B&UI |W APPELS St. Nicolaas speelgoederen Qh6 óucceó kent geen gunA Pouuteês WyatenhuiA 100 gulden kopen 50 gulden gratis uitzoeken bij ons is uw gulden 1.50 waard VENLO Gelderse Poort 15 Stichting Werkplaats Daarom voorkeur! Yia arbeidsongeschiktheid naar inkomstenverzekering 'Quyó So. sifOROL een I Sneeuwwitje Ingezonden. Hier een voorbeeld uit vele mogelijkheden blijven onze prijzen scherp gekalkuleerd Herenkostuums 89.50 etc Sportkolberts 39.50 etc „Terlenka" Pantalons 21.50 Regenjassen 29.50 Amsterdam Eindhoven Heerlen en T0NGR0G W. LEEHEN, Slijterij Vlotte Mohair mutsen Sjaals Handschoenen Levens verzekering Wij staan voor U klaar met onze prachtsortering Luxe-artikelen Religieuse artikelen Glas-porcelein-aardewerk Houtwaren Koperwaren Lederwaren Byouterieën Toiletartikelen Karpetten, cocos, enz. V erlichtingsartikelen ZIE ETALAGES In de loop der jaren zijn er van uit deze centrale ruim honderddui zend kilo prima goederen en bijna evenzoveel gulden naar Hongarije verstuurd. De E.K.-jongens offeren daarvoor elk jaar enige vacantie- dagen. Zo zullen ook ditmaal weer de wa gens rondgaan door Limburg. Thans zijn de Dekenaten Gennep, Venray, Horst, Geleen, Brunssum en Schin- nen aan de beurt. In 77 parochies en rectoraten zul len de wagens maandag 31 oktober aan de kerk verschijnen. Zij zullen daar korte tijd wachten. In die tijd kan ieder, die dit wil, een gave naar de wagen brengen. Die gave kan be staan in een gift aan geld (liefst on der enveloppe). Met dit geld worden de hoge porti-kosten betaald. Men kan ook iets in natura bren gen. Maar dan alléén goede mannen kleren, goede babykleren, meelspij zen, koffie, thee en conserven. Met andere goederen kan men he laas niets doen. Deze mogen n.l. of wel niet ingevoerd worden of zij kunnen niet ingevoerd worden we gens de hoge invoerrechten. Geen vrouwenkleding ditmaal omdat uit alle brieven uit Hongarije steeds dringend om mannenkleding ge vraagd wordt. Vrouwenkleding schijnt momenteel niet zo nodig te zijn en bovendien heeft de Stichting daarvan nog een flinke voorraad. Op maandag 31 oktober komt de wagen aan de kerk staan in de na volgende parochies: Castenray 8.30-9 uur v.m.; Geijsteren 10-10.30 uur v.m.; Leunen van 4.15-4.45 n.m.; Merselo van 1.15-1.45 n.m.; Oirlo van 9.15-9.45 v.m.; Oostrum van 11.30-12. uur v.m.; Smakt van 10.45-11.15 v.m.; Venray O.L.Vr. Zeven Smarten van 5-5.30 uur n.m.; Heide van 2-2.30 n.m.; Venray St. Petrus Banden van 12.15-1 uur n.m.; Veulen van 3.30-4 uur n.m.; Ysselsteyn van 2.45-3.15 n.m. KARDINAAL MINDSZENTY EN ZIJN VOLK REKENEN OP U! JAARVERSLAG Het jaarverslag van de Stichting Werkplaats voor aangepaste arbeid alhier over het jaar 1959 is vrij op timistisch. Directeur Rippe zegt in zijn ver slag, dat tengevolge van de gunstige conjunctuur de vraag naar arbeids krachten ook in Venray in die mate toenam, dat hieraan niet altijd vol daan kon worden. Daardoor toonde de industrie meer belangstelling voor het productie potentieel van de Werkplaats en konden gezonde werkobjecten wor den aangetrokken. Doordat men nog oude verplich tingen had werd de uitbreiding van economisch meer gezonde objecten echter wel bemoeilijkt. Mede hierom en door andere oorzaken is b.v. de eigen productie van rijwiel- en ap- paraalsnoeren stopgezet. Men hoopt echter voor de naaste toekomst in eigen omgeving voldoende goede ob jecten te krijgen. Dat brengt met zich de noodzaak voor betere ruim telijke voorzieningen en plannen daartoe zijn in voorbereiding. Dit maakt het ook mogelijk het personeelsbeleid in de toekomst nog beter te voeren, speciaal t.a.v. het aangepaste werk en algemene re validatie, waardoor voor de ruim 80 daar werkzame mensen nog meer dan in het verleden gedaan kan worden. De balans toont een behoorlijk saldo ondanks de gestegen kosten posten. De algemene indruk die ook dit jaarverslag wederom bevestigt, is, dat onze Werkplaats goed werk doet en aflevert en dat in de nabije toe komst, wanneer de plannen alle maal verwezenlijkt zijn, welke het bestuur op stapel heeft staan, nog meer en vruchtbaar werk kan en zal worden gedaan. IVOROL tandpasta geeft behoud van een gaaf gebit DRIE PROCENT VET IN DE MELK Pry sverhoging met 1 cent pas op 1 januari 1961 De regering heeft besloten het vetgehalte van twee en een half pro cent van de gestandiseerde melk, met ingang van 7 november 1960 te vei-hogen tot drie procent. De daar uit voortkomende stijging van de melkprijs voor de consument zal be perkt blijven tot 1 cent per liter. Deze prijsstijging zal echter pas ingaan op 1 januari 1961. Zodra wy het terrein opwandelen van onze fiscale en verzeke ringswetgeving komen wy in een bos van televisie-antennes zoals wij dat aantreffen in bepaalde stadswyken. Elke antenne stelt een ontvanger voor, elke vorm van verzekering dekt een bepaald ri sico. Vele televisie-antennes zouden door een gezamenlyke kun- worden vervangen; vele sociale wetten kunnen zo eveneens onder één dak worden gebracht. Een poging daartoe is gedaan door de Sociale Verzekeringsraad, die met een voorstel is gekomen voor een arbeidsongeschiktheidsverzekering. Reeds jaren lang wordt er gedok terd aan onze sociale verzekering. Het bestaande stelsel ziet eruit als een fabriekscomplex waardoor expansie telkens stukjes zijn aan gebouwd. Voor de ene verzekering moet men naar de Raad van Arbeid, voor een andere naar een bedrijfsvereniging. De premie wordt nu eens door ge noemde raad geïnd, dan weer door een bedrijfsvereniging of tenslotte door de staat. Het kan niet anders of dit systeem moet tot verwarring leiden, zowel voor de verzekerden als ook bij de normen, die bij de uitkering worden aangelegd. Het nieuwe plan van de Sociale Verzekeringsraad wil een stap voor uit zijn. Het omvat een verzekering voor de geldelijke gevolgen van on gevallen en invaliditeit. In principe is de Sociale Verze keringsraad er voorstander van om ook de ziekengeldverzekering hier in op te nemen, maar om bizondere redenen moet deze er volgens haar voorlopig buiten blijven. De voorstellers gaan van de ge dachte uit, dat de aanspraak pas in gaat nadat de arbeidsongeschikt heid 26 weken heeft geduurd en zij zal voortduren zolang de arbeids ongeschiktheid aanhoudt, HOE WORDT HET DAN? In de eerste 26 weken valt een ge troffene onder een ziekengeldverze kering, die dus een beperkter om vang krijgt dan tot op heden, al thans wat de duur betreft. Anderzijds krijgt in de geschetste gedachtengang de ziekengelduitke ring een ruimer arbeidsveld. Wie een half jaar arbeidsonge schikt is, krijgt 80% uitkering van het loon gedurende 26 weken, daar na krijgt de getroffene 70%. Wie minder dan 25% arbeidsonge schikt is, krijgt geen uitkering en voor 3/4 ongeschikt is zal het volle pond ontvangen. De verzekerden zijn zii. die in loondienst zijn of daarmee gelijkge steld kunnen worden zoals handels reizigers en musici in café's. De werknemer is dus weer de cen trale figuur in de verzekering. De premie zal per bedrijfstak verschil len. Er is een algemeen geldend pre miepercentage en een bizonder deel. Het uniforme deel komt in een Al gemeen Invaliditeitsfonds. In de verzekering is ook een rege ling opgenomen voor herscholing, revalidatie en andere uit de arbeids ongeschiktheid voortvloeiende kos ten in ruime zin. CHAOS BLIJFT Het gaat in dit stadium zeker niet om de finesses van dit onderwerp. De vraag of door deze gedachte nu de bestaande chaos wordt opge ruimd, moet helaas ontkennend wor de beantwoord. Het is zeer juist dat de gedachte van arbeidsongeschiktheid wordt ge hanteerd. Is het echter ook noodza kelijk dat de arbeidsongeschiktheid pas na 26 weken intreedt en dat er voordien van ziekte wordt gespro ken? Welke bezwaren verzetten zich te gen het verenigen van beide verze keringen? Wie ziek is kan ook arbeidsonge schikt worden genoemd en de ont worpen verzekering zou dus in be ginsel kunnen worden gebruikt voor alle vormen van arbeidsongeschikt heid. Nu men toch aan het hervormen gaat, lijkt het toch veel doelmatiger om de verzekeringskoe flink bij de horens te vatten en alles direct zo veel mogelijk onder één noemer te brengen. Het komt ons voor, dat dit tot aanzienlijke kostenbesparingen moet leiden bij de uitvoering. De gedachte om de premie te splitsen in een algemeen deel en een bizonder deel per bedrijfstak lijkt uit een oogpunt van kostenverdeling naar de oorzaak juist. De gevaar lijkste bedrijfstakken moeten dam ook de hoogste premie betalen. Anderzijds komt hier een zodanige splitsing uit voort, dat het ratione ler lijkt om over de gehele linie maar één percentage te heffen, dat dan in het algemeen invaliditeits fonds vloeit. 0o. Loopt U met plannen rond een bezoek aan uw kinderen te bren gen in CANADA, AMERIKA, AUSTRALIË of NIEUW-ZEELAND Schrijf een kaartje of telefoneer voor een bezoek aan huis en wij zullen u volledig over kosten en mogelijkheden inlichten. Het ver plicht U tot niets. Geen extrakosten. Molenstraat 225 HELMOND - tel. 04920-2401 PASSAGE-AGENTEN sedert 1868 EN DE ZELFSTANDIGEN? Is echter zo'n invaliditeitsfonds wel algemeen? Het geldt alleen voor werknemers. Waarom staan hier de zelfstandigen weer buiten? Het is toch veel meer aan te be velen om al deze normale risico's als ongevallen, invaliditeit, ziekte enz. onder te brengen in één volksverze kering, met één premieheffing naar het inkomen en één algemene uit kering, die kan stijgen en dalen met de kost van levensondei-houd op de zelfde wijze als dit met de ouder domswet is geschied. Onder de zelfstandigen zijn er ve len die tegen zichzelf beschermd moeten worden met een verzekering. Wanneer er in hun beroep of be drijf iets gebeurt, dan bevindt zich dikwijls het hele gezin in ellende. Uiteindelijk moet de gemeenschap toch bijspringen als de eindjes aan elkaar moeten worden geknoopt .Zo nodig kan deelneming worden be perkt tot de loongrens of de wei standsgrens. Wij moeten naar een toestand waarbij de voornaamste risico's te gen het leven zonder meer door de gemeenschap worden gegarandeerd op een minimum-basis. Wie daar- naast aanvullende verzekeringen wil sluiten moet daar vrij in zijn. De premie moet middels de loon belasting en de inkomstenbelasting door de staat worden geïnd. Dan zal er eindelijk een begin worden gemaakt met het opruimen van al die fondsen, raden en vereni gingen waarvan de een voor de ziek te zorgt, de ander voor letsel en een der-de voor invaliditeit maar die al len tot doel hebben op een bepaald moment een uitkering te doen omdat het inkomen is weggevallen. Het komt neer op inkomstenverzekering. H <k ST. JOZEFBUURT Bij alle mooie plannen, die men heeft voor de toekomst van Venray heeft het er wel eens de schijn van, dat men de dingen-van-vandaag vergeet. Men heeft bij een van de hoofd- entree's van Venray jaren geleden woningbouw gepleegd, die vandaag aan de dag die naam toch eerlijk niet meer verdient. Met name is er gebouwd de St. Jozefbuurt een verzameling kleine huisjes, waarin jonge gezinnen zijn gehuisvest. Maar verder dan de be trekkelijk goedkope bouw is men ook niet gegaan. Heeft men in Zuid voor beplan ting gezorgd, voor behoorlijke trot toirs en wegen, hier is het allemaal vrij primitief gebleven. Hier is het een modderige bedoening, waarvan de sporen wel achterblijven op de talrijke kinderen. Hier geen fatsoenlijke wegen, noch verlichting, terwijl het aanzien van de buurt door de soms torenhoge bijbouwen ook niet bepaald floris- santer geworden is. Integendeel. Voeg daarbij opslagruimten voor oud-materiaal, die er ook nog tussen „opgericht" zijn, dan is het geen wonder dat men zich afvraagt of zo iets nog wel past in een op alle ter rein vooruitstrevend Venray en of het niet nodig is, dat men komt tot sanering van deze buurt of nog lie ver sloping. G.J. Antwoord van de Red.: Het is wel een erg doortastend voorstel wat de inzender hier naar voren brengt. Maar zo simpel ligt de zaak niet. Dat deze buurt dringend gesa neerd moet worden, dat onderschrij ven wij ten volle. Dat daarbij ook van de bewoners zelf medewerking verwacht mag worden is ook zeker. We zijn daar in woningen geweest, die er van binnen nog beslist keurig uitzagen, maar we hebben er ook ge zien, die totaal uitgeleefd waren. Feit is, dat trottoirs, een goede verlichting, een betere weg achter langs, de nattigheid en viezigheid index-daad aanmerkelijk doen ver minderen. Feit is ook, dat hiervoor plannen klaar liggen. Sloping komt zeker niet im Frage. Deze huizen zijn indertijd en toen was men blij ze te kunnen bouwen gebouwd met een finan ciering van 25 jaren. Eerder slopen kost dus dik en dubbel geld. Trouwens waarheen met de hui dige bewoners, die dan direct veel hogere huren zullen moeten gaan betalen en waarvan er sommigen beslist niet zo happig zijn om te ver huizen. In 'n gemeente met meer dan 300 woningzoekenden gaat men niet zo maar even 20-25 woningen afbreken. De protesten tegen de afbraak van één overwegwachterswoning onlangs zeggen al genoeg. Maar dat deze buurt voor sanering in aanmerking komt, waarbij men ook op de een of andere manier een oplossing zal die nen te zoeken voor de schuurtjes e.d., die nu allerwege zijn bijge bouwd, is zeker. Maar van gemeen tewege zijn de plannen daarvoor in de maak daarom gaan wij voort met het ongelooflijke aanbod bij aankoop van heren costuum U koopt een kostuum voor honderd gulden... U mag dan een artikel ter waarde van 50 gulden gratis uitzoeken dus.... Desondanks, en dat is wonderlijk, Kontrole vrij. Enkele van onze vele aanbiedingen fraai samengestelde kollektie kamgarens bijzonder mooie tweedsoorten en licht-gewicht weefsels met garantie-etiket le kwaliteit poplins Moderne heren winterjassen 39.50 59.50 etc. De grote mode suède Damesjasjes 69.50, 89.50 etc. Grote collectie dames wintermantels 49.50 69.50 etc. Originele scooter Parka's met uitneem- bare teddyvoering 59.50 Deze aktie is nog nooit eerder in Venlo geweest Reiskosten worden vergoed. Betaalzegels worden aangenomen. warme vruchiengrog een pittige smakelijke warme drank, waarin citrusfruit en krul den zijn verwerkt, tevens een voorbehoedmiddel tegen griep en verkoudheid. Voor jong en oud, alcoholvrij, verdunnen als limo nade. maar dan met heet water. Heneniusstraat 1 nappa, wol en mousse voor groot en klein TEXTIELHANDEL naast Raadhuis Hofstraat 2 PALTHE agentuur tel. 1473 Vraagt ons inlichtingen over met belastingbesparing. Assurantiekantoor KRUIJSEN-Meesters Julianasingel 41 Venray Een keuze als nooit tevoren. Hofstraat 10 Tel. 1566 Julianasingel 2

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2