Kerkelijke Diensten van 21 tot en met 27 aug. Bejaarden-tehuizen geen oplossing... De algemene Kinderbijslagwet Gaan werken in de grote vacantie de politierechter PAROCHIEKERK VENRAY Priester vd. week: Past. Geerits Zondag11e zondag na Pinksteren 6.30 overl. Kroon-Janssen en G. Janssen; 7.30 Liesbeth Lamers-Ja- cobs; 8.30 Gertr. en Joh. v. Hèyster; 9.30 v.d. parochie; 11 uur Mevr. Drenth-Holthuis; 7 u. lof. Maandag: 6.45 overl. fam. Win nen-Jacobs; 7.30 Adriaan vd. Bex*- ken; 8.15 Mart. Litjens en Petra v. Voselen lh.; 10 u. begrafenis Dr. Sala sr. Dinsdag: 6.45 Deken Hanraets: 7.30 fam. Klaessen-Janssen en M. en G. Janssen; 8.15 uitv. Dr. Sala sr- Woensdag: 6.45 Dr. Bloemen; 7.30 G. Ligthart; 8.15 Thomas Michels en Ant. v. Meyel lh. Donderdag: 6.45 vr Verstraelen-v' Meyel; 7.30 best. jrd. Piet Pouwels en echtgenote; 8.15 Gerardus Direks en Augustina Jenneskens lh; 8.15 Johannes Stevens. Vrijdag: 6.45 v. Boven; 7.30 zek. int. R; 8.15 Eng. Wagemans en ouders lh. Zaterdag: 6.45 W. Broers en echt genote en zoon Piet; 7.3o overleden fam. Janssen-v. Sambeek; 8.15 A. v. Vosselen en J.A. Janssen lh; biechtgelegenheid van 5.30-7.30; 7 u. lof. Zondag 28 aug. a.s., Pleisteractie aan de kerkdeuren en collecte voor E.H.B.O. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Rektor 11e Zondag na Pinksteren: de H. Missen om 6.30, 7.45, 9 u. en 11.45; de hoogmis om 10.15; de kollekte (2 in 1) voor kerk en Franciscaanse missies; 7 u. lof met overweging. Maandag: feest v.h. Onbevlekt Hart van Maria. Dinsdag: H. Philippus Benitius, belijder; 7.30 lof. Woensdag: H. Bartholomeus, apostel; 10 u. huwelijksplechtigheid voor 't bruidspaar Janssen-Schaef- fers. Donderdag: H. Koning Lodewijk; 7 uur Gezinsmis. Vrijdag: Z. Timotheus enBernar- dus, belijders; 7.30 lof. Zaterdag: feest van de Zeven Vreugden van Maria; van 3-8 uur gelegenheid tot biechten. Ons kollekte systeem Het nieuwe gebruik van maar één rondgang tijdens de H. Mis voor koliekten heeft tot nu toe goed vol daan. Het valt in de smaak en de koliekten zijn er niet op achteruit gegaan. Of we het vol kunnen hou den, hangt af van U, parochianen. U zult er goed aan behoren blijven te denken, dat in die ene schaal ge heel Uw wekelijks offer moet wor den gedeponeerd. En dus geen cen ten maar blank geld als 't U blieft. Anders gaat het niet, en zouden we weer naar 2 of 3 rondgangen moe ten terugkeren. Wij zeggen dit even omdat op het feest van Mapa langs er een onverwachte en plot selinge teruggang viel te bespeuren. Vanaf zondagavond tot zaterdag morgen is Pater Urbanus op retraite. Mis-intentiet Zondag: 6.30 Johanna Swinkels- Michels; 7.45 Jan van Meyel; 9 uur Elisabeth Weys-v. Ooi; 10.15 zek. int.; 11.45 zek. int. Maandag: 6.15 Huberta Hendriks D.O.; Maria Theunissen-vd. Hagen; 7.45 Mgr. Lemmens; 8.30 Mathey Peeters. Dinsdag: 6.15 voor overledene; 7 u. Maria Loonen-Custers; 7.45 uit dankbaarheid; 8.30 Margaretha Pou- wels-Kassing. Woensdag: 6.15 Fons Beerkens; 7 u. overl. ouders G. Stoks-Janssen; 7.45 Huberta Hendriks; 8.30 zek. int.; 10 u. 'huwelijksmis Janssen- Schaeffers. Donderdag: 6.15 voor overledene; 7 u. Gezinsmis; 7.45 Maria Ambro- sius en ouders; 8.30 Thei Wintels. Vrijdag: 6.15 voor overledene; 7 •u. pverl. fam. H. Verheyen-Hen driks; 7.45 Engelbert, Emonds; 8-30 zek. int. Zaterdag: 6.15 W. Spreeuwenberg en echtgen.; 7 u. Huberta Hendriks; 7.45 zek. int.; 8.30 zek. int. I PAROCHIE OIRLO ?ondag: 11e zondag na Pinksteren' 3e zondag der maand; 6.30 le H. Mis; 7.30 kindermis; 8.30 2e H. Mis; 10 uur parochiehoogmis, missa salus populi voor de vruchten der aarde en andere geestelijke en tijdelijke noodwendigheden der parochie; 3 uur rozenkrans en lof met gebeden t.e.v. O.L.Vrouw van Alt. Bijstand; le collecte voor de kerk, 2e collecte voor 't bisdom. Maandag: 7.30 feestdag van het Onbevl. Hart v. Maria, maandstond Martinus Bomm. Dinsdag: 7.30 stichting Hendxdkus Heidens en Barbara Heidens. Woensdag: 7.30 stichting Dings- Cox. Donderdag: 7.30 zieled. overl. fam. Nelissen-van Lipzig. Vrijdag: 7.30 zieled. Anna Louisa Bos. Zaterdag: 7.30 stichting Maria Minten; biechten van 5-7 uur. Vandaag na alle H. Missen collec te aan de kerkdeur ten bate van de missiezusters passionisten. PAROCHIE CASTENRAY lie Zondag na Pinksteren: 10 u. hoogmis voor de vruchten der aarde en de andere geestel. en tijdelijke noodwendigheden vd. parochie; 3 u. kruiswegoefening en lof. Maandag: feest v.h. Onbevl. Hart van Maria; 7.30 gez. maandd, voor Joannes vd. Water. Dinsdag: 7.30 gez. maandd. voor Antoon Steeghs. Woensdag: 7.30 gest. jaard. voor Mart. Dinghs en A. G. Cox; 9.30 gez. H. Mis b.g.v. sluiting en inze gening v,h. huwelijk v.h. bruids paar Cor Fleurkens en Anny Dinghs. Donderdag: 7.30 gez. jaard. voor Leonard Peelers. Vrijdag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. kind. gez. Philipsen. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw van A.B. tot int. van hen die hiervoor offerden; van 6-7 u. gelegenh. tot biechten; 7 u. lof en x-ozenhoedje. Kerkpoetsen: Gonny Reijnders en Gonny Weys. PAROCHIE LEUNEN Zondag: 11e zondag na Pinksteren 7 u. lm voor Johannes Holtackers 8 u. lm; 9 uur lm v. Gerard Voes- ten en zoon Theodoor; 10 u. hoog mis, opgedragen v. Max-inus Claes- sens en echtgenote en zoon Gex'ard; 3 uur lof. Maandag: 7 u. lm v. overl. fam. van Heesch-Voesten; 7.30 lm voor Hendrik en Piet Claessens. Dinsdag: 7 u. lm v. Antoon Voes- ten; 7.30 lm v. overl. fam Litjens- Claessens. Woensdag: 7 u. lm v. Hendrina Jacobs; 7.30 lm v. Peter Arts en echtgenote Max-ia Poels. Donderdag: 7 u. lm voor Fx-ans Swinkels; 7.30 gest. jaarg. v. Gode- fridus Loonen. Vrijdag: 7 u. lm;; 7.30 gest. jgt. voor Martinus Loonen, echtgenote en overl. kinderen. Zaterdag: 7 u. lm; 7.30 lm voor overl. fam. Martens-Heesen; van 4-5 en van 7-7.30 biechtgelegen heid; daarna lof. Kerkpoetsen: Anny Meijers en Dientje Janssen. PAROCHIE OOSTRUM 11e Zondag na Pinksteren: 7 uur pai-ochiemis; 8.30 hoogmis, int. fam. Loonen; 10 u. hoogmis met preek voor de processie van Geijsteren; 3 uur lof. Maandag: 7.30 gest. lm t.e.v. het Onbevlekt Hart van Max'ia. Dinsdag: 7.30 gez. maanddienst Gerard Arts. Woensdag: 7.30 overl. fam. Hou wen-Jacobs. Donderdag: 7.30 Bertha Hendx-iks (Liefdewei'k O.L.Vrouw van Loux-- des). Vx-ijdag: 7.30 gez. H. Mis ovexd. fam. van Heijster. Zaterdag: 7.30 ovexd. fam. Muy- res-Dupont; biechten v. 3-4 u. „voor de kinderen; van? 6.30-7.30 voor de groten; 7.30 Marialof. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 1 le zondag na Pinksteren; 6.30 lm v. Harry Goumans en overl. fam.; 8.10 lm uit dankb' vd. fam. Arts-Willemse; 9.15 kindex-mis; 10.15 hoogmis v. overl. fam. Verbaar- schot-v. Schijndel; 2 uur lof. Maandag: 7.30 gez. jaarg. v. Ge rard Aids en Maria Gertruda van Enckevort; z.a. 1 weekdienst v. An toon Janssen. Dinsdag: 7.30 weekdienst v. Maria vd. Hulst-Hilters; z.a. maandd. v. Johanna v. Schijndel-Buets. Woensdag: 7.30 gez. H. Mis v. zek. int.; z.a. lm v. overl. fam. Arts- Reintjes. Donderdag:. 7.30 gez. jaarg. v. Anna Bus-Poels; z.a. lm v. overl. farm. In 't Hulst. Vrijdag: 7.30 maandd. v. Antoon Janssen; z.a. lm v. Johannes In 't Hulst. Zaterdag: 7.30 maandd. v. Renier Swinkels; z.a. lm v. overl. fam. Ver hoeven-Arts; 7 uur lof; tot 8 uur gelegenheid om te biechten. PAROCHIE MERSELO lie Zondag na Pinksteren: 6.30 Communieuitreiken; 7 u. lm voor Frans Linders en echtgenoten; 8.15 lm voor Coenradus Klaassen; 10 u. hoogmis v .speciale int. (Bongérs); onder de H. Missen maaridel. col lecte voor de noden van onze kerk, welke dringend wordt aanbevolen; 2.30 lof met rozenhoedje. Maandag: feest v.h. OnbevKHart van Maria; 7.30 gest. hoogmis voor het OnfcT. Hart v. Maxda; na deze H. Mis toewijding aan Maria. Dinsdag: 7.30 jgt. v. Pet. Joh. Poels. Woexxsdag: feestdag vd. H. Apos tel Bartholomeus; 7.30 jgt. v. Anna Mar. Poels-Geuxds. Donderdag: 7.30 gest. jgt. v. Z.E. Rector Aloysius Beek. Vrijdag: 7.30 gest. jgt. v. Johan nes v. Vegchel en overl. dochter. Zaterdag: 7.30 gest. jgt. v. Johan nes Verhoeven en overl. fam.; 5-7 u. biechtgelegenheid; 8 u. Marialof. RECTORAAT HEIDE Zondag: 11e zondag na Pinkstex'en; 7.30 H. Mis v. overl. fam. Fleuren— Ewals; 10 u. gest. jgt. v. Lambertus v. Vegchel; Akkolieten: G. Voesten en G. Derikx; 3 uur lof. Maandag: feest v.h. Onbevl. Hart v. Maria; 7.30 H. Mis v. overl. vader Wilhelmus Voesten. Dinsdag: 7.30 H. Mis v. Hubertus Janssen, Anna Maria Philipsen en Johannes Janssen. Woensdag: 7.30 H. Mis v. overl. fam. Droesen-Janssen. Donderdag: 7.30 H. Mis voor een zieke moeder. Vxdjdag: 7.30 H. Mis voor overl. fam. Janssen-Jeuken. Zaterdag: 7.30 H. Mis t.i.v. fam. Drabbels; 7 u. biechtgelegenheid en 7.30 lof. De reactie van enkele bejaarden op het door ons onlangs gepu bliceerde zwembadplan was de opmerking: men heeft voor de jeugd nogal wat over. Eerst g ymnastieklokalen, toen het sport park, nu een zwembad. Wanneer bouwen ze een bejaardentehuis, als in Horst en Overloon Een opmerking, die hoewel begrijpelijk, toch ook aantoont, dat vele bejaarden een wel wat vreemd idee hebben van een bejaar denhuis. Onder een bejaarde verstaan we gewoonlijk iemand, die de 65-jarige leeftijd bereikt heeft en door zijn pensionexdng geheel of gedeeltelijk uit het arbeidsproces verdwijnt. Velen hebben hun kinderen „groot" en zijn met hun echtgenote achtex-geblev.en in het huis, waaxdn ze al jaren hebben gewoond. Papa meet er'aan wennen nu thuis te blijven, maar gewoonlijk heeft hij na enige tijd het een of ander om handen. Dat is maar goed ook, want een mens moet bezig zijn, zolang het maar even kan. Is het huis niet te groot en zijn man en vrouw goed gezond, dan is er geen reden, waai-om ze zouden gaan veranderen. Ze kunnen samen zo een heel genoeglijke oude dag hebben en inderdaad van hun pen sioen genieten. Ze zijn vrij om te gaan te staan waar ze willen en voor zo'n leven zou ieder mens te kenen. ER KUNNEN VELE REDE NEN ZIJN Maar dit ideaal-beeld treft men niet zo dikwijls aan. Er zijn b.v. kinderen ingetrouwd en dat gaat niet zo best Het jonge gezin groeit en eigent zich rechten toe, die de „oudjes" het leven verzuren. Kleine, belache lijke dingen soms, maar die voor onze bejaarden telkens opnieuw een bx-on van ergex*nis zijn. De talrijke klachten op het woningbureau zijn er het bewijs van. De jongeren hebben een andere mentaliteit dan de ouderen, de oud jes kunnen niet meer zo goed tegen het lawaai van de kinderen, kortom U kent zelf uit eigen ervaring of uit eigen omgeving de voorbeelden Zijn de oudjes nog goed gezond, dan is de enigste oplossing, dat beide gezinnen hun eigen weggaan. En dat b.v. de oudjes proberen een van de bejaarden-woningen te pak ken te krijgen, die speciaal voor hen zijn gebouwd. Moeder kan dan het werk gemakkelijk af, zit bij een oudere buurt, maar heeft nog ge noeg contact met de familie en de hele gemeenschap Het verplanten van de oude bo men waartegen een Nederlands spreekwooxd tex'echt waax*schuwt valt in zó'n geval nogal mee en na even wennen, wil men niet anders meer Te grote huizen, te lawaaierige buurt, het plaats maken voor een opvolger e.d. zijn allemaal redenen om uit te zien naar een andex-e dikwijls meer geschikte woning. HULPBEHOEVEND De situatie verandert echter als een van beiden hulpbehoevend gaat worden. Er is geen of te weinig hulp te krijgen en dan wordt al eens gauw gezegd: naar het zieken huisMaar in het ziekenhuis zijn deze mensen doorgaans niet op hun plaats. Ze horen feitelijk thuis in een verzorgingshuis, waar men spe ciale aandacht schenkt aan de spe cifieke oudex-domskwalen. Daar kan RECTORAAT SMAKT Zondag: 11e zondag na Pinksteren; 6.15 lm uit dankbaarheid; 7.30 lm tot zek. int.; 10 uur hoogmis voor onze weldoenexs; 6 u. lof en rozen hoedje. Maandag: feest v.h. Onb. Hart v. Maria; 6.30 lm t.e.v. O.L.Vrouw; 7.30 lm voor een zieke. Dinsdag: 6.30 lm voor het wel slagen van een examen; 7.30 lm tot zek. intentie. Woensdag: 6.30 lm v. Christina Gerrits-Asselberghs; 7.30 lm t.e.v. Sint Jozef. Donderdag: 6.30 lm t.e.v. het H. Sacrament; 7.30 lm voor ovexdeden ouders. Vrijdag: 6:30 lm voor het welzijn van een gezin; 7.30 lm t.e.v. het H- Hart. Zaterdag: 6.30 lm voor priester- i-oepingen; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw vd. bex-g Carmel; van 5 tot 5.30 uur en van 7 uur tot na het lof bechtgelegenheid; 7.30 lof en ro zenhoedje. RECTORAAT VEULEN Zondag: 11e zondag na Pinksteren; 7 u. gelegenheid tot communiceren; 7.30 lm v. Peter Smedts, echtgenote kinderen en kleinkind; 10 u. hoog mis gest. jaard. v. Frans Linders, echtgenote en overl. fam.; 2.30 lof; vandaag onder alle dientsen één collecte nl. maandcollecte voor onze kerk. Maandag: feest v.h. Onbevl. Hart van Maria; 7.30 lm v. eerw. zuster Maria Tex-esitte. Dinsdag: 7.30 hgm. v. Hendxdkus Geurts; verering v.d. relikwie vd. H. Antonius. Woensdag: 7.30 hgm. v. Frans Lin ders, echtgenote en overlfam. Donderdag: 7.30 hgm vh. geestel- en tijdelijk welzijn vd. leden vd. 3e Orde t.e.v. de H. Lodewijk, patroon vd. 3e Orde. Vrijdag: 7.30 hgm v. Frans Lin- dex's, echtgenote en overl. fam. Zaterdag: 7.30 hgm v. Fx*ans Lin ders, echtgenote en overl. familie; 's avonds 8 u. lof t.e.v. Maria. Accolieten voor a.s. zondag: Willy Erben en Mart. v. Staveren. Kerkpoetsen: Mien v. Rijswijk, Jo Leijssen, Fien Slangen. men die mensen beter helpen. In een bejaax*dentehuis is gewoon lijk een aparte afdeling een z.g. re validatiecentrum voor de gebrek kige en zieke bejaarden, terwijl voor de gezonden kamex-s te krijgen zijn. KOSTEN Er is echter een belangrijke fi nanciële kant aan 't ondex-brengen in een tehuis. Vele ouden van dagen beschikken niet over voldoende inkomen om de (vrij) hoge pensionkosten te be talen. Nemen we als voorbeeld een gehuwd paar, met een uitkering volgens de a.o.w. van 149,50 per maand. Laten we niet veel zeggen maar de pensionprijs in een bejaarden tehuis ligt voor 2 personen, in één kamer, toch al gauw op 300 per maand, waax-bij dan nog verschil lende andere kosten komen, zoals e.v. bij verzekering voor eventuele langdurige ziekte. Indien er extra kosten moeten worden gemaakt voor ziekenver pleging (zonder vei'zekering) kost het 100 per maand meer per per soon. Wij vragen ons af, waar dit geld vandaan moet komen. Natuurlijk kan de dienst van so ciale zaken vaak bijspringen, en hoewel dit wel mooi is, is er toch ook weer een groot bezwaar aan verbonden. De dienst van sociale zaken zal n.l. aankloppen bij de kinderen en deze komen dus voor grote lasten te staan, wellicht voor vele jarexx. Dit brengt de goede ver standhouding tussen ouders en kin deren in gevaar. Het leven is duur, maar dit geldt voor iedereen, ook voor de jonge gezinnen, en al stijgt het inkomen naar mate het gezin gi'oeit, de kin derbijslag kan niet alles goed ma ken. Dit zal voor velen een ernstige reden zijn om af te zien van een vertrek naar een bejaax'dentehuis, hoe dringend en hoe noodzakelijk het misschien zal zijn. REGLEMENTERING Doch zou men het geld er wel voor hebben', dan dient men wel te bedenken, dat een bejaardentehuis, met aile goede dingen, die het on getwijfeld heeft, toch altijd een ge- x-eglementeerde gemeenschap is. Dat betekent, dat op gezette en voorop vastgestelde tijden het eten wordt opgediend, dat er bepaalde bezoekuren zijn enz. enz. Regels die een vlot verloop van een en ander bevorderen, maar van de andere kant toch ook een soort dwang uit oefenen. De een is daar gevoeliger voor dan de ander, de een meent, dat hij of zij als een kind behandel0 wordt, de ander vindt het net een kostschool Men wandelt hier wel eerxs licht overheen, maar in de bestaande be jaardentehuizen blijkt deze regle mentering dikwijls een grote strui kelblok Er zijn dus aan het „bejaarden- huizen-probleem" nog al enige ha ken en ogen, die men schijnbaar vergeet, als men zomaar losweg de opmerking maakt, dat men hier ook maar eens een bejaardenhuis moest bouwen Men kan het betreuren, dat nog niet iedere Nederlander, die wil, in een bejaardenhuis tex-echt kan, al is het alleen maar om financiële re denen, van de andere kant moet men bedenken, dat eigen haard nog altijd goud waard is en dat oude bomen niet zo heel gemakkelijk over te planten zijn. Niettemin blijft het de moeite waard om het bejaarden-probleem in onze gemeente eens te bekijken. We hebben daarvoor al commissies gehad en zelfs een enquête, maar dat men hieruit nu die gegevens heeft kunnen putten, die een goed beeld geven van het bejaarden probleem in zijn algemeenheid, ge loven we beslist niet. En toch zullen deze nodig zijn wil men hier de be jaardenzorg uitbreiden. Een zorg, waar men zeker niet aan ontkomen kanWant de bouw van een bejaardenhuis is nog maar een begin brengt nieuwe lasten voor onge- huwden en zelfstandigen Eindelijk is het dan zo ver, dat er wat meer gezegd kan worden van de a.s. algemene kindex-bij slag- wet (officieel reeds afgekort tot A.K.W.) Als dit wetsontwex*p van kracht wordt, zal iedereen tussen 15 en 65 jaar premie moeten afdragen aan de belastingdienst, die nu ook al de premies int voor de a.ow. (al gemene ouderdomswet) en de a.w.w. (algemene weduwen- en wezenwet). Het ligt in de bedoeling de premie te stellen op 2%>. Ongehuwden, ge huwden zonder kinderen, weduwen zonder kinderen moeten hun offer tje brengen. Zelfstandigen ontvangen de bij slag van het derde kind af, terwijl de loontx-ekkers reeds van het eerste kind af bijslag zullen ontvangen. Zoals bekend, bedi-aagt depx-emie voor de a.w.w. en de a.o.w. momen teel 6,75%, dus zal iedere Neder lander in de leeftijd van 15 tot 65 jaar in totaal 8,75% moeten op brengen van zijn inkomsten. KLEINE ZELFSTANDIGEN SLACHTOFFER Loontrekkers ontvangen 'n com pensatie gelijk aan de grens van de a.k.w., dus 2%. Zelfstandigen krij gen dit natuurlijk niet. Integendeel, als ze werkgevers zijn, moeten ze extra betalen aan hun wex-kne- ïuers! En de zelfstandigen, die de com pensatie moeten opbrengen, mogen deze uitgave niet doorbex'ekenen in de prijzen der goederen. Ten dele woi'den zij schadeloos gesteld door het wegvallen van de thans be taalde premie ingevolge de kinder bijslagwet voor loontrekkenden. De premie wox'dt geheven over maximum 7450 en zal ten hoogste 145 per jaar bedragen. De px-emie voor a.o.w. en a.w.w., thans zoals gezegd 6,75% zal met ingang van 1962 omhoog gaan met 1%. Op sta pel staat een invaliditeits-voorzie- ning, waarvoor vermoedelijk een premie geheven zal worden van 2%. Studerende en invalide kinderen kx'ijgen een dubbele uitkering inge volge de a.k.w. NIEUWE HUURVERHOGING De nieuwe kinderbijslagwet wordt niet gekoppeld aan de loonindex- cijfers, d.w.z. dat de uitkering niet automatisch mede omhoog gaat, daax-tegenover is de regering wel van mening, dat de kindex-bijslag op een verantwooid niveau zal moeten liggen. Te verwachten is, dat de huren verder omhoog gebracht moeten worden, omdat er thans nog niet gesproken kan worden van een na tuurlijk evenwicht. Ook bij deze huui-verhoging zullen de werkne mers weer compensatie ontvangen en de werkgevers loonsverhoging moeten geven. HERZIENING KINDERAFTREK Tegelijk met een algemene kin derbijslagverzekering is een herzie ning van de kinderaftrek voor de inkomsten-, de loon- en de vermo gensbelasting voorgesteld. De kinderaftrek- en kindex'bij- slagregeling gaat uit van het prin cipe de aftrek en de bijslag slechts toe te^kennen voor kinderen die ten laste van hun oudex'S komen. In het wetsontwerp wordt o.m. voorgesteld voor studerende en .in valide kinderen van 16 tot 27 jaar die niet grotendeels doch slechts „in belangrijke mate" ten laste van hun ouders komen, enkelvoudige aftrek te veiienen. Verder bevat het ontwerp de voorstellen de afti'ek van het z.g. extra-kind (aftrek voor één 16 tot 21-jarig kind, mits reeds recht op aftrek voor 3 kinderen bestaat) te doen vervallen en die voor de alge mene kindei'bijslagverzekering be taalde premies, evenals de ouder- domspremies als pex-soonlijke ver plichting aftrekbaar te stellen. Het nog bestaande verschil 3- voudige kinderaftrek naast dubbele kinderbijslag blijft bestaan. Een vermindering van de aftrekmoge lijkheid voor extra dure kinderen enkel om praktische redenen acht de minister niet gerechtvaax-digd. Een gi-ote verbetering is de be perkte ondexdxoudseis, die zal gel den voor de aftrek voor kinderen die in inxdchtingen verblijven. Met de nieuwe regeling wordt voox-ko- men dat aftrek wox'dt verleend in dien van een vermindexdng van draagkracht van de belastingplich tige geen sprake is en wordt verder 'bereikt, dat er rekening mee wordt gehouden, dat de kosten van on derhoud voor kinderen die in een inrichting verblijven, noodgedwon gen het normale te boven gaan. Met betrekking tot de „verdie nende" studerende kinderen ver klaart de staatssecretaris, dat hij in de thans vooigestelde wijzingen in de kinderaftrek geen aanleiding ziet tot intrekking van de regeling dat de drievoudige kinderaftrek niet behoort te worden geweigerd op grond van de enkele omstandig heid, dat het kind geringe inkomsten uit arbeid geniet. Hij meent dat er onder de hui dige omstandigheden aanleiding be staat de hier geldende grens van 400 per jaar te verhogen tot 500. Daarvan zal dezer dagen mede deling worden gedaan aan de be lastingdienst. Tot meer en minder grote vreug de van ouders en scholieren is de grote vacantie al weer voor het grootste gedeelte voorbij. Dnze zomerse vacantiemaan- den geven het onwennige beeld van lege, stille scholen met uit gestorven pleinen en speelplaat sen. Het altijd amusante spel van het gedraaf van de lagere klas sen en het statige gewandcl van de oudere leerlingen welke laatsten tenslotte moeten laten zien dat zij al bijna volwassen zijn is voor een aantal weken naar het rijk van de herinnering verdwenen. Verdiend of niet, zo'n vacantie hebben ze allen nodig. Ons huidige schoolprograma is danig overladen en vooral op de middelbare onder wijsinrichtingen moet hard worden aangepakt om met goed gevolg 't jaar door te komen. Het is daarom een taak van de ouders erop toe te zien, dat die vacantie ook werke lijk als vrije tijd wordt gebruikt. Het is kenmerkend voor onze tijd, zo zegt men graag, dat onze jongeren veel zelfstandiger zijn. Niemand zal daarin iets vex'keerds zien, maar er zitten lastige kanten aan. Er blijft nog altijd een meer exwax'en oog nodig, dat verder kijkt dan de spreekwooxdelijke neus lang is. Vooral in de vacantie. Omdat ze zo graag zelfstandig willen zijn, stellen de jongeren het ook op prijs zoveel mogelijk hurx eigen finan ciële boontjes te doppen. Hoe lan ger hoe meer scholiex-en gebruiken hun vacantie voor het vex-dienen van een soms niet gering extraatje. Bij een vorig jaar gehouden en quête van het Contactcentxum Be drijfsleven Onderwijs (C.B.O.) bleek, dat 48% van de jongens en 90% van de meisjes tegen betaling va- cantiewex-k deed. GEVAARLIJKE KANT Natuuxdijk zit ook daar eerder iets goeds dan iets kwaads in. Zolang het maar binnen de perken blijft. Uit enthousiasme en verlangen naar veel eigen en in ieder geval zelf verdiend geld wox'den maar al te dikwijls vijf van de zes weken va cantie gebruikt voor het vervullen van een tijdelijke betx-ekking in een fabriek, hotel, kantoor of in land en tuinbouw. Dat is te veel. In die ene week, die nog ovei'blijft, moet dan wox-den uitgerust van het jaar schoolgaan én van de weken hard werken. Veel ruimte voor ontspanning, tenslotte het eerste doel van de va cantie, blijft er dan niet meer over en bepaald uitgerust is de jongen of het meisje niet wanneer het nieuwe schooljaar begint. Gevolgen voorde nieuwe studie blijven dan niet uit. Het C.B.O. heeft al enige jaren geleden aan de bedrijven xdchtlijnen verstrekt over .de houding die men in het bedxdjfsleven ten opzichte van het vacantiewex-k dient aan te nemen. Daarin werd o.m. gezegd, dat de duur van 't vacantiewerk tot drie of maximaal vier weken bepei'kt moeten blijven. Industrieën en kantoren hebben zich veelal aan de stelregel gehou den. Maar buiten het Gewestelijk Ax'beidsbureau bestaat geen enkele controle. Het is. geen theoretisch geval, dat een scholier na 'n aantal weken bij de eerste werkgever te hebben verdiend, nog 'n tijdje naar een tweede gaat, waarmee hij zijn ■maximum-tijd ver kan overschrij den. En om daarop te letten is een taak van de ouders. Het motto van de meeste tijde lijke wexicstudenten is „in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk geld" te verdienen. Niemand kan hun- daarin ongelijk geven. Maar als het totaal toch te gering blijft, dan knoopt men er graag een of twee weekjes aan vast. Dan gaat het goede van het vacantiewerk ip het nadeel verloren. Het werken van een scholier heeft bijzonder goede kanten. Men px-oeft al Wat van de sfeer die men later zal ontmoeten, maakt kennis met wex-komstandigheden en krijgt een eerste verantwoordelijkheid. Men doet wat pi'actijkervaring op over technische vraagstukken en de ma nier waarop een administratie ver loopt. Later kan men daar alle pro fijt van trekken. Maar ook om alle nut van de va cantie te hebben, mag men de tijd, wélke voor vacatiewerk wordt uit- getrokken, niet overdrijven. Dezë kruidenier is kennelijk een pessimist Hij had in de oorlog zo veel theesuxTogaat ingeslagen, dat hij bij het derde lustrum van de bevrijding zijn voorraad nog niet kwijt was. Dit behoeft geen grote verbazing te wekken, want er was al die tijd nog maar één cliënt be reid het goedje te kopen. Thans echter was deze "hardnekkige sur rogaatdrinker overgestapt op beter vocht, en tegelijk op een andere le verancier. Dit laatste had de pes simistische kruidenier tot grote woede gebracht. Hij zwaaide met een brief naar de groene tafel. „Lees nou zelf eens, meneer de rechter!" riep hij uitno digend, „kijk nou eens wat hij mij heeft geschreven!" De rechter las over winkeldoch- tex*s en afscheid nemen en harte lijke dank en dat er ergens een grens is. „Een keurig briefje", vond hij, „daar kunt u weinig aanmer king op maken". De levensmiddelenhandelaar was het daar echter niet mee eens. „Dat hij geen surrogaat meer wil drin ken, goed!.Maar dat hij nu meteen een andere kruidenier neemt. En dat hij dat met een briefje afdoet, terwijl ik wekelijks met de bakfiets aan zijn deur kom De dagvaax*ding vermeldde alleen maar, dat de kruidenier op een kwade dag „ontrouwe jakhals" had geroepexx tegen de gewezen cliënt. „Een vx-eemde manier om afvallige klanten terüg te winnen", vond de officier. „Zo zult u het op de lessen voor het middenstandsdiploma toch niet hebben geleerd, dunkt me". Dat wilde de kruidenier wel toe geven. „Maar mijn gemoed was zo vol", klaagde hij. Tevoren echter had hij reeds enige malen doen blij ken van dit volle gemoed. Toen de echtgenote van de gewezen cliënt haar theekransje had, was de krui denier de tuin binnengeslopen. Hij had toen clandestien via het keu kenraam een bolletje groene zeep in de theepot laten zaken, zodat de dames der plaatselijke notabelen schuimbekkend rond de tafel zaten. Ook had hij vlaggetjes vervaar digd met het opschxdft: „Mijn vader drinkt geen surrogaat meer", en deze uitgei-eikt aan het nageslacht van de gewezen cliënt, dat er de fietsen mee opsierde. Tenslotte, en dat was misschien het ergste, had hij de belastingen een brief geschreven. „Kijk de boel maai; eens na", had hij de fiscus ge-

Peel en Maas | 1960 | | pagina 2