De winter komt! Kerkelijke Diensten ESSO PETROLEUM ESSO PETROLEUM 100 jaar terug Overpeinzingen Ingezonden. van 4 tot en met 10 sept. Wat brengt de Troonrede ons HET DRAMA VAN DE BISON Wie heeft niet in een dierenpark vol bewondering en ontzag staan kijken naar het grote, prachtig ge bouwde dier met zijn stompe kopen zijn geweldige brede borst, waaruit brute oerkracht spreekt? 1 Op het bordje aan het dierenver blijf lezen wij dan: bison" of „wisent" en weinigen weten, welk een dramatische geschiedenis deze diersoort heeft doorgemaakt alvo rens de laatste een veilig onder komen vonden in de dierenparken, waar ze voor verdere uitroeiing be hoed worden. De wisent is de Europese bison. In het oude Europa, dat al snel dicht bevolkt werd, verdween de wisent langzamerhand. In het begin van onze eeuw werd het laatste in het wild levende exemplaar geschoten, terwijl een kleine groep van onge veer dertig dieren door de wisent club bewaard en bewaakt wordt om de dierensoort in stand te houden. In het wild komt de wisent niet meer voor in ons werelddeel. Anders is 't gegaan met de Ameri kaanse bison. Deze is niet zoals zijn Europese broeder langzaam van het toneel verdwenen, maar in een zeer kort tijdsbestek in de ware zin des woords door de mens uitgeroeid. Wij mogen dit rustig een zwarte bladzijde in de geschiedenis der menselijke beschaving noemen. DE GROTE TREK Een goede eeuw geleden leefden er op de Amerikaanse vlakten onge veer 60 miljoen van deze prachtige dieren in het wild. Hun bestaan was volkomen natuurlijk en zij hadden slechts hun natuurlijke vijanden, waaronder de Indianen de voor naamste waren. Doordat deze dieren in zeer grote kudden bij elkaar leven en grazen, waren zij genoodzaakt steeds van plaats te veranderen, aangezien de weidevlakten in korte tijd kaalger vreten waren. In het voorjaar begon de grote trek. Van Texas trok de onafzien bare kudde al grazende in noordoos telijke richting om daarna lang zaam in westelijke richting af te buigen tot het stroomgebied van de Missouri, waarna ze weer in zuide lijke richting trok. Zo ging het jaar in jaar uit, eeuwen achtereen. Natuurlijk bedreigden de dieren gedurende deze trek ook grote ge- varen, zoals de wolven, die op de jonge bisons loerden. Bij het over steken van rivieren verdronken soms zwakke, oude en zeer jeugdige dieren. Toch konden de bisons zich in stand houden. Ook voor de Indianen waren zij een noodzakelijkheid, want deze jaagden op de dieren en leefden er voor een groot deel van. In de loop der tijden werd de Indiaan !n groter vijand van de bison, vooral toen hij de beschikking kreeg over paard en vuurwapen, maar toch werd deze diersoort nog niet met de ondergang bedreigd. Dit gebeurde pas toen de blanken goed kennis maakten met de dieren. TEGEN DE INDIANEN In 1849 begon de grote trek naar het westen en de pioniers, goudzoe kers en avonturiers ontdekten de enorme kudden, die over de prairie daverden. De jacht werd intensiever, maar de grote slag kwam nog later. Tij dens de Amerikaanse burgeroorlog traden de Indianen driester op. De blanken hadden te veel met zichzelf te stellen en hiervan maakten de roodhuiden een dankbaar gebruik om de indringers aan te pakken. De Amerikaanse regering ging nu over tot een vrij eenvoudig doch niet fraai middel om de Indianen te treffen Zij maakte een aanvang met het uitroeien van de bisons, aange zien deze voor de Indianen een le vensbelang waren. In 1868 begon men er mee. Aller lei avonturiers en dergelijke perso nen trokken er als „hids-hunter" op uit om zoveel mogelijk bisons te schieten. Zij verdienden geweldige lonen, die zij even snel weer kwijt raakten met drinken en dobbelen. De dode bisons werden aan de wol ven overgelaten. 't Werd nog veel erger toen de Ame rikanen spoorwegen gingen aan leggen, Toen gingen beroepsjagers op jacht om te zorgen voor de voed selvoorziening van de duizenden arbeiders die aan de spoorwegen in het wilde westen werkten. Een be kend jager, William Cody (Buffalo Bill) schoot er 5000 in slechts ander half jaar UITGEROEID In dertien jaar tijd van 1868 tot 1881 werd de Amerikaanse bison praktisch uitgeroeid. Tijdgenoten berichten, dat op de open vlakten de dode dieren bij duizenden naast elkaar lagen. Men kon op de cada vers stappend rustig een hele dag lopen zonder de grond aan te raken. Slechts enkele honderden dieren konden aan deze onmenselijke slachting ontkomen. Tot inzicht ge komen, begon de mens aan het her stel. Deze dieren werden in een re servaat ondergebracht en staan onder speciale bescherming. Mo menteel is de kudde weer aange groeid tot ongeveer 15.000 stuks. De geschiedenis van de bison is als die van zovele andere dieren. De mens trekt met mateloos geweld tegen hen op en komt te laat tot in zicht, waardóór hij zichzelf en de dieren schaadt. Het bisondrama is een smet op de. geschiedenis der menselijke bescha ving, die wij niet uitwissen door de dieren nu te beschermen. Laat het echter een les zijn, die wij ter harte nemen oliehaard0 de haardolie met het hoogste rendement méér warmte v mincfer roet vssS/ zuinig K. fl. VAM ELSEN, PETROLEUMHANDEL PRINS HENDRIKSTRAAT IS, VENRAY - TEL. 04780-1834 TELEFOON.... In een Bossche krant vonden we een hele kolom gewijd aan het zo verschrikkelijke feit dat in de Neer kant zegge en schrijve twee ken getallen gelden. Dwars door deze plaats loopt namelijk de grens van het telefoondistrict Maastricht en het telefoondistrict Den Bosch. Wil de ene Neerkanter de ander bellen, dan moet hij eerst een ken getal draaien, of uitvoeriger gezegd: dan moet hij via Den Bosch eerst naar Maastricht, dan naar Venlo, en dan weer terug naar de Neerkant. We hebben de Bossche krant een briefje geschreven dat zij heus niet zo moeten jammeren. Wij kennen nl. een gemeente in ons dierbaar vader land, waar de abonneés liefst moe ten kiezen uit 5 kengetallen om el kaar telefonisch te kunnen bereiken. Daar moet men - om b.v. Yssel- steyn te pakken te krijgen - soms via Merselo om, maar soms ook via Griendsveen-Deurne. Nu is het wel zo, dat alles slechts neerkomt op het draaien van een kengetal, maar al die mensen uit dezelfde gemeente staan niet in dezelfde gids vermeld. Om het juiste nummer dus op te zoeken heeft men meerdere gidsen nodig, en dat kost tijd en geld. En op de tweede plaats kost elk ken getal ook apart geld, hoe men het dan ook versierd. Hoeveel al dat gedraai die eene gemeente kost, weet alleen de PTT, doch het zal heus niet weinig zijn Neen, die Neerkanters moeten zo hard niet klagen. Er zijn ernstiger gevalen, waar men ook niets aan doet BIJ EEN OVERLIJDEN Op het Veulen werd deze week begraven de heer Marti en van Staveren. Een Hollandse landbou wer, die jaren geleden zich in onze gemeente heeft gevestigd. Een harde werker en een eenvoudig mens zo als we er velen kennen in deze stre ken. Maar van Staveren heeft meer ge daan dan een flink bedrijf opge bouwd. Onder de oorlog was zijn boerderij een verzamelplaats van Engelse piloten, die hier een goede schuilplaats vonden en prima ver pleging. Zijn boerderij Eikenhof, was een waardevolle keten in de lange, lange weg, die ontsnapte Engelse piloten moesten afleggen, voordat zij uit handen van de vijand waren. Van Staveren en zijn familie heb ben deze mensen opgenomen, ver zorgd en verder gebracht. Zij lieten zich niet storen door alle mogelijke straffen, waarmede pilotenhelpers werden bedreigd. Ze deden eenvou dig wat zij meenden, dat hun plicht was. Van Staveren heeft nooit naar be loning gevraagd, heeft zich niet aan gediend als de piloten-helper van deze streek, als de „illegale werker", zoals anderen, met heel wat minder verdiensten na de oorlog hebben gedaan. Hij vond dat te flauw. Een mens had zijn plichten en die had hij maar te vervullenwas zijn simpele reactie Van- Staveren is heengegaan. Met hem is een goed mens, een eerlijk christen gestorvenMoge hij boven de beloning krijgen waarnaar hij hier niet zocht. Geachte Redactie, Op dinsdag 6 september hoopt de heer M.W. v. Vugt zijn 40-jarig ambtsjubileum bij de Ned. Spoor wegen te vieren. Tevens zal hij dan afscheid nemen van het personeel van station Venray. daar hij over geplaatst is naar Nijmegen. Hij wil gaarne als stationschef af scheid nemen van het reizend pu bliek en de zakenmensen van Ven ray. Zover het in zijn vermogen lag is hij iedereen ter wille geweest en dankt allen hartelijk voor de pret tige medewerking. Hij hoopt, dat zijn plaatsvervanger, de heer G.H. Bouten een even prettige medewer king mag ondervinden. Hij wil in zijn dank zeker ook die vrienden betrekken, welke door hun spontane medewerking bij de Hand en Spandiensten, het mogelijk heb ben gemaakt, dat dit werk zelfs de belangstelling van de Minister mocht verkrijgen. Hij hoopt dat deze belangstelling het gewenste re sultaat zal opbrengen. Zeker mag hier nog dank worden gebracht aan de redactie van de verschillende dag- en weekbladen, van wie nog al eens plaatsruimte werd gevraagd en die deze ook vaak welwillend hebben afgestaan. PAROCHIEKERK VENRAY Priester v.d. week: Kap. Heymans Zondag: 6.30 Joh. i'anssen; 7.30 Joh. Jeuken en Joha Geurts; 8.30 Gertr. en Joha v. Heyster; 9.30 hoog mis voor de pai'ochie; 11 u. over), fam. vd. Gooi'-Arts; 7 u. lof; 5 uur H. Familie. Maandag: 6.45 overl. ouders Bar doel, bakker; 7.30 Louis Truyen; 8.15 overl. Peeters-Claessens. Dinsdag: 6.45 Deken Hanraets; 7.30 P. Bouten-v. Megen; 7.30 H. v. Meyel; 8.15 Joh. Henx\ vd. Biggelaar en zoon Laurentius lh; 8.15 Piet Rongen en zoon Sjang. Woensdag: 6.45 Cai'olina Flinsen- bex-g-vd. Mortel; 7.30 G. Ligthart; 8.15 Mgr. H. Poels en Deken M. Poels 3h; 8.15 Dr. Bloemen; 9 uur t.e.v. de H. Geest, opening huis- houdschooljaax*. Donderdag: feest van Maria Ge boorte; 6.45 H. v. Boven (personeel gemeente); 7.30 W. Broers, echtgen. en zoon Piet; 8.15 uit dankbaarheid, best. dienst; 8.15 overl. fam. Lau- rensse-Maessen. Vrijdag: 6.45 overl. moeder Hen- drina Baltussen-Loonen; 7.30 Jacob Kersten en echtgen.; 7.30 zek. int. R; 8.15 Agnes Poel lh; 8.15 Eduard Camps en Petronella v. Helden. Zaterdag: 6.45 O.L. Vrouw-hoog mis; 7.30 overl. ouders Schols-Leers; 8.15 Willemsen-v. Dijk lh; 8.15 wed. Loonen: 9 u. pl. huwelijk Schijndel- Vex-heyen; biechtgelegenheid van 5.30-7.30; 7 uur lof. Zondag, a.s. pl. px*ocessie van de gehele parochie naar Oostrum. Ver trek 9.15 uur. Om 10 uur hoogmis in Oostrum. RECTORAAT PATERSKERK 13e Zondag na Pinkster-en: de H. Missen om 6.30, 7.45, 9 u. en 11.45; de hoogmis om 10.15; kollekte voor kerk en Universiteit; 7 u. lof met oveirweging. Maandag: Z. Thomas en Gezellen, martelaren; 8.30 gez. jaarget. voor Peter Philipsen. Dinsdag: Z. Liberatus en Gezel len, belijders; 7.30 lof t.e.v. Sint An- tonius. Woensdag: Mis van de vorige zondag.. Donderdag: feest van Maria Ge boorte; 's avonds 7.30 lof met rozen hoedje. Vrijdag: Z. Serafina; 7.30 lof. Zatex'dag: Z. Apollinaris en Gezel len, martelaren; van 3-8 gelegenheid tot biechten. Opening studiejaar Lyceum Dinsdag 6 september zal pater dr. Galama om 9 uur een plechtige hoogmis opdragen ter opening van het studiejaar voor het Lyceum. Aanwezige pax-ochianen kunnén achter in de kerk plaatsnemen; het voorste gedeelte is gereserveerd voor de Lyceum-jeugd. Mis-intenties Zondag: 6.30 uit dankbaarheid t.e.v. O.L.Vrouw; 7.45 Sj. Jacobs; 9 u. Dina Cremers-Gooren. voor oliehaard de haardolie met het hoogste rendemen' méér warmte minder roet fEsSCn zuinig VISSERS OLIEHANDEL HORST (L) - TEL. 04709-1067 Bijzonder dankbaar is hij voor de genen, die meenden, door hun kri tiek, een andere wending aan ge rezen kwesties te moeten geven; kritiek is een van de prettigste din gen voor iemand die de pen weet te hanteren, want hij die schrijft heeft niét altijd gelijk, althans dat mag hij niet menen. Hij hoopt dat het in Venray steeds verder vooruit zal gaan en dat hij straks een flinke duik mag nemen in het prachtige zwembad, waax'- voor hij gaarne gx'ond zou willen af staan, tegen billijke px'ijs indien hij zo gelukkig was en daar grond voor had Dit is immers een vorm van ge meenschapsbesef, welke in onze mo derne tijd op de achtex-grond ge raakt, terwijl men juist zou menen, dat het gemeenschapsgevoel zich in gunstigen zin ontwikkelt, tot vreug de van de hele samenleving. Hij zou gaar-ne eenieder de hand'; willen drukken maar dat zou te veel tijd ver-gen. Wel wil hij velen in de gelegenheid stellen dit mogelijk te maken door de receptie op die dag 6 sept. in de Lunchroom van Rutten Stationsweg Venray-Oostrum van 1 tot 3 uur. Des avonds is het dan vanaf 7 uur feestavond voor het personeel van Venray en Meex'lo-Tienx-ay. U mijnheer de redacteur nogmaals, hartelijk dank. Moge het U allen goed gaan, M.W. v. VUGT Stationsweg 213 Maandag: 6.15 J.W. Spreeuwen- bei-g en echtgenote; 7 uur Maria Theunissen-v.d. Hagen; 7.45 Petro nella Ewalds; 8.30 gez. jgt. Peter Philipsen. Dinsdag: 6.15 Huberta Hendriks; 7 u. Theodora Goumans-Clabbers; 7.45 Antonius Bosch; 9 u. Lyceum. Woensdag: 6.15 Fons Beerkens; 7 u. overl. fam. H. Verheijen-Hen driks; 7.45 Hubertina Claassens-v. Megen; 8.30 overledene. Donderdag: 6.15 overledene; 7 u. Gezinsmis; 7.45 Huberta Hendriks; 8.30 ovei'ledene. Vrijdag: 6.15 zekere intentie; 7 u. overl.- Oma; 7.45 overledene; 8.30 overledene. Zaterdag: 6.15 zekere intentie; 7 u. Huberta Hendriks; 7.45 overle- dene; 8.30 ovei-ledene. DERDE ORDE-NIEUWS Maandagavond 5 september a.s. is er om 7.30 uur in San Damiano maandvei'gadex-ing voor de leden der Dex-de Orde en alle belangstellen den. Nu de vakantie voox-bij is, hopen wij U allen weer a.s. maan dag te ontmoeten. PAROCHIE OIRLO Zondag: 13e zondag na Pinksteren, le zondag der maand, feest van de Kex-kwijding v.d. Kathedraal; 6.30 eerste H. Mis; 7.30 kindermis; 8.30 2e H. Mis; parochie-hoogmis om 10 u.; 3 u. rozenkrans en lof en aan biddingsuur; eerste collecte is bui tengewone collecte voor de kerk, daarom bijzonder aanbevolen; 2e collecte voor het bisdom. Maandag: 7.30 best. jaard. Gerax-- dus Basten. Dinsdag: 7.3Q maandstond Paulina Jansen. Woensdag: 7.30 maandstond Lam- bex-dina Maassen. Donderdag: feestdag van Maria's geboorte, dag van devotie; de H. Missen zijn om 7.30; en de hoogmis om 9.30, zieled. Anna I. Bos; 3 uur Marialof. Vrijdag: voor onze parochie de dag van de eeuwigdurende aanbid ding; 6 uur uitstelling; 7.3Ö lm; 10 u. de hoogmis, maandstond Wilhelmus Jansen; 3 uur de vespex-s; 6.30 de completen; de aanbiddingsuren zijn zoals gewoonlijk. Zatex-dag: 7.30 lm; 9.30 huwelijks mis bruidspaar Wismans-Wenne- kens; zaterdagavond biechten van 5-7 uur*. A.s. zondag voorgeschreven col lecte voor 't R.K. Jeugdwerk. PAROCHIE CASTENRAY 13e Zondag rxa Pinkstex-en: Kerk- wijdingsfeest vd. Kathedx'ale kerk; maandel. buitengewone collecte; 10 u. hoogmis voor de parochie; 3 uur maandel. aanbiddingsuur. Maandag: 7.30 gest. jaard, voor de fam. Baeten-Jeurissen. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. Peetex's-Willemse; 9.30 pl. II. Mis bij gelegenheid van slui ting en inzegening v.h. huwelijk vh. bruidspaar Harry v. Aarssen en Anny Strijbos. Woensdag: 7.30 H. Missen voor Engelb. Emonts. Donderdag: feest v. O.L.Vx-ouw Geboorte; dag van devotie; 6.30 lm gest. lm voor fam. Meyers-Litjens; 7.30 gez. maandd. voor P.J. Strijbos. Vrijdag: 7.30 gez. H. Mis tot int. fam. Herm. Dinghs-Vullings. Zaterdag: 7.30 gez. H Mis t.e.v. O.L.Vx-. van A.B. tot int. van hen die hiervoor offerden; van 6-7 uur gele genheid tot biechten; 7 u lof en ro zenhoedje en gebeden van de broe derschap van O.L.Vrouw v A.B. A.s. zondag 2e collecte voor het jeugdwerk. Kerkpoets: Lena Emonts en Coba Swinkels PAROCHIE LEUNEN Zondag: 13e zondag na Pinksteren; lste zondag der maand; maancollec- te voor de kerk; 7 u. lm; 8 u. lm vd. pax-ochie; 9 u. lm voor Petronella Janssen-Martens;10 u. hoogmis jgt. voor Jan van Meijel; 3 u. lof. Maandag: 7 u. lm voor Martinus Claesens, echtgen. en zoon Gerard; 7.30 gest. jgt. vool- Agnes Hoeck Dinsdag: 7 u. lm voor Gerard Voesten en zoon Theodoor; 7.30 gest. jgt. voor Pieter Croymans en Mech- tildis van de Munckhof. Woensdag: 7 u. lm voor Antoon Voesten; 730 gest. jgt. voor Elizabeth Goemans-Pubben. Donderdag: 7 u. lm voor overl. fam. van Heesch-Voesten; 7.30 lm voor overl. fam. Litjens-Claessens. Vrijdag: 7 uur lm; 7.30 lm voor overl fam. Baltussen-Groeneweg. Zaterdag: 7 u. lm; 7.3o lm voor Peter Willemse en Cath. Geeraets; van 4-5 en van 7-7.30 biechtgelegen heid; daarna lof Kerkpoetsen: Jet Heesen en Mariet van Vegchel. PAROCHIE MERSELO 13e Zondag na Pinksteren; feest vd. Kerkwijding v.d. Kathedrale Kerk; 6.30 Communieuitreiken; 7 u. vroegmis voor de pax-ochie; 8.15 lm overl. fam. Verhaeg-Linders; 10 u. hoogmis t.e.v. O.L.Vrouw en H. Ge- rardus (Arts-Emonts)2.30 lof met rozenhoedje. Maandag: 6.45 lm voor overl. fam. Janssen-Muysers; 7.30 sol. gest. jgt. voor Cornelis Hoedemakers en Joan na Tacken. Dinsdag: 6.45 lm voor Nicolaas v. Tilburg en echtgenote; 7.30 jgt. voor Leonardus Verlinden. Woensdag: 6.45 lm voor Frans en Henrica Noyen; 7.30 jgt. voor Ge- rardus v. Dijck. Dondex-dag: feest van Maria Ge boorte; 6.45 lm voor Johannes Hub. Janssen echtgenote; 7.30 hoogmis voor bijz. intentie (Poels). Vrijdag: 6.45 lm voor Herman Ze- gex-s en overl. kinderen; 7.30 gest. jgt. voor Antoon Poels en Maria v. Helden. Zaterdag: 6.45 lm voor speciale intentie (Eyssen); 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw voor een zalige dood; 5 u. biechten voor de kinderen v.h. 5e schooljaax-, daax-na voor axx- deren tot 7 uur; 8 uur Mariaiof. A.s. zondag collecte voor 't jeugd werk in ons bisdom. PAROCHIE OOSTRUM 13e Zondag na Pinksteren: 7 uur H. Mis tot dankzegging Veugen- Vossen; 8.30 hoogmis voor de pa rochie; 10 u. Jan Kersjes; 3 u. lof; onder de H. Missen maandelijkse openschaalcollecte voor de kerk (225.42). Maandag: 7.30 overl. fam. Gerrits- Heijnen. Dinsdag: 7.30 int. fam. van Vugt- Winnubst. Woensdag: 7.30 Michel Vennekens en ouders. Donderdag: feest van O.L.Vrouw Geboorte, titelfeest van onze kerk; 7 u. H. Mis voor Anna Jacobs; 8.30 hoogmis voor Petronella en Johanna Lit j ens Vrijdag: 7.30 Mechtxlda Claessens- van Megen Zaterdag: 7.30 gest. gez. jrd. Chris- tiaan Stappers; biechten van 3-4 u. voor de kinderen, 6.30-7.3Q voor de groten; 7.30 Marialof. A.s. zondag collecte voor het jeugdwerk. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 13e zondag na Pinksteren; 7.30 lm v. Lambertus Arts en Theo dora Poels; 8 10 lm v. Antoon Swin kels; 9.15 kindei-mis; 10.15 hoogmis, best. jaarg. v. Maria Maessen-Mans; 2 uur lof. Maandag: 7.30 gez. H Mis v. zek. int.; z.a. lm v. overl fam. In 't Hulst. Dinsdag: 7.30 gez. jaarg. voor Gerardus Spreeuwenberg; z.a. week- dienst vd. Hulst-Hilders. Woensdag: 7.30 lm v. fam. Ver- geldt-Smeets; z.a. lm vd. overl. fam. Verhoeven-Arts; 8 u. hoogmis best. zieled. v Gerardus Vex-geldt en An- tonetta Smeets-Vergeldt. Vrijdag: 730 gest. jaarg. v. Johan nes Geurts en Maria Petronella Geurts-Schreven; z.a. lm voor ida Janssen-Wevers. Zaterdag: 7.30 lm uit dankb. vd. fam. Philipsen-Nijssen; z.a. lm voor Johannes In 't Hulst; 7 u. lof; 8 u. gelegenheid om te biechten. RECTORAAT HEIDE 13e Zondag na Pinksteren. Ver jaardag vd. Wijding der Kathedraal te Roermond. Zondag: 7.30 H. Mis voor Huber- tus Janssen; 10 uur H. Mis voor M. Wismans en overl. ouders; Akko- lieten: W. Drabbels en J. Derikx; lof te 2.30 uur. Maandag: 7.30 H. Mis t.e.v. H. Geest. Dinsdag: 7.30 H. Mis v. Hubertus Janssen, Anna Maria Philipsen en Johannes Janssen Woensdag: 7.30 H. Mis voor Anna Gertxuda Poels-Voesten. Donderdag: feest van Maria Ge boorte; 7.30 H. Mis voor Theodorus Houba en Maria Henssen; 10 uur H. Mis t.i.v. fam. Camps. Vrijdag: 7.30 H Mis t.e.v. H. Ge rardus. Zaterdag: 730 H. Mis voor Henri- cus Heezen en Hendrikus vd. San- den-Roefs; te 7 u. gelegenheid om te biechten en te 7.30 lof. Zondag a.s. is de 2e collecte voor het R.K. Jeugdwerk; zeer aanbe volen! Misdienaars vd, week: Jos. Derikx en Wim Fleuren. RECTORAAT SMAKT Zondag: 13e zondag na Pinksteren; feest van wijding der kathedraal; 6.15 lm voor genezing van een zieke; 7.30 lm voor Martinus Cuppen en echtgenote en zoon Frans; 10 uur hoogmis; 6 u. lof en rozenhoedje. Maandag: 6.30 lm voor de mis sies; 7.30 lm uit dankbaarheid t.e.v. St. Jozef. Dinsdag: 6.30 lm voor overl. fam. Nellen-B a rents; 7.30 lm v.d. zielen in het vagevuur. Woensdag: 6.30 lm t.e.v. St. Jozef; 7.30 lm voor overl ouders. Donderdag: feest van Maria Ge boorte; 6.30 lm t.e.v. het H Sacra ment; 7.30 gez. H. Mis t.ev. O.L.Vr. Vrijdag: 6.30 lm t.e.v. het H. Hart; 7.30 leesmis voor de overl. familie Philipsen-Gellings. Zatex-dag: 6.30 leesmis tot zekex-e intentie; 7.30 gezongen H. Mis t.e.v. O.L.Vr. van de Berg Carmel. Van 5- 5.30 en van 7 u. tot na het lof ge legenheid om te biechten. 7.30 lof en rozenhoedje. A.s. zondag kollekte voor het jeugd werk. RECTORAAT VEULEN 13e zondag na Pinksteren: 7 u. gelegenheid tot communiceren; 7.30 leesm. voor zal. vrouw Janssen-Phi- lipsen; 10 u. hoogmis als jaarget. voor zal. Willem Engelen en echtg. 2.30 u. lof. Maandag: 8 u. hoogmis als jaarg. voor zal. Leo Jacobs. Dinsdag: 8 u. hoogmis voor zal. Peter Ant. Geux'ts. Woensdag: 8 u. hoogmis als jaarg. voor zal. Drini van Rijswijk. Donderdag: feest van Maria Geboor te; 7 u. hoogmis voor zal. Frans Lin- ders, echtgen. en overl. famile; 8 u. leesm. tot bijz. intentie v.d. familie Janssen-Arts. Vrijdag: 8 u. hoogmis voor overl. familie Houben-Derks. Zaterdag: 8 u. hoogmis voor zal. Frans Linders, echtgen. en overl. familie. A.s. zondag preekt de ZeerEerw. Pater Peeters uit Oirlo en is de 2e collecte voor zijn missie. Accolieten: voor a.s. zondag: Willy Fleurkens en Gerrit Reintjes. Kerkpoetsen: Koos van Kempen, Jo Wilms en Martha Erben. Laat vóór de winter uw haax-d of kachel grondig schoonmaken en na kijken, eventuele open naden dich ten met kachelkit en miccax'uitjes vernieuwen, indien zij defecten ver tonen. Laat tijdig de schoorstenen vegen. Straks als het stookseizoen begint, heeft de schoorsteenveger het zo druk, dat u in de kou moet wachten op uw beurt. Schoorsteenvegen is wettelijk verplicht en ook vele brandverzekex'ingspolissen eisen minstens een jaarlijkse schoonmaak. Het branden van 2 kachels op één schoorsteenkanaal is verboden en tevens zeer gevaarlijk. Pleeg overleg met uw kolenhan delaar over de te kiezen brandstof. U kunt niet altijd de goedkoopste soorten gebx-uiken. Voox-al bij haar den is een juiste verhouding bij ge mengd stoken een levenskwestie. Betere soorten bx-andstof geven trou- wens méér warmte. Laat door een deskundige vast stellen, welke capaciteit uw olie- haax-d moet hebben, om zo econo misch mogelijk te kunnen stoken. Een te kleine haax-d verwarmt niet snel genoeg en een te grote moet men veelvuldig aan- en uitdx-aaien; dit laatste heeft een grote roetaf- zetting tengevolge, met alle gevaren daaraan verbonden. Nikkclwerk aan kachels kan men schoon maken met kalkhydraat. Oliestookhaarden, op de juiste wijze aangelegd, dus met afvoer door de schoorsteen, geven geen vochtige maar droge warmte en rui ken niet. Houdt de warmte in huis! Zorg nu x'eeds voor goede afdichting van naden en kieren. Breng tochtband aan langs de ramen. Nog een korte tijd scheidt ons van het moment waarop de x-ege- ring met haar programma voor het parlement zal verschijnen. Wat verwachten wij eigenlijk van de troonrede, waarvan de uitkomsten beslissend zijn voor het regex'ings- team. De in het algemeen gunstige verwachtingen, die voor het thans lopende jaar werden uitgesproken zijn niet alleen uitgekomen, maar zijn vele malen overtroffen. Een re gering mag zich wel vergissen in de mate van voorspoed maar zeker niet in de graad van tegenslag. Er zijn vele terreinen van de maatschappij, waar nodig verbete ring moet worden aangebracht. Het belangrijkste daarvan is het onder wijs. Hiervoor heeft minister Cals de mammoeth-wet op stapel staan, maar wie enigszins in de onder wijs- keuken heeft rondgekeken, die weet dat men het nog lang niet eens is over de recepten, die gebruikt zullen worden om de onderwijspap op te dienen. En 'menig leerling zal hoe dan ook uiteindelijk die pap nog flink zuur vxnden. Niet alleen de leerlixxgexi moeten een beter programma krijgen, maar vooral de koks, die de leerstof moe ten gaar stoven, de leraren en on derwijzers zullen goed beslagen ten ijs moeten komen. De toestanden bij het onderwijs zijn verre van ideaal. Niet alleen is een groot deel van de leerkrachten onbevoegd en is er een geweldig tekort aan scholen, maar ook de bevoegde koks dragen niet steeds lange messen. Meer en meer komt er vx-aag van het bedrijfsleven naar chemici en technici. Willen wij technisch niet achter aan komen dan zullen wij een deel van onze beste krachten aan de on derwijstaak moeten zetten. In de praktijk is het maar al te dikwijls zo dat alleen zij die zich het onderwijs als levensideaal heb ben gesteld zonder meer de jeugd dienen en dat de rest der bekwame krachten wordt weggekocht door 't bedrijfsleven. De betaling van leer krachten is nog niet op een aan- vaax'dbaar peil. Er mag niet gezegd worden dat het onderwijs geven slecht betaald wordt, maar de vraag naar leer krachten moet kunnen concurreren met het bedrijfsleven. Onze jeugd moet zo goed mogelijk worden voox'bereid voor de toekomst want ons land heeft als economische opdracht kwaliteitsprodukten en re- searchwerk te exporteren. Voor beide doelen is goed onderwijs on ontbeerlijk Geven wij onze kindex'en onvoldoende vox-ming dan krijgt de staat dit als een boemerang op haar hoofd terug. Het tweede hoofdstuk van onze nationale geschiedenis voor het ko mende jaar behoort te gaan over een groot wegenplan. Op tal van punten in ons land schieten de ver keerswegen tekort. Dat gaat van dag tot dag meer doden kosten om over de economische zijde van dit vraag stuk maar te zwijgen. Nu mag het zo zijn dat de wegen aanleg in ons land als een soort reserve wordt gehanteerd die aan gesproken wox'dt zodx-a de werk loosheid de kop opsteekt, ook aan deze politiek moeten grenzen zijn. Wanneer de gunstige conjunctuur nog vijf jaar voortduurt, hetgeen wij hopen, wordt de verkeerstoestand op vele pixnten onhoudbaar want naarmate de welvaart en de bevol king stijgen nemen de verkeersmid delen toe. Reeds nu is het een zware opdracht om de achterstand in te halen. Bijzondere aandacht dient daarbij te worden gegeven aan het openleggen van het noorden en zui den van ons land, met name deze streek.

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2