Êxtïa £imêtaió "-nummei Evenementen op of nabij de „Limbrato" Róndó Jlóndü ÏÏlassey tyetguóon Helifrost diepvrieskisten en koelkasten Oude herinneringen stand no. 55 op de Limbrato Een greep uii de vele aanbiedingen nu voor 1.29 nu voor 1.29 nu voor 49 nu voor 39 nu voor 87 nu voor 1.22 nu voor 49 ROM ^egen inlevering van deze bon ontvangt IJ in onze stand 55 DwH op de Limbrato Bezoekt stand 55 Qe Veltumsen Bekker Extra aanbiedingen van 10% korting en Doorlopend demonstralies van alle was-automaten in de Limbratostand Stand no. 63 H.C. STRIJBOSCH Deze extra uitgave van Peel en Maas werd behalve in de gemeente Venray, ook huis aan huis bezorgd in De Rips, St. Anthonis, Oploo, Ste vensbeek, Overloon, Vierlingsbeek, Zaterdag 3 september 1960 No. 36 Maashees, Geysteren, Siebengewald, Bergen, Well, Wellerlooi, Blitters- wijck, Meerlo en Wanssum. Totale oplage 10.000 exemplaren. EEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NW.JENRAT WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PBIJS PER KWABTAAl'm O (bulten Venray 1.60) GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 Naast de eigenlijke Limbrato zijn er ook een aantal evenementen op touw gezet. BOERINNENDAG Zo is er op de woensdag en de donderdag, een bijeenkomst van Limburgse en Brabantse leden der Boerinnenbond, waarbij ook de B.J.B.-leden toegang hebben. Des morgens zijn er belangrijke voordrachten van mevr. Kortekaas- de Haan, de presidente van de Ne derlandse Huishoudraad (het over koepelende orgaan van alle huis vrouworganisaties in Nederland), de eerste dag ook van mej. Kleuters, de dii'ectrice van het bureau der Boerinnenbond uit Roermond; en verder treedt er ter af /.isseling een bekende goochelaar op, v\ orden er enige korte, doch zeer goede teKcn- filmpjes gedraaid en wordt de in wendige mens niet vergeten. Tot slot volgt dan een gezamenlijk bezoek aan de tentoonstelling. LASWEDSTR1JDEN Dan is er een belangrijke gebeur tenis op industrie-gebied, n.l. een wedstrijd in bet autogeen en in het electrisch lassen Het is voor het eerst, dat dit buiten de jaarl. wed strijden te Utrecht gebeurt. De leiding daarvan berust bij het Adviesbureau voor autogeenlassen te Rotterdam het overkoepelend or gaan voor de autogeenlasserij en door de fa. Smit Co te Nijmegen voor het electrisch lassen, terwijl de Röntgen Technische Dienst uit Rot terdam met een staf van 5 man komt om de werkstukken ook op de inwendige las te beoordelen! Daar in deze streken veel gelast wordt, verwacht men een grote deel name: een prijs of een goede plaat sing op deze wedstrijd zal zeker voor de bezitters een waardevolle aanbeveling zijn. Ook zelfstandige lassers (bijv. landboüwsmeden) kun nen inschrijven. Deze laswedstrijden zijn zaterdag a.s. en beginnen 's morgens om 9 uur. KRINGFOKDAGEN De jubileumfokdag der K.I. op donderdag, zal zeker de nodige aan dacht trekken. Deze wordt evenals de varkensfokdag, op vrijdag op het Servatiusterrein gehouden. Twee evenementen die beslist geen landbouwer missen wil. SPORT Tot slot is er dan ook op sportge bied iets bizonders te zien, n.l. mor gen zondag 'n terreinwedstrijd voor bromfietsers vlak bij het tentoon stellingsterrein. Voor het eerst wordt dit in Ven ray gehouden en het is de moeite waard orrf te zien wat de knapen uit hun „machines" kunnen halen op een ideaal parcours. Het tweede evenement op sport gebied is niet minder spectaculair: op een der terreinen van St. Serva- tius aan de Oostsingel (waarop de fokveedagen worden gehouden) is de laatste zondag een groot en groots ruiterfeest gepland. Er komen vrij zware springwed- strijden voor springers uit de LLTB, de NCB (Brabant), de ABTB (Gel derland). de Federatie („boven de ri vieren") en een duitse ploeg, waar van na de individele nummers de beste drie van elke bond equipe- springen. Ter afwisseling demonstraties dressuur en dan een concours voor één-spannen en twee-spannen warmbloed tuigpaarden. De belang stelling voor deze vorm van paardesport groeit nog steeds. Het concours laatst in Geijsteren gehouden, is een goede propaganda geweest In een grote tent naast de hal is gelegenheid om uit te rusten van de tentoonstellingswandeling. Hierin spelen elke avond en ook des woen- dags- en zaterdags- en zondagsmid dags bekende orkestjes amusements muziek. KUNST Last not least zijn er de twee stands van de Culturele Raden Lim burg en Brabant, die beeldhouw werken, schilderijen en tekeningen tonen van bekende Limburgse en Brabantse kunstenaars. Zo bij de aankondiging van deze LIMBRATO-tentoonstelling gaan de gedachten onwillekeurig terug naar andere tentoonstellingen die vroeger in Venray zijn gehouden. De laatste in 1949. Toen heette ze nog Land-, Tuinbouw en Middenstandstentoon stelling. Die tentoonstellingen wa ren - als we het ons goed herin neren - feitelijk een afspraak tus sen Horst en Venray. Horst kreeg de fokdagen, die ieder jaar gehou den werden, en Venray mocht dan om de 10 jaar een tentoonsteling or ganiseren. Aan die afspraak heb ben we ons braaf gehouden. Tussen haakjesHoe is het mo gelijk, dat Horst, dat toch op de allereerste plaats een tuinbouw centrum wil wezen, uitgerekend alle landbouw-evenementen naar zich toe trekt. Niet alleen de mid delbare landbouwschool, maar ook de kippententoonstelling en de fokdagen En misschien zelfs ook „onze" K.I. maar nu komen we op verboden terrein. Ligt dat nu aan de Venrayse landbouwers, die zich door de Horster tuinders het kaas van het brood laten halen of hoe zit dat. Het heeft met deze oude herinne ringen wel niets te maken al is de strijd tussen Horst en Venray ook zeker een oude herinnering, maar het moest toch even van ons hart. Maar goedVoor de oorlog en direct na de oorlog viel dus aller eerst het accent op onze landbouw. Terecht, want dat was in die tijd zeker de kurk waarop de economie van deze streken dreef Ze hebben goede voorlichting ge geven aan onze mensen in de grote tenten, die opgeslagen werden op het sportterrein aan de Leunense weg. In de aanvang was het allemaal vrij primitief, zowel de inrichting als .de buitenkant, maar bi] onze laatste tentoonstelling mocht zowel het interieur als het exterieur zich Alleen een bezoek aan is het geld dubbel en dik waard. U staat versteld van de vele voordelen, die U ge boden worden. 2 pak beschuit 3 pak lucifers 60 81 1 candijkoek 77 1 pak patentbloem 65 141 142 1 tube mayonaise 59 2 pak Aardmeel 46 2 pak Delfie of Delfrite 96 1 Enke spons 1 Vaatex 78 88 166 1 dubbelpak Custard 56 enz. enz. Zie onze verdere aanbiedingen. ■■■■i een aardige verrassing geheel gratis wma^mWÊÊM Elke dag wordt een hoofdprijs toegewezen aan een onzer kopers (niet te versmaden) en elke dag wordt een tweede prijs toegewezen aan een onzer kopers. Tevens wordt elke dag aan elke bezoeker van onze stand gelegenheid gegeven om te proeven van verschillende artikelen. OP DE LIMBRATO gratis plastic afwasbak bij bestelling van een Limbrato-pakket -stand Bezoek de en let op onze speciale folder Elke 25ste koper van een Limbrato-pakket ontvangt GRATIS een grote Boerenmet worst Iedere bezoeker van de ■stand wordt GRATIS een kopje heerlijke koffie aangeboden. laten zienReeds toen al bleek, dat het organiseren van dergelijke tentoonstellingen feitelijk de krach ten te boven ging van een daartoe inderhaast in het leven geroepen co mité. Dat zal de reden zijn waarom men ditmaal nu trouwens de ge hele tentoonstelling op een andere leest is geschoeid de tentoonstel lingsorganisator de heer Bus heeft uitgenodigd een en ander voor het comité klaar te maken. De resulta ten zullen we ongetwijfeld allen gaan bewonderen. MEESTER PETERS EN WIJNHOVEN Bij die oude herinneringen komen vooral naar voren de „meesters" Peters en Wijnhoven. Wijlen deputé Peters heeft samen met meester Wijnhoven te tentoon stellingen inhoud en zin gegeven. Er zijn verschillende andere krachten, die zich hiervoor ingespannen heb ben maar deze twee onderwijzers waren toch wel de rotsen in de soms zeer woelige branding van de- tentoonstellingsorganisatie. Een or ganisatie die in samenwerking met de middenstand soms stroef ver liep. O, meester Wijnhoven zorgde met zijn jonge boeren, dat van ieder kerkdorp een of nader specifiek on derwerp werd behandeld en daar had verder niemand omkijken naar Dat zat altijd goed. Maar meester Peters had o.m. te doen met die lastige middenstan ders, die weliswaar graag geziene gasten waren, maar toch niet de hoofdtoon moesten gaan spelen, iets wat ze graag deden. En dan was er de verpachting van de consumptietent. Daar speelden brouwerijen tussen en plaatselijke kasteleins en men kon soms door de bomen het bos niet meer zien. Daar moesten tenten worden ge- 'huurd en reclame gemaakt, daar moest met de gemeente overleg zijn, daar moest onderhandeld worden over de aankleding van een en an der en de organisatie van fokdagen en aparte stunts. Er moest overleg gepleegd worden met de standhouders enz., kortom, er was bar veel werk, dat uiteinde lijk allemaal op de schouders van deze twee mensen geladen werd, want die hadden er immers tijd voor Maar deze tentoonstellingen wa ren zeer instructief zeker op land bouw gebied. Hierin werd onze boerenbevolking op eenvoudige maar daarom niet minder duide lijke wijze getoond hoe men het wel en hoe men het niet moest doen. Grote problemen als her ontginningen, alsmede kleine pro blemen als een electrische weide- afrastering werden op bevattelijke wijze naar voren gebracht en had den dikwijls grotere gevolgen, dan men zo op het eerste ogenblik wel menen zou. Dat gold practisch ieder terrein van het boerenleven van de kleinste kippendrinkbak tot de nieuwste landbouwmachine. Deze instructieve taak is intussen reeds lang overgenomen door andere vaktentoonstelling, waarin de speci fieke dingen van elk onderdeel uit gebreid behandeld worden. Ook in het boerenbedrijf is de keuze zo groot en de verscheiden heid zo algemeen geworden, dat een simpele tentoonstelling als deze on mogelijk die algemeen voorlichtende taak kan geven. Op dit ogenblik is het meer een presentatie Hier zijn wedat kunnen wedat maken we Ook daarmede is dus deze ten toonstelling in een ander licht ge komen Van de landbouw vinden we stands der organisaties, als een soort representatie Zoals ook de industrie zich presenteert en de handeldrijvende sector De gemoedelijkheid van vroeger is daarmede voor een deel verdwe nen. In die tijd, toen iedereen ieder een kende ging het gemakkelijker, stelde men ook zo'n eisen niet. Maar in deze tijd beheerst de reclame het terrein en deze stelt andere eisen. Gemoedelijk waren ze, die vroe gere tentoonstellingen. Toen liet men een Commissiaris van de Ko ningin rustig wachten, omdat de vertegenwoordiger van de midden standstand, die hem door het mid denstands gedeelte leiden moest, eerst nog een akkefietje op te knap pen had in de comsumptie-tent. Toen was er ook geen officiële nachtwacht, dat deden de standhou ders zelf wel, temeer waar een je never-fabrikant ook 'n gratis proef- stand er bij had. Welnu 's morgens waren de wa kers met geen paard wakker te krij gen. En er liepen machtige katers rond Toen liep men wel kans om van het tentoonstellingsterrein af te ko men met een broek, waarop de koeien hun sporen overduidelijk hadden achtergelaten, maar dat hoorde bij de sfeer Dat is nu, allemaal anders. Men kan het jammer vinden ,dat de vroegere romantiek verdwijnen moet voor het zakelijke heden, maar ook dit heeft weer zijn aantrekke lijke kanten. In de naoorlogse ontwikkeling was hier niet aan te ontkomen. Welnu, we mogen slechts hopen, dat de nieuwe lijn, die nu getrokken wordt een waardige afspiegeling geeft van leven en werken in deze streek, waaruit anderen kunnen le ren, dat het hier goed is te zijn. Dan is al veel gewonnenEn na af loop zal men ook aan deze Limbrato ontegenzeggelijk ook weer roman tische kantjes ontdekken, die later in de herinneringen een gouden randje krijgen het beste Zweedse product met topkwaliteit. Dealer EINDHOVEN Telefoon 04900-22306

Peel en Maas | 1960 | | pagina 1