P.K. kou gevat? Overpeinzingen SPORT APPELS Peel en Haas De nieuwste l'ouwels Warenhuis Foto-albums I Pomvels Warenhuis SANFOR OVERALL |Nieuwe sortering zette. „Het zat er niet aan nieuwe' meubels te kopen. Dure tijden. Wei nig inkomsten". „Juist ja", gaf de notaris-klerk toe, terwijl hij een blik vol afgrijzen wierp op het bocht, dat in het thee kopje dampte. „Drinkt u gerust" deed de gastheer opgewekt. „Ik blijf er ook bij in leven". De bezoeker nam de kop schui mend vocht niet zonder weerzin op. „Goed weer", zei hij om de aandacht wat af te leiden. Het mengsel van zeep en zout bekwam hem evenwel niet. Met een smak zette hij het kopje op de tafel, zodat de inhoud in het rond spatte. „Meneer!" deed de gastheer ver bolgen, „schaamt u zich niet! Ik sta u van mijn armoede een kop thee af en u gaat ermee knoeien! U moest zich schamen!" De bezoeker besloot nu ter zake te komen. Hij nam de actetas en begon voorzichtig te praten over de dure tijden, die ons leven kenmerken. Zijn gastheer liet hem echter niet uitpraten. „Duur!" riep hij, „wat is duur! Ik loop te gillen van de honger en van de armoe. Ik heb geen geld om de smid te laten komen bij mijn deur slot! Vrouw en kinderen moet ik uit logeren sturen opdat de familie leden kunnen zorgen, dat ze eens genoeg te eten krijgen! Ondervoed en arm loop ik hier rond", verder kwam hij niet want nu legde hij het hoofd naast het theekopje en brak in snikken uit. Hij zag er overigens in het geheel niet ondervoed uit. „Nu dan ga ik maar weer" zei de klerk, zijn tasje onder de arm slaand. Hier viel geen donateur te winnen dat was duidelijk. „Komt u maar hier langs", zei de gastheer, op de kamerdeur wijzend. De be zoeker opende de deur en kreeg te gelijk een schilderij op zijn hoofd, dat op listige wijze met een draadje aan de deur was bevestigd. Met de buil op zijn hoofd begaf hij zich naar de wachtmeester, die ervoor zorgde, dat de zonderlinge gastheer voor de rechter moest komen. „Hoe kunt u in 's hemelsnaam iemand zö ontvangen!" riep de rech ter. „Och" antwoordde de gastheer achteloos, „ik dacht dat hij van de belasting kwam". Hij heeft vijf-en- dertig gulden boete gekregen, bij wijze van extra-aanslag. 12 OCTOBER Het verbond van Veilig Verkeer heeft op wens van onze Koningin en Prinses Wilhelmina, 12 october als de dag aangewezen, waarop het Nedei'lands publiek gevraagd wordt zich eens even te bezinnen op de verkeersveiligheid. Duizenden mensen vallen ieder jaar als slachtoffer in het verkeer. Een onafzienbare rij doden, ernstige en lichtgewonden is de lugubere ba lans, die het verkeer ieder jaar op maakt We hoeven slechts in eigen plaats te kijken, waar ook bijna iedere dag, dan hier, dan daar, slachtoffers val len. Slachtoffers, die in het zieken huis of thuis enkele weken zijn uit geschakeld. En we prijzen de dag, dat er eens geen stukken zijn, dat er geen pijn en leed is Er is geen zinnig mens die op zijn fiets, brommer of motor stapt, geen normaal mens, die in zijn auto kruipt met de bedoeling om nu maar stukken te maken. Toch vallen tel kens opnieuw slachtoffers. Slacht offers door onoplettendheid, roeke loosheid, slordigheid, gemakzucht, egoïsme. Dan rijdt de ziekenwagen dan komt de verkeerspolitie dan zijn er schrammen en deuken, komen er verzekeringsexperts en op de weg blijft wat bloed achter.... De zo veelste 12 october bezinningsdag. Maar feitelijk iedere dag opnieuw moeten wij ons bezinnen, dat mede door ons gedrag op de weg de verkeersveilig heid of de onveiligheid gediend wordt. Zolang dat niet gebeurt, zo lang we achteloos ons brommertje laten knallen en ons toch zo'n grote vent vinden als we zo lekker hard door de bochten schieten, als we ons in onze grote wagen de meerdere voelen boven het gewone voet- en fietsvolk, zolang we de verkeers regels maar aan onze zolen lappen, zolang zullen telkens opnieuw slachtoffers vallen en onbetaalbare mensenlevens gevraagd worden. Een medaille van St. Christoffel in onze auto is geen vrijbrief en nog minder vrijgeleide. Maar nuchter verstand en eexx voortdurend waak zaam zijn, zich houden aan de regels van het spel, iedere dag opnieuw, telkens wanneer we deelnemen aan dat verkeer zal ons helpen ons steentje bij te di-agen tot grotei-e veiligheid voor ons zelf en voor an deren 16 JAREN GELEDEN Waar blijft de tijdHiex-aan dachten we onwillkeurig toen een opgeschoten knaap onlangs naar wat oorlogsfoto's van Vem-ay stond te kijken. Een knaap, die al met een meisje loopt maar die 16 jaren ge leden nog te klein was om te be seffen wat er zich in zijn naaste om geving afspeeldeDie van Ven- rays bevrijding feitelijk niets anders wist dan wat hij er thuis en door anderen van had horen vertellen. En die met grote ogen in die album met oorlogsfoto's stond te bladeren, zon der feitelijk de zin er van te be grijpen Waar blijft de tijdOch het is gelukkig, dat de barmhartige tijd de sporen heeft uitgewist van de ellen de, de nood, de pijn van de october- dagen van 1944. Het verhaal van die dagen heeft 'n gouden randje gekregen en het leed is gelukkig verjaard. Steeds groter wordt het aantal mensen, dat er niets van af geweten heeft, hoe we in de kelders zijn weg gekropen als dieren in een hol, Hoe we opeengepakt zaten en als gekken hebben gebid dat die alles- vernielende storm ons toch maar zou sparen. Hoe we gekeken hebben in de vlammen van een bi-andend Jeru salem niet meer voort konden over het puin in de straten. Hoe dodelijk gewonden op kruiwagens naar het Ziekenhuis wei-den gebracht en hoe arm en rijk, jong en oud op de En gelse wagens wei-den geladen als een armzalig stelletje landverhuizers, op weg met onbekende bestemming Het puin is weg en de verwoes tingen zijn hersteld. Op het kerkhof houden bronzen platen de namen vast van hen die vielen Namen, die ook al wegzinken in de tijd. De ooi-logskerkhoven worden bezienswaardigheden en de jeugd weet al van niets meer.... Waar blijft de tijdDe jeugd raapt beukennootjes vóór het oor logsmonument en speelt er krijgex-- tje, tot de tuinman ze wegjaagt. En ze kijken met grote ogen naar wat in Overloon uitgestald ligt in het museum en naar foto's van het oude Venray. Waar blijft de tijd Maar ondanks dat zullen bij velen in deze oktobermaand toch weer de gedachten even teruggaan naar 1944. Zullen de herinneringen weer naar boven komen aan wat toen gebeurt is. Men zal weer denken aan die persoonlijke belevingen van toen. die voor ieder mens verschillend waren, maar die ook voor allen ge lijk wax'en omdat ze pijn, leed en nood met zich bi-acht. Maar de pijn en de nood ook de naastenliefde, de samenwex-king, de hulp aan elkander En het is goed, dat juist aan dit laatste in deze tijden ook weer eens gedacht wordt nu we al langer hoe meer weer uit elkaar gaan leven. Dan krijgt de herinnering aan die rampzalige tijd zin en nieuwe be tekenis KINDERZEGELS Dinsdag a.s. begint de kinderzegel- actie weer. Dan krijgt U de lieve schooljeugd weer aan de deur voor de verkoop van de kindex'zegels. Lastig misschien, maar het vorig jaar brachten zij toch maar ruim 2 miljoen gulden bij elkaai\ die via subsidies aan alle mogelijke jeugd- en kruisverenigingen toch weer ten goede kwamen aan de jeugd. Ook aan uw eigen kinderen. Wilt u daai-aan dan even denken en bestel dan ook een zakje. Dan bent u de jeugd meteen kwijt aan de deur en u steunt ook het werk voor uw eigen kinderen OPLOO Een keurig gedrukte folder deed ons mededeling van het ontwikke- lings- en ontspanningsprogi-amma, dat deze winter in Oploo gegeven zal woi-den. Uitvoeringen van de toneelgroe pen Theater, het Vlaams Volks toneel, lezingen van bekende spi-e- kers, concerten van het Bi-abants oi-kest, kortom een indrukwekkende lijst van avonden, waarvoor menig grotere plaats zich de vingers af zou likken. Ook ons aller Venray, waar de cultux-ele activiteit bepei'kt blijft al sinds jaren tot een opvoering van de plaatselijke toneelclubs, maar voor het overige de dood,in pot zit. Toch gaan we een schouwbui-g bouwen van om en nabij de miljoen, maar een O. en O. kunnen we niet in stand houden omdat er te weinig liefhebbers zijn die a raison van anderhalve gulden de beste gezel schappen uit ons land- willen zien.... Met een tikkeltje benauwd hax-t vi*aag je je toch wel af, of dan een dei-gelijke bouw wel zin heeft en of men hem misschien niet veel beter in Oploo kan bouwen, waar men blijkt wel interesse te hebben in za ken. die iets hoger gaan dan de Dikke en de Dunne en Herr Millo- witsch S.V.V.-NIEUWS Venray 2 won met 2-1 van Sittar- dia 3. Voor de rust zagen we een aantrekkelijke en snelle wedstrijd waarin onze ploeg zich de beste toonde en dit ook met 2 veri-assen- de doelpunten wist uit te drukken. Juist voor het verstrijken van de eerste helft wist Sittardia de ach terstand tot 2-1 terug te bx-engen. De tweede helft was van bedui dend minder gehalte. Onze verdedi ging kreeg het dikwijls moeilijk maar wist desondanks de voorsprong te handhaven. Venray 4 was heer en meester over Melderslo 2 en won met 7-3. Had men in de eerste helft met de wind mee iets minder stoirn gelopen op het Melderslo-doel, mogelijk was met rust een grotei-e voorsprong be reikt dan de 3-0 stand waarmee nu de rust inging. Na de rust werd echter 't scoren vooi-tgezet, doch ditmaal nam ook Melderslo hun aandeel hierin, wel iswaar geholpen door enkele blun ders in onze achterhoede. Venray 5 stelde zwaar teleur door de moeilijke uitwedstrijd tegen Me- terik 2 met 6-3 te vei-liezen. Programma voor a.s. zondag: Sanderbout-Venx-ay. Venray 2-Wit Zwart 2 Swolg. Boys-Venx-ay 3, aanv. 1.30 u. Venray 4-Sevenum 2, aanv. 12 uur. Het le elftal gaat dus op bezoek bij een van de nieuwelingen in onze klasse, het gepx-omoveerde Sander- bout. Deze Sittardse club heeft een slechte stax't gehad. Uit de 3 ge speelde wedstrijden wisten zij slechts 1 puntje te behalen, nl. een gelijk spel tegen buurtgenote OVCS. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat onze ploeg in staat moet zijn zich de meerdere te tonen. Het zou echter niet de eex-ste keer zijn als het bekende zuidelijke enthousiasme ons danig parten speelde en hier mede rekening houdende, zal men dit treffen zeker niet licht mogen opnemen. Het 2e elftal krijgt de dex-de ach tereenvolgende thuiswedstrijd te ver-werken. Wit Zwart 2 heeft tot nu toe niet veel gepresteex-d, maar is toch altijd een moeilijk te overwin nen tegenstander voor onze reserves. Vorig seizoen wex-d thuis met 2-0 van deze Weertenaren verloren. Geleidelijk zal echter de ïntensie- vex-e training ook bij ons 2e elftal niet zonder x-esultaat blijven en wij verwachten dan ook dat deze thuis wedstrijd in een overwinning kan worden omgezet. Ons 3e elftal staat voor een wel heel lastige taak. De Solg. Boys zijn vooral thuis zeer stex-k en we gelo ven dan ook niet dat er voor onze ploeg winst te behalen zal zijn. Toch speelde ons 3e het vorig sei zoen beide kex-en gelijk tegen deze tegenstander. Voetbal blijft nog steeds wisselvallig, dus jongens aan pakken. Hopenlijk kun je ons een vex-rassing bezox-gen. Het 4e elftal heeft ditmaal weer een thuiswedstrijd. Na de goede wedstrijd van jl. zondag menen we ook nu weer winst voor ons te mo gen verwachten. HOCKEY-NIEUWS Zondag jl. wex-d er slechts een wedstrijd gespeeld en wel Venray- Deurne(dames) 1-4. Zoals de uitslag doet vex-moeden was hier van duidelijk krachtsvei-- schil sprake; als excuus voor d{ Venx-ays meisjes kan gelden, dat hun spil, de grote aanvoex-ster van de verdediging wegens ziekte verstek moest laten gaan en ook in de ko mende weken waax'schijnlijk niet van de partij kan zijn. Het Venrayse doelpunt was een juweel en even mooi als die van Deurne bij elkaar*. Een hard schot, vanaf de x-and van de cirkel, vloog onbereikbaar hoog in t net, maar.., het aantal doelpunten beslist nu eenmaal. Zondag a.s. wordt gespeeld DVS (Aalst)-Venray(dames) en voor de junioren (jongens) Venray-Venlo V.H.C. Zaterdags vanaf 13.30 tx-ainen voor de juniox-en jongens zowel als meis jes). NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING MATER AMABILISSCHOOL Zondag 9 okt. viex-en wij met onze school het feest van Maria's Moe- dex-schap. Deze viering die zo langzamer hand tx-aditioneel is gewox-den vindt plaats in de pax-ochiekerk van Max-ia Geboorte te Oostrum. Om 9 uur 's morgens zal de Mo derator Kapl. v. Leipzig een H. Mis opdragen in aanwezigheid van be stuur, docenten, leex-lingen en oud leerlingen met hun vex-loofdes. Na de IT. Mis gaan allen gezamen lijk een kopje koffie drinken in het parochiehuis. Een algemene Opkomst wordt ver wacht. BEJAARDENSOOS De bond van Venrayse bejaax-den mag dan wel eens een keer verhui zen, haar nieuwe home is er niet slechter door gewox-den. Integendeel, want dinsdagmiddag kon Voorzitter Odenhoven de leden van de bejaar- densoos welkom heten in het club lokaal van SW, dat ter beschikking gekomen is van de soos. Maar be halve de leden kon hij ook welkom heten de geestelijk adviseur Pastoor Geerits, Rector Wolfgang, de wet houders Colsen en Schols, de direc teur van het centx-um v. Rens en Fr. Janssen voorz. Middenstand, die zich ook al best tevreden toonden met dit nieuwe onderkomen van de soos. De heer Fr. Janssen vertelde, dat de huur voor een en ander zou be taald worden, zodat men daarover vast geen zorgen zou behoeven te hebben. Wethouder Schols beloofde, dat ook van de zijde van het gemeente bestuur eens bekeken zou worden of er „niet wat aan zat" en de heer v, Rens wees er nog eens op, dat van wege het Centrum het bejaarden- px-obleem ernstig wox-dt bestudeerd om zo mogelijk de beste oplossing te vinden. Voorzitter Odenhoven kon niet anders dan dankbaar zijn voor deze gulle medewerking, die de bejaar- densoos aan alle kanten ondervindt. Hij was SW en de heer Kersten zeer dankbaar voor de spontane wijze, waarop het clublokaal voor de bejaarden beschikbaar is gesteld en voor de hulp die van verschillen de zijde is toegezegd. SCHIETEN VOOR ST. ANNA Schutterij St. Anna zal traditie getrouw deze maand op de zondagen 16, 23 en 30 oct., in verschillende café's schietwedstrijden houden. BELANGRIJKE CURSUS geox-ganiseerd door de Derde Orde - afdeling Venray. HET SYMBOOL VAN HET GE LOOF (als voorzetting van de Bij belcursus). Altijd heeft de mens zich van symbolen bediend, hij hield van zijn symbolen. Maar onze tijd schijnt de symboliek moe te zijn. Wij willen de werkelijkheid niet langs een oinweg. Ook het kerkelijk leven zit vol symbolen. Dat heeft Christus zo ge wild. Moeten we dan de huidige men taliteit met haar grote zin voor de werkelijkheid afkeux-en? Of moeten we komen tot 'n geloosleven dat de dingen schex-per onder de ogen durft te zien? We gaan ons in deze cux-sus de vx-aag stellen naar de zin en de waarde en de noodzakelijkheid van het symbool, om van daax-uit onze houding in onze moderne tijd be wust te bepalen. Cursusleider: Pater Dr. Laurentius Bosse o.f.m., lector in de pastoraal- theologie in Maastricht. 1. Maandagavond 17 oktober: HET SYMBOOL. 2. Maandagavond 24 oktober: DE POSITIEVE BETEKENIS VAN HET DOOPSEL-SYMBOOL. 3. Maandagavond 31 oktober: DE VOLLE INTREDE IN DE KERK DOOR HET VORMSEL. 4. Maandagavond 14 november: DE EUCHARISTIE, ALS TEGEN WOORDIG STELLEN VAN HET LAATSTE AVONDMAAL. 5. Maandagavond 21 november: HET BIECHTSYMBOOL. 6. Maandagavond 28 november: HET HUWELIJK. De cursus wordt gegeven in „San Damiano" Paterslaan 1, aanvang stipt 7.30 uur. Het cursusgeld be draagt: 1,per persoon per avond; echtparen 1,50 per avond. Zij, die intekenen op de gehele cursus: resp. 5,— en 7.50. Men kan intekenen op de gehele cur sus en tevens inlichtingen ontvan gen bij: Mevr. Naus, Julianasingel 27, tel. 1409; Mej. Greefkens, Hen- seniusplein la, tel. 1018. K.A.V. Wederom is de KAV met een ver gadering gestart. Op deze eerste vergadering wax-en ruim 70 leden aanwezig. Spreker Kapelaan Schreurs, hield een interessante spx-eekbeurt over de jeugd, dat bij de leden erg in de smaak viel. Het bestuur werd enigszins ge wijzigd doordat Mevr. Wijnen, als Voorzitster aftrad. Thans is Mevr. Arts Hoenderstraat 21, als Voorzitster gekozen. Mevr. Janssen Stationsweg 93, se cretaresse; Mevr. Deriks Langstraat 34, penningmeesteres; Mevr. Weyers Oranjestraat 14, ondex--voorzitster en Mevr. de Wed. Dex-iks Lange weg 27. KONIJNENDAG Op 1 october jl., hield de konijnen- vei-eniging „De Piëlhaas", haar jaar lijkse jong dierendag. Onde leiding van keurmeester Vex-hade werden 90 dieren op tafel gebracht. De uitslag was als volgt: 13 x Z.Z. G., 35 x Z.G.; 35 x G.G., 3 x G en 4 x streep. Als beste dier van 't geheel wei'd aan de heer vd. Berken, met een Belgische Haas, de le prijs toege kend. 2e wex-d de heer W. Hermsen, met Castor-rex. 3 werd eveneens de heer vd. Ber ken, met wit VI. Reus. Het beste dier eigenfok wex-d in gezonden door de heer vd. Berken, nl. wit VI. Reus. Beste op een na eigenfok was ko nijn grijs VI. Reus, van de heer Strijbos. Een mooi succes werd behaald door de heer Lucassen, die met 4 dieren 3 x Z.Z.G. en 1 x Z.G wist -te behalen. NIEUWE TELEFOONCENTRALE TE BRUNSSUM In Brunssum zal zoals elders in dit blad is vermeld, op 11 okt. om 8 uur een nieuwe telefooncentrale in gebruik worden genomen. Vanaf dat tijdstip gelden uitsluitend de 4- cijferige abonneenummex-s die reeds in de telefoongids zijn opgenomen. De abonneenummers van Bruns sum, voorkomende op de gele blad zijden achter in deze gids, komen dan te vervallen. De apparatuur van de nieuwe centrale wex-kt sneller dan die van de oude. Het is daarom noodzakelijk zowel het netnummer als het abonnee nummer in een vlot tempo te kiezen, zonder echter daarbij de kiesschijf met de vinger te helpen wanneer deze terugloopt. Geschiedt het kiezen met te lange tussenpozen, dat wil zeggen met een tijdruimte van 5 seconden of meer tussen de op eenvolgende cijfers, dan krijgt men de bezettoon; men moet dan opleggen en opnieuw kie zen. De telefoongebruikex*s, zowel in het net Brunssum als daarbuiten doen er in ieder geval goed aan het gewenste abonneenummer en het netnummer eex-st in de tele foongids op te zoeken. Voor het wekelijks bezorgen van in Venray-Oost en Oostrunx vragen wij een besteller Aanmelden Grotestraat 28 handtasjes boodschaptassen tassen voor militairen reistassen boekentassen toilettassen alle lederwaren HOFSTRAAT 10 JULIANASINGEL 2 TELEFOON 1506 Vogelkwekers, zondag 9 oktober a.s. koopt fa. Corstens-Verschuren, Helmond afgeruide mannen kanaries gele, bonte en kleuren 6.50 p.st. putter-bastaard mannen op kleur 9.- p.st. Vogels brengen tussen 1.30 en 2.30 uur café De Sport, Henseniusstraat 13, Venray, foto-standaards foto-lijstjes poëzie-albums foto-hoekjes HOFSTRAAT 10 JULIANASINGEL 2 de beste, de sterkste, de mooiste. Voor Venray en kerkdorpen bij Textielhandel naast Raadhuis Hofstraat 2 Palthe agentuur tel. 1473 kop en schotel I prachtsort. dienbladen Het mooiste in (koffie- en eetserviezen

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2