ESSO PETROLEUM 40 jaren in de polder gewoond en nog geen „Hollander" Huispersoneel wordt duurder Yastelaovond ien Rooy... P.MO OREN Tel. 1070' Gezondheid in de winter... DAMPO Uit Peel en Maas Zaterdag 5 november 1960 No. 45 EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG SPEEL EN MAASÜ DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPPïfRT A H VAHP VP1MP A V 17 W niVAQTPPVPM ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1506.52 Cl-tIV.DLiiU V VJVJIX V EtilU/i I ülY UIVIO I ACtlvEtll PRIJS PER KWARTAAL 1.40 (bulten Venray 1.60) Een veertigjarig verblijf in Zuid- Holland heeft van burgemeester J. Smeets van Zoeterwoude (een lande lijk dorpje onder Leiden) geen „Hol lander" kunnen maken. De zachte „g" en de gemoedelijke manier van doen verraden onmiddellijk de Limburger in deze sympathieke bur gervader, die dezer dagen node af scheid zal nemen van de plaats waar hij zo'n belangrijk deel van zijn le ven heeft doorgebracht. „Het is, dat er nu eenmaal een grens moet zijn", verzucht hij, ter wijl zijn blikken uit het raam over het schijnbaar grenzenloze polder land dwalen, „anders zou ik me van m'n 65 jaar niets hebben aangetrok ken, en was ik zo lang mogelijk op m'n post gebleven". Maar de pijn van het afscheid en het heimwee naar de vlakke polders, dat hem nu al te pakken heeft, wordt belangrijk getemperd door de gedachte, dat de ruil die hij op 1 no vember doet, geen betere had kun nen zijn. Dan zal Zoeterwoude's burgemees ter namelijk terugkeren naar de grond van zijn voorvaderen, waar hij, temidden van kinderen en klein kinderen, en genietend van de na tuur en de door tijdgebrek ver waarloosde literatuur in Heel een nieuwe en rustiger fase van zijn le ven hoopt te beginnen. GEBOREN IN POSTERHOLT Burgemeester Smeets is Limbur ger in hart en nieren. Zijn ouders waren het, en hijzelf werd 65 jaar geleden in Posterholt geboren, waar hij tot zijn negentiende jaar heeft gewoond. Vader Smeets, destijds gemeente secretaris in Posterholt, had de jonge Smeets al vroeg vertrouwd geraakt met de sfeer en het werk ten ge meentehuize. Het was dan ook een uitgemaakte zaak, dat hij in vaders ambtelijke voetsporen zou treden. Na enkele jaren van de ene ge meente naar de andere te zijn ge zworven, kon hij reeds in 1920 met de nodige diploma's op zak sollici teren naar het ambt van gemeente secretaris. Ondanks zijn voorliefde voor Lim burg accepteerde hij de functie van gemeente-secretaris en ambtenaar bij de burgerlijke stand in Zoeter woude, een dorpje waar hij onmid dellijk vriendschap sloot, al was het .aanvankelijk alleen al om het prach tige landschap waarin het gelegen is. De schoonheid van het polder land is gedurende de veertig jaar van zijn verblijf in Zoeterwoude, dan ook altijd een tere plek geble ven, iets wat hij vooral later met alle hem ter beschikking staande middelen fel heeft verdedigd. In 1938 werd de gemeente-secre taris burgemeester. „Het was be slist niet alles rozengeur en mane schijn", zo zegt hij zelf van deze pe riode. De dreiging van de tweede wereldoorlog deed zich toen al dui delijk voelen. Tijdens de oorlog werd hij, even als zijn ambtelijke collega's in an dere plaatsen door de Duitsers ont slagen, terwijl er bovendien een ar restatiebevel tegen hem werd uitge vaardigd. Lange tijd moest hij on derduiken, onder meer bij een Lim burger in Leiden. In deze zeer moeilijke periode ontviel hem bovendien zijn eerste vrouw, die hem twee dochters had geschonken. WARS VAN DE PAPIEREN ROMPSLOMP Na de bevrijding klom J. Smeets onmiddellijk weer achter zijn mo numentale burgemeestersbureau in Zoeterwoude's raadhuis. „Ook mijn leven als burgemeester zou heel anders worden", zo ver volgt hij nadenkend zijn verhaal. De confrontatie met het ingewikkelde en uiterst trage „formulieren-sy steem" was voor de Limburger, die gewend was zijn eigen gemeentelijke boontjes te doppen een bittere tegen valler. Hij heeft er nooit aan kun nen wennen. In 1946 hertrouwde hij. Zijn twee de vrouw, ook een Posterholtse van geboorte, verborg in haar naam de toekomst van hen beiden, wat het echtpaar Smeets-van Heel toen uiteraard zelf nog niet vermoedde. AMBTELOOS BURGER VAN HEEL De twee burgemeesters dochters hadden intussen allebei hun bestem ming gevonden, een bestemming die tenslotte ook weer in Limburg bleek te liggen. Een van de dochters (zelf arts) werd de vrouw van een arts, met wie zij zich in Venray vestigde. De andere trouwde eveneens met een arts en kwam terecht in Heel. Dit is dan ook de reden waar om Zoeterwoude's burgemeester zich in Heel terug zal trekken. Twaalf kleinkinderen, verdeeld over Venray en Heel, zullen er voor zorgen, dat hun vitale en tot nu toe overbezette grootvader voorlopig genoeg te doen krijgt. Maar de Zoeterwoudenaren zullen hem missen.. Hoe kan het ook anders, wan neer men weet, dat burgemeester Smeets als ambtenaar van de bur gerlijke stand in de loop der jaren negenhonderd Zoeterwoudse paar tjes in de echt heeft verbonden. „Maar gelukkig heb ik in mijn nieuwe huis in Heel een paar flinke logeerkamers", zo troostte burge meester Smeets zich. „Ik heb nu al de indruk, dat die niet vaak leeg zullen staan" R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK VENRAY Nieuwe aanwinsten ROMANS: F. Bordewijk, Mevrouw en me neer Richbois; Brown J.D., De naam ben ik ver geten; Dery T., Niki; Diekman M., Een mens tekort; Hanley J., Felix Levine zeeman; Karaslawow G., De schoondochter; Minco M., De andere kant; Roelants M., Alles komt terecht; Rijssel J. van. Mensen in nood; Schaik-Willing J. van, Tussen ja en nee; Simeon G., De begrafenis van me neer Bouvet; Stroman B., Overspeligen; J. van de Walle, Achter de spiegel. STUDIEBOEKEN: Belonje J., Steenen charters; Bierens de Haan J., Luiklokken en beiaarden in Nederland; Bogtman W., Nederlandse glas schilders; Crone G.C.E., Nederlandse bin nenschepen; Ennema J.H.P., Kampen de al oude Hanzestad; Fransen J., Schoon Enkhuizen; Kerkmeyer J.C., De historische schoonheid van Hoorn; Slootmans C.J.F., Bergen op Zoom; Neurenberg E., Oude Nederlandse Majolica tegels; Schellenkens J., Turnhout; Swillens P.T.A., Nederland in de prentkunst. JEUDBOEKEN: Behn H., Pablo én zijn ooms; Brown P., De televisie tweeling; Dixon R., Pocomoto de indiaan; Goeree M. van, Het lied van de zeilschipper; Gaag G., De kleine vliegenier; Hagers E., Twee wegen voor Gerrie Huisinga-Scaf L., Op weg naar de maan; Kamp M. van de, Maria de moe der van Jezus; Kamp M. van de, Operatie Dagga; Maran T„ Davy Crocket, de ri vier-duivel; Maran T., Davy Crocket, de witte hengst Wonditch; Marsia R., Een konijntje op 't dak; Matteesen H., Dettè en die van Biezen rode; Mol M. B., Vertelsels voor de huis kamer; May L.S., De parels van het par lement; Meister K., Jan klaart het weer; Jan net op tijd; Jan gaat er op af; Jan slaat toe; Nanda, Een muisje met een staartje; Nowee J., Het geheim van de zon derling; Smulders L., Pietje Prik en poes pas; Sparla T., Wieske en prut prut; Tetzner L., Het meisje in de gla zen koets; Werner E.J., Het gouden reuze- boek van de aardrijkskunde; VERLAGING LOKALE EN INTER- LOKALE TELEFOONTARIEVEN Met ingang van 1 november 1960 werd het tarief voor lokale en in terlokale telefoongesprekken ver laagd. Deze tariefsverlaging bestaat in de afschaffing van de vier-procents- toeslag op de kosten van deze ge sprekken, die op 1 juli 1958 werd ingevoerd. Deze tarieven zijn daar door thans weer teruggebracht tot het niveau, dat na de verlaging van november 1955 werd bereikt. De over 1959 bij de telefoondienst verkregen bedrijfsuitkomsten en de omstandigheid, dat ook over 1960 in het bijzonder de telefoon zich in gunstige zin is blijven ontwikkelen, hebben de mogelijkheid geschapen deze tariefsverlaging in te voeren niettegenstaande het feit, dat de loonpost in 1960 belangrijk is toege nomen. Aangezien de vorenbedoelde guns tige resultaten voor het overgrote deel zijn te danken aan de sterke groei van de uitkomsten van het binnenlandse verkeer, werd het juist geacht de tariefsverlaging toe te passen op de lokale en interlokale gesprekken. Vreemd genoeg hebben zeer vele bladen slechts onder een kleine kop de bevolking mededeling gedaan van het feit, dat er van 1 januari 1961 af een belangrijke uitbrei ding wordt gegeven aan de verze keringsplicht van het huispersoneel. Vreemd genoeg, schrijven wij, want het mag toch bekend worden geacht, dat deze wijziging voor vele huismoeders een niet geringe ader lating betekent. Wat toch is het geval? Zoals de bepalingen NU luiden, valt het huispersoneel alleen onder de verplichte verzekering, als het gedurende 5 dagen (of 5 keer) per- week in dienst is bij een werkgever- of wanneer dat personeel inwonend is. Deze bepaling zal per 1 januari 1961 gewijzigd worden in dier voege, dat de verzekeringsplicht reeds in gaat bij langer werken dan (door gaans) twee dagen (of 2 keer) per week. Waar komt dit nu op neer? PREMIE TE BETALEN Een huisvrouw heeft voor haar huishouden een werktster gedurende drie keer per week. Tot nu toe be hoefde zij hiervan geen kennis te geven aan de bedrijfsvereniging; met ingang van het jaar 1961 moet zij dat echter wel doen. Het gevolg hiervan is, dat het meisje een aan zienlijk bedrag resp. minder zal gaan verdienen of dat de uitgaven voor de huisvrouw beduidend zullen stijgen. Een voorbeeld zal u dit duidelijk maken. Nu betaalt mevrouw het overeengekomen loon, laten we zeg gen voor drie keer werken per week i 1 per uur, dat maakt per week aan die werkster 9. Om de zaak niet al te ingewikkeld te maken, be perken we ons voorlopig tot de be drijfsvereniging. Wil zij echter dat meisje in dienst blijven houden, dan zal zij per 1 ja nuari 1961 daarvan kennis moeten geven aan de bedrijfsvereniging DETAM" te Utrecht. Het gevolg hiervan is, dat me vrouw aan die bedrijfsvereniging 'n zeker bedrag als voorschotpremie zal moeten gaan betalen. DE PREMIE STIJGT Op het ogenblik bedraagt het per centage, dat de bedrijfsvereniging heft voor dit personeeel, 7,8% doch we kunnen veilig aannemen, dat dit percentage per 1 januari 1961 ge bracht zal worden op 8%. De berekening heeft als volgt plaats: het weekloon van het meisje bedraagt 9, dat komt overeen met een jaarloon van 52 x 9 Indien mevrouw de verplichte premiën ziektewet en ziektefonds- besluit plus percentage a.o.w. a.w.w. voor eigen rekening neemt (en dat zal in de meeste gevallen wel het geval zijn, omdat het meisje nu een maal geen genoegen zal nemen met een verminderde ontvangst in con tanten, dan verhoogt de bedrijfs vereniging het loon met, 10% om van allerlei ingewikkelde berekeningen af te komen, zowel voor de huis vrouw als voor de bedrijfsvereni ging. Het jaarloon komt daardoor te staan op 460 plus 10% 514,1 over dit bedrag krijgt de huisvrouw dan een nota wegens voorschot premie te betalen, berekend naar een percentage van 8%. Dat wil zeg gen 41,18. Dit bedrag zal direct aan de be drijfsvereniging moeten worden vol daan, voor een geheel jaar vooruit dus! KOST EN INWONING Geniet het meisje gedeeltelijk kost, dan wordt het loon ambtshalve verhoogd met het daarvoor- vastge stelde bedrag, afhankelijk van de vraag wat het meisje krijgt b.v. een broodmaaltijd, een avondbroodmaal tijd, of alle maaltijden plus kamer, licht en water en verwarming. Wij zullen u echter niet lastig val len, met het nog meer cijfermate riaal, want dan bestaat de kans dat u de draad kwijt raakt. In voorkomende gevallen kunt u zich wenden tot de DETAM te Ut recht, u krijgt dan volledige inlich tingen. Nu kan het voorkomen, dat het meisje zegt: laat u die rompslomp maar achterwege, maar* bedenk dan dat dit een gevaarlijk ding is. Krijgt het meisje b.v. een ongeluk op straat dan kan zij niet werken en als het nu gaat om desnoods een paar weken, dan bent u, afgezien van het geen het burgerlijk wetboek hieromtrent bepaalt, toch zedelijk verplicht dit loon te betalen. Duurt de ziekte echter langer, b.v. een half jaar, ja, een jaar, dan wordt dit voor de huisvrouw wel erg bezwaarlijk: Stopt zij dan tussentijds met de loonbetaling, dan zal dit meisje zich kunnen wenden tot de bedrijfsver eniging en om uitkering gaan vra gen. Dan vliegt de huisvrouw er in, want dan krijgt het meisje het haar toekomende ziekengeld, maar de huisvrouw krijgt tóch de premie nota toegezonden. De bedrijfsvereniging heeft het recht achterstallige premie na te vorderen over een tijdvak van 3 jaren. Het is dus geenszins uitgesloten, dat mevrouw zodoende een bedrag té betalen zal krijgen van 3 x 41,18 123,54 ineens! Dit bedrag moet betaald worden, er is geen ontko men aan. EEN VOORDELIGE OPLOSSING Wij willen u echter een manier aan de hand doen, om van dit alles af te komen. Dat kan door b.v. een meisje te nemen voor één dag (of keer) per week en een ander meisje voor twee keer per week. Dan zit u weliswaar met twee meisjes, maar het kost u stukken minder*. U weet, dat u verplicht bent voor meer dan twee keer per week huis houdelijke hulp bij de afdeling loon belasting (huishoudelijk personeel) opgave te doen, omdat u in dat ge val a.w.w. en premie a.o.w. zult moeten inhouden in totaal 6.75% be rekend over 't uitgekeerde loon. In dit geval doet het er weinig toe, of u vrije maaltijd (en) ver strekt, maar dit geldt, wij wijzen er echter met nadruk op, alleen voor zover betreft de premiestorting voor de belastingdienst, dus niet voor de bedrijfsvereniging. MEISJES VAN 14 Vergeet u bovendien niet, dat de 14-jarige meisjes eveneens verzeke- ringsplichtig worden, voor zover be treft huishoudelijk personeel, indien dit meisje méér dan twee keer per- week bij dezelfde werkgeefster werkt, twee keer per week is dus nog vrij en tijdens de schoonmaak b.v. mag dit meisje ook wel drie keer werken, maar dit houdt meestal op na één week, langer duurt de schoonmaak doorgaans niet. Meisjes van 14 jaar zijn echter niet premieplichtig voor de a.o.w. a.w.w., dus wilt u de premienota drukken tot een lager bedrag, dan dient u er voor te zorgen, het meis je bij het bereiken van de 15-jarige leeftijd op te zeggen en wederom een 14-jarig meisje aan te nemen. Rentezegels plakken voor 14-jari- ge meisjes moet echter steeds plaats hebben 0,08 per keer of dag). In- dim het meisje meer dan 3 x per week werkt, is een weekzegel ver schuldigd, bij 14- en 15-jarige meis jes 0,30. 16 t/m 20 jaar 40 cent per week en 21 jaar en ouder 0,50 per- week. Ter* voorkoming van narigheid ra den wij u aan alle voorschriften ten nauwkeurig op te volgen, het kan u veel narigheid besparen. Vergeet niet, dat bedrijfsvereni gingen, Raad van arbeid (afgifte rentekaarten) en belastingdienst nauw samenwerken, dus. u vliegt er vroeg of laat altijd in, dat is zeker! Van spring in het veld tot „Tan zen Mariechen". Nee ze had er nooit voor geoefend, behalve dan met touwtje springen draaien in de bank op school. De televisie had haar op het idee gebracht. Als zij daar op het Duitse beeld een „Tanz-Mariechen" zag, voelde zij een onweerstaanbare krie bel in haar kuiten. Het werd zo erg, dat zij op een moment haar moeder- vroeg, of zij dat ook mocht gaan doen, voor de Harmonie uit gaan dansen. Ik wel zei de moeder maar of de Harmonie het ook goed vond? De president maakte geen be zwaren en de tamboer-maitre was verrukt En toen priemde mevrouw Flin- senberg de eerste draad door het oog van de naald en toverde onder haar vaardige handen voor haar dochter een pakje te voorschijn, waar iedere Duitse „Tanz-Marie chen" zich de benen scheef voor zou dansen van jaloezie. Het eerste optreden zou plaats hebben tijdens de kinderoptocht op zondag. Gehuld in een alles camou flerende jas, wandelde zij aan de arm van haar moeder tussen de niets vermoedende Venrayers over de markt, naar de plaats waar de Harmonie was aangetreden. Daar stonden ze, Venrays trots met hun blank gepoetste instrumen ten te schitteren in de zon! In het geroezemoes lette niemand op dat kleine meisje met haar grote durf. Niemand hoorde, zo vlak voor het grote moment haar toch wel angstig hartje kloppen. Ze schrok van het snerpend fluitje van de di recteur, die zijn mannen in het ge lid riep. Hoog ging de stok van Ba kens de lucht in, janu! Met een resoluut gebaar smeet zij de jas achter zich, drong door de mensen heen en voor iedereen be sefte wat er gebeurde, danste en sprong ons eerste „Tanz-Mariechen" al voor de Harmonie uit. Van dit moment werd een foto ge maakt. Ik mocht ze zien. Een pracht VOOR EEN MODERN TELEVISIETOESTEL EN VRKKUN0IGE PLAATSING ZORGT oliehaard de haardolfe met het hoogste rendement méér warmte mlncfer roet zuinig VISSERS OLIEHANDEL HORST (L) -T TEL. 04709-1067 vergroting. Mijn vastenavondshart werd diep bewogen bij het zien van dit lieftallige kleine springende kind temidden van stomverbaasde Venray se gezichten. En drie dagen lang heeft zij voor de Harmonie uitgetrokken en ge danst, onvermoeibaar, „Als enne jonge mök". Onze operette-vereniging heeft zich dit jonge natuurtalent aange trokken voor haar ballet. Daarin zal zij op de zitting optreden maar ook appart als Venrays „Tanz-Marie chen". Dat belooft een enorm suc ces! op de lie van de 11e. Ja de zitting zal plaats hebben op de lie van de 11e. Lang heeft men zich hierover beraden, daar deze dag wel heel ongelukkig op een vrijdag valt. Liever had men hiervoor de za terdag of zondag genomen, maar dat was onmogelijk, daar zaal Wilhel- mina op deze avonden al sinds maanden besproken was. Dit is jammer- voor velen van on ze middenstanders, die vanwege de koopavond, niet uit de zaak weg kunnen. Helaas het kan niet anders. PIëLHAESKE Voor vrijwel alle ziekten geldt, dat zij minder gemakkelijk slacht offers maken naarmate de geeste lijke en lichamelijke weerstand van de mensen groter is. Die weerstand kunnen wij zo hoog mogelijk opvoeren door: ten eerste veel buiten te komen, ook des winters ten tweede een ruime nachtrust te nemen en ten derde een gevarieerde, volwaardige voe ding te nuttigen, waarbij een vol doende gebruik van melk en melkkost niet mag worden verge ten en waarbij eveneens moet worden gedacht aan het drinken van wat vers sinaasappel,- of ci troensap. WAT KUNNEN WIJ DOEN? Ieder van ons kan zich tegen enige besmettelijke ziekten, die bij voor keur 's winters optreden, door in enting laten beschermen. Inenten te gen influenza geschiedt tot nu toe hoofdzakelijk bij personen, die veel meer kans lopen dan anderen om met het virus van de ziekte te wor den besmet en eveneens bij diege nen voor wie het doormaken van de griep gevaarlijker moet worden ge acht dan voor de gemiddelde mens. Ten aanzien van de besmettelijke kinderziekten moge hier met nadruk nog eens worden gewezen op het be lang van de inenting tegen difterie en tegen kinkhoest. Meer in het algemeen zij opge merkt dat men zich in tijden van epidemieën niet nodeloos aan be smetting moet blootstellen. In zulke tijden moet men opeenhopingen van mensen vermijden en kan men het ziekenbezoek beter maar wat be perken. Ondanks deze goede raadgevingen zullen er deze winter weer talloze zakdoeken worden getrokken om grote aantallen neuzen te snuiten, er zullen weer vele arbeidsdagen verloren gaan wanneer de griepgol- ven over ons land trekken, er zul len in de onderwijsinstellingen per manent absenten zijn wegens ziekte. AFKOELING VEROORZAAKT VERKOUDHEID Toch is het niet goed er zich bij voorbaat reeds bij neer te leggen, dat de bewoners van onze gebieden in de komende maanden meer dan in andere jaargetijden door kwalen zrillen worden ^belaagd en geplaagd. Tegen de meeste van die steeds te rugkerende narigheden kunnen wij ons heel wel verzetten. Voornamelijk drie invloeden zijn het die ieder winterseizoen hun in vloed ten nadele van onze gezond heid doen gelden: ten eerste de koude ten tweede het tekort aan zonlicht en ten derde het floreren van ziektekiemen. De afkoeling van 't lichaam heeft betekenis voor het optreden van verkoudheid en eventuele gevolgen daarvan, zoals bijvoorbeeld bron chitis. Koude die met vocht gepaard gaat, is slecht voor mensen met een reumatische aanleg verder is de la ge temperatuur dikwijls oorzaak van het ontstaan van winterhanden en wintervoeten. Het tekort aan zon uit zich vooral in de verminderde vorming van vi tamine D, een stof die de mens no dig heeft om gezond te blijven. Dit vitamine kan door het menselijk li chaam zelf worden gemaakt. Dat ge beurt in de huid, maar daarover is bestraling met zonlicht nodig. BLOEDSOMLOOP IN DE LEDEMATEN Welnu, tegen de koude kunnen we ons wapenen! Het gaat er maar om daar tijdig mee te beginnen. Zo moet iemand die gemakkelijk last van winterplekken krijgt, reeds in de herfst wollen handschoenen en kousen gaan dragen. Die bekleed- selen moeten dan ruim om handen en voeten zitten. Voor het schoeisel geldt uiteraard hetzelfde, want de bloedsomloop in de ledematen moet zo weinig moge lijk worden belemmerd. Bovendien dient er op te worden gelet dat ook de knieën warm ge houden worden. Of men „tegen het verkouden worden" er ook goed aan doet ,zich in de wol te pakken, is een vraag, die niet voor een ieder op de zelfde wijze kan worden beantwoord. Voor sommigen namelijk, die ab normaal sterk op afkoeling reageren met verkouden worden is het ge wenst dat zij zich „harden". Het beste beginnen zij daarmee niet te laat in de herfst en het verdient aanbeveling de huisarts advies te vragen, hoe dit het meest doelmatig kan worden aangepakt. van zaterdag 5 nov. 1910 Voor de missie van Zuid- Chansi (China) zijn bestemd de wel- eerw. paters J. Wismans uit Venray, thans leraar te Megen, A. van He- mert te Wychen en van den Bosch te Venray. Te Oostrum werd door de ar chitect H.J. Smits Gzn, te Cuyk, voor- rekening van de heer A. Poels alhier aanbesteed het bouwen van een stoomlederfabriek en een direc teurswoning te Oostrum. Er werd ingeschreven als volgt: J. Ebben, Beers 19.200 Koenders, Nijmegen 18.097 Smits, Nijmegen 17.999 P. en G. Verstraalen te Maashees en Boxmeer 17.620 Fr. van Gerven, Blerick 17.403 B. Spreeuwenberg, Venlo 17.400 G. Poels, Venray en Luters Deiime 16.598 J. Averaath, Blerick 16.210 L. Wijnhoven, Venray 14.500 Ditters, Nijmegen 14.369 Groenendaal-Martens Venray 13.850 Aan de laagste inschrijvers ge gund. Na een rede van het Eerste Ka merlid notaris Haffmans te Helden, werd te Horst een Kruis verbond op gericht. Reeds 65 leden meldden zich aan. Een reiziger klaagt in een inge zonden stuk over het feit, dat de gemeenteraad reeds vier jaren ge leden een publieke telefooncel be loofde nabij 't Station te Oostrum, welke er nu nog moet komen. van 9 nov. 1935 De heer E.Drenth, onderwijzer aan de schopl te Heide, slaagde deze week voor wiskunde L.O. Nog steeds wordt met grote spoed gewerkt aan de voltooiing van de wegen, die de Limburgse grotere plaatsen dwars door de Peel met de Noordbrabantse zal verbin den. Thans is ook de gemeente Se- venum bezig met het verharden van kilometers lange rijwielpaden. Hier voor alleen zijn reeds 400 ton sin tels nodig.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1