeft gehad bij de aankoop van stieren, wordt door velen wel eens te weinig gelet op de grote moeite, die de aankoopcommissie heeft om goede stieren aan te trekken. De verervingskwaliteiten kunnen pas na jaren aangetoond worden, wat inhoudt, dat de nieuwe stier na een bepaalde periode op non-actief moet worden gesteld en afgewacht dient te worden wat zijn resulta ten zijn. Hiertoe is in Venray geen gele genheid noch plaats. Er zouden i.p.v. de 6 stieren min stens 8 stieren moeten zijn, om het steeds groter wordende risico op te kunnen vangen. Zo is op het moment Mia's Paul noch Cesar beschikbaar, zij staan op non-activiteit, maar vragen even goed plaatsruimte en voergeld. Over dit onderwerp is nog veel meer te vertellen, maar een ding staat wel vast, dat men over meer stieren moet kunnen beschikken, wil men fok-technisch de beste resultaten kunnen bereiken. Dat eist meer stieren een grotere en betere stal, dat eist een betere dekkingsruimte (thans onder een afdak) dat eist een beter laborato rium, om van administratieruimte niet te praten. Nieuwbouw kost om en nabij an derhalve ton, waarvan ruim 43.000 gulden al bijeen gespaard is. De rest zal men moeten zien te lenen. Een en ander zal zyn weerslag vinden in hogere dekgelden en in ledenleningen (10 jaar vast en geen rente). Toetreden tot het K.I.-Centrum Horst brengt als voordeel, dat men kan gaan profiteren van 12 stieren, dat er niet gebouwd hoeft te worden en dat de dekgelden dientengevolge niet verhoogd, maar waarschyniyk zelfs ver laagd kunnen worden. Toetreden tot dit Centrum kost: het aandeel van de extra-af- schrüvingen en reserves in de Horster-stal tezamen tot een be drag van bijna 35.000. Hiervan wordt 16.000 betaald door de in breng van de stieren (die op de zelfde wyze worden getaxeerd als de Horster stieren). 70% van de boerenspaargelden gaan nu retour naar de boeren. De Venrayse K.I.-vereniging blijft bestaan, krijgt 6 bestuursleden van de 16, die het Centrum telt (Bergen 4, Venlo 1, Sevenum 2. Horst 3) en er verandert verder practisch niets. De administratie blijft voorlopig in handen der fabriek, tot de admi nistratie van de andere aangeslo ten verenigingen ook het Venrayse peil heeft bereikt. Op zuiver zakelijke gronden (kos tenvermindering en verbetering van de fokkerij is derhalve het voorstel gekomen om de K.I.-ver eniging Venray aan te sluiten bij het Noord-Limburgse K.I.-Centrum, dat evenals zijn collega's in Midden- en Zuid-Limburg, "gegroeid is uit verschillende kleinere verenigingen, die door deze concentratie alleen maar winsten hebben geboekt, OPPOSITIE-MENING De tegenstanders van dit be stuursvoorstel eigenaardig genoeg grotendeels afkomstig uit Yssel- steyn en Heide hebben een heel andere mening. Zij zeggen, dat de aigeiopen iu jaren wei icruege be wezen neDDen, aat een n.x.-Kring zoaxs Venray uie neeit, met aiieen levensvacoaar is, maar zens een mouei Kan zijn. is net met zo geweest datdever- antwooruenjKe mensen, Venray overai een voorbeeld stelden, zowei wat ae aumimsiraue ais de organi satorische Kant betreft. En heeft de aanKoopcommissie met besiag weten te leggen op een tweetal kampioenen, die er zijn mochten. Venray is in de afgelopen jaren uitgegroeid tot een K.l.-ver- emging die de toets van alle critiek glansrijk kon doorstaan, zat ais het ware met zijn neus bo ven op de gang van zaken. Waarom nu ineens anders? Omdat anderen concentreren Maar de K.l. is nog altijd geen industrie, waar concentratie mis schien voordelen brengt. Of concen tratie bij de K.l. voordelen zal bren gen is nog steeds niet bewezen. Wel is bewezen, dat de Venrayse K.l. goed werkte. Als men komt met het argument, dat 6 stieren feitelijk te weinig is, dan vraagt men zich af, waarom dat in het verleden niet was. Want nu en in het verleden zijn het 2, of 3 stieren geweest, die de productie ge leverd hebben en de rest stond fei telijk voor slechts enkele insemina ties. De top-stieren hebben immer en altijd de top-productie moeten le veren omdat iedere boer die stieren hebben wilde. Zal dat ook in groter verband mogelijk zijn, zonder dat men tot zodanige verdunning van het sperma komt, dat onnodige ri sico's worden gelopen? Nu is Horst wel niet de wereld uit, maar het contact, wat iedere fokker hebben moet met de stal wordt in ieder geval slechter. Wat de financiële kant betreft, is er nog nooit een behoorlijk plan ter tafel gebracht met begroting en wat dies meer zij wat een nieuwe stie- renstal gaat kosten. Dat is punt 1. Punt 2 is, dat de Venrayse vereniging, ondanks het feit, dat bepaald niet zuinig gewerkt is, behoorlijk geld heeft overgehou den. Meer geld, dan b.v. het Noord- Limburgse K.I.-Centrum tot heden heeft kunnen reserveren. Dat is een veeg teken, want de dekprijzen voor jongvee lagen Venray nog altijd 3 onder Horst. En zelfs al zou door nieuwbouw enz. de dekprijzen gaan stijgen, dan betekent dit nog slechts enkele gul dens per koe, een bedrag, dat op de 12-1300 gulden welke een goede koe per jaar op moet leveren toch beslist geen overwegende rol moet spelen. En dan is er tenslotte ook nog een soort sentiment. Verschillende boe ren bevalt het maar weinig, dat het actieve Horst in de loop der jaren niet alleen op het gebied van vak onderwijs, maar ook op het gebied van de paardenfokkerij, kippen- houderij, fokdagen e.d. met de ve ren van anderen loopt te pronken en dat het ook thans weer de K.L binnen haar grenzen krijgt terwijl in Horst zelf toch de veeteelt af neemt ten koste van de tuinbouw. Waarom dus het goede wat we in Venray hebben en met enige moeite ook houden kunnen, wederom naar Horst gebracht. Verder van de fok ker vandaan, met verlies van vele rechten, zonder dat er zulke over wegend grote voordelen tegenover staan GEEN EENVOUDIGE ZAAK Beide standpunten zijn op de ver gadering natuurlijk uitvoerig naar voren gebracht. De wijze waarop kunnen wij U niet vertellen, omdat pers niet toegelaten was. Wel moet vermeld worden, dat over de stemmingsprocedure volgens uitlatingen van velen ook nogal een en ander te doen is en dat men de mededeling van het bestuur als zou 2/3 der aanwezige leden voor het bestuursvoorstel gestemd hebben wel een tikkeltje geflatteerd is. Maar nogmaals deze bewering moe ten we voor rekening van de be trokkenen laten. Voor het overige betreuren wij, dat het bestuur gemeend heeft voor deze vergadering de pers te moeten buiten laten iets, wat zolang als de zuivelfabriek van Venray bestaat en wij het na kunnen gaan voor de eerste maal is. O.i. kan een vereniging met 1200 leden (en slechts een vergaderzaal voor hoog-uit 400 zitplaatsen) om die reden alleen al voorlichting d.m.v. de plaatselijke krant moeilijk missen De Paus der anecdotes vormgever van tweede Vatikaanse Concilie Dinsdag 25 november wordt Paus Joannes XXIII 79 jaar. Op een leef tijd, waarop anderen amechtig wachten op het einde van hun le ven, nam deze ronde, gezellige, oer gezonde Paus een taak op zich, wel ke Hij met humor, wilskracht en vooral inzicht met grote voortva rendheid ten uitvoer brengt. Van het begin van Zijn pontifi caat af is Hij hoe kan het anders hoofdpersoon geweest in een on uitputtelijke reeks van anecdotes. Het heeft voor velen er zelfs op geleken, dat Hij het erop aanlegde cieze anecdote-vormng te stimule ren en wenig animo had om zich zo als Zijn grote voorganger te verdie pen in de problemen van de wereld. Zelden hebben velen zich zozeer vergist als in deze Paus, die ge zegend met een nuchter boerenver stand, gescherpt in tientallen jaren van studie en practisch werk als zielzorger en diplomaat niet de geschiedenis zal ingaan als de mop pen-paus, maar als degene, die spontaan en volkomen onverwacht de stoot heeft gegeven tot een con cilie, en vernieuwingen, welke van de grooste betekenis zullen blijken te zijn voor de Kerk en voor de we reld. Paus Joannes kan zich verheugen over een reeks van bijnamen als „Joannes buiten de muren" wegens zijn reislust, waardoor hij bij de Amerikanen de naam kreeg van Johny Walker, Jan Wandel. Hij heeft een even grote reeks van erende betitelingen als de Vriend van de Gondeliers, omdat Hij als patriarch van Venetië steeds graag een praatje met de gondeliers maakte, als de „optimistische kar dinaal", omdat Hij nooit de moed verliest, ook niet in het Pausschap, dat Hij zelf een zeer zware last noemt. Hij veroorzaakte in de wereld van in traditie en protocol vastgeroeste prelaten een revolutie door het ge mak, waarmee Hij tal van voor schriften op zij schoof met de iro nische gemoedelijkheid, welke een juist inzicht verraadt in de betrek kelijkheid van alle protocollaire voorschriften en regels. In strijd met het Pauselijk kle- dingboekje, dat tot dusver strenger werd gehandhaafd dan de stringen te voorschriften in Parijs, trok Hij een paar stevige schoenen aan, om dat Hij met de voorgeschreven rode pantoffels niet uit de voeten kon. Er is een enorm verschil tussen Pius XII en Joannes XXIII. Pius XII was een stijlvolle Paus van aristocratische allure, een Paus, die een scherp inzicht had in de problemen van de wereld en die vurig als de apostel Paulus steeds op de bres stond voor het geloof. Paus Joannes is niet alleen uiter lijk een tegenvoeter van de slanke, magere Pius XII, ook geestelijk is Hij totaal anders gebouwd. Probeerde Pius XII steeds in Zijn befaamde redevoeringen het stand punt van het katholieke geloof in de wereldproblemen duidelijk te stellen, Paus Joannes voelt zich meer zoals Hij zelf zegt de ziele- herder, de pastoor, die zich niet ver moeit met het wetenschappelijke werk, maar in 't eenvoudige woord het heil van de zielen tracht te leg gen. Deze verschillen in uiterlijk op treden en in karakter beletten ech ter niet een opvallende overeen komst van inzicht in de toekomst der Kerk en de eisen, welke haar qua bestuur en samenstelling in deze tijd gesteld worden. Wij kunnen zelfs zeggen, dat Paus Joannes in de practijk uitvoert wat Pius- XII geestelijk had voorbereid. Wij denken hier voornamelijk aan de internationalisatie van het ker kelijk bestuur. Het is bekend, dat Pius XII hier bij onder meer de Curie in Rome op het oog had. De gebrekkige mede werking van de Curie zelf belette Hem deze uit te voeren. Paus Joannes eerste daad was om de Curie aan te vullen na het benoemingsloze tijdperk van Pius XII en de internationalisatie op ander terein door te voeren. De eerste kardinaalsbenoemingen waren voornamelijk op de verster king der Curie gericht. De tweede echter al op de internationalisatie van het kardinalaat. De laatste bracht deze verder tot uitwerking b.v. door de benoeming van de 1ste neger-kardinaal. Vooral echter in de voorbereidin gen van het concilie zijn de bedoe lingen van Paus Joannes duidelijker geworden. De reeksen benoemingen wijzen erop, dat de Paus de Wereldkerk in de voorbereidingen heeft betrokken. Het concilie is aldus geen „Ita liaanse" aangelegenheid, maar een kwestie, waarvoor bisschoppen, priesters, geleerden en leken uit de gehele Kerk samenwerken. Paus Joannes hoopt het Concilie nog mee te maken en te leiden, maar zelfs al mocht dit niet het ge val zijn, dan nog zal de boerenzoon uit Sotto il Monte de vormgever zijn van het Tweede Vatikaanse Conci lie, waarvan de gehele christen wereld, katholiek en niet-katholiek, zoveel verwacht. November is vanouds de slacht maand! Eigenlijk zit er maar weinig ro mantiek in de huisslacht. De tegen woordige tijd kent de huisslacht hoogstens nog van naam, alleen ten plattelande zijn velen aan dit ge bruik trouw gebleven. Menigeen heeft daar nog een varken „op 't hok" en om het vlees en het spek van dat beestje is het nu eenmaal te doen. Naast varkens worden nog kal veren en zelfs hele koeien inge maakt, hetzij in de pekel zoals vanouds al gebruikelijk was of gerookt, wat men eveneens al eeuwenlang heeft gedaan of in weckflessen, wat van de laatste ja ren is. Thans heeft de diepvrieskluis bovendien haar intrede gedaan en een nieuwe conserveringsmethode gevoegd bij de oude. November is vanouds slachtmaand en dat betekende een reuze drukte vooral voor de vrouwelijke bezet ting van boerderij of burgerwoon huis. Alleen zij die aan dit karwei hebben meegewerkt kunnen zich voorstellen wat het zegt: er moet een varken in de kuip! Neen romantisch is het slachten en wat er op volgt niet. Weliswaar verricht de slager tegenwoordig het eerste werk, maar het „leuke" van die hele huisslacht komt eigenlijk pas wanneer het afgelopen is en buren, vrienden en magen uitgeno digd worden om de slacht te komen .proeven". Zo was dat althans vroeger in vele plaatsen en ook nu is de „kar- bonaay-visiet" nog mode. „VERZEKERING" Misschien is het wel goed, dat de tijden van de algemeen-voorkomen de huisslachtingen verdwenen zijn. Dat waren toen nog tijden van onvoorstelbare armoede waaÉm de arbeiders als eerste taak hadden om in elk geval te proberen in het na jaar een varken vet te hebben, want de winters waren dikwijls lang en bitter. Velen moesten maar rond zien te komen en leden gebrek en kou. Zij leden ook wel honger in die zwarte winters van vroegere jaren. En honger is een scherp zwaard. Hon ger vergeet men niet licht. Vandaar de nooit versaagde pogingen om een varken te mesten; als het kon zelfs meer dan één. En er waren boeren, die hun ar beiders die daar goed bij hielpen. Want tenslotte kan een varken niet van de lucht alleen vet worden! Een varken aan de leer was dan ook een feestelijk geval. Het gaf het gezin een zeker gevoel van gebor genheid. Het varken was een soort levens- en werkloosheidsverzeke ring. Daarom was de slacht in die dagen een feest en aan feesten kan men later meestal met genoegen te rugdenken. VOLKSGELOOF De huisvrouw had het met die slacht druk, erg druk, want alles moest achter elkaar worden afge maakt: braden, uitsmelten, worst- draaien en stoppen al waren er voor deze laatste handelingen ook wel vaklieden, specialisten die niets an ders deden dan worsten maken. Voorts moest er hoofdkaas of balkenbrij gemaakt worden. Ja, het was een geweldig werk, maar vele handen maakten ook toen licht werk en men hielp elkaar wel. En wanneer er genoeg dochters waren, och dan was zo'n drukke dag toch eigenlijk ook wel weer ge zellig. Alleenje kon misselijk worden van die vetlucht en al je kleren stonken naar het braden. Dat het bijgeloof zich van zulk 'n vast wederkerend festijn als 't slachten meester maakte is begrij pelijk. Men heeft heel wat van die gegevens verzameld. Zo vertelt men, dat men meende, dat spek van varkens, geslacht bij afnemende maan, in de braadpan sterk krimpt en dat het gerookte spek spoediger zal uitdrogen of garstig wordt. In Zweden gold, dat men 5 of 6 dagen vóór volle maan moest slach ten om de beste zijden spek te kun nen krijgen. Bij de slacht kwamen ook elk jaar weer opnieuw de plagerijen voor, welke men ook uithaalde bij de oogstfeesten. Zo liet men arge loze lieden naar de buren gaan om te vragen naar het mes om de dar men mee te scheren. De vrager werd dan soms uren lang van het kastje naar de muur gestuurd. ROMMELPOT Gebruik was ook in vele plaatsen om de geestelijkheid een deel van de slacht ten geschenke te geven. Gelijk aan de toen nog bestaande „tienden,, (oude belastingen op de oogst of anderszins) werd de gift aan pastoor of dominee spottend de „krijtende tiende" genoemd. De varkensblaas welke vrijkwam bij 't ontleden van de knorrepot kregen de kinderen om er een rom melpot van te maken voor hun om megangen op St. Maarten, St. Nico- laas, Oudjaar Drie Koningen of Vas tenavond. Gewoonte was ook om zo weinig mogelijk van het varken ongebruikt te laten. De afvalprodukten van vlees en wat dies meer zij werden dan ook vlijtig verwerkt. Zelfs het water, waarin de worsten, de lever en de rolpensen waren gekookt werd gebruikt. BALKENBRIJ Van dat alles kan n.l. nog een zeer smakelijk en voedzaam gerecht de balkebrij worden samenge steld. Althans in verschillende delen van ons land vindt men het nog lekker. Lang niet overal meer en velen zullen het niet eens kennen. Feitelijk houdt elke boerin er een eigen kookwijze op na, waarbij de één aan de balkenbrij rozijnen en-of krenten toevoegt, ook wel anijs. De andere b.v. in Overijsel ech ter kruidnagel, peper, rommelkruid en kleurstof. In Limburg nog kaneel, suiker en zelfs vetkaarsj es. In 1940 was de balkenbrij nog be kend in Overijsel (zonder Twente), geheel Gelderland, grootste deel van Utrecht, geheel Limburg en Brabant (uitgezonderd West-Bra bant). En wanneer dan ook de balkenbrij of de hoofdkaas gereed is, de worsten en hammen en zijden spek gerookt of in de schoorsteen han gen, het vlees in de kuip ligt, dan kan er een feestje gevierd worden en dan is tevens de rust op de boer derij voor lange tijd weergekeerd. Hebben wij voorafgaande jaren wel eens moeten klagen dat er over het algemeen, maar speciaal in de St. Nicolaastijd zo weinig actie ge voerd werd door onze Venrayse winkeliers, nu is de toestand wel grondig gewijzigd. Daar is op de eerste plaats de JEUGD ACTIE die gevoerd wordt t.b.v. de kinder speeltuin in het Vlakwater. Hiervoor worden loten verkocht met aardige prijzen voor de ouderen en een extra attractie voor de jeugd. Aan de loten zit namelijk een bon, die de jeugd in de gelegenheid stelt deel te nemen aan een etalage-wed strijd, die verschillende deelnemen de winkeiers hebben opgezet. In deze etalages zijn verschillen de fouten gemaakt, die de jeugd op moet sporen en op moet tellen en op een bij die winkeliers gratis ver krijgbaar formulier moet invullen. Op datzelfde formulier wordt dan het bonnetje geplakt en zo tegen Sinterklaas heeft de jeugd dan kans op prijzen als een kinderfiets, elec- trische treinen en wat dies meer zij. PAK MEE ACTIE Dan hebben de winkeliers van de Grotestraat de koppen bijeen ge stoken en ondanks alle mogelijke beperkingen van de Lotrijwet e.d., toch nog een aantrekkelijke actie op touw kunnen zetten. Voor iedere contante aankoop ter grootte van een gulden, krijgt men oen z.g. Pak Mee-bonnetje, dat in de toekomst wel eens grote waarde zou kunnen hebben. Want de be doeling is, dat op gezette tijden voor het eerst met St. Nicolaas de mensen gevraagd wordt op te geven hoeveel van deze Pak Mee- bonnen men heeft. Blijkt men het hoogste aantal te hebben dan liggen er achter elkaar duizend waardebonnen van 1 voor de gelukkige klaar, die hij bij de uw t y oliehaard de haardolle met het hoogste rendemer' tïïo) méér warmte mincfer roet zuinig VISSERS OLIEHANDEL HORST (L) - TEL. 047090067 van 12 november 1910 De liefdadigheidspreek met collecte voor de St. Vincentiusver- eniging zondag in de parochiekerk gehouden, bracht 98,56 op. - Deze week zijn de lessen van het Herhalingsonderwijs wederom begonnen, slechts 12 leerlingen ne men er aan deel. Voor zo'n grote gemeente wel heel weinig! Verleden week is aan de Heide een zangvereniging opgericht onder de naam „Het Heidebloempje". De heer A. Pennarts alhier zal de lei ding op zich nemen. van zaterdag 16 november 1935 De heer N. Siebers, ambtenaar der S.S., die op 22 nov. a s. zijn zil veren ambtsjubileum zal herdenken, is met ingang 1 dec. overgeplaatst naar Sittard. De heer Krijnen ambtenaar der deelnemers kan opkopen. Voor de andere inzenders liggen bovendien nog prijzen ter beschik king van 250 waardebonnen en 5 x 50 waardebonnen. Dit laatste geldt zowel voor deel nemers uit de gemeente, als buiten de gemeente. Dus voor béide groe pen heeft men extra kansen gescha pen. Om iedereen kennis te laten ma ken met deze actie komt vanmid dag een vliegtuig voor liefst 20.000 aan Pak Mee-bonnen naar beneden gooien en nog 1500 extra aan waardebonnen, welke laatste men direct kan opkopen. Daarbij is ook voor de jeugd weer gezorgd, want by al dat geld komt ook snoep naar beneden regenen- Een en ander zal omstreeks 3 uur plaats hebben, wind en weder dienende. VERLICHTING Dan hebben dezelfde winkeliers be sloten om een begin te maken met de illuminatie van de Grotestraat. Ondanks de zeer hoge kosten heeft men toch besloten om de Grotestraat een wat feestelijker aanzien te geven en zo zullen we met de komende dagen voor het eerst in Venray een illuminatie van een hele straat kunnen bewonderen. DE VENRAYSE WINKELBEL Bovedien is een groep bezig met het „bewerken" van de kleinere plaatsen rondom Venray. Op geregelde tijden worden daar reclame-kranten bezorgd, waarin naast een speciale nadruk op de winkels van de deelnemende winke liers, toch ook alle aandacht besteed zal worden aan Venrayse gebeurte nissen en waarmede men wil pogen het winkelcentrum, dat Venray is, meer bekendheid te geven. S.S. te Sevenum, is in gelijke be trekking overgeplaatst naar Ven ray. We vonden het volgende ta rief van een dames- en heren kapper alhier: wassen 35 cent, knippen 35 cent, onduleren 35 cent, watergolven 100 cent. Zondags geopend! Er werden te koop gevraagd slachtkippen aan 30 cent per kilo. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Vanaf zaterdagmiddag 4 uur tot maandagmorgen 8 uur, wordt de practijk der huisartsen voor Venray e.o. waargenomen door Dr. W.J.A. BLOEMEN Stationsweg 15 Telefoon 1465 Uitsluitend voor spoedgevallen. GROENE KRUIS Donderdag a.s.: Zuigelingen-bureau voor de kerk dorpen. Zondagsdienst Groene Kruis: Zr. T. TACKEN Landweertweg 22 telefoon 1629 GESLAAGD VEULEN. Onze oud- dorpsge noot M.H. Hendriks, die eertijds ook enige tijd werkzaam was aan de lagere school alhier, is te 's Graven- hage geslaagd voor de akte M.O. Wiskunde. Te Slootdorp slaagde voor tractormecaniciën, de heer Th. Pe ters, Smakterveldweg Venray.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1