■u> Torenbouw HERFST I I I APPELS Leenen Zwitsaletten „RIG0LETT0" NIET TE EVENAREN R.K. LEESZAAL en BIBLIOTHEEK Maillots Oriëntarierit te Venray In blijde Verwachting Pyama's wijnen gedistilleerd bier limonades hensenmsstraat 1 venray tel. 1801 Paterslaan 1, Venray ROMANS: Asimov J., Verhalen uit de toe komst; Bertholt W., Het laatste gevecht; vBoorsma R. De jongste bediende; Eberhart M.G., Moord in duplo; Fabricius J., Een wereld in be roering; Golon A., Angélique; Koolhaas A., Er zit geen spek in de val; Lampo H., De komst van Joachim Stiller; Lennart C., De blauwe horizon; L. Meyer, Thuis met Peter.; Ooms-Vinckers C., De vlam die niet verteert; Rice C., Eigen haard is moord waard; Simenon G., Zondag; Trapp M.A., De familie Trapp zingt zich door de wereld; Willans G., De wedloop; Wodehouse R.G., Geld zat; Wolf-Catz H., Diepzee. STUDIEBOEKEN: de Boer A., Ondeweg genoteerd; Buytenen M.P. van Hindeloopen, Frieslands elfde stede; Cleerdin V., Het Brabants dorp; Dubois Ph., Facetten der Neder landse poëzie; Egeraat L. van, Autogids voor Ne derland; Frederiks J.W., Penningen; Gelder H.E van, De historische schoonheid van Den Haag; Gijsen M., Odyseus achterna; Harbert R., Rondom de poeder dons; Kelk J.C., Leven van Slauerhoff; Kunstreisboek voor Nederland, 4 delen; Lanschot F.J., De schoonheid van 's-Hertogenbosch Lattin A. de, Fortuin van Ant werpen; Loenhout M.A. van, Bridge ook voor U; Meyer J. de, Bruggen, oud en nieuw in Nederland; Neurenberg E., De historische schoonheid van Groningen; Ruys S.M., Het binnenhuis; Rossels M., Oostex-se cocktail; Rust W.J., De Gooische dorpen; Salomons A., Herinneringen uit de oude tijd; Simons H. Iedereen kan tekenen en schilderen; Simons H., Tekenen en schilderen met kinderen; Simons W.J., Goden, priesters en koningen; Simons W.J., Noodlot en vroom heid; Sinninghe J.R.W, Over volkskunst; Werken H. van, Artis-encyclope- die; vogels; Wieringa W., Ten dienste van be drijf en gemeenschap; Zandstra E., Overijssel. JEUGDBOEKEN: Berna P., Om het goud van de maan; Blyton E., Billy Bob; Brun M. en F. Hurd, Vijf brand weermannetjes; Buck P.S., Van verre landen; Cramer R., De rattenvanger van Hameien; Davis RL., Circus in de sneeuw; Dierckx R., Door de wijde natuur; Erville L., Het eigenwijze leeuwtje; Gaag W. van der, De grote over winning; Hagers E., Klaartje het Hon- gaartje; Johnson C., Paultje op Mars; Krantz L., We gaan naar het oer woud; Lang O.F., Het leven is overal; Lazo H., op zoek naar de Inca schat; Ligthart J., Het boek van Pim en Mien; Maine W., De onderaardse gang; Norel K., Ik worstel en kom boven Perrault Ch., Assepoester; Pertwee R., Drie jongens op een eiland; Pothast-Gimberg C.E., Het handje van Fatimah; Smits-Esperstedt M., De kinderen van de dief; Velsen-Quast M., Gekke Erica; Verbeeten W.J., Rik Robberts ruimte detective; Veronica Zuster, Lees nu maar; Zwijnenburg N., De jongens van Dorestad. in mousse en wol in diverse kleuren Op het oude fundament van de toren bonken nu de luchtdruk hamers. Het eerste begin is gemaakt met de opbouw van de toren, die op 16 october 1944 op een maandag door de Duitse soldaten Krukke, Weitex-scheid en Storm het z.g. Sprengkomando werd opgeblazen en verwoest. En waarom feitelijk Voor ons ligt een simpel notitie boek, in wasdoek gebonden, waarin voor 16 jaren de wachtmeesters Spille en Stegman, de Gefreiter Wacher, de Unteroffiziere Wesner, wat zij zagen op het slagveld hebben opgetekend. Dit zijn de Duitsers geweest, die op 6 october 1944 de vele vele trap pen naar boven zijn geklommen om vanaf dit hoge punt leiding te geven aan eigen troepen, die in bittere ge vechten rond Overloon gewikkeld waren. En die 8 dagen lang daar zaten, en Venray overzagen. Akelig precies tekenen zij op de feindliche Feuerueberfalle het vijan delijk kanonvuur',dat op die 6e oc tober vooral gericht was op het stukje bos achter St. Anna. Het geen wonder was, want daar stond het grote duitse geschut en vandaar uit vertrokken de duitse pantsers naar Overloon. Ze tekenden de aanvallen op die Doppelrumpf-flugzeuge de vlieg tuigen met de dubbele staarten die dag op Overloon deden. Op 7 october vinden we in hun aantekeningen, dat groepen vliegtuigen Venray van noord naar zqid overvlogen. Op de 8e vinden we de notitie dat de zuid rand van Venray beschoten wex-d met het zwaarste kaliber ,dat de En gelse troepen tot dan toe hadden ge bruikt.. Op 9 october 1944 noteerden zij dat de Engelsen de uitzichttoren van Merselo gebruiken om zich in te schieten en dat ten zuiden van Over loon de vijand doorgebroken is. Op 10 october hebben de „heren" weinig kunnen zien. Het uitzicht is beneveld en de regen maakt het ook al niet beter. Vanaf deze dag komt keer op keer de notitie terug, dat niet alleen Overloon, maar ook Ven ray voortdurend onder sterk vij andelijk vuur ligt. Het begin van het einde. Op 11 october - we doen slechts 'n greep - wordt bv. melding gemaakt van een Engelse beschieting van Merselo, evenals op de 12e van de zuidrand van de kom. Heel precies staat het aantal schoten vermeld, het vermoedelijke kaliber en de plek van waaruit geschoten wordt of van waaruit men zulks vermoedde. Het bombardement van de kom vinden we bij de notities van 12 october met een simpel regeltje afgedaan: 11.50 Tiefangriff auf Venray... Dat is alles en ze note- on dan weer rustig verder over vijandelijk kanonvuur hier., vij andelijk kanonvuur daar De rest is niet belangrijk. Maar zelfs vandaag aan de dag kan de niet=vakkundige lezer uit dit uren-relaas aflezen, dat de Engelsen in Overloon terrein winnen. Dat het duitse leger niet op kan tegen het superieure Engelse, dat met inzet van honderden kannonnen en tanks zich een weg ploegt door het totaal verwoeste Overloon.. De weg naar Venray wordt opengebroken en de duitsers blijken niet in staat dit ge weld te keren. Het is ook op de 12e, dat de duitse torenwachters voor het eerst mel ding maken van een rood lichtteken, dat 's avonds aan de hemel ver schijnt. Ze vertrouwen dit niet en vinden het schijnbaar niets prettig dat hun afweergeschut niet in staat blijkt, die fakkels uit te schieten. Die angst houdt waarschijnlijk ook verband met hun optekening, dat EBBERINK Inschrijvingen: 55 motorrijtuigen, 19 bromfietsen. Gestart: 53 motorrijtuigen, 17 bromfietsen. Geklasseerd: 16 motorrijtuigen en 4 bromfietsen. Gediskwalificeerd: 37 motorrijtui gen en 13 bromfietsen (overschrij ding tijdslimiet). Prijzen motorrijtuigen: le prijs (beker en wisselbeker ge meente Venray) J. van Haren Ven ray, met 8 straf pun ten; 2e pr (beker) F.H. Poels Eindhoven, met 154 straf- punten; 3e pr. (beker en Fordbeker Fa. van Haren) P. Theuws Venray, met 180 strafpunten; 4epr. (bekeren mistlamp Fa. van Haren) G. Bom Venray, met 181 strafpunten; 5e pr. (beker) Th. Claaessen Venray, met 201 strafpunten; 6e pr. (lauwerkrans) G.J. van Oss Venray, met 222 straf punten; 7e pr. (lauwertak) L. van Haren Venray, met 231 strafpun ten; 8e pr. (lauwertak) H. Vollebergh Venray, met 262 strafpunten. Prijzen: bromfietsen: le pr. (beker en wisselbeker ge meente Wanssum) P.J. Weijs Wans- sixm, met 229 strafpunten; 2e prijs (beker) F. van Enckevort Wanssum, met 273 strafpunten; 3e pr. (beker) F. van Opbergen Venray, met 323 straf pim ten; 4e pr. (lauwerkrans) P. J. Hendrix Wanssum, met 464 straf punten. De prijsuitreiking vond des avonds plaats in zaal Wilhelmina, tijdens een zeer geslaagde cabaretavond verzorgd door het ensemble Ton en Joop van Engelen uit Waalwijk. meexTnalen de Engelse jagers, de Typhooons niet alleen verdacht dicht bij de toren komen, maar ook notitie nemen, wie en wat daar in de buurt is. Het is of ze hun noodlot voelen naderen. Hun noodlot slaat toe op de vol gende dag. Des smorgens vinden we nog de gewone notities. Na de melding van 13.10 uur, dat men Engelse pantsers kan zien, bij de steenfabriek in Overloon, is hun tjjd gekomen. Men vindt er wel niets van in dit boekje, maar we weten, hoe toen de Ty foons een aanval hebben gedaan op de toren. Bij de aanval van deze duikbommenwerpers werd o.m. een der zij-torentjes weg geschoten, het orgel vernield en het koor zwaar beschadigd. Maar de duitsers, die aanvankelijk op de vlucht geslagen waren, kwa men terug. Het brandende Jerusalem en de branden in de Hofstraat noch de vernielingen van toren en kex'k scheen hen te der-en. Op 15 october vinden we heel laconiek de opmer king dat vijandelijke pantsers naar Venray oprukken.Ze zullen toen zelf begrepen hebben dat hun verblijf in Venray ten einde liep. Zjj hebben zich terug moeten trekken en in hun plaats zijn Luitenant Storm, Luitn. Krukke en Unteroffz. Weiterscheid ge komen. Mannen van het Spreng- kommando, die - Befehl ist Be- fehl - de toren deden springen. De observatiepost die hen gediend had, zou de Engelsen nooit in han den mogen vallen. Een observatie post, die gezien hun eigen aanteke ningen zo erg belangrijk voor de duitsers niet is geweest. 16 JAREN GELEDEN Dat alles is nu 16 jax'en geleden. Morgen, zondag herdenken we de 16e verjaardag van de totale ver woesting van Venrays toren; her denken wij het feit, dat Venray het1 grootste monument, wat het had, verloor door een zielloze vex'woesting en laffe vernietiging. Wat er van de torenwachters geworden is weet geen mens. Hoe het de mensen van 't Spreng- kommando vergaan is, is onbekend. Waarschijnliik lopen sommige van hen thans als brave degelijke bur gers in het Duitsland van vandaag en vertellen am Stammtisch thuis hun oorlogsbelevenissen. Dat is ti'ouwens ook niet belang rijk. Wel belangrijk is, dat de eerste werkzaamheden zijn begonnen, die leiden tot de hei-bouw van dit machtige middelpunt van onze gemeente, zonder welke de wederopbouw van onze plaats nog steeds niet is voltooid Nu we dit schrijven klettert buiten de regen. Onverdroten valt hij in loodrechte sti'alen. En misschien is straks de zon er weer. Maar in het fleurige tuintje verdwijnt de kleur en de eex-ste bladeren vallen van de bomen. De avonden komen vlugger worden langer. Het grootste ge deelte der mensen heeft griep en is verkoudën; snuffelt en snottei-f met geweld. Een vast teken, dat de herfst op komst is en de tijd van de dikke jas sen en koude neuzen komen gaat. Maar ondanks regèn, ondanks de stormvlagen; ondanks de ti'iestheid en de viezigheid, heeft de komende tijd toch ook weer zijn eigen be koring. Niet alleen voor de kolen boer, waarvoor weer gouden tijdden aanbreken, maar ook voor ons allen, die door dit koudere weer en de kortere dagen als vanzelf, gedwon gen worden tot meer huislijkheid. Een tijd, waarin het spreekwoord: Eigen haai-d is goud waard. .dub bele gelding krijgt. Zo brengt ook de herfst zijn goe- 1 de dingen mee, waax-van stampot en erwtensoep nog niet de minste zijn. JUDO-CLUB VENRAY Zaterdag hield de Judo-club Ven- x-ay haar jaarvei-gadex-ing. De secretax-is gaf een uitvoerig verslag over het afgelopen jaar. De oefenavonden zijn altijd zeer goed bezocht, waar onder leiding van" de heer Royakkers, goede voor uitgang is geboekt. Dat blijkt wel uit de successen, die op verschillen de wedstrijden zijn geboekt. Ook de junioren zijn zeer actief. De penningmeester gaf ook zijn financieel overzicht, waaruit bleek dat er een kleine schuld is, die men echter spoedig weggewerkt hoopt te hebben. Bij de bestuursverkiezing werden de hex-en v. d. Broek, W. Linders en Th. de Haart herkozen. Bij de ver dere besprekingen kwam o.m. de or ganisatie van wedstrijden in Venray in het komend jaar ter sprake. Twee ZWITSALETTEN en vroeg naar bed. HO EERST VARKENS DAN DE TREIN De veehouder M.J. Lekkerkerker uit Woex-den, stak donderdagmox-gen op de spoox-baan Woerden-Leiden, dwingend zijn hand op, toen er een trein naderde uit de richting Leiden, juist op het moment, dat de veehou der met een koppel varkens de spoox-baan overstak. De veehouder kreeg zijn zin: de treinbestuurder wist de trein tiidig tot stilstand te brengen. De spoorwegrechex-che zal de vee houder nu wel de rekening pre senteren. Maar de boete zal vermoe delijk minder zijn dan de prijs van de varkens, die anders waren ge sneuveld. OOK 's NACHTS MUZIEK Er zijn plannen in de Nederlandse radiowereld om ook 's nachts na 12 uur uitzendingen te verzorgen over een der zenders Hilversum. Dit o.m. in navolging van de Duitse zenders, die elke nacht een licht muzikaal i programma de aether in sturen. Ook zijn er plannen om na vol tooiing van het F.M.-zenderparlc 'n dex-de radio-programma samen te stellen, dus Hilvex-sum III. Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90 Weten is gerust zijn. Een enorme sortering vindt U bij in Dusseldorf Zondagmiddag 30 oktober. Vertrek met extra autobussen van Venray-Henseniusplein om 12.30 u. Reis vanaf Venray 7.50, operaplaats vanaf 1.75. Opgave bij Boekhandel v. d. Munckhof, Grotestraat 28 telef. 04780-1512 en Reisburaau PEE- TERS, Venlo, Tel. 0400-3136. in Tricot de grote mode van dit seizoen voor dames en kinderen In Flanel voor dames, heren en kinderen Vlotte nieuwe dessins Zie etalage Textielhandel naast Raadhuis Hofstraat 2 Palthe agentuur Ja, allure hééft deze tailleur, van de mondaine bontkraag, de soepele lijnen van het Cardin-stijl jasje, tot de moderne strakke rok. Schit terende girrine-tweed met mousbryll 0.47 herfst- en wintercollectie bij THOMASSEN. Wij presenteren de meesterlijke snit en voorname allure, welke U in onze gehele, met verfijnde smaak samen gestelde kollektie zult aantreffen.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2